over kermis verplaatst naar museum Kroniek van de kermisweek "De Sprank" zoekt deelnemers voor playbackshow Naar het buitenland? r' 1 i spWeS°aakren "DE BERGHAAG" S PEEL EN MAAS Informatie Consumentenwinkel PEEL EN MAAS |EN MAAS Donderdag 13 augustus - Pagina 5 ZOEKAKTIE HAD SUCCES Twee dames, afkomstig uit Delft, werden in een drogisterij in de Grotestraat op heterdaad betrapt bij de diefstal van 2 fla cons after-shave en 2 flessen doucheschuim. De dames wer den aan de politie overgegeven. Tijdens het verhoor vertelde de dames dat ze met een auto waren gekomen, maar niet meer wisten waar ze die auto hadden geparkeerd. Ook het kentekennummer van de auto, wisten ze zich niet te herinne ren. De politie had wel de au tosleutels, een patrouille ging op zoek naar de bijpassende auto. Op de parkeerplaats Ble- kersveld werd dat merk auto aangetroffen en de sleutels pasten. De politie ontdekte ver volgens dat in de kofferruimte van de auto nog vele artikelen met prijskaartjes daaraan. De dames, 48 en 36 jaar oud, wisten natuurlijk niet hoe die goederen in de auto terecht wa ren gekomen. De politie nam de goederen in beslag in de hoop dat zij kunnen achterhalen waar die goederen, voor een waarde van vele honderden gul dens, gestolen zijn. Na opma king van proces verbaal werden de dames huiswaarts gezonden. Alle dierenbenodigdheden tegen ongelooflijk, échte, lage prijzen!! Vennenweg 5, (Industrieterrein 'De Witte Vennen') Oostrum. tel. 04780-82512. |TA frl i pikken. De snoep- en eettenten ont braken niet En natuurlijk was er muziek: waar feest werd gevierd, moest men kunnen dansen! Voor Ven ray was de kerkelijke feestdag 1 augustus, de dag waarop de Petrus Bandenkerk was ingeze gend. Daarom is het zo goed als ze ker, dat vanaf de inzegening van deze kerk aan het begin van de 16e eeuw, op de eerste zondag van augustus kermis werd gehouden. De heer Verlinden heeft in zijn boekwerkje zowel het ontstaan van de kermis, als ook vele typische bij de Venrayse kermis behorende ge bruiken en misbruiken smeuïg be schreven. Het boekje "Van Kerkmis tot Kermis" is o.a. in 't Freulekes- huus en in de boekhandel van de Munckhof verkrijgbaar. Juwelier Verlinden heeft een col lectie sieraden uit deze streek - eveneens in de "mooie" kamer staan - in bruikleen gegeven. Er is een uitgebreide fotoserie te zien over de Venrayse kermis, zoals velen van ons die zich nog zullen herinneren. Veel affiches en platen geven u een beeld hoe de kermis zich heeft ontwikkeld. De oudste af beelding gaat terug tot het jaar 500. We zien dat de kermis vaak op so ciale en politieke omstandigheden inhaakte. Voor de jeugd zijn er oude kermisbeesten uit draaimolens te zien, waarop vele honderdendui zenden kindertjes gezeten moeten hebben. Miniatuur kermisattrak- ties door amateurs vervaardigd zyn te bewonderen. Of die gemaakt zijn van karton, of een staaltje zijn van techniek en geduld, met wat fanta sie zien we onszelf weer draaien in deze molens. We nodigen u allen uit het kermisplezier voort te zetten door een bezoek te brengen aan de ze tentoonstelling. Het museum is geopend woens dag, zaterdag en zondag van 14.00-17.00 uur, Eindstraat 8, tel. 83880. Inbraak in woning Tydens afwezigheid van de bewo ners werd een inbraak gepleegd in een woning aan de Houbenweg. Ibe- gang tot de woning werd verkregen door het WC raampje. Uit de wo ning werd een geldbedrag van 2.000,- ontvreemd en een aantal sieraden In "De Sprank" is het heel de zo mervakantie feest. De hele zomer (tot 6 september a.s.) worden er ak- tiviteiten georganiseerd, waar het zwemmend publiek vrijblijvend aan kan