Woonzorgprojekt bij St. Joriskwartier van start gegaan Consument krijgt sterkere positie bij koop (2) Grote belanstelling van 5-plussers voor De Sprank morgana .Ïfotel-Restaurant Verstraelen rolt ip feestelijke wijze jubileumjaar in opruiming Ingezonden OOK 20 - 50% BEZORGING PEEL EN MAAS Serie diefstallen van bromfietsen en fietsen opgelost INFORMATIE CONSUMENTENWINKEL VENRAY 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND ■ginajL EN MAAS Donderdag 30 januari - Pagina 5 gemeente Ven ray en het en recreatiecentrum De jnk hebben woensdagmorgen anderhalf jaar geleden gedane fte ingelost. Bij gelegenheid het steken van de eerste spade le grond, waarop het nieuwe mbad werd gebouwd, groeven wethouders J. Truyen en J. issen een enorme vrijkaart op de Venrayse 55-plussers. Hier- werden symbolisch aan alle rayse 55-plussers van Ven ray en werkdorpen een gratis ochtend het nieuwe bad aangeboden, ermorgen was het de ochtend de ouderen van Venray-kom. jpkomst heeft alle verwachtin- overtroffen. Werd in eerste in- itie voorzichtig geschat op zo'n ïonderd belangstellenden; het den er gistermorgen ruim 600! geweldig sukses' zei bedryfs- er Ernst Ploum, die zeer geluk- was met zoveel belangstelling, ende week woensdag (5 februa- cunnen de 55-plussers van de kdorpen vanaf 09.00 tot 12.00 terecht om kennis te maken de nieuwe zwemakkommoda- maar ook met de diversiteit aan egingsaktiviteiten, welke door itichting RISK worden geboden, zijn welkomstwoord spoorde louder Dnessen de Venrayse eren aan tot meer beweging. De ank biedt daarvoor alle moge- ïeden in het wedstrijdbad met egende vloer en in het recrea- ad met tal van extra snufjes. De Turkenburg, voorzitter van de trale van Ouderenverenigingen ■Xyt zich hierbij graag aan. Hy yf' b er op, dat ook in het zwembad het Vincent van Gogh Instituut zwemmen in het kader van er Bewegen voor Ouderen' ge- dhaafd blijft, maar dat de ank er als tweede mogelijkheid ^gekomen. Nu er zoveel oude belangstelling toonden gaf de ank - bij gelegenheid van deze tis ochtenden - een korting aan vO va ƒ10,-, waardoor men slechts 25,- betaalt voor zes water- aktiviteiten, waarbij men verder de hele ochtend gebruik mag maken van de hele zwemakkommodatie. MEER BEWEGEN VOOR OUDEREN De heer J. Smits, direkteur van RISC herinnerde er aan dat de Stichting RISC, een belangrijke uit voerder van Meer Bewegen voor Ouderen, vorig jaar in Venray aan 35 MBvO-groepen de mogelijkheid heeft gegeven zich aktief bezig te houden met zwemmen, volksdan sen, gymnastiek en koersbal. Dat betekende een deelname van 700 ouderen. Hem leek twee dezelfde aktiviteiten in een gemeente (in het zwembad van Het Vincent van Gogh Instituut en De Sprank) voor verschillende prijzen geen goede zaak. Hy was er evenwel van over tuigd, dat op korte termen een defi nitief besluit kon worden genomen en zodoende een bijdrage te leveren aan de kwaliteit van het leven van ouderen in deze gemeente. Het camavalsduo Cato en Hen- drien, hiertoe uitgenodig door wet houder Driessen, bezongen op him eigen wijze het nieuwe zwembad. AKTIVITEITEN Na dit officiële gedeelte kreeg men de gelegenheid de nieuwe ak- kommodatie van alle kanten te be- kyken, een duik in het water te maken, of deel te nemen aan proe flessen in het water of aan koersbal, volksdansen en gymnastiek in de squashzalen. Wethouder J. Dries sen en de chef sportakkommoda- ties Tino Zandbergen gaven een demonstratie squashen ten beste. Het geheel werd opgeluisterd door het Seniorenorkest, dat eerstdaags vyf jaar bestaat. En by de uitgang kreeg iedereen nog een vrij kaartje, waarmee men nog eenmaal gratis kan komen zwemmen. Volgende week dus een herhaling van deze happening, nu voor de ouderen uit de kerkdorpen. 