Op weg 11aar 1993 Balans van het leven morgana gèef nu je ogen de kost bij Morgana Slaapkamers Veel en maas Donderdag 2 januari - Pagina 5 Bij de overgang van 1991 naar 1992 hebben wij Dhr. Waals, sinds 1 september burgemeester van Venray, en deken Buschman, kerkelijk leider van het dekenaat Venray, gevraagd om wat gedach ten op papier te zetten voor onze lezers. Beiden gaven graag gehoor aan deze wens en hebben ie der op hun eigen wijze invulling hieraan gege ven. Zo laat burgemeester Waals ons over zijn schouder meekijken in zijn agenda en naar de toekomst van Venray. Ook Deken Buschman kijkt naar de toekomst, met name naar de rol van de kerk in onze gemeenschap. Het besturen van een gemeente is een bezigheid van velen. De raad, het college van b. en w. en zo'n 350 ambtenaren zijn daar in Venray dagelijks mee bezig. En dan nog afgezien van provinciale- en rijksbestuurders en -ambtenaren, die daar, in meer of mindere mate, ook af en toe mee bezig Zijn. at houdt dat besturen nu in. Een blik in de agenda van drs. J.F.H.A.B. Waals, sinds 1 september 1991 burgemeester van Venray. Maandag De week begint met de commissa ris van politie. De politie in Neder land wordt thans gereorganiseerd van plaatselijke politie naar regio nale politie. Het gezag over de poli tie zal dan anders worden. Maar de verantwoordelijkheid voor de open bare orde en de veiligheid blijft wel. We spreken deze maandag dan ook uitgebreid over de basispolitiezorg in Venray en omliggende gemeen ten die in 1993 grotendeels vanuit Venray zal worden verzorgd. Venray zal het centrum worden voor de ba sispolitiezorg voor heel noordelijk Noord-Limburg, dus van Mook ca. tot Sevenum, waarvoor zo'n 160 po litiemensen beschikbaar zullen zijn. Het is mogelijk om in alle plaatsen een politiebureau te hand haven, maar we denken dat dat niet goed is. Je moet alle aanwezige poli tiemensen zo effektief mogelijk in zetten en dat kan het best vanuit 2 of 3 basiseenheden, die dan het gehele gebied bedienen. De basis eenheden zullen in het gebied ge huisvest zijn. Dus in Venray, Horst en Bergen of Gennep. Dat is naast een organisatorisch probleem, een zaak waar alle betrokken gemeente raden ook wat in te zeggen willen hebben. We besluiten in januari 1992 eerst met alle burgemeesters te gaan praten. Tussen 10 en 12 uur is er iedere maandag spreekuur. Vandaag is er iemand die een klacht wil indienen tegen een behandeling door een ambtenaar en iemand die met mij wil praten over de gang van zaken op de gemeentelijke begraafplaats. In beide gevallen wordt het gesprek door de heer Spelbos vastgelegd en krijgen de mensen de toezegging dat ze binnen een maand antwoord krijgen. Zeker daar waar het een klacht geldt zal dat veel aandacht vragen. Klachten worden serieus [genomen en derhalve is ook de vi sie van de betrokken ambtenaar van belang alvorens kan worden geantwoord. De heer Spelbos zal beide zaken verder begeleiden. Na het spreekuur is er nog tijd voor een gedachtenwisseling met het hoofd van de afdeling burgerza ken over de organisatie van de ker mis in 1992. De kermis zal op vrijdagavond beginnen en dat heeft ertoe geleid dat er een aantal grote exploitanten bereid zyn naar Ven ray te komen met hele mooie attrakties. Hij moet een keuze voor bereiden voor het college van b. en w. Het is prettig te kunnen kiezen, want dan kunnen we zorgen voor kwaliteit van dit voor de regio en voor Venray belangrijke evene ment Het begin van de maandagmid dag is altijd gereserveerd voor de voorbereiding van de vergadering van b. en w. op dinsdagmorgen. Dat wil zeggen dat zo'n 80 voorliggende besluiten moeten worden doorge werkt. Een deel is routine, maar het andere deel is dat bepaald niet We zullen morgen moeten praten over de extra rijksbijdrage voor 1991, zo'n 9,3 miljoen gulden; de aanpassing van de grondprijzen en de ontwikkeling van het Vlakwater- gebied. Over dat laatste heb ik een snelle gedachtenwisseling met wet houder Driessen en we besluiten daarover eerst nog eens met de betrokken ambtenaren van gedach ten te wisselen alvorens een defini tief voorstel aan het college wordt uitgebracht Het Vlakwatergebied is voor Venray van groot belang en de gemeente kan er vele mooie dingen doen, maar ze moeten ook betaald worden. We zyn het er samen over eens dat dat evenwicht nog niet he lemaal gevonden is en we zullen in overleg met de betrokken ambtena ren zien of dat verbeterd kan worden. 