CDA-commissieleden willen esteding ontwikkelingsgelden niet vier jaar vastleggen Run op nieuwe paspoorten ïegrotingsperikelen Palmpasen Geslaagde kollekte Reumafonds Hoeveel lentes u ook bent..., de vlfejmbgctijden °p"ilen maas KERKSTRAAT 13 SEVENUM 04787 -1254 GROTESTRAAT 57 VENRAY 04780 12628 ,rig jaar besloot de Venrayse ge- ^pteraad om de financiële bij- R je ontwikkelingssamenwerMng R ers te gaan verdelen. Tot die ty d de Stichting Venray Divino- 'lIK ƒ20.000,- en de Werkgroep U Mi ale Vorming ƒ5.000,-. Toen IFbesloten om ook de Wereld- kei Venray in deze bijdrage te '^'Iklcen. Daardoor werd de verde- I ƒ10.000,- voor Divinolandia, TDOO,- voor de Wereldwinkel en 00.- voor de werkgroep Mondia- Vning. Tevens werd toen beslo- Bn in 1992 een meeijarenplan a deze financiële verdeling op te n. Dat plan, wat afgelopen don- iag in de commissie ter diskus- pg, voorzag in een kontinuering de verdeling van 1591. «houder Driessen liet in een Jchting weten dat met dit voor de genoemde instanties meer hebben wat betreft de financië- tjdrage en dat zij zich volledig 6un aktiviteiten kunnen lcon- ireren. In verband met wijziging van de Paspoortwet kan vanaf 1 april 1992 niet meer met een verlopen paspoort gereisd worden naar andere Europese landen. Dus: iedereen die een landsgrens over schrijdt, dient in het bezit te zijn van een geldig paspoort. Voor de afdeling Burgerzaken van de gemeente Venray was dit aanlei ding om iedereen die per 1 mei 1992 niet langer over een geldige pas zou beschikken, in een per soonlijke bxief op deze wijziging at tent te maken en tussen half februari en 1 april gelegenheid te bieden een nieuw paspoort aan te vragen. Ibt 1 april gold bovendien een 'korting' van ƒ7,- per paspoort. Er werden bijna 7300 brieven ver stuurd. Hierop reageerden 4200 personen, die daardoor - behalve 's morgens - ook zeven weken lang de gehele middag bij Burgerzaken terecht konden, waar met extra personeel de stroom opgevangen werd. Bovendien vroegen zo'n 400 per sonen 'op eigen initiatief een nieu we pas aan en werden er ook nog 50 toeristenkaarten (2 jaar geldig) ver strekt. Behoudens een enkele techni sche storing werden de passen ge reed gemaakt terwijl men erop kon wachten. Hoewel voor een enkeling hetj wachten soms enige minuten lan-| ger kon duren dan verwacht, heeft deze paspoort-aktie veel positieve reakties opgeleverd volgens de me-| dewerkers van de afdeling Bur-| gerzaken. Deze foto geeft een indruk van de soms best gezellige middagdrukte bij Burgerzaken. Op dit moment wordt dan ook na gegaan op welke wijze deze aktie eventueel een vervolg moet krijgen voor de bezitters van een paspoort dat deze zomer verloopt. Doel blijft de 'klaar-terwijl-u- wacht service' te handhaven en zo te voorkomen dat men lang moet wachten of vaker naar het gemeen tehuis zou moeten om in het bezit te komen van een geldig reispapier. De in de week van 15 t/m 21 maart jl. gehouden landelijke kol lekte van het Nationaal Reuma fonds heeft in Venray het schitterende bedrag van ƒ17.912,30 opgebracht. Het bedrag is bijeengebracht door: Castenray Heide Leunen Merselo Oostrum Oirlo Smakt Veulen Vredepeel Ysselsteyn Venray-kom 488,40 518,20 932,05 895,15 1.150,00 609,25 120,00 489,70 251,15 1.691,15 10.767,25 Dank aan alle milde gevers en aan alle kollektrices en kollektan- ten die deze kollekte zo fantastisch hebben doen slagen. Zondagmiddag! Buffet van 12.00-15.00 uur ƒ25,- p.p. (Kind. tot 10 jr. ƒ12,50) Donderdagavond! Verrassingsmenu van 4 gangen fl 39,50 p.p. Vivaldi's a la carte! Dagelijks (uitgez. 