Wereldkampioenschap Model Stockcarracing _R Gemeenteraad matig optimistisch over aanpak gokverslaving Frans van de Rosmolen wordt 90 jaar Meester Strijbos 25 jaar in het onderwijs Venrayse 'Maagdenroof opgelost Handboogvereniging 'St. Sebastiaan' Heide bestaat 40 jaar RAEDTS Snooker in Venray PEEL EN MAAS Geslaagd PEEL EN MAAS Donderdag 29 augustus - Pagina 5 Op een van de mooiste plekjes m onze gemeente, de Rosmolen, dat tot de heerlijkheid Geysteren behoort, maar op het grondgebied de gemeente Venray ligt, wordt as. zondag 1 september, Frans Jo- Derkx, beter bekend als Frans van de Rosmolen, 90 jaar. Op die zondag, eigenlijk een dag te vroeg, zal harmonie Sub Matris Tutela hem namens de bevolking van Oostrum een serenade komen aan bieden. De bevolking van Oostrum wil daarmee de dank tot uitdruk- üng brengen, voor wat de Rosmo- iü betekent voor Oostrum. De Rosmolen is een pleisterplaats zoor velen, waar het heerlijk vertoe ven is. lémidden van eiken, beuken, mstaiy'es en andere prachtige bo nen en struiken (velen zelfs meer lan een eeuw oud) kan men volop [enieten van de natuur. Een rijke chakering van de vogels die het loogste lied zingen, maken dit itukje natuur op bijzondere wijze Daar, op het bankje voor de losmolen zit Frans Derkx dagelijks foor zyn woning te genieten van de imgeving en de mensen die een be- oek brengen aan de Rosmolen. Al de watermolen niet meer funkti- ineel in werking, dankzij de inzet ian de werkkampen van de ANWB de molen jaren geleden gerestau- eerd om zo het verval tegen te [aan. De watermolen die in de laat- te oorlog door de Duitsers moed- rillig by hun terugtocht vernield rerd, had toen eigenlijk al geen rnktie meer. Andere krachtbron- len hadden het malen van koren a graan overgenomen. Ruim 125 jaar geleden is de wa- ermolen gebouwd. In 1896 pachtte an Derikx de watermolen en de aarbij gelegen woning van Baron e Weichs de Wenne. Het pachtbe- rag bedroeg 100 gulden per jaar. Ij moest daarbij wel de wegen ond de Rosmolen in orde houden enigermate toezicht houden op ebossen. Maar ook moesten de boekjes ge- akend als de veldwachter of de bos te Rosniolen rond 1918, toen deze og funktioneel in werk was. ':X* Frans Derkx met Pucky op het ver trouwde bankje bij de Rosmolen. wachter er waren geweest. Er was wat bouwland bij de Rosmolen maar dat was niet genoeg om te zeg gen dat het een boerenbedrijf was. In die jaren was er voor de Rosmo len nog een moeras maar dat werd door de pachter ontgonnen en zo ontstond daar grasland. Verder wer den er schapen en kippen ge houden. Maar laten wij nu de 90-jarige aan het woord. Nadat hij de lagere school in Oostrum had bezocht, ver huurde hy zich als boerenknecht, o.a. op het Kasteel ke in Meerlo. Ver volgens werd hy vrachtwagen chauffeur en bouwvakker, totdat hij werd gepensioneerd. Maar het stil zitten was toch maar niets voor Frans en hij werd toen zelfs nog 7 jaar krantenbezorger van het Dag blad voor Noord-Limburg. Maar de laatste jaren hield hij alleen wat schapen, maar met die verzorging is hij het vorig jaar gestopt. Maar jong blijft hij en hij heeft nog steeds een zwak voor de jeugd. Hij is goede maatjes met kinderen van de jaarlijks terugkerende jeugd kampen. Die weten hem wel te vin den. Dat weten ook vele bruids paren die bij de Rosmolen de foto van hun pril geluk, met als achter grond de watermolen, laten maken. Als men Frans vraagt wat hem zo jong maakt, blijkt zyn levensfiloso fie te zijn: 'weinig weggooien, sober leven, hard werken, weinig naar het café gaan. Dan blijkt dat men weinig last heeft van de bekende ouderdomskwaaltjes'. Bang is hij nooit geweest in deze eenzame omgeving. Als de avond valt weet hij zich gesteund door zijn bastaardhond Pucky. Dit tweetal is onafscheidelijk. De pachtprijs die zyn vader