Jül [thomassën|iJ GGD en CAD starten voorlichtingskampagne "Thuisdrinken" Lcht ton voor onderhoud van 'emeentelijke accommodaties In 25 jaar groeide het RIM uit van naastenliefde naar zorg en welzijn Gemeente zoekt oplossing voor opslag afval BOE KEN WE EK 92 Boekenweek geschenk Gemeente wil niet meewerken aan onderkomen Karei Knabbelaar in winkelcentrum Brukske Noodweer :l en maas Donderdag 19 maart - Pagina Uben Venray op het punt stond de tël-12 status aan te vragen, wer- |n door verschillende instanties •rzoeken uitgevoerd, waaruit it blijken welke achterstanden gemeente had opgelopen als ge- de doorgevoerde bezuini- Door de Koninklyke itschappij werd berekend, ten behoeve van het wegwerken m achterstallig onderhoud aan ge- jntelijke accommodaties een to- lalbedrag van 4.590.000,- nodig ju zyn. In mei 1991 besloot de ge- leenteraad voor de eerste fase een idrag van 385.112 beschikbaar stellen. In de raadsvergadering Q 31 maart zal worden voor- jsteld een bedrag van 850.000,- voteren voor een pakket uit te jeren en uitgevoerd werk 2de fase jhterstallig onderhoud aan ge- ïeentelijke accommodaties. Dan isteert nog een bedrag van 355.000,- voor de 3e fase, waarvoor voorbereidende werkzaamheden tussen zyn gestart. In een later adium zal de gemeenteraad hiero- ir een beslissing moeten nemen. De commissie voor Onderwys, sugd, Sport en recreatie, die over et uitgeven van acht ton voor het itvoeren van de tweede fase het van b. en w. moest ad vise- in, had geen bezwaar, zodat op 31 aart a.s. de gemeenteraad het atste woord heeft over het voteren m geld voor het wegwerken van et achterstallige onderhoud. In irband met het groeiseizoen zul- n met name de cultuurtechni- ihe werkzaamheden op de ïitensportaccommodaties per 1 iril moeten starten. achterstallig onderhoud GEMEENSCHAPSHUIZEN - "De elderkoel" in Heide krijgt nieuwe akplaten en een kwast verf. Van De Hoefslag" in Veulen worden de Deiboorden bekleed, terwijl in de ruipruimte een bodemafsluiting >rdt aangebracht. S0C. CULT. ACCOMMODATIES - Badu Badaun (Molukse Stich- moeten de boeiboorden wor- D bekleed en het onderkomen d de Marokkaanse Werkgroep is a. buitenschilderwerk toe. In De fdstal moet de noodverlichting aden vervangen. Buitenschilder- irk is nodig voor het VW-kantoor [jnse School) en "De Kemp- an" aan het Kennedyplein. Be- Ive een verfbeurt aan de itenkant is voor het kinderdag- rblyf de buitendeur aan vervan- toe. Buitenschilderwerk voor )ÖR en de peuterspeelzaal in struin is noodzakelijk, evenals or.jp Peppelshuus" van scouting, ier moet ook de c.v.-installatie wor- m aangepast. Van het jongeren- intrum "Dingus" moeten de imen en toegangspoort worden irvangen en in de Veltumse kapel oet de houtworm worden bestre- sn. Het Venrays museum "*t Freu- teshuus" moet van binnen •rden geschilderd en van de Mu- ekschool (oude gemeentehuis) oeten leien worden vervangen, de R> gerepareerd, de zonwering en t stucwerk hersteld. Ook het bui- nschilderwerk moet gedaan wor sen. Aan "De Schakel" in Leunen moet een noodreparatiedak worden aangebracht SPORTACCOMMODATIES Rond 189.500,- is nodig voor de renovatie van drie voetbalvelden van sportpark "De Heesakker" in Oirlo, terwyl 112.600,- moet wor den uitgegeven voor renovatie en vervanging van de inventaris van sporthal "De Wetteling". Verder is onderhoud nodig aan gymzaal Co- ninixhof, gymzalen Brukske, kleed gebouwen