Energiegebruik en het broeikaseffekt PEEL EN MAAS OWE METEEN ADVERTENTIE IN DE KRANT BEREIKT U MEERMENSEN PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Energiebesparing kan: vier seizoenen lang Als u weet dat bijna 90% van alle Venrayers onze krant leest, dan weet u natuurlijk ook waar u moet adverteren Blijspel toneelverenigifia HOT Help het V milieu PEEL EN MAAS Donderdag 2 januari - Paginl g 1 Grote Kerk Deken C.J.R. Buschman, Eindstraat 6, tel. 81275; kapl. H. de Wit O.F.M., Patersstraat 29. tel. 82385 b.g.g. 85855; kapl. L. Houben, Dr. Poelsstraat 4, tel. 11664. Zaterdag: 9.00 Lsm. te.v. de H. Maagd Maria voor roepingen tot het priesterschap, diakonaat en het re ligieuze leven. 19.00 ZONDAGS DIENST; Leo Gooren; Hein Aben; overl. ouders Pypere-Clabbers; Lies- beht Vermeulen-Verheyen; Lies Loonen-Quicken (koll.); Truus Vermeulen-Franssen (koll.); Nol Schuurmans (koll.); Maria Hagens- Maessen (koll.); Nella Beterams- Hesen; ouders Flinsenberg-v.d. Mor tel en overl. fam.; Jan v.d. Zanden (koll.). Zondag: Openbaring des Heren; Driekoningen; Hoogfeest 8.00 Lsm. jrd. Piet Lenssen; Pierre Pou- wels (koll.). 9.30 Lat Hgm. overl. va der en pater Chris Houben; overl. ouders Gerardus Thijssen-Maters, overl. kinderen en overl. fam.; Jo Wennekers-Muijsers; overl. ouders Kersten-van Ticheloven; zuster Lud- wina Peetere (koll.); Martha Gerrats- Stienen en zoon Hay; Ben Schim v.d. Loeff. 11.00 H. Mis met volks zang; Jan Derckx; Helmer Janssen; Theodora Peters-Wijnhoven (koll.); Jan Deenen sr.; Jan Deenen jr. en Sraar Deenen; Maria de Lauw- Lindere (koll.). Maandag: H. Gerlach. 9.00 Lsm. Theodora Veretraaten. Dinsdag: H. Raimundus van Pe- nyafort 9.00 Lsm. W. Broers, echt- gen. en overl. kinderen. 19.00 Lsm. Loes Loonen-Quicken (buurt); overl. oudere Van Osch-Hebben. Woensdag: 9.00 Lsm. oudere Van Pelt-Stumpe; Johanna Francisca Maasden en Elisabeth Mathilde Ver meulen (S). Donderdag: 9.00 Lsm. P. Janssen-Oudenhoven en overl. fam.; W. Broers, echtgen. en overl. kinderen. 19.00 Lsm. oude stichtin gen; voor de wereldvrede. Vrijdag: 9.00 Tot zekere intentie. Mededelingen: De kollekte van Kerstmis voor onze eigen kerk heeft 5.793,65 opgebracht. Langs deze weg willen wij u van harte danken. Vanwege de verbouwing zal de kerk tot 10 maart a.s. niet ter be zichtiging open zyn. De deken en de kapelaans willen u allen, die meegewerkt hebben aan de vieringen van Kerstmis van harte bedanken. En wat was het fijn dat we met zovelen het Kerstfeest in de kerk hebben mogen vieren. Wat zal het fijn zyn dat we ieder week end zo de eucharistie konden vie ren, wy zijn toch allen kinderen van één vader en zusters en broe ders door Christus. Laten we dit iedere week tastbaar maken door samen dit in het weekend te vieren. Het ligt in uw handen. Akolieten: Zo: 9.30 Gerard Hop- penbrouwere en Hans van Pelt. Lektoren: Za: 19.00 G. de Groot. Zo: 11.00 G Hendriks. Misdienaars: volgens lyst Kapel St Servatius Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang Voorganger: G. van Loenen. Lektrice: J. Heutinck. Zondag: 9.30 Liturgieviering met koor. Voorganger: G. van Loenen. Lektrice: H. Brouwer. Donderdag: 16.45 Groepsmedita- tie in het Stiltecentrum (pav. G.). Paterskerk Zaterdag: 8.00 Fhm. Springint- veld-Geurts en Konings. 