STOMERIJ PEEL EN MAAS Venrays Woordenboek wordt ten doop gehouden Commissie 'schrikt' van nilieuwerkprogramma '92 Milieuwerkplan bevat 31 jeleidsaanbevelingen voor 1992 I Geen financiële hulp voor Venrayse peuterspeelzalen lazz in Rooy 1991' groot sukses organa I SPAAR-HYPOTHEEK I VAN DE KAMP dktober Scouts helpen oorlogskinderen Gastouderprojekt in de problemen Venray graaft grond af aan St. Jozefweg "veltum" Politiek vindt peuterspeelzalen belangrijk maar... Zaterdag start Literair Café Venray-regio met schrijversavond Met enige verbazing nam wethou- Hoppenreijs vorige week Jjensdag, tijdens de commissie- ■gadering voor milieu kennis van reakties van de politieke partij- op het milieuwerkprogramma )r 1992. In de voorafgaande pe- ode hadden diezelfde commissie- den 'achter haar aan gezeten' om i-eel mogelijk zaken van de grond krijgen. Nu het milieu we rkpro- amnia voorlag, waarin allé taken n de afdeling milieu voor 1992 op m rytje waren gezet, reageerde de mmissie terughoudend. •Gaat dit nu niet te snel' vroeg ir, Willems van het CDA zich af. wist niet zeker of de organisatie nnen de afdeling milieu al zoda- g was dat dit programma ook af werkt kon worden. Hij vond het dstip ongelukkig. 'Moeten we niet o jaartje wachten?' Overigens in hij zich wel vinden in de pun- d die in het programma waren igenomen. Dat laatste was ook dhr. A. Jansen vdA). 'Ik ben blij met de eerste nzet voor de aanpak van de mi- oiproblematiek'. Hij vond het an echter een soort grabbelton, heb de indruk dat de drang om aktie te komen ten koste lijkt te ian van een overwogen aanpak u deze zaak'. Ook het ontbreken van een ka- ■rplan alsmede een financiële on derbouwing en een inzicht in de kapaciteit van de afdeling, vond hij van zulke grote invloed dat hij het moeilijk vond om akkoord te gaan met het plan. Dhr. Palmen van de WD liet we ten dat hij met dezelfde problemen zat als het CDA. 'We weten niet waar we hiermee naar toe moeten, met name wat betreft de financiële on derbouwing. Maar het is goed dat het stuk er is en dat de afdeling op poten wordt gezet'. Dhr. Lemmens (fraktie V.d. Vorle) maakte zich, geheel in de lijn van zijn partij, zorgen over de porte monnee van de burgers. 'Wij vre zen dat de overheid de kosten bij de burger gaat halen en vinden dat een kwalijke zaak. De burger moet wel op het milieu attent zijn maar benader de zaak evenwichtiger'. WERKPLAN Wethouder Hoppen reijs lichtte het milieuwerkplan nog eens toe. Omdat de afdeling pas eind dit jaar op bijna volle sterkte kan draaien, kunnen nu pas zaken tot uitvoe ring worden gebracht. Inmiddels is een extern buro ook bezig om het gemeentelijk milieubeleidsplan op te zetten. Dat zou eigenlijk de ka ders moeten aangeven waarbinnen het milieuwerkplan uitgevoerd dient te worden. 'Omdat voor de milieutaken voor 1992 geld bij Pro vincie en Rijk moeten worden aan gevraagd hebben we, vooruitlopend op het milieubeleidsplan dit werk plan voor 1992 opgezet', aldus de wethouder. Zij is het laatste ander halfjaar bezig geweest om de zaken op een rijtje te zetten, waarby de meerdere malen de commissiele den heeft moeten vragen een pas op de plaats te maken. 