Pro Ecclesia et Pontifice voor Jean v.d. Tillaart Cyprus: het eiland van Afrodite Pro Ecclesia et Pontiflce voor zuster Anne José Billekens 'Welstandsgevallen' in de commissie culturele zaken Chauffeur voorkomt ernstig ongeluk Open Dag Peuterspeelzaal De Calimero's te Ysselsteyn Veel belangstelling bij afscheid Zusters van St. Anna [Rotary Club Venray gaat 'ools ziekenhuis steunen 85 Jaar Psychiatrie in Venray 9lnta EN MAAS Donderdag 3 oktober - Pagina 5 I Het ziekenhuis van Rawicz (Po len) gaat hulp krijgen van Rotary Jjuü Venray. Het gebouw van dit cenhuis, maar ook het interieur |zeer oud en nauwelijks of niet on thouden. Apparatuur en instru- jntarium zijn soms nog van voor je oorlog. I De doktoren en verpleegkundi gen, alhoewel goed opgeleid, zijn Luwelijks op de hoogte van de laat- e medische ontwikkelingen. Ook Hpjfeékt in Polen iedere vorm van ruktuur in de gezondheidszorg. Vanaf 27 september tot medio no- mber komen iedere 2 weken, 3 k 4 doktoren en verpleegkundigen naar het Venrayse ziekenhuis om te kijken hoe hun westerse collega's werken en hoe de westerse gezond heidszorg organisatorisch in elkaar zit. Dit is de start van strukturele humanitaire hulp die de Polen is toegezegd. Waar mogelijk zal ook materiële hulp geboden worden. Rotary Club Venray legde de kon takten met de Venrayse specialisten en zorgt voor de opvang en bègelei- ding van de Poolse gasten. Tijdens het verblijf in Venray wordt hen on derdak en verzorging aangeboden door het PCV. Donderdag jl. was het eindelijk zo er, dat de laatste 35 Zusters van jefde of beter gezegd de Zusters an St. Anna, afscheid mochten ne- nen van de bewoners van St. Anna n allen die zich verwant voelden net die zusters. De dag begon met een Eucha- istieviering, opgedragen in de ka- iel van St. Jozef in de Smakt, om an St. Jozef een goede reis naar, en rerblijf in hun nieuwe klooster Ter- e 'in Eindhoven te vragen. Te ug op St. Anna vond het laatste niddagmaal plaats dat in het estaurant was voorbereid. Met na- ne de wat oudere zusters hadden eel moeite met het laatste maal op t Anna. Onder hen ook de in Ven- &y bekende zuster Nolaska van Joch. 'Ik ga nu voor de derde maal laar Eindhoven; eerst als jong neisje om op de administratie van 'hilips te gaan werken, de tweede teer met de evacués van St. Anna ïaar de sigarenfabriek van Karei I en nu naar het nieuwe klooster Ter- laghe. Ik ga nu voor de laatste keer rant men moet geen oude boom «planten, dan gaat die kapot', laar dezelfde zuster was zaterdag och weer in Venray, nu om getuige e zyn van de opening van de ten toonstelling over 85 jaar St. Anna en St. Servatius. Het werd, mede door de vele traantjes die menig zuster over haar wangen liet gaan, een emotio neel afscheid. Veel oud-gedienden van St Anna, de vele verpleegden die of in het restaurant, dan wel op weg naar de bus, hen nog een hand ten afscheid gaven, illustreerde de dankbaarheid jegens het werk wat de zusters hebben gedaan. Op weg naar de bussen moesten de zusters door een haag van men sen, die waren gekomen om de zusters uit te zwaaien. De tocht naar Eindhoven ging nog een laatste maal door het hen bekende Venrayse 'dorp' en, hoe gek het ook mag klinken, op vele kruispunten werd nog naar de zusters gezwaaid. En met die in druk ging het naar Tsrhaghe. Daar volgde een verrassing, want daar was de PCV-harmonie present, die de zusters muzikaal verwelkomde. Dat er 36 zusters die laatste tocht meemaakten, komt voort uit het feit dat reeds een aantal zusters in Terhaghe gehuisvest is. In totaal verblijven nu zo'n 60 zusters in hun nieuwe klooster. Afgelopen zondag, tijdens de H. Mis in de kapel van het St. Elisa beth ziekenhuis werd dhr. Jean v.d. Tillaart aangenaam verrast Rector Cöp kon hem, namens de