deelnemen. Steeds meer mensen vinden de weg naar dit re- Veranderingen vanaf 1 april 1992. Als u de grens overgaat moet u een geldig reisdokument kunnen tonen, dus een geldig paspoort of een geldige toeristen kaart Een paspoort is 5 jaar geldig en kost rond ƒ70,-, dit verschilt per ge meente. Een toeristenkaart is 2 jaar geldig en kost ƒ14,50. De kaart geeft al leen toegang tot de meeste landen van Europa, met uitzondering van het voormalig Oostblok. Wie alleen binnen Europa reist is dus met een toeristenkaart goedkoper uit Het grote nadeel hiervan is echter dat het niet overal als een officieel pa pier wordt erkend. Geld opnemen by een buitenlandse bank kan dan b(jvoorbeeld een probleem vormen. Kinderen tot 16 jaar oud kunnen in het paspoort van een van de ouders worden bijgeschreven. Tbt voorheen was dat 12 jaar. Boven dien kunnen ze op verzoek in de paspoorten van beide ouders wor- creatiecentrum waar het de laatste weken gezellig druk is. Van 's maan dags t/m vrijdags kan een ieder deelnemen aan allerlei aktiviteiten. Het bad is van 12.00 tot 21.30 uur geopend en de aktiviteiten starten den ingeschreven, zodat ze met ieder afzonderlijk op reis kunnen. Kinderen die in het paspoort van hun ouders staan, mogen niet zon der hun ouders naar het buiten land. Willen ze dat toch, dan moeten ze een jeugd-toeristen kaart aanvragen. Deze kost ongeveer ƒ3,50 en is geldig in de meeste lan den van Europa. Voor meer informatie hierover en/of andere consumenteninforma tie over consumentenzaken kunt u terecht bij de Consumentenwinkel, Marktstraat 8, Ven ray, tel. 04780- 10799. Openingtijden: maandag middag van 13.30-1730 uur; dins dag t/m vrijdag van 10.00-13.00 en van 13.30-17.30 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. Wegens vakantie is de Consu mentenwinkel van 1 t/m 22 augustus gesloten. Wy wensen u een prettige va kantie. 's middags om 14.00 uur en duren tot 17.00 uur. Leuke aktiviteiten Iedere maandag wordt er geknut seld door jongens en meisjes tot 12 jaar. Vrijdags is er een puzzeltocht voor jong en oud, waarbij de win naar een verrassing ontvangt 's Woensdags wordt het bad versierd met water-speelelementen en kan de jeugd spelen met en op allerlei attracties in de waterspeeltuin. En voor de waaghalzen is er iedere donderdag een glijbaanwedstrijd. De dinsdag is de muziekdag. Op die dag is er een live discjockey in het bad die de hele middag swingende muziek draait Grandioze PLAYBACKSHOW Op de drie laatste dinsdagen van het aktiviteitenprogramma staat een grandioze playbackshow gep land. Op dinsdagmiddag 18 en 25 augustus zyn de voorrondes en de grote finale wordt op dinsdagmid dag 1 september a.s. gehouden. Opgeven voor de playbackshow kan nog! Op dit moment kunnen nog en kele deelnemers worden geplaatst Iedereen die een leuke act weet te verzinnen kan zich opgeven. Alleen de eerste 20 inschrijvers doen mee. dus geïnteresseerden moeten snel reageren. De inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar by de receptie van "De Sprank", Kempweg 70, tel. 12888. Meer info.Joyce Kerstjens, tel.: 1288a elke week nieuws 'n abonnement waard hy droeg eveneens een spijker broek en sandalen. Een ieder die inlichtingen zou kunnen verschaffen wordt verzocht kontakt op te nemen met de politie. De informatie zal vertrouwelijk worden behandeld. Woensdagavond kreeg de politie melding binnen dat twee mannen, die aan het signalement voldeden van de overval op de taxichauffeur van zondagavond een taxirit had den gevraagd naar Horst en ge vraagd hadden wat de prijs daarvan was. Ook deze mannen spraken engels. De politie hield