PEEL EN MAAS Wij bouwen wel degelijk voor ouderen OV start donateursaktie Sfeer tijdens Vlakwatercross uitstekend loerennostalgie herleeft het Venrayse museum Echt... Je Proeft't! Voor de lekkerste winterspecialiteiten' hoeft 't niet te sneeuwen... Wethouder spreekt kritiek tegen: U en Omroep Venray PEEL EN MAAS Invalidenbrug op station Venray Venray krijgt kliniek voor gedrags-therapie Nieuw raadslid geïnstalleerd 'Kies meer voor beroepsonderwijs' Vredesberaad Venray heft zichzelf op Massale deelname scholieren Hebt u ook al kennis gemaakt met ons zuurkoolbroodje, croissandelle, kip saté carrée Bretonse krakeling echte bakker Laatste mis in kerk Ysselsteyn wel met enige verontwaardi- [jreageerde wethouder Kersten kritiek van voorzitter Turken- in een brief van de 'Centrale uderenverenigingen - Ven ray' le gemeenteraad. In die brief [e de Centrale zich veront- en teleurgesteld over het pSjat het college van de gemeente fc>':ay zich niet de moeite had 'pien om te reageren op een il brieven van de de ouderen- j KBO, uit 1990. Daarin j aan het college gevraagd zich 1 spreken over de toekomstige jmming van het St. Jozef- Ti titer en het bijbehorende ter- In de brief wordt nog eens A klsagd de belangen van de oude- ^l'lp het gebied van woningbouw luit het oog te verhezen. ANTWOORD ,L houder Kersten van ruimtely- Dl ^lening en volkshuisvesting spreekt deze kritiek. 'De ver ing voor ouderen KBO heeft DO! egelijk antwoord gekregen, op brieven. Bovendien heb ik, na- fk wethouder ben geworden ;t gehad met dhr. Turken- over het terrein bij het St Jo- Doster. Wy gaan daar, als we ren, bouwen voor ouderen, heb gen hem gezegd'. Dat dit niet ftelijk is bevestigd, betreurt de ouder wel maar hij wyst op de voorwaarden die gesteld zijn by een bebouwing van het St Jozef klooster. Daarin wordt gesteld dat er aandacht moet zyn voor wonin gen voor ouderen vanwege de ge schikte lokatie en de ontwikkeling dat ouderen steeds dichter by het centrum willen komen wonen. Ver der verwyst de wethouder naar het bouwprogramma voor 1992. Daarin staan 32 ouderenwoningen opgeno men, te realiseren op het St. Jozef terrein. CIJFERS De wethouder onderstreept nog eens de kwestie met wat cijfers. 'Eind 1990 telde Ven ray 374 wonin gen voor ouderen. Sinds die tyd, ruim een jaar, zijn er 54 woningen in het St Joriskwartier gereali seerd, en zijn er 24 aanleunwonin gen by het Schuttersveld en 8 ouderenwoningen in Ysselsteyn, in aanbouw. Je kunt niet zeggen dat we niet voor ouderen bouwen', al dus de wethouder. Het feit dat de woningen voor ouderen te duur zouden zyn is een gegeven waar de gemeente weinig invloed op uit kan oefenen. 'Deze woningen worden volgens een be paald normkostensysteem ge bouwd. Vaak moet met passen en meten de voorzieningen binnen de woningen gerealiseerd worden. Goedkoper bouwen kan praktisch niet'. Hij het wel weten dat de ge meente, daar waar nodig is, zich volledig in zal zetten voor zo laag mogelyke huurprijzen. ZORG De wethouder deelt overigens de zorg van dhr. Turkenburg dat de woningbouw voor ouderen alle aan dacht verdient. 'Dat is ook terug te vinden in ons Volkshuisvesti- gingsplan dat we aan het maken zyn. De komende vyf jaar zullen er naar schatting 150 ouderenwonin gen worden bijgebouwd, waarvan deels met zorgvoorzieningen'. De grootste groei in vraag naar oude renwoningen zal volgens de wet houder na 1996 komen. 