PEEL EN MAAS WV-ANWB winkel officieel geopend Drukke tijden voor Kruisen en Kapellen "Jazz in Venray" dit jaar niet in Odapark morgana rfud-Venraynaar bevorderd tot DE brigade generaal van de I? Koninklijke Landmacht VOORJAARSAANBIEDINGEN NIEUWE KOLLEKTIEI! Begraafplaats krijgt beheerscommissie Schilderijen in De Kijker ervaar de weldaad van uitstekende slaapkamers Engelse Tuin dit jaar toneel voor Jazzfestival Opening nieuwbouw activiteiten therapieën van Nieuw Spraeland Ifoninlyk besluit is met in- Ln 16 maart 1992 onze oud Lgnoot Gerard Bastiaans be- Jd tot brigade-generaal van de Eyyke Landmacht Un er veel Venrayers en oud- lyers die het in de geschiede- Jn Vemay tot een hoge functie fen gebracht, (bv. Mgr. Verriet V Goumans). Snuffelend in pschiedenis kwamen wij by de dkiyke Landmacht, waar tot gden de hoogste rang behaald door de heer Hoedemakers, jit bracht tot majoor, weliswaar Wtengewoon dienstplichtige. Venrayse Jongen wy het gerucht vernamen Ennenkort de bevordering te Ehten was van Gerard Basti ng) tot brigade-generaal heb- Lij zijn, aan de Overloonseweg fade ouders bezocht, daar wer- Jdeze geruchten bevestigd. Zy tol ons wel laten weten dat ze er fop waren dat hun zoon het zo gebracht had. nird Bastiaans bracht zyn jd door aan de Gasstraat, en wel 3 van die straat, die al- j nog bekend is bij de oud- tayers. Dat gedeelte van de 'aat is opgeofferd voor de aan- n de Noordsingel, ester van Heyster en meester jjer, het hoofd van de lagere »1, zagen toen al dat Gerard ins het ver zou schoppen, kwam zelfs Deken A. Loonen amis. Die zag er wel wat in om ird te bewegen om een studie te 1 volgen als priester. Deken Loo- ging daarvoor naar de ouders ir vader Bastiaans had maar één poord; "dat maakt Gerard zelf luit". Voor die dagen een uit- lak die Deken Loonen niet ver- ht had. «jongen leefde Gerard zich uit free hobby's. Ten eerste was dat ~~|eoefening van de duivensport. nu nog, als hij bij zyn ouders iezoek komt gaat hy even naar (uiven. De tweede vryetydsbeoe- ng was de verkennerij. In het jen van het spel van Baden Po- is misschien wel een beetje de s gelegd van zijn militaire jbaan. Is leerling op het Gymnasium de Paters Fransiscanen was hy ijn vrije tijd ook nog een hulpje de toenmalige bibliotecarus, Pa- Canisius Vastbinder (deze viert e week zijn 50-jarig priesters- it), Tben wij hem vertelden dat van zyn oud-leerlingen bevor- d werd tot brigade-generaal wist |al direct wie wy bedoelde: "Dat j) alleen maar Gerard Bastiaans j> 17 Vi jarige leeftyd sloot Ge- I Bastiaans, het Gymnasium Brigadegeneraal G. Bastiaans; deze week a a. die zich als vrijwilliger voor de VN-macht in met succes af en meldde hij zich vrijwillig aan bij de Koninklijke Mi litaire Academie in Breda. Hy werd daar op 30 augustus 1963 aangeno men als cadet. Op 1 augustus 1968 werd hy beë digd als 2e luitenant by het Regi ment Limburgse Jagers en geplaatst bij de 42 Pantserinfante rie in Seedorf, Duitsland. De vol gende 3 jaar was hy daar peletonscommandant en plaatsver vangend compagniescommandant. In 1970 strad Gerard in het huwe lijk. De kersverse brigade-generaal heeft nu twee kinderen, een zoon van 21 jaar en een dochter van 14 jaar. Gerard woont thans in Gouda. In augustus 1971 werd Gerard Bastiaans overgeplaatst naar het 47ste Pantserinfanteriebataljon in Steenwijk. Dat betekende tegelij kertijd overgang van het Regiment Infanterie Menno van Coehoom. Tbt 1975 vervulde hy daar 2 func ties, waarvan 2Vfe jaar compagnie scommandant en bereikte toen de rang van kapitein. Studie In dat jaar moest hij ook de school banken weer opzoeken om te leren in hogere staven te werken. Ilij werd aangenomen om de cursus Hogere Militaire Vorming te volgen aan de Krijgsschool in Den Haag. Die oplei ding werd afgesloten met de