Gu Fiscaal in zicht slaagde Limburgse ampioenschappen kunstzwemmen w- oorbarig. #öO> Uit de raadsvergadering van de gemeente Vierlingsbeek Groot regionaal Blaaskapellenfestival te Oirlo Avondvierdaagse 1992 geslaagd! Onverplicht betaalde BTW over grond; Deel II: De claims toegewezen! 'unhoek groenvoorzieningen Lourdeswerk Heil der Zieken Zeskamp in Oirlo L.V.B. MODE IN DE OPRUIMING Centrale van Ouderenverenigingen Een maandelijkse rubriek over fiscale aktualiteiten Z I) MAAS Donderdag 25 juni - Pagina 13 mob A her- ng jl. z\jn in De Sprank de ise kampioenschappen emmen verzwommen. Limburgse verenigingen streden om de hoogste in de diverse kategorieën. jes konden meedoen met o, duet of een el de wedstrijd pas om 15.00 beginnen stonden geïnte- |e toeschouwers al om half wachten om een plaatsje te En dat bleek ook no- zyn, de tribune van De bjj het wedstrydbassin gauw vol met mensen, ooral met kunstzwemmen zicht van boven de mooiste van de uitvoering goed zien. ook grote belangstelling ééns door de raam te kijken ziet wat er onder water ge- felen maakten van de gele- om dat eens te «fgrotere waardering voor jke sport was daarna te by deze en gene. ilsatie by Spio verliep Trainsters. zwemsters, lursleden en badperso- hierby betrokken. De juryleden uit het hele ide meisjes kwamen beoor- ;n ook hun steentje bij. Sonja v.d. Velden uit f. jpzwemsters in Nederland n watje met veel oefenen ïiken. Zy wisten het pu- boeien met hun soli, duet kuren. lal een kampioenschap dat |k af was. De afdeling kunst zwemmen dankt hiervoor allen die een steentje bygedragen hebben. En nu het allebelangrykste: de zwemsters van Spio en hun resulta ten. Die waren ook prima. Op een uitzondering na vielen ze allen in de pryzen. Proficiat allemaal!. Een fraai resultaat voor een jaar hard werken van meisjes en trainsters. Jongen schopte tegen ruit Een 12-jarige jongen schopte te gen de ruit van de voordeur van de ouderlyke woning in de Cellostraat. De ruit sneuvelde terwijl de jongen aan zyn been gewond raakte. Enke le hechtingen moesten worden aan gebracht. Voor die behandeling werd hij per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Verkeersongeval tussen drie personenauto's Donderdagmiddag omstreeks half zes vond op de Leunseweg een verkeersongeval plaats waarby drie personenauto's betrokken waren. By het afremmen werd onvol doende opgelet en vond een zg. kop/staart botsing plaats. De voorste auto schoof door en botste tegen een derde personenauto, bestuurd door een 41-jarige inwoner van het Duitse Issum. Een 56-jarige be stuurster uit Grubbenvorst moest naar het ziekenhuis worden ver voerd. De andere bestuurder, een 21-jarige inwoner, liep geen letsel op De Duitse bestuurder liep geen noemenswaardig letsel op. Wel was er behoorlyke materiële schade. ]ras van 10 cm lengte maaien inkruid van 25 cm hoogte plukken let één onderhoudsbeurt tijdens uw akantie is dit te voorkomen. >an blijft u langer uitgerust!!!! Oirloseweg 12, 5808 BN Oirlo o0.00^ i beleent rum Venray, de V f> Venrayse winke- t vereniging die voortva- Werk gaat. Afgelopen Was de vereniging echter '™ar'g In een mailing aan filers viel bovenstaande OM «en. Al men goed leest OM* er<ü vanuit gegaan dat de Denemarken zouden verslaan en vrydagavond de finale tegen de Duitsers zou spelen. Het pakte echter anders uit.. De winkels zullen dus vrydag ge woon tot 21.00 uur geopend zyn en het Hup Holland Hup zal voor een andere gelegenheid bewaard moe ten worden. Het ware overigens ver