mmemms Fiscaal in ziciit fenray's innenkoor Zangers St. Frans te M.M.S.K. fetrus Banden Collegium sale Venray I fenray's A goriaans Koor Fanfare L.V. Gilde hees-Smakt L EN MAAS Koninklijke Harmonie Euterpe Fanfare neemt afscheid van dirigent VW-nieuws Gemengde Zangvereniging Crescendo Concertreis naar Luxemburg Jeugd- natuurwacht Jeugdvereniging De Springplank Schutterij 't Zandakker Gilde St Jan Venray Karei Knabbelaar Brukske Aanbieding Lourdeswerk Heil der Zieken Gevonden Omroep Venray WAO VAN SOEST Vernieuwde fiets kaart Noord- en Midden-Limburg verschenen PEEL EN MAAS Rekord aantal bezoekers in De Sprank Schenken aan kinderen 3M MAAS Donderdag 23 juli - Pagina 7 ''Ml dag 23 juli: Laatste repeti- e vakantie. Om 19.30 uur k bassen en om 20.00 uur wr Deze repetitie duurt tot uur. hierna toepen om de seltrofee. De eerstvolgende wegens vakantie op don- Oaug- bnstein: 11.12 en 13 sept. niet de reissom over te Zondagochtendconcert louwburg. pier: aan de Molenhofweg melkfabriek links af (vanaf len by A. v. Gestel, tel Peel en Maas van 16 juli jl. sdatum voor het inzamelen papier 1 augustus vermeld, ipjuist De juiste datum is. jk in de Galm aangegeven, jmtus. Graag aandacht ng: (27 juli: Helpen kienen-. Ri- L Voort juli tot 19 aug. vakantie, mkanten 19 aug. en start -'-metten 29 aug. 10, 17 en 24 aug. is l. Optreden in Kronenberg. Tiptoe Venray. Taptoe Oisterwyk. Taptoe Oosterbeek. Tkptoe/Muziekfestival te ties mini/mqjoretten: zon- 10,00-12.00 uur en woens- 18.30-21.30 uur in de van de KTS. ties muzikanten woensdag- lan 18.30-21.30 uur en zon- end van 10.30-12.00 uur in KTS, St Jozefweg. inlichtingen nieuwe jjdens genoemde repetitie- by ziekte: mini/mqjo- mevr. H. Linskens, tel. muzikanten by: dhr. P. ggq tel. 80418. 131 juli: 14.00 uur Paters- verzorging van de tleviering tg.v. 50-jarig hu- dhr. en mevr. Swinkels. ig zyn om 13.30 uur. Kle- rart-wit. Collegium Vocale Venray is ir een enthousiaste tenor, tring is gewenst. Repetitie van 20.30 tot i: Hans van Aalst tel. Jos Gerritsen, tel. 86263 of Geurts, tel. 84986. rdag 13 aug.: Om 10.00 uur i Smakt (50-jarig hüw. fam. >N, 18 sept: H. Mis in Dom- e Eindhoven. Nadere gege- manden juli en augustus we vakantie, behalve 13 i en afmelden: W. tel. 82975, Venray. 0 23 juli is de kwar- •dering, aanvang 20.00 uur. 'd is er geen repetitie. En 111 we op vakantie; na de va- 8 de eerste repetitie op 10 ier. I0J Ploeg voor de maand wc Ger Hermsen, Jos Ver- Gertruud Hermsen. geldingen; Marian van of Leo van Dyck, tel. algemene informatie: Tob, tel. 36830. abonnement waard Harmonieorkest Donderdag 23 juli: 20.00 uur Re petitie. Donderdag 27 aug.: 20.00 uur Re petitie. Afmelden: H. v.d. Steeg, tel. 82539. Agenda 20 sept: Concert 11.00 uur naby Grote Kerk. 1 okt: Serenade schouwburg, 19.30 uur. 4 okt.: Gem. Muziektoemooi, aan vang 13.55 uur. Jeugdorkest Donderdag 3 sept.: 18.45 uur Re petitie. Afmelden: P. Noten, tel. 87858. Agenda 20 sept.: Concert naby Grote Kerk, 11.00 uur. 4 okt.: Gem. muziektoemooi, aan vang 13.30 uur. 8 nov.: Concert St. Anthonis. Drumband Maandag 24 aug.: 19.30 uur Re petitie. Afmelden: Perdstal, tel. 82515. Agenda 20 sept: Concert naby Grote Kerk, 11.00 uur. 1 okt: Serenade schouwburg, 1930 uur. 4 okt.: Gem. Muziektoemooi, aan vang 13.10 