Paus de onderscheiding Pro Ecclesia et Pon tifice opspelden. Dhr. Van den Til laart, die deze dagen het feit herdenkt dat hij 40 jaar musicus met onderwijsbevoegdheid is, kreeg deze onderscheiding voor het vele werk dat hy voor de diverse kerkelijke instanties heeft verricht. Nadat dhr. V.d. Tillaart zijn kerk- muziekstudie had afgerond werd hij organist in Aal ten, alwaar hij ook als dirigent van diverse koren aktief was. In 1955 werd hij diri gent van het kerkkoor in Heide en nam hij een funktie als leraar mu ziek aan voor de internen van het gymnasium van de Franciscanen. Tevens werd hy organist in de Pa terskerk en begeleidde hij vele ja ren de Zangers van St. Frans. Ook is hij dirigent geweest van het kerk koor en het dameskoor in Leunen, van het bejaardenkoor Crescendo, van het Operettekoor van St. Serva tius en sinds 1973 is hij dirigent yan de Mannergezangverein MGV 1898 uit het Duitse Goch. Thans is hij ook nog dirigent van het dames koor'Venrode. Ter ere van zyn 40-jarig jubileum zal er a.s. zondag in de schouwburg een zondagochtendconcert worden gehouden. Dat concert vangt om 11.30 uur aan. Als er ooit een verrassing is ge weest bij de uitreiking van een Pau selijke Onderscheiding dan was het wel bij zuster Anne José Billekens. ïben deken Buschman zich afgelo pen zondag tot haar richtte, dacht zy dat die onderscheiding voor een ander bedoeld was. Want, zoals ze nooit haar mond kan houden, deed se dat zondagmorgen ook niet. Ze Interrupeerde deken Buschman met 'dat moet een vergissing zijn, want die heb ik al'. Daarbij dacht ze dat zy een onderscheiding kreeg van de St. Gregoriusvereniging, die deken Buschman al aan enkele le den van het St. Annakoor had op gespeld. Het drong niet meteen tot haar door, dat deken Buschman doelde op de Pauselijke Onder scheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Maar trots was ze zeker met de aan haar door de Paus verleende onder- leiding, waarmee ze, zo verklaar- ons, een bewijs heeft gekregen dat ze het toch goéd ge daan heeft. Deken Buschman ver- O klaarde bij de uitreiking aan haar dan ook dat de onderscheiding ge zien moest worden als een uiting van waardering voor het gehele sca la van aktiviteiten die de uit Venlo afkomstige zuster, in haar loopbaan voor de zorgbehoevende medemens had gedaan, met daarnaast haar nimmer aflatende ijver op alle funkties en posten waar zij aktief GREGORIUS-SPELDEN Zondagmorgen vond in de kapel van St. Anna een plechtige Eucha ristieviering plaats met als cele brant deken Buschman en met medewerking van het koor van St. Anna geleid door zuster Laetitia de Boeck en op het orgel begeleid door Frans Verhofstad. Deken Buschman vertelde er trots op te zijn dat er nog mannen en vrouwen gevonden worden, die zich zonder dat het geld oplevert, zich in weten te zetten om de dien sten met hun zang tot een waardige dienst te maken. Na de dienst richtte deken Busch man een woord tot de aanwezigen en in het bijzonder tot de leden van het koor die 25, 40 of 50 jaar lang bij het kerkkoor behoren en met veel idealisme en doorzettingsver mogen de Gregoriaanse zang heb ben beoefend. Graag zou de deken alle leden van het koor willen rid deren maar dat kan nu eenmaal niet. Voor 50 jaar trouwe dienst speld de hij Frans Verhofstad het gouden ereteken van de Gregoriusvereni ging op. Frans Verhofstad begon al als jongen van 7 jaar in het jon genskoor. Het gouden ereteken was voor zuster Consolate van Will en de heer Sjef Koppes. Het zilveren ereteken was er voor mevr. Frida Nagelhout (die juist die zondag haar verjaardag vierde), de heer Antoon de Jong, zuster Gerla- cha Gevers en zuster Reginalda Staffleu. Voor de drie onderscheiden zuster betekende dit een laatste deelname in het koor van St. Anna, omdat