BBHaüBA Vincent van Gogh Instituut nieuwe naam voor het PCV A.s. zaterdag feestelijke opening 'De Sprank' Toon den Brok neemt na 21 jaar afscheid van de gemeenteraad KERST KAARTEN? Met Pasen luidt het nieuwe carillon PEEL EN MAAS Prima prestatie Peter den Hoedt PEEL EN MAAS Venray mag 's avonds komen kijken 'Landspolitiek niet goed voor plaatselijk bestuur' PEEL EN MAAS Donderdag 12 december - Pagina Met ingang van 6 januari zal het Psychiatrisch Centrum Venray afgekort PCV de naam 'Vincent van Gogh Instituut' voeren. Bij de nieuwe naam wordt de aanduiding 'Voor geestelijke gezondheid' toege voegd. Als de eigen identiteit van het instituut zal een gele zon, die associaties oproept aan het werk van de schilder Vincent van Gogh, als huisstijl worden gebezigd. Met het invoeren van de nieuwe naam en de huisstijl, zullen ook de oude lokatienamen 'Sint Servatius' en 'Sint Anna' definief verdwijnen. De nieuwe naam en de huisstijl werden gistermorgen in de schouwburg van (wat nu nog even natuurlijk drukkerij van den munckhof 04780,-82727 heet) 'Sint Anna' gepresenteerd aan alle medewerk(st)ers door de heer P.L.L. Dorren, direkteur Beheersza ken en in een zeer kunstzinnige act van de Activerend Therapeuten in beeld gebracht. De heer Baakman van het Advies bureau Puntkomma uit Nijmegen, de ontwerper van de huisstijl, gaf hierop een duidelijke toelichting. De heer Dorren was er van over tuigd, dat de naamswijziging een ingrijpende gebeurtenis is. De naam PCV, zo zei hij, heeft geen Op zaterdag 14 maart zal het nieu we carillon, het geschenk van Rank Xerox aan Venray bij gelegenheid van haar zilveren jubileum, achter in de Grote Kerk ter bezichtiging worden opgesteld. Daarna zal wor den begonnen met het plaatsen van de dertien klokken in de toren. Op Paaszaterdag, 18 april, zullen de klokken worden ingeluid en met de Paasdagen hun feestelijke klanken- over Venray uitstrooien. historische betekenis en is in het spraakgebruik ook niet ingebur gerd. 'Bij het horen van de naam psychiatrisch CENTRUM in kombi- natie met het woord VENRAY, wordt ook niet gedacht aan een re gionale organisatie die gespreid over Noord- en Midden-Limburg aanwezig is, resp. wil zijn; denkt men niet aan meerdere gedecon- centreerde vestigingen, niet aan hoofdafdelingen en klinieken, niet aan openheid en samenwerking en niet aan andere gemeenten', aldus de heer Dorren. Met ingang van 6 januari komen de namen van de lokaties te verval len en de toegangen tot de terrei nen zullen voorzien zijn van de nieuwe naam en het adres van de betreffende lokatie. De telefoniste zal zich melden met. 'Vincent van Gogh Instituut' en alle briefpapier en drukwerk zullen de nieuwe naam en het logo dragen. 'n abonnement waard A.s. zaterdag, 14 december, zal dhr. Kastermans, voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie, het nieuwe zwem- en rekreatiecentrum De Sprank officieel openen. Tijdens een bijeenkomst voor genodigden, van 13.30 tot 16.30 uur zal eerst het wedstrijdbad en vervolgens het re- TIMMERWERKEN voor: ramen, deuren, kozijnen isolatieglas, renovatie dakvernieuwing, verbouwingen Timmer- en onderhoudsbedrijf - J. van de Ligt n Wanssum, 1 De Cuyperstraat 37 11 04784-2184 Opnieuw heeft Peter dan Hoedt zijn sollicitatie voor een ticket naai de Olympische Spelen in Barcelo na, met een sukses onderstreept. Na zijn nationaal kampioenschap in de klasse tot,95 kilo, enkele we ken geleden, trad Peter den Hoedt aan tijdens de open Zwitserse kam pioenschappen in Bazel. Na enkele prima partijen bereikte Peter de fi nale. Daarin bleek echter de Soyje- trus Boedjoekin te sterk voor hem. kreatiebad officieel in gebruik wor den genomen. Naast dit officiële gedeelte is er ook aan de inwoners van Venray gedacht. Zij zijn vanaf 18.00 uur van harte welkom om kennis te maken met deze aanwinst voor