;erlingen van Jerusalem trekken door het loude en nieuwe Israël Duits soldatenkerkhof 40 jaar geleden officieel geopend Budget autoverhuur breidt uit [Bijzondere schenking )r koperslagersmuseum tienerkamers 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND "Kruudwis make" bij Veldeke Venray PEEL EN MAAS Gevonden In memoriam Jan Verheyen PEEL EN MAAS KBOVenray-kom nmaas Donderdag 13 augustus - Pagina 7 's maandags gesloten vrijdag koopavond Je bent de koning te rijk in de mooie, geslaagde tienerkamers van Morgana. slaapkamers DE BEST-NOY Steenstraat 144, Boxmeer. 08855 - 71488 Op donderdag 13 augustus wordt er een avond voor leden en be langstellenden gehouden in zaal "In den Engel", Poststraat 3 te Ven ray. Aanvang 20.00 uur. Deze avond bestaat uit twee onderdelen. Aller eerst wordt gezamenlijk de "Kruud wis" gemaakt De "Kruudwis" is een bundeling van kruiden en ge wassen die volgens traditie geze gend worden in de plechtige eucharistieviering van Maria He melvaart, op 15 augustus Veldeke Venray heeft de afgelopen jaren deze plechtige eucharistievie ring gevierd in de vorm van een di- alektmis. Vanaf 1991 viert de kerk deze feestdag niet meer op de zater dag ervoor of erna. Mede hierdoor en de vakantietij d waarbij het steeds moeilijk was om volledige koorbezetting en andere medewer kenden te vinden, heeft het bestuur van Veldeke Venray doen besluiten de dialektmis niet meer te vieren op Maria Hemelvaart De dialektmis wordt dit jaar gevierd op zaterdag 3 oktober 1992. De "Kruudwis" zegening blijft evenwel, traditiegetrouw in de Hei lige Mis van Maria Hemelvaart op zaterdag 15 augustus 1992, om 19.00 uur in de Grote Kerk van St. Petrus Ban sen. Voor het samenstel len van de "Kruudwis" heeft Velde ke Venray gezorgd voor de zeven verschillende kruiden en gewassen die van oudsher gebundeld werden te weten: reindersknop of reinva- ren (boerenwormkruid), hazegaerf (duizendblad), haver, rogge, een tak van appel- of pereboom met vruch ten, koolblad, wortelloof. De "Kruudwis" werd voor de hoogmis gezegend en na de mis mee naar huis genomen. Hij weerde alle kwaad af en werd aan de zolderbal ken opgehangen. Het fruit werd ge deeld en gegeten door de gezinsleden. Het graan ging naar het vee en de kippen. By onweer werd de gedroogde Kruudwis wat bevochtigd en een gedeelte werd met veel rook verbrand als afweer. Veldeke Venray heeft gemeend, dat deze Kruudwis-zegening inmiddels een traditie is geworden en wil dit oude gebruik, zjj het symbolisch, graag in ere houden. PATER EGELIE Het tweede gedeelte van deze avond wordt verzorgd door Dr. God fried Egelie die een dialezing zal presenteren over monumentjes van vroomheid in Limburg. Een aantal markante veldkruisen en ka pellen uit onze provincie en spe ciaal uit deze streek, zullen worden getoond met een interessant ver haal en veel achtergrond informa tie. Ook legendes worden verteld van goed en kwaad waarby vaak uit dankbaarheid de kapellen werden gesticht Pater Egelie zal teven in gaan op de Kruudwis-zegening en de betekenis hiervan. elke week nieuws Vrouw kwam ten val Een 63-jarige inwoonster was met haar hond aan het wandelen nabjj het voormalige zwembad. De hond trok plotseling zo hard, dat de vrouw ten val kwam en zo ongeluk kig terecht kwam dat ze per ambu lance naar het ziekenhuis moest worden overgebracht Na onder zoek bleken de verwondingen mee te vallen en kon ze naar huis wor den overgebracht Het ongeluk vond maandagmiddag omstreeks 12.00 plaats. Gevonden voorwerpen, dieren in de periode van 21 juli t/m 10 augustus: Metalen montuur met vrjj sterke glazen. Wie mist zjjn huisdier? Gevon den zjjn een