Veulense broers mogen zich de beste landbouwspuiters noemen Gouden in bruidspaar Oirlo Van autowrak tot schitterende Oldtimer Boerderij Donderdag 20 augustus - Pagina 5 de kop "Aan de lei lof onze redaktie in "De een weekblad voor een artikel aan gebroeders Harm en L termans uit Veu- onderscheiden met "de titel "land- uiter van het jaar". De van "De boerderij" toestemming gegeven U door Lena van Oeveren >H ven artikel, in ons |d Peel en Maas te mo Ve atóen. ir lang mogen de gebroe- >u munermans in het Lim- )h0 Veulen zich de beste spuiters van Nederland "We hadden verwacht akkerbouwer zou win- één van hen. "We wa- •P6l rast met deze titel. Het echt erkenning voor het ten" ;oopj ste reacties na de prysuit- aren prachtig", zegt Harm lans. Z(j broer Gerton, la- Er belden mensen op met woord proficiat, dan stil en daarna hoorden we ieaan de lyn hadden". Ook net felicitaties ontving het iseerde gewasverzorgings- Immermans Agri-Service. «ui [ten we de hoge verwach- e de mensen nu hebben blijven waarmaken. Dat den wel het enige nadeel titel "beste landbouwspui- ^jiderstelt Gerton. Maar als juryrapport lezen dat de is worden geprezen om oan de registratie van werk- hun intensieve per- Jrole en hun goede nue, dan hoeven ze daar Ou [voor te zyn. startten de Timmerman- onspuiters met een MB m HD-spuit van 21 meter, later specialiseerden zy in de gewasverzorging. we 21-33 meter brede Ce- beco zelfrydende spuit werd ge kocht en de naam van het bedrijf veranderde in Timmermans Agri- Service. Die geeft de filisofie van beide vennoten goed weer. De broers zien hun werk als ver lengstuk van de bedryven in hun omgeving. "De varkenstak is in de ze streek natuurlyk nummer 1 en de teelt van akkerbouwgewassen staat hier vaak op het tweede plan. De aandacht van de ondernemers voor bemesting en bespuiten schiet daardoor soms tekort", weet Ger ton. "Daarin kunnen wy ze dus goed ondersteunen". ZELF PERCELEN CONTROLEREN Loonwerk betekent vaak afwach ten tot de boeren bellen, maar dit op afroep móeten spuiten wilden de gebroeders af. Het brengt risico's met zich mee en is bovendien lastig in te plannen. De gewasbeschermingsdeskundi gen wilden eerder weten waar ze aan toe waren, zodat ze op het gunstigste tydstip onkruiden en ziekten konden aanpakken. "Altyd precies op het juiste moment met het goede middel spuiten, dat bly ft het moeilijkste aspect van ons werk", onderstreept Harm. "Alleen als we zelf de gewassen kunnen in specteren of even de vingers door de grond halen, zien we snel of het witte-dradenstadium van de on kruiden is aangebroken. Je kunt dan op tijd spuiten en je middelen keuze erop aanpassen. Harm en Gerton gingen zelf de percelen van hun klanten inspecte ren. Minstens twee keer per week komen ze nu in de gewassen die in een straal van 15 kilometer rond Veulen liggen. Gerton legt uit dat deze intensieve perceelscontrole grote voordelen heeft: "We weten na de eerste inspectie, die we altijd op zondag doen, exact hoe groot de ziektedruk is of hoe snel de onkrui den groeien. Daardoor kunnen we inplannen wat ons de volgende paar dagen te wachten staat De spuitbare uren zyn op deze manier optimaal te benutten. Zodra het te veel waait kunnen we verderop in de week nogmaals rondryden. Zo volgen we het verloop van de onkruid-of ziektedruk per perceel". Inmiddels kyken de boeren dan ook niet gek meer op als de servi ceauto van Timmermans op zondag of midden in de week langs hun aardappelen, schorseneren, mals of conservengewassen staat en als en kele dagen later de zelfrydende spuit in het perceel zyn werk doet Voordat het volle vertrouwen by de klanten aanwezig is, hebben de broers veel tyd gestoken in vooro verleg. In de rustige wintermaan den werden