uur. Bestuur Bestuursvergadering: 21 sept. AB, 20.00 uur T. v.d. Heuvel-van Els. Bardienst drumband Maandag 24 aug: 19.15 uur P. Verbeek. Maandag 31 aug: 19.15 uur H. Thomassen. Vandaag donderdag 23 juli, gaat fanfare St. Cecilia Maashees haar di rigent Jos Ryken uitluiden. Na by- na 20 jaar dirigentschap kan hy met tevredenheid terugzien op een wel heel geslaagde periode. Im mers, de plaatselijke fanfare wist onder zyn bezielende leiding op te klimmen van de derde afdeling HA- FA naar de afdeling Uitmuntend heid, zag haar ledenaantal verdubbelen en wist de leerlingen opleiding tot een der grootste in de regio te maken. Zeer bekend muzikaal initiatief van deze Noordlimburgse musicus is de intussen vermaarde Jeugdfan- fare BMB (Broekhuizen-Maashees- Broekhuizenvorst), die in zowel binnan- als buitenland suksesvol is! Niet onvermeld mag blijven, dat Jos Ryken de Hafawereld - ook ty- dens de Maashese periode - heeft weten te verrijken met een aantal mooie composities en/of arrange menten; zo denken we aan de Kai- sermarsch, Graf Weldersee, Hertog Jan Variaties, de HG-mars en Aan myn Vrienden. Zyn bijdragen aan de tot standko- ming van o.m. Brabant-Fbntasie en meer recentelijk Quintique, marke ren nog eens zyn muzikale loop baan van 'koorknaap* uit Gemonde tot musicus in Broekhuizen. Iedereen die hem een warm hart toedraagt, is dan ook welkom in het gemeenschapshuis te Maashees, 23 juli. 20.00 uur. Onderstaand volgt een greep uit de vele voorstellingen die u by ons kunt boeken. Augustus: 1: Ex-Girl Friend, Rotterdam 1 t/m 30: Josëphine, Amsterdam 5: Urban Dance Squad, Arnhem 8: African Music Festival. Delft 12 t/m 16: Skateport Rotterdam 15: Buitenpop 92, Leeuwarden en Hardergarijp 22: Geinpop voor Unicef 92. De Bilt September: 2: Iron Maiden, Den Bosch 4: Maria de Lourdes, Amsterdam 9: Camel, Geleen 14: André Hazes, Rotterdam 14 en 20: Nana Mouskouri, Eind hoven, Den Haag 14-15: Stray Cats, Amsterdam 25: Lee Tbwers in concert, Katwijk 25-26: Wall Street Crash, Amster dam, Den Haag Oktober: 1: The Cure. Rotterdam 2. Glenn Gould Festival, Gro ningen 4: The Dubliners, Eindhoven 7-8: Julio Iglesias, Rotterdam 8-9-10: Chippendales, Nijmegen 20: Chris de Burgh, Rotterdam 20-21-22: Chippendales, Haarlem 21: Don Giovanni, Den Haag 31: Fhts Domino, Den Haag Reserveren kunt u iedere dag vanaf 09.00 uur, dus ook op za terdag. Crescendo heeft de laatste t(jd veel eucharistievieringen met haar zang een speciaal, goed verzorgd, muzikaal cachet gegeven. Ook is een aanvang genomen met het in studeren van een wat vrolijker re pertoire. Kortom, Crescendo is een koor, waar men niet alleen graag zingt, maar waar ook graag naar ge luisterd wordt. Bent u vijftiger of ouder, dan bent u van harte welkom by ons koor. Gezelligheid staat by ons hoog in het vaandel. Maar eerst gaan we vakantie hou den. De laatste repetitie is op woensdag 29 juli om 17.30 uur in de Kemphaan. Daarna volgen drie repetitie-vrije woensdagen, nl. 5,12 en 19 augustus. Wel blyft de mogelijkheid aanwe zig, dat er in de vakantieperiode een eucharistieviering moet wor den opgeluisterd. Men krygt hier voor dan tijdig een uitnodiging. We hopen, dat ook dan nog voldoende leden in de gelegenheid zyn om aan eventuele uitnodigingen ge hoor te geven. Na een