PEEL EN MAAS Commissie veegt notitie onumentenbeheer van tafel Math Stevens was andere kunstenaars 'een slag voor' Gescheiden inzameling van GFT-afval in voorbereiding Gewapende overval oor exploitant verijdeld Fraktievoorzitters piet b. en w, naar het Europees parlement gebr. tmn baorettè perzen Familiedrama in de Beethovenstraat WD organiseert politieke avond vrijdag 13 dec. van 14-21 uur en zaterdag 14 dec. van 10-16 uur zeer gereduceerde^ prijzen^ PEEL EN MAAS Paj Ej restte wethouder Driessen af- ben dinsdag, tijdens de com- ©Qic culturele zaken, niets ere dan de notitie Monumen- Büeheer in Venray terug te ne- a en zijn ambtenaren opnieuw ®Vhet werk te zetten. Ook zegde M tóe om, op 7 januari a.s., met de Qumentencommissie aan tafel (aan zitten om hun wensen en achten over het Venrayse monu- SCatenbeheer te beluisteren. Tot gesprek zal de monumenten- Ujniissie haar werk in ieder geval hervatten, je commissieleden waren het al- laal met elkaar eens. De notitie te veel vragen open. Dhr. Kroft (nenwerking) noemde het zelfs s j klap in het gezicht van de mo- 13nentencommissie. EEN COMMISSIE I sprige week berichtten wij al over ««inhoud van deze notitie. Daarin Eerden diverse aanbevelingen ge- De monumentenconimissie F samen moeten gaan met de (standscommissie en verder zou burger binnen het gemeentelijk iaraat een aanspreekpunt moe- I hebben als het om monumen- IgaaL Het name het samenvoegen van Welstands- en monumentencom- ksie is bij de leden van de monu- jntencommissie in het verkeerde >lgat geschoten. In een brief aan [•gemeester en wethouders heeft monumentencommissie laten len dat de leden het gevoel heb ben bedankt te worden voor het ge dane werk en dat de commissie vervolgens opgeheven wordt. Bo vendien stelde de monumenten commissie in haar brief dat er een uitbreiding van de monumenten commissie met een architekt was toegezegd. In die notitie vindt men daar niets van terug. De monumentencommissie is verder van mening dat een monu mentencommissie verankert dient te zijn binnen de Venrayse gemeen schap. 'Een zelfstandige monumen tencommissie is de enige waarborg voor de belangenbehartiging van het culturele erfgoed van Venray', aldus de commissie in haar brief. De monumentencommissie voelt zich verder gepasseerd omdat deze notitie naar buiten is gebracht, zon der vooroverleg met de monumen tencommissie. 'Zoals de situatie er nu ligt, zien wij weinig mogelijkhe den om als monumentencommis sie behoorlijk te fimktioneren', menen de leden en zij stellen dat de commissie, in afwachting van meer duidelijkheid, haar werk voorlopig stil zal leggen. MONSTER Ook de politiek zag maar weinig positieve kanten in de notitie. Dhr. Kroft noemde de notitie een klein monstertje. 'Dat werkt demotive rend voor de monumentencommis sie'. Dhr. Kroft liet duidelijk weten een afkeer te hebben voor een lo- ketfunktie. 'Dat maakt de zaak on doorzichtiger'. Bovendien vroeg hij t;'; rie gemaskerde en met vuist- ïrwapens bewapende mannen amen maandagmorgen om :0 uur het aan de Noordsingel igen Mobil tankstation binnen eisten, nadat ze schreeuwden is een overval', het geld op. aanwezige werkneemster chtte daarop naar het achterste trek. De exploitant van het ikstation werd met een vuist- iurwapen bedreigd maar maakte in aanstalte om het -aanwezige d te overhandigen. Er ontstond in een vechtpartij waarbij de ex- litant, vermoedelijk met een wa- (n, op zijn hoofd werd geslagen. )e gealarmeerde politie trof bij |i| ïkomst de aan het hoofd gewon- exploitant aan, maar de drie Iers waren er vandoor gegaan, ider buit. in de richting van de asheseweg/Dr. Kortmannweg. !en direkt gestarte zoekaktie le- rde geen resultaat op. Wel werden 0 het tankstation een bivakmuts, n oude trui en patronen aange- iffen. Die moeten de daders bij de trsteling hebben verloren. De ex- litant werd in het