's maandags) tussen 12.00-14.00 uurèn v.a. 17.00 uur. Decor- en stijlvolle bedrijft- en familiefeesten. c.fc,(l i»f 4«°>- Venrayseweg 5 - Overloon - Tel. 04788-1733 Verkoopster en bedrijfs leidster liepen klappen op Zaterdagmiddag omstreeks 16.00 uur vervoegden zich twee dames in een kledingzaak aan de Grotestraat. Een van de dames vroeg aan een verkoopster, toen zij in het pashok je was, of de verkoopster haar wilde komen helpen. Op dat moment liep de andere dame de winkel uit en ging het alarm in werking. De ver koopster rende de dame achterna en wist deze te achterhalen. Ze greep de gestolen kleding uit de tas, die was geprepareerd voor winkel diefstal maar deze keer niet funkti- oneerde. Tijdens de worsteling liep de verkoopster enkele harde klap pen op. De bedrijfsleidster had ook de achtervolging ingezet en ook zij werd gekonfronteerd met het feit dat die dames geen 'lieve dames' waren. De bedrijfsleidster werd tot drie maal toe tegen haar schenen en haar buit getrapt. Ondanks het feit dat er veel pu bliek in de Grotestraat liep, en dat beide dames om hulp riepen, was er niemand bereid hen te helpen. De twee dames vluchtten zonder buit. Wel kon het kenteken worden doorgegeven. Het onderzoek in de ze zaak wordt voortgezet. BaUetje-Balletje Twee Joegoslaven die in Stevens beek verblijven, meenden in Ven ray een bijverdienste te kunnen verwerven met het behendigheids spel 'balletje-balletje'. Maar voordat zij iets konden verdienen werden ze in de Grotestraat door de politie in de kraag gegrepen en naar het politiebureau afgevoerd. Daar werd proces-verbaal opgemaakt en de spelattributen in beslag genomen. Het is de eerste keer dat in Venray proces-verbaal voor dit behendig heidsspel is opgemaakt. Aan auto's aan 't rommelen Een buurtbewoner van de Eiken laan deed in de vroege zaterdag morgen, om 03.00 uur, melding bij de politie dat zich een hem onbe kend persoon verdacht ophield bij de voor zijn woning geparkeerde personenauto's. Toen de politie arri veerde was de man onvindbaar. Wel kreeg de politie een goed signa lement. Omstreeks 05.00 uur trof de poli tie een man aan op de Henri Dunantstaat, onder invloed van al- kohol, die aan het signalement vol deed. Terwyl de politie hem aanhield meende de man, een 35-jarige inwoner, dat hij zijn hoge nood kon lenigen door tegen de surveillancewagen te urineren. De man werd aangehouden, ook om dat hij zich nogal verzette. Hij werd in een voor ontnuchtering bestem de ruimte ingesloten. Tijdens het verhoor kwam ook nog aan het licht dat de man een ruit had inge gooid van het scoutinggebouw en dat hij een inwoner had mishan deld. Na opmaking van de nodige processen-verbaal werd hij huis waarts gezonden. MESTVERWERKING In dat milieubeleidsplan zal ook het terugdringen van de ammo- niakemissie aan de orde komen. 'Dit zal samen met de ondernemers tot stand moeten komen. De ge meente denkt daarbij aan proefpro- jekten in samenwerking met Rijk en Provincie'. Een oplossing zoeken voor de stankcirkelproblematiek acht de wethouder onzinnig. 'Daar is op dit moment geen oplossing voor'. De wethouder lichtte verder toe dat er ook intensief kontakt is met de initiatiefnemers van de mestver werkingsfabriek in Ysselsteyn. Die zijn bereid te onderzoeken of trans port van mest via pijpleidingen een reële optie is. DRUGSPROBLEMATIEK 'Er zijn in Venray signalen van een toenemend drugsgebruik' liet de wethouder weten. Volgens haar is een hulpverleningspunt van het CAD (Consultatieburo voor Alcohol en Drugs) geen overbodige luxe. De politie zal daarom samen met het CAD de problematiek in beeld bren gen. 