PEEL EN MAAS Iet InterVen College is ieuw in Noord-Limburg Aktiviteiten voor mensen met en verstandelijke handicap Internationale indoorcross in Ysselsteyn A.s. zaterdag officiële opening Duimelot en Paddestoel Sociale vernieuwing in Brukske van start 3-DAAGSE ANTIEKBEURS - GRUBBENVORST 'T HAEREN Lezing over ^epswonen 50+ Zo hoort het... Kijkdag gevonden fietsen Koffieschenkdag in Wereldwinkel Venray Oplossing voor invaliden parkeerplaats OOK Info-avond over dagverblijven voor geestelijk gehandicapte kinderen ivrijdag 17 jan. 118.00-21.00 uur saterdag 18 jan. 13.00-17.00 uur t rondag 19 jan. 1.00-17.00 uur Ruim assortiment betaalbaar antiek: meubelen - klokken sieraden - porselein schilderijen enz. enz. ds het begin van dit school- i; yn enkele oude namen uit het rwijs in Noord-Limburg ver ijlen: het Puteanuscollege te en het IMBO te Venray. Daar in de plaats is een nieuwe gekozen: het InterVen InteiVen College is een uitge- instituut met zeer veel oplei- in voor middelbaar beroeps- rwijs. Je kunt er terecht als je I louder wilt worden, maar ook kok, winkelier, kraamver- iter en nog een groot aantal an- beroepen. Het InteiVen College namelijk opleidingen voor gjinistratieve beroepen, pnder- W erschap, dienstverlening en ïdheidszorg en horeca- en voe- dienst En In vrywel al die ingen is er zowel een lange als iorte opleiding. ordat die korte opleidingen 'l_ gekoppeld aan de lange, is het makkelijker dan in het verle- mogelijk om over te stappen de een naar de ander. Vroeger yt e dat vaak een volledig jaar, nu »nt dat 'niet meer. 127 januari komt dhr. A. v. van de LVGO (Landelijke Ver- ng Groepswonen Ouderen) nleiding houden en een video- vertonen over het hoe en waar aan groepswonen 50 ereen die belangstelling heeft woon nieuwsgierig is, is van welkom, e bijeenkomst wordt gehou- ^>p 27 januari a.s. om 20.00 uur \?t RISC-gebouw, Kennedyplein Venray. Er wordt een bijdrage kosten van ƒ5,- gevraagd, verband met de grootte van de ie graag een telefoontje vooraf Ol 04780-10157. Natuurlijk verandert er nog meer. In alle opleidingen wordt hard ge werkt aan de vergroting van de praktijkgerichtheid van het onder wijs. Hoe praktykgerichter een opleiding immers is, hoe beter de leerling immere na de opleiding te recht kan in het beroep waarvoor hij is opgeleid. Ondanks zij omvang is het Inter Ven College geen massaschool waarin de leerling verloren loopt. Het InteiVen College is namelijk zo georganiseerd dat deze altijd deel uitmaakt van een overzichtelijke groep waarin een vaste persoon als aanspreekpunt dient. Bovendien verzorgt het InterVen College oplei dingen op 3 verschillende plaatsen: in Venlo op de Laaghuissingel 4, in Venray aan de Leunseweg 2 en in Panningen aan de Kerkstraat 27. Je kunt dus voor de meeste opleidin* gen in de buurt terecht. Het is dan ook de moeite waardje eens nader te oriënteren op de opleidingen van het InterVen Colle ge. Dat kan via je dekaan. Die heeft informatiemateriaal over alle oplei dingen. Maar je kunt ook even bel len (077-543535). Dan krijg je alles thuisgestuurd. En tenslotte kan iedereen zelf ko men kijken. Op zaterdag 25 januari tijdens de open dag van 10.00 tot 14.00 uur. De adressen staan in de advertentie elders in dit blad en daarin is ook de volledige lijst van opleidingen opgenomen. Vernielingen De lichtbakreklame van een be drijf aan de Plataanstraat werd ver nield aangetroffen. Het is niet onmogelijk dat dit door een vracht auto is vernield. De bestuurder heeft zich nog niet gemeld. Een Venrayse dame stalde haar fiets in de fietsenstalling van het zwembad. Bij terugkeer bleek haar fiets verdwenen te zijn. Die werd la ter, totaal vernield, teruggevonden in het centrum. Bijna iedere week moeten wij in Peel en Maas oproepen plaat sen voor getuigen, die gezien hebben dat een geparkeerde personenauto werd beschadigd door een ander motorvoertuig, waarby die bestuurders ge woon 'vergeten' hun identiteit bekend te maken. Deze