heel wat zaken met hen doorgesproken. Soms advise ren ze de telers ook dat ze beter konden aanaarden of eggen in plaats van spuiten "By mals'gaat het meer en meer die kant op. Dat gewas wordt in de toekomst steeds meer mechanisch verzorgd", ver wachten de beide broers. Goed georganiseerd gaan de ge broeders te werk. Beiden werken inmiddels met een zelfrydende Cebeco-spuitmachine. Tydens het hoogseizoen zyn ze altyd bereik baar door de autotelefoon, in één van de spuitmachines. onderling regelen de broers met de mobilo foon wie waar naar toe zal gaan. Nauwkeurig registreren ze alle handelingen. Dit jaar voor het eerst met de computer. De klanten kun nen aan het eind van het seizoen een overzicht uitgesplitst per per ceel, verwachten. Vooral met het oog op de toe komst denken beiden dat deze per ceelsregistratie waardevol zal zyn. "Je weet niet waar het werkzame- stoffenbeleid op uitdraait net zo min als de eventuele toekomstige regels voor fust. We hebben nu spe ciaal een bedryf ingeschakeld die al ons fust afneemt. Problemen hopen we daardoor, ook eventueel over en kele jaren, uit te sluiten". De service van de gebroeders Timmermans gaat verder dan het spuiten. Ze kunnen op verzoek van hun klanten ook grondmonsters nemen die ze door Agro Lab Neder land laten analylseren. Het daaruit voortkomende Economisch Besmestings Voorstel ontvangen de telers. Willen de klanten tydens het aardappelgroeiseizoen bladsteeltjes laten onderzoeken, dan kunnen zy ook by deze "servi- cepoot" van het bedryf terecht En in het najaar gaan de inmiddels ge diplomeerde mollenvangers hun diensten aanbieden. Ze hebben de papieren in huis om de dieren che misch te mogen bestrijden. HELDER WATER Er zijn plannen voor een nieuwe behuizing. De huidige bedry fisruim te. die achter de schuur van het oor spronkelijke varkensbedrijf van vader Timmermans ligt is te krap. Er staan acht 1.000-liter- voorraadvaten met schoon leiding water en een grote scheepscontai ner waarin de gewasbeschermingsmiddelen veilig zyn opgeborgen. "Vooral als we met een volle tank met middelen uit een perceel regenen, is het een handig systeem", legt Gerton uit "We gebruiken die vaten dan als ty- delijke opslag voor het klaarge maakte spuitmiddel tot we weer op het perceel terecht kunnen". Bewust hebben de gebroeders voor het spuiten met leidingwater gekozen. Van verstopte doppen heb ben ze nu nooit last meer. "Boven dien is de contante waterkwaliteit een groot voordeel. We worden niet verrast met onverwacht meer of minder agressief werkende midde len. Het leidingwater kost wel wat meer, maar de voordelen zyn erg groot". UNIEKE BANDEN Om de arbeid in het seizoen zo veel mogelyk te spreiden, is on kruid en emeltenbestryding op graspercelen een welkome aanvul ling. Ook sportvelden en golfterrei nen hebben de specialisten inmiddels onder hun hoede. Diepe sporen zyn by nieuw gras land en golfterreinen natuurlijk niet uit den boze. "Vandaar dat we speciale banden hebben laten ma ken", vertelt Harm. "Maar om de mensen te overtuigen van het ef fect, moet je laten zien wat het ver schil is ten opzichte van de standaardbanden. Dus organiseer den we in samenwerking met de bandenspecialist een de monstratie". En wat blijkt uit de foto's die daar zyn genomen? Een overweldigend resultaat Met een machine, inclu sief 1.000 liter water, zo'n vyf ton weegt spoorden de banden slechts twee centimeter in plaats van de ge bruikelijk acht negen centimeter in. Enthousiast vertellen Harm en Gerton nog verder over hun aktivi- teiten, service en bedrijfsvisie. Be regenen is inmiddels al tot een tweede tak uitgegroeid. "Maar dat kun je nooit echt plannen. Het spuiten gaat by ons voor alles". lering te trekken. Naast dat