'Ook dat zal de komende jaren onder onze aan dacht liggen. We zullen daarom een flink deel van ons woningcontin gent voor ouderen in moeten gaan zetten'. De wethouder het overgens weten dat hy binnenkort met de Centrale van Ouderenverenigingen aan tafel wil gaan zitten om de zaken nog eens goed bij te praten. De gemeente Ven ray zal trouwens vandaag, donderdag, mededeling doen over de toekomst van het St. Jozefklooster zelf. Door een extern bureau is er een onderzoek naar de toekomstmogelijkheden van dit ge bouw gedaan. Het standpunt van het gemeentebestuur hierover was bij het ter perse gaan van onze krant nog niet bekend. als iedereen inmiddels al ge il zal hebben is Omroep Venray edere dag te beluisteren met aktualiteiten-, informatieve- mziekprogramma's. Ook zendt aep Venray sinds december vo- nar geregeld uit vanaf diverse ies in de gemeente Venray en zy verslag van gebeurtenissen venementen, die van belang interessant zyn voor ieder- Zo zond Omroep Venray het af zien weekend rechtstreeks uit vliegbasis De Peel, waar het huis was en was zy ook aanwe- j de zitting van de Hazekeutel, de nieuwe jeugdprins en zyn lanten geproclameerd werden, 1 loor heel Venray aanwezig kon y nde Venrayse schouwburg om r euglijke en officiële moment wonen. vrij korte tyd is Omroep Ven- erin geslaagd om veel luiste- af te doen stemmen op de pentie FM 90.2 en FM 102 Mhz, itste via de kabel; wat bijvoor- iedere zondag weer blykt uit entallen verzoekjes, die aange- jd worden by het verzoekpla- rogramma van Hayke de la Bky. Dat ook steeds meer perso- instellingen, verenigingen en leringen binnen de gemeente iy overtuigd zijn van de rol die lokale omroep kan spelen by (even van informatie over en lekendheid geven aan hun ak- iten, blykt onder andere uit [egeven, dat steeds meer pers- ihten, met het verzoek deze te lezen, en verzoeken om een 7 I ii radio-interview de redaktie via Post bus 320,5800 AH, fax 27269 en tele foon 27268 bereiken. Wy van Omroep Venray ervaren dit als een bemoedigende ontwik keling en zien de rol van een lokale omroep in eerste en laatste instan tie als het oor en de mond van de hele Venrayse gemeenschap. Wy hopen dat deze ontwikkeling zich in de toekomst voort zal zetten en dat steeds meer Venraynaren de programma's van Omroep Venray niet alleen zullen zien als een bron van informatie, maar ook als een medium om informatie aan alle an dere mede-Venraynaren over te brengen. Verder zou Omroep Venray ook via deze weg mensen, die belang stelling hebben voor het omroep- werk, en dat op welk gebied dan ook, willen oproepen om eens naar de studio's te komen en te komen kijken of zijzelf niet vrywillige me dewerker van de lokale Venrayse omroep zouden willen worden. Wy kunnen u nu al een heel afwisse lende en plezierige werksfeer ga randeren en verheugen ons op iedere nieuwe medewerker, die wij kunnen begroeten in ons team van enthousiaste Omroep Venray-mede- werkers. Vooral redakteuren en pre sentatoren en presentatrices van onze nieuws- en aktualiteitenpro- gramma's zyn altyd welkom. AKTIE Maar ook via een andere weg kunt u uw waardering en medewer king van uw lokale omroep ken- louder Jan Driessen beleefde kennelyk plezier aan het of- openen van de tentoonstel- •nd Haerd en Hof, die tot 14 as. in het Venrays museum 't keshuus wordt gehouden, hem nl. de gelegenheid zyn leringen aan zijn jeugd op boerderij in de buurtschap 'ebroek op te halen. Met ver- irhaalde hy over zijn