mum 7-Jarige Bibliotheek iert 100-jarig bestaan S.W. Veteranen 40 jaar jong L Keuze voor rentetype hypotheek is soms moeilijk \bor de voordeligste hypotheek ga je rechtstreeks naar de Rabobank. Wendy van Ooi regionaal kampioen handboog WAO VAN SOEST Variabel, of vast? En bij vast, voor hoe lang? Rabobank. Aangenaam. J MAAS Donderdag 14 mei - Pagina 11 id viert dit jaar 100 jaar ji. Ook de Openbare Bi- Ven ray wil niet achter- i'bij deze festiviteiten en ndanks het feit dat ze nog f jaar bestaat, de festivitei- in de vorm van een open zondag 17 mei. Tussen ur en 17.00 uur is iedereen om eens een kijkje te ko- emen in en om de biblio- jen groot aantal aktiviteiten bezoek aan de bibliotheek eressanter maken. HISTORIE mfenrayse Openbare Biblio- Fopgericht in 1955 op initia- an deken Loonen en dhr. f Voorheen konden de Ven- 'd op drie lokaties boeken le lde parochiebibliotheek van psbanden, de leesbiblio- in de Derde Orde en een bi- van boeltenhandel maeekers. Deze kollekties toen samengevoegd en de jbeek telde 300 leden en on- j 7000 boeken. De uitleen ]oen plaats vanuit huize San aan de Paterslaan (thans odium), Binnen twee jaar et aantal leden tot 1017. In and de verhuizing plaats ültureel Centrum. Al snel „deze ruimte te klein werd [nd in 1976 een opsplitsing e jeugdbibliotheek bleef ^hoolstraat terwijl de vol- L afdeling naar de Juliana- erhuisde. Het duurde tot pdi de bibliotheek verhuisde jet huidige pand aan de Mer- Jfêg, voordat de beide afdelin- jeer herinigd werden. GROEI jvenrayse Openbare Biblio- i is nu in een fase beland waar- I [meer naar buiten toe wil treden. De afgelopen jaren heeft men intern hard moeten werken om enigszins orde op zaken te stel len. Zo is men, nu nog, bezig om de kollektie op te schonen. Oude ver sleten boeken, of boeken die niet meer 'in' zijn zijn uit de kollektie gehaald. Het vernieuwen van de kollektie is echter een probleem. Volgens mevr. Koopmans, direkteur van de bibliotheek komt dat door de beperkte financiële middelen. 'Het is al jaren zo dat de boeken post, toch het hart van de biblio theek, als sluitpost gebruikt moet woi'den om de zaak draaiende te houden. En dan mogen we nog blij zyn dat de afgelopen winters niet al te streng zyn geweest'. Daar komt nog bij dat in de afge lopen jaren de toeloop naar de bi bliotheek enorm is gestegen. In vier jaar tijd groeide het aantal le den met 20% en de uitleen met 35%. Thans kan men ongeveer ƒ150.000,- gebruiken om de kollek tie aan te vullen, en om tijdschrif ten te kopen en microfishes aan te schaffen. 'In feite hebben we onge veer ƒ240.000,- nodig om de kollek tie up-to-date tehouden'. Het is niet zo dat mevr. Koopmans ontevreden is. "Vergeleken met an dere sociaal culturele instellingen komen wij er in Venray nog goed van af. We hoeven ook niet te ver wachten dat de gemeente op korte termijn Sinterklaas komt spelen maar het maakt er ons werken niet gemakkelyker op'. Nu de zaken intern op een ry staan zal naar de toekomst gekeken gaan worden. Eerst zal er een ver slag over de laatste vijfjaar gemaakt worden. 'Door allerlei omstandig heden is de Bibliotheek niet in staat geweest om een jaarverslag te kunnen maken. We hopen in het najaar met een overzicht over de laatste vyf jaar te komen. Dat ver slag zal als basis gaan dienen voor een beleidsplan, dat in de loop van 1993 zal verschijnen'. Een be leidsplan waarin ongetwyfeld aan gegeven zal worden dat de biblio theek meer naar buiten toe wil treden. OPEN DAG Met de open dag, a.s. zondag, wordt hiermee in feite al begonnen. Iedereen is welkom. 