Aanwonenden blijven zich verzetten tegen Sfilhelminaplein-plannen oormalige stortplaats verd Hendrikkenbos Laatste inspraakavond werd pleidooi voor meer woningbouw op kerkdorpen morgana Kinderen houden Brukske schoon als uw nieuwe slaapkamer van goede huize moet zijn T VEINTROJS LAEVE GETAEKEND Ingezonden Uitspraken ns twee bijeenkomsten heb- aanwonenden van het Wil- OStnlaplein, het meerendeel emers. zich nogmaals tegen inplannen op het Wilhelmi- veizet Eerder al uitten de emers hun ongenoegen gang van zaken rond van I al in een brief. Vorige week t was er een voorlichtings- Ust gevolgd door een 0 -» ifcavond, gisteren. De belang- bezwaren tegen de bouw- ggen in het feit dat de ng beloofde 150 parkeer- i (thans zyn het er ongeveer niet komen. Het bouwplan Jin een parkeergarage voor 0 -»j nder dan 50 auto's die door haijik geexploiteerd zullen orden. PLANNEN bouwplannen van Van Ik zjjn onlangs door de idscommissie goedgekeurd, uien omhelsen een winkel- op de begane grond met een ig tegenover Thomassen Op de eerste en tweede ring komen 14 appartemen- w(jl daarbovenop nog twee thouses komen. Achter het wivan Schayik komt een be straat die tevens toe- peft tot een ondergelegen garage met 62 parkeerplaat- aarvan er zestien voor de ïllf jementbewoners worden ge- perd. VERPLICHTING (J aanliggende ondernemers krijgen nu dus, in plaats van de be loofde 150 parkeerplaatsen, er ruim 100 minder. Vorige week liet wet houder Truijen van verkeer weten dat de gemeente zich verplicht heeft om voor 1 januari 1996, in het gebied Raadhuisstraat-Noordsingel- St Jozefweg-Eindstraat 100 vervan gende parkeerplaatsen, binnen ac ceptabele loopafstand, te realiseren. Wat acceptabel is zal door een buro, in oktober onderzocht gaan wor den. Financiering van de aanleg van die parkeerplaatsen zal ge schieden met ƒ500.000,- uit de op brengst van de grondverkoop aan van Schaijik, dat hiervoor gereser veerd zal worden. De ondernemers vinden deze toe zegging wel leuk en aardig maar kunnen zich daar helemaal niet in vinden. Zy vinden de parkeerplaat sen op die lokatie voor hun bedry'f van fundementeel belang. 'Boven dien zijn er in deze hoek van het centrum al te weinig plaatsen' liet een van de ondernemers weten. ONDERGRONDS De suggestie van de ondernemers om onder de grond meer parkeerla- gen aan te leggen wordt door de gemeente afgewezen. De kosten hiervoor zullen veel te hoog wor den. Volgens dhr. Baks, direkteur gemeentewerken, gaat z'n parkeer plaats ƒ60.000,- tot ƒ70.000,- per stuk kosten. EXPLOITATIE Verder zyn de ondernemers ook niet gelukkig met het feit dat Van Schayik de resterende 50 parkeer plaatsen mag gaan beheren. Hy zou die door kunnen verkopen waar door er geen openbare parkeer plaatsen meer overblijven. Hieruit vloeit vervolgens voort dat er nog meer alternatieve parkeerplaatsen gevonden moeten worden. TE LANG Ten slotte vinden de onderne mers dat het te lang zal duren voor dat er vervangende parkeerplaat sen zullen zyn. 'We moeten het ruim 3 jaar met ruim 100 plaatsen minder doen. Zorg eerst voor die parkeerplaatsen en ga dan pas bou wen', werd als suggestie aange dragen. ALGEMEEN BELANG Het college van b. en w. is echter van mening dat hier het algemeen belang voor gaat boven de indivi duele bezwaren. 