'gJW è- Politieke partijen ontevreden over 'beleidsbegroting Slechtste straat van Venray leet 'Burgemeester Waalsweg' 1 Patiëntenservicebureau voor het St. Elisabeth Ziekenhuis kleur copieën Gemeenteraad behandelt a.s. dinsdag begroting 1992 FOTO-SERVICE, SPIJKER BROEKEN EMOFRA Cation Hoeveel lentes u ook bent..., POPPENBEURS/ EXPOSITIE DERDAG 26 MAART 1992 Nr. 13 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG aviNET DRANKENGROEP j onseniusstraat 1 04780-81801 PEEL EN MAAS Covin WIJNÖORANKENi wunQdrankengroep V- Venray Henseniusslraat 1 04780-81801 IAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY U/EE|#D| A UAAQ l/EMDAV CM AMACI/IIJfi jstraat 68 - Postbus 1 - Tel. 04780412727 - Fax. 04780-10916 CCIVDLMI# YWl\ V EPIlYMl En UPIUCV INU Advertentieprijs: 33 ct. per mm - Abonnementsprijs per half jaar f14,00 - Abonnementsprijs buiten de regio f19,00 uitsluitend bij vooruitbetaling modehuis berden Venray 'Waar we heen gaan..., politiek Venray zal wel zien'. Deze variant op een bekend liedje is de aanhef van de algemene beschouwingen van de WD op de gemeentebegroting 1992, die a.s. dinsdag in de gemeen teraad wordt gehouden. De WD stelt dat echter meteen dat er bij de begroting 1992 niets te zingen valt. Daarmee wordt meteen de tendens weergegeven waarin alle Venrayse politieke partijen zich uitspreken over de begroting 1992. Op de kaft van dit boekwerk prijkt nog wel het woord beleidsbegroting' maar in tussen zyn de raadsfrakties, en ook het college, gezien de reakties in de commissievergaderingen, het er over eens dat er alleen maar sprake is van een beheersbegroting. tekort De begroting 1992 kent, na aftrek van de te verwachten bydrage van het rijk over dit jaar een tekort van ƒ700.000,-. Ten opzichte van 1991 een vermindering van het tekort met ƒ191.000,-. Een tekort dat overi gens grotendeels door Rijksbezuini gingen is ontstaan. Het CDA is teleurgesteld in de be groting. Zij hadden gehoopt op een begroting die als basis zou dienen voor een meerjarenbegroting, een begroting die, op weliswaar op be scheiden wijze, ruimte zou bieden voor nieuw beleid. Die hooggespan nen verwachtingen heeft het colle ge volgens het CDA, niet waar kunnen maken. In de algemene be schouwingen wordt eerder gespro ken over 'passen op de winkel'. >t gebeurt, vrijwel nooit, dat- er ns iemands leven een straat- u naar hem of haar wordt ge- 106! uitzonderingen zijn lts voorbehouden aan de leden het Koninklijk Huis. ast een groot aantal heiligen, in Venray en de kerkdorpen Cen straatnaam worden geëerd, er uit het Ryke Roomse Leven weleer drie monseigneurs (No- Hanssen en sinds kort Gou- -is. waarbij de Venrayse bis- P pJ. Verriet (1880-1948) maar is vergeten), twee dekens |Cn en Tielen), twee paters i en Kusters), twee rectors (Nab- Cremers), en acht pastoors t. Gerards, Jacobs, Strijkers, ir Gaet, Vercoulen, Verheggen jjnhoven), waarvan de namen straatnaam of park voortle- teh arm. De naam van pastoor is inmiddels weer uit het eeld verdwenen en de grote ide en geleerde pastoor Pascal «lts (van 1902 tot 1919) >r van de Grote Kerk) heeft ooit tot een straatnaam mogen ten. In tegenstelling tot b.v. gister (Charles Ruys) en twee taleesters (Driessen en de burgemeesters de veertien burgemeesters, inray sinds Peter Gijskens riieeft gehad, leefde tot sinds Heen de naam van burge- Oscar van de Loo '37) ih een straatnaam voort. Deze nalatigheid werd onlangs door de gemeente goedgemaakt by het geven van straatnamen in het nieuwe Sint Joriskwartier. Zowaar werden de namen van de oud burgemeesters mr. Arnold Janssen (1938-1960) en Esser aan de verge telheid ontrukt. Vraag blijft: welke burgemeester Esser? Venray heeft er nl. drie gehad: Joseph Frederik