Bredere funktie van schouwburg onmisbaar voor de exploitatie Bescheiden begin gemaakt met de aanleg van het stadspark Venrays Woordenboek bijna klaar Direkteur Cattoir zoekt nieuwe inkomsten Fietsclub De Vette Naaf 12V2 jaar Kursus Sportief Afslanken Start borstonderzoek Meerlo-Wanssum PEEL EN MAAS Donderdag 5 september - Pagina 7 Weinig schouwburgen in Neder land lopen zo goed als schouwburg De Beejekurf in Ven ray. Maar de prijzen van de meeste uitkoop voorstellingen stygen de laatste ja ren zo schrikbarend, dat een gezonde exploitatie van dit culture le streekcentrum zonder inkom sten uit andere aktiviteiten onmogelijk wordt 'Op deze manier kunnen we het geen tien jaar meer uitzingen', is de overtuiging van schouwburg-direkteur Romain Cat toir die er op wijst dat veel soortge- lijke voorzieningen in Nederland te kampen hebben met hetzelfde pro bleem. 'Puur cultuur is onbetaal baar geworden'. Op de exploitatiekosten van onge veer 1,5 miljoen gulden komt de Venrayse schouwburg jaarlyks zo'n 550.000,- tekort. Dat bedrag wordt door de gemeente Venray bygespy- kerd. Schouwburgen met een ver gelijkbaar programma hebben in Nederland tekorten die dubbel zo hoog zijn, rekent Cattoir voor. Vooral dankzy een sterk beperkt management en een hoge bezet tingsgraad by de voorstellingen heeft De Beejekurf altyd relatief gunstig kunnen draaien. 'Maar hoe lang kun je zoiets volhouden?', vraagt Cattoir zich af. 'Wy hebben altijd risiko's moeten nemen om het schip in diep vaarwater te houden'. EXPLOSIEF In de afgelopen tien jaar is het subsidiebedrag van de gemeente Venray praktisch hetzelfde geble ven, ondanks het feit dat de pryzen van uitkoopvoorstellingen gemid deld verdrievoudigd zyn. De schouwburg heeft deze ontwikke ling eerst een tydlang trachten op te vangen door het aantal voorstel lingen in te krimpen, maar dat bleek geen gelukkige ingreep om dat de publieke belangstelling daar door terugliep. 'We hebben toen konsekwent gekozen voor kwaliteit en nu moeten we zoeken naar ande re inkomstenmiddelen. Daarvoor is uitbreiding en renovatie hard no dig. Op dit moment zyn we te groot voor servet en te klein voor tafella ken. Meer ruimte betekent meer in komsten. Alleen op die manier kan het suksesnummer van de afgelo pen 25 jaar gekontinueerd worden', aldus direkteur Cattoir. In De Beejekurf worden nu per seizoen circa 70 voorstellingen ge geven, met een gemiddelde bezet tingsgraad van ruim 80%. Daarmee behoort Venray tot de topschouw- burgen in Nederland. Dit seizoen is weer ƒ150.000,- extra in het pro gramma gestopt en dat blykt lonend. Afgelopen seizoen trokken de professionele voorstellingen meer dan 26.000 betalende bezoekers en voor het komende seizoen zijn nu al 3200 abonnementen verkocht, wat neerkomt op 19.000 plaatsen. In de geschiedenis van de schouw burg is dit een rekord, want de vrye verkoop moet nog starten (14 sep tember). Daarom zijn ook weer ex tra voorstellingen ingelast. PLAATS 'Deze schouwburg heeft zich een vaste plaats verworven in het sociaal-culturele leven van de streek', konstateert Romain Cattoir die van alle Limburgse schouw- burgdirekteuren de meeste dienst jaren heeft. Hy kreeg zijn Afgelopen dinsdag werden op het gemeentehuis het schouwburgbestuur en schouwburgdirekteur Cattoir door het college van burgemeester en wet houders ontvangen. Enerzijds om het schouwburgbestuur te huldigen voor hun inzet, de afgelopen 25 jaar. Anderzijds wilde het schouwburgbestuur de gelegenheid aanpakken om de bouwplannen, waarover u elders in