Collie een Mechelse Herder en een zwart/grjjze poes, de ze dieren willen graag weer terug naar hun baasjes. Een metalen herenhorloge. Pörtomonnee's: drie zwarte por- tomonnee's, een zwarte klapporto- monnee, een wit-zwarte portemonnee. Een gouden halsketting met han gertje en een zilveren armband. Sleutels: een sleutel aan bruin etui, 5 sleutels aan sleutelhanger, 3 sleutels aan label, 3 autosleutels aan hanger, 4 nemef sleutels, een autosleutel. Een nylon fietstas, een potje pil len, twee zakmessen, een beige za delhoes, een wieldop, een rjjhelm paardesport U kunt zich tydens kantooruren wenden tot de administratie van de gemeentepolitie Venray als u denkt dat één van deze voorwerpen, die ren tot u toebehoort, u kunt bellen met tel.: 04780-84888 toestel 224. BEZORGING PEEL EN MAAS Het was in juni, 40 jaar geleden dat het Duits soldatenkerkhof aan de Paardenkop in Ysselsteyn offi cieel voor bezoekers werd open gesteld. Dat gebeurde door een eenvoudige kranslegging door de Duitse consul, in bjjzjjn van aa. een aantal journalisten, zowel uit Ne derland als uit Duitsland. Ook wa ren er toen al vertegenwoordigers van de Volksbund Deutsche Kriegs- grabenfürsorge, en van wat toen nog het ministerie van Oorlog heet te, aanwezig. Het hoofd van de Gravendienst van het ministerie van Oorlog gaf dan tekst en uitleg over de reden waarom het kerkhof in Venray was aangelgd en ook het ontstaan van het kerkhof. "Toen het einde van de oorlog in zicht kwam"zo schreef Peel en Maas ter gelegenheid van deze opening, "moest Nederland in gevolge de afspraken voor de oor logsgraven van de Duitsers gaan zorgen, maar wist men niet waar men moest beginnen. Niet in het minst had men geen idee, over hoe veel doden het eigenlyk zou gaan. Meenden men einde 1944 dat het om 6000 ging. Tben na de bevrij ding alle burgemeesters van ons land een opgave hadden gedaan, bleken dat er meer dan 32.000 te zjjn, een aantal wat alle ramingen verre overtrof." Deze 32.000 lagen her- en der in het land, soms op burgelyke be- Met grote verslagenheid hoorden wy op donderdag 6 augustus het droevige bericht van het overlijden van Jan Verheyen. Zijn heengaan heeft ons diep ge troffen. Wy verliezen in hem een vrien, die op velerlei terrein altijd klaar stond voor een ander. Als geen ander is Jan met de Oostrumse gemeenschap verbon den geweest Jan de Koster stond midden tussen de mensen en gedu rende vele jaren heeft hij zich in di verse functies voor deze gemeenschap ingezet. Jan is aktief geweest op diverse terreinen binnen de Oostrmese ge meenschap. Tbch heeft altyd met name de muziek een belangrijke rol gespeeld. Zo was hjj meer dan 60 jaar lid van de Harmonie Sub Matris Tutela. In die periode heeft hy zich met hart en ziel voor de muziek ingezet Niet alleen door zijn prominente en trouwe rol in het orkest maar evenzeer door zyn medewerking in de opvang en bege leiding van jeugdige muzikanten. Voor raad en daad kon iedereen bij Jan terecht Eveneens meer dan 60 jaar was jan, als lid van het kerkelijk zang koor, actief betrokken by de kerk. Aanvankelijk als dirigent van dit koor, gedurende de laatste 40 jaar als organist Nooit werd hierby te vergeefs een beroep op hem ge daan. Jan stond altyd klaar voor zyn muziek in zyn kerk. Zyn muzi kale aanwezigheid en bydrage was gewoon vanzelfsprekend! Voor zyn inzet voor de gemeen schap werd hy begiftigd met de pauseiyke onderscheiding PRO EC CLESIA ET PONTIFICE en werd hem de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver toegekend. Bovendien werd hem, vanwege zyn inzet voor het kerkelyk zangkoor, de Gregorius- onderscheiding toegekend. Met grote