'Dat geldt ove rigens ook voor de openingsuren van de bibliotheek. Iedereen, lid of geen lid, is welkom om te kyken, te lezen of iets op te zoeken. De Open bare Bibliotheek is immers een openbaar gebouw'. Op de open dag kan men naast kijken, lezen, opzoeken of boeken- lenen, ook met andere zaken bezig zyn. Zo wordt er een boekenmarkt gehouden waar afgeschreven boe ken worden verkocht. Er is een ka rikatuurtekenaar, Guus Ong, die van Uzelf iets aparts kan maken. Voor de muzikale noot zorgt de big band Flavour, die tussen 13.00 en 14.30 en 15.45 en 17.00 uur zal spelen. Voor de kleine kinderen zal er re gelmatig voorgelezen worden ter- wyl voor de wat oudere kinderen Fhjga Szmulewicz op zal treden. Zy zal tussen 14.30 en 15.30 verhalen van Roald Dahl voordragen, waarbij het griezeleffekt de voordracht zeer byzonder maakt. Verder is er een kleine ten toonstelling over alles wat met de Venrayse bibliotheek te maken heeft. Veel foto's uit het verleden, evenals gebruiksvoorwerpen zyn daar te zien. Dit alles is tussen 11.00 en 17.00 uur te aanschouwen onder het genot van een kopje thee of koffie (voor de kleintjes li monade). AY KLANTVRIENDELIJK? GEETHET MAAR! iiat Ibon Broeksteeg! Einde- is een raadslid, dat durft te n waar het op staat: de extra introles op parkeren veija- klanten... Jhet Venrayse gebeuren op de wist dat al langer. Maar, niet alleen die hatelijke maar óók de onbegrype- irkeersmaatregelen die de doen besluiten Venray rug toe te keren. De eerste zyn maar al te duidelyk. heeft voor jaren terug in intnun een blauwe-zone De achterliggende ge- ">y was: zoveel mogelyk (klanten van Ven rays win- van het toen ook al be- [aantal parkeerplaatsen te Iteren. Eén uur tijd om je ipen te doen en dan je (laats inruimen voor een net als met zoveel andere atregelen in het cen- g ook de kontrole op de ine na enige tijd de mist |olitie had wel wat anders te bonnetjes uit te schry- 'vals'parkeerders; daar Igeen manschappen genoeg s parkeerde men weer elust, zolang als men |al was het de hele dag. Oók fUiddenstander en zyn per il enkele keer werd er nog n uurtje kontrole geheu ld bonnetjes uitgeschreven. ~t te veel, want de admi- feve rompslomp die dat mee- IVenray heeft ook een aantal ffl, die de politie graag ter- tt. Reservisten zyn lande- uitstervende groep idea- ie, zolang dat nog gaat, echt aat willen staan. Toen dan Gemeentelylce Werkgroep Bmaatregelen onlangs aan Me verzocht (opdracht gaf?) oles te houden op het parke- i het centrum, werden die re ten nog eens opgetrommeld jacht gestuurd. In vier week- werden zo'n 300 automobi- e« op de bon geslingerd. En daar Wethouder Truijen helemaal nn... ray: winkelcentrum voor een te' tegio? Was het maar waar! De 1 *il nu eenmaal met z'n auto mogelijk bij dat winkelcen- 0nien, om niet te veel te sjouwen. De Torro, die dat wel en EISTE enkele en Parkeerplaatsen voor anders vestigde de Tbrro m De Bleek... Heyn iS ook niet dom; .verhuist hy naar de 'Hen- °*aete' en heeft dan op Leeuwterrein ook en terden parkeerplaatsen nkking... [d.e ^eine' middenstander, 1 ae hoeksteen is (was?) van J^ayse winkelcentrum die i Parkeerplaatsen betreft lör,d, bedeeld. eerplaatsen op de Grote spleiri; uplaatsen