ziekenhuis behandeld waar verschillende hechtingen moesten worden aange bracht. Het is niet de eerste keer dat deze exploitant, hij exploiteert ook het Mobil tankstation aan de Leunse- weg, gewond is geraakt bij een over val. Op 30 juli van dit jaar wist hij eveneens een gewapende overval te voorkomen op het tankstation aan de Leunseweg. Hij werd toen met een mes in zijn ann gestoken. Des ondanks wist hij toen, met hulp van enkele personen, de dader in zijn kraag te grijpen. Het was voor deze exploitant de 5e keer, dat hy gekonfronteèrd werd met een ovei*val op een van zijn tankstations. Het is overigens nog onduidelijk of er bij deze overval is geschoten. Bij een zoekaktie zijn geen verscho ten hulzen gevonden. Graag zou de politie in kontakt komen njet even tuele getuigen. De recherche legt gegevens vast van de verijdelde overval op het tantetation. Het college van b. en w. en de voorzitters van de frakties in de Venrayse gemeente ïaad hebben ien uitnodiging ontvangen van de :1 der Europese .Gemeenten en /Regio's, sektie Nederland voor een verkbezoek aan het Europees Par ament in Straatsburg. Tijdens de vergadering van de lommissie algemene zaken zei bur gmeester J. Waals het een zinvolle aak te vinden om van deze uitnodi- jing gebruik te maken, mede met iet oog op de Europese eenwording. De burgemeester heeft hierover al een oriënterend gesprek gehad met de heer E. Woltjer. Deze Venrayse Europarlementariër is bereid ge vonden een nader kontakt en een gedachtenwisseling in Straatsburg voor de Venrayse bestuurders te ar rangeren. De fraktievoorzitters wil len graag aan deze excursie in de periode van 11 t/m 13 februari deel nemen. Alleen de heer V.d. Vorle wil zich nog nader beraden over zijn deelname aan de reis naar Straatsburg. zich af hoe de gemeente over het fi nanciële aspekt denkt, als het amb telijk apparaat het vele werk van de monumentencommissie zou over nemen. Mevr. Poels-Peters (CDA), liet eerst en vooral weten dat zij de handel wijze van b. en w. niet kon goedkeu ren. De monumentencommissie had beter van te voren geraad pleegd kunnen worden. 'Dit had be ter gekund'. In tegenstelling tot dhr. Kroft zag zij wel positieve kan ten aan een loketfunktie. 'Dit bevor dert in ieder geval de duidelijkheid to.v. de burger'. Verder noemde zij de voorstellen in de notitie te rigou reus en liet het teveel vragen open. Zij liet de wethouder weten dat b. en w. zich maar eens opnieuw over het monumentenbeheer moest buigen en dat overleg, met de mo numentencommissie daarbij nood zakelijk was. Mevr. Cals, voorzitter van de mo numentencommissie en lid van de commissie culturele zaken namens de WD, noemde het zinvol dat er meer duidelijkheid naar de burger komt. Zij maakte zich wel zorgen over de (deskundige) bemanning van de loketfunktie. Verder liet zij weten dat zij zich helemaal aan sloot bij het standpunt van de mo numentencommissie. Dhr. A. Jansen (PvdA) zag nog wel enkele waardevolle elementen in de notitie. Hij noemde daarbij de lo ketfunktie bij één afdeling en de participatie van de monumenten commissie binnen de welstands commissie. Op langere termijn bood deze notitie volgens hem weinig zinnigs. 'De nota biedt onvoldoende houvast voor de pro bleemoplossing. Neem de nota te rug tot verdere uitwerking overleg met de monumentencommissie en kom met een lange termijnoplos sing zodat Venray op een serieuze manier met haar monumenten omgaat'. Dhr. Peetere (fraktie V.d. Vorle) pleitte voor handhaving van de mo numentencommissie, weliswaar in een nieuw jasje, waarbij de positie ve elementen van de notitie, erin verwerkt worden. ONGEZOUTEN Wethouder Driessen noemde het goed dat de zaken ongezouten zijn verwoord. We zijn terug bij af. 