PEEL EN MAAS Echtpaar na drie jaar in aanleunwoning verenigd ieke eindafwerking voormalige Ëjionale stortplaats Zuringspeel i Gouden bruidspaar in de Pr. Marijkestraat morgana I- opruiming jftibsidiebijdrag'e oud papier 3 'dt door gemeente verhoogd is voor VSO/MLK-leerlingen en oud-leerlingen 'T VEIMROJS LAEVE GETAEKEND Alle aanleunwoningen bij Schuttersveld verhuurd f 57.50 Opheffing van de Markteommissie Maashese surfers naar EK 20 - 50% In de Keulsche Pot fondue-, gourmét- en specialiteiten restaurant, nu met uniek terras Voor informatie of reservering TEL. 04781-41774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON Bezoekersaantal 'De Sprank': De vlag in top DONDERDAG 16 JULI 1992 Nr. 29 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Wanneer de heer Jan Weerts geen 85 jaar was geweest, dan had hy on getwijfeld zyn aan een rolstoel ge kluisterde een jaar oudere vrouw Jo Weerts-van de Noort over de drem pel van z\jn splinternieuwe aan leunwoning gedragen. Maar omdat (uiteraard) ook de drempel ontbrak, reed hij biy zijn vrouw naar bin nen. Reden tot blijdschap hadden beiden te over. Drie jaar had het echtpaar noodgedwongen geschei den geleefd. Hij in zijn huis aan de Helfrichstraat en zij, als gevolg van een lichamelijke handicap, in Ver pleeghuis Beukenrode. Maandag morgen kreeg het echtpaar officiéél uit handen van direkteur A. Hooge- veen de sleutel van de eerste van de 24 aanleunwoningen, die nabij Het Schuttersveld zijn gebouwd. Intus sen zijn alle woningen, eigendom van de Woningbouwvereniging Noord-Limburg en gebouwd door Bouwmaatschappij Janssen, op aanwijzing van de indikatiecom- missie verhuurd. De bewoners van de aanleunwo ningen - iets unieks voor Venray - krijgen in principe dezelfde hulp, die zy thuis zouden ontvangen van het Groene Kruis en/of de Thuis zorg. Behoeven zij meer hulp. dan wordt deze verleend door Het Schuttersveld. Omdat het Bejaar dencentrum Het Schuttersveld daarvoor meer personeel nodig heeft, is by de provincie een aan vraag ingediend. De heer Hooge- veen verwacht, dat deze aanvraag wordt gehonoreerd. In overleg met de verzekeraar VGZ. wordt de extra zorg, die het echtpaar Weerts nodig heeft, geboden vanuit Verpleeghuis Beukenrode. De eerste bewoner was zeer geluk kig, dat hy weer met zyn vrouw ver enigd is en dat zyn regelmatige gang naar Beukenrode nu toe het verleden behoort In dep' heeft drs. J.J.M. Tïnde- .„■puteerde Milieu van de l Limburg de officiële start Hij oor de eindafwerking van talige regionale stortplaats in America, waarop in9 H r lang ook het huisvuil en al uit Venray terecht is ge- per 1 januari 1991 deze is gesloten heeft het Ge- êrplichting deze stortloka- en oppervlakte van 21 ha. [en en wel zodanig, dat het or het milieu tot een abso- Imum wordt beperkt. Het dekt, dat sanering van het het aanbrengen van jdichting, ontgassing en jpelijke inpassing omvat, 'op ƒ22.5 miljoen en dient klaar te zyn. f/Jj ppeHi UNIEK IN NEDERLAND /erking, die momenteel tang is, maar gisteren een «artpunt kreeg, is er een, oit eerder in Nederland omdat hier een volledig laag over de gehele bo de stortplaats wordt maar behalve deze ihting. wordt er alles om het grond- en perco- (dat is hemelwater, dat [afvalberg sijpelt en uitein- het grondwater terecht jveren. Het vry komende zal worden afgefak- ia een groenvoorziening nacht om de "bult' in in te passen. Daardoor kan over een oppervlakte van ca. 14 ha. het hemelwater door het stortlichaam zakken. Om de verontreiniging van het grondwater tegen te gaan, zyn op de voormalige stortplaats 13 putten geslagen, met elk twee pompen op verschillende diepte. Het opgepompte grondwater gaat, na voorzuivering, met een persleiding naar het rioolgemaal in Horst-America, waar het verder wordt gezuiverd. Her percolaatwater, dat op het ge deelte met onderafdichting wordt opgevangen, of zijdelings uit de af valberg naar buiten komt, wordt tot op heden per tankauto afgevoerd naar