de twee mannen aan en bracht hen naar het politie bureau. Mede omdat de mannen geen papieren bij zich hadden vond een confrontatie plaats. Hoewel de mannen er op leken hadden zy toch niets met die overval te ma ken. De rijkspolitie van Horst kon later vaststellen dat het tweetal over geldige verbljjfspapieren beschik ten. Met een excuus werd het twee tal huiswaarts gezonden. TENTEN IN BRAND GESTOKEN In de nacht van kermis-zondag en -maandag werden op het KNVB - jeugdkamp aan de Zuidsingel twee tenten in brand gestoken en twee tenten met een scherp voorwerp vernield. De 16 persoonstenten werden gelukkig niet meer be woond, "anders waren er zeker do delijke slachtoffers gevalllen", aldus de politie. Het kamp zou die maan dag worden afgebroken omdat het Jeugdkamp weer was afgelopen. De schade bedraagt 20.000,- Uit on derzoek is gebleken dat de brand vermoedelijk in de vroege ochten duren moest zijn aangestoken. ILLIGALE BEREGENING Kennis-maandag was de helicop ter van de rijkspolitie in de lucht, bemand met een medewerker van de politie én van het Waterschap, voor een controle op de naleving van de verordening dat het verbo den is om tussen 11.00 en 17.00 uur grasland en sportvelden te berege nen. Twee landbouwers kregen pro ces verbaal aangezegd omdat ze in die verboden tyd grasland aan het beregenen waren. Het ging hier om lokaties aan de Paardekopweg en Loobeek. In overleg met Justitie zullen bei de landbouwers spoedig voor de rechter moeten verschijnen. Volgens een woordvoerder van de Waterschappen en politie zullen die controles de komende weken wor den voortgezet. VERNIELINGEN In de nacht van kermis-zondag op -maandag werden twee ruiten van een lunchroom in de Bleek door vandalen vernield. Diezelfde nacht werden vernielin gen aangericht op de kermis. Weer later bleek, dat een 22-jarige inwoner het "leuk" had gevonden om met een grote ronde kei tijdens het langslopen van de basketbal tent, die kei in de basket te gooien, met het gevolg dat het hele spel ver nield werd. De eigenaar zat met een schadepost van 660,-. Dankzij een getuige kon de politie die "vandaal" aanhouden en hem naar het poli tiebureau overbrengen. Tijdens het verhoor verklaarde hy voor de schade op te komen. Dat was voor de exploitant van dat basketbalspel reden om zijn aangifte in te trek ken. Maar dat is volgens de wet niet mogelyk, daarover zal de officier van Justitie moeten beslissen, maar dat het een dure worp is ge weest, dat staat nu reeds vast. INBRAAK IN AUTO Een inwoner deed aangifte van inbraak in zijn personenauto, die hy had geparkeerd op een privéter- rein achter de Grotestraat. Met be hulp van een steen was een ruit van die auto ingegooid en daarna was de radiocassettespeler ontvreemd. OPLOSSING DIEFSTAL SKELTERS Ondanks de drukte van de ker mis kon de recherche toch nog een kans zien om de diefstal van twee skelters vanaf het terrein van het Vincent van Gogh instituut op te lossen. Twee inwoners van het bra- bantse Boekei, die de diefstal had den gepleegd, werden aangehouden. De mannen zyn 23 en 31 jaar oud. De diefstal had toen zo goed verlopen dat ze nog een keer terugkwamen om een derde skelter weg te nemen. By die po ging werden ze door de bewaker van het instituut gesignaleerd. Aan de hand van het signalement lukte het de politie het tweetal aan te houden. De skelters zijn weer aan het instituut teruggegeven en kun nen de verpleegden weer hun "rondjes" draaien op hun skel terbaan. Na verhoor en opmaking van pro ces verbaal is het tweetal huis waarts gezonden. De Venrayse politie kwam vorige week in Oostrum uit bij een wel zeer