'Het centrum moet een totaalplaatje worden waar we trots op zyn. De een zal daarvan meer profiteren dan de andere maar we kunnen niet aan alle wen sen voldoen' meent wethouder Kersten. De wethouder is, als er be zwaren ingediend gaan worden, toch van mening dat de gemeente deze plannen tot een goed einde zal brengen. Dat er bezwaren inge diend gaan worden is wel duidelijk. Alle ondernemers zullen indivi dueel een bezwaarschrift indienen. Zy weten zich daarbij gesteund door de LOZO (Limburgse Organisa tie van Zelfstandige Ondernemers) en Het Winkelcentrum Venray. Bei de organisaties zullen eveneens be zwaar aantekenen. Op donderdag 11 juni a.s. zullen de kinderen van de Foekepot en de Flierefluit de wyk Brukske oprui men. Dit gebeuren vindt plaats tussen 11.00 en 12.00 uur in sa menwerking met de wyk en de ge meente Venray. Het is de bedoeling dat de kinde ren rommel opruimen zoals: pa pier, plastic, klein afval, blikjes, etc. Deze aktie heeft als doel de kinde ren meer, en ruimer zicht te geven op ons vervuilde milieu, en ze te overtuigen geen rommel zomaar achter zich neer te gooien en meer gebruik te maken van de prullen bakken in de buurt Deze aktie is éénmalig, maar mocht deze aktie sukses hebben, dan kan ze ook plaatsvinden in an dere wyken zodat 'ons' Venray er een heel stuk netter van wordt Enkele leerlingen van Mavo De Kolk hebben een kranteartikel, of een poster gemaakt om bekend heid te geven aan deze aktie. Bovenstaand artikel is afkomstig van Yamo Mickers, klas 2E, Mavo De Kolk. willigd worden maar de naam werd in reserve gehouden. Daarvan kreeg de familie Linders op 7 fe bruari 1992 bericht- Bij brief van 30 maart 1992 ver zocht de familie Linders de naam 'Hendrikken' te gebruiken voor het gebied in Veltum gelegen ten noor den van het bouwplan Hardeweg. Zy doet de suggestie om aan de voormalige stortplaats (thans een prachtig groengebied), de naam Hendrikkenpark te verbinden. Voor die suggestie voelde het colle ge van b. en w. wel wat Een naam aan een - openbaar - bosgebied is ook wel nuttig en de naam Hen drikken past goed by de naby gele gen bestaande straatnamen. De voorkeur van het college ging wel uit naar de naamgeving: Hendrik kenbos. Het hele gebied van de voormali ge stortplaats kreeg dus die naam en het was aan wethouder Jan Driessen de eer dit aan de familie Linders mede te delen. Wethouder Driessen deed dat op zyn eigen ma nier. door eerst de nazaat van de fa milie Linders geluk te wensen met het ingaan van zyn 80e levensjaar. Verder kreeg het paar de gelukwen sen omdat het onlangs 55 jaar ge trouwd was. De wethouder ging terug in de tyd naar de voorouders die vroeger een boerdery hadden, die in de volksmond bekend stond als Hendrikkenplats. Met het Hen drikkenbos blijft deze naam ver bonden met de geschiedenis van Veltum. De familie Linders was in groten getale aanwezig by de onthulling en hadden bovendien nog een verras sing. Zy schonken een pick-nick- tafel waar wandelaars aan kunnen rusten. Wy twijfelen er niet aan dat de familie Linders dit nog dikwijls zal doen. Het is immers maar weini gen gegeven te verpozen in een bos dat hun naam draagt. dan is bij ons uw keus eenvoudig. claanUamorc slaapkamers lagmiddag kreeg wethouder even de kans om de b. ..^-ering te verlaten. De n ader sprak dan ook van een want een grote wens familie Linders van de Hoe- in vervulling door de ïige stortplaats in Veltum ikkenbos te noemen. had de familie Lin- wens te kennen gegeven dat is eindelijk uitvoering moest aan een raads- van 30 januari 1968, waarin tura de naam Hendriken- werd vastgesteld. Vele straat- in Veltum hebben inmid- m naam gekregen die nauw len is met de boerderijen in Veltum. Til* ^jgl een gewijzigde uitvoering 1 plan kon de Hendriken- niet worden gerealiseerd. Op uari 1991 diende de familie ur s een verzoek in om de jidie