PEEL EN MAAS lasisscholen niet onwillig tegen samenwerking Gemengd Bejaardenkoor 'Crescendo' in het zilver Renovatie Mavo De Kolk in december van start Marktkooplui moeten auto's verder weg zetten m PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS l/ER» Symposium over obstipatie Speelhuisje voor de Petrus' Bandenschool Priesterwijding in Smakt DONDERDAG 31 OKTOBER 1991 Nr. 44 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG Als eerste Venrayse scholen daar- gered kunnen worden dan zijn Venrayse katholieke basisscho en niet ongenegen om op bestuur- IINGKjk niveau in de toekomst samen te - yerken. Dat is gebleken tijdens een overleg, vorige week donderdag, st*a9i tussen de gemeente Venray en de '0 RH Venrayse basisscholen. *eAanleiding tot deze bijeenkomst ijn de plannen van het Rijk om I ver te gaan tot schaalvergroting linnen het basisonderwijs. Deze reek ging de Tweede Kamercom- iem missie voor onderwijs accoord met ijeze plannen van staatssecretaris (ftllage. Voor de gemeente Venray spejkm dat, als er niets veranderd, in- vrou i°u^en ^at basisscholen van I teulen en Vredepeel zouden moe- frai jen verdwijnen en dat de basis- obool in Heide nog maar net boven ie opheffingsnorm zou komen te uï EEK wayi UITZONDERING Tbt op heden gold in Venray een opheffingsnorm van 75 leerlingen. Op grond van uitzonderingssitua- ies kunnen kleinere basisscholen in stand worden gehouden. Binnen le gemeente Venray wordt thans door de basisscholen v^n Vrede peel, Heide en Veulen gebruik ge- Inaaktvan deze Itzonderingsregeling. NIEUWE NORM Nu de plannen door de Tweede ler zijn goedgekeurd zal er met ig van het schooljaar 993-1994 een nieuwe regeling gei len, voor de duur van vijf jaar. De lieuwe opheffingsnorm wordt be ekend via een formule waarbij het antal leerlingen per km2 (leerling lichtheid) een belangrijke rol spe- i. De gemeente Venray krijgt laardoor een opheffingsnorm van leerlingen. Voor Venray zou dat betekenen dat Heide net boven deze norm uitkomt (69 leerlingen), maar dat dat Vredepeel (31) en Veulen (42) hier ruim onderzitten. UITZONDERINGEN Ook bij de nieuwe regeling zijn er echter uitzonderingen mogelijk. Indien een school meer dan twee kilometer van een andere basis school verwijderd ligt, lean het in een vorm van een nevenvestiging voort blijven bestaan. Het mini mum aantal leerlingen is daarbij wel bepaald op 23. Voor Veulen en Vredepeel zou dit kunnen betekenen dat ze als de pendance van een andere school kunnen blijven voortbestaan. Basisschool de Hei in Heide ligt echter hemelsbreed nog geen twee kilometer af van basisschool Co- ninxhof in Veltum. Deze school zou dus, als het aantal leerlingen bene den de opheffingsnorm daalt, niet als nevenvestiging voort kunnen bestaan, en zal dan gesloten moe ten worden. SPLITSING Voor de gemeente Venray bestaat er de mogelijkheid om de gemeente in twee delen te splitsen, waarvoor een aparte leerlingdichtheid kan worden berekend. Als deze split singsmogelijkheid wordt toegepast, dan zou de opheffingsnorm voor de kerkdorpen op 31 leerlingen ko men. Alle basisscholen op de kerk dorpen zouden gehandhaafd kunnen worden. Voor Venray zelf heeft deze splitsing echter nare ge volgen. De opheffingsnorm voor de basisscholen in Venray zou dan op 160 komen te liggen. Dit zou bete kenen dat er maar liefst vijf scho len (Dr. Poelsschool, Kruudwis, De Kemp, De Hommel en .De Land- weert) met sluiting bedreigd zou den worden. GEMIDDELDE Een andere mogelijkheid is om uit te gaan van een gemiddelde schoolgrootte. Indien de school besturen overgaan tot een samen werkingsverband, kan de opheffingsnorm (66) met 10/6 ver menigvuldigd worden. Het nu ver kregen cijfer (110) wordt de gemiddelde schoolgrootte ge noemd, dat als nieuwe opheffings norm gehanteerd kan worden. In de praktijk betekent dit, dat als alle katholieke scholen in een samen werkingsverband verenigd worden, alle Venrayse scholen kunnen blij ven voortbestaan. Venray telt op dit moment nl. 2715 leerlingen en 17 katholieke basisscholen. De gemid delde schoolgrootte ligt daarmee op 160 leerlingen, ruim boven de door het Rijk gestelde gemiddelde schoolgrootte. SAMENWERKING Het was dan ook niet verwonder lijk dat wethouder bij de aanwezige schoolbesturen ér op aandrong om zich in te zetten voor een samen werkingsverband. 