z Venray gaat zich in jlomberg en Stolzenau presenteren Venray wil jaarlijks 45 woningen bouwen i Grote veranderingen in huisvesting Van Gogh Instituut Gaan Dalland-varkens naar frisse fresia's geurende mest produceren? JIL LA SEMAINE BAUME MERCIER PEEL EN MAAS In Memoriam Jan Raedts Volgens burgemeester Waals taak voor 'Nieuw Dalland' Donderdag 11 juni - Pagina 5 nloct week van 22 t/m 26 juni zal „onte Venray zich in de Duit- sen Blomberg en Stolzenau i aan Nederlandse ge- van militairen die aldaar op ihtbases werkzaam zy"n. eurt in het kader van een lebeure die door de de Ko- ;e Luchtmacht in beide irganiseerd is. daar met een zware de- •nwoordigd zyn on- van burgemeester weken worden in Ven- "jaatste voorbereidingen ge- om zich zo goed mogelyk eze mogelijk nieuwe inwo- kunnen presenteren, t Venray zullen zich nog ze- lere gemeentes presenteren. Helmond voor Venray de konkurrent zal zijn', >tet Vosbeek. de bedrijfskon- ktionaris van de gemeente, aktie koördineert BEHOEFTE nieentebeurs in Duitsland is uit een wederzijdse be- De aldaar wonende militai- len zoveel mogelyk te weten over hun toekomstige woon- ng. Anderzyds willen de ge- >s in deze regio zoveel k informatie richting mili- doorgeven. Om aan beide te kunnen voldoen heeft de chtop 23 juni een gemeen- geoiganiseerd in Stolzenau 25 juni een beurs in Blom- Ie gemeentes Venray, Hel- Deume, Bakel/Milheeze, lelden, Uden en Veghel heb- ze mogelijkheid aangegre- t zich te presenteren. PRESENTEREN smeente Venray wil zich na drukkelijk presenteren, niet verko pen' laat Piet Vosbeek weten. 'Wy willen de mensen daar uitnodigend benaderen. Willen ze meer van Venray weten dan nodigen wij ze graag uit in Venray. Er zullen enke le weekeinden georganiseerd wor den waarin we de mensen in het gemeentehuis zullen ontvangen en dat ze de gelegenheid krijgen om met Venray kennis te maken'. Volgens dhr. Vosbeek zal dat al in juli zijn want de betrokkenen moe ten al in september aangeven naar welke gemeente men wil verhui zen. 'Defensie houdt dan een en- quete. De mensen moeten in korte tijd beslissen in verband met de wo ningbouw'. Volgens dhr. Vosbeek is er tydens die bezoekdagen ook een belangrij ke taak weggelegd voor de Venrayse middenstanders. 'Ook zy kunnen zich dan naar hun mogelyk toe komstige klanten presenteren.' Dhr. Vosbeek zal daarover binne- kort met de winkeliersvereniging in overleg treden. BELANGRIJK Venray zal zich in Duitsland pre senteren met zaken die belangrijk zyn zoals informatie over onder wijs, woningbouw, burgerzaken maar ook over de culturele moge lijkheden, het verenigings- en sportleven in Venray. Met name informatie over onder wijs is zeer belangrijk. 'Het is nl. zo dat ongeveer 40% van de kinderen uit Blomberg en Stolzenau een Duitse school volgen. De overstap naar het Nederlandse onderwijs, dat heel anders in elkaar zit, zal voor hen een zeer grote zyn. Daar moet veel zorg aan besteed worden' meent dhr. Vosbeek. De gemeente Venray zal zich pre senteren met een uitgebreide stand, met nieuw en duidelijk fol dermateriaal en met enkele ambte naren die op allerlei gebied deskundig zyn. Naast burge meester Waals gaat ook wethouder Kersten van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening mee naar Duitsland. KONKURRENTIE De gemeentelijke aktiviteiten zul len zich in die dagen niet alleen be perkten tot de beurzen. Ook buiten die tyd zal er met mensen en groe pen mensen gepraat worden over de overstap van Duitsland naar Ne derland, en het liefst naar Venray natuurlyk. Hoewel Venray als vesti gingsplaats het meest voor de hand ligt, ziet dhr. Vosbeek in Helmond een grote konkurrent. Helmond is immers groeistad. 