ongewone fietsenstalling. Hoog en droog moet de eigenaar van deze fiets gedacht hebben. Waarschijn lijk is hij er niet in geslaagd om zijn fiets weer naar beneden te krij gen. Het ligt meer voor de hand dat hier vandaleyistreek heeft plaatsge vonden. Degene die in deze fiets zijn eigendom herkent kan hem bij de politie af komen halen. komen want de brandhaard had reeds de bosrand bereikt AUTODIEFSTAL In de nacht van vrijdag op zater dag werd een voor de wonig van de eigenaar aan de Korte Dril weg een bedrijfsauto, een zogenaamde ter reinwagen ontvreemd. De daders zyn kennelijk goed op de hoogte ge weest want om die auto te kunnen nemen moest eerst een andere auto worden verplaatst De auto heeft een waarde van 65.000,-. BINNENBRAND Kermis-zaterdag werd de politie gealarmeerd voor een binnenbrand in een woning aan de Broekweg. By de aankomst bleek die brand reeds te zyn geblust. De bewoonster had een braadpan op het gas gezet en daar boter in gedaan. Die boter was gaan smelten. De vrouw is toen even naar buiten gegaan en de pan totaal vergeten. Bij terugkomst in de keuken zag zy dat de boter in derdaad gesmolten was, maar ook dat de braadpan gloeiend was en dat de waserakap al aan het smel ten was, een op de wasemkap lig gende theedoek was al verbrand. De zoon des huizes heeft de wasemkap naar buiten gebracht, en daardoor werde de brand in de kiem gesmoord. De schade bleef beperkt BERMBRANDJE Zaterdagmiddag kreeg de poütie een melding van een bermbranc(je langs de spoorbaan in Oirlo. By de komst van politie en brandweer was de brand byna geblust hetgeen te danken was aan de inzet van een inwoner van Tienray. H(j had het brandje ontdekt en was reeds met het blussen begonnen zodat de brand zich niet meer kon uitbrei den. De brandweer nam het blus sen over en de politie bedankte de inwoner van Tienray voor zijn inzet BRAND OP KERMISTERREIN In de nacht van vrydag op zater dag kwam er een melding binnen van een brand op het kermisterrein aan de Raadhuisstraat Waarschijn lijk door te veel acloholgebruik, hadden kermisvierders omstreeks 4 uur brand gesticht achter een bierwagen. De nachtwaker had de brand ontdekt en de politie gewaar schuwd. Terwyl de brandweer aan het blussen was, ontdekte de poli tiepatrouille dat de verderop staan de personenauto van de nachtwaker in brand stond, de brandweer wist te voorkomen dat de auto geheeel uitbrandde maar de nachtwaker zit met een behoorlijke schade. Omdat de branden onver klaarbaar waren en vlak achter el kaar op byna dezelfde plek hebben gebrand, denkt de politie dat hier een brandstichter aan het werk is geweest. Het kan ook zyn dat de brandstichter van de biertent, wraak heeft genomen op de nacht waker omdat die wist te voorkomen dat de biertent geheel uitbrandde. WINKELDIEFSTALLEN Kermis-zaterdag werden in een supermarkt twee inwoners van 20 en 25 jaar op heterdaad betrapt by winkeldiefstal. Zy hadden een groot aantal boodschappen in een meegenomen rugzak gedaan, en die levensmiddelen niet afgere kend. Dat werd door het personeel ontdekt en het tweetal werd aan de poütie overgegeven. Ide traditie het wil, maakt LMjtie van de week waarin lyaas niet verschijnt, een van alle gebeurtenissen i. Ook dit jaar is het weer a voorvallen. VERNIELINGEN al in de nacht van op donderdag voor de toen enkele ruiten van een ^aak in de Grotestraat ver arden, doordat er gaatjes in angebracht. Er kon niet dui- wrden verkregen hoe die Naren aangebracht Schade ttf 1000,-. VERKEERSONGEVAL Jerdag 30 juli om even voor Smacht verloor een 60-jarige se bestuurster van een per- mito door onverklaarbare li de