moest betalen, 100 gul den per jaar, is weliswaar verhoogd tot ruim 1000 gulden, maar Frans hoopt nog lang te mogen genieten temidden in de heerlijkheid van Geysteren. Een van zyn trouwe be zoekers is de baron waarmee hij goede vriendschapsbanden heeft Nog nooit is tussen hen een onver togen woord gevallen. De gemeenteraad van Venray ging afgelopen dinsdag akkoord met de Beleidsnotitie Gokverslaving. Toch kon men in de uitspraken van de diverse leden enige twijfel vinden in de aanpak van het probleem gok verslaving. Grote vraag was, wat het college wil gaan doen als blijkt dat deze beleidsnotitie geen effekt heeft, m.a.w. het aantal kansspel automaten wordt niet of nauwelijks teruggedrongen evenals het aantal gokverslaafden in Venray (thans zo'n 175). De PvdA vond de voorstel len eigenlyk nog te licht. Dhr. Jan sen was vooral 'benieuwd hoe de exploitanten van zaken waar een gokautomaat staat zullen reageren op hun vrijwillige rol in de aanpak van de gokverslaving Dhr. Van de Vorle vond de maatre gelen ook niet ver genoeg gaan. Hij sprak zich uit voor stillegging van het hele gokcircuit. Alle maatrege len die tegen de gokverslaving ge nomen worden kosten de burgers geld. 'Niet alleen de gokkers zyn de verliezers, ook de burgers'. Dhr. Den Brok liet weten dat zijn fraktie niet op gokmogelijkheden heeft zitten wachten. Hy vroeg zich af of de gemeentepolitie wel ruimte heeft om het gokprobleem in de praktijk aan te pakken. 'In hoever re is over deze notitie kontakt ge weest met de politie?' Dhr. L. Janssen (WD) kon zich vinden in het voorstel, al was het met gemengde gevoelens. 'De rijks overheid stimuleert het gokken (Holland Casino, Staatsloterij, Lotto) en de lagere overheden mogen maar ontmoedigen. Het lykt wel of gokverslaving mag als het maar geld in het laagje brengt Dit zou eigenlijk betekenen dat we de gok kasten in het gemeentehuis moe ten zetten'. Loco-burgemeester Hoppenreys was het volledig met dhr. Janssen eens. 'Dat was ook het dilemma waar wij voor zaten. We moesten zoeken naar een redelijk genuan ceerde regelgeving'. Volgens me vrouw Hoppenreijs leiden te strenge regels tot een verzanding in procedures. 'We hebben de mede werking van de exploitanten hard nodig. Samen moeten we het pro bleem terugdringen. Met hardere regels zal dit niet lukken'. Pas als in 1993 (dan lopen de meeste vergun ningen af) blijkt dat deze maatrege len geen effekt hebben, moet volgens de loco-burgemeester naar hardere maatregelen gekeken wor den. Mevrouw Hoppenreijs liet ver der weten, dat deze beleidsnotitie in samenwerking met de gemeente politie tot stand was gekomen en dat deze gaarne bereid is om deze zaak aan te pakken. Met terugdrin ging van de gokverslaving wordt ook de kriminaliteit terugge drongen. A.s. zondag is het zover. Het We reldkampioenschap Model Stock carracen op het circuit De Spurkt, gelegen aan de Smakterweg 80 te Venray (achter Rank Xerox), zal dan worden verreden. Het 95 personen tellende deelnemersveld komt uit vier landen. Natuurlijk doen de beste rijders uit Nederland mee ter wijl 1 Belg, 1 Schotse rijder en 47 Engelse rijders aan de start zullen verschijnen. Onder de deelnemers bevinden zich de toprijders van dit moment: Sander Poels, Nederlands kampi oen; Julia Vaux, Europees kampi oen en Mike Powell, Wereld kampioen. De trainingen zyn vanaf donder dag t/m zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De wedstryd op 1 september zal om 10.00 uur beginnen. De rijders kunnen zich dan voor de finales kwalificeren. Tegen 14.00 uur be ginnen de kwart finales. De finale race zal omstreeks 18.00 uur zyn. Hierin zullen de beste zes ryders om de titel Wereldkampioen Model Stockcar 1991 strijden. Iedereen is van harte welkom om op deze dag een kijkje te komen ne men. Natuurlijk is de entree gratis. Voor meer informatie over deze sport kunt u terecht bij Leon Kunz- ler, tel. 04780-88823. Maandag 2 september 1991 viert dhr. J. Strijbos zyn 25-jarig onder- wysjubileum op de basisschool Ma ria te Oirlo. 