17.00 Gele genheid om te biechten. 18.30 ZONDAGSVIERING. Gezongen door het Ven rays Gregoriaans Koor; Wim Beterams; Riek van Sinten-Bongera (koll.); Joop Steylen (koll.); jrg Ger- truda Lenssen-Heesen. Zondag: Peest van de verschy- ning des Heren. 9.00 Voor de paro chie. 11.15 Gezongen door de Zangers van St. Frans; Truus Magotteaux-Klabbere; Jacobus Phi- lipsen en Francina Goossens; jrg. Gerard v.d. Waarden; Konrad Thys- sen en overl. fam.; jrg lbon San ders. 18.00 Voor de overledenen. Maandag: 8.00 Celina Rojer en Constant Rojer. 19.00 Overl. fam. Philipsen. Dinsdag: 8.00 T.e.v. St Antonius. 19.00 Jrg. Piet Maas en overl. fam. Woensdag: 8.00 Voor overl. mede broeders. 19.00 Voor de overlede nen (offerbus). Donderdag: 8.00 Elisa Palm en te.v. H. Geest 19.00 An toon Lu- cassen. Vrijdag: 8.00 Fkm. Arts-Janssen. 19.00 Gezinsmis voor de gezinnen. Naar de hulpakties voor de slacht offers in Joegoslavië konden we het mooie bedrag overmaken van ƒ1200,-. Erg bedankt Akolieten: Za: 18.30 Eqiiel Rustere. Zo: 9.00 Pascal Rustere-, 11.15 Jaap Janssen; 18.00 Johan Pouwels. Parochie Brukske Zondag: Peest van de verechy- ning des Heren. 10.00 Hoogmis. Voor lev. en overl. fam. Swinkels. Voor afspraken kimt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: Priesterzaterdagvie- ring. Geen H. Mis om 8.00 uur. 10.45 Rozenkrans en biechtgelegen heid. 11.15 Gezongen H. Mis uit dankbaarheid b.g.v. een 80e veijaar dag (V). 13.30 Lof en zegen met het Allerheiligste. 19.00 Vooravondmis voor het hoogfeest van de Openba ring des Heren. Kinderwoord dienst. Jgt. Door v.d. Berg- Nelly Scaf-van Iereel (koll.); Pierre Hen- drix; Piet van Tilburg (koll.); lbon Albere. Zondag: Hoogfeest van de Open baring des Heren. 8.30 Harrie Janssen en overl. fam.; voor het geestelyk en tydelyk welzijn van de parochie. 10.00 Voor een byz. int. (IQ; Riek Barten-v. Gerven (koll.); overl. oudere Flinsenberg- Erkelens. Maandag: 8.00 Voor de zieken van de parochie. 19.00 Jgt Antoi nette van Hoof-Willemsen; Greet den Holder Dinsdag: H. Raimundus van Pe- nyafort 8.00 Voor de weldoeners van de parochie. 19.00 Cor v.d. Kolk (koll.). Woensdag: 8.00 Voor de Christe nen die vervolging lyden. 19.00 Overl. oudere Wijnhoven-Philipsen. Donderdag: 8.00 Voor priester- en diaken roepingen en roepingen tot het religieuze leven. 19.00 Wim Hendriks (buurt). Vrydag: 8.00 Overl. oudere Van Rooy-Hendriks en zonen. 19.00 Ber Beerkens. Parochie Oostrum Zaterdag: 14.00 Uit dankbaar heid by het 25-j. huw. Graat-Weys (Gem.Koor). 19.00 Overl. ouders Janssen-Peetere. Zondag: 8.30 Arnold Jans; An- toon Janssen. 10.00 Gest jrd. overl. oudere Derks-Janssen; gest jrd. overl. oudere V.d. Hoogenhof- Spreeuwenberg (Gem.Koor). Maandag: 9.00 Tbt zekere in tentie. Dinsdag: 9.00 Overl. fam. Thielen-Steeghs. Woensdag: 9.00 Voor de overlede nen van hen die offerden met Aller zielen. Donderdag: 9.00 Gest jrd. Jaco bus Wilmsen en Wilhelmina Lemmen. Vrydag: 9.00 Voor 'n goede uitslag. Misdienaars: Za: 14.00 Karlyn Ja cobs, Callista Smedts; 19.00 Linda Stammen, Maijolein Moraal, Maike Koch, Fieke Basten. Zo: 890 Kim Hermans, Ursula Comelissen, Bi- anca en Saskia Janssen; 10.00 Yvonne Thielen, Nicole van Osch, Daphne Reyntjes, Yvonne van Areen. Maandelijkse kollekte. In de H. Missen van 4 en 5 jan. is de maan delijkse kollekte voor onze eigen kerk. Mag ook voor onze eigen kerk het nieuwe jaar goed beginnen! Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Jon ge Garde Koor). Maria Smits- Jeurissen; st Grad Theuws en Wil helmina Theeuwen; overl. oudere Dircks-Houwen; Wim Vogelzangs (fam. Ewals); overl. fam. Baltissen- Ingepass. Zondag: Openbaring des Heren; Driekoningen. 11.00 Hoogmis. (Herenkoor); Pater Van de Sterren; Mathieu van Ryswijck. Woensdag: 9.00 H. Mis Carolien Philipsen; overl. oudere Van Ryswyck-v.d. Ven. Donderdag: 19.00 H. Mis voor de lev. en overl. leden van de LVB. Parochie Castenray Zaterdag: 19.00 Jrd. Josephina Seykens-Colling; Hay Weys; jrd. Willem, Lamberdina en Martin us Friesen. Woensdag: 19.00 O.L-Vr. Aid. Bystand (zy die offerden). Misdienaars: Za: Anke en Marian. Parochie Leunen Hoogfeest Openbaring des He ren; Driekoningen. Eerste zondag van de maand: bijzondere kollek te voor onze parochie. Zaterdag: 19.00 Lsm. overl. fam. Pypere-Philipsen-van Meyel; Joos Gommans. Zondag: 10.00 Hgm. Jan de Lauw; gest. jrd. Piet Keijsere en Marie Keysere-Hendrix. 11.15 Lsm. maandd. Herman van Leipsig en zoon Frans. Maandag: 19.00 Lsm. Pastoor Jac ques Haenen en overl. fam. Dinsdag: 19.00 Lsm. Teng en An na Verheden. Woensdag: 19.00 Lsm. Michel Loonen, Elly Loonen en Elly van Berlo. Donderdag: 19.00 Mnd. Wilhel mina Loonen, An toon en Bernard Loonen en beide echtgen., Johanna Verheyen-Loonen en echtgen.; Joos Loonen en Maria Loonen-Scheffere. Vrijdag: 13.00 Huw.mis Leo Jans sen en Nancy Janssen. 19.00 Lsm. overl. fam. Van Hees-Voesten. Misdienaars: Za: 19.00 Maaike Leyssen en Wendy Thoone. Zo: 10.00 Erik en Roel Litjens en Tbm Bos; 11.15 Jenny Jenniskens en Cé cile van Pol. Ma t/m vr: 19.00 Sorya Broers en Janny van Osch. Lektoren: Za: 19.00 Gonny Weijs. Zo: Harry Bovée. Rektoraat Heide Zondag: Openbaring des Heren; Hoogfeest 10.00 PI. Hoogmis voor Petronella Janssen-Franssen (koll.). Woensdag: 8.00 H. Mis uit dank baarheid. Misd.: Mieke en Thom. Rektoraat Veulen Peest van Driekoningen. Zaterdag: 19.00 Hgm. Petronella Verhoeven-Leyssen-Ewals; voor priesterroepingen. Zondag: 11.00 Hoogmis voor uit dankbaarheid (H). Maandag: 8.30 H. Mis voor de pa rochie. Dinsdag: 890 H. Mis voor de overledenen. Woensdag: 8.30 H. Mis voor de overledenen. Donderdag: 8.30 H. Mis voor de overledenen. Vrijdag: 8.30 H. Mis Annie Nellissen-Janssen en overl. oudere. Akolieten: Za: Bas Heintjes en Twan Hagens. Misdienaars: Zo: Yvonne Emonts en Roy Smits. Parochie Ysselsteyn Zaterdag: 19.00 (Samenzang); mndd. S. van Vegchel; Gr. Spreeu wenberg (buurt Timmerm.weg); overl. oudere Wismans-van Vegchel en Harrie Geurts; overl. fam. Van Asten-Jansen. Zondag: Hoogfeest; Driekonin gen; Verschijning des Heren. 9.30 Echtgen. Fleurkens-Pouwels; geestelyk welzijn van de parochie. 11.15 Overl. fam. Van Soest- Claassen. Maandag: 19.00 Mndd. W. de Weert; zekere intentie (H). Woensdag: 19.00 Gr. Spreeuwen- berg; ti.v. fam. Wilmsen; uit dank baarheid (J). Vrijdag: 19.00 Gr. Spreeuwenberg (Ouderenvereniging). Misdienaars: Za: 19.00 R. en T. Berkere. Zo: 990 Marl. Potten, R. Jenniskens, N. en K Jaspers; 11.15 B. Pouwels en I. Slangen. Ma: 19.00 T. van Asten en Sj. Ewals. Wo en vr: 19.00 N. en K. Jaspers. Spreuk van de week: 'Een spreuk is een korte uitspraak die op lange ervaring berust' (M. de Ceervantes). Gedoopt en daardoor in de kerk opgenomen: Johan Swinkels, Kempkensberg 50. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Marie v. Osch. Misd.: Kim Thielens en Anke B roe ren. Zondag: 10.00 Lei v. Dyck; jfd. Harrie Verstegen en Paulien Arts. Misd.: Ingrid Wismans en Linda Poels. Dinsdag: 8.30 Herman Thissen. Woensdag: 18.40 Rozenhoedje. 19.00 Fen Rongen (koll.). Misd.: Paul Arts. Donderdag: 8.30 Peter Mathijs Gielen en overl. kinderen. Vrijdag: 890 Jrd. Mathys v. Cuyck en Hendrina Ewals. Kerk poetsen: Mevr. Troisfontai- ne en mevr. Arts-Lenssen. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: H. Elisabeth Seton, weduwe en kloosterling. 19.00 Jan Peetere en voor bijz. int (Ja gereclub). Zondag: Peest van Openbaring des Heren. 10.00 Martinus van Rasteren. Maandag: Zalige Karei Nouben. 890 byz. int (MJ). Dinsdag: H. Raymundus van Pe- nyafort 890 Voor vrede. Woensdag: H. Petrus Thomas, bisschop. 8.30 Voor zieken. Donderdag: H. Andreas Corsini, bisschop. 890 Voor hongerlij denden. Vrijdag: H. Gregorius van Mys- sa, bisschop. 890 Voor de kerk in Oostbloklanden. Misdienaars: Za: Mariska en Maaike. Zo: Rob en Kora. Lektoren: Za: Dora Arts-Mennen. Zo: Maria Lenkens-Ermens. Gedachte: 'De Drie Koningen (Wyzen) gingen op zoek naar Christus. Hun verwondering, toen ze Hem vonden en waar, zal geen einde gekend hebben... Zoekt en Ge zult vinden. Zoek God en ge zult Hem vinden, maar het hoe en waar zal u verwonderen.' Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor zr. Aloysia en Mia Bouten-Gijsberts. Zondag: 890 H. Mis te Holthees voor Peter v.d. Ven en uit dankbaar heid. 10.00 Hoogmis voor René Buy zen, Truus en Teho Bonants; Thei Zegers; zr. Aloysia en uit dank baarheid tz.i. Woensdag: 9.30 H. Mis te.v. de H. Jozef tz.i. Jehovah Getuigen Hierby nodigen wy u uit voor het bijwonen van een bybeltoespraak met als thema 'Wat schuilt er ach ter de geest van opstand?' in de Koninkrijkszaal aan de Henri Du- nantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang geen kollekte. elke week nieuws uw weekblad Kater zorgde dat alarm afging In de nacht van zondag op maan dag ging het alarm af van de winkel van de LLTB aan de Haag te Merselo. Als dat gebeurt omstreeks 04.35 uur, dan denkt men zeker aan een inbraak. De politie ging op onder zoek uit en ontdekte de oorzaak waardoor het alarm in werking was gegaan. Dat bleek een kater te zijn. Politiepersoneel heeft de kater naar buiten gewerkt en zo keerde in die omgeving de rust weer. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 5 januari zal in het IM- BO, Leunseweg 2a te Venray, de heer P. Molenaar uit Geldrop voor gaan in de dienst. Aanvangstijd is 10.00 uur. Tydens de dienst is er kinderopvang en wordt er kinder- nevendienst gehouden. Na afloop is er koffiedrinken. Jongerendienst: aanvangstijd 10.00 uur. 