'Uw antwoord is klip en klaar. We zullen de zaak terugnemen in b. en w. en met de betrokken afdelingen bepra ten. De positieve elementen zullen we hieruit dan meenemen terwyl we ook met de monumentencom missie aan tafel zullen gaan zitten'. De wethouder gaf ook ruiterlijk toe dat de handelwijze van het col-: lege, om de monumentencommis sie niet te raadplegen, geen schoonheidsprijs verdiende. 'Het was ook beter geweest om deze noti tie als dislcussiestuk op tafel te leg gen en niet als beleidsnotitie'. Politie vraagt getuigen inzake doorrijden Graag zou de politie medewer king van het publiek krijgen voor het opsporen van een aantal door- rijders, die 'vergeten' zijn haar of zijn visitekaartje achter te laten, nadat zij een aanrijding hadden veroorzaakt. In alle gevallen moe ten de veroorzakers toch iets heb ben gemerkt. Vorige week woensdagavond omstreeks 18.30 uur bemerkte een eigenaar van een personenauto uit America, dat van zijn op het Wilhel- minaplein geparkeerde auto, het linker voorportier behoorlyk was ingedeukt Vrijdagavond omstreeks 17.00 uur werd op de Westsingel ter hoog te van de Veltumse Kleffen een voorgesorteerde personenauto, bestuurd door een 20-jarige in woonster, van achteren aangere den. De bestuurder die de botsing veroorzaakte reed, zonder dat zijn of haar identiteit kon worden vast gesteld, gewoon door. Vrijdagavond omstreeks 20.40 uur ontdekte een inwoner van Leu nen dat zijn op de parkeerplaats bij de Wetteling geparkeerde auto be hoorlijke schade had. Zaterdagmorgen omstreeks 12.00 uur ontdekte een eigenaar van een personenauto uit Cuyk, dat van zijn op de parkeerplaats by de Openbare Bibliotheek geparkeerde auto, het achterportier en de zij kant behoorlijke schade hadden opgelopen. Een autobezitter uit Venray moest konstateren dat zijn op het Gouden Leeuwterrein geparkeerde auto, aan de linker achterzijde be hoorlijke schade had opgelopen. Die ontdekking deed hij zaterdag morgen omstreeks 11.30 uur. Overtreding sluitingsuur De exploitant van een café in het Schoutenstraatje kreeg proces verbaal omdat hij ver na het slui tingsuur in zijn lokaliteit nog gasten had. Dat was in de nacht van zaterdag op zondag. Geen voorrang Vrijdagmiddag om even voor 16.00 uur verleende een 30-jarige bestuurder uit Venray op de krui sing bij de Paterskerk met zijn bestelbus geen voorrang aan een 42-jarige bestuurster van een fiets. De dame kwam ten val en moest met diverse verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST DONDERDAG 12 DECEMBER 1991 Nr. 50 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De politie heeft vorige week don derdagmorgen in een woning aan de Beethovenstraat vier broers aan gehouden, tussen 18 en 32 jaar oud, op verdenking van wederrech telijke vrijheidsberoving, zware mishandeling en poging tot doodslag c.q. moord op hun vader van 57 jaar en hun stiefzusje van 19 jaar. De vier mannen worden er van verdacht vorige week dinsdagavond rond half zes de twee slachtoffers in de ouderlijke woning aan de Beet hovenstraat te hebben vastgebon den en zwaar te hebben mishan deld. Vader en stiefzusje werden langdurig toegetakeld met messen, stukken hout en met een asbak. Ibt half twee in de nacht van dinsdag op woensdag werden de akties voortgezet, waarna ze de ge wonde slachtoffers aan hun lot overlieten. Het heeft toen nog vele uren geduurd voordat de politie van dit gebeuren in kennis kon worden gesteld. Alle betrokkenen hebben de Turkse nationaliteit maar wo nen al vele jaren in Vehray. Drie van de zoons wonen nog in de ouderlijke woning. Tijdens de verhoreri verklaarden de daders dat ze de bedoeling had den gehad hun vader te doden, uit onvrede over de manier waarop hij zyn dochter uit een ander huwe lijk opvoedde. Dat zou indruisen tegen de zeden en gewoonten van de Turkse cultuur. Onduidelijk bleef waarom het viertal het voornemen om de vader te doden, niet tot uitvoer heeft ge bracht. De slachtoffers hebben zich onder medische behandeling moe