'et een speciale dobbelaktie heb- Harrie en Annie Verstraelen en dewerkers een voor hen wel heel onder jaar ingezet. Want niet al- is hun Hotel-Restaurant dit precies twintig jaar in het oie Wanssumse gevestigd, óók de deuren van het etablisse- nt vanaf nu op de woensdag a, en wordt de zondag gebruikt rustdag. eden dus voor Hotel-Restaurant straelen om gedurende heel 12 op een aparte manier uit te iken. Met de dobbelaktie kun de gasten elke woensdag van jaar zelf een korting bepalen op genoten maaltijd. Na het eten g men namelijk een 'kortings' belsteen opgooien, en aan de d van de ogen die opkomen dt de rekening van minimaal e, tot maximaal twintig procent mindering gebracht (exclusief ak). Lezers van dit weekblad ben extra kans op de hoogste ting, als zij de elders geplaatste ertèntie uitknippen en mee- ngen bij een bezoek op woens- want dit bewijs geeft recht op it drie worpen, in plaats van otel-Restaurant Verstraelen is u gelegen aan de jachthaven van ium, middenin het Noordlim- natuurschoon. Behalve culi- genpt, mag de bezoeker en op vele andere aangename Iteiten. Zo kan men terecht in romantische 't Kelderke, waar dderaar aangehouden nsdagavond werd een 17-jarige toner op heterdaad betrapt toen I met een viltstift bebouwingen 1 de Aronskelk aan het beklad- was. verhoor en opmaking van s-verbaal werd hij huiswaarts Jonden. Winkeldiefstal en 27-jarige inwoner werd by l supermarkt betrapt toen hy ir een bedrag van ƒ22,- levens- .i Idelen wilde meenemen zonder fetalen. Dat kwam hem duur Hij werd aan de politie even die proces-verbaal op- in een warme en gezellige sfeer al dan niet zelf een feest verzorgd kan worden, maar waar het door de goe de ambiance ook prettig vergade ren is. Ideaal eigenlijk voor mensen die 'ns iets 'anders' willen. Genie ten is het tevens aan de rustieke bar, waar gemoedelijkheid en vriendschap hoogty vieren. Het met drie sterrén gewaardeer de hotelgedeelte, waar de gast kan kiezen uit diverse weekend- en midmweekarrangementen, is voor zien van alle gemakken, zoals dou che, toilet, telefoon en tv op elke kamer. En in het restaurant kunt u heerlyk k-la-carte dineren, of 'n smakeiyke lunch nuttigen. Daar naast serveren wij door het jaar heen uiteraard enkele verrassende seizoengebonden gerechten. Van zakenlunch of familiediner, tot komplete recepties. Het kan alle maal by Hotel-Restaurant Verstrae len. Twintig jaar jong, en - als altyd - bruisend van gezelligheid. Voor meer informatie: Harrie Ver straelen. Geysterseweg 7, 5861 BK Wanssum, tel. 04784-2541. Inbraak in auto binnen de minuut Dat de daders van inbraken in auto's 'werken in sekonden' onder vond een autobezitter uit Overloon. Volgens zyn verklaring was, binnen de minuut dat hy binnen was in een woning aan de Merseloseweg, een ruitje stukgeslagen en was het fototoestel dat in de auto lag, ont vreemd. Zelfs was getracht de radio mee te nemen maar dat was niet ge lukt Schade ongeveer ƒ1.000,-. Inbraak in Plataanstraat Een politiepatrouille ontdekte dat een deur van de automaterialen- handel in de Plataanstraat op een kier stond en dat vond zij verdacht Op onderzoek uitgaande ging het alarm af. Sleutelhouder en eigenaar stel den vast dat de deur was geforceerd en dat uit de zaak een lasapparaat ter waarde van ƒ3.500,- was ont vreemd. Kennelijk heeft de dader op bestelling gewerkt want er werd verder niets vermist Enkele notities b(j het woord 'waerk' in het Venrays Woordenboek Hoewel het opzoeken van het dia- lektisch woord 'waerk' in het Ven rays Woordenboek op enige proble men stuit - het woord 'waerk' wordt tweemaal na elkaar apart vermeld, iets wat in normale woordenboeken niet gebruikelijk is en dus mislei dend werkt - is het niet deze techni sche kwestie, die de lezer zozeer voor verrassingen plaatst alswel de definitie van het woord 'waerk' zelf (vlasbewerking). Laten wy eens en kele definities van het woord 'waerk', zoals die voorkomen in woordenboeken en artikels, met el kaar vergelyken. Volgens het Venrays Woorden boek betekent 'waerk': het merg van de vlasstengel, dat gebruikt werd voor de fabricage van jute zak ken en het fitten van draadverbin dingen. De bijlage van de door 'Horst' ge maakte film over vlasverwerking spreekt echter over 'het dikkere ga ren waar het grovere linnen van wordt gemaakt, het zgn. 