op het Hen- T 150 ien in de parkeerplaatsen in het centrum zyn of gaan verdwy- nen. Ttel maar uit hoeveel auto's daardoor per dag uit het centrum geweerd worden. Dat zouden er best enkele duizenden per week kun nen zyn. Duizenden potentiële klanten die elders een plaats moe ten ZOEKEN, öf 'n bonnetje (ad ƒ50,-) riskeren, öf ergens anders heengaan waar ze klantvriendely- ker worden ontvangen, waar ze hun auto ongehinderd kunnen par keren... O ja! Er komen 'straks' nieuwe parkeerplaatsen tussen de Juliana- singel en de Patersstraat. Maar dat zyn al oude plannen, van jaren- terug. Het zou dus best kunnen dat 'straks' in de praktyk nog 'heel- lang' zal gaan betekenen. 'Straks' komt er misschien ook 'n parkeergarage op het Wilhelmina- plein. Maar of daar dan méér auto's terecht kunnen dan nu het geval is, wordt betwijfeld. 'Straks', na het gereedkomen van de gerekonstrueerde pleinen en het zuidelyke deel van de Schoolstraat, wordt er een verkeersevaluatie ge houden. Dhn wordt alle verkeer in Venrays centrum opnieuw op 'n rytje gezet Maar men weet nu al wat het resultaat zal zyn: zo weinig mogelyk autoverkeer in de School straat en op de pleinen; de School straat wordt bestemd voor fietsers en brommers (die laatsten kunnen dan desgewenst volop gas geven); en de Grotestraat voor de voetgan gers (fietsen dus aan de hand) en la den en lossen in die straat voor 's morgens 11.00 uur- Wie gaat dat allemaal kontro- leren? Het ziet er naar uit, dat de sprook jesvertellers (Hans Christian An dersen en de Gebroeders Grimm) in Venray waardige opvolgers heb ben gekregen. J.P.A. SPECIAAL ONDERWIJS 'Liever gewoon in het aparte on- derwys dan apart in het basison derwijs', onder dit motto werd er gestaakt op maandag 11 mei in Ven ray en in Deume o.a. by de Phtima- school (een school voor moeilijk lerende kinderen). Aan deze school heb ik zo'n half jaar stage gelopen. In deze periode ben ik er wel achter gekomen hoe speciaal deze kinderen zijn, die spe ciaal ondenvys hard nodig hebben. Kinderen die moeilyk leren heb ben individueel veel aandacht no dig. Wil je zo'n kind kansen geven in de samenleving dan zul je met veel geduld en heel veel aandacht en speciale aanpak met deze kinde ren moeten gaan werken. Op een gewone basisschool komen deze kinderen niet aan him trekken, ze zyn ver achter op hun leeftijdsge nootjes, het leertempo gaat voor hen veel te snel. Op de gewone ba sisschool worden de klassen steeds groter en er is gewoon geen tijd voor die kinderen die achter zyn. De meeste moeilyk lerende kin deren zyn heel ongeconcentreerd, snel afgeleid en moeten daarom wel werken in kleine groepjes op het Speciale Onderwys. Een kind dat niet meer mee kan komen op de basisschool, weet dat zelf heel goed. Het kind heeft geen zin meer om naar school te gaan, want andere kinderen kunnen al les toch veel beter. Het kind moet steeds op z'n tenen lopen. Wanneer dit kind op een speciale school komt zie je zo'n kind helemaal op fleuren. Het kind voelt zich veel be ter op z'n plek tussen kinderen die net zo leren als zyzelf. Mensen die het moeilyker heb ben in de samenleving, zyn er om geholpen te worden. Een lezeres BEZORGING PEEL EN MAAS Peel en Maas verschijnt wekelijks op donderdagmiddag. Onze be zorgers doen hun uiterste best om de krant voor 19.00 uur bij u in de bus te hebben. Voor bezorgklachten kunt u bellen op