dit blad meer kunt lezen, aan het gemeentebestuur te presenteren. Behalve dat het schouwburgbestuur voor hun inzet geprezen werd en een boek over kunst en cultuur in Limburg in ontvangst mocht nemen, had beo-burgemeester Hoppenreijs ook voor dhr. Cattoir nog een bijzonder presentje. Volgens haar kan een schouwburgbestuur niet goed funktione- ren zonder een goede motor als direkteur. In de afgelopen 25 jaar is geble ken dat dhr. Cattoir een goede motor is geweest, en nog is. Voor zijn verdiensten voor de Venrayse schouwburg kreeg dhr. Cattoir van mevr. Hoppenreijs de zilveren speld met gemeentebij opgestoken. 12Vfe Jaar geleden bleek, by de voorbereiding van een concertreis naar Ahrweiler (Duitsland) van het Venrays Mannenkoor, dat men voor 10 leden geen busvervoer had. In plaats van het huren van een extra busje werd spontaan door 10 VMK- leden aangeboden dan maar per fiets te gaan. Na ellenlange vergaderingen, een probleem waar deze club nog steeds onder lydt, werd besloten tot het maken van een tweedaagse tocht (190 km), zonder wedstrijdelement, maar wel met een professionele be geleiding voor wat betreft het mate riaal, lichaam en geestelijk welzyn. Tijdens het diner in 1979 in etap peplaats 'Fettweiss' werd besloten van deze gelegenheidsformatie een club te maken met als naam De Vet te Naaf en met als doelstelling elk jaar minimaal één meerdaagse wie- ;lertocht te organiseren. Een bestuur heeft men nooit ge had. By hoge uitzondering wordt een lid t(jdel(jk tot penningmeester benoemd. Zo'n benoeming wordt bij voorkeur geregeld tydens een vergadering waar de betrokkene niet by aanwezig is. Verder is het verboden notulen te maken en zelfs het maken van een aantekening tijdens een vergade ring wordt als uiterst verwerpelijk beschouwd. Het moge duidelijk zijn dat het chaotisch vergaderen van deze club met zorg wordt ge koesterd. De sponsor van De Vette Naaf is het echtpaar Lambert en Annie Wilms van De Volle Maan. Lambert geeft zo nu en dan, uiteraard onge vraagd, technisch advies omdat hij vroeger geen onverdienstelijke crossfietser is geweest, zij het met hulpmotor. Donderdag 5 september vertrekt de jubilerende koperen club weer naar Ahrweiler om zondag 8 sep tember weer terug te keren in Venray. De leden van De Vette Naaf zijn: Albert Houben, Justien Janssen, Frans v.d. Kruijf, Gerrit Lamers, John van Nisselroy, Leo Nooyen, Harry Oudenhoven, Jos van Wan- roy (geestelijk adviseur uit Venlo, geen VMK-lid). Op de foto ontbre ken: Leo Hendriks, Hem Kerstjens en Peter Teeuwen. benoeming begin 1966, een half jaar voordat de Venrayse schouw burg officieel werd geopend. Tien jaar eerder had hy in Venray de Luxor-bioscoop overgenomen. Omdat hy van kinds af in theater geïnteresseerd was, ontwikkelde hy plannen voor de bouw van een to neelzaal. 'Er bestond op dat mo ment ook een schouwburgplan, maar dat werd voortdurend uit gesteld. Uiteindelyk heeft de schouwburgstichting my de funk tie van direkteur aangeboden, mits ik mijn projekt liet vallen en bereid was om in het hunne mee te in vesteren'. In de bouwjaren was het nog zeer de vraag of Venray en omgeving wel over de drempel te krijgen zouden zijn. Velen zagen de noodzaak van zo'n 'cultuurtempel' niet zitten. Maar in het seizoen 1967/68 vonden in het cultureel centrum al zo'n 700 evenementen plaats die door 25.000 mensen werden bezocht De 62 theatervoorstellingen be roepsgezelschappen en amateur- groepen uit de regio trokken 30.000 bezoekers. Venray wist dit niveau door de jaren heen vast te