halfjaar intensief oefenen en diverse optredens tijdens con coursen en concerten, om te wen nen aan het optreden in het openbaar, is het zover... De verenig de Jeugdfanfare BMB gaat op con certreis naar Luxemburg. Zaterdag 25 juli a.s. vertrekt een bus met by- na vijftig jeugdige muzikanten uit Broekhuizen, Maashees en Broek- huizenvorst voor een achtdaagse concertreis. Het is reeds voor de dertiende maal dat een jeugdorkest onder lei ding van Jos Ryken, muzikaal lei der/dirigent/componist/arrangeur, naar Luxemburg afreist om de Luxemburgers en de vele toeristen te laten genieten van muziek van Limburgse en Brabantse muzikan ten. Het programma is door dhr. Ryken zodanig samengesteld dat er voor elk wat wils te beluisteren valt en bij hopelijk mooi weer zullen ve le belangstellenden geboeid en aan genaam verrast luisteren naar de verrichtingen van de jeugdige mu zikanten. Er zal onder meer opgetreden worden in de bekende toeristen plaatsen Echtemach, Clerveaux, Vianden, Diekirch, Consdorf, Ettel- bruck en Troisvierges. Ook zullen er een tweetal concerten worden gegeven op de berpemde Place d'Ar- mès in de stad Luxemburg. Indien men bedenkt dat het rae- Tefideel van de leden Van de Jeugd- fanfare BMB tussen de tien en de veertien jaar jong zijn, is het voor deze jonge muzikanten een prachti ge prestatie om in acht dagen zeker elf concerten te verzorgen en naar verwachting het publiek te boeien in het prachtige land van Hertog Hallo Jeugdnatuurwachters. Dit wordt het laatste bericht in Peel en Maas, voordat we allemaal vakantie gaan vieren. We hebben inmiddels de opgave van de nieuwe leden bin nen. Het zijn er ongeveer 250 en dit is een rekord van de laatste jaren! We gaan dus na de vakantie met een grote groep weer van start. Ver geet tydens de vakantie je zonne bloemen niet, want nu zit de groei er echt in en is water en bemesting erg belangrijk om een zo hoog mo gelijke zonnebloem te krijgen. Verder sluiten we onze wedstrijd met het Vlijtig Liesje af. Jullie zul len allemaal de plant wel mee naar school hebben genomen voor de be oordeling en de stempels. Heb ook tydens de vakantie oog en oor voor de natuur! Het programma voor de komende week Donderdag 23 juli (vanavond) laatste clubavond van het seizoen 91-92. De kleintjes van 6 t/m 8 jaar sluiten dit seizoen met een geweldi ge avond. Van 18.30 tot 20.00 uur gaan we onszelf laten zien in Ach terwerk in de kast'. Iedereen vertelt wat over zichzelf. Dat kan zijn over een hobby, hoe het op school is, waar de vakantie naar toe gaat, huisdieren, enz. Vrydag 24 juli: Kampspullen inle veren van 19.00-20.00 uur. Denk aan het merken van de spullen. Ook de fietsen van de dinsdaggroep moeten gebracht worden. Zaterdag 25 juli: Het jaarlijkse kamp. Om 10.00 uur vertrek, per auto, naar Vlodrop; aankomst daar rond 11.00 uur. Ouders: Tijdens het kamp wordt één dag in een bepaald thema gego ten nl. een Indian en dag. Voor deze dag hebben we nog wat spullen no dig. Misschien dat iedereen die nog mee kan brengen. Dit zyn: 2 hard houten stokjes, mayonaise emmertje, kralen en kettingen, in dianentooi of veren, indianenbyl. Eventueel ook oude lakens voor het maken van een wigwam. Voor even tuele vragen hierover.