'werk' (Horster schryfwyze). In het woordenboek: 'Het dialekt van de gemeente Meerlo-Wanssum' van T.H. v.d. Voort wordt 'wérk (schrijfwijze T.H. v.d. Voort) om schreven als 'afval van vlas by het hekelen' (korte vezels). Dit wérk wordt gesponnen tot draad. Nota bene in de 18e jaargang nr. 107 van het jaar 1944 heeft Veldeke een artikel staan van de heer Jans sen met een nagenoeg eensluiden de definitie als de vorige schryver T.H. v.d. Voort: "behalve nog wat stengeldeeltjes of scheven, kamde men met de hekel vooral veel korte vezels uit, dit afval heette weërk (schryfwyze van dhr. Janssen). Bei de laatste schry vers waren mensen, die er om bekend staan dat ze 'de boer op gingen' en naar het dialekt luisterden. Er is alleszins reden om te veronderstellen dat beiden de juiste definitie van het woord 'waerk' weergeven. Een bevestiging van de juistheid van deze veron derstelling kan men ook vinden in een artikel van Astrid Fümpel 'Hachs gestem und heute' waarin zij werg (Duitse schryfwyze) de kor te vezels noemt Vreemd is dat juist Veldeke als peetvader van Venrays Woorden boek met een weliswaar, helaas te vroeg overleden deskundige in het huis tot zulk een niet alleen be gripsmatig oryuiste definitie is ge komen, maar ook onvolledig is in de opsomming van de gebruiksmo gelijkheden. Immers 'waerk' werd ook ge bruikt voor het stoppen van haast afgedankte sokken (stopgaren), voor het maken van touw, voor het dichten van niet goed sluitende zui gers (waterpomp) en niet te verge ten de schooljeiigd, die er graag proppen van maakte voor de klap bussen. Ook in onze tyd wordt het nog veel toegepast in textielbehang en gemakkelyk afbreekbare 'zakjes' voor in het huishouden. Opmerkelyk is ook dat het Ven rayse woord 'waerk' ook voorkomt in een inventarisatie van een boer- dery uit 1740 in Sevenum, waar het 'waerk' op de zolder lag. Zou het woord 'waerk' dan toch een 'Se rums' woord zyn??? Misschien kan een volgende druk (van harte toegewenst) een meer juiste definitie bevatten. Overigens is het een verademing, dat er op het gebied van de schryf wyze een duidelyke en verantwoor de handleiding tot stand is gekomen, alhoewel het nog wen nen is aan de schryfwyze van 'haöken'. Ruth Roevers voor uw m KETTING- w i FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 kortingen van profiteer nu van de vriendenprijzen bij Morgana natuurlijk! slaapkamers DE BEST-NOY Steenstraat 144, Boxmeer, 08855 - 71488 Peel en Maas verschijnt weke lijks op donderdagmiddag. Onze bezorgers doen hun uiterste best om de krant voor 19.00 uur bij U in de bus te hebben. Voor bezorgklachten kunt U bellen op vrijdags vanaf 9.00 uur tot 18.00 uur, op ons kan toor, tel. 04780-82727. Wij be zorgen dan uw krant tussen 12.00 en 13.00 of tussen 18.30 en 20.00 uur. Ook kunt U met uw bezorgklach ten in onze boek- en kantoor boekhandel. Grotestraat 68, terecht. Er wordt uitsluitend vrijdags op genoemde tijdstippen na bezorgd! Dankzy een inwoner werd de po litie erop attent gemaakt dat in de bossen van Veltum twee bromfiet sen lagen. De politie ging posten en had sukses want toen deze brom fietsen werden opgehaald kon men twee 15-jarige jongens oppakken. Die werden naar het politiebureau overgebracht en aldaar ingesloten. Tijdens het verhoor bleek dat ook andere personen zich met diefstal van bromfietsen hadden bezig ge hóuden. Dankzy aanwijzingen werden ook in de buurt van het oefenter rein voor honden aan de Beekweg enkele bromfietsen aangetroffen. In totaal kon de politie zes perso nen aanhouden die zich sinds okto ber van het vorig jaar aan brom fietsdiefstal hadden schuldig gemaakt Ook hebben zij bekend ze ker zes fietsen te hebben gestolen en inbraken in een drietal auto's te hebben gepleegd. De politie dacht aanvankelyk met een bende te doen te hebben maar tydens het onderzoek is gebleken dat de zes