DE NU pe oorlogsweduwen verliezen leidster IJ Jeugdkriminaliteit blijft een probleem HALVE PRIJS. n" le: WAO j|N SOEST Venray e.o. oorzaamheids p pleidingen dankviering in Oirlo PEEL EN MAAS Weet U, wat er gebeurt als U NIET adverteert OOK ®4maas Donderdag 20 augustus - Pagina-7 fa Strange overleden ,dag 3 augustus werd on- belangstelling in haar s High Wycombe, af- lomen van Mrs. Iris Stan- jesident/Secretary van de I British War Widows and Venrayse bloemen sier- ist, een teken van bewon- -i genegenheid voor deze «,pere vrouw, die het e oDi de slag tegen de re- atcher te winnen en daar- Britse Oorlogsweduwen armoede-grens te tillen. VENRAYSE STEUN ^Afdeling Venray van de j Wapenbroeders het plan m een zestal Britse Oor- Ben uit te nodigen om het hun gesneuvelde echtge- pen bezoeken, werd een pde Britse kranten ge- Irs. Iris Strange bood aan «e actievoerders te helpen [kontaktpersoon voor de «eders. Coor alle 800 na- ketrekkingen persoonlek Mven bleek de Venrayse ien grote behoefte te voor- flerende in een pelgrim- voor 58 Britse touwen en andere na- IPONTANE HULPAKTIES ANP een foto plaatste in lere nederlandse krant unst van Mrs. Iris haar War Widows in in november 1986 wer- irayse Wapenbroeders met zorgelijke Nederlan- zorgen maakten over tldoende warm gekle- Een spontaan aan- diveree winterjassen le in een landelijke aktie, luto's met jassen naar het Koninkrijk opleverde, rilden diverse Nederlan- Oma adopteren irriendschappen voor het irden. )F EN VERBIJSTERING Irs. Iris Strange tijdens de in het Venrayse Gemeente aanwezigheid van de pers toespraak de woorden ledankt Venray voor de mtvangst, voor het verzor- onze echtgenoten's laatste a doch wij worden thuis reorgd", resulteerden haar In ongeloof en verby'ste- werd een onvergetelijke Rage to Venray", waarvan de lang zou naklinken. tèdigd makelaar en taxateur merende goederen ÏAL UW TAXATIES mal 12, 5801 HJ Venray fefoon 04780-86408 1 erdag 29 en zondag 30 M is. gaan na de zomerstop knray de gehoorzaamheid en weer van start, nray heeft voor deze oplei- Oede instrukteurs onder de opleidingen van en gaan. De puppy-cursus )ups voor de jongste deel de aspiranten voor de al ire ongetrainde honden. 1 er vervolgcursussen, voor een een cursus: fOL van harte welkom op het to de Sinnestraat te Oirlo. en zondag 30 augustus, 18 van 9 tot 12 uur. Vergeet lid mee te nemen. september a.s. zal in '"tdankviering van de vd LLTB gehouden viering is enkele ja- in ere hersteld en bjjna alle kerkdorpen ^tog-Venray eens gehou- Mr Is de organisatie in r de LV.B. en de L.L.T.B. V 6 dankviering zal plaats- 1 het speelvel<ije, gelegen P' Petersstraat in de naby- /j SaWeCo, aanvang 10.30 ite 1B m,! zal worden opgedragen I g rr Plate met assisten- "wen Buschman en Aal- r Ramakers. Deze laatste 'OJ jPfedlkatie verzorgen. Wy e belangstellenden uit te zyn. DISCRIMINATIE De dappere Mrs. Iris Strange leek tegen windmolens te vechten. Op televisie, radio en in de nieuwsbla den werd haar verhaal zo vaak ver haald, doch het vond geen weerklank: De Oorlogsweduwen, die gedurende de Tweede Wereld oorlog Europa hadden bevrijd ont vingen minder dan 50% van het weduwe-pensioen van hun lotgeno ten, wiens man na 1973 in Noord- Ierland of in de Fhlklands was ges neuveld. Deze mogelijkheid, die Margareth Thatcher in haar verkie zingsmanifest beloofde te zullen ongedaan maken, was een discrimi natie, die iedere vaderlandslieven de Brit het schaamrood op de kaken deed krijgen dan wel weiger de te geloven. Dit resulteerde dat de "boodschapper" van dit bericht het zwaar te verduren kreeg, beledigd werd en betutteld. VOORPAGINA NIEUWS Tben één van de grootste zondags bladen