Venray. De Sprank zal op deze avond in al haar dynamiek te be zichtigen zijn. Tijdens het gezellige avondpro gramma op 14 december krijgen al le inwoners van Venray en de regio de gelegenheid kennis te maken met De Sprank. De bezichtiging van de akkommodatie zal verlevendigd worden met verschillende aktivitei- ten en demonstraties in het zwem-, squash- en rekreatiecentrum. In het wedstrijdbad van het zwemcentrum zal met name het wedstrijdelement benadrukt worden door onder meer een kunstzwemshow, een waterpolode- monstratie en een demonstratie schoonspringen. In het rekreatie- bad van het zwemcentrum zal een sfeervol klank- en lichtspel worden uitgevoerd. Tijdens de bezichtiging van het squashgedeelte van de akkommo datie kan men zien dat zowel de squashende 'crack' als de squa shende 'kruk' veel plezier aan deze sport kan beleven. In één van de squashhallen zal een presentatie van badmóde plaatsvinden. De bezichtiging van de akkommo datie is op zichzelf al een belevenis, zeker als men op de hoogte is van enige wetenswaardigheden over het centrum. Zo wordt er per uur 45.000 liter water rond gepomp door acht pompen. Omdat het kli maat van het zwemcentrum subtro pisch is, wordt er per uur 50.001 kubieke meter lucht rondgeblazer, en gezuiverd. De bezichtiging za, worden opgeluisterd met gezellig* live-muziek in het restaurant ei, een aantal kleinere aktiviteiten dii nog even in petto worden gehou den. Een ieder kan zich zo tijden: de rondgang door de akkominoda tie op zijn eigen wijze vermaken Vanzelfsprekend is de toegang voo het openingsprogramma gratis. Als vervolg op het openingsprc gramma van zaterdagavond kan e op 15 december tegen sterk geredu ceerde prijzen gebruik wordei gemaakt van het subtropiscl zwemcentrum. Er zal dan een spe ciaal aktietarief van ƒ2,50 per pei soon worden gehanteerd, kinderei tot en met 5 jaar kunnen grati. naar binnen. De gemeente Ven ra; nodigt iedere inwoner van Venra; en de regio van harte uit de ope ningsfestiviteiten bij te wonen. Loslopende koeien Weer moest de politie in de nach van zaterdag op zondag opdravei voor het in een weide drijven van op de Ysselsteynseweg, loslopend' koeien. Hoe de koeien uit de goeZ afgesloten weide zijn gekomen kor niet worden vastgesteld. 'n abonnement waard Doorrijders achterhaald Dankzij een getuige kon de poli- tie de bestuurder van een bestelbus achterhalen die was weggereden zonder dat zijn identiteit kon wor den vastgesteld. Zaterdagmiddag, omstreeks 12.40 uur, had hij een lantaarnpaal aan de Leeuwstraat ge ramd. Het bleek een 29-jarige bestuurder uit Gennep te zijn die proces-verbaal kreeg aangezegd. Dat kreeg ook een 18-jarige bestuurder van een personenauto, weliswaar door de Koninklijke Ma rechaussee opgemaakt, omdat hij in militaire dienst verblijft. De poli tie kreeg nl. een melding binnen van een verkeersongeval op de Noordsingel, ter hoogte van een tankstation. Bij aankomst bleek er geen ongeluk te hebben plaatsge vonden, maar hadden een aantal personen de jonge bestuurder belet weg te rijden, omdat hij zich diver se malen had misdragen als ver keersdeelnemer, door gevaarlijk weggedrag. De bestuurder bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs, zijn auto was niet verzekerd en niet APK gekeurd. De auto werd daarom voor een technische kontrole in- beslaggenomen. Tijdens het onderzoek kwam nog aan het licht dat de chauffeur even daarvoor betrokken \yas geweest bij een verkeersongeval op de kruising Oostsingel-Maasheseweg. Hy was I toen doorgereden. Goebel Kindergeluk in beeld: M. I. Hummel- Figuren - een fascinerend geschenkidee. Hum 2 Goebel 1991 Op dinsdag 17 december zal drs. A.F. den Brok beter bekend als Toon den Brok afscheid ne men als lid van de Venrayse ge meenteraad. Het feit, dat hij vorige maand 65 jaar is geworden is voor hem de reden om halver wege de rit uit de rijdende bestuurstrein te stappen en het raadswerk voor de fraktie 'Sa menwerking Venray' over te laten aan mevr. Martinet Roling-Schol ten en zijn tussentijds nog te be noemen opvolger, de heer Ton Klinckenberg. 