'We hadden tijd nodig en dat vond ik vervelend. Nu dit plan er ligt kan ik uw reak ties van 'kunt u nog wachten' en 'gaat het niet te snel', moeilijk plaat sen. Als we op het milieubeleids plan moeten wachten dan kunnen we pas eind 1992 met konkrete voorstellen komen'. De wethouder toonde wel begrip voor de reaktie van de commissieleden dat het ka der ontbrak maar zij wees ook op de taak die de lagere overheid (ge meente) op het gebied van milieu heeft. GROEN LICHT De wethouder wist de commissie leden uiteindelijk toch te overtui gen dat deze weg de enige weg was en zij kon tevreden konstateren dat de commissie haar groen licht gaf. Zij zegde daarbij toe dat in het be gin van 1992 over de financiën gesproken zou worden, wat weer vertaald wordt in de begroting en in het milieubeleidsplan van de ge meente. (brige week werd in de commis- milieu het milieuwerkplan 1992 ibandeld. Een plan dat vooruit- opt op het milieubeleidsplan van gemeente Ven ray. Het milieu- irkplan bevat taakstellingen voor gemeente Venray op het gebied ju bouwen en wonen; werken/be- ijvigheid; verkeer en vervoer; re- eatie en natuur en landschap, n elk bovengenoemd terrein wor- en gemeentelijke taakstellingen ngegeven evenals de aktiviteiten de gemeente in 1992 dient te itwikkelen met betrekking tot die akstellingen. Dit heeft geleid tot beleidsaanbevelingen BOUWEN EN WONEN Op het gebied van bouwen en wo- n liggen voor de gemeente diver- 1 faken te wachten. Zo zullen er jets opgesteld moeten worden or de opslag en scheiding van» luwmaterialen en afvalstoffen en er een sloopverordening moeten orden gemaakt om hergebruik n sloopafval te bevorderen. Op it gebied van voorlichting zal er wezen moeten worden op de mi- iugevolgen van verwarmings- stallaties en bouwmaterialen en over energiebesparing in huis houdens. WERKEN In dit terrein liggen de aktivitei ten voor 1992 met name op het ge bied van de Hinderwet. De in de loop der jaren opgelopen achter stand zal eind dit jaar nog niet weg gewerkt zijn en zal ook voor 1992 een van de speerpunten zyn. Ver der wordt er in het milieuwerkplan van uitgegaan dat de vergunning verlening in het kader van de Hin derwet in principe kostendekkend moet zijn. Ibt aanpassing van de le ges zal op korte termijn moeten ge beuren. Op het terrein van milieumeldin gen zal ook het een en ander moeten gebeuren. Voor milieumel dingen zal ook het een en ander moeten gebeuren. Voor milieumel dingen moet een meldingspunt ko men met daaraan gekoppeld een systeem voor afhandeling van die meldingen. Een adequate behande ling van klachten moeten gegaran deerd worden. VERKEER EN VERVOER De gemeente zal in 1992 onder zoeken of het zinvol is om voor Ven- Het onlangs gehouden Jazz- stival in het St. Odapark was in- nlaad een muzikaal festijn. 'De larleston Jazzband' en 'The Old xhioners' hebben ieder op him wijze voor de vele bezoekers reputatie volledig waarge- aa'£t- In de prachtige ambiance m het St. Odapark hebben de bei bands naar hartelust hun reper- ire vol frisse en bruisende swing ten klinken. De verrassende en lose presentatie van de musici ieft de liefhebbers een heel fijne 1 bezorgd. Velen van hen Jten hun enthousiasme tot Mi 'ting op de dansvloer. Zy zullen ï/p sfeervolle jazz-happening oude Ij' niet snel vergeten, het is dan 'k niet verwonderlijk dat velen in teerden of er het volgend jaar vervolg zal zyn. Het sukses van avond is in ieder geval een goe de stimulans voor de serviceclub Kiwanis, die de organisatie prima voor elkaar heeft. De baten, een bedrag van maar liefst ƒ7.000,- zijn een zeer welkom resultaat van dit in alle opzichten geslaagde jazz-festival. Voor de Werkgroep Kruisen en Kapellen van Veldeke Venray is de financiële steun heel belangrijk voor het goede werk, dat zij doen voor de Venrayse gemeenschap. Voor de bij dragen van de sponsors is veel dank verschuldigd. De samenwer king met de organisatoren van de manifestatie 'Beeldige Kleding' is (voor)beeldig geweest en was onmis baar. Het St. Odapark heeft zijn gro te waarde voor het publiek ook bij deze gelegenheid bewezen. Laten we hopen dat een weg kan worden gevonden voor het organiseren van 'Jazz in Rooy 1992'. ray een geluidsmaatregelenkaart op te stellen waarin de aspekten van geluidshinder veroorzaakt door het verkeer in beeld worden ge bracht. Zou dit zo zijn dan zal in kaart worden gebracht waar ge luidsmaatregelen noodzakelijk zijn en wat de subsidiemogelijkheden daarvoor bij het ryk zijn. REKREATIE Op het gebied van rekreatie lig gen in Venray diverse plannen (Vlakwater, Witte Vennen). Bekeken zal moeten worden wat het effekt van die rekreatieprojekten op het milieu zal zijn. Maar er zal ook ge keken moeten worden welke be lemmeringen de milieuwetgeving op de uitbouw van de rekreatieve funktie van Venray zal hebben. AFVAL Afval vormt een groot probleem voor.de toekomst. Ook voor de ge meente ligt hier een belangrijke taak, waarmee in 1992 aangevan gen wordt. Zo zal het fenomeen ge scheiden afval verder gerealiseerd moeten worden, moeten er op het terrein van het klein chemisch af val verbeteringen aangebracht wor den en zal het illegaal storten van huisvuil aangepakt moeten wor den. Verder wil de gemeente in principe de afvalstroom, veroor zaakt door reklamemateriaal, beperken. In een verkennend on derzoek maakt zij een keuze op welke wijze dit kan worden gereali seerd. Voorlichting aan burgers en bedrijven vormen daarby een be langrijk element. KOSTEN De kosten van het ontwikkelen en uitvoeren van het gemeentelijk milieubeleid zijn, naast de inzet van o.a. algemene middelen en legesinkomsten voor een groot deel afhankelijk van rijksbijdragen. Lo gisch want de meeste gemeentelij ke taken vloeien voort uit het Nationaal Milieubeleids Plan en worden dan ook door het Ryk gefi nancierd. ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 VOONMAAND Ontdek Morgana Slaapkamers... dan ont dekt u 'n wereld van verrassend veel stijlen in 'n kwaliteit zonder weerga. Naar Morgana... naar Morgana. slaapkamers DE BEST-NOY Steenstraat 144, Boxmeer, 08855 - 71488 's maandags gesloten - vrijdag koopavond Leden van Scouting distrikt Peel en Maas zetten zich in voor de UNICEF-aktie 'Kinderen slachtoffer van (oorlogs)geweld'. Dat doen zij door in de week van 20 tot en met 26 oktober huis-aan-huis machti gingskaarten op te halen. Deze kaarten zijn landelijk verspreid via de omroepbladen. Gulle gevers kunnen hun te storten bedrag op de kaart inviülen en deze kaarten meegeven aan scoutingleden. UNICEF wil met het ingezamelde geld hulp verlenen aan kinderen die het slachtoffer zijn geworden van (oorlogs)geweld. dit doet UNI CEF niet aUeen door het verlenen van noodhulp maar meer door te zorgen dat er voorzieningen opge bouwd worden die de kinderen ver zekeren van blijvende steun. UNICEF en Scouting hebben veel gemeen. Beide organisaties zijn in ternationaal, richten zich op kinde ren en ontwikkelen aktiviteiten die de persoonlijkheidsvorming sti muleren. In het weekend van 19 en 20 ok tober krijgt de inzameling een lan delijke start. •'•Vinia Vera voor de vrouw die zelf haar mode bepaalt DONDERDAG 10 OKTOBER 1991 Nr. 41 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG SCHOOLSTRAAT 38 VENRAY Het gastouderprojekt van Kinder dagverblijf Duimelot is in ernstige problemen geraakt. Oorzaak is niet een tekort aan gastgezinnen maar de fiscus. 