houden, ondanks dat de prys voor de duurste toegangskaarten sinds 1966 is opgelopen van 8 naar 40 gulden. KWALITEIT Bij een onderzoek in 1968 werd vastgesteld dat 80% van de Venray se schouwburgbezoekers toen nog behoorde tot de middelbaar of ho ger opgeleiden. Dat is vrij snel ver anderd. De Beejekurf werd (zoals Cattoir in 1970 verklaarde) een echte 'volksschouwburg', met een programma waarin cultuur en amusement evenwichtig verdeeld waren. De totaalkwaliteit doet niet onder voor het aanbod in de schouwburgen van de grotere ste den en ruim 50% van de bezoekers komt van buiten Venray. Ervan uitgaande dat de schouw burg een streekfunktie had, werd vrij snel na de start geprobeerd om ook de regio-gemeenteri in de ex ploitatie te betrekken. Alleen Horst, Vierlingsbeek, Meerlo-Wanssum en een tijdlang Oploo waren uiteinde lijk bereid daarin een bydrage te le veren (nu gezamenlyk ƒ25.000,- op jaarbasis), terwyl de bezoekers af komstig zyn uit een veel groter gebied dat ook gemeenten als Seve- num, Broekhuizen, Grubbenvorst, Deume, Bergen en Boxmeer insluit. Het gevolg was dat de gemeente Venray met het overgrote deel der exploitatietekorten opgezadeld bleef. In het eerste seizoen (1966/67) waren die met ƒ37.000,- op een to taal budget van ƒ150.000,- nog wel te behappen, maar inmiddels zyn ze bijna vervijftienvoudigd tot 5,5 ton. 'Uitbreiding van het aantal deelnemende gemeenten en een hoger totaalbedrag uit de regio zijn daarom zeer welkom', zegt Cattoir. TE KLEIN Volgens Cattoir zou de huidige pijn een heel stuk minder zyn ge weest wanneer de Venrayse schouwburg indertyd wat ruimer was gebouw. Bij de eerste tekenin gen, eindjaren '50, werd nog uitge gaan van een zaal met minstens 650 zitplaatsen. Dat aantal werd te ruggebracht tot 520, mede op grond van bezoekersschattingen. In 1976, toen de toneeltoren werd verhoogd en de foyer een flinke uitbreiding kreeg, kwamen er 30 stoelen by. 'Eigenlijk zouden we nu zo'n zeven honderd plaatsen moeten hebben', zucht Romain Cattoir. Voor veel voorstellingen is de vraag naar kaarten groter dan het aanbod aan stoelen en die extra inkomsten zou den de exploitatie meteen een stuk verbeterren. Nu dat niet kan. zoekt de schouw burg andere inkomstenbronnen, buiten het culturele gebeuren. Er is een 'revitaliseringsprojekt' opgezet dat o.a. voorziet in meer ruimte(n) voor allerhande evenementen. In de komende v(jf jaar zal daaruit zo'n ƒ200.000,- per jaar extra ver diend moeten worden; een verdub beling ten opzichte van nu. 'Met de schouwburg alleen is het niet meer te halen', aldus Cattoir. •Willen wij ook op langere termijn nog een verantwoord programma kunnen brengen, dan moeten er naast een uitbreiding van het aan tal plaatsen ook aanvullende mid delen uit andere aktiviteiten beschikbaar komen. Verhoging van toegangsprijzen is nog zeer beperkt mogelijk en tekorten kunnen niet tot in het oneindige worden bijge past uit subsidies'. Mocht dat allemaal niet lukken, dan kunnen er voor de Venrayse streekschouwburg binnenkort aan zienlijke problemen opdoemen. Een wrang vooruitzicht voor dege nen die met veel creatieve inzet en uiterste zuinigheid van De Beqje- kurf in 25 jaar een van de beste cul turele centra van Nederland hebben gemaakt. Cattoir heeft ove rigens vertrouwen in een goede af loop. 