op de voorpagina vermelde dat de Britse Oorlogsweduwen "Ou we troep uit Nederland" ontvingen was het hek van de dam en bonden diverse krachten samen om deze blamerende berichtgeving te stop pen, met alle middelen. OPRECHT GELOOP Mrs. Iris Strange kreeg de volle laag, werd beledigd op een onbe schofte wijze. Haar vrienden boden haar middelen om gerechteiyke stappen te ondernemen tegen hen, die haar met vuil wierpen. Doch Iris weigerde met de woorden: "Ik zal de Heer vragen om hen wy'sheid te schenken". En dit was dan ook het grote verschil tussen haar en haar tegenstanders. Vertrouwen in God, die haar zo zwaar had be proefd, door niet alleen haar man weg te nemen (zijn graf werd in Bir ma nooit gevonden), doch tevens haar enig kind, door een verkeer songeval. OVERWINNING Was de publiciteit, vanuit Venray gestart, doelmatig, de problemen konden toch alléén door de Britse regering worden opgelost Een "All Party Group" onder leiding van parlementslid Nicolas Winterton kwam Iris te hulp en toen in 1989 de Britse krant "Daily Mail" een ak tie starte met hulp van o.a. Vera Lynn kwam een campagne tot stand, die de toch al wankele popu lariteit van Thatcher beslist niet ten goede kwam. Eind 1989 ging de regering door de kniëen en ontvin gen de Britse Oorlogsweduwen 70% netto meer. Nog steeds gediscrimi neerd, doch een dusdanige verbete ring dat van een geweldige overwinning werd gesproken. Toen de beslissing was genomen in het Lager Huis was het Nicolas Winter ton, die Iris Strange als eerste op de hoogte bracht en haar geluk wenste met haar overwinning. Een David had wederom een Goliath versla gen, doch met faire middelen, langs een democratisch proces. ALTUD AKTIEF Waar deze kleine vrouw de ener gie vandaan haalde zal wel een raadsel blijven, doch haar werk was zeker niet afgelopen. Verschillende gemeenten weigerden de besluit vorming uit te voeren en legde, té gen de wet, belasting op. Doch deze ambtenaren hebben het geweten. Haar pen en met de hulp van haar ongelofeiyke kennis over de mate rie, heeft menig ambtenaar terug doen dein sen. Iris werd dan ook be- grypeiyker wyze door haar lotgeno ten op de handen gedragen en beschouwd als een tweede Florence Nightengale. VENRAYSE FAMILIE Iris, geadopteerd door haar Ven rayse gastgezin als "Granny" (Oma) heeft tot haar plotselinge dood haar vrienden in Venray niet vergeten. Haar "Nederlandse kinderen" be zochten haar nog in mei. Een val was de oorzaak dat haar been in het gips moest Uit het ziekenhuis ge komen werd zy liefdevol verzorgd door een nicht Op de dag dat zy naar huis zou gaan werd zy getrof fen door een zware hartaanval, twee dagen later gevolgd door de fatale tweede. uw weekblad Mrs. Iris Strange, overhandigde in 1988 aan oud burgemeester Defe- sche, een borstbeeld als dank voor alle steun die de Gemeente Venray aan de Britse Oorlogsiveduwen heeft gegeven. ZWAAR VERLIES Geschokte Britten belden spon taan de Venrayse Wapenbroeders, die het slechte nieuws reeds wisten. Allerwege werd het heengaan van de dappere Iris intens betreurd. Vriend en "vyand" hadden het haar zo gegund dat ze nog meerdere jaren van haar overwinning zou mogen genieten. AFSCHEID Op maandag 3 augustus werd af scheid van haar genomen. Venray se bloemen sierden haar kist. Ongetwyfeld gingen de gedachten terug naar de jaren 1986, 1987 en 1988 toen Iris met haar "kudde" in Venray was. Als dank voor de Ven rayse gastvryheid bood Iris op zon dag 6 november 1988 de gemeente een geschenk aan, dat overhandigd werd aan burgemeester H. Defe- sche, die verrast staarde naar zyn goedgelykend evenbeeld. Zyn be lofte om dit borstbeeld een goede plaats te geven in het gemeentehuis