strummer maakte 5 maanden deel uit kan VN Vredesmacht Tater Albertus Beckers viert in Leunen jn robijnen priesterfeest PEEL EN MAAS Leopold van Asten voor de derde maal naar Europese kampioenschappen springen Renovatie van operatiekamers en EHBO van St Elisabeth-Ziekenhuis Wij gaan met vakantie van maandag 17 augustus t/m dinsdag 1 september. Woensdag 2 september staan wij weer voor u klaar. Prettige vakantie wenst u Slagerij Drabbels en medewerkers PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 2150 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 2150 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST dh, jtramse korporaal Iterry [hoven kwam vorige week acht aan in de ouderlyke an de Goetsenhof, nadat b, tnden, met een onderbre- 14 dagen vakantie, in het burgeroorlog verscheurde riê had doorgebracht Met ïljevol andere Nederlan- irmde hy een verbin- voor de Deense 1 acht van de Verenigde Na- 3 bord-Kroatië. voor de uitzending lavië kwam vry onver- moest hy er op rekenen teldi ms op uitzending zeer wel was. Jjj istrumse korporaal heeft ■andakte van 5 jaar by het skend, waarvan er inmid- ar zjjn verstreken. Hy is l ja ie specialist by de 107e ra- pa agnie van de landmacht in f75 i Ingedeeld. ek voor zyn vertrek op 10 het voormalige Joe- draaide in het leger de ge- troom al op volle toeren. jav igavond hoorde hy dat hy mei i(j zou zyn, maar zaterdags te horen dat hy zou wor- izonden. Wat kan men op dag nog regelen, als men 's 15 klaar moet staan voor De banken zyn gesloten 'va ir nog boodschappen ge- ^fieten worden. HOOP DL hoelang hy afscheid zou bj nemen van zyn verloofde van zyn ouders en familie, Jem daar te wachten zou waren toen nog allemaal Tferry behoorde tot de iep, zeg maar gerust de nakers of de pioniers. De nt'; lindingsmannen werden TUevo gevlogen, de hoofd- Bosnië-Hercegovina "Wy daar 's avonds aan en wer- let Holiday Hotel onderge- De eerste vier mochten wy het hotel niet verlaten. Pas de vyfde dag mochten wy on der begeleiding vart de Zweedse blauwe baretten op straat komen". "Wat wy daar ervoeren maakte op ons een diepe indruk. De mensen zwaaiden naar ons, de auto's toeter den. De mensen leefden toen de hoop, dat met de aanwezigheid van de Vredesmacht, de oorlog binnen kort voorby zou zyn". We weten nu dat het anders zou uitkomen. OP AFSTAND De Nederlandse verbindingscom pagnie had de opdracht de commu nicatie te verzorgen tussen de 26 lokaties van de VN Vredesmacht in Kroatië en Bosnië-Hercegovina. La ter werd het aantal Nederlandse sol daten uitgebreid naar 312. "Onze groep werd overgeplaatst naar Pancevo waar wy in een oude brandweerkazerne werden onder gebracht De toiletruimte daar was eigenlyk te vies om naar binnen te gaan. Gelukkig duurde het verbiyf in die kazerne maar 3 dagen. Uit- eindelyk kwamen wy terecht in Kostunica, een plaatsje in het ge bied Krayna (Noord Kroatië) dat door Servië is ingelyfd. Het kamp op enkele kilometers afstand van het frontgebied. In die 5 maanden hebben wy eigenlyk geen oorlogsgeweld aan den lyve ondervonden. Wel was op afstand het grove geschut te horen, evenals de zware inslagen. PROBLEMEN "Eén van de taken welke wy moesten uitvoeren, was via de fax, telex en autotelefoon berichten doorgeven naar de onderdelen van de Vredesmacht De elf leden van onze groep verzorgden de commu nicatie voor de ruim 800 Deense militairen die in Kostunica gele gerd waren. In het begin sliepen de Nederlanders net als de Deense