'n abonnement waard IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM In de zomer staan wij niet alle da gen stil bij ons energiegebruik. De kachel is uit (als de zon een beetje wil meewerken) en de dagen zijn lang, zodat de lampen in onze huis kamer pas laat op de avond hoeven te worden aangedaan. Toch is zui nig omgaan met energie iets voor alle seizoenen, óók voor de zomer. Om een paar huiselijke voorbeel den te noemen: de was kan op zo merse dagen buiten drogen, zodat de wasdroger 'vrij-af, kan krygen. De zomer "is bovendien bij uitstek het seizoen om uw cv-installatie een onderhoudsbeurt te laten ge ven, zodat hij van de winter weer zuinig kan branden. Wanneer u de cv niet als heetwatervoorziening ge bruikt, kan de waakvlam in de zo mermaanden uit en kunt u een pompschakelaar laten monteren die ervoor zorgt dat het water niet nodeloos wordt rondgepompt. Met een verstandig energiege bruik kan milieuvervuiling worden teruggebracht. Dat is de boodschap die ons van diverse kanten wordt voorgehouden door energie- en mi lieudeskundigen van de overheid en andere organisaties. In de afgelo pen jaren is het wereldwijd stijgen de energiegebruik mede oorzaak van het broeikaseffekt en de drei gende gevolgen voor het milieu en voor onszelf. Wat is nu precies het broeikaseffekt en hoe ligt de relatie met ons energiegebruik. Het broeikaseffekt Ons klimaat op aarde wordt voor een belangrijk deel door de damp kring bepaald. De dampkring is te vergelijken met een deken, die als een beschermende laag rond de aarde ligt. Hy beschermt tegen een teveel aan utraviolette straling van de zon. Tegelijkertijd voorkomt hij dat de aarde teveel warmte verliest en zorgt hij ervoor dat de tempera tuur op aarde voor ons precies goed is om te kunnen leven. De dampkring is opgebouwd uit een mengsel van verschillende gas sen, waaronder kooldioxide, me thaan en ozon. Deze gassen zijn altijd al in een natuurlijke verhou ding in de dampkring aanwezig ge weest. Dit evenwicht is in de tweede helft van deze eeuw echter ver stoord geraakt. De mens heeft de afgelopen decennia te veel schade lijke gassen de lucht in gestuurd, waardoor de werking van de be schermende deken om onze aarde is aangetast. Het teveel aan gassen in de dampkring heeft uiteindelijk tot ge volg dat de aarde warmer wordt. Dit proces werkt net als een broeikas. Vandaar dat we spreken van het broeikaseffekt. Kooldioxide Het broeikaseffekt heeft verschil lende oorzaken. De grootste boos doener is kooldioxide. Dit gas ontstaat onder andere bij de ver branding van steenkool, aardolie en aardgas. Dit verbranden vindt plaats by de opwekking van elektri citeit in elektriciteitscentrales, in de industrie, in het verkeer en in het huishouden. Hoe meer energie we gebruiken, hoe meer kooldioxi de er vrij komt en hoe zwaarder het milieu wordt belast. Doordat de mens almaar meer energie gebruikt, komt er ook steeds meer kooldioxide in de dampkring terecht. Met als gevolg een steeds ernstiger verstoring van het natuurlijke evenwicht hierin. Door deze verandering van de dampkring dreigt een wereldwijde klimaatverandering en een stijging van de temperatuur op aarde. Dit kan tot gevolg hebben dat op de duur het poolijs smelt en het wa ter in zeeën en oceanen gaat stij gen. Laaggelegen gebieden, die niet of onvoldoende door dijken worden beschermd, lopen in de volgende eeuw dan het gevaar onder water te verdwijnen. Een ander gevolg lean zijn dat de weersomstandigheden gaan veranderen. Hittegolven, orka nen en overstromingen kunnen va ker en in andere gebieden dan nu op aarde voorkomen. Energiegebruik in Nederland: 10% verspilling Aangezien vaststaat dat we tot ver in de volgende eeuw voor onze