PEEL EN MAAS Duitse leerlingen nemen kijkje over de grens Speculaas viert zilveren jubileum Het wonder van Overloon' organa Suksesvol jaar voor Sabine Schoenmakers l^ir-41^4 Echt...Je Proeft 't! Rashonden in sporthal De Wetteling OKTOBER Kantoor in oude brouwerij DONDERDAG 24 OKTOBER 1991 Nr. 43 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG Vima Vera, mode voor de vrouw met een eigen stijl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING echte bakker Ook gevulde speculaas en amandelstaven zijn er weer! tie die als een geschenk uit de he mel kwam voor het museum. Maar wat begon met een voorzichtige ■opknapbeurt voor enkele objekten groeide uit tot een totaal restaura- tieprojekt voor enkele onderdelen en een opknapbeurt voor vrijwel de gehele kollektie van het museum. Tot in detail schoongemaakt, ge straald, geschoppeerd, opnieuw gemonteerd, gemenied en ge schilderd. 'Het is triest', aldus drs. Temming 'dat met de sluiting van deze 37th Rhine Workshop een eind komt aan de samenwerking tussen En gelsen, Duiters en Nederlanders die eendrachtig en in vriendschap restanten van het verleden, oogge tuigen van de Tweede Wereldoorlog, conserveerden voor het museum dat vrede en vriendschap wil bren gen door de oorlog te tonen'. Naast grote dank voor het werk van de workshop wilde dhr. Tem ming ook de dank uitspreken voor de medewerking die men steeds heeft ondervonden van het Genie Opleidingsinstituut in Vught voor het takelen, laden en transporteren van het materiaal naar Mönchen- Gladbach en terug. Nu alles weer piekfijn in orde is, is er een drin gende behoefte aan een vorm van beveiliging en beschutting. Drs. Temming vroeg daarom de aanwezi gen mee te denken aan een oplos sing hiervoor. Twee fraai geconserveerde oor logsstukken moesten elders wor den ondergebracht terwijl er enkele tijdelijk in de entree zullen worden geplaatst. MEER DAN WAARD Lt Col. T. Nixon, hoogste baas van de workshop, vertelde dat hij en zijn 250 medewerkers graag aan de ze conservering hebben gewerkt Ook hij was van oordeel dat het be lang van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum, die inzet meer dan waard is geweest. 'Wij kunnen niet genoeg het oorlogstuig tonen, om ons waakzaam te blijven houden, ons in te zetten voor de vrede'. De overdracht geschiedde symbolisch doordat van alle ge restaureerde voertuigen er vier een 'triomftocht' maakten naar het hoofdgebouw. Verder gaf een videofilm een in drukwekkend beeld van de werk zaamheden die door het personeel van 37th Britisch Rhine Workshop waren verricht in de afgelopen zes maanden. Daarbij kwam zeer dui delijk de gedaantewisseling naar voren die het oorlogsmaterieel had ondergaan. Op zondag 27 oktober a.s. wordt de jaarlijkse Clubmatch van KC Venray e.o. gehouden. KC Venray is een Kynologen Club, die zich bezig houdt met alle zaken rondom het 'honden' gebeuren. Er worden gehoorzaamheidsopleidingen gege ven, men kan meedoen aan behen digheid of lezingen en dia-avonden bezoeken. Voor rashonden is er de ringtraining en de clubmatch. De Clubmatch is ieder jaar weer het klapstuk voor deze aktieve ver eniging. Maanden van voorberei ding zijn er aan vooraf gegaan om op 27 oktober alles vlot te laten ver lopen, als circa 300 honden hun beste 'pootje' voor komen zetten in sporthal De Wetteling. Zeven keurmeesters zullen iedere hond aan de hand van de diverse rasstandaards op schoonheid keu ren. Het publiek krijgt via de micro foon informatie over de rassen en het bijbehorende karakter. Van alle rassen zal uiteindelijk een "beste van het ras' worden gekozen, die als vertegenwoordiger