De gemeente gaat steeds meer over op natuurrijk groenbeheer Afvalstoffenheffing NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Leer nu zwemmen in het gemeentelijk combi-zwembad Sluitingstijden horeca/kermis Hinderwet Bouwvergunning verleend Geschied- en Oudheid kundig Museum 't Freulekeshuus Geen Peel en Maas tijdens Venrayse kermis Wordt het achterstallig onderhoud groen dit jaar weggewerkt? Bouwvergunning aangevraagd Sluiting studiezaal gemeentearchief Openbare vergadering Welstandscommissie Chemische bestrijding l^PEE ;l en maas Donderdag 1 augustus - Pagina 11 RAADHUIS VENRAY Raadhuisstraat 1 Telefoon 04780-23333 Correspondentieadres: Postbus 500 5800 AM VENRAY Openingstijden: Maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. De afdeling Bevolkingszaken is te vens geopend op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. Van deze openingstijden kan uitslui tend na telefonische afspraak worden afgeweken. Spreekuren b. en w. uitsluitend te bezoeken na telefonische afspraak vla de stafeenheid bestuurson- dersteuning, tel. 04780-23269, al léén vóórmiddag. Wethouder E.M.A.A. Hoppenreijs-de Loo (loco-burgemeester) Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. milieuzaken: algemeen milieubeleid; hinderwetszaken; afvalverwerking; mestverwerking; bodemsanering, maatschappelijke zorg: gezondheids zorg; maatschappelijk werk; ouderen zorg; werklozenzorg (RBA); culturele minderheden, emancipatie; algeme ne bestuurszaken, openbare orde en veiligheid, voorlichting en inspraak; de dorps- en wijkraden. Wethouder J.H.M.O. Truijen Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. financiën: belastingen; gemeentega ranties (hypotheken), grondbedrijf (m.u.v. exploitatie bestemmingsplan nen), openbare werken: verkeer en vervoer; reiniging, agrarische zaken: ruilverkaveling; beheer landbouw gronden, beheer eigendommen en grondverwerving. Wethouder H.M. Kersten Maandag van 10.00-11.00 uur. ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, bouw- en woningtoezicht, welstandstoezicht, stedebouw, eco nomische zaken: bevordering werk gelegenheid; markten en kermissen; handel en middenstand; bevordering toerisme; bedrijfs- en winkelvesti ging, verkoop gronden in en buiten bestemmingsplannen (m.u.v. land bouwgronden) Wethouder P.J.H. Driessen Maandag van 10.00-11.00 uur. sociale zaken, onderwijs, vol wassenen-educatie, sportzaken, recreatie, jeugd- en jongerenwerk, accommodatie-aangelegenheden, sociaal-cultureel werk, mondiale vraagstukken, mediazaken, kinder opvang; culturele zaken. In de maand juni zyn de aansla gen Afvalstoffenheffing verzonden. Dat heeft aanleiding gegeven tot zo'n 150 bezwaarschriften en vele telefonische reakties. Wy achten het daarom gewenst nog eens één en ander te verduidelyken. Hoewel hieraan by de behande ling van de begroting 1991 al de no dige publiciteit was gegeven, bleken nogal wat mensen niet te weten, dat de aanslag 1991 ten opzicht van 1990 een forse styging inhield. De oorzaak daarvan heeft niets te ma ken met de 'artikel 12'-status, maar is het gevolg van de sluiting van de regionale stortplaats in de Zu- ringspeel. De transportkosten (om dat het afval nu in Zuid-Liniburg gestort moet worden) zijn daardoor enorm toegenomen. Die kosten moeten bestreden worden uit de af valstoffenheffing en daarom is die heffing zo fors gestegen. Daarnaast is het volgende op te merken. In vele van de ingekomen bezwaarschriften wordt gevraagd of Op 2 september starten de zwem lessen in het gemeentelyk combi zwembad, seizoen 1991-1992. Er zijn meerdere zwemtyden per week. Vroegtijdig aanmelden (dus nu!) verhoogt de keuzemogelijkheid. Aanmelding is mogelyk vanaf 5 jaar. Vriendjes en/of vriendinneyes kunnen bij voldoende ruimte in de zelfde lesgroep geplaatst worden. Voor de pry's hoeft u het niet te la ten. Voor het A- en B-diploma en het diploma zwemvaardigheid betaalt u ƒ47,- voor 12 lessen van 30 minuten tot 16 jaar. Ook volwassenen kunnen zwem lessen volgen en wel op maandag en donderdag van 20.00-21.00 uur. Omdat de zwemvaardigheid van de ze groepen