'Alleen daarmee kan het bes taande onderwijsvoor zieningenpakket in stand blijven," aldus de wethouder in een toelich ting. Hoe dat samenwerkingsver band er uit moet gaan zien is voor de wethouder nog niet helemaal duidelijk. Wethouder Driessen heeft inmiddels wel via het Tweede Kamer-lid Frissen van het CDA la ten informeren wat zo'n samenwer kingsverband in kan houden en welke voorwaarden hieraan verbon den zijn. Volgens de wethouder is het, in dit geval, een grote zegen dat Ven ray qua oppervlakte, een grote ge meente is. "Juist daarom kan het onderwijsvoorzieningenpakket voor de komende jaren gegaran deerd worden." De wethouder was dan ook verheugd dat alle aanwezi ge schoolbesturen (alleen Oirlo was afwezig), in stemden met gebruik making de regeling rondom de ge middelde schoolgrootte. Ook zij zagen in dat een zo breed mogelijke samenwerking van katholieke scholen in Venray noodzakelijk is om het basisonderwijs in alle dor pen en wijken te handhaven. In 1988 heeft de Venrayse Mavo het 50-jarig jubileum gevierd. Tij dens een heel groot deel van haar bestaan heeft de school door snelle groei onderdak moeten zoeken in diverse noodlokaties: er zyn enkele noodgebouwen geplaatst naast het hoofdgebouw, in het Brukske zyn noodvoorzieningen georganiseerd, er is les gegeven op de 'rommelzol der' in lokalen van basisscholen, nz. Lesgeven op diverse lokaties bete kent, dat er heel wat afgereisd moet worden. Daarbij komt nog het feit dat de school geen aula heeft... Re denen genoeg om uit te zien naar een andere behuizing. Jaren en jaren heeft de school een uiterste inspanning geleverd toestemming van het ministe rie te verkrijgen voor de zo noodza kelijke bouwkundige aanpas singen. Eind oktober 1991 is dan eindelijk het ministeriële licht op groen gezet, en Iran de renovatie, uitbreiding opgestart worden! Waarschijnlijk in december van dit jaar zal het bouwproces begin nen: het bestaande hoofdgebouw aan de Minister Charles Ruysstraat wordt meer dan verdubbeld. Het achterterrein wordt vrijwel geheel volgebouwd met een mooie aula, drietal vaklokalen (voor natuur- en scheikunde, biologie, handvaardigheid), een zestal theo rielokalen, een grote zolder, diverse dienstruimtes en bergingen. De verkeersstromen in het schoolge bouw gaan verlopen via brede gan- 2n, en een centraal trappenhuis. Het bestaande gedeelte van de school wordt gemoderniseerd en opgeknapt Het ontwerp voor de uit breiding en aanpassing is ge- kreëerd door de Samenwerkende Architekten Venray met name door de heer Lerou. Het bouwproces vereist, dat de school elders onderdak moet zoe ken. Eind december, begin januari, zal daarom een grote verhuisaktie ondernomen worden, om de gehele organisatie onder te brengen in 2 andere gebouwen: het noodgebouw aan de Oostsingel 37, en 11 lokalen die de Mavo hoogstwaarschijnlijk van basisschool De Foekepot (Brukske) Iran huren. Dit zijn twee lokaties die, dicht bij elkaar gele gen, de mogelijkheid bieden, het onderwys op een goede manier voort te zetten. SchooHeiding en docenten heb ben er aUe vertrouwen in dat on danks enkele improvisaties het onderwijs daadwerkelijk goed gaat verlopen in de nieuwe 'nood situatie'. De renovatie zal waarschijnlijk in het tweede halfjaar van 1992 vol tooid zijn. 