'Mèster Striebos' zoals de meesten hem kennen is al die 25 jaar werkzaam aan deze school. Met ingang van 1 september 1966 werd meester Strijbos benoemd aan deze lagere school. Hy heeft alle klas sen/groepen al een keertje onder zyn hoede gehad en is 'ruim inzet baar' zoals dat in het huidige onder- wys heet. Dhr. Strybos heeft altyd een luisterend oor voor zijn colle ga's, als het gaat om advies omtrent een leerling of een of ander pro bleempje. Hij wordt alom gewaar deerd en gerespekteerd om zijn ervaring, kennis van zaken en col legialiteit. Vele vrije uren steekt hij altijd in tal van zaken, ook al zegt TAXATIEKANTOOR H.M.M. Raedts beëdigd taxateur voor alle soorten o.g. taxaties Tel. 04780-81469 De snookersport, een uit Enge land overgewaaide biljartsport, kan nu ook in Venray worden gespeeld. Karei de la Roy van café zaal Half weg heeft zyn zaal, die in vroeger ja ren veel voor feestavonden werd gebruikt, omgebouwd tot een heus biljartpaleis. Drie normale wed- strijdbiljarts en drie grote snooker tafels vormen een ideale kombinatie om van de diverse bil jartsoorten te kunnen genieten. Snooker is afkomstig uit Enge land en is mede door de sateliet sportzenders een sterk groeiende sport. 'In de omliggende grotere plaatsen is snooker al erg populair', aldus Karei de la Roy. Hij verwacht dat ook Venray en omgeving bin nenkort in de ban van de snoo kersport zal zijn. 'Het is wel niet zo gemakkelijk als het lijkt. Het is mooi om te zien maar moeilyk om te spelen'. Snooker is een biljartspel waarbij het de kunst is om de bal len, in een bepaalde volgorde, in de pockets (zakken op de hoek en aan de zykant van het biljart) te spelen. Ter introduktie kan men deze sport de eerste twee weken tegen een gereduceerd tarief spelen. 'Als de sport aanslaat is het niet on denkbaar dat deze sport in Venray in verenigingsverband gespeeld gaat worden', aldus Karei de la Roy, die eraan toevoegt dat de biljartzaal elke dag geopend is. hij zelf: 'och ja, dat is mijn werk'. Dit siert deze bestheiden onder wijzer. Pas geleden voerde de gehele school de musical 'Meester Oorbel' op. Een prachtig sukses! De grote koördinator was meester Strybos, die ook hier weer menig uurtje aan besteedde. Alles liep in goede ba nen mede dankzij hem. Maandag 2 september, de eerste schooldag van het nieuwe school jaar zal meester Strijbos de hoofd persoon zijn in de feestelijkheden die rond zyn jubileum worden ge vierd. 's Morgens om 9 uur is er een H. Mis in de parochiekerk van Oir lo. Daarna wordt het feest op school voortgezet met een eigen program ma door de leerlingen. Om 12 uur krijgen alle leerlingen op school de lunch. Hierna is er van 13.00 tot 14.00 uur een gastoptreden van een theatergroep, 's Avonds van 18.00 tot 19.30 uur .bestaat er voor ieder een de gelegenheid de zilveren jubi laris te feliciteren in gemeen schapshuis De Linde, Hoofdstraat te Oirlo. Wij hopen dat het een fijne dag mag worden voor meester Strybos, we zyn hem dankbaar voor al de af gelopen jaren en hopën dat er nog vele fyne jaren zullen volgen! Bestuurder verkeerde onder invloed Zaterdagavond, even voor het middernachtelijk uur, zag de politie op de Langstraat een auto wegrij den. Bij het zien van de politie ver hoogde de bestuurder de snelheid en deed hy de lichten uit. De politie zette vervolgens een achtervolging in. Op de ventweg langs de Zuidsin gel zag de politie de auto zonder lichten staan, maar de bestuurder had wel de voet op de rem zodat de remlichten brandden. De politie gaf vervolgens de bestuurder een stop