parkeren wordt in januari 1993 ingevoerd Sliig wuiP Gemeenteraad Meerlo-Wanssum kreeg begroting 1992 aangeboden Nog voor de zomer besluit over Oost-Westverbinding Bedreiging PEEL EN MAAS Start socio-woning van Nieuw Spraeland Winkeliers ontvangen Docente Volksuniversiteit op TV KON U ALTIJD MAAR ZO GOED SLAGEN... 8f VAN OORSCHOT MODE DUGENA TRESOR SL 100 Over de oost-westverbinding tus sen de Raadhuisstraat en de Hoenderstraat-Langeweg, in de volksmond "Noordtangent" ge noemd; zal nog voor de zomerva kantie 1992 een definitieve beslissing genomen worden. Dat bleek tijdens de presentatie van de nota centrumontwikkeling, afgelo pen dinsdag. De discussie over de oost-west verbinding is in het verle den al eens gevoerd, en is nu, met de voorgenomen ontwikkeling van het Venrayse centrum, weer ak- tueel geworden. In de nota centra- Zaterdagavond omstreeks 19.30 uur sprongen drie jeugdi ge knapen uit de struiken langs het rijwielpad van de Leunse- weg, net voor een bromfiets, bestuurd door een 19-jarige jongeman uit Oostrum. Het drietal gaf tekens dat de brom fietser moest stoppen. Aan dat verzoek werd gevolg gegeven. Een van het drietal vroeg aan de jongeman zijn schuld van 25 gulden te betalen. Maar de Oostrummer was er van over tuigd dat hij bij de voor hem to taal onbekende, geen schuld had. De onbekende ging over tot handtastelijkheden, maar ver giste zich in de bromfietser want die was hem te sterk. Then ze over de grond rolden was dat het teken voor de drie jongeren om op de vlucht te slaan. De Oostrummer deed van die bedreiging en handtastelijkhe den aangifte bij de politie. Die ging nog op onderzoek maar het drietal was in geen velden of wegen meer te bekennen. montwikkeüng wordt de aanleg van de oost-westverbinding gerela teerd aan een stadspark. 'Over de precieze vormgeving van dit park is nu nog geen beslissing nodig, over de aanleg van de verbin ding wel', aldus b. en w. in de nota. 'Aanleg van deze verbinding is goed te verdedigen. Aan de andere kant zijn er overwegingen (mede ingege ven door reakties vanuit de bevol king) met betrekking tot nadelen en mogelijke nadelen van deze aan leg', vervolgen b. en w. In de nota centrumontwikkelin gen worden de voordelen (betere bereikbaarheid centrum, zeker nu dit autovrij gaat worden; centrum wordt nu stedebouwkundig 'afge sloten'; betere opvang verkeers druk; een mogelijke groene entree vanuit de richting Oostrum) nog een tegenover de nadelen (door kruising van het mogelijke stads park is minder aantrekkelijk; aantasting van de cultuur-histo rische waarde van het gebied; geen stiltegebied meer) gezet. B. en w. sluiten een oost- westverbinding, gesitueerd tussen de Raadhuisstraat en de Hoender- straat/Langeweg niet uit in de nota wordt aan de raad gevraagd dit ook niet langer uit te sluiten. Een defi nitieve beslissing hierover willen b. en w. laten afhangen van een nader uit te voeren onderzoek naar de oost-westverbinding met betrek king tot ruimtelijke inpassing; financiële haalbaarheid en milieu- (groen)-aspekten. Die finale beslis sing zal dus nog voor de zomer vallen. i 'n abonnement waard Op 1 oktober heeft Nieuw Sprae land aan de Stationsweg 67 een nieuwe socio-woning in gebruik ge nomen. Het centrum voor zwakzin nigenzorg heeft deze woning aangekocht van de Broeders van Liefde, die begin dit jaar naar Eindhoven zijn verhuist De socio- woning biedt huisvesting aan elf verstandelijk gehandicapten van Nieuw Spraeland. Met de keuze van de naam De Horst (adelaarsnest) voor deze wo ning, wil men de zo zelfstandig mo gelijke manier van leven van de bewoners symboliseren. Het doel van Nieuw Spraeland is door het aanbieden van deze woonvorm de verstan delyk gehandicapten zoveel mogelyk te integreren in de samenleving. Een team van zeven groepsbegeleiders zal hen daarin begeleiden. Reeds enkele jaren zijn socio-woningen (twee onder een kap) van Nieuw Spraeland aan de Geysterseweg in Oostrum in ge bruik. Hierin