Deputé Th. Peters (Oirlo) werd honderd jaar geleden geboren I magma II [)iiumen(eiicomniissie wil vijf panden op monumentenlij st Reizigers-info-dag op le Paasdag in Dingus 2,5 GULDEN. DARTS IS VERHUISD VAN DE BLEEK NAAR DE GROTESTRAAT 47 DAAROM TOT DE PASEN BIJ AANKOOP VAN IEDERE 25 GULDEN EEN WAARDEBON VAN j^AS Donderdag 16 april - Pagina 5 Op le Paasdag, zondag 19 april, organiseert de Stichting CultuRooy in samenwerking met jongerencen trum Dingus een Reizigers-info-dag. Deze dag vindt plaats in Jongeren centrum Dingus, Hoenderstraat 10, Venray van 13.00 tot 18.00 uur. Het programma van de Reizigers-info- dag bestaat uit 2 onderdelen welke gelijktijdig plaatsvinden. Op de eerste plaats zullen een aantal mensen, voornamelijk uit Venray, hun ervaringen komen ver tellen over reizen en verblijf in binnen- en buitenland. Alle verha len zijn ondersteund met, dia- en/of videopresentatie. Op het program ma staan verhalen over China en de Trans-Siberië-expres. India en Ne pal, Oeganda en Tanzania, Verenig de Staten, Turkije, Indonesië, Zuid-Amerika, wandelen in IJsland. Highschool Verenigde Staten. De verschillende voordrachten duren ca. 30 minuten, volgens een sche ma dat op de dag in Dingus ver krijgbaar is. Uiteraard zijn de verschillende mensen ook buiten hun voordracht aanspreekbaar over de reizen en ervaringen. Naast de voordrachten is er ook een informatiemarkt. Hier kun je enigszins een indruk krijgen van de mogelijkheden die er zijn om trent reizen en een verblyf in binnen- en buitenland. Er is infor matie over sportieve vakanties, kur- sussen, (vrijwilligersjwerk, low budget reizen, verre bestemmin gen. etc. Behalve uitgebreide doku- mentatie zijn ook een aantal organisaties aanwezig die informa tie zullen geven over hun program ma-aanbod. Dit zyn Travel Active Programmes, Au Pair International. France Personell. Sports fur Un derstanding Inetemational. Dus heb je nog geen vaste plan nen voor komende zomer, kom dan kijken en luisteren op de Reizigers- info-dag in Dingus, Hoenderstraat 10. De entree is uiteraard gratis. Video-promotiefilm Venray Eerder heb is al eens, min of meer schertsend, in deze kolom de suggestie gedaan om uit de burgerij van Venray een commissie te vor men die toezicht zou moeten hou den op het uitgavenpatroon van gemeenschapsgelden door onze he ren bestuurders. Een dergelijke commissie zou bij het gunnen van de opdracht voor het vervaardigen van de film voor een bedrag van ƒ70.000,- een nuttige rol hebben kunnen spelen door ongeveer ƒ50.000,- te besparen door de op dracht aan een ander te ver strekken. Wat is immers het geval? De op dracht voor het maken van de film is gegeven aan Fase One Producti ons, die ook voor de NOB werken. Een Venrayse video-producent, gespecialiseerd in het vervaardigen van video-p rodukties, o.a. van de dokumentaire 'De Vergeten Slag', over de bevrijding van Overloon en Venray, schreef enige maanden ge leden een brief aan b w met het verzoek om in aanmerking te ko men voor het vervaardigen van de promotiefilm. Tevens werd om een onderhoud gevraagd om het maken van een dergelijke produktie nader toe te lichten. Deze brief bleef on beantwoord, om over het aanvragen van een prijsofferte maar te zwijgen. Het is mij bekend dat het Venray se bedrijf een prgs van ongeveer ƒ25.000,- zou hebben berekend. Als belastingbetaler vraag je je dan af waarom het Venrayse bedrijf geheel buiten beschouwing is gelaten. Aan de vakbekwaamheid van het bedryf kan het niet