- Jeanne Rom- men, tel. 80217. Denk ook aan een lunchpakket voor de eerste middag. Heden, donderdagavond oefenen schieten op de schuttersweide, aan vang 19.00 uur. Vanaf volgende week zullen we in de zomertijden op de donderdag gaan oefenen van af 1930 uur. Denk hier allen aan! A.s. zaterdag 25 juli wordt er weer gewerkt op de schuttersweide. Van af 8 uur is de koffie bruin! Zondag 26 juli wordt het derde en laatste Bondsfeest gehouden van de Bond Juliana. Dit Bondsfeest wordt gehouden by schutterij SL Marti- nus te Maasbree. Deze dag wordt voor enkele leden een dag van de spanning, want zy kunnen immers by een goed resultaat naar het Bondskampioenschap op zaterdag 5 sept. te Grubbenvorst De bijeen komst is gepland om 12.30 uur by café De Klomp. Het uiterlijke ver trek is om 12.45 uur. Tijdens de op tocht en de nevenwedstryden hebben we no. 1. Denk aan het keu rige uniform en gepoetst koper! Iedereen veel sukses tydens dit laatste Bondsfeest. Wy organiseren op zaterdag 25 juli vanaf 20.00 uur een gezellig dansavond met live muziek van de band Impressions. Alle leden van Karei Knabbelaar zyn van harte welkom in de Kiosk. Leeftyd vanaf 16 jaar. Komen jullie ook? De entree is ƒ5,- p.p. Voor informatie: tel. 30145 of 88382. Iedere zondagmiddag is er van 12.30 tot 17.00 uur muziek in de Ki osk. U kunt er dan gezellig een spel letje kaart spelen, dammen, schaken, enz. Ook kunt u onder het genot van een kopje koffie een praatje maken met de andere be zoekers. Maandagavond (jeugd van 10 t/m 15 jaar) van 18.30 tot 20.00 uur. 27 juli: Verrassing. Elke dinsdagavond klaveijassen vanaf 20.15 tot 23.00 uur in de Ki osk. Er is ook gelegenheid om kla verjassen te leren. Inlichtingen: tel. 80145. Ook op dinsdagavond vanaf 20.15 tot 23.00 uur Computerclub Ka- rel Knabbelaar. Het is toegestaan de eigen computer mee te brengen. Iedereen die interesse heeft is van harte welkom in de Kiosk. Inlich tingen: tel. 80145. Woensdagmiddag voor de jeugd van 4 t/m 12 jaar van 14.00-15.30 uur. 29 juli: Kijkdoos maken. Vrijdagavond-darten voor volwas senen vanaf 20.00 tot 24.00 uur in de Kiosk. Inlichtingen: tel. 80145. Motorrijder gewond Zondagavond omstreeks 18.45 uur vond op de Maasheseweg ter hoogte van de afslag naar de St Jo zeflaan een verkeersongeluk plaats waarbij een 36-jarige bestuurder van een motor uit Venray o.a. ern stige verwondingen aan zyn boven been opliep. Een 31-jarige bestuurder van een personenauto uit Holthees sloeg vanaf de Maasheseweg links af naar de St. Jozeflaan. Hij bemerkte te laat een uit de richting Maashees komende motor. De motorbestuur der kon een botsing met de auto niet voorkomen en botste tegen de flank van de auto. De motor reed zonder bestuurder door en botste vervolgens tegen twee andere moto ren, die op dat moment stil ston den. De drie motoren en de personenauto moesten afgevoerd worden door de sleepdienst De bestuurder van de personenauto liep slechts lichte verwondingen op. De twee, uit Boxmeer afkomsti ge, andere motorbestuurders liepen geen letsel op. Dienstverlening door Ouderen In Venray hebben een aantal ouderen zich aangesloten by Seni orservice. Door middel van dienst verlening van zeer uiteenlopende aard willen zy een bydrage leveren aan het algemeen welzijn. Als lid van Seniorservice staan zy onder een bepaald nummer ver