van het ras, deel mag nemen aan de Rasgroepkeu- ringen. In de Nederlandse kynologie zyn alle rassen onderverdeeld in negen groepen, nl. Dogachtigen. Herders honden, Windhonden, Lopende Honden en Dashonden, Pinschers en Schnauzers, Staande Honden Spaniels en Retrievers, Terriërs, Kees en Poolachtigen en Gezel schapshonden. Na de Rasgroepkeu- ringen zullen er dus negen groeps winnaars overblijven die samen gaan strijden voor de titel 'Beste van de Clubmatch van KC Venray Maar eerst zullen de Beste Puppy, de Beste Veteraan en de Beste van de Kampioenenparade worden ge huldigd. Evenals de Beste van de Meerdere Hondenklasse en de Bes te Zelfgefokte zullen ook zy een prijs van de goedvoorziene prijzen- tafel in ontvangst mogen nemen. Al met al dus een dag waar van al les te zien en te beleven valt, waar zowel bezoekers als exposanten met volle teugen kunnen genieten van al die grote, kleine, lang-, kort- of ruwharige viervoeters die in alle maten en kleuren vertegenwoor digd zullen zijn. Ga dus eens kijken de 27e okto ber, het is zeker de moeite waard. Uw hond moet u thuis laten als u niet hebt ingeschreven, want hoe gek het ook klinkt, uw hond mag er niet in. Om besmetting van ziekten te voorkomen worden nl. 's mor gens voor aanvang alle ingeschre ven honden door dierenartsen gekontroleerd. Opening van de Clubmatch 9.30 uur, sluiting omstreeks 17.00 uur. Plaats van handeling: sporthal De Wetteling, Zuidsingel, Venray. Uw Echte Bakker bakt zijn speculaas assortiment op ambachtelijke wijze met echte roomboter en heerlijke speculaas kruiden. Dat wordt smullen! ONTDEK DE ECHTE BAKKER, ECHT-JE PROEFT T Op donderdag 31 oktober en vry- ag 1 november viert de heer J. [uren kamp, rector van het Bosch- eldcollege te Venray zijn 25-jarig ibileum aan de school. De rector, die al weer bijna 10 jaar et Boschveldcollege leidt, werd als ong leraar in 1966 aangesteld aan iet 'Lyceum voor jongens', het 'IC' de school toen in de vollcs- k oond ook wel heette. Samen met p «a aantal leerlingen, die vanwege je opheffing van het gymnasium te jtevensbeek naar Venray togen, en tarnen met enkele collega's beland- e hij bij de paters Franciscanen, ie hem snel op zijn waarde wisten schatten, gezien de vele taken, lie hy spoedig kreeg toebedeeld. J. Hurenkamp werd in 1936 in geboren. Na de middel- «re-schooltijd, die hij op het KGL Arnhem met een gymnasium- afsloot, volgende de mili- lire dienst en de studie klassieke ilen aan de Katholieke Universi- iit te Nijmegen, die in 1965 ekroond werd met het doctoraaldi- loma. Vanaf 1963 verzorgde J. luren kamp al lessen aan de Scho engemeenschap Gymnasium voor ongens te Stevensbeek. Nadat zyn werkzaamheden nood- [edwongen naar Venray verlegd wa ren, werden zyn niet geringe leiderskwaliteiten al snel ontdekt, n augustus 1971 werd de jubilaris conrector aan het Boschveldcolle ge, met vooral de zorg voor de niddenbouw, in een periode, dat jnderwyskundig Nederland de mammoetwet naar de praktyk aan iet vertalen was. De opzet en de or ganisatie van de vakkenpakketkeu- se waren bij hem in goede handen, alle bijzondere taken, die een I.ichoolleider op zijn pad kan tegen komen, kwam hij tegen. Twee daar van moeten er genoemd worden, omdat zijn hart daar speciaal naar uitging. De zorg voor het gebouw, yoor de interne aanpassingen en voor de uitbreiding van de school droeg hij met groot plezier. Zijn blijvende belangstelling voor de rechtspositionele aspekten van het benoemings- en personeelsbeleid aan de school kwamen hem later goed van pas. Hy ontwierp in die jaren samen met collega's een kursus Latyn en itte zich energiek