vrijdag vanaf 9.00 uur tot 18.00 uur, op ons kan toor, tel. 04780-82727. Wij be zorgen dan uw krant tussen 12.00 en 13.00 of tussen 18.30 en 20.00 uur. Ook kunt met uw bezorgklachten in onze boek- en kantoorboekhan del, Grotestraat 68, terecht. Er wordt uitsluitend vrijdags op genoemde tijdstippen na bezorgd. ABONNEMENTEN Adreswijzigingen, nieuwe abon nementen en annuleringen die nen, voor dinsdagmiddag 12.30 uur bij ons zijn doorgegeven. Al leen dan kunnen ze nog dezelfde week worden doorgevoerd. An ders zullen de wijzigingen pas een week later worden uit gevoerd. Op de regionale kampioenschap pen in Ospel voor aspirant schut ters was Handboogsportvereniging Diana met twee van haar aspiran ten vertegenwoordigd. Na een zeer onrustig begin kwam de wedstryd toch op gang met een proefserie van 44 punten en een tel lende serie van gelijk kaliber en toen was het eigenlijk al duidelyk dat Wendy van Ooi een gooi deed naar het kampioenschap. Maar men mag niet juichen voor de laat ste pijl verschoten is. Na de eerste 15 pylen was een pauze ingelast en daarna ging het er om spannen. Na deze 2e serie van 15 pylen wa ren de kaarten toch geschud. Mark van Ham eindigde heel mooi in de middenmoot en Wendy van Ooi mocht op het erepodium de eerste plaats innemen als Regio kampioen Aspiranten 1992 met een score van maar liefst 225 punten. Van de nieuwkomers by deze sport zette Mark van Ham zyn beste beentje voor en met 132 punten was hy niet onverdienstelijk. Zo blykt maar weer dat ook zon der een dak boven het hoofd van HBS Diana, deze vereniging gewoon doorgaat met het voorbereiden en afleveren van kampioenen! Met de regionale en nationale kampioenschappen voor de senior- schutters voor de deur is er nog een berg vuurwerk van deze tydelyke dakloze vereniging te verwachten. Voor diegenen die zich aangetrok ken voelen tot de beoefening van deze sport, kom gerust naar Heide. Achter de Gelderkoel heeft HBS Di ana tydelyk haar onderkomen op de banen van HBS St Sebastiaan. Op de donderdagavonden vanaf 19.00 uur beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 Afgelopen maandag werd er ak tie gevoerd bij het speciaal onder wijs. Reden voor deze aktie is het voornemen van de overheid om tot vergaande samenwerking te komen tussen het normale basisonderwijs en het speciale onderwijs. Men vreest dat het speciale onderwijs op den duur zal gaan verdwijnen. Het kind is dan als het ware 'het kind van de rekening' omdat die in liet normale onderwijs niet die aan dacht Itan krijgen die het verdient Daarom hielden de ouders van leerlingen van De Essel en 't Groe- newold hun kinderen thuis en kwa men zij samen met de leerkrachten in aktie. Zo werden bij alle basisscholen in Venray, door ouders van kinderen uit het speciaal onderwijs, pamflet ten uitgedeeld om andere ouders op deze situatie te wijzen (zie foto). Dit weekend herdenken de leden van SW Veteranen het feit dat 40 jaar geleden, in 1952, hun vereni ging werd opgericht. Initiatiefne mers waren toendertijd een aantal oudere fanatieke voetballers die hun hobby ook op oudere leeftyd wilden beoefenen. Diezelfde initia tiefnemers hebben nooit kunnen vermoeden dat er in de loop der ja ren zoveel oudere voetballers tot de ze vereniging hebben behoord, laat staan dat de vereniging over 40 jaar nog zou bestaan. Hoewel de vereniging geboren is uit oud-spelers van SV Venray, is SW