Sigmundes Esser (1847-1875), Phi- lippus Hubertus Wilhelmus Esser (1875-1898) en Hendrik Coenradus HubertuS Esser (1898-1915). Men had er, om aan alle twijfel een einde te maken dus beter Burgemeesters Esserstraat van kunnen maken. burgemeester waalsweg Heeft de laatste burgemeester Hendrik C.H. Esser 77 jaar op een straatnaam moeten wachten, de huidige burgemeester van Venray drs. J.F.H.A.B. Waals heeft er nog geen zeven maanden over gedaan om zyn naam op een straathondje te krijgen en daarmee tevens een uitzondering te maken op de regel, dat men heel lang uit dit aardse tra nendal moet zijn verdwenen om met een straatnaam te worden geëerd. Sinds enkele dagen prijkt de naam van burgemeester Waals op een 'straatnaambordje' op de hoek van de Overloonseweg en Spurkt, waardoor dus de straat Spurkt van naam is veranderd. Aan deze straatnaamwijziging ligt geen raadsbesluit ten grondslag f omdat onbekenden het bordje heb ben geplaatst. Aangezien 'weg' op de tweede regel staat, vreesden we, dat aktievoerders middels dit bord passanten hun wens van een spoe dig vertrek van burgemeester Waals kenbaar maakten. Toen we de Spurkt afreden in de richting van de Metaalweg en halverwege de rou te onze nieren achter onze kiezen voelden, vermoedden we de opzet van deze straatnaamswyziging. Geen weg in Venray en zeer wyde omgeving is zö slecht als de weg Spurkt tussen de Overloonseweg en de Metaalweg. Spurkt wordt nl. als sluipweg gebruikt door automobi listen uit de richting Overloon, die naar en van Rank Xerox moeten of de kortste weg nemen naar de Ven- loseweg. Daarbij wordt de weg ook nog veelvuldig gebruikt door veel vracht- en landbouwverlceer. Wel licht hebben de naamveranderaars gedacht, dat burgemeester Waals zich diep moest schamen nu zyn naam aan zo'n slechte straat is ver bonden en daarom met spoed tot een grondige rekonstruktie zal overgaan. In de Keulsche Pot fondue-, gourmet- en specialiteiten restaurant, nu met uniek terras Voor informatie of reservering TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON -V Over het tekort van de gemeente laat het CDA weten dat de belasting druk voor de burger al hoog genoeg is en met de inspekteur van bin nenlandse zaken gehandeld zal moeten worden om middels een verruiming van de Rijksbijdrage, de begroting sluitend te krijgen. Het is immers de Rijksoverheid die door bezuinigingen het tekort heeft veroorzaakt. De PvdA ziet zowel aan de inkomsten- als aan de uitgavenkant geen mogelijkheden om dit tekort te dekken. 'De lastendruk is voor de Venrayse burger al zwaar genoeg en er valt ook niets meer te bezuini gen' stelt de PvdA in de algemene beschouwingen. Deze fraktie is ook van mening dat de oplossing ge zocht moet worden in een uitgesto ken hand van buiten de gemeente. Het negatieve saldo van zeven ton baart de fraktie Samenwerking zor gen. Daarbij kijkt deze fraktie naar de uitgangspunten die de basis heb ben gevormd van de berekeningen in de begroting: een prijsstijging van 3% en een strukturele loonstij gingvan 2,4%. 'We weten inmiddels dat onder andere de lonen zullen toenemen met een procent of 4'. Sa menwerking stelt daarby dat de in komsten voor 1992 vermoedelijk minder zullen zijn dan aangegeven waardoor het tekort naar hun ver wachting groter zal blyken als ze ven ton. Ondanks dit sombere beeld, waarin weinig ruimte zal zijn voor nieuw beleid, wijst de fraktie Samenwerking erop dat er ook naar behoud van de leefbaarheid op de kerkdorpen en naar behoud van monumenten gekeken moet wor den. Ook de zorg voor de ouderen en de jongsten in onze samenle ving, emancipatie en milieu, ver dient alle aandacht. De fraktie V.d. Vorle is van me ning dat de overheid krachtiger over de brug moet komen omdat anders de situatie in Venray verder zal verslechteren. Deze partij voor ziet dan in een verdubbeling van het tekort en spreekt daarom al over een artikel 24 gemeente in plaats van een artikel 12 gemeente. meerjarenbegroting De WD weet eigenlijk niet wat het met het tekort aanmoet. 