Winkeliers buigen zich over kermis op vrijdag UDEN uitd< Gemeente gaat met schoolbesturen praten over instandhouding basisonderwijs Ri 1 t VENRAY IcnpcniGi Gemeente krijgt 8,9 miljoen onform het artikel 12 rapport VERLICHTINGSSPECIAALZAAK Druk programma bij 'open podium' van Venrayse schouwburg fanfare Dorpsklank Castenray organiseert 'Zomerfestijn '91' FOTO-SERVICE mm NIEUWE IN FASHION FOR BOYS AND GIRIS De grootste kollektie verlichting van Venray en omgeving, tegen de laagste prijzen! BETER LICHT zondag 29 sept. winkels open ini v.d. L.eur 'Samenwerking' wil diskussie over partnerregister SPIJKER BROEKEN EMOFRA PvdA vraagt meer geld voor monumentenzorg ISPAARHYPOTHEEK 10 Jaar De Bandelieren SCHOOLSTRAAT 11a, tel. 04780-13290 >0 iNDERDAG 26 SEPTEMBER 1991 Nr. 39 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG JOVÏNET IjnSdrankengroep Venray ilenseniusstraat 1 04780-81801 PEEL EN MAAS Venray Henseniusstraat 1 04780-81801 IGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY VOOR VENRAY EN OMGEVING AdVerten,iepri'S: 33 P®r mm AbonnementsPriis per half iaar ,14'00 otestraat 68 - Postbus 1 - Tel. 04780-82727 - Fax. 04780-10916 - Abonnementsprijs buiten de regio 119,00 uitsluitend bij vooruitbetaling lind vorige week hebben cle mi- iteries van binnenlandse zaken van financiën de gemeente Ven- laten weten dat de gemeente jray in het kader van artikel 12 de financiële verhoudingswet aanvullende bijdrage uit het ge- entefonds krijgt van 8,9 miljoen Iden. Dit bedrag is conform het iport van de inspekteur van bin- olandse zaken, dhr. Scheltinga, arin die 8,9 miljoen gulden werd oigesteld. n dat schrijven wordt verder ge- emoreerd dat aan deze bijdrage n belastingvoorschrift van 60,- r inwoner is verbonden. Die be- tingverhoging zal gefaseerd orgevoerd worden. De Venrayse rger is dit jaar al met een verho- ig van ƒ15,- per inwoner gekon- inteerd geworden, middels de rhoging van de onroerend goed- lasting. Wethouder Truyen was blij met ze stellingname van de ministe- s. 'Het sluit aan op alle rapporta- s en de uitkomst is wat we redeneerd hebben'. Hij kompli- ïnteerde ook de inspekteur van menlandse zaken, omdat deze de problematiek goed heeft Hen over te brengen bij het mini- irie. 'Maar we zijn er nog lang et', aldus de wethouder. Dat laatste bleek ook wel tijdens raadsvergadering afgelopen Qsdag. Uit de gemeentelijke tus- nbalans voor 1991 bleek dat de Geldig in ol onze vestigingen Omdat wij feest SS vieren ontvangt len bij aankoop van een jeans een ZIPPO aansteker KADO! BOXMEER - DEURNE - GEMERT GENNEP - CUIJK - VENRAY rijksbijdrage niet toereikend zal zijn en dat er een tekort op de be groting is van 1,1 miljoen gulden. 'We hebben financieel nog een hele weg te'gaan. We zijn hierover in bespreking met de inspekteur en hopen daar op niet al te lange ter mijn uit te komen. Om noodzakelijk aanvullend be leid te kunnen uitvoeren heeft de gemeente ongeveer ƒ900.000,- ter beschikking. Dit bedrag blijkt ech ter ruim voldoende en ook daarover is de gemeente in gesprek met de inspekteur. Wethouder Truijen denkt niet dat dit gat helemaal gedicht zal worden. 'Intern struktu- rele maatregelen zijn dan noodza kelijk'. Enorme keus voor binnen en buiten. Modern, halogeen en klassiek. Winlo.'centrum De Bleek - Venray Tel: 04700-10222 van 11.00 tot 17.00 u UDEN. ..KEI GEZELLIG Wethouder Driessen van onder wijszaken zal op 24 oktober a.s. in overleg treden met de schoolbestu ren van alle basisscholen in de ge meente Venray. Onderwerp zal zijn de door het kabinet voorgenomen schaalvergroting in het basisonder wijs. Deze schaalvergroting voorziet een andere opheffingsnorm voor basisscholen. Binnen de gemeente Venray worden, als de Tweede Ka mer de plannen goedkeurt, de An- thoniusschool in Veulen en de basisschool Regina Pacis in Vrede- peel direkt met sluiting bedreigd. Op langere .termijn zal ook basis school De Hei in Heide met sluiting worden bedreigd. Wethouder Driessen liet dit afge lopen dinsdag tijdens de raadsver gadering weten, als reaktie op een "brandbrief die door de besturen van de drie genoemde scholen be gin juli