aan het schry- ven van een schoolwerkplan, daar- lee baanbrekend 'monnikenwerk' verrichtend. Ook bij ludieke evene menten stond hy zijn mannetje. Vanzelfsprekend kreeg hij by het vieren van de lustra van de school een rol in de toen opgevoerde musi cals. Ook dat was hem, goedlachs als hy is, op het lijf geschreven. Tben in januari 1982 rector Gus- jn zijn werkzaamheden moest stoppen,, was J. Hurenkamp als waarnemend rector, de aangewezen persoon om de school, die juist on stuimig aan het groeien was, te lei den. Then in mei 1983 zijn officiële benoeming tot rector van het Boschveldcollege volgde, telde de school 1500 leerlingen. Alhoewel hij de eerste leken rec tor in de tot 1651 teruggaande ge schiedenis van de school werd, betekende dit geenszins een breuk met het verleden. In de afgelopen 10 jaren is gebleken, dat het erf goed van de Franciscanen bij hem in goede handen is. Onder zyn in spirerende leiding bleef de school de Franciscaanse geest ademen. Respekt voor elkaar, vriendschap collegialiteit bleken nog steeds stevige peilers te zijn voor goed on derwijs aan de leerlingen, die het Boschveldcollege bezoeken. Wie de rector van nabij kent, weet it hy geniet van het kontakt met leerlingen tijdens zijn spreekuur in de pauzes of anders- jf zins. Hij leent hen een gewillig oor WOONMAAND Ontdek de slaapkamerspecialist bij uitstek. Natuurlijk: Morgana Slaapkamers. Ook in de woonmaand uw bezoekje waard. slaapkamers DE BEST-NOY Steenstraat 144, Boxmeer, 08855 - 71488 's maandags gesloten - vrijdag koopavond en met hun lief en leed leeft hy mee, zoals hy dat ook doet samen met zijn vrouw, met dat van docen ten en onderwijsondersteunende medewerkers. De afgelopen jaren was hij een groot ijveraar voor de extra voorzieningen in het school gebouw ten behoeve van de leerlin gen. Na een grondige renovatie van de aula en de ingangspartij van de school wordt binnenkort de -kanti ne officeel geopend. ongemerkt voorbij gaan. Op don derdag wordt er voor de lagere klas sen van Venray een 'Vossenjacht' gehouden en 's avonds is er voor de hogere klassen een rock and roll- bal in De Steeg te Leunen. Na het matinee op vrydag 1 no vember kan iedereen tussen 16.30 en 18.30 uur de jubilaris gelukwen sen op de receptie te zijner ere in de aula van het Boschveldcollege. Sinds het begin van de jaren '70 woont J. Hurenkamp met zijn gezin in Wanssum. Van 1973 tot 1982 was hij lid van het schoolbestuur van de basisschool De Peddepoel. In 1974 verkoos men hem tot lid van de ge meenteraad van Meerlo-Wanssum. Ibt 1981 als gemeenteraadslid en vanaf 1982 tot heden als bestuurs lid van het CDA maakte hij zich ver dienstelijk op politiek terrein. Ook het gemeenschapshuis te Wanssum vindt in hem een goed pleitbezor ger. Hoe hij naast het vervullen van al deze maatschappelijke taken, ook nog tijd heeft om zo'n fervent PSV-supporter te zyn, dat hij geen thuiswedstrijd overslaat, is soms een raadsel. Voor de leerlingen zal het zilve ren jubileum van 'hun rector' niet —4 'Het wonder van Overloon'. Zo noemde een dankbare en gelukki ge direkteur drs. S. Temming van het Nationaal Oorlogs- en Ver zetsmuseum vorige week donder dag het werk van de staf en medewerkers van het 37th Rhine Workshop REME uit Mönchen- Gladbach. Deze uit ongeveer 250 personen bestaande groep heeft in een halfjaar op 2 na alle 80 oorlogs- 1/1 voertuigen op het terrein van het IE museum een opknapbeurt gegeven. De oplevering van de voertuigen geschiedde juist op het moment dat het 47 jaar geleden was dat Over loon en Venray werden bevrijd, maar waaraan vooraf een tankslag heeft gewoed. De