standiger geweest om met deze mailing een dag te wachten... De raad van de gemeente Vier lingsbeek schreef weer geschiede nis. De voor de donderdag om 20.00 uur geplande raadsvergadering werd door het college vervroegd tot 18.00 uur. Voordat de klok 20.00 uur had geslagen was daarom de raadsvergadering al afgelopen en kon iedereen volop genieten van de voetbalwedstrijd Nederland-Duits- land. De volgende agendapunten kwa men deze avond aan de orde. De PK-fraktie zag de noodzaak van de ruiling van grond met de heer Timmermans niet in. De meerderheid van de raad dacht daar anders over en volgens wet houder Ronnes hadden beide par tijen een beetje gelijk. Aan de heer Timmermans zal ook een bybeta- ling van ƒ27.935,- volgen. De garantie voor een lening voor de bouw van 19 sociale huurwonin gen tot een bedrag van ƒ2.200.000,- aan de Stichting Volkshuisvesting Vierlingsbeek werd goedgekeurd. Deze woningen worden gebouwd in de Vlassert en De Vlassert-Noord te Overloon. Ook het college vond het jammer dat door gebrek aan menskracht van één ambtenaar de benutting van de budgetten voor de jaren 1996 en 1997 niet zyn gemeld by de Provincie voor subsidiëring Rijks subsidiëring Monumenten. Het col lege vond het jammer dat het zo gelopen is maar vroeg de raad begrip. By het voorstel, om een bedrag van ƒ55.809,- beschikbaar te stellen ten behoeve van het onderhoud voor het dak van jeugdhuis JOC/ Gryphus ging de raad, en daar wa ren alle frakties het over eens, ver der dan het b. en w.-voorstel. De raad meende dat, nu dat onderhoud toch plaats gaat vinden, het beter was dat ook de isolatie werd meege nomen. Wel betreurde het de PK- fraktie dat er maar één offerte was gevraagd. Het college zal nu op dracht geven de isolatie mee te ne men by dat onderhoud. Investering van een bedrag van ƒ190.193,- voor omgevingsvoorzie ningen voor de sporthal te Over loon bleek een hamerstuk te zijn. Bij het voorstel om een bedrag van ƒ16.000,- beschikbaar te stellen ten behoeve van het behoud van de beuken langs de Radioweg, hadden de frakties nog twyfels op langere termijn. 'Zyn dan met dit onder houd de beuken nog levensvatbaar'. De PK-fraktie zag de oorzaak van het afsterven van de bomen liggen in de giftige stoffen. Omdat toch al zoveel kaalslag, door de aanleg van Ryksweg 73 had plaatsgevonden, gaf de fraktie toch het voordeel van de twyfel omtrent de overlevings kansen. Weer kwam het voorstel om een krediet van ƒ20.267,- beschikbaar te stellen voor de realisatie van een aangepast kunstwerk in Maashees. Het college hoopt de helft van dat bedrag terug te krygen van de Pro vincie. De PK-fraktie had zich gestoord aan de wyze waarop de tot standko- ming van dit kunstwerk heeft plaatsgevonden. Eerst zou 1.000,- genoeg zijn, later werd dat ƒ5.000,- en nu ineens ƒ20.000,-. Dat is geen goed voorbeeld van hoe het eigen- lyk moet. Ook de CDA-fraktie wees op de langdurige geschiedenis. Wethou der Ronnes was er inderdaad van overtuigd dat de weg te lang is ge weest 'maar wat er nu komt is mooier en passender voor Maas hees'. De dorpsraad heeft al ver klaard van dit kunstwerk een 'kunsthoofd' te krygen. De kritiek die door de raad werd geuit, of het nu zo nodig was om een bedrag uit te trekken voor hul diging van kampioenen werd door het college niet aanvaard. Die spor ters dragen immers de naam van de gemeente naar buiten uit. Daarvoor moet de gemeente bereid zyn iets over te hebben. PRIVATISERING SPORTZAAL MAASHEES Veel worden waren nodig voordat de stemming