dankbaarheid voor al les wat hy voor onze gemeenschap betekende, zullen wy aan hem te rug denken. Ons medeleven gaat uit naar Nellie, de kinderen en fa milieleden, die hem allemaal zo dierbaar waren. Moge hy nu rusten in vrede. graafplaatsen, soms op akkers of langs de wegen. Men besloot in af wachting van het Vredesverdrag met Duitsland de stoffelyke resten zoveel mogelyk op een centrale plaats te verzamelen en te begra ven, zodat van daaruit een eventue le overbrenging naar Duitsland zou kunnen worden geregeld. Het ministerie van Oorlog zocht daarvoor een terrein, ongeculti veerd dat dicht by de grens lag en toen de gemeente venray de Paar denkop aanbood voor de aanleg van die centrale begraafplaats, had men de oplossing gevonden. By de officiële openstelling lagen er op dat terrein 25 hectare 25.000 stoffelyke resten van gesneuvelde Duitsers. Men dacht toen de overige 7000 graven in Nederland zo te la ten liggen. Wat in de jaren van de aanleg, van 1946 tot de ingebruikstelling in 1952, voor werk is verzet geworden om van de woeste vlakte van Paar denkop een soldatenkerkhof te ma ken, is niet gering. Het kerkhof is een getrouwe copie van de Ameri kaanse begraafplaats in Margraten. De tekeningen van dit kerkhof wer den gebruikt voor de aanleg van dit kerkhof in Ysselsteyn. De vakken werden gemerkt en het geheel moest worden beplant Intussen kwamen de eerste transporten en ieder stoffelijk overschot moest op nieuw worden geïndentificeerd. By de officiële opening, 40 jaar geleden werd dit kerkhof al als voorbeeld gesteld voor andere begraafplaatsen in Europa. Door het uitblyven van het Duitse Vredesverdrag werd dit kerkhof permanent Door de publi citeit in Duitse bladen kwamen de eerste nabestaanden reeds met Pinksteren naar het kerkhof. Tben de dagen voorbjj waren bleek uit de telling dat er ruim 2000 bezoekers waren geweest Later besloot de minister van Oor log dat alle gesneuvelde Duitsers herbegraven zouden worden op dit kerkhof. Daardoor steeg het aantal doden, dat in Ysselsteyn begraven ligt tot boven de 32.000. Harde windstoten De brandweer moest in de storm nacht van zondag op maandag in aktie komen voor verwydering van omgevallen bomen of laaghangen de takken, die een gevaar oplever den voor het verkeer. De brandweer moest o.a. in aktie komen aan de Veulenseweg, de Overloonseweg, de Zuidsingel en de Akelei. Poging diefstal auto Een 52-jarige inwoner kwam maandagmorgen tot de ontdekking dat gepoogd was zyn voor zyn wo ning aan de Aubadestraat gepar keerde auto te ontvreemden. Aan het slot van het rechterportier was gerommeld. Waarom de dader zyn werk niet heeft voltooid is een raad sel. De eigenaar zit wel met de schade. Peel en Maas verschijnt wekelijks op donderdagmiddag. Onze be zorgers doen hun uiterste best om de krant voor 19.00 uur bij u in de bus te hebben. Voor bezorgklachten kunt u bellen op vrijdag vanaf 9.00 uur tot 18.00 uur, op ons kan toor, tel. 04780-82727. Wij be zorgen dan uw krant tussen 12.00 en 13.00 of tussen 18.30 en 20.00 uur. Ook kunt met uw bezorgklachten in onze boek- en kantoorboekhan del, Grotestraat 68, terecht. Er wordt uitsluitend vrijdags op genoemde tijdstippen na bezorgd. ABONNEMENTEN Adreswijzigingen, nieuwe abon nementen en'annuleringen die nen. voor dinsdagmiddag 12.30 uur bij ons zijn doorgegeven. Al leen dan kunnen ze nog dezelfde week worden doorgevoerd. An ders zullen de wijzigingen pas een week later worden uit gevoerd. Sinds 1 juli jl. is de multinatinal Budget Rent a Car een samenwer king aangegaan met de in Noord Limburg zeer bekende bedrjjven Y&n de Ven Automobielbedryf Ven- lo BV, dealer van Volkswagen