'De belastingdienst gooit roet in het eten', aldus Peter Vereij- ken van Duimelot, afgelopen donderdag tijdens de commissie vergadering voor onderwijs, jeugd, sport en rekreatie. Duimelot heeft van de fiscus via een dwangbevel de plicht gekregen om koppelingen die tussen kinderen en gastouders tot stand zijn gebracht, te melden. 'We verzetten veel werk maar kun nen geen koppelingen tot stand brengen. Gastouders haken af zo dra ze vernemen dat de koppeling doorgegeven wordt of stappen over op het zg. grijze circuit'. De koördinatrice van het Gastou derprojekt verzet zo veel werk, zon der resultaat Het gastouderprojekt wordt gefinancierd aan de hand van het aantal koppelingen dat tot stand wordt gebracht 'We hebben door deze ontwikkeling al ƒ40.000,- misgelopen dit jaar en hebben bij het arbeidsbureau een ontslagver gunning aan moeten vragen voor onze koördinatrice', aldus Peter Vereijken. Hij betreurt deze gang van zaken, mede omdat in de be lastingregio Maastricht geen mel dingsplicht is voor deze koppeligen. 'Daar keek men bij gastouderpro- jekten de eerste vijf jaar door de vingers. De Venlose belastingdienst is veel plichtsgetrouwer'. Het is nu piet zo dat het gastou derprojekt wordt stopgezet Vraag en aanbod blijft bestaan. Binnen de organisatie van Duimelot zal de totstandbrenging van koppelingen ingepast moeten worden. De gemeente Venray zal de kosten van de gedeeltelijke afgraving van de grond, die op het terrein tegen over de technische school ligt op zich nemen. Op dit terrein, waar het nieuwe arbeidsbureau gebouwd gaat worden, is een lichte verontrei niging van de bovenste grondlaag (tot 50 cm) gekonstateerd. De ver ontreiniging bestaat uit olieresten, de koncentratie is niet groot, maar toch groot genoeg dat het afgevoerd moet worden. Overigens zal de bouw van het nieuwe arbeidsbureau niet door het Ryk gebeuren, maar door Bouwmy Janssen. Dit bedrijf zal daar bin nenkort, voor eigen rekening, be ginnen met de nieuwbouw van een kantorencomplex. Het Gewestelijk Arbeidsburo zal daar kantoorruim ten huren. Bij de overname van de grond, door Bouwmij Janssen, van het Rijk, werd door dit bedrijf wel een schoongrondverklaring gevraagd. Onderzoek toonde toen aan dat de grond gedeeltelijk met olie veron treinigd was. Burgemeester en wethouders hebben nu deze week besloten om de kosten van de afgraving van on geveer 900 kub zand, op zich te nemen. Diefstal uit bedrijf Uit de dependance van een ma chinefabriek uit Stramproy, ge vestigd aan de Steegse Peelweg, werden in de nacht van maandag op dinsdag gereedschappen ont vreemd ter waarde van ƒ5.000,-. Hoe de diefstal precies heeft plaatsge vonden kon niet worden vast gesteld. Mishandeling In een café in het centrum wer den door een 33-jarige inwoner ra ke klappen uitgedeeld aan een 34-jarige plaatsgenoot, waardoor de ze 'pijnlijk' werd getroffen. Van die mishandeling werd aangifte gedaan en proces-verbaal opgemaakt. Om trent de oorzaak van de mishande ling werden geen mededelingen gedaan. REINIGEN VERVEN IMPREGNEREN REPAREREN STOPPEN VERHUURTAPUTREIN1GER REINIGEN VAN: KLEDING. (VLOER-) KLEDEN DEKENS. DEKBEDDEN. (VITRAGE-) GORDIJNEN. TROUWJAPONNEN. (TUINSTOEL-) KUSSENS. TAPUTEN. STOMERIJ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Ondanks het feit dat alle Venray se politieke partijen het belang van de Venrayse peuterspeelzalen on derkennen, kon wethouder Dries- sen afgelopen donderdag, tijdens de commissievergadering voor on derwijs. jeugd, sport en rekreatie, geen financiële hulp bieden aan de peuterspeelzalen. Wel kon hij toe zeggen dat het gemeentebestuur bij het Rijk de problematiek onder de aandacht zal brengen en vroeg aan de in Venray aktieve landelijke poli tieke partijen hetzelfde te doen. 