gelegen hebben, im mers, destijds bij de bespreking van De Vergeten Slag in het pro gramma NOS-Laat verwierf deze film het predikaat 'professioneel gemaakt'. Samenvattend: De gemeente had voor de promotiefilm een bedrag van ongeveer ƒ50.000,- kunnen besparen en dan waarschijnlijk niet met de pet bij de ondernemers in Venray langs hoeven te gaan. Maar ja, ais Art. 12 gemeente is zon bedrag klaarblijkelijk toch niet van belang. G.G. van Dam Sinds jaar en dag herinnert in Oirlo de Deputé Petersstraat aan de man, die als dorpsonderwijzer be gon, hoofd werd van de Oirlose jon gensschool, maar grote bekendheid kreeg als strijder voor de verbete ring van de sociale en eltonomische toestanden van de boerenbevol king. Hij was o.m. de stichter van het landbouw-huishoudonderwys in Limburg en twaalf jaar lang heeft hy zijn uitmuntende kwaliteiten in dienst gesteld van de provincie Limburg als lid van het college van Gedeputeerde Staten. Vandaag, don derdag 16 april, is het honderd jaar geleden, dat de heer Th. Petera in Sambeek werd geboren. Negen jaar later vestigden zijn oudera. die tot de boerenstand behoorden, zich in Oirlo, waar hij zijn hele leven is blij ven wonen. Op 23 juni 1959 over leed hij op 67-jarige leeftijd. 'Venray en Limburg hebben een grote zoon verloren; een man. die dankzij zijn enorme werkkracht, zijn inzicht en durf nieuwe moge lijkheden geschapen heeft voor ve len. een man ook. die met een grote liefde voor eigen streek en plaats zich volledig inzette voor de geeste lijke en materiële verheffing van al len die daar woonden en wonen'. Met deze woorden vatte de toenma lige hoofdredakteur van Peel en Maas, wijlen Wim van den Munck- hof, in een In Memoriam het leven van 'Meester' Peters samen. BETERE TOEKOMST Na een jaar als onderwijzer in het Noordbrabantse Mill te hebben ge werkt, werd de heer Th. Peters in 1914 in Oirlo de opvolger van de heer De Ponti, een dorpsonderwij zer, die zich onsterfelijke ver diensten verwierf voor de emanci patie van de boeren. Meester Peters bleek een uitstekende opvolger. Tbegerust met de nodige kennis van ekonomie en boekhouden en grote organisatorische talenten, nam hij in steeds grotere omvang de voorlichting van de boeren ter hand. Steeds gericht op één ideaal: de boerenstand en vooral de boe- renjeugd naar een betere toekomst te leiden. LANDBOUWKURSUSSEN In 1918 nam h\j de pionierstaak over van de heer P. Rutten uit Wan- ssum. die tot lid van de Tweede Ka mer werd benoemd. Deze voorman van de boerenstand had zijn opvol ger op een nieuw spoor gezet: de landbouwkursussen. De Oirlose on derwijzer zette zich met volledige overgave in om zijn streekgenoten uit de boerenstand ontwikkeling en daardoor meer weerbaarheid te gen de moeilijkheden, die hen te wachten stond, te bezorgen. Tbt dan toe was in feite alleen aan de mannelijke beroepsbevolking aandacht besteed. Voor een gezond ekonomisch bestel van het gezins leden moest ook de vrouw van de landbouwer na de lagere school een vorming voor haar leven kunnen opdoen. Met grote overtuiging heeft de heer Peters het landbouwhuis- houdonderwijs aangepakt. GROOT PIONIER Samen met burgemeester Oscar van de Loo richtte hij de eerste kur- sussen voor boerenmeisjes in Lim burg op. De eerste huishoudkursus werd in Venray, als eerste in Lim burg, gegeven op 27 mei 1920. De lessen werden gegeven in de (intus sen gesloopte) 'buitenschool' van de zusters Ursulinen aan de toenmali ge Maasheseweg (thans Raadhuis straat). Er konden