col lega's in een voormalige kazerne. Na verloop van tyd onstonden er ir ritaties. Dan moesten wy koken, de afwas doen of wachtlopen, terwyl wy 8 uur in een bloedhete tent ons werk eigenlyk moesten doen. De temperatuur in die tent liep wel eens op tot boven de 35 graden, we hebben zelfs een temperatuur van 60 graden gemeten, en het uniform mocht niet uit Van alles is gepro beerd om wat verkoeling te krygen maar de middelen die ontbraken". "Om echte problemen tussen de Nederlanders en de Denen te voor komen werden de Nederlanders in een pensionnetje ondergebracht Dat was een verademing. Nu lagen de Nederlanders met 3 man op een kamer en dat was heel wat anders dan met 25 Denen. Wel had dat ver biyf een nadeel, want wy moesten ongeveer anderhalve kilometer lopen". CONTAKT In het begin was het met de be richten vanuit Nederland maar droevig gesteld. De kranten waren soms 14 dagen oud. Dat veranderde toen er een schotelantenne kon worden geplaatst met een decoder, waardoor het mogelyk was RTL 4 te ontvangen. FAXPAPIER Wat de Oostrumse korporaal da gelijks zag was, dat 's morgens vroeg de Servische soldaten, soms zelfs nog kinderen, ten stryde trok ken. Verschillende malen werd ge- contateerd dat die soldaten niet geheel nuchter waren, 's Avonds kwamen de soldaten weer terug om de nacht thuis door te brengen. Ibch werd de Oostrummer enkele malen echt met het oorlogsgeweld geconfronteerd."Het faxpapier was op en voor de communicatie is het van levensbelang voor de Vre desmacht Dus in een auto gestapt en op advies van een collega heb ik steeds 100 kilometer per uur gere den, want dan hebben de sluip schutters minder kans om het voertuig te raken. Om meer zeker heid te hebben maakt ik de rit niet DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1992 Nr. 33 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING in myn eentje maar kreeg ik gezel schap van een Kroat of een Serviër, afhankelyk van de streek die wy moesten passeren. Voor die 2 rollen faxpapier heb ik meer dan 100 km afgelegd, dan deels door het front gebied". VERWOEST De eerste post die Terry van Duin hoven vanuit Oostrum ontving toen, na 5 weken verbiyf in Noord- Kroatië. Hy heeft veel van dat land gezien maar ook hoe het verwoest is geworden door die burgeroorlog. "Plaatsen als Venray zyn als het wa re van de aardbodem verdwenen, en in puinhopen veranderd. Men sen die eeuwen in vrede naast en met elkaar hebben geleefd zijn nu vyanden in eigen plaats geworden. Het land is een mooi gebied en wat zal het mooi zyn geweest om daar de vakantie te mogen doorbrengen. Die bevolking is vriendelyk en gastvry". De Nederlanders hebben veel kontakten kunnen legen, "de oude ren die spreken en verstaan Duits terwyl het eigenaardig is, maar de jeugd die spreekt een goed woordje Engels. Met de Denen bestond een goede verstandhouding maar in één gebouw, dat gaat, moeilyk. AFLOSSING Nu is dus de aflossing gekomen. "Wy hebben voor die groep het bed je gespreid, want in dat pension is het goed toeven. De stad die in de buurt ligt is byna verwoest en er is niets te koop. Wy kregen vanuit Ne derland wel voldoende aangevoerd, zelfs erwten met wortelen. Van het meel dat wy kregen wordt door de inwoners brood van gebakken. De bevolking komt veel te kort en als men aan de zwarte handel wil be ginnen dan is er veel geld te verdie nen, maar de Nederlanders denken daar niet aan. We verkopen wel eens een pakje sigaretten, maar dan voor de prys die we er ook voor betaald hebben". Terugblikkend op de 5 maanden in het verscheurde Joegoslavië zegt korporaal van Duynhoven een fan tastische periode in zijn leven te hebben mogen meemaken, die hy voor geen goud zou hebben willen missen. Als hy echter nog eens zou worden opgeroepen voor een twee de uitzending dan zal hij liever thuis willen blyven. "Maar als de opdracht komt, dan heb ik te gaan, want dat zyn de consequenties van het tekenen van een verbandakte". 