'Binnen redelijke termijn zal het CAD een hulpverleningspost realiseren', aldus de wethouder. Hoe en waar is op dit moment nog on derwerp van diskussie tussen ge meente en CAD. In de loop van de 2e helft van dit jaar zal hierover meer duidelijkheid komen. De wet houder noemde het hulpverle ningspunt een zaak van belang voor hulpbehoevende en met be trekking tot de overlast ten gevolge van drugsgebruik. GOKVERSLAVING Het gemeentelijk beleid inzake de gokverslaving vindt maar weinig weerklank bij de exploitanten van horecagelegenheden. 'Wanneer van die kant niet meer medewerking komt dan zal eind '93 dit beleid aangescherpt worden. Maar we heb ben nog een goed jaar om een en ander te sturen anders volgt onher roepelijk een inkrimping van de gokmogelijkheden'. STANKCIRKE1S Ook wethouder Kersten kwam nog terug op de stankcirkelproble matiek in de diverse dorpen. 'Dit blijft een punt van zorg. De Rijkso verheid accepteert geen versoepe ling van het stankcirkelbeleid zodat via milieumaatregelen en verplaat- singsbeleid tot een strukturele oplossing gekomen moet worden. Dat kan niet van vandaag op mor gen. We zullen tegen enkele dorpen moeten zeggen: sorry, voorlopig niet bouwen'. ie week dinsdag behandelde irayse gemeenteraad haar be- ig. Tydens die vergadering )rdde het college van burge- ir en wethouders zeer uitge- d op de vele vragen die door de fchillende raadsfrakties, om it deze begroting waren gesteld. Jt artikel een overzicht van die en en de reakties van b. en w. POLSSTOK er de zorg van de politieke par- dat het sociaal culturele beleid indersneeuwen ten koste van iconomisch beleid liet burge ter Waals weten dat Venray thans in de zeven magere ja- bevindt en dat de gemeente bepaald een polsstok heeft mee hoog gereikt kan worden, flexibeler maken van die tok duurt even. Daarom kry- i>atengenererende aktiviteiten de voorkeur'. ENTHOUSIASME >k het college van b. en w. is teljjks enthousiast over deze Ming; liet burgemeester Waals weten. Ook hy was van mening dat deze begroting geen duidelijk perspektief biedt. Burgemeester Waals voegde daar echter aan toe dat het Rijk hier mede verantwoor delijk voor is. 'De Rijksdecentralisa tie van taken geeft voor ons een grotere werkdruk. Naast die decen tralisatie is er geen geld extra geko men voor die taken. Mede daardoor hebben we geen beleidsbegroting kunnen presenteren'. Volgens burgemeester Waals zijn ook de personele problemen bin nen het gemeentehuis hier debet aan. 'Er is een grote uitstroom en het is moeilijk om vervanging te vinden. Dat leidt tot vertraging. De gemeente blyft overigens wel hoge eisen stellen aan de kwaliteit van het personeel. Dat zal op langere termyn vruchten afwerpen'. Burgemeester Waals gaat er van uit dat de volgende begroting in Een hartewens van velen: een deugdelijk fietspad tussen Brukske en Landweert Moge lijk dat dit binnen enltele jaren gerealiseerd zal zijn. ieder geval een beter beleidsbeeld zal geven. MILIEUBELEIDSPLAN 'In juni komen we met het ge meentelijk milieubeleidsplan naar buiten'. Dat liet wethouder Hoppen- reijs-de Loo weten. Een dezer dagen zal het milieubeleidsplan afgerond worden en door b. en w. besproken worden. In juni wordt daarmee naar buiten getreden. 'Dit is iets la ter dan toegezegd maar we willen eerst de inspraakrondes van het Buck-rapport achter ons hebben', legde de wethouder uit. 'Het is niet verstandig om in zulke korte tijd een groot aantal zaken af te hande len.' In het milieubeleidsplan worden een aantal zaken in tijd naast el kaar gezet over de periode 1992- 1995. 'Een gereguleerde afval stroom en papierstroom zyn al beleidsvoornemens voor dit jaar' antwoordde de wethouder op vra gen van de WD en de fraktie V.d. Vorle. Donderdag 9 april - Pagina 5 GR0NDVERK0PEN De wethouder noemde het ver heugend dat het goed ging met de grondverkopen maar waarschuwde ervoor dat na goede tijden slechte tijden komen. 