week hebben wij twee berichten die het tegendeel be wijzen. Hierbij gaat het om twee dames die zich als 'dame in het verkeer' hebben ge dragen. Op een parkeerplaats botste een personenauto, bestuurd door een dame, tegen een al daar geparkeerde auto. Zij had weinig tijd om de politie te bel len, maar deed wel een briefje met daarop haar naam etc. ach ter de ruitenwisser. Later stelde zy de politie daarvan in kennis. Die ging ter plekke kijken maar de auto was verdwenen. Nog steeds wacht de politie of de gedupeerde zich zal melden. Bij het achteruitzetten botste een auto, bestuurd door een da me, in het Brukske tegen een lichtmast. Ze stelde de politie daarvan'in kennis. De schade aan de lichtmast zal de dame voor haar rekening nemen. Uiterst gevaarlijk explosief gevonden Tijdens landbouwwerkzaamhe- den in Oirlo werd een uiterst ge vaarlijk explosief, een achtkantige Engelse brandbom, gekenmerkt 4 lbs Mark I, gevonden. Van dat soort brandbommen werden er tijdens de oorlog vele honderden in Venray afgeworpen. Nu, na meer dan 45 jaar, zo vertelden ons de deskundi gen, blijven deze brandbommen niet alleen uiterst explosief maar ook levensgevaarlijk. By het aan treffen is maar één advies... blijf er van af en waarschuw de politie. De mannen uit Culemborg zullen zich over dit oorlogstuig ontfermen. Inbrekers aangehouden na zoekaktie Dinsdagavond omstreeks 20.15 uur werden twee personen betrapt bij een inbraak in een woning aan de Leunseweg. Het tweetal ging er vandoor met een aan de Molenhof weg geparkeerde personenauto. De politie zette al haar beschikbaar personeel in. Op de Laagriebroekse- weg werd de auto ontdekt. De twee personen, beiden Joegoslaven, 23 en 26 jaar oud, konden worden aan gehouden. Zy werden voorgeleid en voor verder onderzoek ingesloten. Getracht zal worden na te gaan waar de goederen ontvreemd zyn. maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST Vrijdag 24 januari a.s., van 16.00 tot 19.00 uur, geeft de poli tie weer de gelegenheid een kijkje te nemen in de voorraad gevon den fietsen. Diegenen die de laat ste 3 maanden hun fiets zijn kwijt geraakt kunnen dan kijken of hun 'karretje' bjj de gevonden fietsen staat. De verkoop van de fietsen zal op een ander tijdstip plaatsvinden; daarvoor krijgen diegenen die een aangifte hebben gedaan van diefstal van een fiets, een oproep. A.s. zaterdag 18 januari zal er in de Wereldwinkel weer koffie wor den geschonken. Op deze manier is het mogelyk om eens gratis en vrij blijvend 'zuivere' koffie te proeven. Alle koffie, die in de Wereldwin kel wordt verkocht, heeft het Max Havelaar keurmerk; dit keurmerk geeft aan dat de koffie rechtstreeks is ingekocht bij koöperaties van kleine boeren, tegen een rechtvaar dige prijs. Een groot deel van onze koffie is afkomstig uit Midden- en Latijns Amerika. Dit feit zal het komende jaar meer onder de aandacht wor den gebracht, omdat 1992 wereld wijd In het teken zal staan van Columbus. Het besef wat de 'ontdek king' van Amerika voor gevolgen heeft gehad voor de oorspronkelij ke bewoners zal daarbij wiet mogen ontbreken. Overigens geldt voor alle produk- ten die in die winkel verkrijgbaar zijn, dat de opbrengst ten goede komt aan de kleine producenten in de derde wereld. De verkoop van de ze produkten maakt het hen moge lijk zelfstandig een eigen bestaan op te bouwen, omdat er een eerlijke prijs voor wordt betaald. De Wereldwinkel garandeert ook dat deze produkten op een mens vriendelijke manier gemaakt zijn. Kom gerust langs in de Hense- niusstraat 3A. De openingstijden zijn: maandag t/m vrijdag van 14.00-17.00 uur en zaterdag van 10.00 t/m 16.00 uur. De gemeente Venray en de fami lie Van Houten uit Landweer! zyn tot overeenstemming gekomen over een invalidenparkeerplaats bij het huis van de familie Van Houten. Enkele weken geleden maakten wij melding van deze situatie waarbij de familie Van Houten een invali denparkeerplaats zo dicht mogelijk bij huis