verschillend is, past u er altijd by. Uw konditie kunt u dus prima op peil houden! De prys is slechts ƒ61,- voor 6 lessen van 60 minuten. Inschrijving van de kursussen kan dagelyks aan de kasse van het gemeentelijk combi-zwembad. Ope ningstijden: maandag t/m vrydag van 10.00-19.00 uur; zaterdag en zondag van 10.00-18.00 uur. Zwemmen? Moet je doen! het mogelyk is een verlaagd tarief voor (byvoorbeeld) alleenstaanden toe te passen, omdat dezen door gaans minder gebruik maken van de vuilnisophaaldienst dan meer- persoons huishoudens. Het gemeentebestuur onderkent deze problematiek, maar een pro bleem daarby is, dat het (mede op grond van de bestaande jurispru dentie met betrekking tot de gehan teerde heffingsgrondslag) in de huidige situatie niet van betekenis is hoeveel afval wordt meegegeven of uit hoeveel personen een huis houden bestaat. Deze problematiek doet zich ove rigens ook voor bij de rioolrechten, waarby het is gelukt een billyke oplossing te bereiken door verschil lende tarieven te hanteren, geba seerd op de vry eenvoudig te verifiëren, danwel te veronderstel len, hoeveelheid verbruikt water. By de afvalstoffenheffing ligt dit echter aanzienlyk moeilyker, wat niet wegneemt, dat het gemeente bestuur toch streeft naar een rede- lyke oplossing van dit probleem. Momenteel worden landelijk proe ven genomen met (o.a.) een tarief, dat gebaseerd is op het aantal zak ken huisvuil dat wordt aangeboden. De gemeente volgt die ontwikke lingen op de voet, maar op korte termijn is er nog geen werkbare oplossing voor de invoering van een gedifferentieerd tarief be schikbaar. Het streven is er niettemin op ge richt om op termijn, evenals bij de rioolrechten, het tarief te baseren op de omvang van de dienst die ver leend moet worden. De openingstyden van de kermis zyn als volgt: zaterdag 3 aug. 16.00-01.00 uur zondag 4 aug. 13.00-01.00 uur maandag 5 aug. 10.00-01.00 uur dinsdag 6 aug. 10.00-01.00 uur woensdag 7 aug. 10.00-01.00 uur Tydens de komende kermisda gen gelden de gebruikelyke horeca- sluitingstyden. Deze zijn: voor cafés/zalen 02.00 uur voor cafetaria's e.d. 02.30 uur De burgemeester van Ven ray J.H.M.O. Truyen, loco-burge meester (wnd) Kennisgeving bekendmaking aanvraag Burgemeester en wethouders van Ven ray. maken bekend dat by hen een aanvraag is ingediend voor een hinderwetvergunning van: Maatschap van Dyck. Ring weg 10 te Ysselsteyn. voor het uit breiden /wijzigen van een varkenshouderij, gelegen aan de Ringweg (ongenummerd) te Ys selsteyn; B. Geven, Ericaweg 5 te Oirlo, voor het uitbreiden/wyzigen van een tuinbouwbedrijf waar elektro motoren worden gebruikt met een gezamenlijk vermogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan de Erica- weg 5 te Oirlo; P.A.Th. van Asten. Paardekop- weg 15 te Ysselsteyn, voor het uit breiden /wijzigen van een mestvarkens- en mestkuikenbe- dryf, gelegen aan de Paardekopweg 15 te Ysselsteyn. De aanvraag en de bijbehorende stukken kunnen op het raadhuis, kamer 309, Raadhuisstraat 1 te Ven- ray elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur worden ingezien tot 1 september 1991. Tbt deze datum kunnen de stuk ken ook worden ingezien op elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur na telefonische afspraak. Tbt bovengenoemde datum kun nen gemotiveerde bezwaren schrif telijk worden ingediend by burgemeester en wethouders ran Ven ray. Daarby kan worden ver zocht de persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift in dient niet bekend te maken. Als daar telefonisch om wordt verzocht (afdeling volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer), kunnen tot één week voor bo vengenoemde datum bezwaren ook mondeling worden gemaakt, waar by over de aanvraag kan worden gesproken met de gemeente, de aanvrager en eventuele overige aan wezigen. Alleen degenen die bezwaar heb ben gemaakt naar aanleiding van de aanvraag en degenen, die kun nen aantonen dat zij niet (tydig) in staat zyn geweest dit te doen. kun nen tydens de verdere procedure bezw;iar maken tegen de ontwerp beschikking en/of beroep indienen tegen de uiteindelijke beschikking. Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, het hoofd van de afdeling volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, ir. G.J.EM. Frencken Burgemeester en wethouders van Ven ray hebben in hun vergadering van 23 juli 1991 voor de on derstaande bouwplannen bouwver gunning verleend. Zy die menen door de afgifte van één of meer van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zyn getroffen, kun nen op grond van de wet AROB daartegen by het college van burge meester en wethouders van Ven ray een gemotiveerd bezwaarschrll in dienen en wel binnen dertig dagen na bovengenoemde datum. het bouwen van 44 huurwo ningen in Landweert te Venray Ln.v. Verhoeven Vastgoed bv, Dr. Poelsstraat 10; het inbouwen van een winke lunit aan De Bleek 64 te Venray t.n.v. Wolft Vrijetydskleding bv. Bleshof 1 te Tilburg; het verbouwen van een gara ge/hobbyruimte en het slopen van bestaande berging aan de Matthi- asstraat 4 te Castenray Ln.v. H.G.M. Arts; het bouwen van een loods aan de Horsterweg 19 te Leunen Ln.v. P.M.W. Philipsen: het verbouwen van een wo ning en het aanbouwen van be- dryfsruimte/garage aan de Blankenberg 14 te Leunen t.n.v. Maatschap M. en P. Wismans. Blan kenberg 12; het uitbreiden van een wo ning en het bouwen van een garage aan de Maijolein 47 te Venrav Ln.v. Th.P.M. Manders; het aanbouwen van een keu ken en garage aan de Maijolein 45 te Venray Lm.v. W.P.M. Mommen. Vergadering 30 juli 1991:; het bouwen van een carport aan de Matterhomlaan 16 te Venray Ln.v. J.M. ten Brinke; het plaatsen van een tuinber- gingaan de Dorperveld 11 te Merse- lo Ln.v. B.WJ. v. Meyel; het bouwen van een serre aan de Stationsweg 88 te Oostrum Ln.v. JLA.G. Nohlmans; het bouwen van een carport aan de Kattestaart 19 te Venray Ln.v. LJ.M. Manders; het uitbreiden van een wo ning aan de Albionstraat 8b te Leu nen Ln.v. J.F.M. Lucassen; het plaatsen van een tuinhuis je aan de Thrantellastraat 1 te Ven ray Ln.v. A.J. v. Antwerpen; het bouwen van een serre aan de Reekgraafstraat 5 te Venray Ln.v. J.C. Hendriks; het bouwen van een woning aan de Melchiorhof 10 te Venray Ln.v. M. Derks. Zonnehof 13; het bouwen van 24 woningen in Landweert te Venray Ln.v. Nevan- co Woningbouw bv. Postbus 7084, ftinningen; het bouwen van een carport aan de Maijolein 33 te Wnray Ln.v. H.E.E. Geerards; het bouwen van een carport aan de Maijolein 35 te Venray Ln.v. M. v.d. Markt; het bouwen van een carport aan de Vicarieweg 70 te Leunen Ln.v. A.W.M. Cremers; het uitbreiden van een wo ning aan de Ooster Thienweg 15a te Oostrum Ln.v. M.GJ. Steyvers; het verbouwen van een win kelpand aan de Schoolstraat 11a te Venray Ln.v. J.H. Meurs. Schou tenstraatje 10. De loco-burgemeester van Venray. J.H.M.O. Truyen (wnd) Tydens de kermisdagen is het museum gesloten van zaterdag 3 aug t/m woensdag 7 aug In de week van zondag 4 t/m zaterdag 10 augustus is het weer Venrayse kermis. En dat betekent dat ons weekblad Peel en Maas niet zal verschynen. Het personeel van onze drukke- ry geniet dan van een welver diende vakantie om een week later weer fris aan de volgende Peel en Maas te kunnen werken. De kermis heeft ook gevolgen voor de openingstyden van on ze boek- en kantoorboekhan del. Op maandag zal onze winkel gesloten biyven. Dins dag is onze winkel geopend tot 12.30 uur en op woensdag tot 16.00 uur. Vbnaf donderdag gel den weer de normale ope ningstyden. De kermis betekent niet dat u niet met uw geboortekaartjes by ons terecht kunL Hoewel het personeel de hele week af wezig is, zal er elke ochtend, tot 12.00 uur, iemand aanwezig zyn om zorg te dragen voor uw drukwerk. Vorige week konden wy u berich ten dat door weers- en personele omstandigheden er by de gemeente Venray een grote achterstand is ont staan in het onderhoud van open baar groen. Met name in de wyk Brukske is de toestand zorgwek kend. Zeer veel werkuren zyn er nodig om de toestand weer te nor maliseren. Dit zal dit jaar waar- flchijnlyk niet meer geheel lukken. De gemeente heeft er de handen vol aan om de zaak niet uit de hand te laten