controle over haar auto Beekweg. De auto belandde rechterwielen in de weg- Itaama de auto in de greppel kwam. Waarschijlyk raakte uurster even in paniek, zo- 'Np laats van het rempedaal, het jal werd ingedrukt, waar- nn iauto ongeveer 50 meter in Tppel doorschoof, om vervol de rechterzijkant tegen een ot stilstand te komen. De oog in brand en omstanders de vrouw uit de brandende balen. De vrouw bleek geen nswaardige verwondingen te opgelopen, maar haar auto voor de sloop. bAAK IN UITZENDBUREAU ezelfde nacht werd er inge- in een Uitzendbureau aan ooistraat Door het inslaan ruit van de achterdeur was verkregen. Uit het kantoor complete computerappara- telefoon, de fax, een copiee- en 2 beeldschermen ld. Daarnaast had de dader tbreken van de laden en ik een geldkistje met daar- ontdekt en meegenomen, schade bedraagt voor dat vele duizenden VERKEERSONGEVAL lag 31 juü lette een 15-jarige lame, toen zy met haar fiets je vanaf de Lindenstraat de gel wilde oversteken, onvol- i op het verkeer. Een Ige bestuurder van een perso- to kon de jongedame niet ken, De fiets werd geraakt en edame kwam ten val. Maar Qj igealameerde ambulance ar- 00 ie was de jongedame zodanig QO J papt dat ze niet met de ambu- naar het ziekenhuis behoefde m den vervoerd. Ze werd naar ivergebracht. De auto schoof d ramde nog de verkeerszuil, meters verder in de wegberm J [kwam. BERMBRANDJES elfde middag moest de brand- aktie komen voor het blus- in vier brandhaarden langs orlyk tussen de spoorwego- g Maasheseweg en de spoor- rgang Rosmolen. Eerst werd it dat brandstichting de zyn maar later bleek remmen van een lel voor vonken hadden ge- die door de droge berm in »aren gestoken. Dankzij een mtdekking werd erger voor- expositie ook een boekwerkje ten doop te houden". Zo begint de vice- voorzitter van 't Freulekeshuus de heer Sjef Verlinden zyn boekwerk je "Van Kerkmis tot Kennis". Wanneer je als buitenstaander hoort, dat het museum een ten toonstelling wydt aan de kermis, vraag je je af: hoort die wel in een museum thuis? Maar je stemt er di- rekt mee in, wanneer je je reali seert dat kermis vieren één van de weinige volksgebruiken of -feesten is, die de eeuwen overleefd hebben en niet kunstmatig in stand gehou den. Ons huidige woord kermis is waarschijnlijk een verbastering van kerkemis of kerkmis, waarmee in de middeleeuwen de mis voor de kerk (parochie) werd aangegeven. Het was een plechtige hoogmis, die eens per jaar ter gedachtenis aan de schutspatroon of patrones van de parochie en de inwijding van de kerk werd opgedragen. In de mid deleeuwen was dit voor de gelovi gen een feest van grote betekenis. Na de plechtige hoogmis werd bui ten een stoet gevormd uit de plaat selijke schutterijen, leden van diverse güden, wereldlijke ambts dragers. bruidjes, kerkbezoekers en de priester met het Allerheüigste. In een lange processie trok men naar het rustaltaar. Na gebed en ge zang begon het feest Samen met de genodigde familie ging men zyn hart ophalen aan we reldse geneugten: kooplieden en marskramers waren gekomen om hun handelswaren af te zetten. Ook kwakzalvers, goochelaars, acroba ten en andere kunstemakers pro beerden een graantje mee t^ ZAKKENROLLERS AKTIEF Bij de poütie kwam een 10-tal meldingen binnen van personen, die aangifte kwamen doen nadat ze tydens de kermis of tydens de markt vele guldens "lichter" wa ren gemaakt. Hun portomonnaies, al dan niet in een boodschappentas, waren "gerold". De gedupeerden waren niet aüeen inwoners maar ook kermisvierders uit de Maasdor pen, en uit Venlo-Blerick. Behalve dat in die portomonnaies geld zat variërend van enkele