teneinde de "Britse Pilgrimage TO Venray" te gedenken, heeft nu wel een byzondere waarde gekregen. In Venray zullen velen Iris Strange niet gemakkelyk kunnen vergeten. "Zy vocht met open vizier vol ver trouwen en overwon, ondanks een hard leven vol verdriet, doch in Venray streken zy enige rimpels glad". Wasgoed was net schoon Een familie aan de Han- delstraat was teruggekeerd van va kantie en had het gewassen wasgoed ter droging opgehangen aan de wasiyn. De schone was was woensdagavond opgehangen maar men was vergeten die binnen te ha len. Tben de vrouw des huizes don derdagmorgen de was van de wasiyn wilde halen, bleken ande ren haar voor te zijn geweest Ont vreemd werden, 18 shirts, 18 korte broeken, en 18 onderbroeken en een aantal zakdoeken, B.H.'s en an dere kledingstukken. De waarde van de gestolen textiel is niet bekend. Coniferen in brand Door tot nog toe onverklaarbare oorzaak, maar de politie dankt dat de brand opzettelyk is gesticht, brak dinsdagmiddag brand uit in een coniferen-haag aan de Water molenstraat in Oostrum. De brand weer wist het vuur te blussen maar de coniferen liepen grote schade op. OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 2130 uur zaterdag 16.00 - 2130 uur zondag 14.00 - 2130 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST Bromfietser gewond Met het bericht van een ver keersongeval op de Raadhuisstraat, ter hoogte van de Gasstraat- Akkerweg sluiten wy deze kroniek van de kermisweek af. Donderdagmorgen omstreeks 8.15 uur verleende op die kruising een 30-jarige bestuurster van een personenauto, by het iinksafslaan. geen vrye doorgang aan een 16-jarige bromfietsbestuurster uit Holthees. By de botsing kwam de bromfietsbestuurster ten val en moest ze voor behandeling van ver wondingen aan haar knie, naar het ziekenhuis worden vervoerd. Na on derzoek en een aantal hechtingen kon de jongedame naar Holthees worden overgebracht Inbraak in volksuniversiteit De afgelopen week was, door het inslaan van een ruit aan de achter- zyde, toegang verkregen tot de Oostsingel gelegen Volksuniversi teit De computerapparatuur ter waarde van 17.695,- werd ont vreemd. De daders moeten goed op de hoogte zyn geweest omtrent de situatie en moeten ook gebruik hebben gemaakt van vervoer. In dien er getuigen zyn die in het afge lopen weekend, in die buurt iets verdachts hebben gezien, dan kun nen zy kontakt opnemen met de politie. Vernielingen aan woning Een aan de Ny verheidsstraat gele gen woning die verband met de aanleg van Ryksweg 73 zal moeten verdwynen, maar tot die tyd door Ry kswate rstaat als direktiekeet wordt gebruikt, is het afgelopen weekend doelwit van vernielingen geweest. Vrywel alle ruiten werden vernield terwyi ook een compleet raamkozyn er uit werd gesloopt. Hoe groot de schade is kon ons niet worden medegedeeld. Herstel zal toch enkele honderden guldens gaan kosten. Lastige cafetariaklanten Hoewel de politie spreekt van een zeer rustige kermis, er vonden geen vechtpartyen plaats, moesten ze toch op dinsdagavond in aktie ko men voor het verwy deren van en kele late klanten van een cafetaria aan het Henseniusplein. Die klan ten wilden het cafetaria niet verla ten. Met iets meer dan een vriendelyk verzoek kon de politie die klanten toch verwyderen. Geen doorgang voor fietser Op het kruispunt by de Paters kerk kreeg een 70-jarige fietser geen vrye doorgang van een 16-jarige bestuurder van een brom fiets uit Tienray. De fietser kwam ten val en werd naar de in de buurt zynde huisartsenpraktijk overge bracht en van daaruit per ambulan ce naar het ziekenhuis vervoerd voor klachten aan zyn heup. By on derzoek in het ziekenhuis kwam vast