Veteranen een geheel zelfstan dige club. Er zijn wel eens pogingen gedaan om zich aan te sluiten bij datzelfde SV Venray maar die zijn allen mislukt Dat doet echter niets af aan het doel van de vereniging, nl. het met elkaar voetballen, waar- by kompetitie en punten niet meer op de eerste plaats komen. En voet ballen doen ze, deze mannen tus sen de 30 en 60 jaar, maar liefst 50 keer per jaar. Een winter- of zo merstop kennen ze niet Dat SW Veteranen 40 jaar bestaat is met name een verdienste van de leden zelf. Dankzy de inzet van veel veteranen is de club in staat geble ken op eigen benen te kunnen staan. Bovendien is de toekomst van de club best zonnig te noemen. Er worden nog steeds jonge leden aangenomen als oudere van het to neel verdwijnen. De leeftijdsop bouw tussen 30 en 60 jaar is momenteel in goede balans en het is zaak voor deze vereniging die ba lans te continueren, zodat vol ver trouwen het 50-jarig bestaansfeest tegemoet kan worden gezien. ANDER GEZICHT SW Veteranen is weliswaar een voetbalvereniging maar heeft ook nog een ander gezicht. Omdat het team voetbalt op de velden van het Vincent van Gogh Instituut is er een nauwe band ontstaan met dit Instituut SW Veteranen is daarom regelmatig bereid om mee te hel pen bij het organiseren van vrije- tydsaktiviteiten voor de patiënten/ bewoners van het Instituut Zo werd, met medewerking van SW Veteranen, in 1979 een grote sport en spelmanifestatie georganiseerd waaraan ongeveer 1500 patiën ten/bewoners uit gezondheidszor ginstituten uit Limburg en Noord-Brabant aan deelnamen. An dere aktiviteiten waarbij de vetera nen betrokken waren was de 'aktie toplaag skelterbaan' in 1989/1990 en het 14-daags vakantieprogram ma binnen het Instituut waarbij tijdens de vele aktiviteiten een beroep op de leden van SW Vetera nen gedaan kan worden. Boven dien voetballen nog zijn enkele leden van SW Veteranen bij Servio mee. By de afdeling ontspanning van het Vincent van Gogh Instituut is men dan ook zeer blij met de hulp die men van de veteranen krygt. FEEST 40 Jaar mag best een mijlpaal worden genoemd en er is dus alle reden tot feest. A.s. zaterdag, 16 mei, zal op het terrein van het Vin cent van Gogh Instituut een jubi- leumwedstryd worden gespeeld. Het wordt weer een echte derby te gen de veteranen van Volharding. De aftrap zal worden verricht door het erelid dhr. W. Arts. Na de wed strijd is er om 17.00 uur een koffie tafel waarna er om 19.00 uur een receptie wordt gehouden in het clubgebouw van de Veteranen, de Volle Maan aan de Merseloseweg. Aansluitend hierop is er nog een feestavond m.m.v. het bekende or kest Boemerang. Politie vraagt getuigen Op zaterdag parkeerde een 35- jarige inwoner van Leunen zijn groene personenauto op de par keerplaats voor de winkel van de firma Versieyen aan de Casten ray- seweg in Oirlo. Tben de bestuurder na ongeveer 10 minuten bij zijn auto terugkeerde, ontdekte hij dat het linker portier was ingedeukt. Gelet op de sporen vermoeden des kundigen dat de schade is ontstaan bij het achteruit rijden van een per sonenauto die van dat parkeerter rein wilde wegryden. Het kan zijn dat de veroorzaker niks bemerkt heeft maar nu by het lezen van de oproep zich zou kunnen herinne ren dat hij dat is geweest. Hij lean zich dan alsnog melden by de politie. De schade moet zyn veroorzaakt zaterdagmiddag tussen 16.00 en 16.10 uur. De