en Au di in Venlo, Venray en Helden-Beringe en venjato Automo bielen BV, dealer van Tbyota in Ven ray en Wanssum. In het kader van de overname van de autoverhuu- raktiviteiten van bovengenoemde automobielbedryven heeft Budget Rent a Car haar voormalige vesiti- ging in Venlo verhuisd naar de showroom van Van de Ven Venlo en een nieuwe vestiging geopend in de showroom van Van de Ven Venray (zie foto). Ook de autoverhuur- aktiviteiten vanuit de andere vesti gingen van genoemd automobielbe dryf zullen voortaan door Budget verzorgd worden. Totaal heeft Budget Rent a Car Ne derland meer dan 45 met zorg ge kozen vestigingen die het bedryf lokaal, nationaal en internationaal goed vertegenwoordigen. Budget heeft tevens vestigingen op de be- langrykste luchthavens zoals Schiphol, Maastricht en Rotterdam Airport. Met een autovloot van ruim 3500 personen-, bestel- en vrachtauto's is Budget Rent a Car marktleider in Nederland en één van de grootste en meest veelzijdige autoverhuu rorganisaties ter wereld. In 1990 is Budget Nederland gestart met de verhuur van exclusieve sportauto's, cabriolets en Harley-Davidson en BM W-motoren. De nieuwe vestiging in Venray is gevestigd aan de Leunseweg 47 A (By Van de Ven Automobielbedryf) tel.: 12814. ■juli vertrok een groep van van de scholenge- Jerusalem naar Israël udreis van 14 dagen. De waren spannend en vol Strenge kontro op Schiphol maakten een land is met i deze vliegreis de anderen gaan voor het kantie zonder ouders en 5000 km van huis. ter bus onder leiding sprekende gids en ging naar de en verder naar het naar Acco en Libanese kennis van de geschiede- op de proef gesteld, van 1000 jaar terug naar of van 2000 jaar Herodes of de waren heel ge- minuten later ston- oog in oog met de van het huidige Israël De leerlingen van Jerusalem bij de "SCroU Cave", een plek waar een aantal jaren geleden bijbelrollen varen gevonden, die 2000jaar oud varen. door de zwaarbewapende soldaten, veiligheidscontroles en barakken kampen voor Joodse immigranten uit met name Rusland. De reis was geen bedevaart waar vroomheid op heilige plaatsen voor op stond. Tbch zyn deze plaatsen niet gemeden. De leerlingen maak ten kennis met de Jordaan door er drijvend op autobanden een af stand op af te leggen. De berg Tha- bor, ongeveer 500 meter hoog, werd beklommen en hebben de leerlin gen van de Venrayse Scholenge- meenscap zien passeren. De jongeren hebben ook kennis gemaakt met het gewone dagelykse leven in een kibboets doordat ze er verbleven in jeugdhotels. Ook leer den ze het leven kennen in Jerusa lem met zyn Arabische wjjk, Joodse wyk en Christelijke wyk. 's Avonds even stappen in de joodse wijk en inkopen doen voor thuis. Heimwee en enkele buikklachten moesten het afleggen voor nieuwe initiatieven; dry ven op de Dode Zee, zwemmen in de woestijn by Ein Ge- di en 's nachts de berg Masada be klimmen. Veertien dagen kennismaken met Israëls heden en verleden, waarin het Holocaust Museum yad Vashem niet mocht ontbreken. Moe maar wel met een hoofd vol ideeën en wetenswaardigheden kwamen de leerlingen aan in Tel Aviv om daar 2 dagen te genieten van zon en strand. Met de zon in hun lyf en met het zand in hun kle ren keerden ze terug naar Ne derland. 