Tientallen woningen ontruimd na kapotte gasleiding Oud-Venraynaar Peter Clephas wandelt trajekt Chinese Muur Kleurrijke tandarts Jan Ruyten neemt afscheid 3500 km door bergen en woestijn RAEDTS Waterkunstwerk op Schouwburgplein PIERRE PIJPERS Vakman, verenigingsman en humorist De lachende tandarts HARVESTORE MESTSILO'S uit permaglas Versleijen Oirlo Wereldwinkel Venray PEEL EN MAAS Donderdag 5 september - Pagina 5 Oud-Venraynaar Peter Clephas uit Doetinchem, zoon van Johan Clep- de vroeger schoenmaker, die in de Gasstraat woonde, was dins- weer even in Venray. Op zich uiteraard niets bijzonders. Maar wel bijzonder was, dat de thans 54-jarige voormalige Koninklijke Luchtmacht militair met 25 kg be pakking op zijn rug, bezig was aan een 1500 km lange voettocht door Nederland en bij familie in Land- weert aanstreek om even bjj te ko men. Hy loopt deze afstand als training om in het komende voorjaar met drie Limburgse vrien den de in totaal 2450 km lange Chi- Muur te gaan bewandelen... 'De eigenlijke muur is inderdaad 245 km lang, maar wij nemen het hele trajekt van Peking door de ber en de woestijn van Noord- China en dat is een afstand van minstens 3500 km', vertelde Peter Clephas, die op zyn 'Ronde door Ne derland' het Pieterpad volgde naar Maastricht Op zijn trainingstocht door Ne derland wordt Peter Clephas verge- door zyn oud-collega Lex Bombeek (53) uit SWalmen, die evenals Jac. Niessen uit Swalmen de fotograaf Ron Toekook uit Broekhuizen de Chinese Muur wil len gaan "bedwingen'. Dicky, de vrouw van Peter, die hij dertig jaar geleden bij een Nijmeegse Vier- ontmoette, bezoekt hem af en toe onderweg. Maar zij zal er aan moeten wennen, dat haar man straks maandenlang onderweg is. GOEDE VOORBEREIDING De grote uitdager is de omstreeks 220 jaar voor Christus door keizer Sje-hwang-ti gebouwde Chinese Muur, die daarmee zijn rijk tegen Invallen van Hunnen en Mongolen wilde beschermen. De muur is voor het grootste gedeelte opgebouwd uit löss, maar bestaat rond Peking uit steen. Zij is op plaatsen 16 meter en aan de bovenzijde 5 meter breed. De vier wandelaars weten, dat zij het karwei alleen kunnen klaren, als zij zich daarop terdege hebben voorbereid. Zij hebben al vele hon derden kilometers getraind in de duinen, de Ardennen en zelfs in Lapland. Wanneer Peter Clephas Ronde door Nederland heeft af gaat hij met zijn andere wandelvrienden de oeroude wandel-pelgrimage maken, dwars door de Pyreneeën, naar het Spaan se Santiago de Compostela. RONDE VAN NEDERLAND Om zijn konditie nog eens gron dig te testen, startte de oud- Venraynaar zondag in Doetinchem voor een vijftigdaagse tocht met be pakking door Nederland over een afstand van 1500 km. En nu hij toch aan het lopen is, laat hij zich in zijn woonplaats meteen sponso ren ten bate van de restauratie van de oude St. Catharinakerk in Doe tinchem. Maar Peter Clephas weet ook, dat zijn wandeltocht door Nederland maar een peuleschilletje is in ver gelijking met de wandeling over de Chinese Muur, een tocht, die pas onlangs voor het eerst is volbracht door enkele Belgische marathon lopers. De wandelaars hopen onderweg in China de hulp te krijgen van plaatselijke gidsen, maar verder wordt het één groot avontuur. 'Uiteraard hebben we de situatie rond de Chinese Muur bestudeerd, maar welke ontberingen ons te wachten staan, weten we natuurlijk niet', zei dinsdag Peter Clephas voordat hij met Lex Bombeek weer verder trok, richting Maastricht. 'We moeten maar afwachten of de temperatuurverschillen daar niet te groot zijn en of er overal wel vol doende drinkwater is. In ieder £e- val hebben wé"'er nu nog geeft zorgen óver, want vanavond slappn we in ons tentje efgens"in de buurt van Broekhuizen'. Maandagavond moesten de bewo ners van veertig woningen aan de Veltumse Kleffen, de Monikesstraat en de Dakdekkerstraat ontruimd worden wegens ontploffingsgevaar. Een bewoner van de Veltumse Klef fen, de heer Grob, had wegens zijn aangebrachte praktijkruimte de ga rage verbouwd, voor zijn homeopa- tiepraktijk. De tuin wilde hij veranderen in een parkeerruimte. Daarvoor was het nodig dat een graafmachine een door een storm afgeknapte boom, die op de erf- acheiding stond, uit de grond zou trekken. De heer Grob vertelde dat hy, oen de graafmachine kwam om iet karwei te klaren, net in bad zat. üjn vrouw riep hem dat dhr. Kersten was gearriveerd. 