lopen. Behalve dat de sektie groen van de afdelingen openbare werken zich inspant om deze achterstand in te halen, is men ook bezig om het openbaar groen andere vormen te gaan geven. Bestond een aantal jaren geleden het openbaar groen nog voor 80% uit'traditioneel groen (vaste planten, sierheesters), thans is dit percentage teruggebracht naar 50% en zal nog verder dalen. Hiervoor komt steeds meer ecolo gisch groen in de plaats. De ge meente laat op een groot aantal plaatsen de natuur, zy het gekon- troleerd, haar gang gaan. Natuur iyk groenbeheer noemt men dat SOORTEN GROEN Het openbaar groen is in grote iy- nen op te splitsen in drie soorten: het verkeersgeleidend groen, dat men langs de wegen vindt; het wijkgroen. dat men aan de rand van een wyk vindt en het buurt- groen, dat in de wyk terug te vin den is. Door het gebruik van vaste planten en sierheesters, konstateer- de men steeds meer dat de overgan gen tussen b.v. verkeersgeleidend groen en wyk- en buurtgroen, min der fraai waren. 'De gemeente wil meer evenwicht in de woonwyken krygen door de natuurlyke vegeta tie in een gebied (wildvegetatie) een kans te geven om spontaan op te komen', aldus dhr. J. Vaessen, chef uitvoering van de openbare werken afdeling Volgens hem is het wel zaak om deze groei te reguleren. 'Als we de natuur in de woonomge ving haar eigen gang laten gaan krygen we een wanorde. Onze men sen, en die van enkele bedryven in Venray, zyn er voor opgeleid om te zien wat weggehaald zou moeten halen uit het openbaar groen en wat er moet blyven staan. Zy weten ook de waarde van het natuurryk groenbeheer in te schatten, ook moet getracht worden om de bur gers inzicht te geven over het na tuurryk groenbeheer'. VERSCHRALING Daar zit nog vaak het probleem. Mensen weten deze nieuwe be heersvorm wel te waarderen en te accepteren maar anderen pikken dit verkeerd op. Als voorbeeld noemt dhr. Vaessen het storten van tuinafval in openbaar groen. 'Men sen denken dat dit geen kwaad kan, doordat het 'natuurlijk' wordt afge broken, maar dat kan het vaak wel'. Volgens dhr. Vaessen is het nood zakelijk daC wil men de natuurlyke vegetatie een kans geven, er een ze kere verschraling in de grond moet optreden. Het humusgehalte moet omlaag zodat meer verschillende planten de kans krygen om te groeien. Er ontstaat dan geen monocultuur. 'Het storten van tuin afval verhoogt juis het humus gehalte'. Maar er komt veel by kyken om de grond te verschralen. Zo treft men in de bermen langs het fiets pad aan de Beekweg een grote diversiteit aan vegetatie aan. Dit is het resultaat van zo gereduceerd en geselekteerd mogelyk grasmaaien. wel op het juiste moment, waarna het loof, nadat het zaad is gerypt en zichzelf heeft uitgezaaid, verwy- derd wordL De zaden van de diverse planten krygen zo een grotere groeikans en worden niet overwoe kerd door een bepaalde soorL De sektie groen heeft, m.n. waar het de wegbermen aangaat veelvul dig overleg met het IVN. BRUKSKE Brukske neemt in Venray een by- zondere plek in. In deze wijk is gemiddeld per woning meer open baar groen aanwezig dan elders in Venray, zelfs eens zoveel als in Landweert. Dit vergt veel onder houd, waar de gevolgen nu van zichtbaar zyn. maar biedt ook meer mogelijkheden om natuurryk groenbeheer toe te passen. Op dit moment is de gemeente bezig met plannen om de wyk floristisch ster ker te maken door de inbreng van bloeiende wildvegetatie, in kombi- natie met kleurryke heesterbeplan ting In deze wyk komt men dan ook plekken tegen waar achterstal lig onderhoud is, waar natuurryk groenbeheer plaatsvindt en waar de wildvegetatie. ten gevolge van het achterstallig onderhoud, de over hand heeft genomen op het tradi- Venrays groen in beeld. Op de foto links. bij de entree van het Brukske vanaf de Zuidsingel, is de toestand van het openbaar groen zorgwek kend. Geen fraaie binnenkomst in een wijk. Op de middelste foto het open ter rein, bij dezelfde ingang. Hier pleegt men al natuurrijk groenbe heer toe, ivaardoor diverse soorten ivüdvegetat ie de kans krijgen om te groeien en te bloeien. Wel zal er nog een herinrichting van dit veldje komen. De foto rechts is genomen nabij het winkelcentrum in het Brukske. Hier is een situatie waarbij, door het achterstallig onderhoud, wild vegetatie tussen het traditioneel groen (sierheesters exL) op komt zet ten. Alleen is het op deze plek niet de bedoeling. tionele groen. By de realisatie van Landweert 3 brengt de gemeente het natuurrijk groenbeheer direkt in praktijk. Be halve dat in deze wyk al zoveel mo gelijk rekening wordt gehouden met de bestaande bomen wordt zo veel mogelyk groen naar de rand van de wijk gebrachL waar het l>e- heerd kan worden. 