meld in de AANBIEDERSGIDS. Een gratis verkrygbare brochure met al le informatie over de dienstverle ning zelf. Een overdracht van kennis en ervaring op gebied van creatieve hobbybeoefening, prakti sche karweitjes in en om het huis en dergelijke. Er zijn ook aanbieders die veel er varing hebben met allerlei instan ties en instellingen. Zy weten de weg en kunnen mensen met be paalde vragen goed van dienst zyn. Ook deze dienstverlening is voor iedereen, zonder onderscheid naar leeftijd, en kosteloos. BeUen of binnenstappen Iedere maandag, woensdag en vrijdag is er ook in deze vakantie- tyd van 14.00 tot 16.00 uur iemand aanwezig op het meldpunt aan de Marktstraat 8 - naast de Consu- mentenwinkel. U kunt ook bellen; tel.nummer 04780-12139 of 82839. De medewerkenden van Seniorser vice staan u graag te woord. U kunt een aanbiedersgids krygen op het genoemde adres. Voor goede raad omtrent het door U zelf uit te voeren karweitje zullen de medewerkenden u graag in kon- takt brengen met een vakman/ vrouw, die zyn kennis en ervaring belangeloos met U wil delen. Jongerenreis 1992:11 t/m 18 okt. Lourdes biedt jongeren vele mo gelijkheden. Als bedevaartplaats is Lourdes bij uitstek een plek van ontmoeting. Een ontmoeting tus sen jongeren en ouderen, zieken en gezonden, validen en minder- validen. Elke jongerenbedevaart heeft een eigen thema: 'Verleg je grenzen' is het thema van de jongerenreis van 1992. Je wordt in Lourdes ingedeeld in groepen van 10 personen met daar- bi 2 groepsleiders/sters. In elke groep worden enkele zieken of ge handicapten ingedeeld. Ook jy hebt daarin zeggenschap. Geef je nu op als je Lourdes wilt beleven, waarbij je zelf aktief be trokken bent. Ook gezonde pel grims en hotelzieken kunnen deelnemen. Opgave kan by Piet Willemse. tel 10262 wof Annie v. Dyck-Timmer- rnans, tel. 10149. Vernielingen Spelende kinderen hebben waar schijnlijk ruiten van de aan de Lan- geweg gelegen Dr. Poels basisschool vernield. Vervanging gaat een be drag van ƒ175,- kosten tenzij de jeugd zo sportief is dit by het schoolbestuur te melden zodat mid dels de WA-verzekering van de ouders de schade kan worden verhaald. Gevonden voorwerpen van 7 t/m 20 juli Dwergpapegaai; twee konijnen; bruin-witte kat; zwart-witte fox; portemonnee; bruin-rode porte monnee; 5 sleutels aan ringetje; 3 sleutels aan musk. haak; 2 sleutels in etui; batterij; tennisracket; VW-bon. Voor inlichtingen kunt u zich ty dens kantooruren wenden tot de administratie van de Gemeentepoli tie Venray, tel. 04780-84888, tst 224. Programma van Omroep Venray op de FM 90.2 en via de kabel op de FM 102.6 Mhz met op: Donderdag: 19.00 uur: De Rooy-lyn. Nieuws, achtergrondinformatie en gesprek ken over Venrayse zaken. 21.00 uur: Eric's Schlagerfestival. Eric Hezen zweert by Nederlands en Duitstalige muziek. Vrydag: 19.00 uur: De Rooy-lyn. Vandaag met Frank v.d. Molen met o.a. een nieuwe aflevering van MuZaRooi. 21.00 uur: Prettig weekend. Ont spannende muziek na een drukke week. Zaterdag: 12.00 uur: Evenementenagenda. Tip voor een ontspannend en gezel lig weekend voor u verzameld en gepresenteerd door Nico Broers. 18.00-20.00 uur: Geurts en Van Loon. De ideale kombinatie van sport en muziek. Zondag: 10.00 uur: Houwe Zo! Het zondag morgenprogramma van Hanna van Beek. 11.00 uur: Hayke de la Whisky. Twee uur wordt er alleen gedraaid wat u wilt horen, bel dus 12362. 