'n abonnement waard Weer brandjes langs spoorbaan Vrydagmiddag moest de brand weer in aktie komen voor het blus sen van enkele bermbrandjes langs de spoorlyn, ter hoogte van de St Jozeflaan in de Smakt Omdat de bran (yes aan beide kanten van de spoorbaan waren uitgebroken moesten er twee wagen worden in gezet Gelukkig kon de brandweer voorkomen dat het vuur oversloeg naar de naby gelegen bossen. De treinen moesten vervolgens met lastgeving ryden wat betekend ter plaatse stapvoets. Vermoedeiyk was ook deze brand ontstaan door von ken veroorzaakt door het af remmen. Kelderbrand Het was een groot geluk dat een brand in een kelderruimte onder een flat aan de Mozartstraat tydig was ontdekt Die brand, ontstaan in de nacht van vrydag op zaterdag, even na middernacht had ernstige vormen aan kunnen nemen. Nu kon de brandweer voorkomen dat die brand zich kon uitbreiden. De schade bleef beperkt tot verbrande goederen in die kelderruimte en een bromfiets welke totaal onbruik baar was geworden. Het is bijna ze ker dat deze brand opzettelyk is gesticht De woningbouwvereni ging zorgde voor noodmaatregelen voor de andere kelderruimten. Gevaarlijk vuurtje stoken Drie knapen konden door de poli tie in de kraag gegrepen worden, omdat deze zich schuldig hadden gemaakt aan het stoken van een vuurtje naby de overstortvyver aan de Baggerweg. Door die branies hadden zy de jonge eendjes uit hun nesten verdreven waarna de kna pen de eency'es kapot knuppelden. Een voorby ganger had dit opge merkt en de politie gewaarschuwd. De knapen werden door de politie onderhouden in het byzyn van hun ouders die beloofden er op te zullen toezien dat hun kinderen dat niet meer zullen doen. Met die waarschuwing en die belofte werd deze zaak als afgesloten beschouwd. uw weekblad «lag 18 augustus zal de uit ifoomstige Dominicaan Pa lus (Joos) Beckers in de pa- fk van St Catharina te m 18.00 uur een plechtige lieviering opdragen ter ge lvan zyn 40-jarig Priester- zal dit feest worden hn zaal Martens, waar hy 117 augustus 1952 na zyn schtige H.Mis te hebben ook een receptie hield. LEUN8E JONG ton nog eens even stil die eerste H.Mis, toen Prek hadden met deze, ^«elfzegt "enne echte Leun- 'dat ben ik gebleven, al n ook pastoor van de paro- Maria Geboorte in Nyme- 1 kerk waarop hy trots is id* i dat deze by de Waalbrug terk op de Monumenten- ïtffPlaatst. fHe H.Mis zal ik nooit ver- 3 4 D2® waarop de parochie- kap zich had uitgeslooft, ^brengen van een versie- 'er nog dagenlang werd Die eerste H.Mis werd W h in concelebratie vol- ^atinicaanse ritus, vjj Plechtig Lof wat de jonge 'middags opdroeg, bracht •kok aan allen die hem h - het altaar moge- fea gemaakt. Albertus i er één, heeft hy zich voor het jeugdwerk en het godsdienstonderwys ingezet. Zyn eerste standplaats was Utrecht gevolgd door Schiedam maar 28 jaar geleden werd hy be noemd tot kapelaan van de paro chie van Maria Geboorte in Nymegen. 