'n abonnement waard Brief in brievenbus doen Een 60-jarige bestuurder van een personenauto uit Someren, stopte aan de Deumeseweg om even een brief in de brievenbus bij een wo ning te doen. Tb en hij daarvan te rugkeerde, lette hij niet op het verkeer dat over het rijwielpad kwam. Een 17-jarige bestuurder van een bromfiets uit Ysselsteyn kon de man niet meer ontwijken. De bromfiets botste tegen de man en beiden kwamen ten val, tesamen met een 15-jarige duopassagier. De inwoner van Someren moest voor enkele snij wonden in zijn gelaat in het ziekenhuis worden behandeld. Bromfietsbestuurder en duopassa gier liepen geen noemenswaardige verwonindingen op. Tijdens de vergadering van de marktcommissie, afgelopen maan dag, is er vanuit de gemeente en vanuit de winkeliers nog eens dui delijk bij de marktkooplui op aan gedrongen om hun auto's verder weg te zetten. Het parkeren bij de kramen, of op de dichtsbijzijnde parkeerplaatsen, bestemd voor con sumenten, wordt nog door een aan tal' marktkooplui als normaal beschouwd. "De beste plaatsen wor den op de drukste dag van de week door de marktkooplui bezet", aldus dhr. van Dyck van het Winkelcen trum Venray. In de vergadering van de winkeliersvereniging was er nog eens op aangedrongen om dit bij de marktkooplui te bespreken. De af vaardiging van de marktkooplui hebben deze gedachte meegeno men in hun eigen overleg. Voor gesteld werd om te parkeren op het terrein aan de Hoenderstraat of zelfs op het Kennedyplein. Vanuit de gemeente is aangegeven dat als hieraan geen gehoor wordt gegeven schorsingen niet uitgesloten zijn. De gemeente heeft laten weten dat het schoonmaken na de markt veel geld kost. Ook voor de marlet geldt: de vervuiler betaald. De ge meente gaat daarom bekijken of er een toeslag op de marktgelden ge zet kan worden voor het opruimen. Voorlopig wordt er bij de marktkoo plui aangedrongen op meer zelf werkzaamheid. Hierover zuHen zij binnen onderling overleg voeren. 'n abonnement waard Vima Vera, mode voor de vrouw met een eigen stijl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Het Diëtisten Overleg Venray (DOV) organiseert op donderdag 7 november a.s. een symposium met als titel: 'Obstipatie, een drukkend probleem voor patiënt, verpleeg kundige en verzorgende'. Het symposium wordt gehouden voor verpleegkundigen en verzor genden (in opleiding) die werken in (psychiatrische) ziekenhuizen, ver pleeghuizen, verzorgingshuizen en bij de kruisverenigingen in de regio Venray. Artsen in de eerste en twee de fijn en verloskundigen zijn ook uitgenodigd voor de bijeenkomst, die plaatsvindt in het Psychiatrisch Centrum Venray. De Nederlandse Vereniging van Diëtisten bestaat 50 jaar. 1991 Staat in het teken van dit jubileum en het hele jaar door laten diëtisten van zich horen. Omdat in het na jaar de nadruk van de viering van het jubileum op de gezondheids zorg ligt, namen een aantal dië tisten verenigd in het Diëtisten Overleg Venray het initiatief tot een congres over obstipatie. Een on derwerp waar elke verpleegkundige en verzorgende mee te maken heeft. Het Diëtisten Overleg Venray hoopt met het symposium niet al leen de deelnemers te informeren, maar ook bij te dragen aan de komst van eenduidiger richtlijnen met betrekking tot de behandeling van obstipatie. Bovendien wil het DOV hiermee meer bekendheid ge ven aan het werk van de diëtist. Tijdens het symposium zal het onderwerp van verschülende kan ten worden belicht. Dr. Brummer, intemist-gastro-enteroloog van het Academisch Ziekenhuis Maas tricht, spreekt over pathofysiologie van de dikke darmmobiliteit. De Venrayse apotheker drs. C.J.M. Boon houdt zijn voordracht over obstipatie door medicatie bij obsti patie. Mevr. M. Jansen-Rouschop, diëtiste van het Psychiatrisóh Cen trum Venray, en lid van het DOV, praat over preventie en behande ling door voedings- en dieetadvie zen. De van radio en tv bekende dr. H. v.d. Bruggen vertelt over zijn proefschrift, getiteld 'Obstipatie als verpleegkundige' waarmee hij pro moveerde aan de faculteit Verpleeg- wetenschappen van de universiteit van Maastricht Als voorzitter van het symposium zal de heer H.Th. Buchholtz, hoofd verplegingsdienst van het Horster verpleeghuis Anto- nius, optreden. Het symposium vindt plaats in de schouwburg op de lokatie St. Anna van het Psychiatrisch Centrum Venray. De voorzitter opent het con gres om 19.30 uur. De toegang is gratis. Belangstellenden kunnen zich schriftelijk aanmelden bij het