'Niemand is gebaat by het uitstellen van doeltreffende maatre gelen. Regeren is nog altijd voor uitzien'. Hoewel de feitelyke diskussie over de vraag of tussen Grote Kerk en het raadhuis een drukke ver keersweg (Noordtangent) of een rustig stadspark moet worden aan gelegd, nog moet beginnen, is toch al een bescheiden begin gemaakt met de aanleg van een klein stukje stadspark. De heren A. Hijl en B. Kruysen, beiden leden van het alge meen bestuur van de Stichting Stadspark Venray, hebben in de af gelopen weken veel tyd en energie gestoken in het weer zichtbaar ma ken van de St Odaput op het ter rein van het voormalige klooster Jerusalem naby het Freulekeshuus. Met toestemming van de gemeente lijke plantsoenendienst hebben beide heren karrevrachten vol klimop van en rondom de SL Oda put verwyderd en door de groene bodembedekkers een provisorisch pad naar de put gemaakt, zodat dit kleine historische monumentje weer bereikbaar is. Toen de put weer vrij was van weelderig groeiende klimop bleek, dat het in 1978 door de gemeente aangebrachte houten (multiplex) deksel van de zes meter diepe put, totaal was verrot Om ongelukken te voorkomen heeft de heer Cor Jans sen, eveneens üd van het bestuur van het Stadspark Venray, gezorgd voor een nieuwe afdekking voor de put By Kersten Wanssum b.v. werd een ring gesmeed, waarop door Ne- lipak te Venray zeven dwarsstangen en bevestigingshaken werden ge last. Vervolgens werd de konstruk- tie door Stralerij Venray behandeld en door schildersbedrijf Toon Kate- man zwartgemoffeld. Dezer dagen werd het nieuwe deksel door leden van het Stichtingsbestuur op de put bevestigd. De afdekking ligt verzon ken binnen de putrand en tussen de dwarsstangen door, kan men de zes meter diepe bodem zien. IN OUDE VORM? Het Stichtingsbestuur zal onder zoeken of het mogelijk is de put nog verder uit te diepen, zodat er ook weer water in komt te staan. In vroeger jaren werd het water uit de St. Odaput gebruikt als een remedie tegen oogziekten. Tevens wordt na gegaan of de put weer kan worden voorzien van een bovenbouw. Op een tekening van het klooster Dat ons dialekt verwatert is zo klaar als een klontje. Het is een lo gisch gevolg van ontwikkelingen die niet zyn tegen te houden. Het leven van bewoners van gehuchten, dorpen en stadjes speelde zich in het verleden veelal af in hun eigen contreien. De latere snelle ver voersmogelijkheden trein, auto, vliegtuig en communicatiemid delen als telefoon, radio, televisie, waren oorzaak van vermenging van dorps- en stadsgebeuren. Immigra tie en emigratie doorbraken leef- kemen. Daardoor bleef ook de taal minder plekgebonden. Men ging klanken van elkaar overnemen, on gemerkt deden invloeden van bui tenaf zich gelden. Rond de grotere steden ontstonden allengs typische forensendorpen. Jongeren trouw den met jongeren uit belendende of verder gelegen dorpen en steden, hun dialekten vermengden zich. Het ligt voor de hand dat de diverse dialekten daardoor aan eigenheid hebben ingeboet Voor uitsterven van de dialekten wordt terecht ge vreesd. Wil men dialekten in stand houden, dan dienen ze in de litera tuur te worden vastgelegd. In feite is het daarvoor al vyf voor twaalf en elk in dialekt gesohreven boek dat in roulatie komt mag dan ook als een aanwinst worden beschouwd. VERTELLINGEN In Venray verschenen de laatste jaren vertellingen in de Venrayse taal van Jaap Goumans, Thei Min, Gerrit Janssen, Koos Swinkels, Thei Swinkels. Tteng Bots en ande re, veelal leden van Veldeke Venray in o.a. de Hazegaerf, het tijdschrift van de vereniging dat tweemaal per jaar uitkomt. Hiermee werd een we zenlijke bijdrage geleverd aan het in stand houden van de Venrayse taal. Een deel van deze lektuur kan men bezien in het licht van de