'De wil is er wel', aldus wethouder Driessen, 'maar waar haal ik de fi nanciën vandaan?' PROBLEMEN De problematiek bij de peu terspeelzalen is tweeledig. Steeds moeilijker kan men vrijwilligers krijgen om de peuterspeelzalen te begeleiden. Daarbij komt dat de Rijksoverheid de wet op het mini mumloon wil aanpassen. Het zg. 1/3 criterium komt daarbij te verval len. Mensen die minder dan 1/3 van een volledige baan werken mo gen nu nog minder uitbetaald krij gen dan het minimum loon. Het is ook het geval op de peuterspeelza len. Doordat dit criterium komt te vervallen zullen de peuterspeelza len over moeten gaan tot uitbeta ling van het minimumloon. Voor alle Venrayse peuterspeelzalen bete kent dat tezamen een bedrag van ongeveer ƒ250.000,- aan meer kosten. De Stichting Peuterspeelzalen Venray had deze problematiek in beeld gebracht middels de nota 'Peuterspeelzalen op de wip'. Daarin wordt alleen de problematiek in Venray-kom geschilderd maar in feite zullen ook de gevolgen op de kerkdorpen merkbaar zijn. BASISVOORZIENING Alle Venrayse politieke partijen onderkennen de problematiek van de peuterspeelzalen. Zij zien de peuterspeelzaal" dan ook als een ba sisvoorziening binnen de samenle ving. 'Daarom staan we nu voor een heel groot probleem', aldus mevr. Koster van het CDA. Mevr. Roling (Samenwerking) wees op de vele funkties van de peuterspeelzalen, niet alleen op het gebied van spe len. 'Kinderen worden ook vaak op medisch advies op een peuterspeel zaal geplaatst'. Dhr. Poels (WD) was blij met de nota 'Peuterspeelzalen op de wip'. Blij omdat de nota maar liefst zeven oplossingsmogelijkheden biedt. Hij VFoeg zich af of samengaan van de peuterspeelzalen met kinderdagop- vang (Duimelot) niet tot de moge lijkheden behoort. Mevr. Kemmelings (PvdA) stelde het zeer duidelijk. 'We zijn allemaal overtuigd van het nut van peuter speelzalen. Het is dan ook terecht dat de gemeente wordt aangespro ken, ook in financiële zin'. Zij pleit te óók voor een samenwerking tussen peuterspeelzalen en dagop vang, maar sloot verhoging van de bijdrage, die ouders voor hun peu ter betalen, niet uit. Ook stelde zij voor om te kijken naar werkverruimende maatrege len zoals banenpools en herintre dende vrouwen. 'We moeten ervoor zorgen dat de peuterspeelzalen door kunnen draaien. Als we het zo belangrijk vinden moeten we failli- sement voorkomen'. Zij kreeg daar bij de steun van mevr. Roling. 'De gemeente moet verantwoording tonen'. Mevr. koster zag dat toch iets an ders. 'De verantwoording voor het kind ligt by de ouders, ook finan cieel, en niet bij de gemeente'. Dhr. Poels was van mening dat de maatregelen die mevr. Kemmelings voorstelde, voldoende zouden zijn. SAMENWERKING Samenwerking tussen het Kin derdagverblijf Duimelot en de peu terspeelzalen is op korte termijn niet haalbaar. 'Samenwerking heeft alleen nut als beide partijen er be ter van worden', meende Peter Vereijken van Duimelot. 'Er kleven nog teveel juridische risiko's aan die samenwerking. Wij staan niet onwelwillend tegen deze samen werking maar de peuterspeelzalen moeten een goede fundering heb ben. Fusie, nu betekent het afkap pen van onze eigen levensader'. GEMEENTE Wethouder Driessen schetste tij dens de vergadering nog eens de rol van de gemeente ten aanzien van peuterspeelzalen. 