aan het college van burge meester en wethouders en aan de gemeenteraad was gericht. In die brief wordt aangedrongen om alles in het werk te stellen zodat voorkomen wordt dat deze schaal vergroting (in feite een verkapte be zuiniging) door het ministerie wordt doorgevoerd in onze gemeen te. De schoolbesturen spreken over een straf omdat de scholen te klein zijn. Tb klein omdat de overheid groei tot een volwaardig dorp heeft tegengewerkt door het gevoerde verstedelijkingsbeleid. De schoolbesturen zien het als een plicht van de gemeente om te vechten voor instandhouding van een zelfstandige basisschool in elke afzonderlijke kern. De wethouder wilde tijdens de raadsvergadering niet inhoudelijk ingaan op de problematiek. 'De Tweede Kamer zal de schaalvergro ting in oktober/november behande len. De situatie is nu nog niet duidelijk. Pas als het voorstel door de Kamer is kunnden de konse- kwenties bekeken en besproken worden. Tijdens het gesprek op 24 oktober zullen we de schoolbestu ren alle juiste informatie verschaf fen en ook diverse varianten bespreken om er voor Venray-kom en de dorpen zo gunstig mogelijk uit te komen'. De wethouder sluit daarbij mogelijke fusies van school besturen niet uit. 'De filosofie van het college is dat elk dorp zo lang mogelijk een basisvoorziening zo als een basisschool heeft' aldus de wethouder. 'We zijn daarbij wel ge bonden aan landelijke regelgeving'. Het bestuur van Het Winkelcen trum Venray heeft deze week een enquete gehouden onder de leden van de Venrayse winkeliersvereni ging. Hamvraag in deze enquete is of de Venrayse kennis al op vrijdag avond open zou moeten gaan. Een wens die leeft bij de kennisexploi tanten en ook bij de gemeente Ven ray. Voor beide groepen zal er dan sprake zijn van extra inkomsten. Bovendien zijn dan grotere attrak- ties genegen om naar de Venrayse kermis te komen. De Venrayse ker- toto I video 131 Patersstraat 10 - Venray 'Wat is er tegen om over te gaan om in Venray een partnerregister in het leven te roepen' vroeg dhr. A. den Brok zich dinsdag jl. af tijdens de raadsvergadering. Bij de ingeko men stukken lag een brief van de Gaykrant met het verzoek aan de gemeente om zo'n partnerregister in te stellen, waarin verbintenissen tussen partners van dezelfde sekse kunnen worden geregistreerd. Het college van b. en w. antwoordde hierop niet positief. Het Venrayse college wil hierbij de landelijke dis kussie afwachten. Volgens dhr. Den Brok is er toch sprake van een vorm van discrimi natie. 'Ik neig ertoe om te zeggen dat we tegemoet moeten komen aan deze wens'. Dhr. Den Brok toonde zich gaarne bereid om hierover in de toekomst een diskussie met het college aan te gaan. Het beste adres met de grootste keuze en de meeste merken o.a. JONNY Q LEE GARCIA EDWIN CLARISSE enz. enz. Vierlingsbeekseweg 16 Overloon 04788-1434 Dinsdags gesloten mis zal dan niet vyf maar zes geopend zijn. De gemeente wil daarom de ker mis vrijdagavond om 19.00 uur la ten beginnen. De officiële opening blijft op zaterdagmiddag 16.00 uur gepland. De kermisexploitanten mogen niet eerder met de opbouw beginnen dan dinsdagavond. Over dag mogen hun auto's nog niet op de pleinen geplaatst worden. Promotie-aktiviteiten zouden win kelcentrum en kermis moeten on dersteunen. VOORDELEN Als voordelen worden aangevoerd dat er meer mensen op vrijdag avond in het centrum zijn, de eer der genoemde interesse van grotere attrakties waardoor een kwalitatief betere kennis en extra Venray- promotie. Bovendien valt de aan vang van de kermis gelyk met de aanvang van de bouwvakvakantie, met alle commerciële voordelen van dien. Tbch zijn er volgens het bestuur De Venrayse PvdA-fraktie vraagt meer geld uit het fonds Stads- en Dorpsvernieuwing voor monumen tenzorg. Het fonds Stads- en Dorps vernieuwing is een provinciale subsidie. De provincie heeft voor 1991 ƒ428.400,- hiervoor aan Ven ray beschikbaar gesteld. Tijdens de behandeling van de verdeling van deze gelden, dinsdag jl. in de raads vergadering, liet de PvdA-fraktie bij monde van dhr. Zwiebel weten dat deze fraktie het toegekende bedrag voor monumentenzorg (ƒ15.000,-) te laag vond. 