's Middags om 4 uur is er een ont vangst van 20 Duitse jongeren die in het leerlingenstelsel zitten, en die een stage van twee weken lopen bij bedrijven in Venray en omge ving. Die uitwisseling is door de Kamer van Koophandel georgani seerd. Samen met vertegenwoordi gers uit het bedrijfsleven verzorgt de gemeente een korte introduktie. Om 5 uur is er een besloten verga dering van de gemeenteraad over de extra rijksbijdrage die de ge meente in 1991 krijgt. Het bedrag van 9,3 miljoen lykt niet mis, maar wethouder Truijen weet de gemeen teraad te overtuigen van het feit dat die bydrage redelyk aan de maat is voor de sanering van de gemeente lijke begroting, maar dat nauwe- lyks ruimte wordt geboden voor nieuw beleid. De resultaten van de ze vergadering zullen we morgen in b. en w. bespreken. Ik ben net voor half negen thuis en dus op tyd voor de ouderavond van een van de kinderen en daarna het gewone leeswerk. Dinsdag Om 9 uur is er de wekelijkse ver gadering van het college van b. en w. We trachten om met alle beslui ten tegen half één klaar te zijn om dan 's middags wat meer tijd te kunnen besteden aan een meer uit gebreider gedachtenwisseling over toekomstige beleidsontwikkelin gen, die aangestuurd moeten wor den: de ontwikkelingen in het centrum: de ontwikkelingen op de Vliegbasis De Peel; de werkgelegen heid; de regionale ontwikkelingen, zowel wat Venray daaraan kan doen als wat die betekenen voor Venray; het grondprysbeleid; de uit gangspunten voor de begroting 1992 en de meerjarenbegroting 1993-1996; het milieubeleid dat nu handen en voeten gegeven kan wor den nu er een aantal nieuwe mede werkers in dienst zijn; de sociale vernieuwing en het cultuurbeleid. Allemaal onderwerpen die niet één twee drie tot besluiten leiden, maar waarvan de richting toch wat moet worden aangegeven, willen de ambtenaren er mee vooruit kun nen. Die diskussies zijn eigenlijk het leukste werk. Het college is dan met de toekomst bezig en ook uit de inbreng van de ambtenaren blijkt dat er in Venray een fantastisch team mensen aan het werk is: Deze middag wordt er uitgebreid gesproken over de gemeentefinan- ciën. Naar aanleiding van de beslo ten raadsvergadering wordt een duidelijk collegestandpunt gefor muleerd over de ruimte die we den ken nodig te hebben voor nieuw beleid in de nabye toekomst. Voor de verbetering van het industrieter rein Smakterheide; voor de moge lijke huisvesting van zo'n 650 militaire gezinnen in Venray; voor de herinrichting van grote delen van het buitengebied; voor de ont wikkeling van het centrum van Venray tot regionaal koopcentrum en voor de verbouwplannen van de schouwburg. Niet dat dat geld er allemaal van zelf komt, maar al die plannen moe ten goed onderbouwd worden aan gebracht bij rijk en provincie. Wethouder Kersten zal voor 1992 een nader voorstel doen voor een meer gedifferentieerde grondprys. Dat wil zeggen dat de kwaliteit van de woonomgeving en het niveau van investeringen op industrieter reinen daarin verwerkt zullen zijn. In afwachting daarvan besluiten we de huidige grondprijzen slechts aan te passen aan de inflatie over de afgelopen 2 jaar, zo'n 7,8% dus. 