nostalgie. Opzettelijk 'het licht' wordt gebruikt omdat nostalgie mooi is. Ze roept het verleden op en plaatst dat in de zachte schijn van herinneringen, belevenissen en sentimenten uit een tyd die in we zen niet briljant kan worden ge noemd maar die, afgewogen tegen de situatie van vandaag een volslagen vertechniseerde, bureau cratische maatschappij kostbaar wordt en vol glans. Vaak zijn de schrijvers van dit genre wys en mild geworden. Ze kijken terug met een glimlach, ze zien de hmnor in van toestanden die zy destijds met meer of met minder plezier ervaren hebben. Ze vertellen 'van toen' en leggen op die manier ook een stuit je historie vast, hoewel dat geens zins hun uitgangspunt is geweest. VENRAYSE TAAL De positie van het dialekt in de Venrayse samenleving is de laatste jaren nogal ingrijpend veranderd. Ibt voor kort sprak men in Venray en de omliggende dorpen voorna melijk dialekt. Het Algemeen Ne derlands werd door een groot deel van de mensen niet of amper gesproken. Mede door de import van allochtonen is men in onze dor pen steeds minder dialekt en steeds meer een algemene om gangstaal gaan spreken. Het dialekt werd naar het tweede plan gescho ven en het werd steeds minder als een noodzaak beschouwd. Nu vraagt men zich zelfs af, of de dia lekten wel zullen blyven. Deze vraag is moeilijk positief of negatief te beantwoorden. Men kan wel voor het behoud van dialekt zijn maar als maatschappelijke gebeurtenis sen het tegendeel veroorzaken, kan men dat betreuren maar zal het moeilijk zijn zich daar tegen te ver zetten in een wereld waarin com municatie niet meer tot dorps genoten onderling beperkt blijft Dit gehoord hebbende zou men kunnen gaan twijfelen aan het 'waarom nu nog' van een Venrays woordenboek. Tbch is dit 'waarom' ook in 1991 nog goed te motiveren. 1. In Venray heeft men vanouds veel belangstelling voor het dia lekt Mede door het Venrays dia lekt is men ervan bewust deel genoot te .zijn van een oude cultuur. 2. In een tijd van grote culturele en sociale veranderingen zoals de onze, waarin ook het dialekt dreigt te verdwijnen, is het van groot cultuurhistorisch en taal kundig belang dat de banden met het verleden niet onverbid delijk worden doorgesneden. Door het vastleggen van woorden en uitdrukkingen in een groot woordenboek blijft de mogelijk heid bestaan voor wie dat wil om zich via het dialekt te identifice ren met zyn achtergrond. 3. De wijze waarop het Venrays woordenboek is samengesteld is niet elitair-wetenschappelijk. Hoewel de wetenschappelijke be nadering in de inleiding voor we tenschapsbeoefenaars een schat aan informatie bevat over klank karakter, de spraakkunst taal opbouw en woorden van de Venrayse taal. Inhoudelijk gezien konstateert men dat de taal van de gewone man of vrouw, van de gewoner Venraynaar, tot uitdruk king wordt gebracht. Ruim 17 jaar hebben velen 'in het veld' meegewerkt en duizenden en nog eens duizenden woorden en uitdrukkingen verzameld. Al leen al ten opzichte van hen is een Venrays woordenboek een daad van rechtvaardiging. 4. Eenmaal uitgegeven zal het Ven rays woordenboek een monu ment betekenen dat de tijden zal trotseren en tevens zal het een fundament zyn voor verder on derzoek. Dit aantal argumenten voor de rea lisering van het Venrays woorden boek zou nog makkelijk met meer uit te breiden zijn. Jerusalem door J.A. van der Drift (1864) is de put afgebeeld met een hefboom, waaraan een emmer was bevestigd. In later jaren bestond de bovenbouw uit een windwerk, waarvan enkele onderdelen bij het uitgraven van de put in 1978 zijn te ruggevonden. Hoe oud de put is, kan niet worden nagegaan. VERKOOP Het is een tijdrovende en geen eenvoudige zaak geworden maar dankzij de inzet en inspanning van velen vooral de werkgroep van Vel deke Venray en in het bijzonder de twee samenstellers, Willy Schols en Frits Linssen, alsmede de 'zetter' Sjef van Boven kan Venray zich feli citeren met het Venrays woorden boek dat 11 oktober 1991 gepresen teerd zal worden. 