Landschapsonderhoud in Venray Zaterdag a.s. open da| bij 't Groenewold NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Bouwvergunning verleend Koopzondagen in 1992 Commissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting Hinderwet Geen commissie maatschappelijke zaken Commissie financiën Commissie milieu Bouwvergunning aangevraagd Commissie openbare werken Hinderwet Bouwvergunning aangevraagd Trimclub Venray Triathlon Vereniging regio Venray PEEL EN MAAS Donderdag 30 januari - Pagin gj CHH RAADHUIS VENRAY Raadhuisstraat 1 Telefoon 04780-23333 Correspondentieadres: Postbus 500 5800 AM VENRAY Openingstijden: Maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. De afdeling Bevolkingszaken is te vens geopend op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. Van deze openingstijden kan uitslui tend na telefonische afspraak worden afgeweken. Spreekuren b. en w. uitsluitend te bezoeken na telefonische afspraak via de stafeenheid bestuurson- dersteuning, tel. 04780-23269, al léén vóórmiddag. Burgemeester J.F.H.A.B. Waals Maandag van 10.00 tot 11.00 uur algemene bestuurszaken: gewestelij ke en intergemeentelijke samenwer king, bestuurlijke koördinatie; openbare orde en veiligheid; voor lichting en inspraak algemeen; dorps en wijkraden; personeel, organisatie en informatica; interne dienstverle ning; ekonomische zaken: bevorde ring werkgelegenheid, markten en kermissen, handel en middenstand, bevordering toerisme, bedrijfs- en winkelvestiging. Wethouder E.M.A.A. Hoppenreijs-de Loo (loco-burgemeester) Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. milieuzaken: algemeen milieubeleid, hinderwetszaken, afvalverwerking, mestverwerking, bodemsanering; maatschappelijke zorg: gezondheids zorg, maatschappelijk werk, ouderen zorg, werklozenzorg (RBA), sociale werkvoorziening (WSW), culturele minderheden; sociale vernieuwing; emancipatie. Wethouder J.H.M.O. TTuijen Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. financiën: belastingen, gemeentega ranties (hypotheken); openbare wer ken: wegen, riolering, reiniging, groen, verkeer en vervoer; agrarische zaken: ruilverkaveling, beheer en ver koop landbouwgronden. Wethouder H.M. Kersten Maandag van 10.00-11.00 uur. ruimtelijke ordening; volkshuis vesting; bouw- en woningtoezicht; welstandstoezicht; stedebouw; grondbedrijf (m.u.v. beheer land bouwgronden): beheer eigendom men; exploitatie bestemmings plannen; grondverwerving; gronduitgifte. Wethouder P.J.H. Driessen Maandag van 10.00-11.00 uur. culture zaken: muziekschool, mu seum, schouwburg, bibliotheek, mo numentenzorg, oud archief, culturele verenigingen, grote en kleine kun sten, vrije academie; sociale zaken; onderwijs; volwassenen-edukatie; sportzaken; rekreatie; jeugd- en jon gerenwerk; akkommodatie-aangele- genheden; sociaal-cultureel werk; mondiale vraagstukken; mediazaken; kinderopvang. Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 28. januari 1992 voor de on derstaande bouwplannen bouwver gunning verleend. Zy die menen door de afgifte van één of meer van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen, kun nen op grond van de wet AROB daartegen by het college van burge meester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaarschrft in dienen en wel binnen dertig dagen na bovengenoemde datum. het renoveren van een var kensstal aan de Ringweg 12 te Ys- selsteyn t.n.v. L.T.G.H. Philipsen; het bouwen van 10 vrye sek- tor woningen aan de Maijolein 34 t/m 52 (even) te Venray tn.v. G. Raammakers Bouw- en Verkoopmy Gemert bv, Molenstraat 41 te Gemert De burgemeester van Ven ray, drs. J.F.H.A.B, Waals Naar aanleiding van het verzoek van de VZO afdeling Venray heeft de gemeente de volgende dagen als 1. Donderdag 30 april (Koninginne dag), in verband met sportevene menten/festiviteiten. 2. Zondag 13 september, in verband met Straatfestival. 3. Zondag 29 november, in verband met Sinterklaas-aktiviteiten. 