uitrei king van het daarbij behorend brevet. Vanaf juli 1978 tot en met decem- in het nieuws toen hij de eerste dienstplichtigen, Joegoslavië hadden aangemeld, uitgeleide deed, ber 1981 is Gerard Bastiaans werk zaam geweest by de landmachtstaf te Den Haag bij het bureau Poli- tiekstrategische Zaken. Hij werd toen bevorderd tot Majoor. Vervolgens volgde uitzending naar Groot Britanië om daar de Engelse stafcursus te volgen op het Army Staff College te Camberley. Begin 1983 volgde de benoeming tot secre taire van de Legerraad, het hoogst bestuurlijke college van de Konin klijke Landmacht. Per juni 1984 on der gelijktijdige bevordering tot luitenant-kolonel, volgde overplaat sing naar Defensiestaf als stafoffi cier. Daar was hij mede belast met het uitbrengen van adviezen over Defensieplan nen Na 3 jaar kon Gerard Bastiaans eindelijk weer terug naar de troe pen. Nu als commandant van het 47ste Pantserinfanteriebataljon. Hy bleef dat tot november 1988 toen overplaatsing volgde naar de Staf van het le Legerkorps te Apeldoorn als Hoofd van de Stafsectie Operatiën met bevordering tot kolonel. In het eerste kwartaal van 1989 ging hy opnieuw naar Camberley, ditmaal om de Higher Command and Staff Course te volgen. In de zomer van 1991 besliste Den Haag dat de periode bij de parate troepen weer ten einde was en volg de er de plaatsing bij de Land machtstaf ais Hoofd van de afdeling Operatiën. Nu volgde dus de benoe ming tot brigade-generaal. Hiermee is hy één van de ongeveer 60 Gene raals die Nederland rijk is. toto Ga Htrdes/GLH t de Werkgroep Kruisen en 'len zijn drukke tyden aange- 'n. Zoals eerder gemeld wordt j donderdag 19 maart de eerste en ingemetseld in het nieuwe St.Joriskapelletje in het StJoris- kwartier. De officiële inzegening zal plaatsvinden op zondag 26 april na de H.Mis van half tien. De verplaatste kapel van de hh 3ames motorjacks 598,- onze prijs 395,- iames driekwart jas 649,- onze prijs 499,- Dames driekwart jas 749,- onze prijs 550,- leren motor jacks 649,- onze prijs 498,- leren jacks 749,- onze prijs 499,- /Heren jacks 798,- onze prijs 550,- SDIVERSE KLEUREN, DIVERSE MATEN De keuze in leer is niet zo moeilijk. Lucia, Johannes en Jozef in Casten- ray wordt as. zaterdag door pastor H.de Wit ingezegend, vooraafgaand aan de avondmis van zeven uur. De plechtigheid by de kapel begint om 18.15 uur. Dezer dagen heeft het Dakdek- kerebedrijf Top Support de kapel voorzien van een nieuw dak van na- tuurleisteen (zie foto). Door de ge meente z(jn rond de kapel vier platanen en 200 beukenstruiken geplant. Door de werkgroep zal nog worden gezorgd voor een border rond de kapel. De heer Huub Kroon heeft inmiddels het plafond en het voorportaal gestuct. Inmiddels heeft, de Werkgroep het door vandalen vernielde veldkruis aan de Heidseweg herplaatst. Het al- luminium kruis werd gelast by Custere Hydrolic, terwijl Inalfa voor het spuit- en moffelwerk zorgde. Op Goede Vrijdag zal de heer Koos Swinkels. voorzitter van de Werk groep Kruisen en Kapellen op de KRO-radio in een rechtstreekse uit zending tussen 14 en 15.30 uur door Bob Jongbloed worden geïn terviewd. In dit programma, dat va nuit de kerk in Kortenhoef wordt uitgezonden zal de heer Swinkels vertellen over de Venrayse veldkrui- sen en -kapellen en de cultureel- historische betekenis daarvan voor de streek. OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 2150 uur zaterdag 16.00 - 2150 uur zondag 14.00 - 2150 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST DONDERDAG 19 MAART 1992 Nr. 12 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG De Venrayse gemeenteraad is in oktober jl. in principe al accoord gegaan met de instelling van een commissie voor het beheer en de exploitatie van de gemeentelijke be graafplaats Boschhuizen. De