de zuiveringsinstallatie in Venlo. Straks zal ook dit water naar de voorzuivering gaan en samen met het voorgezuiverde grondwater worden afgevoerd naar het rioolge maal. De zuivering van het grond en percolaatwater is volgens de planning in september/oktober van dit jaar operationeel. BOVENAFDICHTING Het aanbrengen van de voor Ne derland unieke bovenafdichting, gaat als volgt in zyn werk. Op het af val komt een steunlaag van onge veer 30 cm., bestaande uit licht verontreinigde grond, die als fun dering dient voor de vloeistofdichte laag. Bij de aanleg van de steunlaag worden voorzieningen getroffen op het zijdelings uittredende perco laatwater op te vangen. De vloeistofdichte laag bestaat uit een mengsel van zand en bentoniet met een effektieve dikte van 20 cm. Bentoniet is een vulkanische klei, die door opname van water kan zwellen tot 10 k 15 maal zyn oor- NERING GRONDWATER 11 ha. is ongeveer 7 ha. an een onderafdichting. spronkelijke volume. Op deze zand/bentoniet-laag komt, hoofdza kelijk in de taluds, een drainage- mat om het neerslagoverschot af te voeren. De volgende laag bestaat uit 70 cm. cultuurgrond en de bo venste laag tenslotte bestaat uit 30 cm. teelaarde. In de loop van dit jaar wordt, volgens de planning, ruim 9 ha. afgedekt. ONTGASSING Om te voorkomen, dat de zand- bentonietlaag door de overdruk van het z.g. stortgas openscheurt, is ont gassing van de afgedekte stortloka- tie noodzakelijk. De installatie op de voormalige stortplaats bestaat uit 19 bronnen, verbonden met lei dingen. Via de onttrekkingsventila tor wordt het gas voorlopig afge- fakkeld. Het verbranden van het vrijkomende stortgas gebeurt op een milieu-hygiënische manier. Mo menteel wordt onderzocht of het vrijkomende gas rendabel is voor het opwekken van elektriciteit. LANDSCHAP Tenslotte wordt de voormalige ge westelijke stortplaats landschappe lijk ingepast. Onder aan de taluds komt bosbepianting van bomen en hoog opgaande struiken. Hoger te gen de helling komen struiken, ter- wy'l boven op de vlakke delen graskruidenvegetatie komt Volgens de planning wordt inge plant na iedere afdichtingsfase. Dit betekent, dat in het plantseizoen 1992 ca. 9 ha. wordt beplant Wellicht dat in de toekomst het geheel een rekreatieve bestemming zal kunnen krygen. Gijs en Hannie Janssen Tel. 04780-12038 MAANDMENU Salade van gerookte kipfilet, mais en sinaasappel overgoten met een frisse yoghurtsaus Runderbouillon met verse kruiden Friander entrecote met rodewijnsaus Gebakken victoriabaarsfilet met champignons en tomaat RESERVEREN GEWENST Als gevolg van de reorganisatie van het ambtelijk apparaat zal de Markteommissie worden opgehe ven. Deze commissie, waarin verte genwoordigers van de marktkoop lieden, het Winkelcentrum Venray en consumenten zitting hebben, werd twintig jaar geleden in het le ven geroepen met het doel b. en w. te adviseren over marktzaken. Na de opheffing van de markteommis sie zullen marktzaken onderdeel zijn van het struktureel overleg tus sen de gemeente en LOZO/VZO, waarby °°k de vertegenwoordigers van de marktkooplieden aanwezig zijn. Op ambtelijk niveau is de afde ling Burgerzaken de vakafdeling voor de afhandeling van marktza ken. Op 23 augustus a.s. zullen twee Maashese surfers deelnemen aan het EK surfen in het Friese Mak- kum. Het zijn de 17-jarige Bas Key- sers en zyn vader Louis. Bas zal starten by de junioren in de Mistralle klasse en vader Louis by de Masters (veteranen). Aan dit Europees kampioenschap is tevens het Nederlands kampioenschap ge koppeld. De beste Nederlander zal zich dus Nederlands kampioen mo gen noemen. Diefstal uit garderobe ziekenhuis Uit een niet afgesloten garderobe- kast in het ziekenhuis werd ten nadele van een werknemer uit Wanssum een portemonnee ont vreemd. Daarin zaten enkele pasjes en een geldbedrag van ƒ100,-. kortingen van bemachtig dus nu Morgana kwaliteit tegen oh zo aantrekkelijke prijzen. slaapkamers DE BEST-NOY Steenstraat 