energiebehoeften voor het grootste deel bly ven aangewezen op olie, gas en steenkool, betekent dit eenvou digweg dat we minder van deze brandstoffen moeten gebruiken willen we het milieu ontzien. Vooral de uitstoot van kooldioxide mag niet nog méér worden. Natuurlijk kunnen we niet zon der energie, daar is iedereen het over eens. Onderzoek heeft echter uitgewezen dat van het totale ener giegebruik in Nederland maar liefst 10% pure verspilling is. Of omge keerd: dat we zonder veel moeite te doen gemakkelijk 10% energie kunnen besparen. Dat is ook de kernboodschap van de energiecampagne die het Mini sterie van Ekonomische Zaken vo rig jaar is gestart met de bekende slogan-. 'Een beter milieu begint bij jezelf. Het doel van de campagne is in de komende jaren de 10% energie verspilling met de helft te vermin deren. In 1994 zou het mogelyk moeten zijn al 5% bespaard te hebben. By energiebesparing denken we al snel aan minder stoken. Energie besparing is echter een kwestie van vier seizoenen. Ook in de zomer maanden kan men bewust omgaan met energie. Men kan apparaten die onnodig aanstaan uitzetten, lampen uitdoen op plaatsen waar men niet of nauwelijks komt, en va ker de fiets pakken. Het uitdoen van de waakvlam van de cv-ketel of gashaard in de zomermaanden scheelt al zo'n 75 m3 gas, ofwel bij na 40 gulden. Het uitschakelen van de cv-pomp maakt ook een groot verschil; daarmee bespaart men circa 200 kWh ofwel ruim 40 gul den aan elektriciteit. Ook kan men in de zomerperiode vast nadeneken over isolatie en konkrete plannen maken voor het aanbrengen van isolatie. Uitgebreide informatie en advies over de verschillende mogelijkhe den om in huis energie te besparen is te verkrijgen bij. het energiebe drijf. Ook voor het aanvragen van subsidie voor isolatie en by de aan schaf van een hoog rendementketel kunt u daar terecht. Voor nu en in de nabije toekomst is energiebesparing vooral een kwestie van bewust gedrag: een be ter milieu begint bij jezelf. Nota Energiebesparing Wat de regering tussen nu en het jaar 2000 aan energiebesparing wil gaan doen, is beschreven in de nota Energiebesparing die in 1990 is op gesteld door het Ministerie en Eko nomische Zaken. De overheid wil jaarlijks ongeveer 2% besparen, zo dat er in het jaar 2000 in totaal 20% minder energie is gebruikt dan wanneer er geen maatregelen wa ren genomen. Omdat ook de wel vaart ondertussen zal toenemen waardoor er meer huizen, bedrij ven en auto's komen zal er tegen die tijd toch niet meer energie wor den gebruikt dan nu. De overheid, energiebedrijven en gemeenten trekken tot de eeuwwisseling per jaar samen 900 miljoen tot een mil jard gulden uit om energiebespa ring te stimuleren. Een deel hiervan is bestemd voor bedrijven en huiseigenaren voor het aanbren gen van isolatie en energiezuinige installaties. Diefstal jassen Twee inwoners deden aangifte van diefstal van hun jassen vanuit een café in het het centrum. Een jas had een waarde van ƒ400,-, de ande re ƒ500,-. Drie stichtingen in Noord-Lij burg die zich bezig hielden met| gezinszorg zijn vanaf heden da een fusie samengesmolten tot Stichting Thuiszorg Noord-Lij burg, zo vernemen we uit Peel t Maas van verleden week. Op initiatief van pater Ru{ Meyer ofm werd destijds de Gez zorg Venray opgericht. De stiij