te staan dat de heup gekneusd was. Hy kon later naar huis worden vervoerd. Wij bakken in de vakantie gewoon door! U hoeft geen enkele dag het verse brood en banket van Uw Echte Bakker te missen. ONTDEK DE ECHTE BAKKER, ECHTJE PROEFT T echte bakker Echt...Je Proeft 't! De jeugdkriminaliteit is een so ciaal probleem van de eerste orde. Jong beginnen is oud gedaan. De 'karrières' van de meeste doorge winterde kriminelen zyn al op jeugdige leeftyd begonnen. Des te meer misdryven jongeren plegen, des te groter de kans dat een deel van hen op latere leeftyd doorgaat met misdryven begaan. Volgens een recent rapport, opgesteld door het Wetenschappelyk Onderzoek en Dokumentatie Centrum van het ministerie van justitie, is de om vang van de jeugdkriminaliteit in ons land de laatste jaren niet toege nomen, maar wel staat vast dat meer strafrechtelyk mindeijarigen (12 tot 18 jaar) geweldsdelikten ple gen zoals mishandeling en diefstal met geweld. Deze vormen van kri- minaliteit zyn de laatste tien jaar onder jongeren zelfs met 38 pro cent toegenomen. JONGEREN PLEGEN MEER AGRESSIEVE DEUKTEN Het spreekt vanzelf dat justitie met zorg de ontwikkelingen van de jeugdkriminaliteit volgt Het is ze ker niet zo dat iedere jongere die met de politie in aanraking komt op latere leeftyd misdryven biy'ft plegen. Maar het is wel zo dat een deel van hen dat wel blyft doen. De omvang van de jeugdkriminaliteit zegt derhalve iets over de omvang van de kriminaliteit in de toe komst In de afgelopen tien jaar, zo blykt uit het zojuist gepresenteerde justitierapport blykt dat de jeugd kriminaliteit in Nederland zich sta biliseert Ze groeit niet echt maar neemt ook niet af. Bovendien zeg gen absolute cyfers over de jeugd kriminaliteit niet alles. Er zyn nu minder jongeren (12-18 jaar) in Ne derland dan tien jaar geleden. Daarom ligt het in de rede om voor al te kyken hoeveel kriminele jon geren er per 100.000 inwoners zyn. En als je die maatstaf aanlegt, is er wel degeiyk sprake van nog meer kriminaliteit onder jongeren dan tien jaar geleden. By de jongens is de styging tien procent bij de meisjes zelfs veertig procent Vooral dat laatste cyfer baart enig opzien. Gaan meisjes nu met tienduizenden tegelyk het kri minele pad op? Zo is het gelukkig niet Jongens nemen ruim 88 pro cent van alle misdryven in hun leeftydskategorie voor hun reke ning en bovendien plegen zy vaker ernstiger delikten dan de meisjes. Wel is het zo dat meisjes hun 'ach terstand' op jongens wat betreft het plegen van delikten nu iets gaan inlopen. Dat gebeurt vooral via di- likten als zwart ryden en winkel diefstallen. By het onderzoekscen trum van het ministerie van justitie wordt gezegd dat'de snellere groei van het aantal kriminele meisjes zeker ook te maken heeft met de emancipatie van de vrouw. Meisjes tellen zich tegenwoordig onafhan- kelyker van jongens op. Hebben zy geen geld genoeg, dan zorgen ze daar zelf wel voor. Het zyn vooral vermogensdelikten, die door meis jes nu meer gepleegd worden dan een generatie geleden. MEER GEWELD Zorgwekkend is de toename van geweldsdelikten, die door jongeren worden begaan. En dan spreken we by na uitsluitend over misdryven die door jongens worden begaan. Mishandeling en diefstal door jon geren komt meer en meer voor. In 75 procent van de gevallen gaat het by na uitsluitend om uit de hand ge lopen vechtpartyen, maar in de resterende gevallen gaat het om ernstige kriminaliteit die door de ze jongeren wordt gepleegd. Zelfs wat betreft de meest ernstige delik ten zoals misdryven tegen het le ven is er by jeugdige daders sprake van een styging van zes procent ten opzicht van 1984. Het is al een teken aan de