16 jaar geleden werd hy daar benoemd tot pastoor. Toch zag het er even naar uit of hy zou naar het bisdom Roermond zyn gegaan als pastoor van de parochie Molen hoek. Een pastooraat in een lande- lyke parochie, dat wilde hy wel.Met het kerkbestuur was al over eenstemming evenals met bisschop Gysen. Maar het was bisschop Bluyssen van Den Bosch, die pater Beckers wist te bewegen pastoor in Nymegen te blijven. Gevraagd hoelang hy nog pastoor zou willen blyven, antwoordde hy: "Och ik moet nog enkele jaren mee want ik ben laat begonnen. Als de Heer hierboven my nog wil hebben en myn parochianen my nog niet moe zyn wil ik nog wel enkele ja ren doorgaan. Maar daarover geen zorg eerst myn feest in Leunen vie ren want myn geboortedorp kan en wil ik niet vergeten. Waarom het feest in Leunen? Ik kan het myn vele neven en nichten, die ik alle maal gedoopt heb, toch niet aan doen myn feest ergens anders te vieren. In september zal ik dat feest nog eens dunnetjes overdoen in myn parochie waar ik nu al 28 jaar, lief en leed met hen deel. Van 13 t/m 16 augustus worden in Stockholm de Europese kampioen schappen voor ponyruiters verre den. Na diverse selectie wedstrijden wist Leopold van Asten, 15 jaar, uit Ysselsteyn, lid van PC de Welsh rui ters, zich als beste Nederlander te plaatsen. Na j^j. te hebben deelgenomen met Catherson Red- gold, zal hij dit jaar starten met de pony Squeek. Naast Leopold is er nog een ande re Noord-Limburgse vertegenwoor digt nl. Valerie Timmermans. Het verdere team bestaat uit Niels Nan- ning, Sabine van Steenpaal en Bram Landa. Om voldoende ervaring op te I doen zyn door deze ruiters al diver se internationale wedstryden be zocht. Hier wist Leopold enkele zeer goede klasseringen te behalen. Deze vyf ruiters staan onder lei ding van de bekende springruiter Rob Ehrens. Zy zullen proberen om het vorig jaar behaalde resultaat, zilver, te evenaren of te verbeteren. hy het ons ook nu nog verklaarde, van de late roepingen. Hy had im mers zyn stiel al gevonden want hy had het van leerling-kleermaker, begonnen in het atelier van zyn va der, zelfs tot meester kleermaker gebracht Daarna ging hy werken in Den Haag en Wassenaar. Maar in het begin van de oorlog zag hy toch kans om het sluimerende gevoel om priester te worden werkelyk- heid te laten worden door in te tre den in de Orde van de Paters Dominicanen. Op 34-jarige leeftyd werd hy tot priester gewyd. Met name de jeugd heeft een aparte stempel gedrukt op zyn priester loopbaan, want in al de pa rochies waar hy mocht werken Met het officiéél in gebruikne- men op dinsdag 15 september van de grondig gerenoveerde poliklinie ken, is er nog geen einde gekomen aan het verbouwen van het Venray- se St Elisabeth Ziekenhuis. Uit de Ziekenhuiskrant informatieblad van de Ziekenhuizen Noord Lim burg, blykt Den Haag het groene licht heeft gegeven om voor een be drag van byna 1,5 miyoen gulden de operatiekamers en de EHBO te renoveren. In totaal zal dan een be drag van 9,6 miyoen gulden zyn gestoken in de renovatie van het Venrayse ziekenhuis. By de nieuwe bouwfase staat het aanpassen van de operatiekamers en de EHBO aan de hedendaagse ei sen voorop. De drie bestaande ope ratiekamers zullen rigoureus worden vernieuwd en uitgebreid met een vierde, volledig nieuwe, operatiekamer. Omdat daarvoor o.m. een stukje van de huidige EH BO moet worden gebruikt zullen diverse ruimten opnieuw worden ingedeeld. TIJDELIJK ONDERKOMEN De renovatie van de operatieka mers en de EHBO zal op zich al een hele operatie