sportparken "De Wieën", Oostrum, Oirlo en Ys- selsteyn. Het hoofdveld op "De Wieën" is aan extra groot onderhoud toe en op het sportpark "De Vlies" in Ys- selsteyn moeten het voetbal- en korfbalveld gerenoveerd worden. Van de beregeningsinstallaties is het versleten materiaal aan vervan ging toe. Tenslotte moet op het sportpark "De Wieën" het achter stallig onderhoud aan de beplan tingssingels worden weggewerkt en op de sportparken van de kerkdor pen zullen de doelen moeten wor den vervangen. DERDE FASE Dan resteert nog het bedrag van rond 3.355.000,-, waarvoor in een later stadium accommodaties, waa raan in de derde fase achterstaUig onderhoud moet worden gepleegd, dienen te worden aangewezen. Hiertoe behoren o.m. het ge meentehuis en de gymzaal aan de Raadhuisstraat Het renoveren van deze laatste accommodatie hangt nauw samen met de in de loop van dit jaar te nemen beslissing over het bouwen van een nieuwe gym- nastiekaccommodatie in de wijk Landweert Als deze beslissing posi tief uitvalt kan de gymzaal aan de Raadhuisstraat worden afgebroken en is renovatie dus niet meer nodig. Ook de renovatie van "De Schakel" in Leunen vergt nog een nader on derzoek. Meisje gebeten door hond Dinsdagmiddag werd een meisje door een hond aangevallen en in haar been gebeten toen zy aan het spelen was op het speelterrein bij "Den Essel". Het meisje moest zich onder medische behandeling stel len. Ook werd de kleding van het meisje vernield. De politie is op zoek naar de eige naar van deze agressieve hond om hem de rekening van de schade te kunne presenteren en om herha ling te kunnen voorkomen. De poli tie hoopt dat de eigenaar van de hond zich alsnog zal melden of dat er mensen zijn die weten wie de eigenaar is. Deze worden verzocht kontakt op te nemen met de politie. 11T/M 21 MAART J.f. TH, VAN DER HEIJDEN Weerborstels A.F.Th, van der Heijden toont zich ook een meester op de korte baan. bij aankoop van tenminste f 19.50 aan boeken, zolang de voorraad strekt. boekhandel van den munckhof grotestraat 68 venray Vandaag, donderdag 19 maart, viert het Instituut voor Maat- schappelyke Dienstverlening Noordelijk Limburg - boter be kend ais het RIM - zijn 25-jarig bestaan. De dag wordt gevierd met een feest voor alle rnede- werk(st)ers en bestuursleden en een receptie voor iedereen, die in de loop der jaren persoonlijk of beroepsmatig met het RIM in con tact is geweest Deze receptie wordt van 19.00 tot 20.30 uur ge houden in Danscentrum Janssen aan de Raadhuisstraat VANUIT KERKELIJKE CARITAS Het sinds 6 april 1970 in het Soci aal Medisch Centrum "De Clockert" gehuisveste Regionaal Instituut voor Maatschappelijke Hulpverle ning Noordelijk Limburg, werd op 17 maart 1967 bij notariële acte werkelijkheid. Zijn werkterrein beslaat de gemeenten Gennep, Ber gen, Venray, Horst Meerlo- Wanssum, Grubbenvorst Broek huizen en Sevenum, met bureaus in Horst Bergen, Gennep en Ven ray. Officiéél werd gestart op 1 maart 1968 onder leiding van direc teur J. G. F. M. Peters. In feite is het RIM ontstaan uit het samengaan in de regio van de Sociaal-Charitatieve Centra, die op zuiver katholieke grondslag werk ten. In 1970 kreeg het RIM zyn defi nitieve structuur en werd de aanduiding "maatschappelyk werk" vervangen door "maatschap pelijke dienstverlening", omdat daarin de mogelijkheid ligt beslo ten om meerdere werksoorten in het instituut op te nemen. Then