wand dat het aantal veroordelingen door kinderrechters voor diefstal met ge weld de laatste tien jaar met 55 pro cent is toegenomen. Het betreft hier strafbare feiten, die door de sa menleving als zeer bedreigend wor den ervaren. Als jongeren zulke feiten plegen, dat is het een goede zaak dat zy daarvoor strafrechtelyk worden vervolgd. Want wie op zo'n jonge leeftyd (beneden de 18 jaar dus) al zulke ernstige misdryven begaat, die dient via een strafrech- teiyke aanpak weer in het gareel te worden gebracht Jongeren die zul ke misdryven begaan, moeten be seffen dat de samenleving dat niet pikt Dat de samenleving nu vaker ingrypt dan vroeger blykt ui het feit dat er een opvallende stijging is van het aantal jeugdigen dat onder toezicht wordt gesteld. Het gaat hier om een styging van 38 procent sinds tien jaar. ANTI-AUTORITAIR Als het over jongeren gaat die misdryven plegen, gaat het om gro te aantallen. In 1989 was twintig procent van de door de politie van misdryven verdachte personen jonger dan twintig jaar. Dat zyn dus zo'n 43.000jongeren, van wie overi gens slechts een kleine minderheid wegens geweldsdelikten werd gear resteerd. De door jongeren meest gepleegde delikten zyn diefstal, zwartryden en vernielingen. Ernstige en minder ernstige jeugdkriminaliteit, het is een goede zaak om er naar te streven de kri minaliteit van jongeren verder te rug te dringen. Maar dan moet je eerst weten, hoe de jeugdkriminali teit in de laatste tientallen jaren zo kon groeien. De justitiële onderzoe kers, die het jongste rapport over jeugdkriminaliteit samenstelden, zoeken de oorzaak van de jeugdkri minaliteit vooral in het gebrek aan toezicht op jongeren. Veel jongeren hebben een anti- autoritaire opvoeding gehad. Dat lykt heel modem en vooruitstre vend. maar het kan ook leiden tot negatieve gevolgen. Wat dat betreft is het wachten op een herbezinning van de opvoeding. In de opvoeding zal meer aandacht moeten worden besteed aan het voorkomen van kri- mineel gedrag, zowel door de ouders als op scholen. Kinderen moet meer moreel besef worden by- gebracht Met name zal je kinderen moeten leren meer respekt te heb ben voor de bezittingen van ande ren. Een goede opvoeding heeft nog altyd meer effekt dan welk straf rechtelyk ingrypen ook. Als dit be sef in alle kringen van de bevolking nieuwe impulsen wordt ingeblazen, zou de jeugdkriminaliteit in de ko mende tien jaar wel eens flink kun nen verminderen. Mr. A. Bronsbergen NIEUWE WINTER-MODE VRAAGT OM RUIMTE. ALLES UIT DE ZOMER-KOLLEKTIE VOOR DE 4MI111 marianne stramm grotestraat 7 centrum venray tel. 04780-84263 Fietser ten val Woensdagmiddag raakte een 75-jarige fietser uit zyn evenwicht toen op de Overloonseweg zyn fiets in aanraking kwam met het trot toir. De bejaarde kwam te vallen en werd per ambulance naar het zie kenhuis vervoerd. Na behandeling kon hy naar huis worden overge bracht. Diefstal auto Woensdagmiddag werd aangifte gedaan van diefstal van een perso nenauto van het merk Ford Escort diesel door een 35-jarige inwoner. Hy had die auto geparkeerd staan op het erf van de woning van zyn broer aan de Maasheseweg. De diefstal van die auto, die nog een waarde heeft van ongeveer 7.000,-, vond plaats op woensdagmiddag tussen 15.30 en 18.00 uur. De bewoonster van een stacara van van de kermisexploitanten, die een staanplaats had gekre gen op het terrein van Inalfa, kreeg woensdagmiddag de schrik van haar leven toen zy by het verlaten van de stacara van op de trapleuning van haar caravan een grote slang van minstens 1 meter zag bewegen. De gealarmeerde politie hoef de voor het vangen van de piton (wurgslang), niet in aktie te ko men. De eigenaresse