12 Oktober start de verkoop in zaal In den Engel waar tussen 10.00 en 17.00 uur Frits Linssen en Willy Schols aan wezig zijn om het Venrays woorden boek desgewenst te signeren. Ook de gereserveerde exemplaren kun nen dan afgehaald worden. Vanaf 12 oktober is het Venrays woorden boek eveneens verkrijgbaar bij Kantoor- en Boekhandel Van den Munckhof, Grotestraat te Venray en bij de Lectuurhal. Grotestraat te Venray, alsmede bij diverse banken in de gemeente Venray. De verkoop prijs bedraagt ƒ49,50. Tent in brand Twee dames die in een tent aan het slapen waren op de Natuurcam- ping aan de Loonswegdyk, werden door een ontploffing wakker ge schud. Zij gingen kijken en zagen een nabij gelegen tent in lichte laaie staan. Met behulp van enkele andere campinggasten werd het vuur bestreden maar de tent met inhoud moet als verloren worden beschouwd. De eigenaar van de tent was afwezig. De gealarmeerde brandweer zorg de ervoor dat het vuur niet meer kon oplaaien in verband met gevaar voor het natuurgebied. Omtrent de oorzaak van de ontploffing kon niets worden medegedeeld. Des kundigen sluiten brandstichting niet uit Wegens groot sukses organiseert het Voedingsadviesburo Venray in samenwerking met Sport- en Fit nesscentrum Peter Stiphout weder om een kursus 'Sportief Afslanken'. Deze kursus bestaat uit 12 bijeen komsten van anderhalf uur en wordt gegeven door een diëtist/voe dingsdeskundige en een gediplo meerd sportleider. Het is een kursus om af te slanken met be hulp van gezonde voeding en ge zond bewegen. Door de kombinatie gezonde voeding - gezond bewegen krijgt u een beter resultaat bij het afslanken. Ook het sukses op lange re termijn is groter. Wat kunt u zoal verwachten? We kelijks 45 minuten aerobics les in het Sport- en Fitnesscentrum Peter Stiphout U hoeft hiervoor nooit eerder gesport te hebben; voorlich ting over gezonde voeding; een persoonlijk voedingsadvies en wekelijkse gewichtskontrole; infor matie over allerlei voedingsonder- werpen met betrekking tot sportief afslanken. De kursus 'Sportief Afslanken' start op dinsdag 10 september. Voor meer informatie en/of aanmelding kunt u kontakt opnemen met het Voedingsadviesburo Venray, tel. 04780-10006. Dagelylts bereikbaar van 9.00-12.00 uur. Wel is bekend, dat op deze plek, waar Sint Oda zou hebben geleefd, een kapelletje met beeld van St Oda heeft gestaan. BANK EN LANTAARN By het verwyderen van de klim op rond de put ontdekten de heren Hyl en Kruysen een bankje van na tuursteen met daarvoor een pla- teautje, eveneens van natuursteen. Ook deze bank is vrijgemaakt en bekeken wordt hoe deze bank kan worden gerestaureerd. Nu reeds is zeker, dat men straks op deze bank by de St Odaput rustig kan zitten en luisteren naar de klanken van het nieuwe carillon in de Grote Kerk. Vanaf deze bank heeft men overi gens ook zicht op een overblijfsel van een grote bronzen lamp, die ge hangen heeft op de hoek van de voormalige kloostervleugel, waarte gen een reliëf is aangebracht De be vestiging van de lamp is duidelijk zichtbaar. Maar waar is de lamp zelf