'Die vroeg of er gasleidingen in de grond aten, maar dat wist ik echt niet'. Machinist Kersten wist echter niet *at hem overkwam toen hy de «omstronk uit de grond trok en Ie gasleiding hoorde springen. De rortels van de boom hadden zich fond de gasleiding heen gewron- Door de kracht van de graaf machine was de gasleiding bij de ruipruimte van de woning afge knapt. Het gas stroomde vervolgens Ie woning binnen. De heer Grob «hield zijn kalmte en stelde zich net de politie en alarmcentrale in erbinding. Direkt kwamen brand eer en politie in aktüe. OBidat er ond de drive-in woning aan de Vel- omse Kleffen nogal wat wegen uit komen, werd de Veltumse Kleffen assen de Westsingel en het Win kelcentrum, vanwege het ontplof- Ingsgevaar afgezet. j alle woningen werd aangebeld o de bewoners werd opgedragen «woning te verlaten. In de wonin- tegenover Grob's woning stön- len de bewoners achter de ramen kijken wat er allemaal gebeurde, len werd geadviseerd zolang in de af te wachten. Brandweercom- landant H. Oosterhout kon de ouding van die bewoners niet be- tjpen, want als er werkelijk een splosie zou komen dan stondeh- dö lensen daar niet veilig. De brandweer dacht dat alle be- foners hun woning hadden verla- Tbt hun grote ontsteltenis sgen zij geruime tyd na de ontrui- tog dat er een raam op de bo kste etage van een woning open ing. De bewoonster had de bel niet sn de brandweeffrran dacht dat de bewoners niet thuis waren. De bewoonster had van het gaslek en de maatregelen niets meegekregen. De uit de woningen gehaalde be woners konden naar het nabij gele gen wijkcentrum 't Schöpke gaan. Wel moesten de dansers van de volksdansgroep Opanka elders oe fenruimte zoeken. Servicemonteur Harry Bos, kwam net terug bij zijn woning (hij is de buurman van dhr. Grob), maar kon de net klaargemaakte avond maaltijd niet meer thuis nuttigen. Hij kreeg die wel netjes voorgescho teld in het wijkcentrum, waaruit blijkt dat er in korte tijd veel geor ganiseerd kan worden. De meeste bewoners van de ont ruimde woningen maakten geen gebruik van de opvangmogelijk- heid. Zij wilden niets missen van de operatie. Personeel van het Li- magas moest vanuit Venlo, Helden en Meyel komen. Then die waren gearriveerd werd met voorzichtig heid èn met deskundigheid ervoor gezorgd dat het lek werd gedicht. Vervolgens moesten de woningen gasvrij gemaakt worden door o.a. ramen en deuren op te zetten en door lucht uit de kruipruimte te pompen. Wel zal nog enige tijd gaslucht in de woningen te ruiken zyn. Omdat het gaslek nogal wat kijk- lustigen trok had de politie de grootste moeite hen op een veilige afstand te houden. Eigenlijk on- Bewoners van de Veltumse Kleffen en omgeving wachten in wijkge- bouw 't Schöpke rustig af totdat ze weer terug kunnen keren naar hun woning. voorstelbaar want het gevaar van een explosie was zeer reëel. Ongeveer twee en een half uur na de melding was de gehele operatie afgelopen. De bewoners konden rond 20.30 uur terug in him eigen woningen. Winkeldievegges aangehouden Dankzij de oplettendheid van- winkelpersoneel werden twee da mes aangehouden bij een winkel diefstal. Het betrof een 36-jarige inwoonster en een 30-jarige in woonster van Grubbenvorst. Zij hadden zich cosmetica en kleding toegeëigend zonder te betalen. Zij bekenden, dat ze dezelfde dag en eerder, nog in enkele andere win kels in het centrum diefstallen had den gepleegd. Na verhoor en opmaking van proces-verbaal wer den ze huiswaarts gezonden. Drank in bestuurder Een 22-jarige