'Ik heb twintig jaar prettig gewerkt en zal het missen. Maar ook ben ik er van overtuigd, dat Martinet, die al zes jaar voor 'Samenwerking Venray' in de ge meenteraad zit, ervaring genoeg heeft opgedaan om het voorzitter schap van de fraktie van mij over te nemen' zegt het scheidende raadslid. IN DRIE FRAKTIES Een ding is zeker: in de afgelopen eenentwintig jaar heeft Toon den Brok op een geheel eigen wijze de belangen van zijn Venrayse kiezers behartigd. Eerst vier jaar (van 1970 tot 1974) samen met de heer Th. van Waayenburg, de toen nieuwe Ven rayse politiek groepering 'Opbouw '70' vertegenwoordigend. Bij de raadsverkiezingen in 1974 deed zich een kleine politieke aardver schuiving voor. IGeinere belangen groeperingen gingen samenwerken in de fraktie 'Samenwerking', die met 10 leden de meeste zetels kreeg, naast de 'Kerkdorpenfraktie' met 7 leden. De landelijke politieke partijen deden hun intrede. De WD kreeg 2 zetels, de PPR 1 zetel. De PvdA die al sinds 1966 door 1 man vertegenwoordigd was, kreeg meer 'kleur' door de komst van de heer Hans Wiegant. Als 'snipper- partijen' bleven over 'Opbouw '70' met Toon den Brok en de heer K. Achten met zyn eigen belangen partij. In 1978 ging 'Opbouw '70' op in de grote fraktie 'Samenwerking', die beslag legde op 10 zetels. En het was Toon den Brok, die geko zen werd tot fraktievoorzitter. De PvdA bracht het tot 3 zetels, de WD behield er 2 en de heer G. Be- terams verscheen als eenmans- fraktie ten tonele. Vier jaar later, bij de verkiezin gen in 1982, deed zich een tweede politiek aardverschuiving voor. 'Sa menwerking' en de 'Kerltdorpen- lyst' verenigden zich in het CDA (14 zetels). De PvdA behield haar 3 ze tels en de WD kreeg eveneens 3 ze tels. De PSP/CPN/PPR kreeg 1 zetel. Tbon den Brok, die er niets voor voelde op te gaan in de landelijke politieke partij CDA, ging samen met de heer H. Theunissen verder onder de naam 'Samenwerking Venray'. Halverwege de raadsperio de 1986-1990 deed mevr. M. Roling haar intrede in de fraktie 'Samen werking Venray' als opvolgster van de heer Theunissen en in deze sa menstelling fungeert deze fraktie tot op de dag van vandaag. OPBOUW '70 Uit het feit, dat de heer Den Brok tijdens zijn eenentwintigjarig raadslidmaatschap maar liefst drie maal van fraktie is veranderd mag men niet konkluderen, dat hij een 'politieke draaitol' is geweest. Inte gendeel. Door de jaren heen heeft hij zich ingezet voor dezelfde idea len die hem in 1970 voor ogen stonden. De in Herpen geboren Toon den Brok kwam in 1956 naar Venray als leraar geschiedenis aan Jerusalem. In 1968 kwam hij voor het eerst in lcontakt met de gemeentepolitiek, toen hij werd aangezocht om lid te worden van de jeugdraad (de- latere commissie jeugd en sport). In die tijd was men van mening, dat men op het gemeentehuis geen aan dacht had voor de jeugdproblema tiek. Voor de verkiezingen van 1970 werd hij benaderd om deel te ne men aan de raadsverkiezingen en het idee voor de oprichting van de politieke groepering 'Opbouw '70' werd geboren. Aanvankelijk had den ook andere kleine raadsfrak- ties belangstelling voor de nieuwe partij, maar bij het samenstellen van de lijst trokken deze zich terug. 'Opbouw '70' ging de verkiezin gen in met een porgramma waar in openbaarheid en inspraak de belangrijkste slogans waren. Men wenste openbaarheid van alles wat zich achter de muren van het gemeentehuis afspeelde. Open baarheid van commissievergade ringen, openbare fraktievergade- ringen, openbare terugkoppeling naar de achterban, het toelaten van deskundige niet-raadsleden en de gemeentelijke commissie van advies en bijstand en in spraak van de burgers bij ge meentelijke beslissingen. Maar bovenal mocht de nieuwe politie ke groepering niet partij gebonden zijn. TOON ALS RAADSLID Men heeft zeker in de beginja ren het raadslid Tbon den Brok als een opposant beschouwd. Nu, bij zijn naderend afscheid, zegt hij er nooit aan gedacht te hebben om oppositie te voeren. 