wilde hebben. Goed overleg tussen wethouder Truijen, de be trokken ambtenaar en de familie heeft er nu toe geleid dat de familie Van Houten, in haar voortuin, op eigen kosten, een invalidenparkeer plaats aan mag leggen. De gemeente zal er voor zorgen dat de aan- en af voer van de auto op die plaats pro bleemloos kan verlopen. Wethouder Truijen liet vorige week, tijdens de commissievergade ring van openbare werken en ver keer wel weten dat het hier, gezien de gezondheidssituatie van mevr. Van Houten, om een uitzonderings geval gaat. Wateroverlast Een niet dichtgedraaide water kraan in een textielzaak aan de 3 zorgde ervoor dat de naast apotheek wateroverlast had. Gelukkig werd die waterover last nog tijdig ontdekt, konden er maatregelen worden genomen en kon het defekt worden vastgesteld. De schade zal onderling worden ge- voor uw A KETTING A FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 DONDERDAG 16 JANUARI 1992 Nr. 3 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG jaar geleden een onderzoek inge steld naar de wensen van in Venray (zelfstandig) wonende verstandelijk gehandicapten om hun vrije tijd zinvol in te vullen. Hiervoor werd een werkgroep in het leven geroe pen, waarin vertegenwoordigers van De Laterye/Noorderhof, Sint Vincentius, Nieuw Spraeland, de Stichting Bekkershof en de afd. zelfstandig wonen van de SPZ el kaar vonden in hun gezamenlijke ideeën om verstandelijk gehandi capten door een goede vryetyd- besteding meer zelfrespekt bij te brengen. VIER AKTIVITEITEN Er bleek veel belangstelling te be staan voor gezellig samenzijn, ko ken, muziekmaken en dansen. Om aan deze wensen te kunnen vol doen werd geprobeerd aansluiting te vinden bij reguliere instellingen in Venray. En met resultaat. Om eenmaal per maand 's avonds gezel lig bij elkaar te kunnen zijn, werd onderdak gevonden in De Spring plank. Iedere donderdagavond kun nen kookclubs terecht in de keuken van Marianum. De ene week de mensen met een licht ver standelijke handicap, de andere week mensen met een iets lager ni- toto Ge HirdesASLH veau. Voor het beoefenen van mu ziek is eenmaal per week De Galmhut van De Zangers van Sint Frans beschikbaar en degenen, die graag willen dansen, volgen iedere zaterdag in een groepje van twintig personen een kursus bij Crea Dans Party Centrum Janssen. GESLAAGD EXPERIMENT Al deze aktiviteiten hebben in Venray het experimentele stadium achter de rug. De Stichting Bek kershof, de instelling voor het organiseren van vrijetijds- en vor- mingsaktiviteiten voor mensen met een verstandelijke handicap, kan binnenkort een aantal goed lo pende aktiviteiten overnemen, dank zij de Venrayse werkgroep, die zich zeer nauw bij dit werk betrok ken voelt. De vreugde, die de deelnemers beleven aan al deze ak tiviteiten, straalt door naar de vrij willigers, zonder wie de projekten niet zouden kunnen draaien. De S.P.Z. is overigens op zoek naar vrijwilligers die bij deze koo- kaktiviteit kunnen en willen as sisteren. Zij kunnen eens een kijkje komen nemen op die don derdagavond en mogelyk ook een handje toesteken. OPENINGSTIJDEN: WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING rond staan er spruitjes op enu. Spruitjes met hamlap- en vla na. In de n van scholengemeenschap um aan de Mgr. Nolensstraat deze donderdagavond de liefjes' tussen de pannen, igster Lia Juliana heeft met lijke tekeningetjes aangege- welke volgorde de kooksters kers moeten werken. Clara eulen, tot aan haar pensione kokkin bij gezinsvervangend de Laterije, Lies Savelkouls - ieuwe vrijwilligster - en Diny ski, houden een oogje in het ranneer de hamlappen de pan n om gaar te sudderen. De nannen en vrouwen achter de potten' hebben er zichtbaar ^Ei' in. Strakjes zullen zy gezel- et elkaar van de resultaten van ij ligen kookkunst genieten. MEER ZELFRESPEKT jji e kookavond-op-de-donderdag t van de aktiviteiten, die in de I zyn opgezet door de'Stichting jjjj Sociaal Pedagogische Zorg om