'Voor het beoordelen van de huidige fi nanciële situatie van de gemeente Venray is een meerjarenbegroting een absolute noodzaak'. De WD vraagt daarom ook wanneer die er komt. Ook wil deze fraktie weten wat de gevolgen zouden zyn bij een te late presentatie omdat ook de in spekteur van binnenlandse zaken vorig jaar al gesteld had dat die meeij arenbegroti ng er dit jaar moest komen. VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray De WD weet zich in de wens om een meerjarenbegroting gesteund door alle politieke partijen. 'Wij vragen van het college een expliciete toezegging dat de raad binnen een halfjaar kan beschik ken over een meerjarenraming die kan dienen als een solide basis voor het nemen van verdergaande beslissingen', stelt de PvdA in haar beschouwingen. 'Zolang er finan cieel kader voorhanden is, is plan nenmakerij zinloos'. Ook het CDA is duidelijk. 'Het te kort op deze begroting zegt iets. Maar zegt ook een heleboel niet om dat deelstreefdoelen voor de toe komstige jaren onbekend zijn. Een meerjarenbegroting, maar dan een die meer inzicht in details geeft, is echt nodig. Ook voor de politiek'. Ook het CDA dringt aan op een spoedige realisatie van een infor matieve, bruikbare meerjarenbe groting. Ook de fraktie V.d. Vorle laat we ten dat de meerjarenbegroting er moet komen. 'Daarin moeten in komsten en lasten voor de burgers duidelijk zijn aangegeven. De bur gers hebben er recht op te weten waaraan prioriteit wordt gegeven en welke maatregelen hun te wach ten staan'. Samenwerking schaart het feit dat aan de meerjarenbegroting ge werkt wordt onder de positieve ontwikkelingen. 'Er komt een meerjarenbegroting wat ons de mo gelijkheid geeft beleid te maken op termijn. Wy ky ken dan ook vol ver wachting uit naar een meerjarenbe groting waarin het woord 'kwaliteit' staat. Ongetwijfeld zal dit de nodige inspanningen kosten, gezien de ter- myn die het college zich gesteld heeft om deze meerjarenbegroting tot stand te brengen'. Uitgebrande auto aangetroffen Dinsdagmorgen werd aan de Gunhoekweg een uitgebrande per sonenauto van het merk Lancia aangetroffen. In de buurt werden nog enkele onderdelen van die auto aangetroffen waardoor de politie vermoed dat de auto elders gestolen is en voor bepaalde onderdelen is 'gestript' en daarna in brand gesto ken. Wie de eigenaar van de auto is kon nog niet worden achterhaald. Het onderzoek wordt voortgezet. Het beste adres met de grootste keuze en de meeste merken o.a. JONNY Q LEE GARCIA EDWIN CLARISSE enz. enz. Vierlingsbeekseweg 16 Overloon 04788-1434 Dinsdags gesloten Snelheidskontrole Maandagmorgen werd tussen 09.15 en 09.45 uur op de Albi- onstraat een snelheidskontrole ge houden. Ook deze keer was het weer raak. 268 Voertuigen werden gekontroleerd; 68 bestuurders trok ken zich van de snelheidsbeper king niets aan. Het gevolg daarvan zullen ze mer ken als de acceptgirokaart in de bus valt. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 91 km per uur. Ook dinsdagmorgen werd er op de Albionstraat een snelheidskon trole gehouden. 