jeugdige iteiten rondom de hof, zoals turen en verweiden, kloe- kippen van het nest trekken irkens voeren. Rondom de moest hy in de 'schop' de ko- Itten vullen, briketten halen de kachel en het grote fornuis keuken en af en toe in de van vader zitten. Hy vertelde zijn herinneringen aan het is met veel deurtjes en rin- .het maken van worsten en bal- irei na de slacht en het drogen de was aan lynen boven de ka- De aanwezigen zagen het zo zich en herinnerden zich zelfs [definieerbare geurtjes, die by dit alles hoorden. Een stuk nostalgie, dat gestalte heeft gekregen in de tentoonstel ling in het Freulekeshuus, waarvan hy hoopte, dat met name de scho lieren van het basisonderwijs, de stands- en vrouwenorganisaties en andere plattelandsverenigingen die zouden komen bezoeken. 'In deze tyd van materiële welvaart mag men wel eens hl dankbaarheid te rugkijken op generaties voor ons, die in hun stryd om het bestaan de paden voor ons hebben geëffend' zei hy. Omdat deze tentoonstelling ook alles te maken heeft met de land bouw en het landbouwonderwijs vanaf 1880, is bij de inrichting nauw samengewerkt met de Scho lengemeenschap Marianum terwyl ook de werkgroep Aid Oeldere een belangrijke bijdrage heeft geleverd. Na de officiële opening werd de wethouder in het museum ont haald op ouderwetse rijstepap met bruine suiker en pruimen, (zie foto) baar maken. Omroep Venray start namely k een donateursaktie, om dat het opzetten van een lokale om roep en het verzorgen van goede en informatieve programma's niet zon der de steun en medewerking van de lokale bevolking mogelijk is. Wy, alle huidige, maar ook toekom stige nieuwe medewerkers van Om roep Venray, willen u dan ook vragen om donatuer van onze Ven rayse lokale omroep te worden en met uw tien gulden ons niet alleen fiancieel te steunen, maar ook in onze overtuiging, dat Omroep Ven ray binnen de lokale gemeenschap heel gauw die plaats zal kunnen krijgen, die het verdient namelyk van het oor, oog en mond van de he le Venrayse gemeenschap, van Oost rum tot Veulen en Casten ray tot Vredepeel. Correspondentie-adres: Postbus 320, 5800 AH Venray en tel. 27268, fax 27269. Omroep Venray roept u op tot me dewerking en steun, want samen zullen we er komen! 'n abonnement waard Met ingang van zaterdag 1 februa ri heeft station Venray de beschik king over een invalidenbrug. De begeleiding wordt verzorgd door de Algemene Hulpdienst Venray. De begeleiding is dagelijks beschik baar van 08.30 tot 22.00 uur. Voor de aanmeldingsregels g- elden de normale normen, die ver meld staan in de brochure 'Gehandicapten op reis met de trein'. Aanmeldingen kunnen geschie den via telefoonnummer: 030- 355555. Dit moet dan minimaal 1 dag van tevoren gebeuren voor 14.00 uur. Het bureau is geopend van maandag t/m vrydag van 08.00 tot 16.00 uur, dus wanneer men op zaterdag, zondag of maandag wil reizen moet men zich aanmelden op vrydag voor 14.00 uur. Met ingang van 17 februari a.s. start het Vincent van Gogh Insti tuut met een kliniek voor gedrags therapie. De kliniek heeft een kapa- citeit van 18 bedden en 6 deeltyd- plaatsen. De gedrags-therapeu- tische behandeling is bedoeld voor patiënten, die relationeel/sociaal/ maatschappelijk niet funktïoneren als gevolg van klachten en/of ge dragsstoornissen van neurotische aard en die daardoor in en met hun omgeving in een vicieuze cirkel van onmacht zijn gekomen. Meer speci fiek zyn dit voornamelijk