maximaal 20 leerlingen aan deelnemen. Hoofd van de kuraus was de heer Th. Pe ters. Deze ltursus was de voorloper van de eigenlijke huishoudschool in Venray (thans scholengemeen schap Marianum), die in 1931 (vorig jaar 60 jaar geleden )werd gesticht. Momenteel wordt in het Geschied en Oudheidkundig Museum 't Freu- lekeshuus tot 14 juni a.s. de ten toonstelling 'Rond Huis en Hof gehouden. Aandacht wordt besteed aan het landbouw- en tuinbouwon- derwys rondom Venray vanaf 1880, waarvoor de heer Th. Petera een be langrijk stuk pionierswerk heeft VERTROUWENSMAN Meester Petera, zoals men hem al tijd is blijven noemen, was de man. Op 1 juli 1958 legde hij zijn funk- tie van Deputé neer, na nog juist de afsluiting te hebben beleefd van de werkzaamheden rond de kwestie van de grintwinning langs de Maas in Midden-Limburg. Lang heeft hij niet mogen genieten van een wel verdiende rust, want een jaar later, op 23 juni 1959, overleed h\j op 67-jarige leeftijd. jester en wethouders zul- mei een oordeel geven dvies van de monumen- jsie om vijf Venrayse de gemeentelijke monu- it te plaatsen. Het betreft oskee aan de Eindstraat ilige Huishoudschool), de m Stationsweg 65 en Pa- 15-17, het Venrayse ge- s en zoals w\j reeds richtten, het St. Jozef- en w. hebben hierover d gesproken maar ons pas over enkele we- omen worden' liet wet- Driessen desgevraagd tellen van de monumen- ssie gaan vergezeld van Bgevende beschrijving, id van deze beschrijving en w. hun standpunt 8T. JOZEFKLOOSTER inentencommissie geeft Jozefklooster aan dat dit iclte gebouw fraai gele- in belangrijke mate het van het desbetreffende s. [paalt Het gebouw wordt 1« bouwblokken onderver- WB let middenblok, gebouwd W levindt zich de kapel. Bo- W ofdingang van het kloos- at zich een St. Jozefbeeld ast is een torengebouwtje den voorzien van een lei een smeedijzeren piek. is afgedekt met een hoog net leien dakbedekking, staat een houten dakrui- met leien en bekroond heedijzeren kruis. Opval- let middenblok zijn de jlasopeningen in de vier- nlichten. it het klooster uit oken een noordblok, bei- m in 1880. Het zuidblok ter uitgevoerd, in tegen- het noordblok, dat o.a. is met een mooie gemetsel- rsierde strook) met rond- trd-en zuidblok zijn drie hoog. iumentencommissie is tg dat gelet op de archi- e en historische waarde oster met kapel, alsmede tpalende ligging, het in van dit gebouw is om het lent aan te merken. PATERSSTRAAT i^ Patersstraat 15 en 17, is rond 1903 gebouwd in opdracht van huisarts A. Janssen, de latere geneesheer-directeur van St. Serva- tius. Het pand was oorspronkelijk bedoeld als praktijkwoning van de huisarts, wat de twee ingangen ver klaart. Het pand heeft vele jaren dienst gedaan als bankgebouw maar heeft nu een kantorenbe stemming. De bouwstijl is neo- renaissance. De voorgevel wordt ge kenmerkt door een uitbouw op het dak die rijk versierd is met pion nen en blinde nissen. De hele voor gevel wordt gekenmerkt door fraai siermetselwerk. 