teken. Deze reed, bij het zien van de politie weg, en negeerde dit stopte ken. Via de Zandakker ging de auto met verhoogde snelheid èn met ge doofde lichten naar het centrum. De politie achtte het onverantwoord om de achtervolging in te zetten in verband met gevaar voor andere verkeersdeelnemers. Op de kruising Noordsingel- Raadhuisstraat vond de bestuurder toch zijn einde. Een 20-jarige bestuurder van een personenauto wilde de kruising oprijden en zag, omdat de auto geen verlichting voerde, de auto te laat. Er volgde een botsing. De bestuurder uit Ven ray werd licht gewond terwijl zijn naarst hem zittende 19-jarige vrien din dusdanige verwondingen op liep dat ze naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Nu kon de politie de veroorzaker aanhouden. Dat bleek een 26-jarige inwoner van het Duitse München- Gladbach te zijn. Hij verkeerde on der invloed en moest de bekënde proeven ondergaan. Verder bleek hy niet in het bezit te zijn van een rybewijs en verklaarde hij dat hij de auto, die voorzien was van een kenteken uit Dresden, geleend had van een kennis. De zwaar bescha digde auto werd veilig gesteld en de man werd, in afwachting van de uit slag van het onderzoek, ingesloten. De Venrayse politie heeft voor dit onderzoek ook de Duitse politie in geschakeld. Brisantgranaat Tydens graafwerkzaamheden by het nieuwe zwembad kwam een nog intakt zynde brisantgranaat naar boven. De politie heeft het oor- logssouvenier, in afwachting van de komst van de EOD, veilig gesteld. Het ene mais is het andere niet Daar kivamen wij achter toen de firma Barenburg uit Oosterhout ons uitnodigde om hun proefveld in Rips, net voorbij Vredepeel te komen bekijken. Van beneden af een normaal maïs veld zou men zeggen, maar dit proefveld, dat een uitzonderlijk beeldopjekt genoemd mag worden, is uniek in Nederland. Vanuit de lucht kan men duidelijk de letters DK zien, die staan voor het ras DK 200. Op dit proefveld heeft men verder geëxperimenteerd met zaaidata, zaaisnelheden, zaai- dichtheden en werden er rassen vergeleken. Iedere rechtgeaarde Venrayer weet, of zou moeten weten, dat Ven ray maar één carnavalsmonumen tje heeft Het is het Piëlhaasje, dat in de zeventigerjaren ter nagedach tenis aan wijlen Vorst Karei Wijnen in het Pastoor Wijnhovenpark heeft gestaan en enkele jaren geleden een plaats kreeg achter de schouw burg aan de Merseloseweg. Daarom is het onbegrijpelijk, dat uitgere kend het oer-Venrayse weekblad Peel en Maas vorige week meldde, dat 'het Piëlhaasje, staande op de hoek Stationsweg-Oostsingel door vandalen van zyn sokkel is getrok ken'. De politie, van wie dit bericht afkomstig was vertelde er bijdat 'de carnavalsvereniging van dit van dalisme in kennis is gesteld...' We zullen maar zeggen, dat een door vakantie uitgedunde redaktie dit politieberichtje er door heeft la ten glippen. Sorry. We hadden nü kunnen volstaan met de rektifikatie, dat het hier ging om het beeldje 'de Maagd', dat bij gelegenheid van het tot standko- men van de doortrekking van de Oostsingel naar de Nieuwe Maashe- seweg, geschonken was door Vis sers Wegenbouw. Het werd toen met een hoogwerker geplaatst op de hoek van de Stationsweg en de Oostsingel en heeft eigenlyk sinds dien een beetje verloren bestaan ge leid, verscholen als het stond tussen het groen. Maar ja, vandalen hebben het gevonden en in de ker- misweek van zijn sokkel ge trokken. 'De Maagd', in steen uitgehouwen door de Zuidlimburgse kunstenaar Géne Eggen, lag daar dus een paar weken in het struikgewas naast haar sokkel, waaruit een kromme pin stak als bewijs dat zij daarop ja renlang was verankerd, totdat het beeld daar werd ontdekt door het echtpaar W. Werschkuil uit Well. Men dacht: 'Als men in Venray zó met monumenten omspringt, dan weten wij er wel een beter plaatsje voor'. En zo kreeg de Sabynse maag denroof uit de derde eeuw voor Christus een Venrayse versie. Het bepaald niet lichte beeld verhuisde zaterdag naar Well, waar het alvast een grondige opknapbeurt kreeg. 