ten stellen en zijn uit veiligheidso verwegingen elders ondergebracht. Na ingesloten te zijn geweest wer den de mannen in de loop van vrij dag voorgeleid aan de officier van justitie in Roermond. Twee van de daders zyn in voorlopige vrijheid gesteld, wegens een gering aandeel in deze aktie. De andere twee zyn in bewaring gèsfeid. Op maandag 16 december zal een politieke avond worden georgani seerd door de afdeling Venray van de WD. De bijeenkomst vangt aan om 21.00 uur en vindt plaats in De Witte Hoeve in Venray. Voorafgaand aan deze avond vindt van 20.00 tot 20.45 uur een algemene ledenverga dering van de afd. Venray plaats. Op deze avond zal de heer Wie- benga, lid van de Tweede Kamer der Staten Genei-aal, spreken over de aktuele politiek. Voor hemzelf kwam het als een komplete verrassing. Dhr. Math Ste vens bleek afgelopen maandag de gelukkige winnaar te zijn van de themawedstrijd 'Kunst en Sport' die door de gemeente Venray was georganiseerd in verband met de opening van het zwem- en rekrea- tiecentrum De Sprank. Met zijn schilderwerk 'een slag voor' was hij de andere kunstenaars letterlijk en figuurlijk een slag voor. ORIGINALITEIT Tijdens de prijsuitreiking liet dhr. Bert Lerou, die samen met Joop Wismans en Piet Hermans de jury vormde, weten, dat de juryle den het niet gemakkelijk hadden gehad. 'We hebben er lang over ge daan om een eensluidend stand punt te krijgen en een waardering aan de werken te geven', aldus dhr. Lerou. De juryleden beoordeelden in eerste instantie alle 61 werken individueel. 'Het was frapant', het Piet Hermans weten, 'dat alle drie de juryleden dezelfde vier kunst werken als eerste vier hadden geko zen, weliswaar in verschillende volgorde'. Volgens hem had het toen nog anderhalf uur geduurd voordat de jury eruit was wie een, twee, drie en vier was. De werkelijke waardering was vol gens dhr. Lerou een moeilijke klus. 'Omdat het hier om werk van 'ama teurs' gaat, hebben we een meer waarde gegeven aan de originaliteit en is de techniek ondergeschikt ge maakt'. Dhr. Lerou gaf overigens aan dat bij de beoordeling de na men van de kunstwerken en van de makers, onbekend waren. UITSLAG 'Het was voor ons ,dan ook een dubbele verrassing toen we de titel van het \yerk ervoeren dat de eerste prijs kreeg. Symbolisch voor de uit slag was dhr. Stevens de anderen een slag voor. De jury kende de prijs toe aan het werk van dhr. Stevens omdat dit werk juist getuigt van de originali teit. 'De wijze waarop hier sport tot uitdrukking is gebracht, is verras send en abstraheert zich in bepaal de mate van een realistische weergave van een zwemwedstrijd', aldus het juryrapport, dat verder vermeldt dat dhr. Stevens met wei nig middelen en vanuit een origi neel uitgangspunt vorm aan een 'zwemtocht over het kanaal' heeft gegeven. De tweede prijs ging naar Antje Heymans met de schildering 'Zeeuwse 8 Beaufort', wat door de ju ry een fraai werk wordt genoemd waarbij fijn gebruik is gemaakt van het spel van licht en donker. Bij de surfer, die op het doek te zien is, is de krachtsinspanning duidelijk af te lezen en prima weergeven. De derde prijs ging naar mevr. Th. Schaeffers-van Bragt met haar ruimtelijke werk in natuursteen, genaamd 'golf. 'Een gaaf werk, gaaf in materiaalgebruik en afwerking en vanuit alle invalshoeken mooi en evenwichtig van vonn', aldus het juryrapport. Tenslotte kreeg mevr. A. v.d. Brand-v.d. Voort voor het werk 'nat evenwicht', een eervolle vermel ding. 