uitwees dat met een nipte meerderheid de raad akkoord ging met de privatisering van het beheer en de exploitatie van de sportzaal te Maashees. Het beheer en de exploitatie van de sportzaal wordt nu overgedragen aan de heer A. Bardoel, die reeds beheerder is van het naastgelegen gemeen schapshuis. Het CDA verklaarde privatisering hoog in het vaandel te hebben, maar vond dat richting gebruikers gebrek aan communicatie was ge weest over die privatisering. De fraktie Overloon was tegen de ge voerde procedure en vroeg uitstel van 1 jaar, om zo de procedure zorg vuldiger voor te bereiden. Ook de PK-fraktie was van oordeel dat het college deze zaak onzorgvuldig had behandeld. Die fraktie vroeg ook een jaar te wachten. Dan zouden ook de gevolgen van de ingebruik name van de sporthal in Overloon bekend zyn. Het college bestreed ten stelligste dat onzorgvuldig was gehandeld. Er is vooraf met alle gebruikers ge praat en die waren vanaf het begin op de hoogte. 'Voor de gebruikers verandert er niets' zo staat in de overeenkomst Zou er iets verande ren dan zal het college weer aan de tafel gaan zitten. MOTIE Door de frakties van PK en Over loon werd een motie aangeboden. Die hield in dat het college alle in woners van de gemeente Vierlings beek middels een huis-aan-huis fulder moet informeren over de bij zondere bijstand en dat zou in de maand september 1992 moeten ge beuren. Het CDA verklaarde het er mee eens te zijn dat de inwoners goede informatie moeten krijgen. Volgens het CDA is een goede informatie echter nog niet te geven omdat er nog onvoldoende bekend is over de diverse mogelijkheden. De Maas- kantfraktie had dezelfde mening als het CDA. Wethouder Ronnes verklaarde dat het college bereid is de inwo ners die informatie te geven als daarover duidelijkheid is. Deze dui delijkheid is er op dit moment nog niet. De woordvoerder van de PK- fraktie verklaarde vervolgens dat het zowel de fraktie van het CDA als die van de Maaskant aan politieke wil ontbreekt om de minima een steuntje in de rug te geven. 'Het col lege heeft een folder in huis en houdt zich nu ineens niet aan de af spraak', verklaarde de heer Koopman s. By de stemming werd de motie met een nipte meerderheid verwor pen. Er komt dus voorlopig nog geen folder omtrent de mogelijk heid van de bijzondere by stand. Wel is op het gemeentehuis alle in formatie te verkrijgen omtrent de huidige mogelijkheden met betrek king tot de byzondere bystand. Vernielingen Een inwoner van Rosmalen had in de Plataanstraat zyn personen auto geparkeerd. By terugkeer ont dekte hy dat aan de auto diverse vernielen waren aangericht By het kinderdagverblijf Duime lot aan de Beukenlaan waren ver schillende vernielingen aangericht De politie sluit niet uit dat die ver nielingen te maken hebben met een poging tot inbraak. Voor zover kon worden nagegaan werd er niets vermist Ergerlijke vernielingen bleken in de nacht van vrijdag op zaterdag te zyn aangericht in de fietsenstalling by 't Zonnehuis aan de Vlierstraat Met geweld was toegang verkregen tot die stalling. Twee daar gestalde bromfietsen werden vernield. De schade wordt op ƒ800,- geschat. Fotomiddag Jaarlyks organiseert het Heil der Zieken na de bedevaart een foto middag. Hierbij nodigen wy alle pelgrims van de mei-bedevaart (6 t/m 13 mei) uit voor deze middag, welke gehouden zal worden op 5 ju li by zaal Martens te Leunen. We be ginnen deze middag om 14.30 uur en hopen u allen te mogen be groeten. Op zondag 12 juli wordt er een groot