bestuurder van een personenauto kreeg een rijverbod opgelegd inzake drankgebruik. Hij kon geen rijbewijs en geen verzeke ringspapieren aan de politie tonen, maar later bleek dat wel in orde te zijn. Wel kreeg hij een transaktie aangeboden omdat zijn auto nog niet APK gekeurd was. VOOR ELKE KLUS! Karwei*Ondethoudsdiensf BOUWBEDRIJF BEL. TEL. 04780-89591 EN KOBUS KOMT. Wethouder Driessen het afgelo pen dinsdag, tijdens de commissie vergadering voor culturele zaken, aan de commissieleden weten dat hij zich sterk zou maken voor een kunstwerk op het Schouwburg plein. De wethouder denkt daarbij zelf «aan een waterpartij. Realisering zou door middel van sponsoring van het bedrijfsleven of subsidie van de Provincie plaats kunnen vinden. 'Het kunstwerk moet straks wel een meerwaarde aan het gekonstrueerde plein gaan geven', aldus wethouder Driessen. Volgens hem is men het binnen het college van burgemeester en wethouders eens met de ideeën van de wet houder. Ook mevr. Poels-Peters van het CDA vond het een leuke suggestie. Zij noemde het verstandig dat de mogelijkheid van een waterkunst werk in een vroeg stadium van de rekonstruktieplannen meegeno men gaat worden. Mevr. Pijls (WD) had zo haar be denkingen. 'We hebben geen goede ervaring met water in het centrum', liet zij weten. Zij wees daarbij op het watergebeuren in De Bleek. Dhr. Den Brok (Samenwerking) vond het een goed idee. Wel moet er bij de realisatie gekeken worden naar het onderhoud van zo'n kunst werk. In het verleden heeft er op het huidige Schouwburgplein ook al een fontein/vijver gestaan. Omdat die steeds vaker doelwit van vanda len werd (regelmatig werd er een doos waspoeder ingegooid met een 'sneeuwlandschap' als gevolg) heeft men uiteindelijk besloten om deze waterpartij dicht te gooien. Met betrekking tot het speel- element op het Schouwburgplein kon de wethouder mededelen dat dit in ieder geval niet nabij het nieuwe zwem- en rekreatiecentrum geplaatst zal worden. Het materiaal is te hard en er zitten te veel scher pe hoeken aan om kinderen in zwemkledy daarop te laten spelen. De gemeente heeft na overleg met Bouwmij Janssen, die het kunst werk aan de Venrayse gemeen schap heeft geschonken, besloten om uit te ky ken naar een geschikte plaats in een groene omgeving, waar de speelfunktie van het kunst werk behouden kan blijven. Oberlander is een broodsoort met de typische eigenschappen van een duits brood: vast, stevige korst en zurige smaak. Zet eens iets anders op tafel, natuurlijk van Bakkerij Pijpers. Ned. Kampioen, dat staat voor kwaliteit! 5 ronde belgische pistolets 1.95 Grote ananasvlaai, een vlaaibodem van roomboterdeeg, gevuld met Zwitserse room en ananasschijven nü voor 11.50 met slagroom voor 16.50 Kwaliteitsbakkerij Grote Markt 19 - Tel. 81284 volop parkeergelegenheid achter de zaak bij de Grote Kerk GEVRAAGD: PART-TIME WINKELHULP voor de zaterdag Inbraak in flat Door forcering van het slaapka merraam was toegang verkregen tot een flat aan de Merseloseweg. De gehele flat was doorzocht en ont vreemd werden geld en sieraden. Damesblouse van waslijn Een te drogen hangende blouse aan de waslyn achter een woning aan de Montgomrherystraat was ontvreemd. De waarde van de blou se bedroeg ƒ129,-. Vernielingen Weer werden vernielingen ge pleegd aan de openbare basisschool De Keg aan de Blauwververstraat. Nu was de schade ƒ350,-. Een kelderdeur van een flat aan de Veltumse Kleffen was moedwil lig vernield. Na ruim 45 jaar neemt tandarts Jan Ruyten afscheid van zijn pa tiënten. Op een voor hem typische wijze heeft de scheidende tandarts zijn patiënten allemaal opgeroepen a.s. vrijdag 6 september tussen 17.00 en 20;00 uur nog een keer naar zijn tandartspraktijk aan de Jiilianasingel te komen voor de laatste 'kontröle'. Veel patiënten zullen aan deze oproep gehoor geven. Normaal is een bezoek aan deze tandarts al een verzetje. Jan Ruyten is op de eerste plaats een vakman die daarnaast graag een praatje en een geintje maakt met de man of vrouw in de stoel. De 73-jarige Ruyten besloot on langs om gezondheidsredenen op te houden met werken. Zijn zoon Bemhard, met wie hij al 15 jaar sa menwerkt in de praktijk aan de Ju- lianasingel, zet de praktijk voort met een vrouwelijke collega. KERMIS De scheidende tandarts is afkom stig uit Roermond. Vlak na de Tweede Wereldoorlog vestigde de jonge Riiyten zich in Venray. 