com missie algemene zaken boog zich afgelopen maandag over de aanstel ling van deze commissie. Door bur gemeester en wethouders waren de heren A. den Brok (oud-raadslid), rector R Cöp van het St. Elisabeth ziekenhuis en mevr. E. Iding-de Wit (in het verleden lid van de Kerke- raad Venray) voorgesteld om zitting in deze commissie te nemen. Daar mee wordt volgens het college vol daan aan de eis dat die commissie geworteld moet zyn in de samen leving De leden van de commissie Alge mene Zaken hadden geen proble men met de voorgedragen personen. Als vierde lid moest er nog wel een raadslid worden voor gedragen. Volgens de beheerever- hordening van de begraafplaats diende dit een vrouw te zijn. Daar om werd mevr. Wiske Koster-Maris voorgedragen om de commissie te completeren. Ook hier had nie mand moeite mee. De taak van de commissie zal bestaan uit het kostendekkend be heren van de algemene begraaf plaats dat zoveel mogelyk aansluit aan de huidige opvattingen over be gravingen. Van 21 maart tm. 26 april expo seert in De Kyker aan de Laagheid- seweg 16 te Venray de schilder Harry Wolfkamp. De expositie zal op vrijdagavond 20 maart geopend worden om 20.30 uur. De opening zal worden verricht door dhr. C. Col- sen, oud-voorzitter van de Stichting Venrayse Kunstkring waarna U kunt luisteren naar een byzonder optreden van de slagwerker Jan Wolfkamp, die een bewerkte com positie speelt van zyn eerste CD "Pads Alloud" op een door zyn broer beschilderd instrument Het werk van Harry Wolfkamp lykt ongedwongen maar is noot on bezonnen. De kunstenaar permi- teert zich artistieke vry heden vanuit de wetenschap dat techniek- beheereing zyn houvast is. De kijker is op donderdag zater dag en zondag geopend van 14.00 tot 17.30 uur en na tel. (89071). WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING slaapkamers DE BEST-NOY Sieensiraat 144, Boxmeer, 08855 - 71488 Daders inbraak aangehouden Vrydagavand werden rond 19.30 uur enkele verdachten personen gezien by een woning aan de Kogel distel. Tben de politie ter plaatse kwam was het drietal verdwenen. Wel was in die woning ingebroken. Ontvreemd was enig geld, parfum en wat kleine artikelen. De getui gen konden een goed signalement aan de politie doorgeven. Aan de hand van dat signalement kon de politie dezelfde avond omstreeks 23.00 uur twee van de verdachte personen aanhouden. Het bleken twee inwoners van Venray te zyn, 17 en 18 jaar oud. Zy werden in gesloten en tijdens het verhoor be kenden zy de inbraak. Een deel van de buit werd teruggevonden. Het tweetal is in verzekering gesteld. Een onderzoek loopt in hoeverre zij betrokken zyn b(j andere nog niet inbraken. Weer logo ontvreemd Een 71 jarige eigenaar van een Mercedes welke geparkeerd stond aan de Koningskaars, deed aangifte van diefstal van het Mereedeslogo. De gemeente Venray verleent geen medewerking aan de service- groep Kiwanis om in juni van dit jaar een Jazzfestival te organiseren in het St. Odapark. Dit liet wethou der Driessen vorige week dinsdag weten tydens de commissieverga dering voor culturele zaken. "Het college heeft enkele weken geleden besloten dat het die lokatie voor 1992 niet acceptabel vindt. Vorig jaar was het jazzfestival, dat toen rondom de manifestatie Beeldige Kleding '91 werd georganiseerd, een uitzondering in het St. Odapark". De wethouder liet weten dat het college eerst randvoorwaarden wil gaan opstellen voor wat kan en wat niet kan in het St. Odapark. "Cul tuur in de sfeer van jazz vindt ik prima op termijn. Er moet wat kun nen op dit gebied maar in 1992 nog niet. Dan zouden we ongelimiteerd vergunningen moeten verlenen voor aktiviteiten in het park. We maken nu eerst een pas op de VOORBEREIDINGEN Inmiddels is de servicegroep Ki wanis wel met de voorbereidingen van