regionaal blaaskapellenfesti- val gehouden in gemeenschapshuis De Linde te Oirlo. Van 14.00 tot 21.00 uur zullen acht bekende blaaskapellen uit de regio zorgen voor een waar muziekfestival. Vorig jaar heeft De Kelderband van mu ziekvereniging Ons Genoegen met sukses een dergelyk festival opge zet. Daar om heeft men besloten om ook dit jaar het festival op dezelfde manier te organiseren. Op het podi um zullen daarom steeds twee .blaaskapellen aktief zyn die elkaar steeds afwisselen. Daardoor zal er kontinu muziek klinken. De middag wordt om 14.00 uur geopend door de bekende Brabant se kapel D'Ommelaers uit Ommel, gezamenlijk met De Berger Musi- kanten uit Bergen. Om ongeveer 15.45 uur zullen de Bergtaler Musi- kanten uit Casten ray en de Freunde Echo uit Overloon plaatsnemen op het podium. Vervolgens om onge veer 17.30 uur zullen optreden De Smelebloazers uit Ysselsteyn en De Merlo Freunde uit Melderslo. Ten slotte om ongeveer 19.00 uur zal het blaaskapellenfestival afgesloten worden met een optreden van De Loeketaler Muzikanten uit Horst- Hegelsom en de joekskapel Niks op de Sok uit Blitterswyck. Deze laat ste kapel werd enkele weken gele den nog uitverkoren tot de beste joekskapel van een groot festival te Blerick. Het blaaskapellenfestival is voor iedereen gratis toegankelijk en zal plaatsvinden in een feestelijk inge richt gemeenschapshuis De Linde, Hoofdstraat 34 te Oirlo. Het zit er weer op, deze 34e Avondvierdaagse. Wederom kun nen we terugkijken op een zéér sfeervol en gezellig wandefestyn met ruim 3100 deelnemers. Dank u wel: - Aan de 3100 deelnemers (2900 vierdaagselopers en 200 dagwan delaars). - Voor de medewerking van de scholen, de ouderraden, verenigin gen en instellingen. - Afdeling openbare werken van de gemeente Venray, die met inzet en materiaal zorgden voor een zeer veilig verloop. De Huisvriend Het bestuur van De Huisvriend nodigt de leden uit tot het bijwonen van de ledenvergadering op 29 juni 1992 in In den Engel, aanvang 20.00 uur. Agenda: 1. Opening door de voor zitter; 2. Notulen voorgaande verga dering; 3. Ingekomen stukken-, 4. Bestuursmededelingen; 5. Medede lingen TT bestuur: 6. Enten vogels; 7. Kontributie-inning; 8. Rondvraag en sluiting. Op 28 juni a.s. zal er in Oirlo een zeskampspektakel plaatsvinden op het terrein van het gemeenschaps huis De Linde. Dit spektakel is geor ganiseerd door muziekvereniging Ons Genoegen uit Oirlo. Om 1330 uur zal er worden gestart met het spelen van de spel len. Het zal een leuke bezigheid zijn om te kyken hoe zeven teams strij den om de wisseltrofee. Er zullen 6 spellen worden gespeeld met er doorheen een rode draad. De prijsuitreiking zal om 17.15 uur plaatsvinden in gemeenschaps huis De Linde in Oirlo. - De Venrayse politie en de leden van het korps reservepolitie. - Sporthal De Wetteling voor de ge noten gastvrijheid. - Wethouder Driessen voor zyn be reidwilligheid om het défilé af te nemen en de pryzen uit te reiken. - De korpsen die op zondag 21 juni van het défilé zo'n kleurrijk geheel hebben gemaakt, met name: MMSK St Petrus Banden; Fhnfare en drumband De Peelklank Yssel steyn; het Onze Lieve Vrouwe Gilde Holthees; Fanfare Concordia uit Wanssum; Harmonie St. Catharina Leunen-Veulen-Heide; Koninklijke Harmonie Euterpe Venray; Theo- baldusgilde Overloon; Harmonie Sub Matris Tutela Oostrum. - Fh. Martens, fa. Jeurissen en fa. Thuylshof, die op hun eigen wyze hebben bijgedragen aan het welsla gen van dit feest. - De 60 medewerkers en bestuurs leden die zoals elk jaar weer veel energie en tijd geven en veel moeite doen om de Avondvierdaagse zo ge zellig, zo vlekkeloos en zo veilig mo gelijk te laten verlopen. Allen hiervoor onze hartelijke dank. Volgend jaar komen we weer met een Avondvierdaagse, de 35e en wel op 10. 