Muziek- en ajorettenshowkorps 4 St. Petrus Banden Showband Jong Holland uit Zwijndrecht Showband muider Harmonie Zaterdag 5 september Taptoe Venray 1992 Christelijke Showband Irene uit Ede lowband Helmond umfanfare Exempel uit Empel Open Monumentendag in het teken van Veltum Europese titel voor jeugdige surfer uit Maashees Bezinningsmiddag voor zieken en thuiszittende bejaarden MMAAS pjvband Helmond Is opge- december 1960 door de he ws, Dan kers en kapelaan l in de Leonardusparochie atse, waren verschillende aktief. zoals de Meis- anningsclub, 'De Speel- Con-Brio. Voor muziek was i J «een club aanwezig. Velen fyn vinden dit te gaan waardoor er besloten ii een drumband op te rich- ^eg de naam MSC Drum- ffljonardus. ■■Lei onderkomens, waarvan £Uéén door brand verwoest ^jierd in 1986 onderdak ge in de voormalige kerk van in, die na door eigen leden opgeknapt en verbouw te 1,987 officieel werd geopend aam 't Abdyke kreeg. Sinds- dit het eigen verenigingsge bouw. Ondertussen ging ook de groei van de band door, hetgeen re sulteerde in de gehele ombouw van het instrumentarium met uiteinde- lijk de vorming van een showband, die officieel de naam Stichting Showband Helmond meekreeg. De showband maakt moderne, herkenbare muziek en show, die ondersteund wordt door een mqjo- rettenpeloton. Buiten de optredens in het bin nenland wordt de band ook regel matig gevraagd voor medewerking van festiviteiten in België, Duits land en Frankryk. De instruktie van de diverse sek- ties ligt in handen van bekwame in- strukteurs c.q. intruktrices. Alles staat onder de algehele leiding van Lizet van Bommel. Thmbour-maitre is André Kouwenhoven. ifenfare Exempel werd opge- november 1967. In de afge- qjfentwintig jaar zyn vele sen behaald tydens mars- en sdstrjjden. In 1987 werd ty- in Bondsconeours te Alk- »n eerste prys behaald, met je naar de eerste divisie. In IJ Ei 988 werd de fanfare in de OBli e Maaspoort voor de derde rum aar van de Maaslandcup. van datzelfde jaar kreeg lbifc|el op de Tbptoe te Geertui- g van de 17 deelnemende de publieksprijs! U Et bondsconeours te Kerkra- de in 1989 werd by de mars- wedstryden een eerste prys met promotie naar de ere-divisie be haald. Ook tydens de mars- showwedstrijden op diverse fes vals, o.a. in Moergestel, Heerlen en Ekeren (B), ging de pryzenbeker niet aan dit korps voorby. Al met al is de Fanfare Exempel een veel gevraagde en graag geziene gast in binnen- en buitenland. De instruktie van de tamboers ligt in handen van Broer Marechal terwijl de algehele leiding berust by Leon Wykmans. uni 1959 werd vanuit de - land van het zg. Patronaat in het Jachthoorn- en Trom- korps St. Petrus Banden op- l ele jaren als zodanig de trom iben- geroerd werd besloten heel nieuw instrumentarium schaffen en om naar aanlei- aarvan ook de naam aan te Dit mede omdat het korps 15-jarig bestaan versterkt >r mini- en mqjoretten. 1981 luidt de naam van dit ook: Muziek- en Mqjoret- irps St Petrus Banden, ze naam ligt besloten het zowel de mqjoretten als de iten ieder apart kunnen i en gezamenlyk als show- SBLi kunnen optreden. De bezetting van het korps bestaat buiten diverse slaginstru menten uit o.a. trompetten, cornet- ten, sousafoons, saxofoons, lyra's, trombones. Het korps is zowel in binnen- als buitenland een veel gevraagde en gewaardeerde gast. Zelf organiseert het sinds 1974 op de eerste zaterdag in september de bekende Taptoe Venray, waarby ieder jaar een ge heel vernieuwde show wordt uitge voerd. De algehele leiding berust in de handen van de dirigent Jan de Jong, bygestaan door instrukteur tamboers/tambou r-maitre Leo Clab bers en instruktrice mini/nuyoret- ten Monique Loonen en Gerry van Soest Showband Jong Holland is een vereniging samengesteld uit een junioren- en seniorenkorps. Het se niorenkorps (ongeveer 65 perso nen) zal op de Thptoe Venray met zijn show voor het voetlicht teden. De vereniging, die