267 Voertuigen werden toen gekontroleerd en daar van kunnen 68 bestuurders een ac ceptgirokaart verwachten. De hoogst gemeten snelheden be droegen 91 en 97 km per uur. De voorlichting van de politie gaf ons ook de hoogte van de boetes door, waardoor het misschien voor de bestuurders aanleiding is om de snelheid te matigen. Rijdt men bin nen de bebouwde kom 50 t/m 64 km per uur betaalt men ƒ50,-. Tus sen 65 en 70 km per uur kost de overtreding ƒ100,-. Tussen 71 en 75 km per uur betaalt men ƒ150,- en van 76 t/m 80 km per uur ƒ200,-. Rydt men 81 km en hoger dan kan de politie geen acceptgirokaart stu ren maar zal Justitie ingeschakeld worden. De boete ligt dan aanmer kelijk hoger. kado-artikelen tafellinnen woon-ideeën winkel quiltstoffen grand-foulards-bassetti dekbedovertrekken-gordijnstoffen sheridan the home collection porcelein-kristal-bestek Villeroy Boch creative-tableware van Wedgewood Wilkens BSF in zilver en edelstaal zijdebloemen JIM-JON meubels grenen-lloyd-loom hebbedingen Tineke Meurs Venray Schoutenstraatje 6 04780-88566 iets leuks voor 'n ander.... wat fijns voor iezeif Vanaf 1 april beschikt het SL Elisabeth Ziekenhuis te Venray, over een Patiëntenservicebureau (PSB). Het Patiëntenservicebu reau is een plaats binnen het ziekenhuis waar patiënten, fami lieleden, hulpverleners en ande ren terecht kunnen met vragen, opmerkingen, suggesties, proble men of klachten die zich voor doen naar aanleiding van een verblijf of een behandeling in het ziekenhuis. Patiëntenvoorlichting Het Patiëntenservicebureau is een centrale plaats waar iedereen terecht kan voor informatie. Daar voor is een informatieruimte inge richt. De medewerksters kunnen u helpen aan zakelijke informatie over ziekten, behandelingen en on- luur fotoservice DE BLEEK 39 ACHTER DE SCHOUWBURG VERGROTING IN 5 MIN. derzoeken, patiëntenverenigingen en allerlei aspekten van de gezond heidszorg. Ondersteuning en bemiddeling De maatschappelijke ontwikke ling binnen de gezondheidszorg, waarby de patiënten en hun omge ving steeds mondiger en kritischer worden, is duidelijker merkbaar. Het patiëntenservicebureau speelt hier op in door te adviseren en mensen te stimuleren zelf hun pro blemen of klachten bespreekbaar te maken en op te lossen. Mocht dit om redenen niet lukken dan zullen de medewerksters van het patiën tenservicebureau ondersteuning bieden en bemiddelen by het zo goed mogelijk oplossen van de pro-| blemèn. Uitgaande van de verzamelde reakties van patiënten zullen maat regelen worden genomen die moe ten leiden tot verbetering van de gang van zaken in het ziekenhuis. Het patiëntenservicebureau is ge vestigd in de centrale hal. De ope ningstijden zijn dagelijks van 10.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur. Het telefoonnr. is 04780-22241. Illegaal vuil gestort Gemeentewerken kan weer rot zooi in de Hoogriebroekse bossen ruimen. Een jager ontdekte dat daar illegaal delen van een keuken en delen van schuttingen waren gestort. Daar was echter geen visite kaartje van de vervuiler te vinden om hem de rekening te kunnen presenteren. 25 Ponder ontdekt Tijdens graafwerkzaamheden in het Keizersveld kwam, zo stelden de deskundigen vast, een zg. 25 pon der Engelse rookgranaat naar bo ven. De mannen van de EOD zullen zich over dit oorlogstuig ont fermen. Zondagmiddag! Buffet van 12.00-15.00 uur ƒ25,- p.p. (Kind. tot 10 jr. ƒ12,50) Donderdagavond! Verrassingsmenu van 4 gangen fl 39,50 p.p. Vivaldi's a la carte! Dagelijks (uitgez. 's maandags) tussen 12.00-14.00 uur èn v.a. 17.00 uur. Decor- en stijlvolle bedrijfs- en familiefeesten. DE VIED JMPGETIJDEN Venrayseweg 5 - Overloon - Tel. 04788-1733 Pop van llona de Haan zaterdag 28 maart Venray - De Beejekurf 40 deelneemsters, antieke pop pen, poppendokter Henk Hem- kes. Honderden zelfgemaakte poppen. Grote gezellige beurs, sfeervolle zalen. Leuk om zo maar te kijken naar al die pop pen! Ook materialen- en accessoiresverkoop. Open 10.30-16.30 uur Toegang: f4,50 65+ 3,- kinderen tot 12 jaar 1,- Organisatie: Max L. Woiters

Peel en Maas | 1992 | | pagina 1