's Avonds is er een ledenvergade ring van de WD, waar het Tweede Kamerlid Wiebinga een inleiding zal houden. Ik ga daar ook heen. Los van de heer Wiebinga, die een interessante inleiding hield, ont moet je daar toch ook weer inwo ners van Venray waarmee het plezierig is kennis te maken. Woensdag De woensdag begint met een ge sprek met een delegatie uit het bestuur van de Vereniging van Zelf standige Ondernemers (VZO), ter voorbereiding van een gesprek dat de volgende week zal plaatsvinden met het gehele college. Werkgele genheid is van groot belang in Ven ray en de eerst verantwoordelijken daarvoor zijn in belangryke mate de zelfstandige ondernemers, die voor een belangrijk deel in de VZO zijn georganiseerd. We spreken de agenda door en be reiden op hoofdpunten het overleg voor. Met name op het gebied van de ruimtelijke ordening; verkeer en vervoer; parkeren; het autovrij ma ken en de sociale veiligheid in het centrum, zijn er veel vragen en wensen die moeten worden door gespeeld naar de betrokken wet houders. Daarna is er een gesprek met het Kringbestuur van de LLTB. We wis selen zeer uitgebreid van gedachten over de toekomst van de intensieve veehouderij, de milieuproblemen in deze sektor, de realiteitszin, de zakelijke benadering en hun toe komstgericht denken valt hier op. Ook zy verwachten van de gemeen te medewerking, op het gebied van hun initiatief voor mestverwerking, de ruimtelijke ordening, de milieu vergunningen, bouwvergunningen en ondersteuning van hun wens het verplaatsingsbeleid te verrui men. Het inzicht dat zij geven in de wijze waarop zij zelf de milieupro blemen op de bedrijven aanpak ken, en de investeringen die dat vraagt, geeft vertrouwen en dwingt respekt af. Tussen de middag lunch ik met een oude studievriend die een kur- sus volgt in De Witte Hoeve en er daar achter kwam dat ik sinds kort in Venray woon. We hadden elkaar zo'n 18 jaar niet meer gezien, maar die tyd wordt dan toch snel weer overbrugd. 's Middags begin ik in de auto overleg met de gemeentesekretaris over een aantal personele zaken. Onder de 350 ambtenaren is er na- tuurlyk een groot verloop, er gaan mensen.met de VUT, met pensioen. Er gaan mensen naar andere funk- ties, er komen vakatures die hetzij via een open sollicitatie hetzij via een wervingsbureau moeten wor den vervult. Tot slot bereiden we het overleg met de vakorganisaties voor dat komende week zal plaats vinden. Daarna spreken we over het over leg dat we om half vier zullen heb ben met deputé Pleumeekers in Maastricht. We gaan daar praten over de provinciale bijdrage in de rekonstruktie van het Schouwburg- plein/Henseniusplein. De gemeente heeft een bijdrage van 1,4 miljoen gevraagd omdat we met berekenin gen hebben kunnen aantonen dat die rekonstruktie voor de ontwik keling van het centrum van Venray tot regionaal koopcentrum van be lang is en dat die rekonstruktie zal leiden tot meer investeringen door het bedrijfsleven. Zo'n 12 miljoen schatten we. Het is dus nuttig besteed geld. Daarnaast willen we nog een aan tal zaken bespreken op het gebied van de regionale ekonomische ont wikkeling en de bestuurlyke ver nieuwing. De vorming van regio besturen dus, waarvoor de deputé recent een aantal duidelijke uit spraken heeft gedaan. Op de terugweg evalueren we de resultaten van het gesprek. De bij drage lijkt redelijk zeker, maar niet voor het volle pond. De deputé heeft verder aangegeven dat hij ernaar streeft om de huidige gewesten Noord- en Midden-Limburg samen te voegen tot een bestuurs regio nieuwe styl, in samenhang met de vorming van een standsgewest Ven- lo/Tegelen. De ontwerp struktuurvi- sie van het provinciale bestuur, die binnenkort verschynt, gaat daar ook van uit Nieuwe uitdagingen lig gen dus te wachten en hij verwacht van Venray een aktieve rol. *s Avonds is er met wethouder Kersten en enige ambtenaren, over leg met een aantal mensen van het ministerie van Defensie uit Duits land en uit Den Haag over de zeke re komst van vier squadrons geleide wapens naar de Peel, en de mogelijke huisvesting van deze mi litairen in Venray. Ook daarin zul len we moeten investeren. Donderdag Zoals iedere week, begint de don