tingsdatum was 4 november 194 De familie Spreeuwenberg intT Brukske opende wyd de deuren de eerste twee gezinshulpen, Ans Lubbers en Riet Fokker te oi vangen. De leiding werd in de vej ge handen gelegd van mej. Eij Raedts. In maart 1947 kwamen A nie Peetere en Leida Mientjens] gelederen der gezinszorg versto ken en in juli 1947 kreeg het vieM nog assistentie van Riekie Harbfl en Riek Dammen. Vanaf 26 januari 1948 werd de^ zinszorg gehuisvest in een nietf pand genaamd: San Damiano i de Kempweg om van daaruit hii te bieden aan de noodleidende zinnen in de hele parochie. In 1952 werd door de Patere F ciscanen het pand Paterelaan-hof Kruisstraat (Hotel Gitsels) aanjj kocht, voor de gezinszorg het nie we San Damiano (moment^ Cafetaria-Snack-Comer). We zien hier op de foto de ges verzorgsters anno 1962 in hij, smetteloos witte schortjes, klaar om hulp te gaan bieden dat nodig is. Van l.n.r. herkennen we: Jo MaJ Dien Wijnhoven, Zus van Meijj Truus Bardoel, Jet van As, Ann) Franssen, Corrie Schellen, Nooyen, Ria Bronkhoret, Wilheln na Mulders, Lien Poels, Coby 1 senberg, Mientje Nooyen, Enj Raedts, Annie Flinsenberg en 1 riet te Loeke. J. v.d. Puttd Op zondag 5 januari speelt de ij neelvereniging HOT in de Venray) schouwburg het blijspel van Andrea: "De voordeur stond opeij Philip en Carla Hermans hopi op een belangrijke promotie. Philj werkt, by een groten multi-nationi Ieder moment kan de directed generaal komen en hy zal blijvtj logeren. In afwachting hierop he<p Carla een man afkomstig uit Turljv je in dienst genomen als hulp in huishouding Tegelyktyd va*r schijnt Opa - de vader van Carla - fcf huize Hermans. Hij heeft het b) jaardenhuis vaarwel gezegd kennlT lijk met de bedoeling daar noq meer terug te keren. Een keurige heer komt binnel Hij stelt zich voor als Dhr. Zijl va) Beekbergen, de directeur-genera) van het concern. In snel tempo vd gen 1,2, nee zelfs 3 secretaresse van mijnheer van Zyl van Beekbej gen. Als de tweede, eveneens keuil ge heer, zich aandient, en zegt Dhi van Zijl van Beekbergen te zijn, j de chaos compleet. Allen hebbel zich voorgenomen by de familie I blijven logeren. Dit brengt tal i ongekende situaties in het huis v de fam. Hermans, die, overigens tl recht, op kolderieke wyze word» opgelost Ook een verpleegster, t ongenood verschijnt draagt hiej aan haar steentje by. Een bos) bloemen met een luchtje, een paM ketje dat plotseling gaat tikken er een brief met dreigende in hou voor een aantal aanwezigen. Kon om ingrediënten genoeg voor eeL plezierige toneelavond. u Alles wat u doet heeft invloed c het milieu. De wil om het milieu tl beschermen groeit Deze cureuf geeft aan hoe u hier veel aan ku doen. Naast milieukunde zal vooral aandacht besteed wordei aan milieu en huishouden. Hierbf1 zullen zaken aan de orde komer als: voedsel, kleding, cosmetics tuin, huisdieren, schoonmaakmid delen, doe-het-zelf, energie, h^ huis en op reis. Actuele milieu-problemen zullei ook aan bod komen. U kunt de cursus volgen by Volll sunivereiteit Venray e.o. op donder dagavond, de cursus start op li januari 1992 en duurt 10 lesse) van 19.30 - 2190 uur. Voor info. t 80185. OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 2190 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST

Peel en Maas | 1992 | | pagina 16