van deze, voor haar, zeer tamme slang, was het dier al aan het zoeken. De slang had in een onbewaakt ogenblik uit de caravan kunn- nen ontsnappen. De eigenares se aaide de slang over haar kop en die liet zich gedwee naar haar slaapplaats brengen. Vernielingen aan auto Er werd aangifte gedaan dat in de nacht van dinsdag op woensdag op zettelijke vernielingen waren aan gericht aan een aan de Eikenlaan geparkeerde personenauto van een inwoner. Er waren diverse krassen en deuken aangebracht Wachten werd beloond De jachtopzichter belast met de naleving van Jachtwet ontdekte in de bossen langs de Peelweg tussen Ysselsteyn en de Vredepeel een voerplaats voor vogels, maar ook vangnetten en kooien. Hy vroeg as sistentie aan de politie omdat hy daar wilde gaan posten. Dat posten werd beloond want dinsdagmorgen om 930 uur arriveerde een auto en hadden twee Helmonders, in de leeftyd van 58 en 36 jaar, niet al leen netten en kooien by zich, maar ook reeds 4 gevangen vogels. Die vogels werden ter plekke in vryheid gesteld. De vangattributen werden in beslag genomen en de twee mannen werden overgebracht naar het politiebureau waar proces verbaal werd opgemaakt. Later kon het tweetal naar Helmond te rugkeren. Voorbijgangers vertrouwden het niet Voorbygangers op de St Jozeflaan vertrouwden het niet, toen ze een bestuurder van een personenauto in zyn auto zagen met zyn mond ver open. Tben de politie die per soon wakker maakte, wilde deze zyn auto starten. Dat werd door de politie verboden omdat ze een enor me dranklucht waarnamen. De blaastest rechtvaardigde een ryverbod van maar liefst 12 uur. Het bleek om een 53-jarige inwoner te gaan die te diep in het glaasje had gekeken. Jas ontvreemd in sportcomplex Een 13-jarige jongen deed aangif te van diefstal van zyn jas uit een vry toegankelyke kleedruimte van het zwembad aan de Kempweg. De jas die een waarde heeft van 100- heeft het opschrift Los Angeles Ryder. PEEL EN MAAS BEZORGING PEEL EN MAAS Peel en Maas verschijnt wekelijks op donderdagmiddag. Onze be- zprgers doen hun uiterste best om de krant voor 19.00, uur bij u in de bus te hebben Voor bezorgklachten kimt u bellen op vrijdag vanaf 9.00 uur tot 18.00 uur, op ons kan toor, tel. 04780-82727. Wij be zorgen dan uw krant tussen 12.00 en 13.00 of tussen 18.30 en 20.00 uur. Ook kunt met uw bezorgklachten in onze boek- en kantoorboekhan del, Grotestraat 68, terecht. Er wordt uitsluitend vrijdags op genoemde tijdstippen na bezorgd. ABONNEMENTEN Adreswijzigingen, nieuwe abon nementen en 'annuleringen die nen. voor dinsdagmiddag 12.30 uur bij ons zijn doorgegeven Al leen dan kunnen ze nog dezelfde week worden doorgevoerd. An ders zullen de wijzigingen pas een week later worden uit gevoerd. Aanhangwagen ont vreemd Zaterdagmiddag werd tussen 12.00 en 16.30 uur een achter de stal van een bedrijf aan de Deume- seweg staande aanhangwagen ont vreemd. Vleermuis in woning In een woning aan de Kui perstraat was een vleermuis ont dekt De bewoners durfden die niet te vangen waarop de hulp van de politie werd ingeroepen. Die hoefde niet in aktie te komen omdat een buurman met behulp van werk handschoenen de vleermuis had gevangen en buiten weer in vry heid stelde. Inbraak in woning Tydens afwezigheid van de bewo ners was met geweld toegang ver kregen tot een woning aan de Enge Steeg te Leunen. Die toegang was verkregen door het inslaan van een ruitje van de voordeur. De gehele woning bleek doorzocht te zyn, maar wat er precies ontvreemd is, is nog niet bekend geworden. j voor uw A i ketting- i m w i formulieren i w drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727

Peel en Maas | 1992 | | pagina 7