'De regering was oorspronkelijk voornemens om zo veel mogelijk militairen daar onder te brengen maar daar hebben de basescommandanten in Duitsland een stokje voor gestoken. Die waren van mening dat het luchtmachtper- soneel zich vry moet kunnen vesti gen in de regio en niet gedwongen moeten worden om in een bepaalde gemeente te moeten gaan wonen'. Daardoor zijn de kansen van Ven ray, stad in de natuur (zoals de pro motievideo heet), zo slecht nog niet. Ongeveer 60% van de kinderen van luchtmachtmilitairen volgt, zoals hier op de foto in Blomberg, Neder lands onderwijs. Voor de overige 40% zal de overstap van het Duitse naar Nederlandse onderwijs veel aanpassingsproblemen met zich meebrengen. sneente Venray heeft mid- en brief by de provincie g laten weten dat het de ko- vier jaar, jaarlijks 345 wo- wil gaan bouwen om aan de •ehoefte in onze gemeente eien. Daarmee wordt het er van de provincie, 235 !n per jaar, ruimschoots reden. Oorzaak in deze be- i toename zyn de ontwikke- 'innen de gemeente Venray, name op het gebied van wo- grote gevolgen hebben. BUCK brief wordt o.a. verwezen t Buck-rapport, waarin aan gestuurd wordt naar een groei tot 40.000 inwoners in het jaar 2015. Dit betekent voor de gemeente Ven ray een extra inspanning op het ge bied van de woningbouw. In het Buck-rapport wordt over ongeveer 300 woningen per jaar gesproken. Een andere ontwikkeling binnen de gemeente Venray is de reaktive- ring van Vliegbasis De Peel. Daar door komen er in Venray 900 arbeidsplaatsen by wat de vestiging van ongeveer 600 gezinnen in de regio met zich meebrengt Of al de ze gezinnen in Venray komen is nog niet duidelijk maar een deel daarvan zal zich zeker in Venray vestigen, gezien het Venrayse voor- Baume Mercier GENEVE MAlTRES HORLOGERS OEPUIS 1830 BEYOND PERFECTION, van dinsdag 23 juni t.m. zaterdag 27 juni bijzondere expositie van één van de a Prestigieuze, Zwitserse horlogecollecties. VERLINDEN JUWELIER Grote Markt 7 Venray zieningenniveau en de afstand tot de basis. De gemeente Venray gaat er vanuit dat hierdoor de vraag naar sociale huurwoningen met 125 woningen per jaar zal toene men. De totale groei van vraag naar woningen zal door de ontwikkelin gen op de Peel ongeveer 150 be dragen. Verder wordt in het volkshuis vestingsplan geknstateerd dat de 'eigen' woningbehoefte in Venray voor de komende jaren ongeveer 145 zal bedragen. 345 Naast de eigen behoefte (145) en de behoefte ten gevolge van de ont wikkelingen op De Peel (150) wordt er ook nog rekening mee gehouden met een vraag naar woningen door bewoners van andere gemeenten. Hiervoor worden nog eens 50 wo ningen gerekend waardoor de tota le woningbehoefte tot en met 1996 op 345 per jaar zal liggen. In de brief wordt verder aangegeven dat de woningbehoefte na 1996 zich rond de 300 zal stabiliseren. De gemeente vraagt tevens aan de provincie om steun by de realise ring van dit aantal woningen en wil daarom op korte termijn met de provincie gaan praten over extra contingenten. Met name het con tingent sociale huurwoningen (voor 1992 35 k 40) zou drastisch omhoog moeten. De verwachting is dat immers veel militairen naar zulke woning zullen komen zoe ken. Bovendien stelt de gemeente dat woningbouw de financiële basis van de gemeente kan versterken en goed past in de regiofunktie die de provincie aan Venrayheeft toe bedeeld. uw weekblad Tydens een vakantie in Zeeland is geheel onverwacht, op 53-jarige leeftyd, Jan Raedts uit Oostrum overleden. Bij het noemen van de naam Jan Raedts komt meteen het beeld naar voren van de 'verenigingsmens'. Van jongsaf is Jan Raedts zeer nauw betrokken geweest by het Oostrum- se verenigingsleven. Binnen de vele verenigingen, waarin hy aktief was, kon men steeds een beroep op hem doen. Waar nodig, was hij bereid een ver antwoordelijke funktie op zich te nemen. Jarenlang maakte hy deel uit van o.m. Voetbalvereniging Oostrum. Na een periode als speler nam hij de funktie van penning meester op zich, die hij vele jaren heeft bekleed. Mede door zyn inzet is het sportpark De Spar uitge groeid tot wat het nu is, voorzien van een kantine met bijpassende voorzieningen en mooie sport velden. Jan behoorde tot de groep mede oprichters van de huidige Tennis club Oostrum. Het was bijna van zelfsprekend dat hij de taak van penningmeester op zich nam. Hij was de stuwende kracht achter de zeer unieke aktie, die leidde tot de uitgifte van een 10-jarige renteloze lening, die