wonen ca. acht ver standelijk gehandicapten met hun begeleiders. De woning aan de Stationsweg zal op korte termijn ook worden open gesteld voor weekend- en vakantie- opvang voor verstandelijk gehandi capten uit de regio, die thuis wo nen. Als de verhuisdrukte achter de rag is, zullen de naaste buren tydens een open dag worden uitge nodigd voor een nadere kennis making. Vernielingen aan auto Een inwoner deed aangifte van ergerlijke vernielingen aan zijn voor de woning aan de Adelbertweg geparkeerde auto. De auto was op diverse plaatsen bekrast. Verlichtingskontrole Ook donderdagavond hield de po litie weer een verlichtingskontrole. Op diverse plaatsen werd die kon- trole uitgevoerd. Tweeëntwintig bestuurders van fietsen kregen proces-verbaal omdat hun verlich ting niet in orde bleek te zijn. IN HET MIDDELPUNT VAN HET TIJDSBEELD "Een nota met vergaande ge volgen voor het centrum van Venray", was de eerste reactie van dhr. Piet van Dyck, voor zitter van Het Winkelcentrum Venray. Hy was blij dat de ge meente nu eindelyk met con crete plannen naar buiten is getreden, maar inhoudelyk lig gen de voorstellen niet op de zelfde lyn als de gedachtengang van de meeste winkeliers. Met name het be taald parkeren en het autovry maken van het centrum is voor een aantal ondernemers een doom in het oog. Volgens dhr. van Dijck zal de nota daar om met gemengde gevoelens ontvangen worden. "Wij zijn ons bewust van de parkeerproblemen en de chaos die daaruit dreigt voort te ko men. We zyn er ook van b ewust dat we dat ddels aan ons zelf te danken hebben,"aldus de WCV-voorzitter. "Maar van de andere kant steken wij veel geld in de promotie van Ven ray. Venray staat bekend als een gezellig en vriendelijk winkelcentrum. Met betaald parkeren wordt afbreuk aan dat beeld gedaan, terwyl wij dit juist willen handhaven en uitbreiden. Veel mensen vin den het aangenaam winkelen in Venray, juist omdat het par keren vrij is." De voorzitter van de winke liersvereniging sprak daarom de hoop uit dat het parkeer- voorstel, dat vorige week in de vergadering van Het Winkel centrum Venray werd gelan ceerd, door de gemeente overgenomen zal worden. Over het autovrij maken van het centrum wilde dhr. vna Dijck weinig zeggen. "Het is voor de ontwikkeling van het het cen trum van Venray noodzakelijk dat mensen rustig kunnen winkelen. Binnen onze vereni ging zijn de meningen over het autovrij maken van het cen trum erg verdeeld. Als winke liersvereniging zijn wij daar dan ook nog niet helemaal uit" /Rv lïleestergoudsmid Juwelier Harrie Preuken Grotestraat 13, 5801 BD Venray i Telefoon 04780-80239 Rita van den Bogaart, docente kunstbeschouwing en kunstge schiedenis aan de Volksuniversiteit Venray heeft meegedan aan een te levisiequiz op haar vakgebied. In het programma De Connaisseur werd zij met drie andere kandida ten door Joop hoopman onder vraagd over kunst. Deze aflevering wordt heden, 31 oktober, uitzonden op Nederland 3. Omdat Rita van den Boogaart al sinds 1978 in Venray een driejarige (inmiddels vierjarige) kursus kunstgeschiedenis van prehistorie tot heden verzorgd heeft zullen er hier veel oudikursisten zijn, die met plezier hun enthousiaste do cente nog eens aan het werk willen zien. En voor de kursisten die begin december aan hun vierjarige kur sus gaan beginnen is het een aardig voorproeve van de veelzydigheid van kunstgeschiedenis en van Ri ta's plezier daarin. vanaf 375,—. ADUGENA Een goede kans van slagen met dit prachtige kwaliteitskostuum in nieuwe kleuren Perjekte pasvorm. Grotestraat 73. Venrav Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. peel en maas De nota centrumontwikkeling die de gemeente Venray deze week presenteerde, houden een groot aantal, voornamelijk verkeerstech nische maatregelingen in, om de regiofunktie van het centrum te versterken. "Dè sociaal-culturele funktie van het centrum moet ver breed worden, ook na de openstel ling van de winkels. Het centrum moet