in 1968 door de raad was Held, te verbinden aan één .ij.! wegen in het bouwplan Har- Dat verzoek kon niet inge- DL BEST-NOY Steenstraat 144, Boxmeer, 08855 - 71488 's maandags gesloten - vrijdag koopavond De aspergedriedaase Beide Pinksterdagen en zaterdag 6 juni. Weldadige buffetten fa 12.00-15.00 uur ƒ25,- p.p., kinderen ƒ12,50) en bijzondere menu's (Graag reserveren) DE VIERJAARGETIJDEN Venrayseweg 5 - Overloon - Tel. 04781-41733 Voorbijgangers keken afgelo pen vrijdag enigszins verbaasd toen twee agenten, twee winkel dieven achtervolgden, en vervol gens wisten aan te houden. Hierbij ging het echter om een in scene gezette aktie. De Ven- rayse gemeentepolitie wil, sa men met o.a. de winkeliers, de reclassering en het RISC en R1M, meer aandacht vestigen op het fenomeen winkeldiefstal. Leerlingen van het InterVenCol- lege en leden van de toneelvere nigingen Balans en Ventiel spelen deze weken diverse win keldiefstal scenes in het Venray- se winkelcentrum. Daarmee wil men de reakties van publiek en winkeliers peilen. Wel worden de ivinkeliers van te voren inge licht dat in hun winkel 'toneel- gespeeld' gaat worden. In Venray wordt naar schat ting jaarlijks voor een bedrag tussen f250.000,- en f500.000,-. Slechts van een klein gedeelte hiervan wordt aangifte gedaan. Komend weekeinde worden voor het laatst urinke Idiefs tallen in scene gezet Dat zal zijn vrij dagavond na 18.30 uur en za terdagmiddag tussen 13.00 en 15.00 uur. Om 15.00 uur is er een slotbijeenkomst op de Grote Markt met als thema winkel diefstal. De inwoners van de kerkdorpen Leunen, Veulen en Heide waren maandagavond massaal naar zaal 't Veule gekomen voor de laatste in spraakavond over het Buckrapport Gespreksleider Dick Hou waart konstateerde een grote motivatie by hen, omdat zy op een mooie, war me zomeravond belangstelling toonden voor de aanbevelingen in het rapport om de gemeente Venray in de toekomst tot een van de be langrijkste gemeenten van Lim burg te kunnen laten groeien. Om half elf stelde Dick Houwaart voor de discussie af te ronden, maar de aanwezigen hadden kennelijk toen nog niet alles gezegd wat zy wilden zeggen. Dus werd er nog een uurtje levendige discussie met het college van b. en w. aan vastgeplakt Burge meester J. Waals werd deze avond vervangen door loco-burgemeester mevr. M. Hoppenreijs-de Loo. Uiteraard lag het voor de hand, dat het zwaartepunt van deze avond wel zou liggen op de leefbaarheid van en de woningbouw op de kerk dorpen. Immers, er staat in de toe komstvisie van Buck vermeld, dat de kerkdorpen in de toekomst by- na niet meer zullen worden uitge breid en dat het aantal agrarische bedrijven tussen nu en het jaar 2015 met 40 k 50% zal verminde ren. Dat gesteld tegenover de plan nen om in Venray in de komende jaren 7.000 woningen te bouwen om 40.000 inwoners onderdak te kunnen geven, was reden genoeg voor velen om voor de toekomst van eigen dorp te pleiten. MOEILIJK VERTEERBAAR Er lagen dan ook wel erg moeilyk verteerbare brokken op het borc(je van de kerkdorpen: stankcirkels, waarbinnen niet kan worden ge bouwd, op tal van plaatsen geen riolering of aardgas, geen kabeltele visie, geen (zoals in Veulen) of slech te openbaar vervoerverbindingen met Venray, weinig of geen winkels, nog geen uitspraak over het autoch- toniteitsbeginsel, slechte ervarin gen met de inspraak rond de kerkdorpen nota etc. DE WEG NAAR ART. 12 De heer Jan Ruyten kreeg wel de lachers op zyn hand. maar het col lege falikant tegen zich toen hy ver telde, waarom hy zo 'verrukt' was over het Buck rapport H(j zei, dat de gemeente Venray vanaf 1946 al had gedaan, wat nu in het rapport wordt voorgesteld. En dat alles heeft geleid tot de artikel 12 status van de gemeente 'Het is zoiets als een failliet bedrijf, dat met een rap port komt waarin staat hoe het eigenlijk in de toekomst moet' zei hy en vroeg zich af of men niet be ter een les uit het verleden kon trekken in plaats van te gaan doen, wat men in het verleden had ge daan. 