niet gezamenlyk hebben opge treden. De leeftyd van het zestal varieert van 15 tot 20 jaar. Van het zestal is een van de da ders voorgeleid aan de officier van Justitie en voor nader onderzoek in verzekering gesteld. De anderen zyn na verhoor en opmaking van proces-verbaal, huiswaarts ge zonden. Geluidsoverlast In de nacht van zaterdag op zon dag kwamen by de politie verschil lende klachten binnen van muziek- overlast, die werd veroorzaakt vanuit de Jongerensoos aan de Hoenderstraat De politie vond de klachten gegrond en gelastte de muziek zachter te zetten. Aan dat verzoek werd voldaan. De politie zal kontakt opnemen met de gemeente om herhaling van deze muziekover- last te voorkomen. Dinsdagmiddag werd op sobere wijze, in aanwezigheid van de bewo ners van de 29 wooneenheden van het St. Joriskwartier, de gemeen schappelijke ruimte voor de bewo ners in gebruik genomen. Behalve de bewoners waren er ook enkele nieuwsgierigen die in de buurt van het St. Joriskwartier ook een nieu we woonruimte hebben gevonden en ook hopen straks van de moge- lykheden van ontmoeten gebruik te kunnen maken. De officiële inge bruikname zal op 19 maart a.s. zyn. Dan zal ook het woonzorgprojekt of ficieel van start gaan. Men had daar geen betere dag voor uit kunnen kiezen dan juist de veijaardag van St. Jozef, zo meenden nu reeds en kele bewoners. De 29 wooneenheden voor al leenstaanden en echtparen, zijn aangepast aan de behoeften van de oudere bewoners. Zo zyn er ruime kamers en keukens en is by de en tree rekening gehouden met die voorzieningen die voor de bewo ners nodig zijn. De gemeenschappelyke ruimte is niet alleen bestemd voor het sociaal kontakt maar kan ook worden ge bruikt om gezamenlyk de maaltyd te nuttigen. Een van de voordelen van het woonzorgprojekt is nl. dat er ook maaltyden kunnen worden verstrekt. Verder kunnen en zullen in die ruimte ook aktiviteiten voor de bewoners worden georgani seerd. Het gehele projekt wordt begeleid door medewerkers van het RISC on der leiding van Ankie Bongers, Tru dy van de Berg en Jos Gerritsen. Zy hebben nu al de hulp gekregen van een aantal vrywilligers en er kun nen zich nog mensen aanmelden die als vrywilliger mee willen hel pen. Het aantal zal moeten worden uitgebreid als alle aktiviteiten die men op stapel heeft staan, worden uitgevoerd. Er zal ook een bewonerscommis sie worden gevormd die inspraak zal hebben in de noodzakelyke voorschriften. Daarby wordt o.a. al gedacht aan een rookverbod of een verzoek om niet te roken en maat regelen zodat er geen huisdieren in de ontmoetingsruimte kunnen komen. VOORSTELLEN Nadat Ankie Bongers een en an der had uitgelegd werden de bewo ners op een speelse manier aan elkaar voorgesteld. Middels het lot had men groepjes gevormd. De ontmoetingsruimte zal van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur worden opengesteld. Za terdags is de ontmoetingsruimte voorlopig gesloten, maar op zondag middag van 14.00 tot 16.00 uur is de ruimte wel open. In de morgenuren zal ook de huismeester aanwezig zyn. De heer Wolfgang Bönschen is hiervoor aangesteld. De bewoners kunnen voor een klein klusje een beroep doen op deze huismeester maar de ze mag zeker niet als dè klusjesman gezien worden. Het zal verder een taak van de be- wonerscommisie zyn om aktivitei ten die de interesse hebben van de bewoners, op te sporen. Vanuit de professionele begeleiding wordt wel aan bepaalde aktiviteiten gedacht zoals meer bewegen voor ouderen. Verder denken de begeleiders aan de mogelykheid om in de toekomst een dagopvang voor ouderen in de ontmoetingsruimte te organiseren. Uit de reaktie van de bewoners en belangstelling blykt nu al dat hier in een behoefte wordt voorzien. Vrywel alle bewoners voelden zich vanaf het eerste uur thuis in het St Joriskwartier, maar wat de bewo ners misten was het feit dat men el kaar niet kende, vanwege het feit dat men allen uit verschillende buurten komt KAPEL Het St. Joriskwartier heeft