4. Zondag 20 december, in verband met Kerstmarkt. Sinds dit jaar is het toegestaan om acht zondagen de winkel te ope nen. In een enquete, onder de win keliers gehouden, sprak een meerderheid zich echter uit over vier zondagen. De stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen (IKL) startte in 1988 met een pro- jekt voor het onderhoud van landschapselementen in de ge meente Venray. Onder kleine landschapselementen verstaan we houtwallen, houtsingels, bos jes, heggen, knotbomen e.d. Door de uitvoering van land- schapsonderhoud probeert de stichting IKL dit soort elementen in het landschap te behouden en de kwaliteit te verbeteren. Dit land- schapsonderhoud gebeurt op basis van een beheersplan per gemeente. Op dit moment is de IKL aktief in circa 45 van de 56 Limburgse ge meenten. Op het onderhoudsprogramma voor de gemeente Venray staan on geveer 300 landschapselementen die overwegend eigendom zijn van particulieren. In veel gevallen gaat het om houtsingels en kleinere bos jes in het agrarisch buitengebied. Het onderhoud van bos- en natuur gebieden groter dan 5 ha behoort niet tot het werkterrein van de IKL. Op maandag 3 februari a.s. wordt een openbare vergadering gehou den van de commissie ruimteiyke ordening en volkshuisvesting, aan vang 18.00 uur in kamer 127 van het raadhuis. De agenda luidt als volgt: 1. Opening en mededelingen. 2. Spreekrecht pubhek. 3. Ingekomen stukken. 4. Vaststelling verslag vergadering gehouden op 2 dec. 1991. 5. Behandeling afdoenings-/aan- dachtspuntenhjstje d.d. jan. 1992. 6. Gewestelyke zaken. 7. Woningbouwprogramma 1992. 8. Concert-raadsvoorstellen inza ke voorbereidingsbesluiten. a. T.b.v. het bouwplan van Bouw- bedryf Raedts tot het bouwen van 12 vrye sektor woningen aan de Randenrad in Oostrum; b. T.b.v. het realiseren van wo ningbouwplannen in fase III van Landweert. 9. Concept-raadsvoorstellen inza ke grondtransakties. 10. Rondvraag en sluiting. Kennisgeving bekendmaking beschikking Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, gelet op de Wet algemene bepalingen milieu hygiëne. dat zy hinderwetvergun ning hebben verleend aan: Maatschap Geurts, Bodden- broek 7 en 9, 5808 AK Oirlo, voor een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning voor een varkensmestbedryf en groenten- kwekery gelegen aan de Bodden- broek 7, 9 en ongenummerd te Oirlo. De beschikking en bybehorende stukken kunnen op het raadhuis. Raadhuisstraat 1 te Venray, kamer 309, elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur worden ingezien tot 1 maart 1992. Tbt deze datum kunnen de stuk ken ook, na telefonische afspraak, worden ingezien op elke donderdag- van 16.30 tot 19.30 uur. Tbt deze datum kan by de afde ling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State een beroep schrift worden ingediend doqr de aanvrager en degenen die tegen de aanvraag om vergunning tijdig be zwaren hebben ingediend. Ook de genen die om gegronde redenen niet in staat zyn geweest bezwaar te maken, kunnen een beroepschrift indienen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Raad van State, afde ling voor de geschillen van bestuur, postbus 20019, 2500 EA 's-Graven- hage. Op bovengenoemde datum wordt de vergunning van kracht, tenzy vóór deze datum beroep is ingesteld en een verzoek wordt gedaan om de beschikking te schorsen of een voorlopige voorziening te treffen. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet wor den gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Post bus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, het hoofd van de afdeling volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, ir. G.EJ.M. Frencken WERKPLANNEN De stichting IKL voert onder houdswerk uit op basis van jaarlyk- se werkplannen. Vanuit het onder houdsprogramma wordt jaariyks een aantal elementen aangepakt. Echter alleen nadat daarvoor van de eigenaar toestemming is verkre gen. Inmiddels zyn reeds vier werkplannen uitgevoerd. Het IKL heeft alleen onderhoud gepleegd aan elementen die eigendom zyn van particulieren. In het onder houdsprogramma is ook een aantal gemeenteiyke elementen opgeno men. In opdracht van de gemeente heeft het