13.00 uur: De Droom van Boom. Wakker worden met Gido Boom is meer dan een droom. 14.00 uur: Ruben in de middag Het zondagmiddagprogramma van Ru ben de Jong waarvoor u beter thuis kunt blijven. 16.00-18.00 uur: Muziek en sport (of andersom). Frans Jansen brengt u helemaal op de hoogte van de sport gebeurtenissen in dit weekend. Maandag: 19.00 uur: De Rooy-lyn. Met 'vraag en aanbod' van Eric Tonnissen. 21.00 uur: Peelgrass. Het wekelijkse country-programma van Rein Wor- telboer. Dinsdag: 19.00 uur: De Rooy-lyn. 21.00 uur: Willem in Wonderland. Muziek van Then voor Luisteraars van Nu. Woensdag: 19.00 uur: De Rooy-lyn. 20.30-22.00 uur: Wij doen 't graag Een verzoekplatenprogramma, dat ook direkt te ontvangen is in het St. Elisabeth ziekenhuis. Bel voor de groeten, een felicitatie of een ver zoekplaat: 27269. Winkeldiefstal Een kledingzaak in de Grote straat deed aangifte van diefstal van vier spijkerbroeken. De door het personeel als verdachten aangewe zen personen bleken na het onder zoek door de politie niets met die diefstal te maken hebben. Hoe en wanneer de diefstal heeft plaatsge bonden kon dus niet wOTden vast-' gesteld. Inbraak in Turks centrum Weer werd er een inbraak ge pleegd in het aan de Antoniusstraat gelegen Turks ontmoetingscen trum. Er werden wat vernielingen aangericht. beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 De afgelopen week is by de Streek VW Noord- en Midden-Limburg de kompleet bijgewerkte Kaart voor Vakantie en Vrije Tyd verschenen. Het is al de vijfde druk van deze ge detailleerde fietskaart, die een schaal van 1 50.000 heeft De kaart bestrykt de hele regio Noord- en Midden-Limburg tussen Molenhoek en Echt. Verder staat er nog een stuk van Brabant op, als mede een flink deel van het Duitse achterland. Op de kaart staan veel toeristische voorzieningen aange geven zoals campings, bungalow parken, musea, wandelroutes, natuurgebieden, etc. Ook de 27 fietsroutes van de beide Noord- en Middenlimburgse ge westen zijn op de vernieuwde kaart opgenomen. De kaart is voor ƒ7,50 te koop bij alle VW-kantoren in de regio. 'n abonnement waard Goede tijden lyken te zyn aange broken voor zwem-, squash- en rekreatiecentrum De Sprank. Woensdag 8 juli waren er maar liefst 800 bezoekers in de drie binnen- en buitenbaden aanwezig. Het publiek - en vooral groepen af komstig van o.a. campings, school reisjes en vakantiegangers - blykt de weg naar De Sprank nu te vinden. Het buitengebeuren van De Sprank is zoals het publiek steeds meer ontdekt, zeer de moeite waard. Er zyn speeltoestellen aan wezig een peuterbassin, een bui tenbassin met stroomversnelling kopspuiters, fonteinen, onderwa terligbanken met bubbels en on derwaterverlichting Het geheel is omgeven door een zeer ruime lig zonneweide met zitbanken en buiten-terras behorende b\j het restaurant Een maandelijkse rubriek over fiscale aktualiteiten Vaak stelt men mij de vraag wat men onbelast aan kinderen mag schenken. Zo'n veelvoorkomende vraag leent zich by uitstek voor uit leg in deze rubriek. Het schenken van geld of goederen wordt in be ginsel belast met schenkingsrecht, geregeld in de successiewet. Daarin zijn