ƒ30.000,- opbracht, waar door in samenwerking met voetbal club en gemeente het huidige tennispark kon worden gerea liseerd. Vele kennen Jan Raedts vooral als vorst van de carnavalsvereniging De Karklingels. Het was alom be kend dat hy organisatorisch de zaak goed voor mekaar had. In de loop der jaren heeft hij alle funk- ties binnen de carnavalsvereniging doorlopen. Zo was hy 10 jaar voor zitter en 11 jaar vorst. Belangrijk was zyn inbreng rond het grandi oos verlopen BCL-Treffen 1989 in Oostrum. Ook binnen de dorpsraad heeft hij zyn sporen verdiend. Hy be kleedde hier o.m. de funktie van penningmeester, voorzitter en thans op eigen verzoek weer ge woon lid. Waar nodig voerde hij in geheel eigen stijl het woord. Zeer recent kwam dit nog tot uiting by de bespreking van het 'Buck- rapport' te Oirlo. Jan Raedts was ook lid van het Dorpsradenoverleg. Tijdens ge sprekken met de gemeente pleitte hij steeds voor de noodzaak tot het bouwen van voldoende woningen op de kerkdorpen om hierdoor de leefbaarheid van deze dorpen en het verenigingsleven te ga randeren. Als lid van de plaatselijke onder nemersvereniging OOZO droeg hy zyn visie uit Binnen de parochie was hij één van de kollektanten. De laatste jaren stak hy veel tyd in de harmonie.-By het aanvaarden van de funktie als president reali seerde hij zich een grote verant woordelijkheid op zijn schouders te nemen. Als president was hij nooit te beroerd om ook zelf de handen uit de mouwen te steken. In korte tijd is hy erin geslaagd ieders ver trouwen te winnen. Samen met bestuur en leden had hy nog grote plannen. De viering van het 75-jarige bestaan in 1993 zou iets moois moeten worden. Ons medeleven gaat op de eerste plaats uit naar zijn vrouw Tbnny. Ingewijden weten dat zy een zeer belangrijke steunpilaar voor Jan is geweest. Zy was een echt 'thuis front' voor hem, evenals zijn kinderen. Het overlyden van Jan laat niet alleen een leegte achter in zyn eigen gezin, maar evenzeer binnen de familie Raedts en Raedts Bouw bedrijf bv, waarmee hij zich zo enorm verbonden voelde. Dat hij nu de rust moge vinden, die hij zichzelf hier op deze aarde niet gunde. PERZEN WATERBEDDEN «Vuni WATERBED AKTIEMAAND €xhaI Maand gratis sTWigi|)p op proef 'V £*ha10% KORTING DEURNE SCHOMMERVELD 21 Boom door bliksem getroffen Tydens het onweer wat vrijdag avond boven Venray woedde sloeg de bliksem in, in een aan de Pla taanstraat staande boom. Die werd in tweeën gespleten. De brandweer ruimde de resten op, voordat die ge vaar voor het verkeer konden opleveren. De komende vijftien jaar staan er veel veranderingen binnen het Vincent van Gogh Instituut te ge beuren met betrekking tot de huis vesting. Zo zal de lokatie aan de Noordsingel (voorheen St. Anna) met uitzondering van twee afdelin gen geheel verdwijnen. Ook op Paschalis in Oostrum staan veran deringen voor de deur. Dit jaar zal er nog wel een uitbreiding plaats vinden maar op termijn zal waar schijnlijk ook dit gebouw afge stoten worden. De zorg van het Vincent van Gogh Instituut zal zich dan in Venray grotendeels concen treren op de lokatie Stationsweg ONDERZOEK Volgens direkteur Dorren van het Vincent van Gogh Instituut zyn de ze huisvestingsplannen het gevolg van de ontwikkelingen binnen het Instituut. De reduktie van de bed den, het ontwikkelen van specifie ke funkties binnen het Instituut en het richten van de verpleging op korte duur verblyf zyn grote veran deringen voor het Vincent van Gogh Instituut. Verder vindt er bin nen niet al te lange tyd een verdere spreiding van voorzieningen plaats naar andere plaatsen in Noord- en Midden-Limburg. Daarbij komt dat het Instituut ook doelmatiger moet gaan opereren om de kosten beter te kunnen beheersen. Het buro Twijnstra en Gudde is daarom door het Instituut gevraagd om de gevolgen van alle ontwikke lingen, voor wat betreft de huis vesting op kaart te gaan zetten. Daaruit blykt o.a. dat het Vincent van Gogh Instituut over 126.777 m2 vloeroppervlak beschikt voor ver pleging en ondersteunende dien sten. Op termyn heeft het Instituut 'slechts' 