gebleven? Overigens heeft de ge meente intussen ook het reliëf van klimop ontdaan. Maar de tekst die op een band onder het reliëf staat is nog steeds onder de begroeiing verdwenen. In ieder geval is, dank zy het vrijwilligerswerk van een paar leden van de stichting, die y- vert voor een stadspark, een oud stukje Venray weer zichtbaar ge worden. Wellicht zullen velen weer eens even gaan kijken naar de St Odaput waaraan zeker oudere in woners hun herinneringen heb ben. Borstonderzoek voor meer zekerheid! Vanaf 11 september gaat het borstonderzoek in de gemeente Meerlo-Wanssum van start. Vrou wen in de leeftijd van 50-70 jaar krijgen automatisch een uitnodi ging voor het laten maken van fo to's van de borsten. Op deze manier wordt onderzocht of de borsten nog gezond zyn. Deelname aan het borstonderzoek is belangrijk; het geeft meer zekerheid over de ge zondheid van de borsten. Eventuele afwijkingen kunnen in een vroeg stadium worden opgespoord. De foto's worden gemaakt in een speciaal voor het onderzoek inge richte onderzoekseenheid. Deze zal de eerste week worden geplaatst in Meerlo op de parkeerplaats Dorp- broekstraat 91 (brandweer) waar voor de vrouwen uit de dorpen Meerlo, Tienray en Swolgen worden uitgenodigd. Daarna wordt de on derzoekseenheid verplaatst naar het plein voor het gemeenschaps huis De Zandhoek in Wanssum. Hier worden de vrouwen uit de be treffende leeftijdsgroepen afkom: stig uit de dorpen Wanssum, Geysteren en Blitterswijck on derzocht. Ook vrouwen ouder dan 70 jaar komen voor het borstonderzoek in aanmerking. Zy dienen zich echter voor het onderzoek zelf telefonisch aan te melden by het Informatie punt Borstonderzoek. Voor meer informatie en voor af spraken kan men terecht by het In formatiepunt Borstonderzoek by de GGD Noord-Limburg. Dit is op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur telefonisch bereikbaar (tel. 077- 598844). Ook kan hier door be langstellenden de algemene bro chure 'Borstonderzoek' opgevraagd worden. Inbraken in Leunen In de nacht van dinsdag op woensdag werd, door forcering. toe gang verkregen tot de aan de Albi- onstraat gelegen Diepvriescentrale. De dader is kennelijk in zijn werk gestoord want voor zover kan wor den nagegaan werd er niets ont vreemd. In dezelfde nacht werd ook inge broken in het magazijn van de aan de Appoloniastraat gelegen Boeren bond. Hier werd alleen een radio ontvreemd. In de nacht van woensdag op donderdag werd door forcering van de achterdeur toegang verkregen tot een aan de Horsterweg gelegen vleesbedrijf. Hier werden twee speenvarkens ontvreemd die een waarde vertegenwoordigen van ƒ150.-. Eigenaar zal gestolen fiets terug Enige tyd geleden werd in Venray een 'mountain bike' van een inwo ner gestolen. Dat de daarin aange brachte postcode zyn nut bewees, bleek toen hy in de fietsenstelling op het Henseniusplein de fiets te rug zag De fiets was wel van een gloednieuw slot voorzien. Hij stelde de politie van de vondst in kennis en die kwam met gereedschap om het slot door te knippen. Jammer dat er niet gepost kon worden om de 'nieuwe' eigenaar in de kraag te grijpen. De echte eigenaar kon met zyn terreinfiets huiswaarts fietsen. Diefstal afrasteringslint Door een inwoner van Ysselsteyn werd aangifte gedaan van diefstal van twee rollen met 200 meter wit afrasteringslint, bij een aan de Paardenkopweg gelegen weiland. Het lint was van de paaltjes afgerold en met de haspels meegenomen. De schade bedraagt ƒ260,-.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 7