worden omdat er eerst uitgebreide voorbereidingen zullen moeten worden getroffen om het goed functioneren van deze voor het ziekenhuis zo vitale afde lingen te kunnen garanderen. Volgens de planning zal op 5 okto ber worden begonnen met de op bouw van een tijdelyk onderkomen van beide afdelingen. Tussen de nood-poli en het personeelsrestau- rant worden 26 containers aaneen geschakeld met een totale oppervlakte van 500 m2. Hierin worden o. m. de behandelkamers en twee operatiekamers onderge bracht Uiteraard zal dan aanpas sing van de werkwyzen nodig zyn, omdat normaal drie operatieka mers ter beschikking staan. Daar- by zal ook kritisch moeten worden gekeken naar het transport van de patiënten, omdat de afstand tussen de afdelingen en de tijdelyke operatie- en behandelkamers groter wordt "KAALSLAG"BU EHBO Om deze bouwfase te kunnen rea liseren, zal by de huidige EHBO- afdeling sprake zijn van een "kaalslag". Geen wand zal overeind blyven, terwijl ook de centrale ste rilisatieruimte eenzelfde lot bescho ren zal zyn. Crashroom, behandelkamers en gipskamer zul len bij de herindeling worden be trokken. By de nieuwe EHBO wordt een balie aangebracht om een bete re ontvangst van de patiënten te ga randeren. By de aanpassingen worden de luchtbehandeling, de in richting - zoals de operatielampen en de aansluiting voor anesthesie- apparatuur - vernieuwd. Zowel voor de operatiekamers van het Venlose St Maartens Gast huis als voor het Venrayse zieken huis wordt gezocht naar nieuwe bewakingsapparatuur. NEGEN MAANDEN Het opbouwen en de inrichting van de containers - die er zullen uit zien als een strak wit kantoorge bouw - zal op 5 oktober beginnen en tot begin januari 1993 duren. Daarna kan worden verhuisd en daadwerkely k begonnen met de re novatie van de operatiekamers en de EHBO. Naar verwachting zal dit negen maanden duren. "Een lange tyd voor alle betrokkenen, die in krappe, maar goed geoutilleerde ruimten zullen moeten werken. Maar zy krygen er wel een werk plek voor terug, waar de kwaliteit van de patiëntenzorg nog beter tot zyn recht zal komen", aldus de Zie kenhuiskrant W inkeldiefstallen By de op de Bleek gevestigde su permarkt werd op heterdaad een 28-jarige inwoonster betrapt toen ze zonder te betalen voor een be drag van3 gulden en 99 cent goederen wilde meenemen. Zy werd aan de politie overgeleverd. Die ontdekte dat ze in haar tas nog een aantal andere spullen (o.a. een douchegordyn) had, welke ze elders in het centrum had meegenomen zonder deze te hebben betaald. Na dat ze op het politiebureau ver hoord was, en proces verbaal was opgemaakt werd zyn huiswaarts ge zonden. Dankzy attendheid van winke lend publiek kon de politie twee mannen, die tydelyk in Stevens beek verblyven, aanhouden. Die hadden een aantal draagtassen ach ter een container gezet op het ter rein van een winkel op het Gouden Leeuwterrein. Ze vonden dat maar vreemd. Het bleek om 11 draagtas sen te gaan die ze in een winkel aan het Henseniusplein hadden meege nomen zonder te betalen. De tassen hadden een winkelwaarde van 260,45. De mannen, 45 en 20 jaar oud, werden naar het politiebureau over gebracht en zy konden, na verhoor en opmaking van proces verbaal, naar hun tydely ke verblyfplaats te rugkeren. Infoplaten ontvreemd Vanaf het bedryventerrein van een garagebedryf aan de Leunse- weg werden een zestal infoplaten (model kentekenplaat) ontvreemd, waar informatietekst staat

Peel en Maas | 1992 | | pagina 9