werkvoorzieningsschap (NLW) de afgelopen jaren onder houd gepleegd aan diverse gemeen- telyke objekten. De afgelopen 4 jaar is door het IKL en de NLW onderhoud ge pleegd aan in totaal circa 90 ele menten. Het betreft in totaal 30 kleinere bossen met een gezamen- lyke oppervlakte van 26 ha. Een be langrijk werkterrein vormen de lynvormige houtopstanden zoals houtwallen en houtsingels. Hiervan zyn 60 elementen aangepakt Deze hadden in totaal een lengte van 12 kilometer en een oppervlakte van 8,5 hactare. HAKHOUTBEHEER In het verleden werden kleine landschapselementen vaak als hak hout beheerd. Dit betekende dat de begroeiingen met een bepaalde re gelmaat vrywel volledig werden ge kapt waarna zich weer een nieuwe begroeiing ontwikkelde vanuit jon ge scheuten op de stobben. Na een aantal jaren werd het hout dan weer opnieuw gekapt Dit hakhoutbeheer wordt door de IKL ook meestal toegepast by- hout wallen, houtsingels en bosranden. Een belangryk motief hiervoor is dat door het toepassen van hak houtbeheer de overlast voor aan grenzende gronden minder wordt terwyl de natuurwaarde van een dichte en lage hakhoutbegroeiing in zyn algemeenheid groter is dan van een hoge en doorgeschoten houtopstand. Enkele duidelyke voorbeelden van waar deze werkwijze door de stichting IKL is toegepast zyn: - Diverse houtwallen in het dal van de Oostrumsche Beek tussen Oostrum en de Geysterse Bossen. - Een houtwal naby Smakt op de hoek Spurkt-Loobeek. - Een houtwal die ligt in het gebied tussen de oude stortplaats in het Venrayse Broek en de Beekweg. - Enkele bosjes die liggen tussen de Beemdweg en de Hoogriebroek- seweg. - Diverse singels nabij de Pastoor COMMISSIE Ter begeleiding van het IKL- projekt in Venray is een zogenaam- De vergadering van 4 februari a.s. zal vanwege het ontbreken van vol doende agendapunten geen door gang vinden. De eerstvolgende vergadering is gepland op dinsdag 10 maart a.s. om 17.30 uur. Op woensdag 5 februari a.s. wordt een openbare vergadering gehou den van de commissie financiën, aanvang 18.00 uur in het raadhuis. De agenda luidt als volgt: L Mededelingen en ingekomen stukken. 2. Vaststelling verslag 8 jan. 1992. 3. Gewestaangelegenheden. 4. Begroting 1992. Nadere monde linge toelichting op de begroting 1992. 5. Artikel-12-aangelegenheden. 6. Rondvraag Op woensdag 5 febr. a.s. wordt een openbare vergadering gehou den van de commissie milieu, aan vang 18.00 uur in kamer 127 van het raadhuis. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Spreekrecht publieke tribune. 3. Gewestaangelegenheden. 4. Vaststelling verslag vergadering 5. Ingekomen stukken en medede lingen. 6. Rapport Inspektie Uitvoering mi lieutaken. 7. Rondvraag de technische commissie opge richt Naast de stichting IKL en de gemeente zyn hierin een viertal be langengroeperingen vertegenwoor digd. Het betreft de heer L. Pouwels uit Heide namens de agrariërs via de LLTB. De heer H. Philipsen uit Ysselsteyn namens de gezamenlyke dorpsraden. De heer G. Pouwels uit Merselo namens de plaatselyke vry willigere via het IVN en de heer L. Arts uit Oirlo namens de plaatse lyke jagers via de KNJV. Vanuit deze belangengroeperingen wordt het werk van de stichting IKL en de werkwijze als positief ervaren. De vertegenwoordigers van de LLTB en de dorpsraden zijn van mening dat het onderhoud van de kleine landschapselementen een te lange tyd is blyven liggen. Doordat de stichting IKL het onderhoud nu weer heeft opgepakt vermindert de overlast en de schaduwwerking van de houtopstanden. Dit is gunstig voor de aangrenzende grondgebrui kers. Voor menig agrariër en burger leidt het werk van de stichting IKL aanvankelyk tot een schrikreaktie omdat het hakhoutbeheer het beeld oproept van kaalslag. De prak- tyk heeft volgens de heren Pouwels en Philipsen echter geleerd dat de begroeiingen zich snel weer her stellen en dat ere gevarieerde hou topstanden tot ontwikkeling komen. Ook gunstig is dat de stich ting IKL na uitvoering van het on derhoud nog enkele jaren nazorg- werkzaamheden verricht ONDERSTEUNING GEMEENTE De