Psychiatrisch Centrum Venray, af deling PR en Voorlichting, Ant woordnummer 1009, 5800 VB Venray. Vernielingen Er werd aangifte gedaan van ver- nieUngen aan een bouwplaats aan de Pinksterbloem. Uit het ingestel de onderzoek is gebleken dat kin deren die vernielingen hebben aangericht. De politie hoopt achter de identiteit van de kinderen te ko men om hen duidelijk te maken dat op een bouwplaats geen vernie lingen kunnen worden gedoogd. De kleuters van de Petrus' Ban denschool hebben vrijdag 25 oktober hun nieuwe speelhuisje of ficieel in gebruik genomen. Tot voor enige tijd stond er een wig wam. Helaas was die totaal verrot. De school betreurde dit zeer, maar er was geen geld om een nieuwe te kopen. Dankzij een «sponsoraktie onder Venrayse bedrijven heeft de school het benodigde bedrag bij elkaar ge kregen. De school is de sponsoren dan ook zeer erkentelijk voor deze geste. Op deze wijze is het toch mo gelijk geworden om de spelmoge- lijkheden van de kleuters te vergroten. De school vindt dit voor de ontwikkeling van de kleuters van wezenlijk belang. Na de officiële opening was er voor aHe kinderen een spellenmid- dag op en rond het nieuwe speel huis. De kinderen hebben hier enorm van genoten. Op dinsdag 5 november a.s. zal het gemengd bejaardenkoor Cres cendo de plechtige Eucharistievie ring opluisteren in de Paterskerk, die om 15.00 uur begint. Het bijzon dere aan deze opluistering is dat de ze mis voor hun eigen zilveren bestaansfeest wordt opgedragen. Daarna wordt er feest gevierd in zaal De VoHe Maan aan de Merselo- seweg. Van 19.00 tot 20.00 uur krijgt dan iedereen de gelegenheid bestuur en leden geluk te wensen met deze toch wel opmerkelijke mijlpaal. Want het is tochvmaar wat om een bejaardenkoor 25 jaar lang in stand te houden, en waarvan vele leden al vele jaren trouw deel uitmaken. Bij wie konden wij beter ons oor te luister leggen om te vernemen hoe het eigenlijk aUemaal begon nen is, dan bij de 85-jarige Miet Janssen-van Daal. Zij is, ondanks haar 85 jaar nog fit van lijf en leden en heeft ook nog de beschikking over een go>ede stem. Ze was gaarne bereid om iets te verteHen over die 25 jaar. Zij het weten dat niet aUeen zij, maar vele anderen zich de afge lopenjaren voor Crescendo hebben ingezet. 'Ik vind het een beetje te veel eer om mij daar maar aUeen voor te vragen'. Het bejaardenkoor is ontstaan uit de bejaardenvereniging, die toen door de oud-adjudant van de rijkspolitie, Jansen, werd geleid. Zijn echtgenote mevr. Jansen- Koppen kwam met het idee om een bejaardenkoor op te richten. Dat koor kwam in 1966 tot stand. Het was het eerste bejaardenkoor van Noord-Limburg. In latere jaren zou den er nog vele volgen. Al vry spoedig werd een dirigent aange trokken. Daarvoor werd de heer Jean v.d. Tillaert bereid gevonden. De mannelijke leden waren meteen in de minderheid (en dat bleek zo aHe jaren trouwens te bfijven). Gestart werd met een achttal man nen en een twintigtal vrouwen stemmen. De repetities werden trouw bezocht en als men eenmaal lid was van het koor dan bleken daaruit ook vriendschapsbanden voort te komen. Het werd een hech te club. Dat men op de goede weg was bleek tóen het bestuur'en de leden het in 1973 al aandurfden om zelf Zangersdagen te organiseren. Nog steeds wordt met trots verteld hoe die eerste Zangersdagen, gehouden in Den Kerkdijk, als geslaagd moch ten worden genoemd. Deken Theunissen schreef ter ge legenheid van die Zangersdagen dan ook in de feestgids 'Het is geen hobby voor laatbloeiers, maar een logisch gevolg dat vele bejaarden el kaar gevonden hebben in hun ver eniging en him eigen wooncentra, door de zang. Het is een rijke aan winst van onze samenleving ook in de liturgievieringen'. Wat' heeft deken Theunissen, nu rector van Het Schuttersveld, een ruime blik in de toekomst gehad, want wat zouden de liturgievierin gen in de Paterskerk, bij huwelij ken en begrafenissen zijn zonder Crescendo. In de loop van de jaren gaf diri gent Van den Tülaert de diri geerstok over aan Fons