ver dween ook de zinsnede "op grondslag der katholieke beginse len" uit de statuten en werd het ar tikel met betrekking tot de bisschoppelijke commissaris en zijn taakstelling geschrapt. Vanaf die tyd was de breuk met de (kerke- lijke)caritas en de kerkelijke over heid en diens toezicht volledig. Maar ondanks zyn nieuwe identi teit werkt de grondgedachte van Mgr. Hanssen ook in 1992 nog door. In het bij gelegenheid van het zilve ren jubileum uitgegeven boekje met een uitgebreid historisch over zicht, wordt deze grondgedachte nog aangehaald: "Wij mogen de ca ritas van het verleden nooit als minderwaardig beschouiven. want ieder goed werk begint individueel, als vrij initiatief, dat als zodanig de hoogste waarde heeft: het wordt De Jori relax aan FL 2.950,- Een voordelige zaak waarvan u jarenlang kan nagenieten. The art of fine Seating zet u deze Jori immers precies in de positie die perfect aan uw relax-wensen beantwoordt. En welke positie u ook verkiest, steeds zorgt deze Jori voor een volledige, weldoende relaxatie. Span u dus even in, en ga tussen IS maart en 15 mei langs uw dichtstbij zijnde Jori-dealer. En gun u zeil een voordelige zaak waarvan u nog Zelden zal u het zozeer verdiend hebben om eens lekker languit te relaxen. Nu heelt u immers de unieke kans om voor een éénmalige voordeelprijs de betaamde Jori-relax JR-7650 in prachtig Konia- leder de uwe te noemen. Befaamd, niet alleen omwille van zijn uniek zitcomfort, maar zeker ook door zijn revolutionair mechanisme. daarna georganiseerd, het komt in de openbare sector en wordt eventu eel gesubsidieerd van overheidswe ge. Daarna wordt het gemeensc hapszorg en gaat over in het nieuwe maatschappelijke bestel Wat gisteren taak van de liefde was, kan vandaag tot de sociale ge rechtigheid behoren en morgen als eis worden van stricte rechtvaar- VIJFENTWINTIG JAAR Nu, na 25 jaar, mag het RIM de zelfde vangnetfunctie worden toe gedacht als de huisarts in de gezondheidszorg omdat men er voor alle maatschappelijke kwalen terecht kan. Het heeft een belan grijke plaats verworven in het net werk van diverse welzyns-en gezondheidsinstellingen: Open Be- jaardenwerk, Psycho-Sociale Hulp verlening, ziekenhuis, Maatschappelyk Sentrum voor Jon geren (MASJ), hulpverlening aan buitenlandse werknemers, maat schappelyk werk tb.v.speciaal en voortgezet speciaal onderwijs. Ge zondheidscentrum Landweert, so ciale indicering woningzoekenden, hulpverlening aan asielzoekers etc. En steeds meer mensen weten de weg naar het RIM te vinden omdat het algemeen maatschappelijk werk van nu geen gunst meer is, maar een recht, een basisrecht voor iedereen. En het is daarom goed hierbij bij gelegenheid van het 25 jarig bestaan van het RIM even stil te staan. Het jubileumboekje, dat ie dere bezoeker van de receptie krijgt uitgereikt, is daarbij een goede handleiding. Inbraken Tben de minder valide be woonster van een woning aan de Kruisdistel donderdagavond om streeks 22.30 uur in haar woning terugkeerde ontdekte ze dat ze on gewenst bezoek had gehad. De in breker had zich toegang weten te verschaffen via het bovenlicht van de achterdeur. Uit de woning bleek een fototoestel, een aantal sieraden (welke voor de eigenaresse een emotionele waarde hebben) en een geldbedrag van 600,00 te zijn ont vreemd. De gedupeerde was door de inbraak behoorlyk overstuur. Voor een bedrag van vele duizen- de guldens