het Jazzfestival. Dit zal op zater dag 20 juni moeten gaan plaatsvin den. Afgelopen dinsdag werd bekend dat het festival in de Engel se Tuin van het voormalig klooster Jerusalem zal worden gehouden. Op dit terrein, aan de Raad huisstraat gelegen, wordt dan ook gebruik gemaakt van het voormali ge atelier van Mère Ancella. De in de commissievergadering gesugge reerde lokatie "oude zwembad" is hiermee niet meer in beeld. Het zal dan voor de tweede keer zijn dat Kiwanis een swingende jaz zavond in Venray zal organiseren. Liefhebbers van Jazz oude styl kun nen gerust hun agenda ter hand nemen om deze dag te reserveren voor een fyne muzikale avond. De vele enthousiaste reakties na het jazzfestyn van vorig jaar zyn een extra stimulans geweest voor Kiwa nis om met veel plezier aan de slag te gaan en de organisatie dit jaar, zo mogelyk. nog te verbeteren. De vele jazzvrienden in Venray en wyde omgeving zullen dat zeker waarderen. De grote belangstelling vanuit de regio doet verwachten dat dit jaar zo'n 700 mensen het jazzfestival zullen bezoeken. De Kiwanis Club verwacht voor de komende jaren een verdere uitgroei naar meer dan 1000 bezoekers. Men is dan ook voornemens om het Jazz in Venray groots aan te pakken. Dit jaar zuilen er drie bands naar Venray komen. Een vierde band. zal naar de beste jazz tradities, in het centrum van Venray een "Street Pa rade" verzorgen. Hierdoor zal Ven ray op 20 juni geheel in de sfeer van jazz komen te staan. De Street Parade zal worden ver zorgd door The Old Time Freewhee- lere uit Oosterhout. Zij zullen in de middaguren de aandacht op het jazzfestival vestigen. 's Avonds zullen de volgende bands optreden: de Charlestown Jazzband uit Wijchen (die ook vorig jaar present was op het festival); de New Orleans Red Beans uit en de Opladener Jazz Compagny uit Duitsland. Het goede doel, waar dit jaar het festival voor georganiseerd zal wor den is de vorig jaar opgerichte Don Bosco Ruitere. Deze Stichting bevor dert het paardryden voor gehandi capten in deze regio. Dit regionale goede doel past geheel in de ge dachte van de Kiwanis Club, die zelf ook een regiofunktie heefL Het enige dat de organisatoren voor de opening van de WV-ANWB winkel niet in handen hadden was de gunst van de weergoden. Tydens de diverse toespraken by de ope ning van het VW kantoor leek het wel of de hemelsluizen geheel ge opend werden. Wat de organisatoren wel in han den hadden dat was een perfekte organisatie by deze officiële ope ning, waarmee de service van de VW gecombineerd werd met die van de ANWB. De voorzitter van de VW, dhr. J.Schillings stelde in zijn toespraak duidelyk dat hy by deze gelegen heid de dank uit wilde spreken aan de vele bedrijven uit het Venrayse, die met de inzet van veel vrijwilli gere het mogelyk hadden gemaakt, om het eigenlijk te kleine. VW kantoor een ware metamorfose te laten ondergaan. Hierdoor is het toch een kantoor geworden, zijn het dan beperkt, die die service kan verlenen, die de VW in haar van del heeft staan. In hoeverre de doelstellingen van de WV-ANWB bereikt zullen gaan wordenkan al leen de toekomst alleen uitmaken. Maar de VW zal alle inzet gebrui ken om de gevraagde I-status gerea liseerd te krygen. Burgemeester Waals verklaarde by de opening dat de gemeente een einde wil maken aan de wildgroei van borden met aankondigen van evenementen langs Venrayse we gen daarom schonk de gemeente, ter gelegenheid van deze opening, de VW een aantal uniforme bor den. De VW zal die borden plaat sen en exploiteren. "Dat aanbod moet", aldus burgemeester Waals "gezien worden als de "bruidschat" van Venray. Het is eigenlyk niet ge bruikelijk dat de gemeente met een "zak geld"komt, maar op deze ma nier kan de VW enkele tienduizen den guldens per jaar verdienen door het verhuren