patiën ten, die Üjden aan angst- en paniekstoornissen, d wangneuro sen en fobieën, eetstoornissen en stoornissen van depressieve aard. De opzet veronderstelt een bereid heid by patiënten om vry willig aan de behandeling deel te nemen. De leeftijdskategorie ligt tussen 18 en 65 jaar. Er worden zowel individue le als groepsbehandelvormen gebo den en eveneens wordt de partner of het gezin van de patiënt intensief by de behandeling betrokken. OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST DONDERDAG 30 JANUARI 1992 Nr. 5 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG Tydens de raadsvergadering van afgelopen dinsdag werd de 39-jarige A. (Ton) Klinckenberg, woonachtig op de Kattestaart, geïnstalleerd als nieuw raadslid voor de fraktie Sa menwerking. Hij volgt daarmee dhr. A. den Brok op, die in decem ber afscheid nam als raadslid. Dhr. Klinckenberg is afkomstig uit het Zuidlimburgse Ibrwinselen. In 1970 kwam hy naar Venray in verband met zijn werk in de verple ging. Thans is dhr. Klinckenberg werkzaam op het bedrijfsbureau van het Vincent van Gogh In stituut. Dhr. Klinckenberg is al een aantal jaren aktief in de Venrayse politiek. Als niet-raadslid fungeerde hy in het verleden in de commissies openbare werken en financiën. Naast zijn benoeming als raadslid neemt dhr. Klinckenberg ook zit ting in de commissie economische zaken. Het vertrek van dhr. Den Brok heeft overigens nog andere wijzigingen binnen de commissies tot gevolg. Zo zal mevr. Roling- Scholten (nu fraktievoorzitter van Samenwerking) zitting nemen in de commissie algemene zaken, al waar dhr. Klinckenberg als haar plaatsvervanger zal fungeren. Dhr. Busser van de Kruidenlaan zal als plaatsvervanger op gaan treden voor dhr. Klinckenberg bij de com missies financiën en economische zaken. 'Kies meer voor beroepsonder wijs'. Deze boodschap had wethou der Driessen gisteren by gelegen heid van de jubileumreceptie van Scholengemeenschap Marianum. Het lager beroepsonderwijs is vol gens de wethouder niet meer het opvoeden tot goede moeders en zorgzame vaders maar een onder wijsvorm waar beroepsvoorberei ding en algemene vorming centraal staat. 'Het gegeven dat vele scholie ren (en ouders) steeds vaker kiezen voor een algemeen vormende oplei ding en het LBO als niet volwaardig zien is een miskenning van dit on derwijs en zelfs geheel ten onrech te', liet de wethouder in zyn toespraak weten. Volgens hem kie zen scholieren te weinig voor be roepsonderwys terwyl deze vorm van onderwijs jongeren en volwas senen talrijke opleidingsmogelijk heden biedt en goede kansen op een baan. 'De werknemers zitten op vakmensen te springen. Die kan sen moeten jongeren niet laten liggen'. De wethouder zegde ook de mede werking toe van de gemeente om de wens van de scholengemeenschap Marianum, om aan de nieuwe on derwijsvorm (voorbereidend be roepsonderwijs) in de regio vorm en inhoud te geven. Volgens de wet houder heeft ook de gemeente er belang bij dat de bestaande onder- wysinfrastruktuur in deze gemeen te en in deze regio behouden en waar mogelyk versterkt of uitge bouwd moet worden. Het Vredesbeiaad Venray heeft zichzelf met ingang van 1 februari 1992 opgeheven omdat de vier over gebleven leden voortzetting van de aktiviteiten na de ingezette dooi in de koude oorlog niet meer zien zitten. In 1981 werd Vredesberaad Ven ray opgericht, toen de slapende NATO-vliegbasis De Peel genoemd werd als