maandelijkse woonlasten van een koopwoning worden in belangrijke mate bepaald door het rentetype van de hypotheek die u kiest. Immers, een hypo theek met variabele rente is over het algemeen goedkoper dan een vastrentende hypotheek. Meestal geldt: hoe langer de rentevaste pe riode, hoe hoger het rentepercen tage. Wat is wijs? Een hypotheek met variabele of met vaste rente? Het antwoord op die vraag hangt mede af van de financiële rek die u over een langere periode in uw inkomen heeft. Wilt u 'vast', dan staat u vervolgens voor de vraag, hoe lang de termijn waarin de rente niet wijzigt, vast moet zijn? Met name die laatste keuze is soms moeilijk te maken: vooral als de hypotheekrente hoog is, zo als nu. Is er een kans dat de rente daalt, dan kan het aantrekkelijk zyn de keuze voor 3, 5, 10 jaar vast of zelfs langer, nog even uit te stellen. De invloed van het rentetype Als de hypotheekrente wijzigt, kan dat invloed hebben op uw bestedingsmogelijkheden. By een hypotheek met variabele rente krygt u daar vrijwel direkt mee te maken. Bij een hypotheek met vaste rente merkt u dat behalve als de rente terug is op het oude niveau pas op het einde van de vaste periode, wanneer een nieu we termyn moet worden af gesproken. Bij een hypotheek van ƒ150.000,- betekent een stijging of daling van de hypotheekrente met 1%, dat u per maand ƒ125,- duurder of goedkoper uit bent. Over het algemeen neemt de fi scus overigens een belangrijk deel van dat verschil voor haar re kening. Voordeel door keuze uit te stellen Voor kopers van een huis is de ontwikkeling van de hypotheek rente altijd een onzekere faktor. Veel mensen vinden de zekerheid dat hun woonlasten in een be paalde periode niet wijzigen, be langrijker dan de feitelijke hoogte van die lasten. Zij geven de voor keur aan een vaste boven een va riabele hypotheekrente. Maar hoe lang moet die vaste periode duren? Met sommige hypotheken bestaat de mogelijkheid om die beslissing voor u uit te schuiven Eén op de drie hypotheken die in Nederland worden afgesloten, is van de Rabobank. En dat is geen toeval. Door rechtstreeks naar de Rabobank te gaan, profiteert u direct van de scherpe tarieven en de grootste keus aan hypotheekvormen. Bovendien kennen we door onze lokale betrokkenheid de plaatselijke woningmarkt als geen ander. Het resultaat: een beter advies en een complete begeleiding bij de financiering van uw huis. Dus als u op weg bent naar een hypotheek, zorg dan dat u zeker de Rabobank op uw pad tegenkomt. RflbobSllk O ling die zich eventueel zou kun nen voordoen. De Rabobank Starthypotheek is daar een voor beeld van. Deze hypotheek kop pelt de laagste rente aan een vaste periode van minimaal één jaar. Bij nieuwbouwwoningen loopt die vaste periode zelfs tot één jaar na de verwachte opleveringsda tum van de woning met een maxi mum van twee jaar. In die periode kunt u op ieder moment en zon der extra kosten kiezen voor elke vaste renteperiode die u wenst. Bij de Rabobank kunt u ook nog kiezen voor een soort kruising tussen variabele en vaste rente, de Rente Stabiel Hypotheek. Bij deze hypotheek wyzigt de rente alleen als het verschil groter is dan 2% en dan nog alleen voor het meerder boven die 2%. De Rabobank kent de plaatselijke woningmarkt trouwend als geen ander en is in staat u zo objektief mogelijk te adviseren.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 11