derdag met werkoverleg met de be trokken ambtenaren ekonomische zaken. Alle bedrijfskontakten worden doorgenomen, nieuwe ini tiatieven worden overwogen en aangestuurd en deze week is de wenselijke plaats van Venray in het nieuwe regionale ontwikkelings programma onderwerp van overleg Er zal aan het college worden voorgesteld om, na Venlo en gelijk aan Weert en Roermond, de regio nale stedelijke funktie van Venray sterk aan te zetten en vanuit die op tiek projekten aan te dragen die plaats overstijgend en regio on dersteunend zijn. Dus niet op de eerste plaats mikken op de eigen ontwikkeling maar die duidelijk in een breder perspektief plaatsen. We kiezen voor het motto 'Groei door kwaliteit en groei voor kwaliteit'. Daarna is er overleg met de loco burgemeester, mevrouw Hoppen- reijs-de Loo, over een aantal ge westelijke zaken. Er is 's middags eerst dagelijks bestuur van het Ge west Noord-Limburg en daarna al gemeen bestuur. Het is van belang dat we een aantal onderwerpen, zo als handhaving milieuwetten en re gionale samenwerking afstemmen. Zij is woordvoerder in het alge meen bestuur en ze heeft nog nade re informatie nodig uit het dagelijks bestuur om tot een afge wogen oordeel te komen. Venray zal regionaal koördinatiepunt worden voor handhaving van milieuwetten. Daardoor is veel werk verzet en dat moet in het algemeen bestuur dui delijk tot uitdrukking worden ge bracht. Daarnaast spreken we uitgebreid over het initiatief om in Venray een regionaal HALT-bureau te vestigen en over de uitvoering van de ge meentelijke nota over gokversla ving in relatie tot het gewestelijke beleid. Halt staat voor 'Het Alterna tief en is een bureau van waaruit kleine kriminaliteit alternatief wordt gestraft (dienstverlening) en veel aandacht zal worden besteed aan de voorkoming daarvan. Het initiatief zal slagen en zo'n regio naal bureau zal in Venray komen. Het beleid ter voorkoming van gok verslaving zoals dat door de ge meenteraad is vastgesteld, mag rekenen op steun en medewerking van de lokale horeca. We spreken de afspraken door die we en detail met de lokale horeca-inrichtingen willen maken. Tussen de middag lunch ik met de burgemeester van Venlo. Venray ert Venlo zullen veel gaan samen werken, nu en in de toekomst, en daarvoor zijn door de beleidsambte naren een aantal afspraken voorbe reid. Na afloop van de vergade ringen van het dagelijks en het algemeen bestuur van het Gewest Noord-Limburg zullen de beide col leges van Venray en Venlo samen de nadere afspaken over die samen werking bevestigen. Met de gemeente Horst hebben we al der gelijk afspraken met name op het terrein van de agribussines. Een sa menwerking die zowel is gebaseerd op het gebruik maken van de ken nis in de beide ambtelijke appara ten, als samenwerking op het gebied van regionale bestuurlijke zaken. We praten samen wat over dat ko mende overleg en over de toekomst van het Gewest Noord-Limburg Ver der die middag dus gewestelijk ver gaderen en konstruktief overleg tussen Venray en Venla Beide colle ges zijn erg toekomstgericht bezig en erkennen de waarde van goede samenwerking in gewestelyk ver band. Venlo blijkt ook bereid haar initiatief voor de vorming van een stadsgewest Venlc/Ibgelen in een gewestelijk perspektief te plaatsen. Dus geen konkurrentie, maar ver sterking van de samenwerking Ik kom net op tijd thuis om het proefwerk Engels van een van mijn zoons aan een laatste kontrole te onderwerpen. Het zal wel gaan. Het blijkt daags daarna een 8 geworden te zijn. Vrijdag De vrydag begint om half negen met een overleg met de Kunstkring Venray over hun plannen voor 1992 en hun ambities voor nog meer en nog grootser in de jaren daarna. De geweldige belangstelling voor hun manifestatie "Beeldige kleding' dit jaar is voor deze enthousiaste men sen een geweldige stimulans. Ze zien veel mogelijkheden voor de toekomst, met name in het Oda- park en het daar gelegen