'Omdat ik sym pathie had voor de kundigheid van PvdA-raadsleden als Hans Wiegant en Henk Willems, kreeg ik het pre dikaat 'links' (wat het ook zijn mo ge) opgeplakt. Dat kostte mij zelfs een mogelijk wethouderschap so ciale zaken' vertelt hij. Grad Schols wilde hem direkt al in 1970 in deze funktie, maar bij de stemming be haalde hij slechts 8 stemmen en koos de meerderheid voor mevr. P. Rutten-Tielen... OPPOSITIE Toch waren er in het begin van de zeventiger jaren enkele zaken aan de orde, waarmee 'Opbouw '70' dui delijk afweek van de 'gevestigde or de in de Venrayse gemeenteraad' en daardoor werd beschouwd als een oppositiepartij. Behoorlijk dwars lag 'Opbouw '70' bij de uitvoering van het bestemmingsplan Brukske in het begin van de zeventigerjaren. 'Dat wordt een levensgevaarlijke a- sociale wijk' waarschuwde Toon den Brok en riep 'Houdt op met die slechte woningbouw'. Hij stelde een rapport op waarin de fouten in de woningbouw in Brukske aan de kaak werden gesteld. Bij het aanbie den van het rapport aan de ge meenteraad werd hij door de voorzitte- 'afgehamerd' uit angst voor de onrust, die het rapport te weeg zou kunnen brengen. Jaren later bleek hij het gelijk aan zijn kant te krijgen toen het klachten regende over schots en scheve bouw en vooral vochtproblemen... Tbon zocht wellicht ongewild de provocatie, omdat hij eerlyk voor zijn mening wilde uitkomen. Toen in 1972 het Centrumplan aan de orde werd gesteld stemde 'Op bouw '70' tegen vanwege de geplan de Noordtangent tussen Grote Kerk en het toenmalige klooster Jerusa lem. Reeds toen pleitte Tbon den Brok evenals nu voor het be houd van stilte en rust op deze plaats. De laatste maanden heeft hij zich zeer beijverd om de weer aktueel geworden verbinding tussen Raad huisstraat en Langeweg tegen te houden. Het resultaat van zijn handtekeningenaktie een pak met 5.040 ondertekende kaarten zal hij op de dag van zijn afscheid als raadslid nog aanbieden aan het college van b. en w. om aan te to nen, dat een heel groot aantal Ven- rayers tegen het verstoren van de rust op dit historisch stuk grondge bied is. Samen met het PvdA-raadslid Louis Timmermans stelde hij tegen het einde van zijn eerste zittingspe-, riode een rapport met foto's op over. de door beiden gekonstateerde wil lekeur van de welstandscommissie. En weer kreeg 'Opbouw '70' een 'links etiketje' opgeplakt omdat het rapport beschouwd werd als een re gelrechte provocatie, die niet in het straatje van de 'gevestigde orde in de gemeenteraad' paste. SUKSESSEN In het begin van de zeventigerja ren werd het plan gelanceerd om op het Wilhelminaplein achter het toen veel te kleine oude ge meentehuis een stadskantoor te bouwen volgens de tekeningen van architekt Chris Colsen. Het was Toon den Brok, die toen het college adviseerde om eens met de Zusters Ursulinen te gaan praten over een eventuele aankoop van het klooster om hierin het gemeentehuis te vestigen. Het toen door Toon den Brok gelegde ei resulteerde tenslot te in het raadsbesluit van 27 no vember 1973, waarbij het klooster complex door de gemeente werd aangekocht. In 1975 boekte hij een nieuw suk ses, toen de gemeentelijke commis sie voor jeugd en sport ex art. 61 werd opgericht en hij in het dage lijks bestuur werd benoemd Nu hij met zijn afscheid als raadslid in het verschiet terugkijkt op 21 jaren raadswerk, begrijpt hij niet goed waarom men hem als 'de opposant' in de raad heeft gezien. Als hij dan zo