'Venray kan het terugkrijgen, wan neer we zeker weten, dat men daar zorgvuldiger met kunstwerken om gaat', zei de Wellse maagden 'roofster', mevr. E. Werschkuil Cultuurwethouder Jan Driessen trok na deze aktie het boetekleed aan en beloofde het Wellse echt paar, dat het beeld zo spoedig moge lijk weer op zijn oude vertrouwde plaatsje komt te staan. Hij noemde het schandalig en een verwijtbare nalatigheid, dat na het politiebe richt het beeld niet direkt in veilig heid was gebracht. (Ter verscho ning van de wethouder: wie brengt nu een maagd in verband met een Piëlhaas?) Hoe het ook zij: Het beeld is terug, de lijm om de maagd op haar sokkel te plakken is (overigens al lang) besteld en wethouder Dries: sen heeft uit deze ontvoering geleerd, dat men in Venray zorgvul diger met cultuurgoed moet omgaan. Deze week viert Handboogvereni ging St Sebastiaan uit Heide haar 40-jarig bestaan met een jubileum- concours voor de zusterverenigin gen van distrikt 11 van de Nederlandse Handboogbond en en kele andere bevriende vereni gingen. St Sebastiaan is in augustus 1951 opgericht door de heren MarceUis en G. Gielens, toen beiden lid van St. Joris Leunen. G. Gielens. die in 1954 emigreerde naar Nieuw-Zee- land is momenteel op vakantie in Nederland, mede om dit jubileum mee te kunnen maken. De eerste jaren waren de schut ters te gast op de banen bij het toen malige café NeUen in Heide. Toen dit café besloot te sluiten, is de ver eniging na enkele omzwervingen terecht gekomen achter gemeen schapshuis De Gelderkoel, alwaar de vereniging sinds 1976 de be schikking heeft over een riante ak- kommodatie met 10 schietbanen. Alles is gebouwd door zelfwerk zaamheid van de leden. Gedurende het 40-jarig bestaan heeft P. Leijssen, als lid van St. Se bastiaan, in 1972 de titel Nationaal Kampioen van Nederland behaald en is hij tevens enkele malen Kam pioen van Limburg geweest in de handboogsport. In 1976 behaalde het 3e zestal van St. Sebastiaan in de B-klas het Na tionale Korps Kampioenschap. Me de hierdoor mocht de vereniging in dat jaar de semi-interland Neder lands-Limburg tegen Belgisch- Limburg organiseren op de toen pas gereed gekomen schietbanen. Deze akkommodatie werd toen een van de mooiste in Nederland genoemd. Op 31 augustus a.s. houdt St. Se bastiaan een receptie in het doel- huis De Gelderkoel van 19.30 tot Onder het toeziend oog van de eer ste voorzitter van St Sebastiaan verricht de rector van Heide, na in zegening van de schietbanen, het openingsschot (1951). 21.00 uur. lévens zuüen op die dag vier leden gehuldigd worden, welke dan 40 jaar lid zijn van de vereni ging, te weten: jos Gielens (tevens 20 jaar voorzitter), Jan Gielens, Bert Cremers en Sjeng Nellen (oud- doelhouder). Bij deze gelegenheid zal de dis- triktsvoorzitter hen de bij dit jubi leum gebruikelijke versierselen opspelden. Het bestuur nodigt iedereen uit om de vereniging met haar jubila rissen te komen feliciteren en te vens de onlangs opgeknapte akkommodatie te bekijken. 'n leesbare krant Cara Verdellen uit Venray is cum laude afgestudeerd voor het docto raal examen klinische psychologie aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen. 16-jarige op motorfiets Op de Puttenweg controleerde de politie een motorbestuurder. Het bleek een 16 jarige inwoner van Ys- selsteyn te zijn. Deze kon uiteraard geen rybewys tonen, verder bleek dat de motor geen kenteken had en niet was verzekerd. Tégen de 16 jari ge werden van die overtredingen proces verbaal aangezegd.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5