76.871 m2 nodig. Verder zyn de paviljoens die tussen 1900 en 1945 zijn gebouwd technisch verouderd en hebben ze te massale patiëntenverblijven. Gebouwen van 1960 hebben hoge energiekosten terwyl die van 1980 hoge instand- houdingskosten hebben. Het rapport adviseert daarom om de lokatie Noordsingel tussen nu en 15 jaar af te bouwen waarby 't Kempke en Den Heuvel (aan de De monumentale panden aan de Noordsingel zijn ongeschikt voor de patiëntenverzorging en zullen ivor- den afgestoten. Overloonseweg) behouden zullen blyven. Ook wordt geadviseerd om het gebouw Paschalis af te stoten. HERHUISVESTING Naar aanleiding van het rapport heeft de direktie van het Vincent van Gogh Instituut een herhuis vestingsplan opgezet, dat de ko mende 15 jaren, in drie fasen, uitgevoerd moet gaan worden. De totale kosten zullen rond de 180 miljoen gulden liggen. Dit zal deels uit eigen budgetten en deels door het ministerie van WVC betaald moeten worden. Voor de eerste fase. waarvoor vijf jaar is uitgetrokken, zal ongeveer 50 miljoen gulden nodig zijn. Deze fase omhelst een uitbreiding van Paschalis, een nieuwe centrale keu ken en magazijn, een nieuw me disch en paramedisch centrum (voor o.a. bewegingstherapie, fysio therapie, prikpolie) en nieuwe ak- kommodaties voor extra intensieve zorg (voor agressieve patiënten). Verder worden er binnen nu en vijf jaar nieuwe akkommodaties gerea liseerd in Midden-Limburg en nieu we akkommodaties voor (poli) klinieken en deeltijdbehandeling. PASCHALIS De uitbreiding van Paschalis naar totaal 44 bedden staat enigszins vreemd tegenover de konklusie uit het rapport, om Paschalis af te sto ten. Direkteur Dorren ligt toe dat afstoting van Paschalis niet de Op Paschalis wordt dit jaar nog verbouwd maar verwacht ivordt dat ook dit gebouw door het Vincent van Gogh Instituut wordt af gestoten. hoogste prioriteit binnen het Insti tuut heeft. 'Het gaat hier om een so bere aanpassing. Het gebouw van Paschalis is bouwtechnisch in zulk een staat dat het over vyf jaar beter afgestoten kan worden. In de prak tijk hangt dat echter ook van ande re faktoren af zoals vervangende huisvesting en of dat het ministerie afstoten van Paschalis ook als prior- teit stelt'. NOORDSINGEL Het afstoten van de lokatie Noord- singel, zal ingrijpendere gevolgen hebben voor het Instituut. Vast staat dat het boerdery complex op het terrein gesloopt zal worden. Een aantal paviljoens zal nog opge knapt worden zodat ze de komende jaren nog gebruikt kunnen wor den. Geleidelijk aan zal voor de mo numentale gebouwen op het 'St. Anna-terrein' een herbestemming worden gezocht. Of dat de panden gesloopt zullen gaan worden of dat ze verkocht gaan worden kon dhr. Dorren nog niet zeggen. Verkoop aan de hoogst biedende sluit hij niet uit. Voor het kloostergebouw wordt een andere bestemming ge zocht. Verder zullen de villa's aan de St Annalaan ook afgestoten worden. Een van de problemen die in de loop der jaren zal ontstaan is het groenonderhoud op het terrein aan de Noordsingel. Door budgetver mindering zal de direktie van het Vincent van Gogh Instituut keuzes moeten maken, ook met betrek king tot dit parkachtig gebied. BEDDEN RED UK TI F] Volgens dhr. Dorren is er met het afstoten van de lokatie Noordsingel geen sprake van het wegsaneren van bedden. Het Vincent van Gogh Instituut telt momenteel ongeveer 1250 bedden. Hiervan zal het Insti tuut er nog een aantal van in moe ten leveren. Verder zullen er naar de toekomstige Middenlimburgse lokatie van het Instituut ongeveer 100 bedden verplaatst worden. De lokatie Venray zal in de toekomst over ruim 1000 bedden gaan be schikken. Burgemeester J. Waals heeft woensdagmiddag tydens de 'Neder landdag', by gelegenheid van de vie ring van het 25-jarig bestaan van Nieuw Dalland, zijn spreekbeurt aangegrepen om op een originele manier het mestprobleem aan de orde te stellen. Dit probleem zou volgens hem zijn opgelost als Nieuw Dalland er in slaagt een var ken te ontwikkelen, dat nauwelyks en dan ook nog naar frisse fresia's geurende mest produceeit. 