'Wy zorgen tot nu toe voor akkommodaties. Verder verlenen wij 90% subsidie op de opleidingskosten van kursus- sen. Ook het gemeentebestuur is bezorgd over de molensteen die de peuterspeelzalen thans om de nek hangt Hierover hebben we al over leg gehad met de regio Noord-Lim burg want het probleem is niet alleen van Venrayse aard. Alle ge meenten zullen twee brieven uit la ten gaan richting Den Haag Een naar de vaste kamercommissie die binnenkort de wet op het mini mumloon behandelt Daarin zullen we onze zorg uitspreken over de gevolgen van die wet voor de peu terspeelzalen. Ik roep de commis sieleden van de landelijke politieke partijen op om hun tweede kamer- fraktie te benaderen over de problematiek Verder zal er ook een brief gaan naar het ministerie van WVC waar in de naderende problemen van de peuterspeelzalen nog eens belicht zullen worden. Daarin wordt ook een uitspraak aan de minister ge vraagd of peuterspeelzalen een ba sisvoorziening zijn of niet en hoe zij denkt over de financiële ge volgen. Ook stelde de wethouder voor om met alle Venrayse peuterspeelzalen de komende maanden intensief te overleggen over de problematiek en over eventuele oplossingen. Daarbij zal ook het kinderdagverblijf be trokken worden. 'Samen moeten we dan op creatieve wijze gaan zoe ken naar mogelijkheden. Finan cieel zit erbij de gemeente geen rek in', aldus de wethouder. Diefstal uit flatwoning Door de balkondeur te forceren van een flatwoning aan de Bach- straat werd toegang tot die flat verkregen. Ontvreemd werden de video, de stereo-installatie, twee ge luidboxen en de CD-speler. Personeel werd afgeleid Een jongedame zag kans om het personeel van het aan het Hense- niusplein gelegen Chinees restau rant zodanig af te leiden dat twee mannen kans zagen de gokkast open te breken. Vermoedelijk be droeg de buit een bedrag van ƒ4.000,-. Tben het drietal vertrok ken was werd de inbraak van de gokkast pas ontdekt. De politie kreeg een signalement van het drietal maar de zoekaktie had geen resultaat. Op vrijdag 11 oktober zal Veldeke Venray het Venrays Woordenboek presenteren in zaal In den Engel aan de Poststraat 3 te Venray. De aanvang is 19.30 uur. Na 17 jaar van voorbereiding is voor Veldeke Venray het grote mo ment aangebroken, dat het boek ten doop wordt gehouden. De lange voorgeschiedenis van het projekt leidt tot de gedachte dat het alle maal nog niet zo eenvoudig was. Im mers het Venrays Woordenboek beoogt de Venrayse woordenschat zo volledig mogelijk te inventarise ren en deze,' systematisch geordend en nauwkeurig beschreven, te pu bliceren. Het boek bevat 608 pagina's met een ruime inleiding. Er wordt uit voerig ingegaan op de verschillende klankkarakters, de spraakkunst, de opbouw en spelling van de Venray se taal en de woordenschat. Daar naast zijn ruim 13.200 trefwoorden opgenomen en meer dan 1.500 spreuken en gezegdes. Inhoudelijk gezien konstateert men dat de taal van de gewone man of vrouw, van de gewone Ven ray naar, tot uitdruk king wordt gebracht. De uitgave is alfabetisch gerangschikt waarbij het dialektwoord uitgangspunt is. De spelling is fonetisch en van zeer goede kwaliteit. Bovendien is er een register met 1750 Nederlandse Met als doel het brengen van li teraire manifestaties voor en doür mensen, die plezier hebben in creatief taalgebruik, heeft een werkgroep het 'Literair Café Venray-Regio' in het leven geroe pen. De aktiviteiten zullen wor den gehouden in De Kijker ruimte voor kunst, literatuur en muziek aan de Laagheidseweg 16 in Venray. Zaterdag 19 oktober om 20.00 uur vindt de opening plaats met een schrijversavond, waarvoor de bekende Belgische schrijver Jos Vandeloo is uitge nodigd. Jos Vandeloo heeft tal van boeken geschreven en geldt