was schade aangebracht bij een inbraak in het vereni gingslokaal van de Peeldrivers aan de Smakterweg. Door forcering was toegang verkregen en een groot aantal onderdelen voor de mi- nistockars was ontvreemd. Vrijdagavond was er ook onge wenst bezoek geweest tijdens afwe zigheid van bewoners van een woning aan de Dolomietenlaan. Ook hier was met geweld toegang verkregen. Ontvreemd wer beeld en geluidsapparatuur. Zaterdagmiddag toen de bewo ners van een woning aan den Aide Weg, tussen 16.30 en 17.45 uur afwe zig waren, werd met geweld toegang verkregen tot hun woning. Hier werd voor een bedrag van vele dui zenden guldens aan sieraden en een muntenverzameling ont vreemd. Tbegang was verkregen via de Auto's met verf besmeurd Zondag werd er bij de politie een 12-tal aangiften gedaan van het met verf besmeuren van geparkeerde auto's in het Brukske. De verwijde ring van deze verf zal een hels kar wei zyn. De politie zoekt daarom ook contact met eventuele ge tuigen. De gemeente Venray gaat op korte termyn maatregelen nemen om het terrein aan de Acaciastraat aan te passen aan de huidige milieu- eisen. Bovendien zal dit jaar een studie gestart worden naar de wyze waarop Venray in de toekomst haar afval moet gaan inzamelen. "De aanleg van een nieuw terrein waar verschülende soorten afval door de burgers gebracht kan worden, wordt niet uitgesloten", het wethou der Hoppenreijs van milieu weten. inspectie De gemeente onderneemt deze aktie mede naar aanleiding van een rapport van de milieu-inspectie. Daarbij werd geconstateerd dat opslag van chemisch afval plaats vindt buiten de daarvoor bestemde ruimte en dat de opslag van olieva ten plaatsvindt op een niet vloeistofdichte ondergrond zonder lekbakken. "Voor de korte termijn zullen we daar passende maatregelen voor nemen" aldus de wethouder. "Daar bij gaan we er wel vanuit dat opslag in de toekomst mogelijk op een an dere plaats zal geschieden". WCA-VERGUNNING De inspectie constateerde ook dat de gemeente geen geldige WCA (wet chemische afvalstoffen) meer heeft. "Die was inderdaad in april vorig jaar verlopen maar die hebben wij met opzet niet verlengd. Deze ver gunning is alleen geldig als er be drijfsmatig chemisch afval wordt aangenomen. We hebben overwo gen om de vergunning te verlengen maar tevens geconstateerd dat we in principe aüeen klein chemisch afval van particulieren aannemen. Het is geen taak van de gemeente om bedrijfsafval aan te nemen. Be- dry ven moeten zelf via particuliere instanties zorg dragen voor hun af val. Dat neemt niet weg dat er voor de opslag van het klein chemisch afval nadere afspraken nodig zijn" De gemeente heeft in het milieu- werkplan 1992 een aantal zaken op genomen die betrekking hebben op de door de inspectie geconstateerde gebreken. "We hebben dit aan de inspectie laten weten en die heb ben ons de tyd gegund om de zaken verder uit te werken". Waar eventueel een plek in Ven ray gerealiseerd gaat worden waar burgers verschiUende soorten afval kunnen brengen kon de wethouder nog niet zeggen. Zij sloot daarbij Smakterheide niet uit maar het 1 kon evengoed een plek elders in het Venrayse zijn. De studie hier naar zal eind dit jaar afgesloten worden. Een eventuele realisatie van zo'n terrein zal dan op zijn vroegst eind '93, begin '94 gereed zyn. Met als slogan "Thuisdrinkers wonen in een glazen huisje", ver zorgen de GGD en het CAD in Nrd.