mogelyke vestigingsplaats voor kruisraketten. De veertig le den waren toen aktief met het hou den van akties en het inzamelen van handtekeningen tegen de plaat sing van de kruisraketten. Samen met het IKV en de vereniging Vrou wen voor Vrede ontstond het Ven rayse Vredesplatform, dat in 1983 ruim 8000 handtekeningen inza melde van mensen, die tegen de eventuele komst van de kruisraket ten waren. Na de val van de Berlynse Muur en de ontwikkelingen in de Oost bloklanden, liep het ledental terug en wegens gebrek aan interesse voor andere (voorlichtings)aktivi- teiten, werd de vraag aktueel of men moest doorgaan of stoppen. Omdat de overgebleven leden niets voelden voor toetreding tot het Mondiaal Platvorm, waarin alle Venrayse verenigingen, die werken op het gebied van vrede, derde we reld en ontwikkelingssamenwer king verenigd zyn, werd tot opheffing van Vredesberaad Venray besloten. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Stilletjes had men gehoopt dat het nieuwe caril lon voor de Grote Kerk nog voor Kerstmis inde to ren geïnstalleerd zou zijn. Immers, op 28 mei van het vorig jaar werd de eerste klok al voor dit 'mu ziekinstrument' gegoten. Door het uitvallen van een oven bij klokkengieterij Eijsbouts in Asten luk te dat helaas niet. Afgelopen donderdag was het zover dat de laatste klokken, in het bijzijn van o.a. het kerkbestuur, gegoten werden. Als alles nu ver der naar wens verloopt zal in de eerste weken van maart het carillon in de toren gehesen worden. Op 15 april, in de goede week, zal Venray het nieuwe carillon voor het eerst kunnen horen. Het carillon bestaat uit dertien klokken waar van er twaalf door Rank Xerox aan Venray zijn geschonken, bij gelegenheid van het 25-jarig be staan van deze kopieergigant in Venray. De der tiende klok is een klok die reeds in de kerktoren aanwezig is. De grootste klok weegt 320 kilo en heeft een doorsnee van bijna 82,5 cm. De kleinste klok weegt 37 kilo en heeft een doorsnee van 38 cm. In de grote klok staat overigens de inscriptie 'Deze klok is aangeboden door Rank Xerox Manu facturing (Nederland) B.V. ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan', waarmee de schenker niet vergeten wordt Bijna 300 scholieren van basis scholen en brugklassen uit Venray en omliggende gemeenten hebben zondag 26 januari jl. deelgenomen aan de Jo van Oers-Herinnerings- loop waarvoor de Venrayse wethou der Jan Driessen het startschot loste. Het team van basisschool De Bongerd uit Venray slaagde er voor de tweede keer in de Jo van Oers- Memoriaal mee naar school te ne men. De herinneringsloop werd voor de derde keer georganiseerd door Atletiekvereniging Venray Re gio in het kader van de jaarlijkse Vlakwatercross waarvoor ongeveer 330 atleten aan de start ver schenen. Winnaar van de Vlakwatercross was Bert van Nunen van AV De Kei en uit Uden die voor de afstand van 11.400m een tijd van 37.30 nodig had. Bij de vrouwen ging de over winning over de 4.500m in 14.44 naar Helle Vullings van TV Venray die haar teamgenote Fran ka Jans sen bijna een volle minuut voor wist te blijven. Namens Atletiek vereniging Venray legde Katja Broers by de Meisjes D (1000m) beslag op de le plaats. Dezelfde plaats behaalde Inge Gielens bij de Meisjes Pupillen B/C. By de Jongens D was Joep Verlinden 3e en Mijke Schonenberg werd 2e by de Meisjes Pupillen A. By de Vrouwentv legde Maijo van Heyster beslag op een 3e plaats. Jo