als een van de voornaamste auteurs van de laatste jaren. Zaterdagavond zal hij uit zijn werk voorlezen en voor het publiek is er gelegenheid om vragen aan hem te stellen. Het geheel zal muzi kaal worden opgeluisterd. AKTIVITEITEN De werkgroep die in de toe komst zal worden omgezet in een stichting probeert het inzicht te laten groeien, dat literatuur begrij- pelyk kan zijn voor diedereen, die wil en kan luisteren, ook al heeft hij/zij geen literatuur gestudeerd. Mogelijke aktiviteiten zijn het uitnodigen van schryvers, het orga niseren van boekenweekmanifesta ties, solo-toneel, declamatie avonden en -wedstrijden, cabaret, kinder-boekenweekmanifestaties, literaire quizzen, lezingen op literair en taalkundig gebied, litera- tuurkursussen, literaire wedstrij den, programma-uitwisselingen met andere literaire café's, etc. Verder is de werkgroep van me ning, dat literatuur gebracht in kombinatie met klassieke muziek, jazz of goede populaire muziek, een levendig geheel zal kunnen vor men. Daarvoor hoopt men in kon- takt te komen met musici, die een bydrage willen leveren, hetzy als ondersteuning bij een optreden, hetzy zelfstandige aktiviteit bin nen het programma. BESCHEIDEN START Het werkcomité heeft voor het seizoen 1991-1992 voor een beschei den start gekozen. Verdere uitbouw zal afhangen enerzijds of er vol doende belangstelling is en ander zijds of er mensen zyn, die een bestuurlijke en/of organisatorische bydrage willen verlenen aan de op zet en uitvoering van het Literair Café Venray-Regio. Voor nadere informatie kan men terecht by de heer Harry Theunis- sen, tel. 04780-82948. woorden opgenomen, waarin naar het dialektwoordenboek wordt ver wezen. De grammaticale informatie is erg uitgebreid (woordsoort, geslacht, verkleinwoord, etc.). Er is steeds een Nederlandstalige type ring van de dialektvariant, een goe de Nederlandstalige omschrijving en er zijn veel voorbeeldzinnen. De vormgeving is zeer aantrekkelijk: twee kolommen leest gemakkelij ker. Er staan 269 verklarende il lustraties in en 227 veelal niet eerder gepubliceerde oude foto's. De oplage is 2000 stuks. Het moge duidelijk zijn dat Velde ke Venray met gepaste trots dit boekwerk op vrijdag 11 oktober zal presenteren. Er is een feestelijk programma samengesteld waarbij diverse sprekers zijn uitgenodigd. De muzikale omlijsting van deze avond wordt verzorgd door de groep Mallemoer die vooral bekendheid heeft gekregen door de goede en mooie teksten uit en van onze eigen streek. Mallemoer zal om half acht het programma openen, waarna om acht uur de eerste spreker zal vol gen. De avond is toegankelijk voor Veldeke-leden en genodigden. Op deze avond zullen géén boeken af gehaald of gekocht kunnen worden. VERKOOP De verkoop van Venrays Woor denboek start op zaterdag 12 okto ber in zaal In den Engel tussen 10.00 en 17.00 uur. Ook de gereser veerde boeken dienen die zaterdag afgehaald te worden. De twee sa menstellers zullen dan aawezig zyn om desgewenst het Venrays Woor denboek te signeren. Er is tevens een overzicht te zien van de werk wijze van de werkgroep met de gebruikte notitieboekjes, de kaar tenbakken en meer, nu al byna historisch materiaal. Ook is er een video-presentatie ran de totstand koming van het Venrays Woor denboek. Vanaf 12 oktober is Venrays Woor denboek eveneens verkrygbaar by Kantoor- en Boekhandel Van den Munckhof en de Lectuurhal, bei den in de Grotestraat, alsmede bij diverse banken in de gemeente Venray. De verkoopprys bedraagt ƒ49,50.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 11