resten uit die tankslag vormden het begin van de kollektie van wat nu het Nationaal Q Oorlogs- en Verzetsmuseum is. BUDRAGE d Nu de Nederlandse overheid het belang van het Oorlogs- en Ver zetsmuseum heeft onderkent, het spijtig genoeg te moeten konstateren dat steun voor conser vering nooit eerder is gekomen. Dan was het verval van dit oor logsmaterieel eerder gestopt. Het af gelopen jaar ging het ministerie van defensie steun verlenen in de vorm van 600 manuren tegen een speciaal tarief. In het voorjaar start te in de Defensiewerkplaats in Nieuw-Millingen de eerste werk zaamheden aan twee van de 80 ob jekten. Meer bleek echter niet mogelijk, want toen waren de 600 manuren op. WONDER Tben geschiedde, volgens Tem ming, wat hij 'het wonder van Over loon' wil noemen. De workshop 37th Rhine in Mönchen-Gladbach bood aan een deel van de kollektie te conserve ren. Door de golfoorlog was het grootste gedeelte van het Britse ma terieel, dat door deze werkplaats wordt onderhouden, verscheept uit Duitsland terwijl de ontspanning in Europa tot sluiting van de work shop zal leiden. Een deel van de ontstane overkapaciteit wilde men in dienst stellen van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum. Dat was het begin van een opera- De heren Nixon (r) en Temming (l) bij een van de vorige week. opgele verde opgeknapte tank. In het pand van de voormalige brouwerij De Gouden Leeuw aan de Leeuwstraat zal een kantoor wor den gevestigd. De eigenaar, Bouw maatschappij Janssen, heeft hier met een huurder overeenstemming over bereikt. Daarvoor zal het pand flink verbouwd moeten gaan wor den. Bij die verbouwing zal niet al leen het pand van de brouwerij maar ook het vroegere woonhuis van de brouwer worden betrokken. De binnenplaats zal dan dichtge maakt worden. De oude brouwerij staat al jaren lang leeg. Initiatieven om hiervan een horecagelegenheid te maken, bleken financieel niet haalbaar. Het pand zal zoveel mogely k in de oude staat teruggebracht worden. Wel zullen de dichtgemetselde ra men, die nooit open zijn geweest, nu wel van glas worden voorzien. De Venrayse monumentencommis sie zal over de bouwplannen in no vember een advies geven. De heer J. Hurenkamp is pen ningmeester van het 'Convent van Schoolleiders', een regionaal over legorgaan voor rectoren van scho len in het Voortgezet Onderwijs. Als voorzitter van de Scholenkontakt- raad Noord-Limburg heeft de jubila ris een verbindende funktie tussen alle soorten onderwijs, die daar ver tegenwoordigd zijn. In deze tijd van zich vernieuwende bestuursstruk- turen staat hij op de bres voor de onderwijsvoorzieningen in heel noordelijk Noord-Limburg. In de onderhandelingen, die mogelijk zullen gaan leiden tot een bestuur voor alle scholen voor Voortgezet Onderwijs van VBO tot VWO via aansluiting bij het 'Middelbaar On derwijs Limburg' weet hij de vaart erin te houden. Het is zyn overtui ging, dat alleen zo de belangen van de toekomstige leerlingen in de re gio het best behartigd kunnen worden. baar beroepsonderwijs, de veiling in Grubbenvorst, de Rank Xerox en zullen leerlingen individueel een stagebedrijf bezoeken. Dat laatste zal per fiets gebeuren... Ook is er voor ontspanning ge zorgd middels een bezoek aan de schouwburg, aan een kegelbaan en een bierbrouwerij. De organisatie van dit uitwisse lingsprogramma is in handen van het Limburgs Centrum voor Be drijfsopleidingen in Venlo. Op de foto enkele Duitse jongeren in de raadszaal, aandachtig luiste rend naar de Venrayse burge meester. Zy zouden de jarige burgemeester als cadeau nog een echte 'törte' aanbieden. Al negen jaar doet ze aan