144. Boxmeer, 06855 - 71488 's maandags gesloten - vrijdag koopavond Op 31 juli a.s. zal het precies 50 jaar geleden zyn dat het gouden bruidspaar TOON SWINKELS (78) en ANNEKE HUISMAN (74). midden in de oorlogsjaren in het huwelyk traden. Een bruidspaar, geboren en getogen in Venray en daarom voor velen geen onbekenden. DE GOUDEN BRUIDEGOM De gouden bruidegom werd op 18 oktober 1913 geboren in zyn ouder- lyk huis aan de Antoniusstraat als zoon van Jacobus Swinkels die o.a. in zyn kost voorzag als olie-man en als tramkondukteur van de paarde- tram die in Venray het vervoer ver zorgde tussen het station te Oostrum en de dorpskern van Venray. Als huis- en dekoratieschilder kende Toon vele werkgevers en was hy werkzaam tot in de verre omge ving. Om zyn steeds groeiende ge zin te kunnen onderhouden moest de gouden bruidegom in de moeily- ke jaren voor 'een tientje meer' de hele week van huis om elders de kost te verdienen. Zyn grootste hobby was (en is nog steeds) het voetbal. Als aktief speler van achtereenvolgens De Wk, St. Servatius en SW (veteranen) stond Tbon zyn mannetje en was hij in de regio een voetballer die by menige tegenstander ontzag inboezemde. Met plezier kan hy nog herinnerin gen ophalen aan deze voor hem zo glorieuze tyden. In de loop der ja ren werd hy een fervent supporter van SV Venray waarvoor hy nog on langs door de supportersclub werd gehuldigd voor zyn 25-jarig lid maatschap. Naast het voetbal was zyn tweede grote hobby het biljarten. Ook daar in was "Ibon niet zo'n gemakkelyke tegenstander. Na zijn pensionering heeft de gouden bruidegom nog by menig een, en vooral by zyn kinderen, de nodige uurtjes in huis doorge bracht met het aanbrengen van een behangetje enz. De laatste jaren doet hy dit niet meer, zyn gezond heid is nog, zoals hy zegt, opperbest doch de ouderdomskwaaltjes heb ben hem niet ongemoeid gelaten. DE GOUDEN BRUID De gouden bruid zag op 31 decem ber 1918 het levenslicht in haar ou derlijk huis gelegen aan 't Eindt (Maasheseweg) als een van de vele dochters van Jan Huisman die de oudere Venraynaren nog kennen van zijn café (met orgel!). Voordat Anneke in het huwelijk trad ver diende zij, net als velen in die tyd, de kost als dienstmeid en werkte zy voomamelyk in Eindhoven. De huwelyksjaren kenmerkten vooral voor haar de zorg voor haar gezin. In haar spaarzame vrye tyd, die allengs groter werd naarmate er meer kinderen het huis uit trok ken, hield zy zich bezig met zingen, fietsen, borduren en vooral, zoals wij dat nu noemen, vrijwilligers werk. Jaren heeft zy op allerlei ma nieren gewerkt voor het projekt Divinolandia; voor Hanneke Naus,- was zij veel op weg als kollektrice voor allerlei akties en de laatste ja ren als vrijwilligster op Beu kenrode. Uit het huwelyk van het gouden bruidspaar werden 10 kinderen ge boren. Dat de gezinsband blykbaar groot is mag blijken uit het feit dat 8 kinderen in Venray zijn blyven wonen en het op zondagmorgen daarom vaak erg druk is in de Ma- rykestraat als kinderen met aan hang 'op de koffie komen'. Mede vanwege de inmiddels hoge re leeftyd van beiden hebben ze besloten om na meer dan 35 jaar toch nog te gaan verhuizen en wel naar een aanleunwoning by het Schuttersveld waar beiden hopen nog vele jaren van hun welverdien de rust te mogen genieten na een leven dat vooral in het teken stond van werken voor hun kinderen. Naar verwachting zal het op vry- dag 31 juli a.s., nadat er in de Pa terskerk om 14.00 uur een H. Mis uit dankbaarheid is opgedragen, in danscentrum Janssen aan de Raad huisstraat een gezellige drukte wor den. Het gouden bruidspaar zal dan samen met de 10 kinderen en hun partners, de 19 kleinkinderen, ver dere familie, vrienden en bekenden na de receptie, die duurt van 19.00-20.00 uur, op hun eigen wyze deze heugelijke dag vieren en af sluiten in een styl die precies bij hen past. In een gemoedelyke sfeer zonder al te veel ophef maar vooral in dankbaarheid. de gemeenteraad