21 leerlingen hadden graag nog 3 weken gewerkt in een kibboets, maar dat bleek niet mogelyk. Er is te weinig werk in Israël met name door de grote immigratiestroom uit Rusland. Ondanks dat is het een "kei gave" reis geworden. m mag zyn, worden in jersmuseum R van der Horst heel wat bjjzondere Aappen en koperen voor- bewaard. Ie problemen, die dit kleine gehad heeft, is het verheu- leuws, dat de laatste Ven ray- lerslager van de oude Piet Janssen, voor zyn m op 5 juli jl. bepaalde, dat in gereedschap als een bjj- koperen familiestuk, ge in wordt aan het igeremuseum. genaars van het museum, Nelly van der Beele, zyn He vereerd met deze blijk ikbroederschap en ver was de laatste ko lf uit het geslacht Jans- Houdt, dat terug gaat tot ca. iet een koperslagerij in de K Grotestraat. meeste gereedschap is dan enkele eeuwen oud en is generaties koperslagers ge- Dat de familie het kopersla- bacht tot in de puntjes Se, bljjkt uit de geschonken waar pronkstuk, lende vogelkooien van geel- ;en zeker luxe exemplaren, "P 5 juli jl. overleden Piet 1 bij de lcoperen vogelkooi, in Horst te bezichtigen is. zyn in Noord-Limburg uiterst zeld zaam. Het is daarom waarschjjnljjk een meesterstuk, dat oom Jan Jans sen op 26-jarige leeftjjd met veel vakmanschap en geduld vervaar digd heeft De kooi is zeer zorgvul dig gemaakt. Het gaas is geheel met de hand gevlochten. Bovenop pry kt een echte kroon, die mooi versierd is, evenals het drinkbakje, met het jaartal 1886 erop. Piet Janssen maakte er zelf een standaard by. In de oorlog moesten koperen voorwerpen worden ingeleverd, met uitzondering van handgesla- gen werk. De kooi werd veiligheids halve toch verborgen, en heeft zo die benarde tyd overleefd. Alleen de standaard was te groot voor de schuilplaats. Hij werd daarom door midden gezaagd en na de oorlog weer aanéén gezet Nu zullen deze zeldzame Noordlimburgse voorwer pen een ereplaats krygen in de col lectie van het Koperslagersmuseum. 'n abonnement waard Geslaagd Inge Engels is geslaagd voor de opleiding MDGO-VP te Eindhoven. Veiligheid op de weg Op sommige plekken kan het ge vaar lyk zyn om te fietsen. Daar is zeker wel wat aan te doen. De KBO Ven ray-kom wil daarom ook graag meewerken aan het project "Ge zond en veilig fietsen". Het bestuur gaat er vanuit dat we allemaal goed kunnen fietsen. Maar dat het geen kwaad kan om ons nog eens te laten informeren over het voorkomen van een fietstochtje richting ziekenhuis. Alle leden en andere belangstellenden worden nu uitgenodigd om deel te nemen aan de zogenoemde praktykdagen op 17 en 18 september aanstaande. Op die praktykdagen worden we bygespykerd in onze kennis en krygen we ook nog een aantal prak tische aanwyzingen.De deelname kost ons geen cent We worden er wel rjjker aan meer kennis, die we nodig hebben om veilig deel te ne men aan het verkeer. Om het geheel goed te organise ren wordt U gevraagd om U voor 15 augustus aan te melden by de se cretaris van de KBO Venray-kom, de heer Jan Lipman Isabellahof 17 te Venray (Veltum 3). Gemakkelijker nog als U hem even belt op nummer 84897. Niet wachten, vandaag doen! Excursie botanische tuin. Op woensdag 26 augustus aan staande organiseert de aktiviteiten- commissie een excursie naar de botanische tuin te Overloon. Ver trek naar Overloon met eigen auto vanaf het Kennedyplein te Venray om 14.00 uur. Deelnemers aan deze activiteit die geen eigen auto heb ben vinden een plaatsje bjj een au tobezitter. Als vergoeding voor de onkosten betaalt men dan een gul den per persoon aan de autobezit ter. Een wyze van vervoer die bjj vorige gelegenheden prima heeft gewerkt Kienen in De Kemphaan. Met ingang van de maand sep tember zal de maandelijkse KIEN- MIDDAG zich voortaan op de tweede woensdag van de maand af spelen in het Aktiviteitencentrum voor Ouderen aan het Kennedy plein 1 te Venray. De aktiviteiten- commissie hoopt op een even grote belangstelling als voorheen in Den Engel. Aanvang telkens om 14.00 uur en toegang voor leden en niet-leden.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 7