fietsc- rossen, de 14-jarige Sabine Schoen makers uit Merselo. Vele jaren heeft ze al deelgenomen aan de Nederlan- de kampioenschappen en ook nam ze verschillende keren aan de Euro pese kampioenschappen deel. Sabi ne werd ook wel 'de eeuwige tweede' genoemd bij de kampioen schappen. Maar dit jaar wist ze dan toch een titelin de wacht te slepen. Op 14 juli waren de Europese kampioenschappen in Slough in Engeland. Hier crosste ze wel zo zelfverzekerd. Na alle voorrondes was het tijd dat de finale begon, ook hier was ze weer in topkonditie. Met een goede start crosste ze als nooit te voren en kwam als winna res over de finisch. Dus nu was ze dan Europees kampioen. Op 27 en 28 juli was Sabine in Noorwegen waar de Wereldkampi oenschappen waren. By deze kam pioenschappen wist ze een vijfde plaats te behalen, wat ook weer een mooie prestatie is. Ook heeft ze deelgenomen aan de Nederlandse kampioenschappen. Deze werden verreden over vyf wedstrijden. Hier wist ze een twee de plaats in de wacht te slepen. Na een mooi en goed seizoen heeft ze nu een paar weken rust, en dan zal ze weer met trainen begin nen om volgend jaar ook weer goed te kunnen presteren. Afgelopen zaterdag had ze nog een interview met Omroep Venray dat om 12 uur uitgezonden werd. 12 Oktober had ze thuis nog een feestje vanwege het behalen van de Europese titel, de tweede plaats by de Nederlandse kampioenschap pen en een vyfde plaats bij de We reldkampioenschappen. Vanaf vyf uur was iedereen in de gelegenheid om haar te feliciteren. Crossers, oud-crossers, oud-bestuursleden, familie, buurt en vele anderen wa ren dan ook naar Den Tiel 6 in Mer selo afgereisd om haar een handdruk te geven en het glas te heffen samen met Sabine. Ook de dorpsraad was hierby aanwezig om haar alsnog te feliciteren met de prestaties van het afgelopen seizoen. Al met al was het een heel mooi seizoen en een heel mooi feest voor Sabine. Wy willen iedereen bedan ken voor de belangstelling in het af gelopen seizoen en ook iedereen die zaterdag aanwezig was. Oorlogstuig Tydens oogstwerkzaamheden op een landbouwperceel aan de Over- broekseweg kwam een nog op scherp staande brisantpantsergra- naat naar boven. Het oorlogstuig is in afwachting van de ruiming door de mannen van de EOD veilig gesteld. In het kader van een uitwisse lingsprogramma tussen de kamers van Koophandel Venlo en Roer mond en de Kreiss Handwerkers- kammer Mönchen-Gladbach, ont ving burgemeester Waals afgelopen maandag een aantal Duitse jonge ren. Deze jongeren komen twee we ken lang in Noord-Limburg kennis malten met de manier van oplei ding aan de diverse scholen. Daar naast lopen deze jongeren stage in bedrijven om zo te ervaren hoe er in Nederlandse bedrijven gewerkt wordt. In september van dit jaar hebben, in het kader van dit uitwis selingsprogramma, achttien Neder landse leerlingen in Duitsland een kijkje genomen. Omdat de Duitse jongeren in het Eurotel aan de Julianasingel ver- blyven, werden zij afgelopen maan dag hartelijk ontvangen door de (jarige) Venrayse burgemeester. On der het genot van een kopje koffie en een onvervalst stuk Limburgse vlaai, het dhr. Waals hen het een en ander over Venray weten en wenste hij de jongeren een prettig en leer zaam verblijf toe. Ook dhr. Kroon, sinds kort voor zitter van de LOZO afd. Venray, sprak de Duitse jongeren toe en lichtte het belang van dit uitwisse lingsprogramma nog eens toe. Deze, en volgende week, gaan de jongeren op bezoek bij diverse be drijven en instellingen in Noord- Limburg. Zo zal een bezoek worden gebracht aan het lager- en middel-

Peel en Maas | 1991 | | pagina 9