Verlinden liep eenzelfde plaats by de Mannen VII. Allen kwamen uit voor AV Venray. De Vlakwatercross werd dit jaar gelopen over een nieuw parcours. Dat was noodzakelijk omdat de ak- kommodatie van het zwembad niet meer beschikbaar was. Ondanks dat AV Venray op het laatste mo ment - een restauranthouder in de nabijheid van de Vlak waterweg maakte zyn toezeggingen niet waar - alle voorzieningen had moeten im proviseren, verliep de organisatie goed. De atleten waren zeer tevre den over het nieuwe parcours waar snelle tijden en stevige kompetitie mogelyk bleken. Schoonheidsfout jes deden zich voor bij de starts van de scholierenloop. Nogal wat kinde ren kwamen ten val. De volgende jaren zullen waarschijnlijk meer dan twee starts noodzakelijk zijn om te voorkomen dat kinderen met te grote achterstand aan de race be ginnen. Uitslagen: Jo van Oers-Herdenkingsloop voor scholieren: 1. Den Bongerd, ONTDEK DE ECHTE BAKKER, ECHT...JE PROEFT 'T •én KERKSTRAAT 13 SEVENUM 04767-1254 GROTESTRAAT 57 VENRAY 04780-12628 Venray; 2. Laurentiushof, Vierlings beek; 3. St. Odaschool, Ysselsteyn. Meisjes: groep 3/4: 1. Marie Louise Doudy, Petrus Banden; 2. Kim van Putten, Petrus Banden; 3. Daniëlle Herens. Petrus Banden. Groep 5/6: 1. Graciel Smith, De Hommel; 2. Anneke Steegh. De Meent; 3. Nancy Jansen, De Vlas wei. Groep 7/8: 1. Haitske van Asten, St. Odaschool; 2. Jeanine Arts, De Bongerd; 3. Daphne Jan sen, De Bongerd. Brugklas: 1. Mo nique Peeters, Boschveldcollege; 2. Astrid Heitling. Jerusalem; 3. Mar leen Donkers, Boschveldcollege. Jongens: groep 3/4: 1. Willem Strijbosch, De Meent; 2. Stan Ver hoeven, De Meent; 3. Willem Coer- sen. De Kruudwis. Groep 5/6: 1. Rogier Pop, De Hommel; 2. Ivo Heit ling, Mariaschool Oostrum; 3. Rik Slepers, Mariaschool Oostrum. Groep 7/8: 1. Renaat Casier, Lau rentiushof; 2. Patrick van Well, Lau rentiushof; 3. Sander Cuppen, De Bongerd. Brugklas: 1. Ron Beer- kens. Boschveldcollege; 2. Rob Ber- kers, Boschveldcollege; 3. Thijs Berkers, Boschveldcollege. A.s. zondag zal om 11.15 uur de laatste mis worden gehouden in de kerk van de H., Oda te Ysselsteyn. Een historische viering want daar na zal de huidige kerk, die sinds 1947 als godshuis heeft gefunktio- neerd, verbouwd worden tot een ge heel nieuwe kerk. Ysselsteyn wil dit historisch feit niet zondermeer aan haar voorby laten gaan. Eerst zal de hoogmis van 9.30 uur muzikaal worden ver zorgd door het kerkelyk zangkoor Vivace. De 'afscheidsmis' van 11.15 uur wordt opgeluisterd door het Jongerenkoor. Aan het eind van de ze mis zal het St. Odalied gezongen worden, waarna in een processie het Allerheiligste zal worden over gebracht naar de noodkerk aan de Ysselsteynseweg. Aan deze proces sie hebben enkele verenigingen hun medewerking toegezegd. Ver wacht wordt dat ook andere vereni gingen zich zullen aansluiten. Verenigingen die deelnemen wor den verzocht om achter de fanfare aan te sluiten. Andere parochianen kunnen zich achter de 'hemel' scharen die gedragen zal worden door leden van het kerkbestuur. Bij de noodkerk zal de fanfare vervol gens een hymne ten gehore bren gen en het kerkelijk zangkoor een meerstemmig lied. Daarna zal geza menlijk Tantum Ergo worden ge zongen waarna de zegen met het Allerheiligste wordt gegeven. De plechtige bijeenkomst zal worden besloten met het zingen van het Ys- selsteyns volkslied. 'Os Durpke'.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 9