11, 12 en 13 juni 1993. Woensdag 1 juli gaan we weer fiet sen. We vertrekken om 13.45 uur bij de Vredeskerk. Zoals bekend maken wy op 1 sep tember onze jaarlijkse reis. Deze keer gaan we naar Maastricht waar we o.a. een bezoek brengen aan het Provinciehuis. U kunt zich hiervoor opgeven op woensdag 8 en 15 juli by Miep Wilmsen, St. Luciastraat 15, 's avonds tussen 18.00 en 19.00 uur. De kosten zijn 50,- p.p. waarbij wij u vriendelijk verzoeken dit bedrag by opgave te betalen. Als er plaat sen over zyn .dan kunnen er intro- ducé's mee; deze betalen dan echter ƒ60,- p.p. VANAF DONDERDAG 25 JUNI O D A M O E> E SCHOUTENSTRAATJE 16 5801 BS VENRAY 04780-83423 Rapport Buck In de bijeenkomst van de centra le was het rapport Buck weer eens onderwerp van gesprek. Er waren afgevaardigden die meende dat het hele rapport gericht is op een zaak die meer met de economie te ma ken heeft dan met het ouderenbe leid. Een eerder voorstel om het rapport in een kleine werkgroep nog eens tegen het licht te houden leek dus niet meer zo nodig. Er waren echter ook afgevaardig den die van mening waren dat de economische situatie alles te ma ken had met ouderenbeleid en be langen. Als voorbeeld van aandachtspunten werd gesteld dat by een toenemende economische aktiviteit in het centrum en daar buiten de verkeerssituatie in de toe komst voor ouderen wel eens problemen zou kunnen opleveren. Om nog maar niet te spreken over de bekende parkeerproblematiek. Evenzo is men nog niet helemaal gerust op de woningsituatie. By een toestroom van anderen dan oude ren zal ook het woningbeleid voor ouderen kunnen worden beïn vloed. De vestiging van een vervoer- scentrum op het vliegveld De Peel zal ook grote gevolgen hebben voor de leefbaarheid. Of genoemde za ken, en ongetwijfeld nog anderen, geen kwestie zouden zijn voor ouderen is toch niet zo zeker. Duidelijk werd gesteld dat ook ouderen betrokken moeten worden by de ontwikkeling van Venray. Het is ook voor hen wel degelijk een be lang van de eerste orde. Afgesproken werd dat een van de leden het rapport met voorgaande opmerkingen in het achterhoofd nog eens grondig zou doornemen en ter gelegenertijd op de agenda terugbrengen. Uit de commissies De commissie welzijn heeft in haar laatste byeenkomst hier en daar de puntjes op de i gezet. Alle 6 leden hebben voor de zomervakan tie huiswerk meegekregen. Zy zul len zich ierder afzonderlijk beraden op de onderwerpen die aan de orde moeten komen binnen de commissie. Daarbij zullen ze ook naar eigen inzicht aangeven op wel ke wyze het onderwerp dan moet worden uitgewerkt. De commissie streeft naar een heldere opstelling omdat het taak gebied niet zo gemakkelijk is te om schrijven. Na de zomervakantie zal de keuze worden gemaakt ten aan zien van de onderwerpen of aktie(s) voor de daarna komende tyd De commissie P.R. heeft in de af gelopen tijd een behoorlijke bijdra ge geleverd in het ontwerpen van een moderne ledenwervings-folder voor de KBO. De folder zal binnen afzienbare tijd ter beschikking ko men voor alle KBO-afdelingen. Op 21 november 1990 deed de Ho ge Raad een opmerkelijke uit spraak inzake de verschuldigdheid van BTW by levering van grond. Normaliter is slechts overdrachts belasting