selectie- bedrijf was er ook werk aan de win kel in de zaadhandel. Die handel wordt door de firma Custer al 60 jaar gedaan. OORLOG Een verhaal apart was dat vader Custurs in 1944 van de familie Tim mermans uit Tegelen een bosper ceel aankocht voor de prijs van 1.000,-. De stronken werden eruit gehaald en op die bosgrond werd, niet alleen voor de bemesting, maar ook voor het zaad, saradellen ge zaaid. Met veel moeite werd er ge maaid. Dat moest met de zeis gebeuren. Then gedorst was, bleken er 40 zakken van 50 kilo zaad over te biyven. Dat zaad werd door de Duitsers ontdekt maar ze konden er geen beslag op leggen. Later kon dat zaad worden verkocht en de op brengst was de moeite waard. Nadat Venray bevryd was werden de inwoners van Oirlo door de Duit sers verdreven en kwamen ze in Oostenrijk (Horst) terecht waar Teng bij een razzia door de Duitsers werd opgepakt. Lopend toog men naar Venlo waar ze op de trein wer den gezet. Die trein werd in Breyel door de Engelsen beschoten, maar de mannen werden weer in de trein gedreven. Via enkel omzwervingen kwam hij met Toon Verstappen en ene Fleurkens in Hagen (Westfalen) terecht waar ze bij de Bundesbahn werden tewerkgesteld. In maart 1945 smeedde dat drie tal het plan om daar weg te lopen in de richting van Oost Nederland. Ze gingen 's Zondags eerst naar de kerk en namen daar zelfs van de pa soor afscheid. Maar naar Nederland gaan bleek niet mogelyk. Ze kwa men terecht by de Oris Bauerfuh- rer in Weme aan de Lippe, waar je temidden van Poolse en Russische dwangarbeiders konden gaan wer ken. Het einde van de oorlog nader de echter en die boer kreeg opdracht om alle dwangarbeiders te verzamelen en verder Duitsland in te brengen. Die boer, met het ha kenkruis op zijn arm, gaf de Ven- rayers echter de raad maar naar de bossen te gaan. Als de kust vry was dan zou er gefloten worden. De Po len en de Russen werden op trans; port gesteld en inderdaad werd er gefloten toen de kust veilig was. Omdat de Engelsen in aantocht wa ren, besloten de Venrayers maar in de richting Weeze te gaan. Men hoopte een lift te krygen mar het werd een voettocht van 6 dagen. Via Weeze, Roermond naar Oirlo te kunnen. Teng was toen de eerste Oirlonaar die van deportatie terug keerde. Na terugkeer werd met onvermin derde yver weer de schouders on der de zaak gezet, zowel door Teng als door zyn broer Grad. DE GOUDEN BRUID Betje Litjens is geboren en geto gen in Leunen waar ze ook de school bezocht. Al vry jong verloor zy haar moeder en daardoor moest ze op de ouderlyke boerdery blfj- ven. Ze diende niet uit maar pakte daar mee aan, zodat ze het werk op de boerdery goed onder de knie kreeg en het zware werk niet schuwde, ook niet toen ze getrouwd was. Dat trouwen werd eigenlyk toch versneld want toen de zuster van haar bruidegom ging trouwen en de ouderlyke boerdery verliet werd ze gevraagd om maar in te trouwen. Na overleg werd daartoe besloten. Met veel liefde en zorg op zich geno men voor de vader en moeder van haar bruidegom en heeft hen tot hun einde verzorgd. Then haar man door de Duitsers werd opgepakt en naar Duitsland werd afgevoerd, bleef zy met haar baby achter. Na de bevryding ging ze terug naar Oirlo, waar taal nog teken van haar man was vernomen. De uiteindeiyke DRIE JAAR Het lykt allemaal eenvoudig maar toen het eindelyk zover was dat de auto door de Rijksdienst voor het wegverkeer in Venlo gekeurd wor den, waren er driejaar verstreken. Drie jaar waar in alle vrye dagen, vakantiedagen werden opgeofferd. Bijna iedere dag werd er enkele uren gewerkt aan 'de wederopbouw" van wat eens een pronkstuk was ge weest. Meer dan 2000 werkuren zijn dat geweest De zondagen dat ook nog even aan die auto werd ge werkt, zyn hierbij maar niet meege teld. "Als de kinderen niet achter die hobby hadden gestaan dan wa ren we er niet aan begonnen. Zeker toen toen de auto gestalte kreeg werden ook de kinderen steeds en thousiaster". Per autoambulance werd de auto naar Venlo voor de eerdergenoem de keuring gebracht De uitspraken van de keurmeester deden hem goed. De auto werd op alle fronten goedgekeurd. Voor het remsysteem bleek zeker zo goed als dat van de meest moderne auto. Voor de meer 25 augustus a.s. zal paar Tfeng Custers (80) en lens(79) hun gouden huwe- l vieren. 