er koord gaat, zal de garantie regeling voor het opha- oud papier van 4 cent per cent worden verhoogd A "I per kg. De wyziging zal I 'gwerkende kracht ingaan Wari 1992. De aanpassing lubsicüe betekent voor de te een tekort van ruim op de begroting. Mg van dumping van oud uf Duitsland en Amerika, M papier niets meer op gingen en scholen, die "fen in Venray oud papier Deze reguliere papierop- loeten het hebben van een e'(jke bydrage 4 cent "d papier. Voor hen is het wwelijks interessant meer in te zamelen, ge iten die gemaakt moeten an'. aan brandstof voor en verzekeringen. Voor «He zijn deze particuliere 'er-inzamel ingsakties wel 1111 omdat dit afval dan niet stortplaats terecht komt 'fkelyke inkomsten staan neer tegenover omdat de ermarkt verzadigd is. ^AME VAN 525 TON... *kchterde marktsituatie in in Venray niet geleid tot van de gesubsidieerde 'Men oud papier, maar tot Wnie van maar liefst 525 1 werd in totaal in Ven- herenigingen en scholen ,0ll(' papier ingezameld, de gemeente een garan tie van 4 cent per kg gaf. In voor 1992 is rekening met het verhogen van 'diebedrag met 2 cent, uit- Van de situatie in 1990. Wanneer in 1992 eveneens *1775 ton oud papier wordt ingezameld, wordt de post met minimaal ƒ31.500,- overschreden. Dit bedrag zal binnen de inkomsten afvalstof fenheffing kunnen worden gedekt. ding van de konsulent, ging aan de slag. Uit een onderzoek onder de leerlingen bleek de behoefte aan aktiviteiten, speciaal tijdens het weekeinde. Met name een soos gaf veel positieve reakties. Dit idee is vervolgens uitgewerkt Nadat de vry willigersgroep was geworven en op haar taken voorbereid kon de soos aanvangen. 25 Leerlingen, oud-leerlingen, verschenen op de eerste soos-avond. Sindsdien is de opkomst ongeveer geiyk gebleven. Programma De bezoekers krygen elke avond een andere aktiviteit voorgescho teld. Een speurtocht, een dansde- monstratie, een spellencircuit en een barbecue zyn enkele onderwer pen die aan de orde z(jn geweest Een hechte vry willigersgroep staat garant voor de voorbereiding en begeleiding tydens de soosavon- den. Z(j wordt daarby ondersteund door de jeugd- en jongerenwerker van Stichting RISC. Er is in de loop van de tyd een prettig kontakt op gebouwd met de beheerders van het wykgebouw. Zy verlenen alle medewerking, zodat De Spring plank een vaste stek is geworden, waar iedereen zich snel thuis voelt Een werkgroep bestaande uit ver tegenwoordigers van school, ouder comité, Stichting RISC en de Stichting voor Sociaal Pedagogi sche Zorg, houdt de vinger aan de pols. Vry willigere gezocht Om het werk zoveel mogelyk te verdelen zyn er voldoende vrywilli gers nodig. Door studie en verhui zing zullen enkele mensen binnen kort af moeten haken. Wil de vry- willigersgroep op volle sterkte blyven, dan is aanvulling noodza- kelyk. Daarom zoekt de werkgroep nog mensen die deze soos mee wil len begeleiden. Voel je je aangetrok ken tot deze aktiviteit om samen met anderen de soosavonden voor te bereiden en mee te helpen uit voeren, neem dan kontakt op met Bert Verstappen van het RISC (tel. 04780-86245). EUÏ een jaar geleden is voor en oud-leerlingen van de 'iooI 'de Essel' en ande- iholen buiten de re- van start gegaan. Eens kunnen deze jongeren ■ond terecht in het wyk- De Springplank. Voor hen de soos een plaats waar je int treffen voor een praat- >eUeye, een drankje. Kort- dligheid is troef! Een vry willigersgroep voor een afwisselend In het verleden heeft de school af en toe een aktiviteit georganiseerd speciaal voor de leerlingen van de voortgezette opleiding van de MLK- school. Hoewel dit initiatief goed aansloeg, kon de school dit niet bly- vend oppakken, omdat anders de leerkrachten te zwaar belast zou den worden. Ontstaan van de soos Tydens een kontakt met de kon sulent 'vryetydsbesteding' van de Sociaal Pedagogische Zorg werd het idee van een soos weer van stal ge haald. Een werkgroep, oyjjer lei-

Peel en Maas | 1992 | | pagina 9