'Dat vergeet ik nooit meer. Ik kwam de eerste week van augustus in 1946. In Venray was toen kermis, dat wist ik niet. Het gevolg was dat ik de eer ste week niets te doen had. Ik heb Er is een overeenkomst, maar ook een groot verschil tussen de cabaretier uit de na-oorlogse jaren (de lachende tandarts) Chiel de Boer en tandarts Jan Ruyten. De overeenkomst ligt 'm in het feit, dat beiden tand arts zijn geworden. Het verschil is, dat Chiel de Boer eerst caba retier was en toen tandarts werd en dat Jan Ruyten door de jaren heen het een met het an der is blijven kombineren. De velen, die bij hem in de dikwijls zo gevreesde tandarts stoel hebben gezeten, hebben het letterlijk aan den lijvè on dervonden. Als je daar weer loos achteroverliggend, met wijd open mond aan de boren de, trekkende of met gemene pennetjes in je tanden of kie zen peuterende tandarts Jan Ruyten was overgeleverd, ver telde hij je de nieuwste nu ja nieuwste? grappen of grollen of zomaar zijn eigen doldwaze herinneringen aan vroeger da gen. Alsof hij er lol in had om je te laten lachen als je net niet la chen kon... Maar ook als je wel lachen kon, heeft Jan Ruyten er dik wijls voor gezorgd met zijn ei gen humor de lachers op zijn hand te krijgen. Het 'grote pu bhek' weet het uit de voorstel lingen van Circus Mök, toen hij als Vorst Jan I na Karei Wy- nen, de tweede Venrayse cama- valsvorst de acts aan elkaar praatte. Hij maakte er zogezegd 'een JAN-boel' van. Een kleiner (carnavals) pubhek genoot er ie der jaar weer van als hij bij de prinseninstallaties in het raad huis met de burgemeester een humoristisch steekspel op voerde. Dat hij zijn gevoel voor hu mor nog beslist niet kwijt is be wijst het volgende: Wetende, dat hy de laatste tijd met zijn gezondheid suk kelt, belden wij hem dezer dagen op om welgemeend en bezorgd, naar zijn lichamelijke gesteldheid te informeren. Tbt onze grote schrik luidde zijn antwoord: 'Heel slecht en al leen jij kunt weten hoe slecht het wel met me gaat...' Toen het aan onze kant even stil werd, kwam zijn nadere verklaring: 'Jij weet toch wat het betekent, als je schrijfmachine kapot is...' me overigens uitstekend geamu seerd op de kermis. Hier werd ge danst in grote tenten die bij de café's stonden'. Op dit moment telt Venray hefst 10 tandartsen. Toen hij zich vestig de waren ze met z'n tweeën, aldus Ruyten, was er nauwelijks behoefte aan een tandarts. 'De mensen gin gen er pas heen als ze barstten van de kiespijn of een flinke ontsteking hadden. En dan wachtten de men sen nog tot de cognacfles leeg was'. Hij begon zijn praktijk in hotel Gitsels (thans 't Upke) en verhuisde twee jaar later naar de Kempweg. In 1956 trok hij in het witte pand aan de Julianasingel waar op dit mo ment ook zoon Bernhard een mo derne tandartsenpraktijk heeft. TANDHEELKUNDE Jan Ruyten heeft zich zijn hele karrière bezig gehouden met de ontwikkelingen binnen de tand heelkunde. Om goed op de hoogte te blijven van alle ontwikkelingen in de tandheelkunde was hij in kor te tijd ook provinciaal en landelyk. aktief. Bovendien bezocht hij con gressen in binnen- en buitenland. Hij was onder meerjaren voorzitter van de afdeling Limburg van de Maatschappij voor Tandheelkunde en bestuurslid van de Tandartsen Medewerkers Ziekenfondsen. Ook had hij zitting in het landelijk Pre ventiecollege. Landelijk genoot hij bekendheid als pleitbezorger voor de tandheel kundige preventie in ons land. Zo gaf hij destijds vaak voorlichting aan de schooljeugd hoe zij hun ge bit schoon moesten houden. Voor de kinderen was dat een feest omdat de'tandarts zijn verhaal lar deerde met humoristische opmer kingen. FEESTREDENAAR Jan Ruyten heeft niet alleen zijn sporen verdiend als tandarts. In Venray was hij ook een verenigings man en stond hij bekend als feest redenaar, buutreedner en con ferencier. 