'ben dit nog zeer vitale 'f opgezocht in de riante Woning aan de Haalakker 17 jaar wonen, nadat aan de Oirloseweg hebbn k wel een film vol van fei- wetenwaardigheden, zoals ten bruidegom ons hun le- )0L schilderde. De manier "(j dat levensverhaal vertel- Keniyk te splitsen in drie Zjjn eerste jeugd en de (Wet zyn broer) van het (sleetiebedrijf, zijn depor- r Duitsland en de uitbouw yj bedryf tot wat het nu ge- k Het leek wel of de brui- l/fl| a ^ript van die film al en, er was moeilyk tussen i deskundigen onder onze lezers wil len wy nog verklappen dat de auto een 6 cylinder, 1800 cc moter met kopkleppen heeft. Deze oldtimer heeft gestalte ge kregen door het doorzettingsver mogen van het echtpaar Achten maar ook en vooral door de deskun digheid van de heer Achten. De auto is een visitekaartje van de nog rydende Wolseleys. Dat blijkt uit het feit dat de heer Achten een uit nodiging heeft gekregen om in 1995, als het automerk Wolseley 100 jaar bestaat, met zyn groene ca briolet type 1456 van het jaar 1937 naar Engeland te komen, om deel te nemen aan één van dan te hou den concours de Elegance. De heer en mevr. Achten zijniet de enigen met een Oldtimer in Venray. Het is ons bekend dat er in Venray en om geving vele oldtimer fanaten zijn die in het bezit zyn van een nog rij dende auto. Misschien is het niet oninterresant om in Venray eens een concours de Elegance te organi seren, voor de "Venrayse Old timers". Sinds de goedkeuring heeft de oldtimer al meer dan 1000 kilome ter er opzitten. Of dit de laatste old timer van de lamilie Achten zal zijn, dat betwijfelen wij, want als wy het goed hebben gehoord dan jeuken de vingers van Henk Achten nu al om weer aan de slag te gaan. "Maar het moet wel een heel oucfje zyn!". Wat eens een wrak wasj is nu een schitterende Oldtimer DE BRUIDEGOM usters is geboren en geto- Bfirlo en bracht daar zyn w. volgde cursussen en 'eren. Hy was graag on- u, [geworden maar zyn va- *e anders en het vaderlijk "werd ten huize Custers op- Icwam op de ouderlijke te werken. Omdat zijn üf Grad in de 20-er jaren jitf Tdappelen selectie begon- sWpte hij ook in dat be- j rwaa toen reeds een goede pil 1 mee te verdienen. Be- werden er opgericht, 'en van in kaart gebracht P* met medewerking 'ogeschool van Wagenin- fjtóee was de basis van het ""llf van de firma Custers gelegd. J s,nnd ook bij de Jonge >SH jP°t! aangeschreven want Nden werden door de Jon- P "druk bezocht om daaruit Onlangs werd één van onze mede werkers geconfronteerd met een ca- biolet, die herinneringen opriep van auto's uit de 30-er jaren. Die cabriolet een Wolseley, met het het kenteken DE-95-25, bleek toe te behoren aan de 51-jarige Ven- rayer Henk Achten, die als monteur van het rollend materieel bij de ge meente Venray zyn kost verdiend, en diens echtgenote Maria. Het Engelse automerk Wolseley was met name in de 30-er jaren een auto die tot de betere klassen van Engeland gerekend kon worden, zo als de meer bekende merken Rolls Royce en Bentley. Het echtpaar Achten was al lang op zoek naar een old timer en ze waren ook al lid van een in Midden Limburg bekende old timer club. Het paar wilde echter een exclusie ve auto hebben