ook zij naar Iferhaghe waren verhuisd. Na afloop vond in het restaurant van St. Anna een receptie plaats waar velen de gedecoreerden geluk kwamen wensen. Tydens de vergadering van de commissie culturele zaken ver zuchtte wethouder J. Driessen, dat deze commissie en de monumen tencommissie steeds meer op de welstandscommissie begonnen te lijken, omdat geadviseerd moest worden over beroepschriften tegen monumentenvergunningen. Het begon met een al lang lopen de kwestie over het verbouwen van het gemeentelijk monument Grote straat 20, waarin 't Kruidvat is ge vestigd. In de verleende monumentenver gunning voor de winkelpui is de be perkende voorwaarde opgenomen, dat de bovenlichten, winkelramen en -deuren volledig vry dienen te blijven van aangeplakte toevoegin gen en dat de reeds aangebrachte toevoegingen verwijderd dienen te yvorden. Tegen deze passage heeft Evora BV bij de gemeenteraad be roep aangetekend, omdat het 'plak werk' noodzakelijk is vanwege de uitstraling van haar uniforme huisstijl. De commissie, duidelijk geïrriteerd, omdat reeds eerder van de verleende bouwvergunning was afgeweken, was het volledig met b. en w. eens, dat Evora BV ('t Kruid vat) aan de gestelde voorwaarden moet voldoen. Wat de commissieleden blijkbaar niet wisten was het feit dat 't Kruid vat al passende maatregelen had ge nomen zodat de beplakking weg kan. De werkelijke reden van die beplakking was het feit dat het zon licht rechtstreeks op de kassa's scheen, waardoor de medewerk sters van 't Kruidvat niet konden le- Zaterdagmorgen waren het broe der Cortooms, provinciaal overste van de Broeders van Liefde, en zuster Joseph Sarto Smits, provin ciaal overste van de Zusters van Liefde, die op het grasveld voor de hoofdingang van het voormalige klooster van de Zusters van Liefde, gezamenlijk de tentoonstelling 85 Jaar Psychiatrie in Venray officieel openden. Bij die officiële openin gen waren drie leden van het hoofd bestuur van de Congregatie van de Broeders en Zusters van Liefde van uit Brussel naar Venray gekomen om mede daardoor hun waardering tot uitdrukking te brengen aan de Venrayse gemeenschap. Ook waren er veel broeders en zusters, die in het verleden in Venray gewerkt hebben. De expositie bestaat uit diverse thema's, die in panelen worden weergegeven. De thema's: Caritas, professionele zorg, roeping/beroep, verzorging/behandeling, zijn in alle facetten, ook de ontwikkelingen van de laatste 85 jaar op een voor treffelijk wijze tot uitdrukking ge bracht. De expositie duurt tot 27 oktober en is gratis toegankelijk. De laatste jaren is er veel veran derd en de komende jaren zal er nog veel veranderen. Om te voorko men dat door die verandering, niet of te weinig gekeken kan worden naar o.a. het zegenrijke werk van de Broeders en Zusters van Liefde in Venray, is besloten om deze exposi tie te organiseren. In oktober tre den de laatste twee geestelijke vertegenwoordigers uit het bestuur van het Psychiatrisch Centrum Venray. De expositie is duidelijk een eerbetoon aan de vele Broeders en Zusters van Liefde die in die 85 jaar hun beste krachten hebben ge geven en dikwijls onder moeilijke omstandigheden psychiatrische hulp hebben verleend. zen wat ze aangeslagen hadden. Nu heeft men achter het glas een be timmering aangebracht dat in de voorschreven kleur zal worden ge verfd. Op het moment dat de com missie hierover vergaderde was al het plakwerk verdwenen. Het tweede beroep ging tegen het weigeren van een monumentenver gunning en een bouwvergunning t.b.v. het verbouwen van het pand Stationsweg 19. Tijdens de vergade ring werden de commissieleden door mr. R. Martens er van op de hoogte gesteld, dat de eigenaar, de heer J. van Goch, beroep heeft in gesteld tegen het weigeren van deze