'Er is hier sprake van een fraaie architectuur, waarbij de totale vormgeving en de gebruik te materialen bijzonder te noemen zijn' aldus de monumenten com missie in haar beschrijving. GEMEENTEHUIS De monumentencommissie wil ook het huidige gemeentehuis op de monumentenlijst plaatsen. Tus sen 1880 en 1884 is op deze plek het voormalige klooster van de Ur sulinen gebouwd. Dit bouwwerk werd tijdens de tweede wereldoor log vernield. Na de oorlog is er, ge deeltelijk op de oude funderingen, een nieuw klooster gebouwd. De ge meente kocht deze gebouwen in 1974 aan en verbouwde dit tot raad huis. De monumentencommissie noemt het totale beeld qua architec tuur, ligging en interieur bijzonder fraai. Van het interieur zijn van belang de oorspronkelijke kenmer kende elementen van de ambachte lijke bouw van na de oorlog. Ook de oude kloostermuur met prieel, de binnentuin met kerkhof en de prachtige oude bomen en beplan tingen rondom het gebouw noemt de monumentencommissie belang. Daarom wordt geadviseerd bouw werk en de karakteristieke omge vingselementen op de monumen tenlijst te plaatsen. MOSKEE De huidige moskee van de Islami tische Stichting Nederland aan de Eindstraat is gebouwd rond 1930 als landbouw- en huishoudschool. Het is een asymmetrisch gebouw met twee bouwlagen en een plat dak. Aan de rechter- en achterzijde zijn enkele uitbouwen die een mooie compositie vormen in het to taal. De monumenten commissie noemt het gebouw "bijzonder mooi van vorm, goed gedetailleerd en een fraai stukje architectuur. Het is mooi gelegen aan het pleintje en vormgeving' aldus de monumen tencommissie. In het verleden deed het pand dienst als huisvesting voor artsen van St. Servatius. Thans is er een afdeling van het Vincent van Gogh Instituut ondergebracht. Ook hier is de monumentencom missie van mening dat zowel de ar chitectonische als de historische waarde èn de beeldbepalende lig ging dusdanig zijn dat plaatsing op de monumentenlijst gerechtvaar digd is. die telkens opnieuw wees op nieu we mogelijkheden en die zich met terdaad inzette voor de verwezen lijking daarvan. II(j had een groot aandeel in de ontginningen rond Ysselsteyn in het begin van de twin tiger jaren door de oprichting van de Stichting Eigen Boer. Hij werd de grote vertrouwens man van de boeren vooral, maar zijn kwaliteiten werden ook op an dere terreinen gewaardeerd. Zo werd hij - haast vanzelfsprekend - in 1946 aangewezen als de Noord limburgse vertegenwoordiger in de Provinciale Staten en lid van het College van Gedeputeerde Staten van Limburg. In de na-oorlogse jaren heeft hij door zijn kunde, in zicht werkkracht en ijver meege werkt de problemen in het zwaar geteisterde Limburg aan te pakken en op te lossen. Zijn grote verdiensten voor o.m. woningbouw en industrievestiging, een brug in Well, een ontgonnen Vredepeel en de grote ruilverkave ling Lollebeek werden koninklijk gewaardeerd door zyn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. sluit fraai aan bij de oude kloostermuur'. Het pand is van 1932 t.m. 1942 ge bruikt als landbouw- en huishoud school. Tusen 1944 en 1957 was het in gebruik als internaat en meisjes school door de Ursulinen en van 1957 t.m. 1984 was daar de Monte- sori-kleuterschool gevestigd. Sinds 1988 is het pand in gebruik als moskee. Ook hier is de monumen tencommissie van mening dat de architectonische en historische waarde, alsmede de beeldbepalende ligging van het gebouw, voldoende aanleiding geeft om dit pand op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. STATIONSWEG Het pand Stationsweg 65 is rond 1910 gebouwd als dokterswoning behorende bij het complex van St. Servatius. Het is een monumentaal vrijliggend pand wat aan de straat zijde nog begrensd wordt door het oorspronkelijke smeedijzeren he kwerk. De topgevel is nog bekroond door een pinakel. De gevel is opge trokken uit grode baksteen, afge wisseld met lagen gele baksteen. 'Er is sprake van een karakteristiek

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5