tientjes tot 100 gulden, werden in enkele geval len ook voor de eigenaren waarde- voüe papieren ontvreemd. FIETSENDIEFSTALLEN Worden er in de gewone weeken den normaal enkele fietsen gesto len, tydens de kermisdagen lag dat aantal veel hoger. Er werden zeker 15 aangiften van diefstal van zijn of haar fiets gedaan, terwyl de poütie ervan overtuigd is dat nog niet iede- re benadeelde aangifte heeft gedaan. DIEFSTAL IN ZWEMBAD Een 44-jarige inwoner van Breda deed aangifte van diefstal van geld uit zyn portemonnaie, die zich be vond in zyn sporttas. Deze had hy hangen in het kleedlokaal van het zwembad "De Sprank". POLEN AANGEHOUDEN Zondagavond kwam er by de poü tie een melding binnen dat zes per sonen zich verdacht ophielden by de flats aan de Haammakerstraat, in de buurt van geparkeerde auto's. De poütie ontdekte daar een zestal personen van Poolse nationaliteit, die naar het poütiebureau werden overgebracht. Eén van die Polen had in een handtasje een alarmre volver. Dat wapen werd in beslag ge nomen en proces verbaal werd opgemaakt Nadat de personaüa was vastgesteld werd het. zestal heengezonden naar hun verblijf plaats, elders in Nederland. TAXICHAFFEUR BEROOFD Zondagavond werd door de poü tie, ondanks de kermisdrukte, groot alarm geslagen voor een over val op een 19-jarige taxichaffeur van een Horster taxibedrijf. By het busstation van de Zuid Ooster was hy aangehouden door twee personen die naar Venlo ver voerd wüden worden. Op de Venlo- seweg ter hoogte van Hoogriebroek tot 1 november Ven rays museum 't de tentoonstelling kerkmis tot Kennis", kon met reeds eer- in een speciaal het ker- van het 1992 te Venray. om de kermis tot onder- tentoonstelüng te ma- toen het bestuur van <ferlandse Kennisbond als waardering de Nederland- Oprijs 1989 aan het ge- ®estuur van Venray min of meer traditie ge- het Geschied- en Oud- Museum 't om ter gelegenheid openen van een wissel- De gemeente Venray en de winke liersvereniging hebben Venray- promotie hoog in het vaandel staan. Dat kunt U elders lezen in dit blad. Een negatieve vorm van Venray-promotie is het in brand steken van twee tenten, die onder deel uitmaakten van het KNVB sportkamp op het Sportpark De Wieen. Verder werden er nog twee tenten met een scherp voorwerp vernield. Een schadepost van onge veer f20.000.-. Gelukkig waren de sportkampen net afgelopen en heb ben er zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. zette één van de passagiers de chaf- feur een mes op zyn keel en werd hy gesommeerd de parkeerplaats op te ryden. Onder bedreiging werd hem zyn portefeuille afgenomen en werd de mobilifoon onklaar ge maakt. Terwyl de ene dader het geld uit de portefeuüle haalde werd de taxichauffeur door de andere da der enkele malen fors in zyn maag geslagen. De daders vluchtten hier na te voet de bossen in, die gelegen zijn tussen Oirlo en Leunen. Getui gen hebben later twee personen by de Horsterweg zien lopen die volde den aan het signalement. De zoe- kaktie van de poütie had echter geen succes. Ook de inzet van de speurhond had niet het gewenste resultaat. Volgens de poütie gaat het om twee mannen met een donkere huidskleur, die Engels spraken. Zy vertelden aan de taxichauffeur dat ze de kermis in Venray hadden be zocht. De buit bedroeg ongeveer 1000,-. Het signalement luidt: leeftijden tussen 25 en 30 jaar, de oudste droeg een baartje, een spijker broek, Nike Sportschoenen en is ongeveer 1.90 meter lang. De jongste is ongeveer 1.70 lang. droeg een wit t-shirt waarop een surfem- bleem met het opschrift "Surfing",

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5