uitvoering van een IKL-pro- jekt is alleen mogelijk met onder steuning van de gemeente. In 1987 stelde de gemeente Venray een kre diet beschikbaar voor de aankoop van materialen, zoals bosplantsoen en afrasteringspalen, die nodig zyn voor het herstel van de landschaps elementen. Ook zegde de gemeente toe te zullen zorgen voor de uitvoe ring van een aantal gemeentelijke elementen. Na een periode van 4 k 5 jaar zou dan een eventuele verde re ondersteuning van het projekt worden bekeken. Over deze vraag heeft het gemeentebestuur inmid dels een besluit genomen. In okto ber 1991 heeft de gemeente besloten in principe geld beschik baar te zullen stellen voor de voort zetting van het projekt voor landschapsonderhoud in Venray voor nog eens een periode van 5 jaar. De verwachting is momenteel dat het huidige projekt voor landschap sonderhoud in Venray binnen deze periode kan worden afgerond. Voor meer informatie over het projekt voor landschapsonderhoud in Venray kunt u kontakt opnemen met de heer Jo Geurts, projektvoor-. bereider by de stichting IKL: 04750-31200. Art 19 WR.O/50,8 woningwet Burgemeester en wethouders van Venray zijn voornemens om met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelyke Ordening en/of artikel 50, lid 8, van de Wo ningwet, medewerking te verlenen aan de navolgende bouwaan- vrage(n): het bouwen van een woning aan de Kerkweg te Ysselsteyn tn.v. R.J.S. Lemmens, Timmermanns- weg 54. De op de bouwaanvrage(n) betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 31 januari 1992 gedu rende 14 dagen voor een ieder ter inzage by de onderafdeling bouw en woningtoezicht kamer 310 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termyn kunnen eventuele bezwaren schrifteiyk by burgemeester en wethouders wor den ingediend. Donderdag 6 februari a.s. wordt een openbare vergadering gehou den van de commissie openbare werken, aanvang 18.00 uur in het raadhuis. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Spreekrecht publiek. 3. Verslag vergadering 92-01. 4. Ingekomen stukken. 5. Mededelingen. 6. Gewestaangelegenheden. 7. Bestedingsplan 1990/1991. 8. Raadsvoorstel inzake onttrek king aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Smak te rweg. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Kennisgeving bekendmaking aanvraag Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, gelet op de Wet algemene bepalingen milieu hygiëne, dat by hen een aanvraag om vergunning ingevolge de Hin derwet is binnengekomen van: R Direks. Steegkamp 2, 5811 BG Castenray voor een nieuwe, de gehele inrichting omvattende ver gunning voor een varkenshoudery gelegen aan de Steegkamp 2 te Castenray. De aanvraag en de bybehorende stukken kunnen op het raadhuis. Raadhuisstraat 1 te Venray, kamer 309 elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur worden ingezien tot 29 februari 1992. Tot deze datum kunnen de stuk ken ook, na telefonische afspraak, worden ingezien op elke donderdag van 16.30 tot 1990 uur. Tbt bovengenoemde datum kun nen gemotiveerde bezwaren schrif- telyk worden ingediend by burgemeester en wethouders van Venray. Degene die een bezwaar schrift indient kan verzoeken zyn persoonlyke gegevens niet bekend te maken. Wy zyn voornemens om voor de ingediende aanvraag een openbare zitting achterwege te laten, omdat daaraan naar verwachting geen be hoefte bestaat Indien men echter hierom verzoekt (by de onderafde ling milieubeheer) kan men tot één week voor het verstryken van be vengenoemde termijn in de gele genheid worden gesteld ook mondelinge bezwaren in te bren gen. Daarbij bestaat dan tevens de mogelykheid tot een gedachtenwis- seling over de aanvraag tussen het bevoegd gezag, de aanvrager en ove rige aanwezigen. Alleen degenen die bezwaar heb ben gemaakt naar aanleiding van de aanvraag en alleen degenen die kunnen aantonen dat zy daartoe re delijkerwijs niet in staat zijn ge weest, kunnen tydens de verdere procedure bezwaar maken tegen de ontwerp-beschikking en/of beroep indienen tegen de uiteindelyke be schikking. Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, het hoofd van de afdeling volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, ir. G.J.EM. Frencken Burgemeester en wethouders van Venray zyn voornemens aan de na volgende bouwaanvragen medewet king te verlenen. het bouwen van een woning aan de Hoogriebroekseweg 23 te Oirlo tn.v. dhr. J. Loonen, Hoogrie broekseweg 21; het bouwen van een berging aan de Pinksterbloem 8 te Venray tn.v. W.L.M. Broers, Maijolein 9; het bouwen van een berging aan de Pinksterbloem 9 te Venray tn.v. G.A.M. Hermans, Houtza gerstraat 19-, het plaatsen van een afschei ding voor de krattenopslag aan het Gouden Leeuwpad te Venray tn.v. Kon. Ahold nv, Postbus 623 te Zaan dam. De op de bóuwaanvrage(n) betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 31 januari 1992 gedu rende 14 dagen voor een ieder ter inzage by de onderafdeling bouw en woningtoezicht kamer 310 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termyn kunnen eventuele bezwaren schriftelyk by burgemeester en wethouders wor den ingediend. De burgemeester van Venray, drs. J.F.H.A.B. Waals Lopersgroep: Zaterdagmorgen: duurloop van 10 km (kortere afstanden voor be ginners t 3 en 5 km) op het Hazebroek-circuit. We vertrekken om 8.00 uur vanaf parkeerpl. Ste- vensbeekseweg. Maandag- en donderdagavond: vertrek om 18.30 uur vanaf St An- thoniusveldweg 1. Doel: konditie- looptraining over 10 km op harde ondergrond voor langere afstand, route singels Venray; ook rondom Venray. Trimmers: (loopafstand 5 km, wandelen ook mogelyk. Zondagmorgen op het Geysterse Bossen-circuit een gevarieerd trim- programma. We verzamelen en van gen aan om 9.00 uur by wandelpad kapel. Inlichtingen verstrekt gaarne: P. Loomans, Ouverturestraat 14, Ven ray, tel. 85384. REINIGEN VERVEN IMPREGNEREN REPAREREN STOPPEN VERHUURTAPUTREINIGER REINIGEN VAN: KLEDING, (VLOER-) KLEDEN DEKENS, DEKBEDDEN, (VITRAGE-) GORDIJNEN, TROUWJAPONNEN, (TUINSTOEL-) KUSSENS, TAPIJTEN. Winkelcentrum Veltum 58a Tel. 84257 Poststraat 6 Venray (nabij Postkantoor) Tel. 82025 n DJ oy tal A.s. zaterdag 1 februari organi seert 't Groenewold een open dag ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van de school. Tussen 14.00 en 16.00 uur kan ieder op zyn ge mak eens rondkyken in de school en kan men zich door medewer kers laten informeren over het spe ciaal kleuteronderwijs en het l.o.m.-onderwys. De open dag wordt georganiseerd om geïnteresseerden wat meer in formatie te kunnen geven over het speciaal onderwys op 't Groene wold, ook al met het oog op de toekomstige verdergaande samen werking tussen basis- en speciaal onderwys. Speciaal kleuteronderwys 't Groenewold heeft een afdeling speciaal kleuteronderwys. In deze groep zitten kinderen in de leeftyd van 4 tot 7 jaar by wie zich - in wil lekeurige" volgorde - problemen kunnen voordoen by de sociaal- emotionele ontwikkeling, spraak-/ taalontwikkeling, motorische ont wikkeling. zintuiglijke ontwikke ling en by de ontwikkeling van het verstandelijke vermogen. Meestal is er sprake van een kombinatie van problemen. In de groep van ongeveer 12 kin deren wordt een onderwijspro gramma gevolgd, waarbij observatie en behandeling een belangrijke plaats innemen. Observatie is nood- Vlakwatercross suksesvol De 16e Vlakwatercross, die gehou den werd op zondag 26 jan. was evenals het vorig jaar, suksesvol voor onze vereniging. Veel ereplaat sen over de diverse afstanden gin gen naar onze leden. 's Morgens werden de afstanden voor de rekreatnen gelopen. Op de 7,4 km ging de overwinning naar Sjaak v.d. Pas. Hij noteerde voor de ze afstand een goedé tyd van 24.30 min. Jan Oudenhoven finishte in 31.24 en Willy Willems in 33.14. Op de 9,4 km was er voor Ludy Verstap pen een 2e plaats weggelegd, hy no teerde een goede tyd van 34.47. Overige uitslagen zijn: Bernard v.d. Linden 36.50, Danny Hoedemakers 37.00, Jos Hebben 37.52, Frank v. Meyel 38.34 en Peter Gommans 39.17. 