nu eni ge vorm gekregen. By de officiële ingebruikname op 19 maart, zal waarschynlijk ook het St. Joriska- pelletje in ere hersteld zyn. Bin nenkort komen we in een apart artikel daarop terug. Op 1 januari 1992 werd een aan tal delen van het Nieuw Burgerlyk Wetboek ingevoerd. Door deze nieu we wettelyke regels rond de Consu- mentenkoop en de Wet Algemene Voorwaarden wordt de positie van de individuele consument aanzien- lyk versterkt In de Peel en Maas van 16 januari jl. heeft u hier al over kunnen lezen. Vandaag het vervolg. De informatieplicht van de verkoper Vanaf nu mag u - als consument - verwachten dat de verkoper u be- hoorlyk voorlicht over het even tueel te kopen artikel, vooral ook over de nadelen en gebreken. Hy is de deskundige. Indien de verkoper dit nalaat en u naderhand ontdekt dat het produkt niet aan zyn doel beantwoordt kunt u reklameren en uw geld terugvragen. Ook kunt u zich in dit verband beroepen op ad vertenties van byvoorbeeld de fa brikant die u teveel 'belooft'. Tussentijdse prijsverhoging De nieuwe wettelyke regels staan de verkoper toe de mogelykheid open te houden de pry's te verho gen nadat u iets by hem besteld heeft Wel kunt u dan van de koop af als u dat wilt als de leveringster mijn minder dan 3 maanden is. Ko per en verkoper mogen van deze regels afwyken door middel van speciale afspraken. Afwyking d.m.v. een voor alle klanten gelden de bepaling in de leveringsvoor waarden is niet toegestaan. Schadevergoeding Als de leverancier zyn kant van de koopovereenkomst niet nakomt kunt u schadevergoeding eisen voor kosten die daaruit voortvloei en. Aan de volgende voorwaarden moet dan echter zyn voldaan: - u moet daadwerkelyk materiële of immateriële schade hebben ge leden; - de tekortkoming van de leveran cier moet de oorzaak van de scha de zijn; - de leverancier moet het verzuim toegerekend kunnen worden: als hij zich daarentegen met recht op 'overmacht' kan beroepen, dat wil zeggen op omstandigheden die hij niet kon voorzien en niet in de hand had, heeft u geen recht op schadevergoedi ng; - de leverancier moet nadat u hem dat schriftelyk gevraagd heeft de overeenkomst alsnog binnen een bepaalde tyd na te komen, verzui men dit te doen. In drie gevallen heeft u echter recht op schadevergoeding zonder dat u de leverancier eerst in de gelegen heid stelt zijn tekortkoming goed te maken: als de leverancier laat we ten dat hy niet zal leveren; als levering blyvend onmogelijk is ge worden; en als de leverancier de le- vertermyn overschrydt. Voor nog uitgebreidere informa tie over dit onderwerp en/of andere informatie of klachten op het ge bied van consumentenzaken kunt u terecht bij de Consumentenwin kel, Marktstraat 8 te Venray, tel. 04780-10779. Wij zyn geopend: maandag van 13.30-17.30: dinsdag t/m vrydag van 10.00-13.00 en van 13.30-17.30 en zaterdag van 12.00-16.00 uur. Inbraak in Pelgrimshuis De dader heeft zich veel moeite moeten getroosten by de inbraak in het Pelgrimshuis in Smakt. Maar liefst vier deuren werden op ruwe wyze opengebroken. Of de dader toen in zyn werk is gestoord kon niet worden vastgesteld. Wel dat de dader niet heeft kunnen vinden wat hy zocht, want voor zover kon worden vastgesteld is hij met lege handen vertrokken. Gat in omheining vliegveld Tydens een kontrole op het vlieg veld, voordat de open dag kon plaatsvinden, werd een groot gat in de omheining ontdekt. Het onder zoek werd door de Koninklijke Ma rechaussee voortgezet Er kon niet worden vastgesteld wie het gat in de omheining heeft gemaakt Inbraak in woning Via de garage was de achterdeur van een woning aan de Ch. Ruys- straat geforceerd en was de dader in de woning gekomen. De woning was geheel doorzocht. Getracht was nog om de aanwezige kluis te ope nen maar dat was niet gelukt Wel had de dader sieraden gevonden en wat kleingeld. Hoe groot de schade is kon hangende het onderzoek niet worden medegedeeld.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5