'Mijn praktijk stond voor op. Maar daarnaast heb ik met volle teugen genoten van het leven bui ten de praktijk'. Vele jaren is hij Jan Ruyten, een kleurrijke tand arts neemt afscheid. vice-president geweest by harmo nie Euterpe. En wie kent Jan Ruyten niet als vorst bij de vaste- laovesvereniging De Piëlhaas? Bij gelegenheid van zijn afscheid in 1975 werd hij door De Piëlhaas be noemd tot ridder. Het is aan de oud- vorst te danken dat De Piëlhaas lid is geworden van de Samenwerken de Limburgse Vastelaovesvereni- gingen. Tenslotte is hij al vanaf de oprich ting, nu 27 jaar geleden, lid van de Narren Universiteit Limburg. Jan Ruyten was in die tijd ook een van de samenstellers van de Venrayse camavalskrant. 'Samen met Wim van den Munckhof van Peel en Maas hebben we daaraan enorm veel plezier beleefd. Ik be dacht de grappige verhalen en Wim tekende die op briljante wijze op'. HUMOR Humor zit de Venrayse tandarts in het bloed. Hij beperkte zijn woor denstroom vol humor en spot niet alleen tot de bühne tijdens carna valsbijeenkomsten. Veel officiële bijeenkomsten weet hy met zyn toespraken te relativeren. In de meeste gevallen schudt hij die toespraken uit zyn mouwen. Im proviseren is zyn grote kracht. Jan Ruyten is ook vele jaren vice- voorzitter geweest van de plaatselij ke afdeling van de WD. Bovendien is hij een tijd provinciaal voorzitter geweest. Voor zijn vele verdiensten in Venray, de provincie en het land is Jan Ruyten bij gelegenheid van zyn 40-jarig jubileum benoemd tot Ridder in de Orde van Orary'e Nassau. De scheidende tandarts woont met zijn echtgenote in Leunen. In zyn bungalow zit hij uren achter de typemachine voor het schrijven van verhalen voor diverse periodie ken. Onder meer is hij hoofdredak- teur van het clubblad van dè Geysterse Golfclub. Jan. Ruyten legt spiegel en sonde neer, maar zijn ty pemachine en golfclub blijven zijn dagelijkse vrienden. met of zonder afdekking Castenrayseweg 14, Oirlo-Venray Telefoon: 04787-1941 De Wereldwinkel: een zaak om niet meer gedachteloos te passeren. In het nieuwe pand, Hensenius- straat 3a, is het uitgebreide assorti- men op een overzichtelijke en aantrekkelijke manier uitgestald. Meer klanten, meer mensen die zo maar eens binnenlopen uit nieuws gierigheid. Zo maken velen kennis met een bijzondere winkel. Bijzon der omdat de Wereldwinkel alleen 'zuivere' produkten verkoopt, rechtstreeks gekocht van produk ten in Derde Wereldlanden. Deze mensen krijgen er een goede prijs voor en zijn zo in staat zich beter te organiseren en een beter bestaan op te bouwen. Doordat het aantal vrijwilligers gestaag groeit kunnen we ook bui ten de winkel steeds meer aktivitei- ten ontplooien: voorlichting, kursussen, samenwerking met an dere groepen. Eerst staat nog de officiële ope ning van het nieuwe pand voor de deur. Deze zal plaatsvinden op vrij dag 13 sept om 19.30 uur. Die mid dag zal de winkel gesloten zyn i.v.m. voorbereidingen. Meer by zon derheden hierover zullen volgende week bekend gemaakt worden. Voor meer informatie staan wij u graat te woord, hetzij in de winkel, hetzij telfonisch. Kontaktpersonen: M. van Zeben (tel. 11689) en A. Won- dergem (tel. 84545). Poging diefstal auto Met een trottoirtegel was de ruit van het linker voorportier van een aan de Eindstraat geparkeerde per sonenauto van een inwoner kapot geslagen. Daardoor was toegang tot de auto verkregen. De bedrading was doorverbonden. Het is niet be kend waarom de dader de auto niet aan de 'praat' heeft gekregen. Ge lukkig voor de eigenaar bleef de schade nu beperkt.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5