tegen-de-keer-in was, waarom werd hij dan in 1978 geko zen tot fraktievoorzitter van de grootste (nieuwe) partij 'Samenwer king'? Waarom werd hij dan be noemd in de museumcommissie en in de benoemingscommissie van een nieuwe sekretaris na het vertrek van sekretaris Henk Vorst? Hy moet toegeven, dat hij met na me tijdens algemene beschouwin gen, wel eens fel van leer moest trekken. In dit verband herinnert hij zich maar al te goed zijn telkens maar weer herhaald pleidooi voor de bouw van een nieuwe brand weerkazerne. NA 21 JAAR Maakt men de balans op van 'Toon den Brok 21 jaar raadslid', dan zal men moeten toegeven, dat hij al dan niet met oppositievoe- ren een doorbraak heeft bereikt. Zijn programmapunten van het eerste uur zijn gerealiseerd. De openbaarheid is er gekomen. Alle commissievergaderingen zijn openbaar en er is zelfs spreekrecht voor de pubüeke tribune. Met de achterban wordt in het openbaar fraktie-overleg gevoerd en in de commissies hebben niet-raads leden zitting. Voordat belangrijke beslissingen worden genomen, wordt gelegenheid tot inspraak ge geven. Maar toch... de laatste jaren moet hij konstateren, dat van zyn oorspronkelijk programmapunt: het benoemen van DESKUNDIGE niet-raadsleden in de commissies, niet veel meer is overgebeleven. Nu de landelijke politieke partijen in de raad zijn vertegenwoordigd, wordt meer gekeken naar de poli tieke kleur dan naar de deskundig heid. Dat vindt hij jammer. En dat de inspraak ook niet meer is wat net geweest is, betreurt hi eveneens. 1 LANDELIJKE POLITIE1 Toon den Brok heeft zo zijn eigei filosofie „over de vertegenwoord: ging van de landelijke politiek in d gemeenteraad. Toen in 1982 d fraktie 'Samenwerking', waarvai hij voorzitter was, overging naa het CDA, ging hij met de heer H Theunissen alleen verder onder d naam 'Samenwerking Venray' om dat hij het gebonden zijn aan eet landelijke politieke partij niet oj zijn plaats vindt voor een gemeen teraadslid. Hij heeft daarover ee\ uitgesproken mening. Bij naderende verkiezingen kc men kopstukken van landelijke pc litieke partijen in gemeenten eei rookgordijn leggen waardoor d-' aandacht voor de gemeentelijke pc litiek in het gedrang komt. Ge meente raadsverkiezingen worde* gebruikt ten gunste van de landspd litiek. t De landspolitiek brengt volgen, hem landspolitieke tegenstellin gen in de gemeenteraad. Er woj den punten aan de orde gesteld, die voor de gemeente niet aan d[ orde zijn, waardoor de eigen Ven rayse belangen dreigen onder t sneeuwen. In het verleden is da dikwijls gebleken toen 'klep links' nog in dé raad zaL Maar he ergste vindt Toon den Brok, da de landelijke trend de uitslag va) de gemeenteraadsverkiezingen beïnvloedt Krijgen bij de verkil zingen voor de Tweede Kamer c Provinciale Staten de landelylc politieke partijen een klap, da' werkt dat door bij de gemeente" raadsverkiezingen. Hij herinnei er aan dat in het verleden zee) deskundige raadsleden b.v. va" de WD niet her- of gekoze- werden omdat hun party landc lyk een groot verlies had geleder- Hij is daarom blij. dal hij bij zé raadsverkiezingen het vert rouwe- ran de kiezers in de gemeente heei gekregen en dat hij in mevr. M. Rq ling en de heer A. Klinckenben- goede voortzetters van 'Samenwec Icing Venray' heeft gevonden. L MISSE1 Desondanks zal men Toon dej Brok missen aan de groene tafel i de raadszaal. Al was het alleen maa om zijn prettige en duidelijk ve1 staanbare manier van diskussii ren. Vaak heeft hij de gemeenteraa- een vermanend vingertje voorga houden en het pleit voor hem, d< er ook door de grote partijen -» naar hem werd geluisterd. AndeZ- had hij zijn partijprogramma va1 het eerste uur niet kunnen waa^ maken. En zat hij er soms naa^ dan was hij sportief genoeg zijn oi' gelijk ruiterlijk te bekennen.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5