'We moeten niet te optimistisch zijn'. Binnen het ge meentehuis wordt in ieder geval ge werkt aan een bedrijfsmatig beheer van het grondbedrijf. Een belangrij ke zaak is het opbouwen van een re serve voor toekomstige verliezen van het grondbedrijf. In die pot zit nu bijna een half miljoen gulden. 'Dat zou anderhalf miljoen gulden moeten zijn en is dus nog lang niet de buffer die wij moeten hebben'. PEUTERSPEELZALEN Wethouder Driessen kon over de peuterspeelzalen laten weten dat de gemeente het financiële plaatje nu beter in beeld heeft. Ook de kerk dorpen zijn hiervoor benaderd. Uit de gegevens blijkt dat de problema tiek ten gevolge van wijziging van de wet op het minimumloon, alleen in Venray centrum zal gaan spelen. "Ibch zal de gemeente een oplos sing zoeken voor alle peuterspeelza len. Die oplossing zal binnen enkele maanden te verwachten zyn. De gemeente krijgt binnen kort de cijfers die de verhoging van de ouderbijdrage hebben opgele verd. Ik geloof in ieder geval dat binnen de huidige begroting finan ciële middelen hiervoor vrijge maakt kunnen worden'. PROVINCIE Burgemeester Waals deelde de kritiek van de politieke partijen niet, waar het de rol van de Provin cie in het artikel 12 gebeuren be trof. 'Het is geen taak voor de Provincie om gelden te reserveren voor een gemeente. De Provincie zal zich ook niet gelijksoortig dragen als het ministerie van Binnenland se zaken'. De burgemeester noemde de be leidsmatige steun vanuit Maas tricht voor Venray groot. 'Er is nu samenwerking wat betreft de voor bereiding van enkele projekten. Projekten die een ekonomische spin off voor Venray zullen hebben. Op dat punt heeft de Provincie al veel inspanningen getoond. De pro vincie zal hier maximaal in by- dragen'. ONDERHOUD GROEN De PvdA wees in haar algemene beschouwingen op de vele klachten die de burgers hebben met betrek king tot het openbaar groen. Een goede voorlichting in deze zou niet schaden. Wethouder Truijen noem de de klachten terecht en vond het prima dat de mensen daarmee ko men. Wel liet hij weten dat er on derscheid gemaakt moet worden in twee zaken: achterstallig onder- De gemeente is op zoek nam een oplossing voor de dreigende financiële problemen van de Venrayse peuterspeelzalen. Wet houder Driessen ziet wel ivat mogelijkheden. houd en de wyze van onderhoud. Met betrekking tot het eerste liet de wethouder weten dat er op de af deling openbare werken momen teel 18 vakatures open staan. 'Ter voorkoming van verdere achter stand en om de opgelopen achter stand in te lopen heeft het college besloten om de binnen de perso neelsformatie openbare werken fi nanciën af te zonderen. Daarvoor zullen externe bedrijven worden ingeschakeld om de achterstand weg te werken'. Over de wijze van onderhoud liet de wethouder weten dat samen met de afdeling goede voorlichting gege ven zal gaan worden. RRUKSKE-LANDWEERT Een oude wens is een deugdelijk fietspad tussen Brukske en Land weert. 'Ook het college vindt dit wenselyk' liet wethouder Truijen weten. 'In het verleden hebben hiervoor de financiën ontbroken. Bekeken zal worden of op creatieve wijze, binnen het budget regulier onderhoud, realisatie van zo'ri fietspad binnen een paar jaar aan de orde kan komen.' jaar voorjaar bekijken', aldus mevr. Roling. Zij was bovendien van me ning dat als men de verdeling van jaar tot jaar ging bekyken men ad hoe bezig was. Dhr. Van Meijel (fxaktie V.d. Vorle) vond het CDA te ver gaan. 'Je gaat zo teveel betuttelen. De jaarlijkse ver slaggeving cq. verantwoording is al betuttelend. Jaarlijkse herziening vindt ik te ver gaan'. Dat ontlokte bij dhr. Poels van het CDA de reak- tie dat dit alles behalve betuttelend was. 