- Limburg een voorlichtingskampag ne over het thuisdrinken van alko- hol. De aktie, die loopt van 14 mrt. tot 10 mei, is er op gericht de bevol king bewust te maken van de om vang van het alkoholgebruik in huiselijke sfeer en zo een prikkel te geven voor een matiger gebruik. WAAROM EEN KAMPAGNE In Nrd.-Limburg wordt al een aantal ja ren aktief een alkoholmatigingsbe- leid gevoerd, getuige diverse projekten in het onderwijs, in jon gerencentra, in het verkeer en in de gemeentelijke organisaties. Van de totaal in Nederland gekon- sumeerde alkohol wordt verreweg de meeste, namelijk zo'n 75%, in huiselijke sfeer gedronken, dat wil zeggen in eigen huis, bij familie, vrienden en kenissen. Alkoholpro- blemen hebben veelal thuis hun oorsprong. Zowel in de landelijke alcohol- kampagnes als ook in het regionale alkoholmatigingsbeleid is daar tot op heden geen specifieke aandacht aan besteed. De indruk bestaat dat het thuisdrinken in het algemeen niet als een probleem ervaren wordt. Met de kampagne wordt getracht mensen aan het denken te zetten over de omvang van het eigen ge bruik. Als zodanig kan het een aan zet zyn tot het bewust drinken of zo nodig tot het veranderen van het gebruikspatroon Met name voor Limburg is een dergelijke aktie op zijn plaats. Zo telt Limburg 90.000 thuisdrinkers met alkoholproblemen. Verder is uit onderzoek gebleken dat in Nrd.- Limburg 14% van de inwoners tus sen de 16 en 69 jaar problemen on dervindt ivm drinken. Landelijk bedraagt dit 8%. ACHTERGRONDEN Met name door de vooruitgang in De gemeente Venray zal geen fi nanciële steun verlenen aan de buurtvereniging Karei Knabbelaar in Brukske, om in een winkelunit van het winkelcentrum voorzienin gen aan te brengen zodat Karei Knabbelaar daar een onderkomen kan realiseren. "Geen haar op myn hoofd die daar aan denkt" liet we thouder Driessen afgelopen week weten, naar aanleiding van vragen in de commissie onderwijs, jeugd, sport en recreatie. "We hebben met de Kiosk een prachtig centrum voor sociaal culturele aktiviteiten, juist bestemd voor de aktiviteiten van Karei Knabbelaar. Een plek in het winkelcentrum is een alterna tief als De Kiosk vol zit maar dat is nu niet het geval", aldus de we thouder. KIOSK Karei Knabbelaar zit al enige tijd zonder accommodatie. Voorheen werden de aktiviteiten in de Echo aan de Henri Dunantstraat gehou den. Door bemiddeling van de ge meente is er toen overleg geweest tussen het Stichtingsbestuur van de Kiosk en het bestuur van Karei Knabbelaar. "Bijna dachten we dat de kogel door de kerk was en dat Karei Knabbelaar haar intrek in de Kiosk zou nemen" aldus wethouder Driessen. Volgens de wethouder was aan nagenoeg alle wensen van Karei Knabbelaar tegemoet geko men. "Ik was ook enigszins ver baasd dat het niet doorging" aldus de wethouder. Het bestuur van Karei Knabbe laar had op het laatste moment twijfels gekregen over de financiële haalbaarheid van huisvesting in De Kiosk. Bovendien stelde het bestuur de eis dat, bij eventuele beëindiging van de aktiviteiten van Karei Knabbelaar, een jaar lang geen soortgelijke aktiviteiten in de Kiosk mogen plaatsvinden. Volgens de wethouder een onmogelijke eis omdat er dan een jaar lang niets in de Kiosk zou mogen gebeuren. Dhr. van Leeuwen van Karei Knabbelaar bevestigde inderdaad dat binnen de vereniging twijfels bestonden over de financiële haal baarheid. Wat betreft de eis