Baltussen en deze wérd weer opgevolgd, enke le jaren geleden, door Theo Jacobs. PRIJZEN Zingen kunnen ze goed bij Cres cendo, gezien de vele prijzen die dit koor in de loop van de 25 jaar heeft weten te behalen. Ze behoorden tot de besten. Dat bewijzen ook de vele trofeeën die behaald werden op aUe mogelijke Zangersdagen. - Zelfs mochten zij ooit optreden voor de KRO-radio, nog altijd een hoogte punt in hun bestaan. Het zijn er velen geweest die hun beste krachten hebben gegeven voor dit koor. Zo heeft mevr. Miet Jansen-van Daal, die tot de oprich ters behoort, vanaf het eerste uur gewaakt over de penningen als pen- ningmeesteresse. Maar zeker mag bij de feestviering ter, gelegenhid van dit zilveren bestaan mevr. Jansen-Koppen niet vergeten wor den. Zij heeft veel voor dit koor ge daan, want zij beschouwde dat als 'haar' koor. Vooral in de eerste jaren spande zij zich in om 'haar' koor naar die hoogte te brengen, waarop dit koor, met het goede materiaal, recht had. Dat ze het niet bij het verkeerde eind had bleek wel uit de vele suksessen die werden behaald. Mevrouw Jansen-Koppen was ve le jaren voorzitster en werd opge volgd door mevr. Claessen-van Meyel, die in januari jl. de voorzit tershamer in handen gaf van Piet Crooymans (de eerste mannelijke voorzitter). Wij schreven het reeds, Crescen do is een niet meer weg te denken koor in het Venrayse, dat medewer king verleent aan Kerstconcerten, Zondagochtendconcerten, concer ten in Het Schuttersveld, het Vin- centiushuis en Beukenrode. Het is totaal geen belasting voor de leden van dit koor om iedere week naar de repetities in de Kemphaan te gaan en ze doen dat met een jeugdi ge elan waar menig ander koor ja loers op kan zyn. Zaterdagmorgen werd de 44-jarige Ruud Wülemsen in St.Jo- zefkerk te Smakt tot priester gewijd door Mgr. Bluyssen. Na de inwij ding droeg de in Nijmegen geboren Ruud Wülemsen een mis op in het zwakzinnigeninstituut Nieuw Spraeland, alwaar hij pastor is. Ruud Wülemsen studeerde al in 1969 theologie maar brak die studie af om op het PCV te gaan werken. Daar werd zijn belangstelling voor theologie opnieuw gewekt en in 1983 startte hij met een opleiding aan de theologische faculteit in Tilburg. In 1986 trad Ruud Wülemsen toe tot de orde van ongeschoeide car- melieten te Smakt, waarna in 1987 zijn benoeming tot pastor van Nieuw Spraeland volgde. Daar bestaat sjjjn werk uit de zorg voor de bewoners, personeel, fanülie, uit het lesgeven in o.a. stervensbegelei ding en levensbeschouwing. Illegaal storten Nadat een melding bij de politie was binnengekomen dat er illegaal afval zou zijn gestort aan dq Sprae- landweg, trof de politie in de berm van die weg inderdaad enkele vuü- niszakken aan. Hier zat dierlijk af val in. Het is de politie nog niet gelukt de ülegale storter op te sporen. Inbraak in Chinees restaurant In de nacht van maandag op dins dag heeft men door forcering van de achterdeur toegang verkregen tot het aan de Kiosk in het Brukske gelegen Chinees restaurant. De gok kast werd opengebroken, het aan wezige geld werd meegenomen. Hoe groot de waarde was kon niet worden medegedeeld. Ook werd de inhoud van de geldlade in het buf fet geledigd. Totale schade bedraagt enkele honderden guldens. Grote buit bij inbraak In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een loods aan de Zuiderbergweg te Oostrum. In die loods staan goede ren en voertuigen van enkele be drijven gestald. De inventarisatie van de gestolen goederen, waaronder sigaretten en levensmiddelen, was bij het ter per se gaan nog niet opgemaakt. De waarde van de gestolen goederen bedraagt in ieder geval vele duizen den guldens. Klachten over verkeers gedrag scholieren De politie zal strenge kontrole gaan uitoefenen tegen het oneigen lijk gebruik van wegen op het terrein van SL Servatius, door scho lieren. Die slaan, komenden vanaf de Stationsweg, het terrein van SL Servatius op om een kortere weg te fietsen naar de Mavo en Jerusalem.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 11