theehuis. Wethouder Driessen is ook erg en thousiast over dit partikuliere ini tiatief op het gebied van kunst en cultuur. Daarna een overleg met wethou der Hoppenreijs-de Loo ter voorbe reiding van mijn werkbezoek aan Het Schuttersveld. Dat bejaarden daar goed wonen is alom bekend, maar bestuurders zijn zeer geïnte resseerd in het toekomstige strate gische beleid van dergelijke zorginstellingen in de gemeente. Kwaliteit van de zorg voor wonen en werken is juist voor de oudere mensen van groot belang en een wezenlijke verantwoordelijkheid van de lokale overheid. Vandaar dat een dergelijk werkbezoek goed moet zijn voorbereid. Ik ben onder de indruk van wat er in Het Schut tersveld gebeurt en nog te gebeuren staat 's Middag is er overleg met de werkgroep die de verbouwing van het gemeentehuis voorbereidt. Van buiten heeft het gemeentehuis veel uitstraling, maar binnen is het niet meer aangepast aan de eisen die aan een moderne effektieve ambte lijke organisatie wordt gesteld. Maar dat kost geld en dat is in Ven ray een zaak van ieder dubbeltje 5 keer ronddraaien voor het uit te geven. Maar het bestuur is ook ver antwoordelijk voor goede werkom standigheden voor haar eigen medewerkers en de werkruimte moet ook voldoende zijn voor een dynamische organisatie. Die ver antwoordelijkheid dienen we dus te nemen en een nader voorstel voor het college en de raad voor te be reiden. 's Avonds is er een festelijk jaardi ner van de Industriële Club. Mijn vrouw en ik gaan in feestelijke kle ding naar gastvrije mensen in een plezierige ambiance. Dat zijn de leuke dingen in het leven. Een week dus, zo uit het laatst van 1991. Telt een week geen 7 dagen vraagt u? Ja, maar de ont brekende 2 zijn niet voor u, al thans grotendeels. Maar op die andere 5 zijn velen, raad, college, ambtenaren, samen bezig met een stukje van uw toekomst en uw welbevinden. Waarom, omdat wij met z'n allen hopen dat het u goed zal gaan in 1992. Daar wer ken we aan. drs. J.F.H.A.B. Waals burgemeester Venray ligt er een mogelijkheid om op nieuw te kiezen voor de gemeen schap, hoe onvolmaakt deze in onze ogen ook mag zyn. Echter alleen door de inzet van allen voor en in die gemeenschap kan deze zich ont plooien tot een familie van mensen die open staan voor elkaar. Waar dit al geldt voor de gewone burgerlijke samenleving daar geldt dit des te meer voor de parochiege meenschap in deze dagen en in on ze streken. Ook ten opzichte van haar hebben wij als gedoopte en ge vormde mensen een persoonlijke verantwoordelijkheid, die niemand van zich af kan schuiven. Als ge meenschap van mensen die met vallen en opstaan zich in navol ging van Jezus van Nazareth willen inzetten voor de komst van Gods Ryk op aarde is zij afhankelijk van de inzet van allen. Om elkaar te be moedigen. te steunen, te dragen, te troosten, te helpen, te korrigeren. ja zelfs te vermanen. Alleen zo kan zij uitgroeien tot een echte gemeen schap van mensen die zorg draagt voor elkaar. Anders vervaagt de Kerk tot een service-apparaat dat slechts dienst doet bij bepaalde gelegenheden. Ook al zijn dit vaak cruciale punten in het leven van een mens-. Doopsel, Huwelijk en Uitvaart, Het ontneemt haar de mogelijkheid te zijn wat het is en ontneemt ons dat te ervaren. Mijn wens voor dit nieuwe jaar voor onze Kerk en voor u is dan ook: dat wij opnieuw en bewust kie zen voor onze eigen plaatselijke kerkgemeenschap en ons daar met hart en ziel voor willen inzetten. Van harte wens ik u en iedereen die u dierbaar is een Gezond en Ge zegend 1992 toe. C.J.R. Buschman pastoor-deken tijdens onze sublieme midwintershow. cloanlfamorc slaapkamers DE BEST-NOY Steenstraat 144. Boxmeer. 