'Wy hebben de taak van de ge meenschap om zaken te kontrole- ren'. Dhr. Van Meijel was echter de mening toegedaan dat de commis sie deze instanties ai van alles kan en mag vragen. 'We moeten ze niet gaan' demotiveren'. Hij kreeg daar bij wonderwel de steun van wethou der Driessen, die bevestigde dat al veel van de instanties gevraagd wordt. Dhr. Van Soest liet weten dat zijn partij in de raad op dit voorstel te rug zal komen. Fan van Toon Hermans Meerdere malen werd er door buurtbewoners van de Marimba straat bij de politie geklaagd over muziekoverlast, veroorzaakt door een van de bewoners. In het verle den werd hiertegen reeds proces verbaal opgemaakt en apparatuur in beslag genomen. De ldachten van zaterdagavond, om kwart over acht, bleken weer terecht te zijn. Muziek en conferences van Toon Hermans Monken zo hard dat de bewoner zelfs de voordeurbel niet hoorde. Tbch kwam de politie bin nen en nam de videorekorder en de band in beslag èn maakte proces verbaal op. De bewoner bleek niet helemaal nuchter te zijn. Om even voor elf uur kwamen er opnieuw Machten bij de politie bin nen van geluidsoverlast. Deze keer kwam het geluid (ook nu weer muziek en conferences van Toon Hermans) vanuit de radiocassette- rekorder. Ook nu werd deze muziekapparatuur in beslag geno men en wederom werd proces verbaal opgemaakt. Snelheidskontroles Dinsdag werd op de Langstraat snelheidskontrole gehouden. 263 Voertuigen werden gekontroleerd. Daarvan reden er 15 te snél. De hoogste snelheid bedroeg 79 km. per uur. Op de Henri Dunantstraat wer den 110 voertuigen gekontroleerd en daarvan reden er 16 boven de toegestane snelheid. ONDUIDELIJK Nadat de drie genoemde instan ties in de vergadering een toelich ting op hun aktiviteiten hadden, volgde de politieke diskussie over de verdeling van de gelden. Heel even leek het erop dat het CDA er zelfs voor pleitte om de ontwikke lingsgelden, als dat gezien de finan ciële situatie nodig zou zijn, helemaal terug te draaien, wat nog al wat verwarring zaaide onder de commissieleden Uiteindelijk bleek dhr. Van Soest van deze partij zich versproken had. 'Wij hebben geen probleem met de huidige verdeling maar om dit nu voor vier jaar vast te leggen, daar hebben we moeite mee. U zegt dat daarmee rust in de tent komt maar het zou misschien goed zijn om de instanties juist geen rust te geven. Wij willen de verdeling jaar lijks bij kunnen stellen. De situatie lean immers, door andere initiatie ven, anders komen te liggen'. Wethouder Driessen was echter van mening dat door het college voorstel de kontinuïteit van de in stanties gewaarborgd zijn. Dhr. Van Soest liet echter weten dat een jaar lijkse evaluatie zodanig kan uitpak ken dat er met de gelden geschoven moet worden. 'Die mogelijMieid heb je niet meer als je dit voor vier jaar vastlegt, en dat is juist ons probleem'. REAKTIES Mevr. Roling (Samenwerking) en mevr. Van Vugt (PvdA) waren het met de wethouder eens dat konti nuïteit belangrijk is. 'De aktivitei ten van met name Divinolandia hebben tijd nodig. Dit kun je niet CDA-ers in de commissie voor v-v nvijSl jeugd, sport en recrea- /Owillen de verdeling van de ge- Ateiijke ontwikkelingsgelden, 0,-, nu niet voor vier jaar vast De CDA-ers pleitten er afge- donderdag voor om- de huidi- leling jaarlyks te beMjken en iw vast te stellen. PvdA, Sa- werking en de fraktie V.d. Vorle fen zich wel in het voorstel van w. vinden om de verdeling vier jaar vast te stellen. De i stemde principieel tegen om- deze partij ontwikkelingshulp zaak van de landelijke overheid De lekkerste paasversieringen voor de palmpaasstok ontdek je bij de Echte Bakker. Paasbestellijsten verkrijgbaar in onze winkel echte bakker

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5