'Een bijzonder aardig werk van een kanoër in een wat benarde positie', aldus de jury. De kunstwerken zijn tot en met zondag a.s. te bezichtigen in het zwem- en rekreatiecentrum De Sprank. Dhr. Wiebinga, WD 2e kamerlid. Het programma van de avond luidt als volgt: 20.00-20.45 uur: Al gemene ledenvergadering afd. Ven ray; 20.45-21.00 uur: Pauze; 21.00- 23.00 uur: Inleiding van de heer mr. J.G.C. Wiebenga. waama gele genheid tot het stellen van viagen en diskussie. Onderwerp inleiding: Aktuele politiek. Eenieder die in deze avond geïn teresseerd is, is welkom. Bromfietser licht gewond Een 44-jarige bestuurder van een vrachtauto uit Venray lette onvol doend eop het verkeer op het rij wielpad langs de Henri Dunant- straat, toen hij vanaf die straat, de Hulst wilde oprijden. Een 39-jarige bromfietser kreeg daardoor geen vrye doorgang, botste togen de vrachtauto en kwam ten val. Hij moest met diverse verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Omdat de beide Venrayse ambu lances op dat moment reeds waren ingezet moest het slachtoffer iets langer wachten, omdat de Horeter ambulance in aktie moest komen. Minister Aiders heeft bepaald, dat alle gemeenten met ingang van 1 ja nuari 1994 hét GFT-afval (groenten, fruit en tuin) gescheiden moeten inzamelen om te laten composte- ren. Hierdoor zullen de afval stromen naar de reguliere stort plaatsen met 30% kunnen worden verminderd. Vorige week heeft de heer M. Hartzema, hoofd openbare werken de leden van de commissie milieu nader ingelicht over de stand van zaken in de gemeente Venray. De bedoeling is, dat het in het Gewest Noord-Limburg op te ha len GFT-afval tot compost wordt verwerkt in een in de Römer te Ven- lo te bouwen compostfabriek, die medio 1993 operationeel moet zijn. 'AFVALTOERISME' Precies een jaar geleden is door het Venrayse college van b. en w. een projektgroep in het leven ge roepen die het geseheiden ophalen van GFT-afVal moet voorbereiden. Er komt daarvoor echter zoveel kij ken, dat de projektgroep nog zeker Dit wordt gevierd met eert zeer exclusieve VERKOOPEXPOSITIE OOSTERSE TAPIJTEN ia de schouwburg te Venray op Perzische toppers zoals: Bidjar, Nain, Tabriz, Keshan, Isphahan, maar ook tapijten uit: Nepal, China, India, Pakistan, Afghanistan, Tibet, enz. zult U kunnen bewonderen, én kopen tegen Schoolstraat 11 Venray, tel. 04780-84112 een jaar nodig heeft om alles keurig op een rijtje te krijgen. Zo zou men b.v. aan wat wel eens genoemd wordt 'afvaltoerisme' gaan doen en het groenten-, fruit- en tuinafval uit de gemeente Venray naar Deur- ne brengen. Daar komt de compost fabriek in september 1992 klaar. Maar omdat de kapaciteit berekend is op 50.000 ton per jaar, ziet het er niet naar uit, dat de provincie Noord-Brabant ooit toestemming zal geven voor Venrays afval toerisme. VERRIJDBARE CONTAINER Wanneer in de gemeente Venray zal worden overgegaan tot deze nieuwe vorm van gescheiden inza meling van GFT-afval, zal de keuze waarschijnlijk .vallen op een ver rijdbare container, die eenmaal per week of eenmaal in de twee weken zal worden geledigd. Met belangstel ling wordt intussen gekeken naar de gang van zaken en de resultaten in andere gemeenten. Aan het ein de van 1990 waren 102 gemeenten gestart met de gescheiden inzame ling van GFT, ofwel 15% van de Ne derlandse gemeenten. Het gaat hierbij naar schatting om tussen de 470.000 en 520.000 huishoudens, Gemeenten, die zelf niet beschik ken over een compostfabriek voe ren het GFT af naar de VAAf in Wijster. Ook Venray zou dit kunnen doen wanneer dit financieel haal baar zou zyn. In een landelijke gemeente, zoals Venray, wordt het zelf composteren gepropageerd. De ervaring heeft ge leerd, dat met het zelf composteren behoorlijke resultaten worden ge haald. Om dit te stimuleren geeft de gemeente een subsidie van ƒ65,- bij aankoop van een VAM-composte- ringsvat, dat eigenlijk ƒ149,- kosL Na aftrek van de gemeentelijke sub sidie betaalt men slechts ƒ84,-. Op deze manier is men milieuvriende lijk bezig en de tuin vaart er wel bij. Bovendien beperkt men de afval stroom naar de nieuwe stortplaats in het Zuidlimburgse Schinnen en beperkt men de stijging van de af valstoffenheffing. 'n abonnement waard

Peel en Maas | 1991 | | pagina 13