verschuldigd. Wordt ech ter een nieuw vervaardigd onroerend goed of bouwrijp ge maakte grond geleverd dan is in plaats van overdrachtsbelasting BTW verschuldigd. Het verschil (18,5% om 6%) is aanzienlijk. De gangbare opvatting omtrent het be grip bouwrijpe grond was afkom stig van de Staatssekretaris van Financiën. Indien infrastruktuele voorzieningen zyn aangelegd of een gebied is ontsloten werd aange nomen dat daarmee de grond bouwrijp was gemaakt Neen oor deelde de Hoge Raad, het begrip bouwryp dient te worden uitgelegd naar het spraakgebruik. Grond is eerst dan bouwryp gemaakt nadat er werkzaamheden zijn geweest aan deze grond zelf of voorzienin gen zyn getroffen specifiek voor dit grondstuk. Tbch is na dit arrest nog steeds geen duidelijkheid ontstaan. Via deze rubriek heb ik betroffe- nen vorig jaar geadviseerd om onte recht betaalde BTW bij de gemeente terug te claimen. Ook andere kran ten en zelfs het journaal pikten de ze draad op zodat landelijk duizenden claims by gemeenten binnen druppelden. De gemeenten "zijn hierdoor in een moeilijke posi tie gedrongen. De fiscus geeft voor alsnog geen BTW aan de gemeenten terug. De gemeenten hebben derhalve claims ingediend bij de overheid. Naar de ander zyde toe wyzen de gemeenten op grote schaal claims af naar betrokkenen toe. Er zyn overigens ook gemeen ten die eenvoudigweg de burgers BTW retourneren. Het argument dat de gemeenten meestal gebrui ken is de aanleg van een aftakking van riool- of andere leidingen tot aan of net in de perceelgrens. Dat zou kwalificeren als voorziening specifiek ten behoeve van het perceel. Mij leek dit standpunt onhoud baar. De Hoge Raad geeft aan dat het spraakgebruik maatstafgevend is. Wordt een stuk grond meer bouw ryp door aanleg van een aftakking van een riool? Nee toch zeker! De Arrondissementsrechtbank te Almelo heeft in de zaak Markerink. Gemeente Hengelo, op 17 juni 1992 een uitspraak gedaan. De gemeente is veroordeeld tot terugbetaling van de BTW. Hier voerde de gemeente aan dat werk aan de grond was ver richt. hoogtepaaltjes uitzetten, freeswerk etc. De rechtbank was hiervan niet onder de indruk. Ook het aanleggen van het hoofdriool en de standpijpen tot ruim een me ter onder het maaiveld brachten niet mee dat deze grond bouwrijp was gemaakt De opstelling van de (fiscale) Staatssekretaris van Finan ciën acht de rechtbank terecht irre levant. Wellicht wordt nog beroep aange tekend door de gemeenten, doch het pleit lijkt beslecht. Ik adviseer degenen die een claim hebben in gediend om de gemeente een her nieuwde eis met ingebrekestelling te sturen. Er lijkt geen enkele re den meer te zyn om te twijfelen aan de goede afloop van de te ruggave. Het juridische gevecht zal zich nu verplaatsen van de verhouding burger-gemeente naar gemeen te- fiscus. De gemeente zal op haar beurt haar BTW terugclaimen om de burgers te kunnen betalen. Het standpunt van de fiscus is altijd dat zij claims weigeren op grond van veranderde jurisprudenties. De ge meente zal het derhalve moeilijk krijgen. Voor veel huizenbouwers van de afgelopen jaren komt alsnog een aangename verrassing binnen. Vergeet u overigens niet alsnog 6% overdrachtsbelasting te voldoen? De overige 123% kunt u vryelyk uitgeven. Rest mij niets anders dan de gemeenten sukses te wensen met hun claims richting fiscus. Mr. T.C. van Zwieten. Rühl/Hae- gens/van Aar. Accountants en Be lastingadviseurs. Kantoren te Boxmeer, Venray en Reuver. 08855-76464. T 1

Peel en Maas | 1992 | | pagina 13