reeds 55 jaar bestaat, verzorgt veel optredens in binnen- en buitenland. Dit varieert van Groningen en Aalsmeer tot Middelburg, Dinant (B). Parijs (Fr), Essen (Did) en Basildon (Eng). Tydens de uit vele figuren opge bouwde show hoort u o.a. de volgen de muzikale nummers: Bartlestar Galactica. Gershwin for Band, Weekend, Mc. Arthur Park. Dit alles wordt u gepresenteerd onder de titel 'Progression '92'. Showband Jong Holland senio ren, behorende tot de top van de muziekverenigingen in Nederland, heeft mede gebaseerd op haar ja renlange ervaring en kennis, veel bygedragen aan het hoge peil van de huidige prestaties op dit gebied. Dit alles garandeert de kwaliteit van deze Showband! Donderdag 3 september - Pagina 5 Op zaterdag 12 september is het weer Open Monumentendag. Door het hele land zullen op die dag dui zenden monumenten gratis hun poorten openen, om u te laten ge nieten van hun innerlijke en uiter lijke schoonheid. Het is een unieke gelegenheid om de vele monumen ten die Nederland ryk is eens nauwkeuriger te bekyken. Niet minder dan 650.000 mensen bezochten vorig jaar op Open Mo numentendag een of meer monu menten. Het totaal aantal bezoekers over de eerste vyf jaar kwam daar mee op 2,5 miljoen. Cyfers die er niet om liegen. Ons culturele erf goed ligt ons kennelijk zeer aan het hart en de Open Monumentendag mag als een steeds nadrukkelijker liefdesverklaring daarvan getuige. VELTUM Het startsein van de dag in Ven ray zal gegeven worden op zaterdag 12 september om 10.00 uur in de monumentale boerdery 'By de We ver', In de Wieën 8 te Venray, waar alle belangstellenden van harte wel kom zyn. Het Venrayse comité heeft voor deze zesde Open Monumentendag gekozen voor Veltum, waarby drie monumenten centraal staan te we ten: de boerderij By de Wever, Stoks Molen en de Veltumse kapel. Na de ontvangst, waarby gelegen heid is, een kopje koffie te drinken, volgt een korte toespraak van de heer F. Ruyten, voorzitter van het Venrayse comité en een video presentatie van de heer J. Colsen over de Venrayse monumenten. Hierna volgt de opening door de wethouder van culturele zaken, J. Driessen van een uitgebreide ten toonstelling/expositie van Kunstk ring Amber over Veltum. Verder is in Stoks Molen een foto-overzichts tentoonstelling van de Venrayse monumenten in het algemeen en Veltum in het byzonder, te bezichti gen. De molen zal in werking zyn, waarby het gehele interieur ook van naby te bewonderen zal zyn. Ook de Veltumse Kapel is ge opend en te bezichtigen. BOEKJE Zoals gebruikelijk is ook dit jaar weer een boekje uitgebracht waarin de gekozen monumenten uitvoerig worden beschreven. Deze wyk van Venray is al vele duizenden jaren lang bewoond gebied geweest. Door lopend bewoond is de omgeving al zo'n 3000 jaar. Eeuwen lang lag het gehucht Veltum aan de weg van Venray naar Deurne. Waarschijn lijk dateert het uit de Frankische tijd, nog ruim voor het jaar 1000. De boerderijen lagen om een drie hoekig plein gegroepeerd, met daar midden op een drinkplaats voor het vee. In 1236 duikt Veltum voor het eerst op in de geschreven ge schiedenis. Aan het middenplein wordt dan in 1625 de Veltumse ka pel gebouwd. Eerst gedeeltelijk het kleine halfronde koor en nog geen zestig jaar later, in 1681, het brede re schip, waarmee de Veltumse ka pel haar huidige gedaante kreeg. Het pand In de Wieën 8 te Ven ray is thans een als woning in ge bruik zijnde boerderij en is circa 200 jaar oud. Het is een z.g. Halle huis en is een rijksmonument Ook de St. Petrusmolen, beter bekend als Stoks Molen, is een rijksmonu ment en dateert van 1856. De mo len is, na de restauratie in september 1991, weer zo goed ais nieuw. Zoveel te meer valt het daar om te betreuren dat de molen thans volledig is ingegroeid, inge klemd in beplanting. De goede wer king van de molen is gebaseerd op een onbelemmerde aan- en afvoer van de wind. De molen is ook