veiliger worden en byna ver keersvrij", aldus burgemeester Waals tydens de presentatie van de nota. AUTOVRIJ De maatregelen die b. en w. voor stellen, liegen er niet om. Zo wordt gepleit voor het autovrij maken van de Marktstraat, de Hofstraat, Schoolstraat, het Schouwburgplein, liet Henseniusplein en de Grote Markt. Wel dienen deze straten/ pleinen toegankelijk te blyven voor brandweer, politie en ambulance, voor verkeer van aanwonenden en bevoorradend verkeer. Ook zal er een verkeerslus aan de oostzyde van het Henseniusplein worden ge- kreëerd die de Henseniussraat en de Leeuwstraat met elkaar ver bindt. Deze lus is opgenomen in de herinrichtingsplannen voor het Hensenius- en Schouwburgplein. In de nota centrumontwikkeling wordt ook gevraagd om in te stem men met deze herinrichting, kon- form een nog nader voor te leggen plan. Om de verkeersveiligheid van an dere weggebruikers dan auto's te garanderen wordt er rondom het autovrije centrum een 30-km zone Om de bevoorrading van de Gro testraat minder in het oog te laten springen, stellen b. en w. verder voor om tussen de Grotestraat en de Julianasingel een bedrijfsstraat aan te leggen. PARKEREN Het verhes van ongeveer 70 par keerplaatsen op het Hensenius plein, het Schouwburgplein, de Schoolstraat en de Grote Markt moet opgevangen worden. Daarom stellen b. en w. voor om in te stem men met de ontwikkeling van 100 parkeerplaatsen aan de zuidoost kant van het centrum (achter de Pa té rsstraat). Omdat de herindeling van het Henseniusplein en het Schouw burgplein, volgens de planning, nog voor de zomervakantie voltooid dient tè zijn, zal er een tijdelijke vermindering van het aantal par keerplaatsen ontstaan. Volgens wet houder Kersten is dat geen bezwaar. "Op het Gouden Leeuwplein is, pie kuren uitgezonderd, een ruime overcapiciteit." Aan de noordzyde van het cen trum, achter de Hoenderstraat, is tot 1995 een tijdelijk parkeerter rein gemaakt. Het college van b. en w. wil nu laten onderzoeken of aan de noordzijde van het centrum een parkeervoorziening van 250 plaat sen kan worden gerealiseerd. Utter ly k in 1993 zal een voorstel hierover aan de gemeenteraad volgen. BETAALD PARKEREN Behalve dat het aantal parkeer plaatsen uitgebreid dient te wor den, zal er ook een ander systeem van parkeren moeten komen. De blauwe zone heeft de afgelopen ja ren duidelijk niet gewerkt. Het ver beteren van het parkeerbeheer is dan ook noodzakelijk. Kontrole op het langparkeren, en dus het aan stellen van parkeerkontroleurs is dus onontkoombaar. In het voorstel vragen b. en w. zich af wie voor de kosten op zal moeten komen. Reële mogelij Wieden zijn de gemeente, samen met de centrumbedry ven of de parkeerders. Omdat bedrijven niet verplicht kunnen worden tot een bydrage is deze financiering volgens b. en w. zeer onzeker. Hier mee wordt voorby gegaan aan de toezegging van de Venrayse winke liers om ƒ10.000,- bij te dragen aan de financiering van een parkeer wachter. "De plannen van de winkeliers vinden geen sympathie binnen het. college", aldus burgemeester Waals in een reactie hierop. "Betaald par keren moet gecontroleerd worden middels een assistent-agent. Diens taak zal voor 80% uit parkeercon- trole bestaan en voor 20% uit het in het oog houden van de veiligheid. By de Venrayse politie zullen daar voor ongeveer vijf formatieplaatsen geschapen moeten worden. De kosten, ruim vier ton, zullen door de parkeergelden gedragen wor den. We voeren betaald parkeren zeker niet in om de kas van de ge meente te spekken." Daarom vragen b. en w. ^an de raad om in te stemmen met het in voeren van een systeem van betaald parkeren. Een aanvullend onder zoek zal wel noodzakelijk zyn om zaken als toezicht, politie, organisa torische en personele gevolgen te onderzoeken. Er wordt naar gestreefd om het betaald parkeren en het autovry maken van het centrum op 1 janua ri 1993 in te voeren. De Schoolstraat, waar het nu nog vaak een chaos is, zal straks