vergunningen door het college. De commissie voor cultuur kon met deze schriftelijke mededeling nu weinig doen, omdat het beroep de normale procedure moet volgen. In de volgende vergadering zal de brief aan de orde worden gesteld, waarna de raad eind november een beslissing zal nemen. Inbraak in woning Door forcering van de zydeur was toegang verkregen tot een woning in de Pr. Bemhardstraat. Ont vreemd werd o.a. een videore- korder. Vorige week vrijdagmiddag is het aan de oplettendheid en stuur manskunst van een 45-jarige bestuurder uit Nymegen te danken geweest dat er geen slachtoffers wa ren bij een verkeersongeluk op de Midden Peelweg, bij de reeds be rucht geworden kruising met de Paardenkopweg te Ysselsteyn. De Nijmeegse bestuurder van een vrachtauto, beladen met rollen pa pier met een gewicht van 20 ton, stuurde zijn vrachtauto in de weg berm en voorkwam zodoende een frontale botsing met twee perso nenauto's. Daarbij kwam een perso nenauto, bestuurd door een in Duitsland wonende Amerikaanse, in een sloot terecht Zy raakte daar bij licht gewond en werd voor on derzoek naar het ziekenhuis vervoerd maar kon daarna weer naar haar woonplaats terugkeren. De chauffeur van de vrachtauto kwam met de schrik vrij maar de ravage was enorm. De vrachtauto reed in de richting van Ysselsteyn toen de chauffeur in een flauwe bocht naar links zag, dat de bestuurster van een personen auto hem wilde inhalen, terwijl op dat moment uit tegenovergestelde richting enkele personenauto's na derden. Het regende en de weg was ter plaatse spiegelglad. 'Als ik ge woon was doorgereden, was de auto die my aan het inhalen was, fron taal tegen de tegemoetkomende auto gereden. Daarom minderde ik gas en stuurde de vrachtauto uiterst rechts van de weg, om ruim te te maken. De auto, bestuurd door de Amerikaanse, begon te slinge ren en klapte tegen het voorwiel van mijn vrachtauto. Ik moest nog meer naar rechts en kon niet an ders dan in de wegberm en vervol gens de bermsloot in rijden', aldus de chauffeur. De auto van de Ameri kaanse raakte nog meer aan het slingeren, gleed voor de vrachtauto langs over het wegdek en kwam in een sloot tot stilstand. Om de vrachtauto uit de sloot te krijgen moesten er drie kraanwagens wor den ingeschakeld. Het verkeer op de drukke Midden Peelweg moest worden afgesloten, en werd zover dat mogelijk was omgeleid. Volgens de politie heeft de vracht wagenchauffeur door zijn handelen een heldendaad verricht die zeker vermeld mag worden. In 1971 is peuterspeelzaal De Cali mero's gestart in een lokaal van de oude kleuterschool als een van de eerste peuterspeelzalen in de omge ving. Voor ƒ0,50 per morgen wer den de peuters opgevangen. Na een aantal jaren verhuisde de peuterspeelzaal naar jeugdgebouw Weer ongeval op Midden Peelweg Zondagavond omstreeks kwart over zeven schatte een 34-jarige bestuurder van een personenauto uit Duiven de snelheid van een voor hem rydend voertuig op de Midden Peelweg niet goed in. Toen hij be merkte dat dit voertuig, een traktor met aanhangwagen, langzamer reed, kon hy de door hem bestuur de auto niet meer tydig tot stilstand brengen. De auto botste tegen de aanhangwagen op. De bestuurder van de personenauto en zijn, naast hem zittende echtgenote moesten met verwondingen naar het zieken huis worden vervoerd. Een kind dat op de achterbank zat liep geen let sel op. De bestuurder van de trak tor, een 19-jarige inwoner, liep geen noemenswaardige verwondingen op. Uit getuigenverklaringen bleek dat de traktor met de voor dat voer tuig geldende snelheid reed en dat de verlichting in orde was. Het ver keer vond geruimte tijd hinder van de opruimingswerkzaamheden waarbij ook de brandweer werd in geschakeld. De Knel waar ze een eigen ruimte ter beschikking