byna niet meer te vinden en dit doet af breuk aan de grote landschappelij ke waarde die de molen heeft Op deze wyze wordt het een in een hoekje gedrukt dood monument In het boelye doet het Venrayse comité Open Monumentendag daarom een dringend beroep op al le betrokkenen, er voor te zorgen dat de St Petrusmolen weer be hoorlijk kan funktioneren, weer een herkenningspunt wordt en een verfraaïng van het landschap. GROTE KERK Ook Ven rays monument num mer 1, de Sint Petrus' Banden of Grote Kerk zal op Open Monumen tendag geopend en te bezichtigen zyn. Er zyn suppoosten aanwezig die de bezoekers rondleiden en uit leg kunnen geven over de grote hoe veelheid kunstschatten en waarde volle schatkamer, die de kerk ryk is. EXPOSITIE Leden van Kunstkring Amber hebben tydens het voorjaar en de zomer van 1992 gewerkt aan een ar tistieke verbeelding van de gekozen monumenten in Veltum. Deze wer ken zyn gedurende de gehele ope ningstijd van Open Monumenten dag, van 10.00 tot 17.00 uur te bezichten in het pand, In de Wieën 8. Na Open Monumentendag wor den de werken tentoongesteld in di verse bankinstellingen in Venray. Tijdens het vorige week gehou den Europees kampioenschap plankzeilen in de Mistralklasse heeft de jeugdige Bas Keysers uit Maashees de Europese titel in de klasse zwaar voor junioren be machtigd. Na de eerste paar wedstrijden had Bas Keysers een minimale voorsprong op kunnen bouwen. Tydens de laatste race op het IJsselmeer naby Makkeum, een long distance race, werd hy echter met grote overmacht eerste zodat hy zich met een ruime voorsprong Europees kampioen mocht noemen. De vader van Bas, Louis Keijsers, nam eveneens deel aan het Euro pees kampioenschap by de Masters in de Mistral klasse. Ook vader deed het niet onverdienstelijk met uit eindelijk een vierde plaats. Op zaterdag 5 september a.s. zal wederom de bekende TAPTOE VEN RAY worden gehouden. Voor deel name aan deze Taptoe bestaat in het land onder de vele muziekkorpsen grote belangstelling. Het doet de or ganiserende vereniging MMSK St. Petrus Banden dan ook een groot genoegen dat zij uit deze grote groep een keuze hebben kunnen maken van gerenommeerde korp sen, die op de avond van de 5e sep tember voor het voetlicht zullen treden. Het voorprogramma, dat om 20.30 uur begint, zal worden ver zorgd door Showband Helmond. Aan de Tiptoe wordt medewerking verleend door: Showband Jong Holland uit Zwijndrecht met hun senioren- groep van ongeveer 70 personen!; Chr. Showband Irene uit Ede met de senioren showband; Showband Umuider Harmonie uit IJmuiden met ongeveer 45 man; Showkorps Exempel uit Empel en tenslotte Het Muziek- en Majorettenkorps St. Petrus Banden uit Venray, de or ganisator van deze Taptoe. Plaats van handeling voor deze Thptoe is natuurlijk de Grote Markt, die door zijn intimiteit uitermate geschikt is voor dit evenement De toegangsprijzen bedragen voor zitplaatsen ƒ7,50 (ƒ6.- voor 65 en kinderen). Voor staanplaatsen is dat resp. ƒ5.- en ƒ2,50. Na afloop van de Taptoe heeft in de aula van de Katholieke Techni sche School nog een gezellig samenzijn plaats, waar de deelne mende korpsen een herinnering aan deze avond zal worden aangebo den. Elders op deze pagina meer in formatie over de deelnemende korpsen. IJmuider Harmonie is in kort na het einde van de ie Wereldoorlog, opgericht samengaan van de harmonien en 'Kunst na Arbeid', die tyd is de vereniging (ver over een Showband, een Con test, een Big Band en een opleidingsafdeling) één van ere showbands in ons land. lin de beginjaren van het We- iuziekconcours te Kerkrade, Jjt1' ('e band hoge ogen en ver- JÊ het internationale bekend- m De band is dan ook het r kaartje van de vereniging raag geziene gast in binnen- itenland. iftepunt van de buitenlandse lens was in Parijs t.g.v. het dg bestaan van de Eiffeltoren waarby de muzikanten ukses oogstten, mei na het samengaan van y, harmonieën werd een