jij! indelijk gehandicapten in de jjjj Noord-Limburg een goed ge il iseerde vrijetijdsbesteding te Op initiatief van Herman jij; :y, consulent vrijetijdsbeste- van de SPZ werd anderhalf Op 18 en 19 januari organiseert MCC Venray voor de vierde maal een indoonnotocross in de manege te Ysselsteyn. Nu al hebben vele coureurs uit België. Duitsland en Nederland ingeschreven voor dit weekend. MCC Venray is de enige organisator waar de coureurs beide dagen tijdens een indoor aan de start mogen komen. Vandaar dat ve le coureurs elk jaar weer naar het Ruitersportcentrum Ysselsteyn te rug komen. Gereden zal er worden in de klas sen van 80cc tot en met de zware 500cc klasse. Het circuit wordt op gebouwd met houten springschan- sen. Dit staat weer garant voor vele hoge en verre sprongen. De cou reurs zullen er beslist weer een wedstrijd op zich van maken, wie er het hoogst en verst kan sprin gen. Voor het publiek betekent dit veel spektakel en sensatie. Vanaf de extra geplaatste tribunes is het voor iedereen goed te volgen. De afzui- Zaterdagmorgen om 10.00 uur zal wethouder Driessen de officiële opening verrichten van de gekom- bineerde nieuwbouw van peuter speelzaal De Paddestoel en kinderdagverblijf Duimelot. De nieuwbouw, gelegen aan de Beu kenlaan, is overigens al in oktober in gebruik genomen. Voor Duimelot is dit een uitbrei ding van de kapaciteit. De ruimte binnen de voormalige Claraschool was duidelyk te kléin geworden. Het opstarten van een nieuw pro- jekt buitenschoolse opvang, maak te de nood voor nieuwe lokalen alleen nog maar hoger. Tot de zomervakantie zal deze buiten schoolse opvang in de nieuwbouw plaatsvinden. Dan zal de ruimte daar voor de opvang van een baby- en peutergroep worden gebruikt. De buitenschoolse opvang wordt dan verplaatst naar het oude gebouw. Voor Peuterspeelzaal De Pad destoel (voorheen Centrum) is met deze nieuwbouw een zeer oude wens in vervulling gegaan. Zestien jaar geleden werd deze peuterspeel zaal 'tijdelyk' ondergebracht in de Protestantse School aan de Pr. Bernhardstraat. Dit gebouw raakte echter steeds meer in verval. Eind ging van de rookgassen zal gebeu ren met ventilatoren, zodat dit absoluut niet hinderlijk is voor de toeschouwers. Voor veel toeschou wers is het derde weekend van ja nuari dan ook 'Indoorweekend in Ysselsteyn'. Op zaterdag starten de trainingen om 15.00 uur. De wedstrijden be ginnen om 17.30 uur en gaan duren tot 22.00 uur. Op zondag is de eerste start om 12.30 uur. Om 17.00 uur zal dan voor de laatste maal het start hek vallen voor de superfinale. Dit vormt telkens het hoogtepunt van het weekend. De entree bedraagt voor twee da gen: vanaf 16 jaar ƒ15,-; 12-16 jaar ƒ5,-; onder 12 jaar onder begelei ding gratis. Voor een dag bedraagt de entree ƒ10,- en ƒ3,50. Het Ruitersportcentrum Yssel steyn is gelegen aan de Buntweg in Ysselsteyn. 1990 werd met de gemeente over eenstemming bereikt over een nieuw te bouwen peuterspeelzaal. De bouwkosten zouden worden ge dekt uit de opbrengst van de grond- verkoop van het terrein aan de Pr. Bernhardstraat. Tot overmaat van ramp brandde peuterspeelzaal Centrum enkele weken voordat men ging verhuizen tot de grond toe af. De verzekering dekte gelukkig de schade zodat in oktober in een nieuw gebouw met nieuw materiaal begonnen kon worden. De leiding van De Pad destoel heeft ondertussen nog wat gebreken gekonstateerd. Zo pro beert men op het parkeerterrein meer speelplaats voor de kinderen te krijgen. Het beschikbare terrein voldoet wel aan de normen maar is volgens de leiding aan de kleine kant Het is overigens nog maar de vraag hoelang het gebouw door De Paddestoel gebruikt kan worden. Het zou best zo kunnen zyn dat de peuterspeelzaal in de loop van dit jaar haar deuren sluit. Over deze problematiek kunt U elders in dit blad meer lezen. Geachte redaktie. Laatst was ik op de kinderafdeling van het Elizabeth ziekenhuis en daar vertelde iemand mij dat op dat moment alle