'Volgens de gemeente is het gezond wonen in Brukske en Land- weert, maar de Leunen aren, die zich daar moeten vestigen, voelen zich verbannen. Er moet in Venray meer groen komen, maar Venray maakt voorlopig alles van steen. Kyk naar de pleinen en de Gro testraat Als er eindelyk eens ge noeg parkeerterreinen zyn, moeten ze weer worden opgeofferd. Er moeten parkeerplaatsen komen, maar waar? Venray is niet van elastiek' zo zei hy. Ook oud-raadslid Jan Heintjes en mevr. Cleerdin waren niet zo bly met de suggesties in het Buck rapport. De eerste vroeg zich af of er met de komst van de 40.000ste in Venray wel zo veel verbeterd zou zij en de tweede zette haar vraagtekens by het aantrekken van mensen 'uit het westen' door de projektontwik- kelaars, die hun huizen via adver tenties aan de man moeten zien te brengen. STILSTAND IS TERUGGANG Wethouder mevr. Hoppenreys kon weinig waardering opbrengen voor 'de buut' van de heer Jan Ruy ten. 'Wy moeten niet terugkijken, maar vooruitzien. Sinds 1946 heb ben we een goede en een mindere goede periode gekend. Wy staan nu voor een nieuwe periode en Buck wijst ons de weg. Als we alles laten zoals het is, betekent dat voor Ven ray achteruitgang. De provincie wil ons by onze toekomstplannen fi nancieel steunen om uit te kunnen groeien naar een centrumgemeen te'. Wethouder J. Truyen herinner de er aan, dat de gemeente wegens gebrek aan geld heeft stilgestaan. Willen we weer op peil komen, dan moeten we vooruit met steun van het Ryk (artikel 12 gelden) en de provincie. Wethouder B. Kersten voegde er aan toe: 'Wil je vooruit ko men, dan moet je dat met visie doen. Allé kritiek doet geen recht aan de zorgvuldigheid, waarmee wy aan de toekomst willen werken. Het rapport Buck is het grove raam werk, waarop straks meer gedetail leerd moet worden verder gewerkt. Als b.v. de militairen uit Duitsland niet naar Venray komen, moet de toekomstvisie worden bijgesteld. Een inwonertal van 40.000 voor 2015 is geen dogma, maar een streefgetal'. TOEZEGGINGEN De vele vragen, die deze avond werden gesteld en de kritiek, die werd geuit leidden uiteindelijk toch tot een aantal toezeggingen van de zijde van het college. Wethouder Kersten beloofde in juli met een discussienota over de 'autochtoniteit te zullen komen. Ook zal er dan gesproken worden over de stankcirkels, die voor de kerkdorpen hete hangijzers zyn omdat ze de woningbouw be perken. Mevr. Hoppen reijs betoogde, dat aangetoond was, dat ondanks wo ningbouw in de kerkdorpen toch het aantal inwoners was teruggelo pen. Over dit onderwerp stelde zy een gesprek met de dorpsraden en de LLTB in het vooruitzicht Er waren nog al wat vragen over het rioolrecht en de onroerengoed- belasting ('Hiermee moeten de kerkdorpen meebetalen aan de voorzieningen in Venray-kom' werd meer dan eens gezegd.) Wethouder Truyen zei: waar geen riool ligt be hoeft geen rioolrecht te worden be taald. En over het hoe en wat van de onroerendgoed-belasting stelde hy een gemeentelijke publikatie in het vooruitzicht AARDGAS IN BUITENGEBIED De belangrijkste toezegging van deze avond kwam uit de mond van wethouder