en na een lange speurtocht werd by een sloper in Waalre in een kippenhok een En gels wrak ontdekt. Maria Achten was al direkt enthousiast en kan men gerust spreken over "liefde op het eerste gezicht". TWEEDE AUTO Aan dat wrak moest nog wel wor den gesleuteld. Alles moest schroef je voor schroefje en boutje voor boutje worden behandeld. Er werd geschuurd en gezandstraald. Iben hereniging was iets dat ze nooit zou vergeten. Er kwamen 6 kinderen (3 jon gens en 3 meisjes) en die zullen met de 14 kleinkinderen en hun aanhang het gouden feest meevie ren. De dag zal worden ingezet met een plechtige Eucharistieviering om 13.30 uur in de parochiekerk van Oirlo. Daarna zal het feest wor den voortgezet in zaal "De Ruif' waar tussen 19.00 en 20.30 uur iedereen de gelegenheid zal krygen het gouden paar geluk te wensen. HOBBY'S Wfj zouden in hun levensverhaal tekort schieten als wy niet hun hobby's zouden vermelden. Naast het feit dat Teng enkele jaren voor zitter van de voetbalclub is geweest en ook kerkmeester was, kan niet onvermeld bly ven dat hy een grote fan is van de Venlose voetbalclub VW, van welke club hy geen thuis wedstrijd overslaat Met zyn broer Grad, eveneens een grote voetbal fan, ging hy naar de wereldkampi oenschappen voetbal in Argentinië in 1978. Het bly kt dat hy graag we reldreizen maakt of dat nu naar Sri Lanka is of naar Rusland want ook daar is hy geweest Met zyn vrouw reisde hfj ook veel samen. En on danks dat hy 17 jaar geleden het be dryf aan zyn twee zoons heeft overgedaan, meent hy er nog iedere dag naar toe te moeten gaan. Ook gaat het gouden paar graag kaarten. Voor de bruid ziet de week er ongeveer zo uit: maandag hand werken voor de Missienaaikring in Oirlo, dinsdag en donderdags kaar ten, woensdags volksdansen en vrijdags zwemmen voor ouderen. Uit deze hobby's blijkt wel hoe vi taal dit gouden paar nog is. Ze we ten zich dan ook omringd door de goede zorgen van kinderen en kleinkinderen. kwam men ook tot de ontdekking dat er meer onderdelen nodig wa ren dan aanvankelyk werd gedacht Het echtpaar Achten was echter niet voor een gat te vangen en zette door. Er werd een advertentie ge plaatst in een Engels autotydschrift met de vraag wie er nog in het bezit was van een Wolseley type 1456 uit het jaar 1937. Dat mocht een wrak zyn want die auto was alleen be doeld voor de onderdelen. Het was immers de bedoeling om van die twee auto's er één van te maken. En hoe ongelooflyk het ook mag klinken, die advertentie leverde een wrak op dat in Blackpool bij een sloper stond. Die auto was was daar na veel omzwervingen terecht gekomen. Maar voor het zover was dat de koop gesloten kon worden waren er al veel brieven de Noord zee overgegaan en waren er veel te lefoontjes gepleegd door met name Maria Achten. VEEL WERK Na de koop was het zaak om dit wrak zonder teveel kosten in Ven ray te krijgen. Via een oldtimer fa naat, Ibon Boom, die een vrachtbedryf in Venray heeft en ge regeld op Engeland rijdt lukte dit sneller dan verwacht. In de lege vrachtauto werd dat wrak, eens de trots van een Engelse autofabriek, naar Venray vervoerd. Nu kon het echte werk beginnen. Veel uren werden gestort in demonteren, schuren, zandstralen, alles keurig rangschikken en een speciaal bad geven. Alles werd bewaard zelf elk naacfje stof. Als men hun fotoalbum doorbla dert kan men zien hoe de restaura tie vorderede. Het geeft ook een beeld van het doorzettingsvermo gen dat het echtpaar Achten heeft gehad, voordat eindelyk de auto als het ware herboren naar een specia le spui te ry kon worden gebracht. Daar kreeg de cabriolet de juiste kleur, zoals die Engelse auto in oor spronkelijke staat, ook had.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5