patiëntjes - op één na - er waren i.v.m. ademhalingsproblemen. Zou u zo vriendelijk willen zyn in Peel en Maas te vermelden welke politieke partijen hier zich sterk maken voor vraehtluchtverkeer op Venray? Dan weet ik de eerstvolgen de gemeenteraadsverkiezing in ieder geval op welke partij ik niet moet stemmen. Valentine Kalwij Reaktie van de redaktie: Wij ad viseren u eens kontakt op te nemen met de politieke partijen of met de gemeenteraadsleden. Hun namen en adressen staan in de zojuist ver schenen Gemeentegids. Daar kunt u het beste vernemen hoe men hierover denkt. Op woensdag 22 januari a.s. orga niseert de kern Noord-Limburg van de Stichting Down's Syndroom (SDS) een informatie-avond over't dagverblijf voor geestelijk gehandi capte kinderen'. Wij hebben hier voor uitgenodigd Ine Overbeek. Zij is voor haar werk bij de Sociaal Pedagogische Zorg (SPZ) ook ver bonden aan een dagverblijf voor geestelijk gehandicapte kinderen. Daarnaast zal zy ook wat vertellen over de funkties en doelstellingen van de SPZ. De informatie-avond wordt ge houden in basisschool De Bongerd, Eikenlaan 1. Venray. aanvang 20.00 uur. Nadere informatie en opgave by F ran ka en René Stevens, tel. 04780-87889. Verzakking trottoir - verzwikte enkel Een verzakking in het trottoir aan de Klooste rat raat in Oost rum had voor een 41-jarige inwoner van Oostrum ernstige gevolgen. Hij ver zwikte, door die verzakking zijn enkel en moest zich onder medi sche behandeling stellen. De gemeente is van de verzakking in kennis gesteld. Het is niet be kend of het slachtoffer de gemeente aansprakelyk zal stellen. Afgelopen dinsdag is in Bruks ke de start gemaakt met het buurt- beheerprojekt in het kader van de Sociale vernieuwing. Tijdens de eerste van een viertal informatie avonden, waarbij tussen de 20 en 30 personen aanwezig waren, werd door wethouder Hoppenreijs-de Loo nog eens uitgelegd op welke wijze de gemeente vorm wil geven aan de sociale vernieuwing in het Brukske. Daarbij zal vooral naar de wensen van de bewoners worden geluisterd. De wethouder wees er daarom ook op dat, indien mensen iets hebben of willen, dat dan ook melden. Er zyn financiële midde len om zaken te realiseren. Bewo ners van het Brukske kunnen daarvoor bij een speciale wijkbe heerder terecht, dhr. Mart Willems van het RISC. Deze is de komende twee jaar full-time als wijkbeheer der beschikbaar. De voorlichtingsbijeenkomst werd verder opgeluisterd met een videofilm over een wijk waarin Tan te Sjaan, een soort volksfiguur, be woners wist te aktiveren, waardoor een kinderboerderij gerealiseerd kon worden. Die gedachte, dat be woners zelf de handen uit de mou wen steken om iets gerealiseerd te krygen, is ook in Brukske van be lang. Met wachten en klagen wordt niets bereikt. Na de pauze kregen de aanwezi gen gelegenheid om vragen te stel len. Zo werden er vragen gesteld over het plaatsen van banken voor bejaarden. Deze vraag kon door de wethouder' al snel worden beant woord. Daarover zijn nl. al afspra ken gemaakt met de bewonere commissie. Nog dit voorjaar zullen op een aantal plaatsen zitbanken worden gerealiseerd. Andere vragen gingen m.n. over de rotzooi die door bewoners wordt veroorzaakt. Er werd vooral ge klaagd dat bepaalde bewoners zich nergens wat van aan trekken. Daar mee kwam meteen een van de moeilijke kwesties naar boven. Hiervoor zal nl. een mentaliteitsver andering noodzakelijk zijn. Iets wat in twee jaar moeilijk te realiseren zal zijn. Frits Vossen, de betrokken ambtenaar van de gemeente, noem de dit een zaak van lange adem. Hij noemde het al geruststellend als over twee jaar gekonkludeerd kon worden dat er een mentaliteitsver betering is opgetreden. 'Wat in 10 tot 15 jaar gegroeid is kun je niet in twee jaar ombuigen'. Vandaag, donderdag is de tweede info-avond en ook volgende week zijn er nog twee avonden. Meer hierover kunt U lezen op de pagina Gemeentepraat.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 9