kregen. Er kwam toen ook snel een officieel bestuur. Door middel van een speelgoed- aktie kwam er geld voor de aan schaf van meubilair. Het speelgoed wered door de Ysselsteynse bewo ners geschonken. In de loop der tyd is de peuterspeelzaal uitge groeid van 1 naar 2 en soms 3 groe pen naar gelang het aanbod van kinderen. Inmiddels draait de peuterspeel zaal 20 jaar. Een reden om de speel zaal eens in een nieuw jasje te steken. Met veel hulp van bestuur, leiding en ouders is de vernieuwing gerealiseerd. Om iedereen de kans te geven de peuterspeelzaal te bekijken is er een open dag georganiseerd. Zon dag 6 oktober van 11.00 tot 15.00 uur is iedereen van harte welkom. Tijdens deze open dag zijn er spel letjes voor de kinderen en kunnen de kinderen zich laten schminken. Boom viel op fietspad De brandweer moest in aktie ko men voor verwijdering van een om gevallen boom die terecht was gekomen op het fietspad langs dè Oostsingel. Weer banden lek gestoken Vier banden van een aan de Wil- helminastraat geparkeerde perso nenauto van een inwoner waren met een scherp voorwerp lek gestoken. Reisorganisaties zijn steeds weer op zoek naar nieuwe vakantie bestemmingen. De trend is 'ver'. Het is echter helemaal niet nodig om 'ver' te reizen om onbekende landen te ontdekken. Cyprus is zo'n bestemming.- Het eiland met z'n Grieks/Engelse sfeer ligt in het oostelijk deel van de Middelandse Zee. Door de ligging is mooi weer gedurende bijna het hele jaar gega randeerd. Monique Bonants, reizenadviseur bij Rabobank Venray, ging begin ju li naar Cyprus om het eiland te be zichtigen. 'Het is moeilijk om een klant informatie te geven over een land waar je zelf nog niet geweest bent Je kunt de informatie wel uit de verschillende boekwerken ha len, zoals "Iberistiek', maar je ver telt er veel makkelyker over als je zelf op die bestemming geweest bent', zegt ze. RUKE HISTORIE Vroeger konden toeristen het he le eiland bezoeken, maar door on enigheid met de Turken is het eiland in 1974 verdeeld in een Cy priotisch en een Turks deel. Alleen het Cypriotische deel is nu nog toe gankelijk voor toeristen. Het eiland is door de geschiedenis heen veel vuldig veroverd, door onder andere de Myceniërs, de Perzen en de Ro meinen. Van de cultuur van deze volkeren zyn vele overblijfselen be waard gebleven. Deze archeologi sche vondsten liggen onder andere in het Cyprus-museum, dat een be zoek meer dan waard is. ZONVAKANTIE Zon, zee en strand zijn makkelijk te kombineren "met verschillende excursies die op Cyprus gemaakt kunnen worden. Zelfs een cruise naar Israël of Egypte behoort tot de mogelijkheden. Ook kan men eerst een rondreis maken per bus of per huurauto en daarna nog 1 of 2 we ken lekker uitrusten in de aan het strand gelegen hotels of apparte menten. Het strand op Cyprus verschilt van plaats tot plaats. Mooie- zandstranden zyn onder andere te vinden in Ayia Napa, Protaras en Lamaca. Lamac heeft ook een mooie boulevard. Paphos-stad heeft een grillige kustlijn. Voor het mooie strand moetje naar Coral Bay, onge veer 10 km ten westen van Paphos. Akkommodaties buiten Paphos- stad beschikken wel over een zandstrand. DESKUNDIG ADVIES Het is aan te raden eens binnen te lopen bij de Rabobank. Monique heeft er een uitgebreid verslag van haar studiereis naar Cyprus liggen. In het nieuwe Rabo vakantiemaga zine wordt ook uitgebreid aandacht besteed aan dit bijzondere eiland. Natuurlijk kunt u ook bij de bank terecht voor informatie over andere vakantiebestemmingen. "Van vele bestemmingen hebben wij video banden beschikbaar, die onze kliënten thuis op hun gemak kun nen bekijken. En het beste advies kim je natuurlijk uit eigen ervaring geven', aldus Monique. (adv.)

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5