'En zegt u niet, dat ze dat niet kunnen' voeg de hij er aan toe, want hy achtte ze er by Dalland toe in staat. 'Als ze er maar hun tijd over kunnen doen, want het is nu eenmaal research- werk...' HET GOEDE VARKEN... De 1350 Nederlandse relaties van het Varkensonderzoekcentrum Nieuw Dalland, die in de grote tent van de Mèrselose Muziekfeesten wa ren samengekomen om het zilve ren feest van het bedrijf cachet te geven, hoorden ook het antwoord van algemeen direkteur Ch.J.Th. Luyk. In zijn toespraak over de vraag 'Wat is een goed varken?' stel de hy dat de know how van Dalland zeker betrokken zou kunnen wor den bij de aanpak van de mestpro blematiek. Hy kon mededelen, dat inmiddels door de onderzoekers van Nieuw Dalland is voorgesteld om in het fokdoel van het bedryf de kosten van mestafvoer en -verwer king op te nemen. 'Dat wil zeggen, dat gestreefd wordt naar een var ken met een zo laag mogely ke afval- produktie', zie hy. Wat betreft 's burgemeesters suggestie over de geur van de mest, kon hy alleen maar zeggen: 'Ook wy houden meer van de geur van frisse fre sia's...' Mogelyk doelde de heer Luyk met zijn slotzin nog even op die fresia's: Datgene waartoe Nieuw Dalland in staat is op het gebied van het milieu moet komen uit de vraag, die wy ons steeds zullen bly ven stellen 'wat is in de toekomst een goed varken?'. Dat zou dus wel licht het varken kunnen zijn, dat burgemeester Waals suggereerde. HOOGSTE DIERENPOPULATIE Deze middag werd door enkele zeer deskundigen het varken en al les wat daarmee samenhangt, cen traal gesteld. En uiteraard werden veel lovende woorden gesproken over het jubilerende bedrijf, dat sinds kort deel uitmaakt van de grootste geïntegreerde produktieke- ten van varkensvlees in ons land, en intussen zyn vleugels wereld- wyd heeft uitgeslagen. Maar de gekscherend bedoelde opmerking van burgemeester Waals over de ontwikkeling van een 'geurig' varken, had toch wel een serieuze bijbedoeling. Hy schetste de ontwikkeling in de gemeente Venray van de inten sieve veehouderij. (varkenshoude ryen en kippen houderyen) zoals Houbensteyn in Ysselsteyn, die thans een van de allergrootste var kensproducenten van Europa is. Momenteel telt Venray 717 agrari sche bedrijven. 'Met ongeveer 2600 varkens per km2 en ruim 24.000 kippen per km2 behoort Venray tot de gemeenten met de hoogste die- renpopulatie per km2 in Europa', vertelde hy. Gekonstateerd werd, dat binnen de intensieve veehoudery zich twee tendensen manifesteren. Eerstens een tendens tot schaalvergroting In Venray is de afgelopen 10 jaar het aantal bedrijven in de intensie ve veehouderij met ca. 20% vermin derd, maar het aantal dieren per bedryf is fors toegenomen. Ten tweede: het aantal bedry ven zonder cultuurgrond is met 15% gestegen. Hiermee toonde hy aan. dat de druk op natuur en milieu daardoor alleen maar is toegenomen. Geluk kig kon hy ook konstateren dat by de veehouders een duidelijke ten dens zich aftekent om op een meer verantwoorde wyze te produceren, met meer oog voor de negatieve ef- fekten van deze economisch uiterst belangryke sektor. Maar desondanks ondervindt Venray al jaren de nare gevolgen van de vele intensieve veehou deryen. AANDACHT VOOR MESTPROBLEEM Volgens burgemeester Waals zou het best by Nieuw Dalland een punt van overweging kunnen cq. moeten zyn om naast het researchonder- zoek ten behoeve van de kwaliteits verbetering van varkens, ook op het terrein van de mestproblematiek, in samenspraak met gemeente, provincie en rijk initiatieven te ont plooien. waardoor meer aandacht en inbreng van kennis kunnen worden gebundeld om dit pro bleem het hoofd te bieden. 'Bedry- ven als Nieuw Dalland zyn daar voor by uitstek geschikt vanwege de enorme vakkennis, de grote con centraties van varkens en de be trokkenheid by toeleveranciers op het gebied van voer, stallenbouw, ventilatie en automatisering. De 'know how' van Dalland kan by de aanpak van de mestproblematiek immers van grote betekenis zyn', al dus de burgemeester van Venray.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5