echter vrijstellingen opgeno men voor de mogelijkheid om aan kinderen te schenken. Aan een eigen kind mag men per jaar ter waarde van ƒ6.999,- schenken zon der dat belasting verschuldigd wordt Totdat het kind 35 jaar is kan bovendien eenmalig een ver hoogde vrijstelling van ƒ34.996,- geclaimd worden. In dat laatste ge val dient u daar wel via een aangifte een beroep op te doen. Veel ouders hebben er moeite mee dat hun (jonge) kinderen al di rekt de beschikking krygen over het geschonken geld. Zolang de kinderen mindeijarig zyn is dat geen probleem, de ouders kunnen de beschikkingsbevoegdheid over banktegoeden blokkeren. Met kin deren boven de 18 jaar lukt dat niet Een oplossing daartoe is veelal het 'schuldig erkennen'. Geld op naam van de kinderen heeft ook voordeel voor de inkomstenbelasting. Een echtpaar heeft zelf een rente vrijstelling van ƒ2.000,-. De ouder wordt ook belast voor rente van het mindeijarige kind, doch met een vrijstelling van 500,- per kind. Ge zamenlijk met de kinderen heeft u dus een hogere rentevrystelling. Let u er wel op dat het vermogen niet altijd voordeel oplevert voor het kind. De rente-inkomsten kun nen een korting op een studiebeurs teweeg brengen en het vermogen kan in de weg staan aan een bij standsuitkering by werkeloosheid. De wet op de bejaardenoorden geeft vaak ook een impuls om aan kinderen te gaan schenken. Men wordt immers geacht het eigen ver mogen op te souperen alvorens de overheid byspringt in de kosten van opname in een bejaardenoord of verzorgingstehuis. Schenkingen binnen driejaren voor opname die nen te worden teruggedraaid zodat men op tijd 'leeg' dient te zyn. Voor veel ouders betekent dit dat ze vroeg moeten gaan schenken, het geen vaak nog niet gebeurt omdat men zich terecht nog jong voelt Iedereen moet daarin zyn eigen koers varen. Voor mensen met een eigen huis bestaat wel een goed alternatief, waarbij men de beschikking houdt over alle eigen middelen en toch aardig wat vermogen overhevelt. De ouders kunnen het huis aan de kin deren verkopen waarby zy zichzelf een levenslang recht van gebruik voorbehouden. Pas als de ouders er niet meer willen wonen of overlij den kunnen de kinderen het pand gebruiken of doorverkopen. Dit be ding maakt het pand aanzienlijk minder waard, al gauw 30 tot 40% van de waarde van het pand. De kinderen kopen het dus goedkoop en de meerwaarde straks touche ren zij onbelast De koopsom voor het pand kunnen de kinderen de ouders schuldig blijven. De ouders kunnen vervolgens jaar voor jaar een deel van deze schuld kwijt schelden, gebruik makende van de eerder genoemde vrijstellingen. Gm successierecht by overlijden te voorkomen verdient het aanbeve ling om over het schuldig gebleven bedrag een reële rente te betalen. Het pand komt zo op naam van de kinderen zonder dat de beschik kingsmacht van de ouders wordt aangetast Wellicht dat u dit artikel nog eens kunt opslaan in de maand decem ber, uw kinderen zullen u daarvoor dankbaar zyn. De kinderen zelf kan ik adviseren dit artikel non chalant opengeslagen op tafel te leggen als de ouders op bezoek ko men. Wie weet? Mr. T.G van Zwieten Rühl/Haegens/van Aar Accountants en Belastingadviseurs Kantoren te Boxmeer, Venray en Reuver 08855-76464

Peel en Maas | 1992 | | pagina 7