auto vrij zijn. Donderdag 31 oktober - Pagina 5 In de laatst gehouden raadsverga dering van de gemeente Meerlo- Wanssum werd aan de raadsleden de begroting over het jaar 1992 aan geboden. Ook voor dat jaar blyken de inkomsten en uitgaven weer een evenwicht te hebben en bedraagt de post onvoorzien, weliswaar een kleiner bedrag dan wij van de ge meente Meerlo-Wanssum gewend zijn, toch nog altijd ruim ƒ53.000,-. Ondanks die achteruigang spreekt het college van een gezonde financiële situatie. De gespaarde rente is in zyn geheel toegevoegd aan de reserves. Het totaal van die reserves bedraagt per 1 januari 1992 een bedrag van ƒ13.151.000,-. Gezien dat beeld ligt het in de ver wachting dat de raad met de begro ting akkoord zal gaan. MINDER BELASTINGEN De gezinnen zullen minder be lasting gaan betalen. Dat komt door het wegvallen van de "baatbelasting aardgasnet' die in het jaar 1991 voor het laatst betaald behoefde te worden. Het rioolrecht blijft ongewyzigd op ƒ140,- per pand. Als gevolg van de afvoer van afval naar Schinnen is het tarief van de afvalstoffenhef fing in 1991 al verhoogd van ƒ126,- naar 222,-. De afvalstoffenheffing zal nu met ƒ12,- verhoogd worden zodat men dan een bedrag van ƒ234,- moet gaan betalen. Hoewel de onroerend goedbelas- ting, zoals het er nu naar uitziet, ongewijzigd zal blijven, kunnen in dividuele aanslagen lager of hoger komen te liggen in verband met een eventuele waardevermeerde ring dan wel waardevermindering van de panden. De hinderwetvergunningen zul len duurder gaan worden, maar het is nog niet bekend hoeveel. De toeristenbelasting gaat om hoog met 5 cent per overnachting. Nu reeds kondigt het college van b. en w. aan, voornemens te zijn ieder jaar die belasting te verhogen om een gelyk niveau te krijgen met de omliggende gemeenten. Verder is het college van plan een andere werkwijze toe te passen voor de investering. Zij zal meer naar de politieke wensen luisteren en dan voor een aantal jaren een plan voor die investeringen op stellen. MEERJAREN PLANNEN De meeijaren plannen zullen de gemeentelijke gebouwen, scholen, riolen, sloten en bermen omvatten. Daarnaast zullen in de komende ja ren 30 wegen in de gemeente moe ten worden opgeknapt terwyl ook het kerkplein in Wanssum een grondige opknapbeurt nodig heeft. Er zal ook ruimte moeten worden gezocht voor de basisschool in Swolgen, die door een stijgend leer lingenaantal te krap in de ruimte is komen te zitten. Het college is verder van plan een halt toe te roepen aan de vele en dikwijls te hoge subsidies. Paal en perk wil het college stellen aan sub sidies voor het muziekonderwijs, volksuniversiteit en kunstzinnig onderwijs. Die bijdragen zullen dit jaar nog worden verhoogd omdat die instellingen te maken hebben met een toenemend aantal leerlin gen, uit de gemeente afkomstig. Als het geld op is zullen de kandidaten voor dat onderwys 'op een wacht lijst moeten worden gezet In 1992 zal weer een nieuwe info- gids van de gemeente verschijnen. Voor die uitgave staat weer een be drag op de begroting. De telefooninstallatie van de ge meente is aan vervanging toe en daar voor staat een bedrag van ƒ90.000,- op de begroting. Ook staat het college weer achter het zg. HAIT-projekt in het kader van de kriminaliteitspreventie. Weer wordt daarvoor het bedrag van 0,50 per inwoner gevraad. Een reorganisatie 'van het politiebestel, het komend jaar, heeft voor de ge meente geen financiële konse- kwenties. In de loop van 1992 zal de brand weer een nieuwe brandweerauto moeten hebben en daarvoor is een bedrag nodig van ƒ350.000,-, maar de raad heeft hiervoor in eerdere ja ren reeds een bedrag van ƒ200.000,- gereserveerd. Of en wanneer er openbaar ver voer zal komen (waarvoor de raad al jarenlang pleit) vanuit Meerlo naar Horst met mogelijk een uitbrei ding naar de Maasdorpen, heeft nog studie nodig, ook wat de kosten betreft De enquête die onder de be volking wordt gehouden zal mede bepalend zijn wat het college zal voorstellen. De verkeerssituatie Venrayseweg- Bragstraat te Wanssum is van dien aard dat maatregelen moeten wor den genomen. In afwachting van een beslissing is met een onder zoek gestart. Uit sociaal veiligheids- aspekt is het college voornemens om de openbare verlichting tijdens de kermis en carnaval langer te la ten branden. 