'Het bedrag van ƒ35.000,- voor verbetering van door de eige naar bewoonde woningen, wordt zelden helemaal opgemaakt. Zou het overschot van dit jaar niet voor monumentenzorg gebruikt kun nen worden'. Dhr. Zwiebel pleitte er verder voor om beide bedragen vol gend jaar aan te passen, voor beide posten ƒ25.000,-. Wethouder Kerstexx stond niet on welwillend tegenover de suggestie van zijn partijgenoot. Tbch liet hij weten dat de keuze voor dit jaar on veranderd zou blijven. 'Volgend jaar zuüen we deze suggestie mee nemen'. Sinds enkele jaren staat in dit jaarlijks terugkerend raadsvoorstel dat de gelden uit dit fonds, die niet gebmikt worden, zullen worden bestemd voor de centrumontwikke ling van Venray. Dhr. Van Soest (CDA) pleitte ervoor om dit bedrag geen specifieke bestemming te ge ven. 'Zo kunnen er ook andere za ken mee aangepakt worden'. Wethouder Kersten liet weten dat het college dit overogen had maar dat in verband met de rekonstruk- tie van het Schouwburgplein en het Henseniusplein, deze bestemming toch is gehandhaafd. 'Het is niet zo dat we die gelden het centrum niet gunnen', reageer de dhr. Van Soest, 'maar we willen ruimere mogelijkheden voor deze gelden'. Ilij liet weten dat zyn frak tie er dit jaar nog vrede mee kon hebben maar dat het CDA het vol gend jaar de zaken toch graag an dei's, zag. van Het Winkelcentrum Venray ook nadelen aan een vrijdagavond- kermis verbonden. Het accent kan teveel op de kermis en te weinig op de winkels komen te liggen. Verder vreest men meer overlast door het aanleggen van voorzieningen en van kermisvierenden in de winkels. MARKT Een ander punt is de markt tij dens de kermis. De marktkooplie den zyn niet gelukkig met de markt op maandagmiddag in de Dr. Poelsstraat. Hun wens is om de ker- mismarkt in de Schoolstraat/ Eindstraat te houden, dichter bij het centrum. Ook hierover wordt door het Winkelcentrum-bestuur aan haar leden een mening ge vraagd. WINKELSLUITING Al vele jaren leeft er de vraag bij de winkeliers wat te doen met de Venrayse kermis. 'Moeten we alle dagen sluiten of 's morgen open blijven, of misschien wel 's mid dags'. Het Winkelcentrum-bestuur probeert ook hier duidelijkheid te krijgen zodat in de toekomst naar de leden toe een duidelijk advies gegeven kan worden omtrent de winkelsluiting tijdens de kermis. Tenslotte wordt er in de enquete ingespeeld op een mogelijke wets wijziging waardoor winkeliers in de toekomst acht zondagen hun zaak open mogen hebben. Thans is dit nog gelimiteerd tot vier. Ook hier over wordt aan de winkeliers een mening gevraagd. 'Als de winkels straks maximaal acht zondagen open mogen zijn, wat wilt u dan doen?' is de vraag. Naar verwachting zal eind deze week, begin volgende week de uit slag van de enquete bekend zijn. VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 Kinderkoor De Bandelieren uit Venray bestaat 10 jaar en viert dit feest, samen met Jeugdkoor Tomor row People uit Venray, op zaterdag 28 en zondag 29 september. Op zaterdag 28 september om 19.00 uur zingen de koren in de Grote Kerk de Gezinsmis. Op zondag 29 september is er een korenmiddag georganiseerd in de aula van het Boschveldcollege. Naast De Bandelieren en Tomor row People zal het kinder/jeugd- koor De Steijllandertjes uit Steijl als gastkoor optreden. Aanvang is 14.00 uur. Entree gra tis. Het programma duurt tot 16.00 uur. Op deze middag wordt ook de mu- ziekcassette gepresenteerd die in het kader van het 10-jarig bestaan is gemaakt. Tevens is er een foto expositie over de 10 jaar van het kinderkoor. We nodigen dan ook iedereen, jong en oud, uit, om deze middag met ons allen door te brengen. c&*L' De 'open podium'-manifestatie die de Venrayse schouwburg don derdagavond 26 september a.s. or ganiseert in het kader van het 25-jarig jubileum, belooft een doorslaand sukses te worden. In middels hebben zich al een 15-tal groepen uit de regio aangemeld die vanaf 19.00 uur zullen optreden op drie podia. Deze culturele happening vormt de achtergrond van een openbare en informele receptie waarop bestuur en direktie van de schou- burg sociaal-culturele instellingen en verenigingen en ook het publiek verwachten. 