08855 - 71488 's maandags gesloten - vrijdag koopavond Diefstal groenten Weer kwam een inwoner, die als hobby het telen van groenten in zijn volkstuintje heeft, aan de Burg graaf tot de ontdekking dat een niet-teler op een goedkope manier voor de Kerstdagen groenten uit zijn tuintje had 'gejat'. Deze keer ging het om spruiten, knolselderij en boerenmoes. Het is niet de eer ste keer dat zijn werk voor niets is geweest en anderen hem voor zyn geweest Begin en einde hebben voor ons mensen een bijzondere aantrek kingskracht Wat normaal gespro ken zomaar verder tikt wordt voor een moment stilgezet: de tijd. Het komt op de sekonde aan: midder nacht. Het oude jaar is voorbij, het nieuwe begint Dan worden wij ons er van bewust, dat we in een tijd le ven die komt en gaat Niemand zal zich in deze dagen wel aan die trend kunnen onttrekken. Ieder een zal terugblikken hoe het afgelo pen jaar geweest is. Iedereen zal zich afvragen wat het komende jaar ons brengen zal. Terugblik en voor uitzicht zullen by ieder van ons verschillend uitvallen. Niet alleen omdat we verschillende ervaringen opgedaan hebben, maar ook omdat voor iedereen iets anders belang rijk is. Voor de een zijn dat mis schien ervaringen in de familie, met de kinderen, voor anderen het werk of de werkeloosheid, voor weer anderen vragen naar gerech- tigheid en vrede. Het zou goed zyn wanneer wij ons niet aan al deze ge dachten proberen te onttrekken. Door hen komen wij onszelf op het spoor, onze maatstaven en beoorde lingscriteria. Voor ons is het echter niet zo eenvoudig om de balans op ;te maken als voor een bedrijf, dat aan het einde alleen de vraag hoeft te stellen hoeveel er onder de streep overblijft. De positieve en negatieve ervaringen van ons ieven laten zich niet tegen elkaar weg heren. Ook voor een dekenaat is zo een balans belangrijk, ook wanneer het wezenlyke zich aan onze ogen ont- den van onze huidige tijd is tevens één van de grootste gevaren voor onze samenleving en voor onze Kerk: de persoonlijke vrijheid van iedere mens. Zij stelt ons aan de ene kant in staat tot een ontplooi ing van onze gehele persoon, maar dreigt ons aan de andere kant te isoleren van elkaar. Daardoor ver liezen wij gemakkelijk uit het oog wat ons als mensen met elkaar ver bindt en koncentreert onze aan dacht op wat ons schijnt te scheiden. Maatschappij en Kerk vervallen van een hechte gemeen schap die elkaar tot steun kan en wil zyn, tot een verzameling van be langengroepen die elkaar het leven moeilijk maken. Aan het begin van dit nieuwe jaar trekt. Hoe geloofd en bemind, hoe gehoopt en gestorven werd is niet in statistische tabellen af te lezen. Hoeveel egoisme ons leven bepaal de, waar verzoening geweigerd werd, hoe men zich door vooroorde len zelf isoleerde, dat en vele ande re negatieve dingen zal alleen God zelf zien en goed inschatten kun nen. Dat wat het leven van onze pa rochiegemeenschap het afgelopen jaar in Gods ogen is geweest, laat zich niet aan de opbrengst van de gezinsbijdrage meten, noch aan het aantal dopen, huwelijken of begra fenissen, noch aan het aantal van hen die op zondag de liturgie mee vieren. Maar het troostvolle voor onze ba lans zowel in het persoonlijke als in het dekenale leven is dat het afgelo pen jaar nog niet definitief vastligt. Wij kunnen ook achteraf nog din gen veranderen. Ook dat wat pijn doet kan heel belangrijk voor ons worden, een nieuwe stap tot rijping en verdieping, wanneer ik goed daarmee omga. Zelfs de schuld die ik draag kan, wanneer ik ze erken en om vergeving vraag by God en de mensen tot een nieuw begin worden. We kunnen het afgelopen jaar achteraf nog veranderen. Maar dat gaat niet zonder echte persoon lijke inzet Het is niet alsof je vuil met een bezem onder de mat keert. Deze verandering vereist onze volle dige persoon en bepaalt het nieuwe begin, het nieuwe jaar. Hoe groot echter onze persoonlij ke inzet is, hoe goed onze nieuwe voornemens ook zijn, hoe bewust we onze nieuwe prioriteiten ook stellen voor een echte realisatie er van zijn wij als mensen aangewe zen op elkaar en op God. Want één van de grootste verworvenhe-

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5