'Wy zoeken hier naar een ecologisch evenwicht tus sen mens, plant en dier'. Behalve in wyken wordt ook naar een evenwicht in het groen gezocht by de bedryfsterreinen. 'Hier kan in overleg een vloeiende overgang van verkeersgeleidend groen naar het groen dat een bedryf rondom zyn pand heeft, worden gekreèerd. VOORLICHTING De gemeente zal d.m.v. foto's, dia's. etc. een voorlichtingspro gramma voor de burgers samenstel len. 'De mensen moeten de waarde en het nut van natuuriyk groenbe heer mee gaan beleven en er mee aan werken, ledereen vindt de wildvegetatie langs wegen ln Oostenryk, Zwitserland en Frank- ryk, waar het vaak tot een meter of hoger groeiL schitterend. Maar bin nen onze eigen woonomgeving langs paden, wordt het als een wil dernis of onkruid beschouwd. Het is gewenst dat de mensen het meer gaan zien als iete dat past in de eigen woon wyk'. aldus dhr. \kessen. Burgemeester en wethouders van Venray zyn voornemens aan de na volgende txiuwaanvragen medewer king te verlenen. het slopen van de bestaande en het bouwen van een nieuwe mestvarkensstal aan de Ileidseweg 66 te Heide Ln.v. lÜMtnhap Janssen-Litjens. De op de hou waan vruge(n) betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 2 augustus 1991 gedu rende 14 dagen voor een ieder ter inzage by de. onderafdeling bouw en woningtoezichL kamer 310 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termyn kunnen eventuele bezwaren schriftelyk by burgemeester en wethouders wor den ingediend. De loco-burgemeester van Venray. J.H.M.O. Truyen (wnd) In verband met de vakanties van de medewerkers van het gemeente archief Venray is het gemeente archief en de studiezaal gesloten voor publiek van 29 juli 1991 tot en met 11 augustus 1991. Vbnaf 12 augustus 1991 is de stu diezaal weer geopend voor publiek. Op woensdag 14 aug. zal om 09.00 uur voormiddag in het raadhuis (kamer 126) een openbare vergade ring worden gehouden van de Welstandscommissie. De agenda voor deze vergadering ligt vanaf dinsdagmiddag 14.00 uur. ter inzage by de sekretaris van de Welstandscommissie, de heer C. van Rossum. tel. 04780-23377. By natuuriyk groenl>eheer past geenszins de bestryding van 'onkruid' met chemische middelen. Het gemeentelyk be leid is er op gericht om deze middelen zo min mogelyk te gebruiken en uiteindeiyk niet meer te gebruiken. Tbt voor en kele jaren gebruikte men lan- delyk. en dus ook in de gemeente Venray. liters Sima- zin per jaar. Een stof die inmid dels by wet verboden is omdat het gevaar opleverde voor het milieu. Sinds driejaar gebruikt de gemeente nog slechts spora disch het middel Casuron. Er zyn groenstroken waar de ge meente geen geld voor heeft om ze om te bouwen of waar voor geen plannen gereed zyn. Om deze stroken toch een rede- lyk aanzien te geven gebruiken we. al is het met tegenzin, dit chemisch bestrydingsmiddel'. aldus dhr. Vaessen. Het niet gebruiken van deze middelen heeft ook een faktor gespeeld by het ontstaan van het achterstallig onderhoud van openbaar groen. Het ont breekt de gemeente aan mecha nische middelen en personeel om deze achterstand weg te werken. 'Desondanks menen wy niet te moeten overgaan tot bestryding met chemische middelen', aldus dhr. Vaessen. 'Chemische middelen verbete ren wel het aanzien, is kosten besparend -naar de schade aan het milieu is veel te groot'. Het ligt overigens in de lyn der verwachting dat het ge bruik van chemische middelen helemaal verboden wordL

Peel en Maas | 1991 | | pagina 11