's Middags was er het programma voor de wedstrydatleten. By de da mesafstand over 4200m ging de overwinning royaal naar Helle Vul- lings. Zy versloeg met byna 1 min. de nr. 2 Franka Jansen. De eindtijd van Helle bedroeg 14.44 en Frank 15.41; Rian Gerrits werd 6e in 17.20. Op de korte herencross over 1900m werd Jan Poels 2e in 6.30. De langste afstand die er op deze dag verlopen werd was de 11,2 km. Hier werd Hennie Freriks na een span nend duel 3e. Hy noteerde een eindtijd van 38.24 Peter Schers die na lange tyd deelnam aan een loop wedstrijd werd hier verdienstelyk 6e in 39.00, Petro v.d. Sterren 8e in 39.42 en Mart van Rooy 9e in 39.51. Goede prestaties van onze leden. Train ingstyden: Vrydag: 19.00-20.00 uur Zwemmen in De Sprank. Zaterdag: 15.00-16.30 uur Lopen, byeenkomst parkeerplaats oude zwembad. Zondag: 10.00 uur Fietscross, bij eenkomst parkeerplaats oude zwembad. Dinsdag: 19.00-20.00 uur Zwem men in De Sprank. Woensdag: 19.00-20.30 uur Baan- t raining. Wedstrydagenda 2 febr.: Profil-cross Uden. zakelyk om een kind gedurenl langere tyd extra te kunnen volge zodat meer zicht gekregen wordt f de problemen van de kinderen r om een ontwikkelingsperspekl te kunnen bepalen en met I ouders een nieuw advies voor f periode na de kleuterschool te k nen bespreken. Behandeling is eveneens groot belang: er wordt gestart uit voorstellen die door de toe! tingscommissie geformuleerd zjj|) Als basispakket binnen de afdelil dient een uitgebalanceerd kleuti ontwikkelingsprogramma, waait de accenten voor ieder kind schillend kunnen liggen, groepsleerkracht vervult ondersteuning van de klai assistente - een centrale rol. De handeling kan extra ondersteui worden door een logopediste, f therapeute, jeugdarts, orthop goog, schoolmaatschappelyk wet' ster en door de direkteur van school. L.o.m.-onderwys Aan 't Groenewold zyn ookjai groepen l.o.m.-onderwys veri den. Het gaat hierby om kinderjj met normale mogelykeheden wie de leerresultaten desondai achterblyven. De leerlingen krygen dezelt vakken als op de basisschool, waiV2 bij het tempo aangepast kan w$y den. 's Morgens staan vooral vu ken als rekenen, lezen, spelling el overige taalonderdelen op het p oj gramma en 's middags - en ook ic op woensdagmorgen - komen overige vakken aan bod. De leerlingen zijn ingedeeld leefgroepen: hierin zitten kindeC bij elkaar die wat betreft leeftyd W elkaar passen. Voor rekenen gf spelling wordt er gewerkt in ni 10 groepen: hierin zitten leerlinglul bij elkaar die allemaal ongev< Z< even ver zyn met rekenen cq. sj>n ling. In het onderwysprogrami wordt zoveel mogelyk volgens pl gewerkt. Het is dan ook belangd dat de onderwysresultaten nauw L zet worden by gehouden. Speciale voorzieningen jeu De groepsleerkracht heeft centrale rol in de begeleidng van kinderen. Daarnaast is er een in%. ne begeleidster die de groepsle |c kracht ondersteunt en de hulp a)^ de kinderen koördineert en B: waakt. Tevens beschikt de schoei over een remedial teacher: d s houdt zich bezig met extra leerhi (j: aan een klein groepje of aan ind 2' duele leerlingen. De logopedi cj werkt aan taal-/spraakprobleni 10 en een motorisch remedial teacl biedt hulp via het bewegen en s len en geeft tevens eenmaal week gymles aan elke groep, evéjj als de vakleerkracht muziek. M De begeleidingscommissie (ortl ei pedagoog, jeugdarts, school-ma M schappelijk werkster en direktt k van de school) volgt daarnaast in w gemene zin de ontwikkeling van J* kinderen. >h H 'Weer samen naar school' ja Staatssekretaris Wallage he 1< met de besturenbonden een ov M eenkomst gesloten waarin d< z\ zich verplicht hebben samenw king tussen basis- en speciaal 1 derwijs te bewerkstelligen. Het d( daarvan is: voorkomen dat het ai tal leerlingen in het speciaal ond wijs groeit. Daarom word L momenteel voorbereidingen geti fen voor het vormen van samij( werkingsverbanden tussen schol voor basis- en speciaal ondenvjtQ De beide scholen voor speciaal ie; derwys in Venray (De Essel enev Groenewold) oriënteren zich sam met de andere scholen voor sf* ciaal onderwijs in Noord-Limbï over de mogelyke inbreng in z4 samenwerkingsverband.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 14