J. Truyen. Hy beloofde Mega Limburg - de nieuwe combi natie van de voormalige Limagas en PLEM - te zullen aanspreken over de aanleg van aardgas in het buiten gebied omdat Mega Limburg zelf al de witte vlekken in het verzorgings gebied in kaart heeft gebracht Elektriciteit is er overal, maar nog niet iedereen is aangesloten op het aardgasnet Hy beloofde er alles aan te doen opdat op korte termijn ook in het buitengebied aardgas komt Aanleg van riolering in het buiten gebied noemde hy economisch on- haalbaar. Donderdag 4 juni - Pagina 5 l'.j MÈRE CAROLINE OVERLEDEN Vorige week bracht de postbestel- ler my een rouwbrief die natuurlijk zeer onverwacht kwam. By het ope nen van de envelop denk je dan. van wie kan die zijn. Myn eerste blik viel op de naam Zuster Caroli ne, geboren in 1896 te Heeze en in 1917 ingetreden bij de Ursulinen im Venray, waar zy werkzaam was in het onderwys. Overleden op 29 mei in Grubbenvorst. Langzaam begon het tot me door te dringen dat het Mère Caroline is, voorheen lerares van de tweede klas van de lagere school aan de Maasheeseweg. Waarom deze kaart aan my gestuurd, denk ik, maar al vlug komt by me de gedachte op, vanwege de reünie die ik tien jaar geleden met enkele dames georga niseerd heb. daar wy toen de leef tijd van 50 hadden bereikt Wy zyn toen met z'n drieën naar Grubben vorst geweest en troffen daar alleen Mère Paul aan. waar we toen gezel lig mee hebben gesproken en her inneringen opgehaald. Mère Caro line woonde nog in Boxtel. Zij heeft toen een mooie brief geschreven. Nu na tien jaar is ze overleden en laat deze kaart sturen, waaruit blykt dat ze Venray en de kinderen van haar klas van toen, nog niet is vergeten. Dit vind ik een fyne gedachte en ben bly, dat we haar toen ook niet vergeten zijn. Mère Caroline, bedankt voor al die jaren onderwys in Venray. Mia Willems-Smits. P.S.: By navraag blijkt dat nu alle ingetredenen zuster worden genoemd. Band lek gestoken Weer werd op het Gouden Leeuw- terrein een autoband lek gestoken met een scherp voorwerp. Deze keer was de benadeelde een inwoner. Oorlogstuig Tydens landbouwwerkzaamhe- den naby de Ericaweg kwam een brisantgranaat naar boven. Die werd in afwachting van de komst van de mannen van de EOD veilig gesteld. - Wethouder B. Kersten: Het rapport: 'De gemeente Venray in sociaal en ruimtelyk-econo- misch perspectief is een nota op hoofdpunten, een soort kompas, dat ons de weg naar de toekomst wyst. - Wethouder M. Hoppenreijs- de Loo: In de nota wordt in perspectief voor Venray een struktuurvisie tot het jaar 2015 gegeven. In het college hebben we er al goed over nagedacht, maar we luisteren eerst naar de bevolkking. Wy verdedigen dat, waarvan wij menen dat het goed is voor Venray. - Wy werken voor Venray én de kerkdorpen. Wanneer wy baten werven, geldt dat ook voor de kerkdorpen. De baten worden gelykelyk over heel Venray verdeeld. - Wethouder J. Truien: By het bepalen van de hoogte van de onroerendgoed-belasting wordt wel degelijk rekening ge houden met de voorzieningen, die er niet zijn. - Wethouder J. Driessen: We moeten met z'n allen proberen de basisvoorzieningen, die er op de kerkdorpen zijn, zo lang mogelijk vast te houden. Oirlo en Casten ray, zullen evenals Merselo en Vredepeel moeten streven naar samenwerkings verbanden, op sociaal-cultureel terrein, naar het voorbeeld van Leunen. Veulen en Heide. - Vraag van Dick Houwaart: Welke verbindingen heeft u met Venray? Hoe komt u in Venray: Antwoord van een Veulense inwoner te voet...

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5