drum- (die in die tyd zeer populair opgericht. De drumband van de IJmuider Harmonie groeide al snel uit tot een Jachthoomkorps met Es-bazuinen. Men wilde echter hogerop en ging toen over op Es/des trompet ten. De volgende stap tot een volle dige chromatische bezetting met drie-ventiel instrumenten was gauw gemaakt Daarby kreeg ook de show steeds meer aandacht. Na nog een uitbreiding met een saxo- foonsektie was de Showband een feit. De band heeft door dit alles een unieke klankkleuren uitstraling. De Showband speelt eigentijdse muziek met arrangementen van Roel de Boer en David George. Voor de gehele muzikale leiding tekent Martin Kloet, terwijl René Schulz verantwoordelijk is voor de slag- werksektie. De showinstruktie, die door eigen leden is geschreven, is in handen van Theo Nierop. Al met al een korps waarvan veel luister- en kijkplezier verwacht mag worden. Sinds de oprichting, in 1949, als Jachthoorn korps heeft deze vereni ging al menige gedaantewisseling ondergaan. In haar huidige drum fanfarebezetting heeft de band met zyn show- en muzikale prestaties een prima naam binnen de Neder landse wereld van showkorpsen op gebouwd. Irene brengt dan ook een geheel eigen stijl zowel qua show als mu ziek. De show met veel afwisselen de tempi en figuren wordt uitge voerd op zelf gearrangeerde, maar herkenbare melodieën. Buiten de dirigent, de heer Van Kuyk, heeft de band nog twee vak bekwame blaasinstrukteurs om de kopergroepen op een nog hoger ni veau te brengen, ook de slagwerk- sektie heeft een eigen instrukteur in de persoon van Jan Roelofsen, die tevens de choreografie van de show voor zyn rekening neemt. De showpresentatie die Irene gaat brengen omvat een breed scala van muziekwerken, zoals That's Enter tainment, Song for Mash, gedeelte Dit jaar wordt voor de zevende keer in de St. Petrus Banden paro chie op initiatief van de Parochie raad in de maand september een bezinningsmiddag gehouden voor zieken en thuiszittende ouderen. Gewoon mensen dus, die om de één of andere reden niet in staat zfjn aan het kerkgebeuren deel te nemen. Mocht de organisatie in 1986 nog 25 deelnemers begroeten, in 1987 waren dat er meer dan 50. De laat ste jaren ligt de deelname rond de 80. Op deze middagen wordt niet moeilyk of officieel gedaan, alles is heel gewoon, men mag wel zeggen 'echt Ven rays'. De afgelopen jaren ging deken Buschman voor tydens de eucha ristieviering, waarna hy met ieder een, in een ongedwongen sfeer een praatje maakte en men kennis met hem kon maken. Het kerkkoor verzorgde tydens de H. Mis de zang. Na de H. Mis is er koffie met vlaai en later kan met nog een dranlye gebruiken. Men kan gewoon lekker met elkaar klet sen, dus het is dan een gezellig sa menzyn. Het is voor velen ook een weerzien. Opmerkingen ais: 'Wa heb ik ouw lang nie mèr gezien' zyn dan niet van de lucht De bezinningsmiddag wordt dit jaar gehouden op dinsdag 8 sep tember in De Kerkdijk van het Vin cent van Gogh Instituut De aanvang is om 14.00 uur en de mid dag eindigt rond 17.30 uur. Als u iemand weet in uw omge ving of een oud-parochiaan kent in een verpleeg- of verzorgingstehuis, die hieraan zou willen deelnemen, wilt u dan zyn of haar naam en adres aan één van de onderstaande comitéleden opgeven. Dr. W. Bloemen, Stationsweg 15, 5802 AA Venray. tel. 81465; dhr. A. van Goc'n, Overloonseweg 45, 5804 AS Venray. tel. 82389; mevr. Van Pelt De Alden Weg 16.5801 HG Ven ray. tel. 82740; dhr. K. Schaminée, Hagelweg 23, 5801 HB Venray, tel. 82049; mevr. Schim v.d. Loeff, Sta tionsweg 143, tel. 83109. uit de Bolero van Ravel en uit de Ai- da van Verdi. Op het topconcours van de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen behaalde Irene met 90.75 punten een eervol le eerste prys met onderscheiding! Met recht kan gezegd worden: Ire ne is een band die gehoord en ge zien mag worden!

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5