over ak tiviteiten liet dhr. van Leeuwen weten dat het bestuur van Karei Knabbelaar dat inderdaad zo had opgesteld maar dat er eigenlijk mee bedoeld wordt dat er tegelijkertijd geen soortgelyke aktiviteiten mochten plaatsvinden. "Voor my is dit punt bespreekbaar. Een concur rentiestrijd in de wijk is onzinnig" Karei Knabbelaar is inmiddels in contakt getreden met de VB&T, die het winkelcentrum Brukske ver huurt. Voor dhr. van Leeuwen lykt dit echter een gepasseerd station omdat wethouder Driessen al heeft laten weten geen geld beschikbaar te stellen voor aanpassingen in de winkelunit waar in het verleden een kappersschool was gevestigd. Dan is ook dat volgens hem niet haalbaar. Wethouder Driessen liet ons des gevraagd weten dat het aanbod voor huisvesting van Karei Knabbelaar in de Kiosk er nog steeds ligt. "Het feit dat ze het aanbod niet aangegre pen hebben is een gemiste kans. Maar als ze nog in willen stappen, met alle liefde" de welvaart is het alkoholgebruik toegenomen. Vroeger was alkohol uitsluitend te vinden in het café, op bruiloften, veijaardagen e.d. Alcohol werd bij wyze van uitzon dering genuttigd. Tegenwoordig wordt alkohol steeds meer gezien als een dagelijkse versnapering. Het gebruik is voor velen een ge woonte geworden waar men niet meer by stil staat Onze alcoholkul- tuur is zeer tolerant en strekt zich uit tot alle lagen van de bevolking. Alkohol wordt gebagatelliseerd. Ook wordt alcohol gezien als het middel om de gezeUigheid op gang te brengen. Ttevens is er sprake van groepsdruk, wie niet meedoet wordt voor saai versleten of is bang voor saai versleten te worden. De landelijke alkohol kampagne en ook de aktiviteiten in Nrd.- Limburg zuHen ongetwijfeld geleid hebben tot het besef dat er te veel wordt gedronken en dat te veel mensen het veelal als een probleem van anderen zien en dat men onvol doende kritisch is voor wat betreft het eigen gebruik, met als gevolg dat het gebruik van alternatieven niet serieus wordt overwogen. KAMPAGNE MATERIALEN Centraal in de kampagne staat het beeldmerk van het huisje waar in een bierglas is verwerkt. Dit sym boliseert het thuisdrinken. Bij aanvang van de kampagne worden posters en stickers met dit beeld merk en een aansprekende tekst verspreid over diverse plaatsen in de regio, zoals o.a. gemeentehuizen, bibliotheken, scholen, huisartsen en Groene Kruis gebouwen. Verder zullen er in de kampagne periode advertenties en een artikelenserie geplaatst worden, alsmede een drink-ik-te-veel test (om het eigen gebruik te meten). De verwachting is dat dit materiaal het publiek zal aanspreken en tot nadenken zal aanzetten. INFORMATIE Voor info. over de kampagne thuisdrinken kimt u kontakt opne men met mevr. I.Knol van het CAD Nrd.-Limburg (077-548200) of de heer P.Wulms van de GGD Nrd.- Limburg (077-598828). Vrijdagmiddag botste er in de Beatrixstraat, tydens hevig nood weer, een fietser tegen een in de straat geparkeerde rode VW Golf. Hierdoor liep de auto krassen op. De fietser reed echter door, zonder dat zijn identiteit kon worden vast gesteld. Die fietser was gekleed in een regenpak van opvallende kleur. Mogelijk heeft hy of zij niet be merkt de schade welke hy heeft veroorzaakt en is bij het lezen van dit berict zo sportief om zich te mel den voor regeling van de schade. Wilhelminastr. 6 Venray 04780 82510

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5