'Maar er zullen nog meer onder zoeken worden gedaan', zo vermeldt het college in haar aangeboden be groting. Zo zal worden bekeken of er nieuwe woningbouwlokaties in Swolgen en Geysteren te vinden zyn-. Een gemeentelijke werkgroep zal worden ingesteld die de rekrea- tie en het toerisme moet gaan be vorderen. De haven in Wanssum zal ook de nodige aandacht moeten krijgen want de dam wand moet worden uit gebreid. Ook zal er grond moeten worden verwyderd zodat de haven weer voldoet aan de in deze tijd te stellen eisen. Eén grote wens is er nog en dat is het opknappen van de peuterspeel zaal in Meerlo. Voordat de raad aan de algemene beschouwingen toe is (naar ver wacht ook dit jaar weer schriftelyk) zal de begroting in de commissie voor financiën en ekonomische za ken aan de orde komen. De commissie komt op 28 okto ber byeen. De schriftelijke reaktie is op 4 november en het college zal op 18 november antwoord zenden aan de raadsleden. Op 25 november is dan de tweede termijn. Daarby antwoordt het college nog diezelfde avond, waarna de raad de begroting 1992 zal vaststellen. Snelheidskontroles De afgelopen week hield de poli tie drie dagen snelheidskontroles op de Henri Dunantstraat, ter hoog-, te van de kruising met de St Serva- tiusweg. Gemeten werd vanaf een snelheid van 70 km, terwyl daar de toegestane snelheid maar 50 km is. Er werden ruim 1100 voertuigen gekontroleerd. Daarvan bleken ruim 100 bestuurders zich van de voorgeschreven snelheid niets aan te trekken. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 100 km/uur. Zowel vrydagavond, als in de loop van zaterdag werden op diverse punten in het centrum (Rondweg Brakske, Oude Oostrumseweg, Noordsingel, Langstraat, Hoofd straat te Oirlo en de Albionstraat in Leunen) kontroles gehouden. Hier was de grens 65 km/uur. Gekontro leerd werden ruim 1500 voertui gen. Daarvan bleken 70 bestuur ders zich van de beperking van 50 km/uur niets aan te trekken. Zy kunnen hun proces-verbaal thuis verwachten. Hoogste snelheid be droeg hier 92 km/uur. Dynamisch en sterk met een bijna onuitputtelijke energiebron. 8-10 jaar op één batterij door milieuvriendelijker lithium- batterij. 100 meter waterdicht. gehard mineraalglas. edelstalen kast en band. 3 verschillende uitvoeringen Illegaal in Venray Tydens een kontrole inzake de vreemdelingenwet had de politie sukses in een horecagelegenheid in de Henseniusstraat Zes mannen van Turkse nationaliteit werden naar het politiebureau overge bracht om uit te zoeken hoe het zat met de verblyfsvergunningen. Een man bleek opnieuw in Ne derland te vertoeven nadat eerder zyn asielaanvraag was afgewezen. Nu zal hy door de politie over de grens worden gezet. Drie mannen vroegen direkt politiek asiel aan en in afwachting daarvan zyn zy naar een asielopvangcentrum gezonden. De papieren van twee mannen ble ken in orde te zyn. Afgelopen maandag had het zo ver moeten zijn. De bedoeling ivas dat om half negen de eerste school- zwemgroep het nieuwe zwembad De Sprank onofficieel in gebruik zou nemen. Op het laatst moment werd anders beslist en onze foto graaf trof alleen maar een eenza me bouwvakker in het water, die nog enige schoonheidsfoutjes aan het wegiverken was.-"We hadden ge hoopt deze week te kunnen starten maar de conditie van het ivater is nog niet optimaal en, zoals u kunt zien, moeten er nog wat kleine werkzaamheden verricht worden", aldus dhr. Zandbergen van het bouwteam van De Sprank. Volgens hem is het a.s. maandag echt zover dat de schoolzwemmers in het nieu we bad terecht kunnen.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5