'Het wordt ongetwij feld een gezellige drukte, in een ori ginele sfeer', aldus direkteur Romain Cattoir. Voor de optredende groepen is een gespreid programma opgesteld, zodat de aanwezigen zelf een keuze kunnen maken. In de schouwburg zaal treden op: De Troubadourtjes, 19.00 uur; Balletschool Nica v.d. Windt, 19.30 uur; Dansgroep Las Rocieras Colonia Espanola, 20.15 uur; Volksdansgroep Opanka, 21.00 uur en Rock Roll-dansgroep Ad Wetjens, 21.30 uur. In de foyer wordt het programma verzorgd door: Body Work, 19.00 uur; Liduine Geurts alt en Els Pete rink piano, 19.15 uur; Dameskoor Venrode, 20.00 uur; Maikel van Lis donk synthesizer met computer, 20.45 uur; Zangkompeneej Oèretoe, 21.45 uur-, Dansgarde de Pica's, 22.00 uur en Venrays Mannenkoor, 22.30 uur. In het theatercafé kan genoten worden van Esther Seuren en Petra Hoeymakers zang, 19.45 uur, Malle moer, 20.30 uur en Het Antonin strijkkwartet, 21.45 uur. Mogelijk dat ook de groep Confetti hier nog optreedt. Vrijdagavond is er, zoals bekend, een besloten receptie voor relaties van de schouwburg en genodigden van de Industriële Club Venray e.o., sponsor van een opvoering van de opera 'Cosi fan tutte'. Daarbij zullen o.a. waarnemend Commissaris van de Koningin Pleumeekers, cultu- reel-gedeputeerde Kockelkom, de gemeentebesturen van Venray en regio-gemeenten en de oud-burge meesters Custers, Schols en Defe- sche aanwezig zyn. Na afloop van de voorstelling wordt de Stichting Be drijf Cultuur Venray e.o. ten doop gehouden. Komend weekeinde, vrijdag 27 en zondag 29 september a.s. organi seert de Castenrayse fanfare Dorps klank haar inmiddels traditionele 'Zomerfestijn'. Ook al is de herfst dan inmiddels begonnen, het pro gramma ziet er 'zonnig' genoeg uit om een bezoek te brengen aan ge meenschapshuis De Wis waar een en ander zich afspeelt. Vrijdag 27 september staat een muziekavond op het programma. Om 20.00 uur opent de groep Grea sy Sin. Deze band, bestaande uit regionale muzikanten, timmert aardig aan de weg en zal voor velen een verrassing blijken te zijn. Dan natuurlijk het klapstuk van de avond: de inmiddels alom be kende formatie Rowwen Hèze. Met hun onlangs verschenen nieuwe cd en hun handelsmerk het Noordlim burgse dialekt, "hebben ze hun naam en faam inmiddels blijven ge vestigd. Het optreden van Rowwen Hèze is inmiddels uitverkocht. Er zijn vrijdagavond géén kaarten meer verkrijgbaar. Zondag 29 september is er vanaf 13.00 uur een frühshoppen met al lerlei aktiviteiten. Zo worden er om- Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray streeks 13.00 uur op het terrein voor gemeenschapshuis De Wis drie parachutisten gedropt Zy ma ken deel uit van het Bavaria-Para- team en zullen, begeleid door deskundig commentaar vanaf de grond, hun 'kunsten' vertonen. By- zonder daarbij is dat ook een Castenrayse vrijwilligster, mevrouw Riek Weys, mee uit het vliegtuig zal springen ('tandemsprong'). Binnen wordt tot omstreeks 18.00 uur een non-stop programma gepresenteerd, met veel muziek. Zo treden op: de Castenrayse kapel de Bergtaler Musikanten o.l.v. Pieter Deters, de bekende volksmuziek groep Mallemoer en het duo Um en Um. Ook kan men zien hoe op am bachtelijke wyze glas geblazen wordt en is een poppenmaakster aanwezig. De jeugd kan zich laten schmin ken en voor degenen die wat aktief bezig willen zyn is er een aantal leuke spellen opgezet waaraan ieder naar hartelust kan deelne men. De toegang tot dit zondag middag-gebeuren is gratis. Kortom: een aantrekkelijk en ge varieerd programma, hetwelk een bezoekje aan De Wis zeker de moei te waard maakt In de Keulsche Pot- foundue-. gourmet- en specialiteiten restaurant. nu met uniek terras Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON Getankt zonder te betalen Vrijdag tankte een bestuurder van een personenauto bij een tankstation. Hij vergat echter de benzine, voor een bedrag van ƒ93,- te betalen. Omdat die bestuurder dat al meerdere malen heeft gedaan wacht hem een proces-verbaal inza ke flessentrekkerij. Y

Peel en Maas | 1991 | | pagina 1