van de borden". Binnenkort zal gepraat worden over de aantallen en de plaatsen waar die borden en over de huur prijzen voor organisaties die er ge bruik van maken. De heer Nouwen, hoofddirecteur van de ANWB. verklaarde graag naar Venray te zijn gekomen om de samenwerking tussen de plaatselij ke VW en ANWB gestalte te doen geven. Hy kwam niet voor de eerste keer naar Venray. Enkele jaren gele denhad hy met de aspergefietstocht mee gereden en zo Venray leren kennen. De prachtige omgeving van Ven ray is het waard om, met behoud van iedere idenditeit, zich daar voor in te zetten. Dit jaar zullen er in ons land nog 23 soortgel yk samenwer kingsvormen gestart krygen. Ven- Vanmiddag (donderdag) heeft de- puté J.H.M.Bronckers de nieuw bouw voor activiteiten-therapieën van "Nieuw Spraeland" in Oostrum officiéél geopend. Hiermee heeft dit Centrum voor Zwakzinnigenzorg de beschikking gekregen over een eigen ruimte voor de activiteiten van de zyn bewoners, die in het ver leden waren aangewezen op "St. Pa- schalis" en het Vincent van Gogh Instituut De nieuwbouw, die 3,8 miljoen kostte omvat o.m. veertien ruimten voor creatieve en arbeidstherapie met licht industriëel werk. Verder zyn er ruimten waar de bewoners worden getraind voor normale da- gel ykse activiteiten. In de nieuw bouw is ook een bescheiden sportzaal voor sportonderwys en bewegingstherapie. Rondom het ge bouw bestaat de mogelijkheid tot tuintherapie. TENTOONSTELLING Direct na de officiële opening ver- ichtten bewoners van "Nieuw Spraeland" de openingshandeling voor een kunstexpositie, waaraan wordt deelgenomen door 19 kunstenaars. Achttien van hen - waaronder de Venrayse poppen- maakster Annie Thijssen - komen voornamelijk uit Noord Limburg. Daarnaast zullen drie verstandelijk gehandicapte kunstenaars van ate lier Herenplaats uit Rotterdam deel nemen. Met deze expositie wordt er op de eerste plaats naar gestreefd de drempel tussen maatschappij en "Nieuw Spraeland" te verlagen. Daarnaast hoopt men door de diver siteit van kunstuitingen, veel men sen voor kunst te interesseren. OPENSTELLING De tentoonstelling wordt gehou den in het nieuwe activiteitenge bouw en is iedere dag van 19 Gm 26 maart te bezichtigen van 10.00 tot 18.00 uur. In die periode kan men ook de nieuwbouw bezichtigen. Op maandag 30 maart beginnen de therapieën in het nieuwe gebouw. ray kreeg voor Limburg de primeur. In dit kantoor zal dezelfde service-' verlening worden gedaan als in het mobiele kantoor alleen nu geduren de het gehele jaar ipv enkele uren op de maandag gedurende enkele maanden. Dhr. Nouwen roemde de samen werking by de totstandkoming van dit verband. Daarna werden de vlaggen van de VW en de ANWB gehezen voor het kantoor aan de Grote Mnarkt. Hierna kon het gezel schap een kijkje nemen van de in richting van het kantoor en by die gelegenheid het bestuur van de VW complimenteren by de tot standkoming. Voormalig zwembad doelwit vandalen Het is bekend gegeven dat leegstand van gebouwen, en zeker als dat lang gaat duren, de aandacht trekt van jeugd. Gaat her in eerste instantie er alleen om om daar te spelen, als de eerste spaanders zyn gevallen, worden de gebouwen ver der toegetakeld. Zo werd er aangifte gedaan namens de gemeente by de politie van vernielingen die werden gepleegd aan de gebouwen van het voormalige zwembad. De enige oplossing zal zijn dat de gemeente nu een beslissing gaat nemen wat er met dat voormalige zwembad gaat gebeuren. Het zwembad wordt momenteel alleen als oefenplaats voor de vrijwillige brandweer ge bruikt Diefstal uit winkel Uit een textielzaak in de Bleek waren 5 kindeijoggingpakken ont vreemd. Hoe en wanneer de diefstal precies heeft plaatsgevonden kon nog niet worden vastgesteld.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 13