Feestelijk onthaal van Venrayse marinier Budgetprojekt kampt met lange wachttijden Bewaarkaart, de moeite waard! Nog deze zomer graffiti muurschildering in fletstunnel Landweert Vierlingsbeek gaat op de barricaden Kindervakantiewerk Venray Leiding gevraagd! VAKANTIES *ry\< BEGINNEN BIJ mm ro ÊW rc reisburö^^ rottink Nep politie-agenten Gratis bij de Consumentenwinkel: Wegenbouwers schenken ƒ3.000,- aan Werkgroep Kruisen en Kapellen PORTUGAL GRIEKENLAND PEEL EN MAAS Donderdag 4 juli - Pagina 5 BOXMEER, Kloostertuin 7,telefoon 08855-76964 CUYK, Louis Jansenplein 4b, telefoon 08850-16487 MALDEN, Winkelcentrum 32,telefoon 080-582121 VENRAY, Schoolstraat 16, telefoon 04780-85252 Het is niet onmogelyk dat meerdere personen door nep politie-agenten zijn benaderd voor het betalen van een boete voor verkeersovertredingen. Indien dat zo is worden die mensen verzocht kontakt op te nemen met de politie. Er werd door twee 29-jarige dames aangifte gedaan van po ging tot inkasseren. In de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks 02.30 uur fietsten zij zonder licht op de Westsingel. Ze werden ingehaald door een witte BMW. Een van de inzittenden droeg een politiepet. De auto stopte, waarna de dames werd ge vraagd een boete voor het rij den zonder licht te betalen, anders zou proces-verbaal wor den opgemaakt. De dames ver trouwden het niet en betaalden niet. Tben o£ dat moment een andere auto naderde, reed de witte BMW weer weg. De poütie is nu op zoek naar de witte BMW. Te lang bewaarde voedingsmidde len gaan schimmelen en bacteriën gaan zich erop vermenigvuldigen. Dat is niet gezond. Hoelang mag je voedingsmiddelen dan bewaren? Hierop heeft het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding een antwoord voor u ontwikkeld in de vorm van een Bewaarkaart. Van een groot aantal voedingsmiddelen wordt aangegeven hoe u ze het beste kunt bewaren en hoelang. Handig om zo'n kaart in de keuken te hebben. De Bewaarkaart is gratis af te ha len bij de Consumentenwinkel, waar u ook terecht kimt voor infor matie over produkten (prijs-kwali- teitsvergelij kingen), met klachten over (niet-) geleverde produkten of diensten en voor hulp bij bud getteren. Ons adres: Marktstraat 8 te Ven- ray, tel. 04780-10799. Openingstij den: maandag van 13.30-1730 uur; dinsdag t/m vrijdag van 10.00-13.00 en van 13.30-17.30 uur en op zater dag van 12.00-16.00 uur. In verband met onze vakantie zijn wij van 15 juli t/m 10 augustus gesloten. De Werkgroep Kruisen en Kapel len van Veldeke heeft van de drie wegenbouwers, die momenteel de Venrayse wegen aan het opknappen zyn, een cheque ontvangen van ƒ3.000,-. Afgelopen maandag mocht de voorzitter van deze werkgroep, dhr. Koos Swinkels, de cheque ont vangen uit handen van wethouder Truijen die de cheque namens de wegenbouwers mocht overhan digen. De gemeente Venray is momen teel bezig met een inhaalrace als het gaat om het achterstaUig onder houd van de wegen. Dit jaar is al zo'n 50 km weg gerenoveerd. Dat werk wordt gedaan door drie we genbouwers, Vissers Wegenbouw, Janssen en De Jong en Heijmans. Vorige week vond er een evaluatie gesprek plaats waarbij de plus- en minpunten van de diverse projek- ten nog eens bekeken werd. Het is een goede gewoonte dat een wegen bouwer/aannemer dan een geste doet richting gemeenschap. Op voorstel van dhr. Grootjans, direk- teur gemeentewerken van de ge meente Venray, kozen de drie wegenbouwers voor een doel, de Werkgroep Kruisen en KapeUen. Deze werkgroep beijverd zich al bijna tien jaar met het repareren en onderhouden van kapeUen en weg- kruisen binnen de gemeente Ven ray. Hiermee is jaarlyks ƒ20.000,- tot ƒ30.000,- gemoeid, die via giften e.d. bijeen worden vergaard. Dit jaar ziet de begroting van de Werk groep Kruisen en Kapellen er zelfs groter uit, doordat men voorne mens is om de St. Joriskapel in het St. Jorispark her op te richten. De penningmeester van de werkgroep, dhr. J. v.d. Heyden, was dan ook zeer verheugd met deze geldelijke bijdrage. Het college van burgemeester en wethouders is akkoord gegaan met de plannen van dhr. Debie uit Ge leen, voor een muurschildering in de fletstunnel naby Landweert Het college had zich eerder al in princi pe akkoord verklaard maar na het zien van de tekeningen en het kostenplaatje, kan de kunstenaar deze zomer beginnen. De Wijkraad Landweert is inmiddels al van het een en ander op de hoogte ge bracht In maart van dit jaar konden wij u al berichten dat door dhr. Debie een verzoek was binnengekomen om de fletstunnel naby Landweert te sieren met een graffiti kunst werk. B. en w. verklaarden zich toen in principe akkoord. Ook de wijkraad had hier geen problemen mee. Intussen hebben de afdeling welzyn en de welstandscommissie een positief oordeel gegeven zodat aan de kunstenaar kon worden me degedeeld dat hy zijn werk deze zo mer kan uitvoeren. De kosten van het projekt worden geraamd op ƒ1.000,- en komen ge heel voor rekening van de gemeen te. De kunstenaar vraagt verder niets voor zyn werk. Dhr. Debie heeft samen met zyn broer, al in diverse andere plaatsen soorgelyke projekten uitgevoerd. Daarby ondergingen niet alleen fietstunnels maar ook parkeergara ges een metamorfose. Op onder staande tekening ziet u een gedeelte van de schets, zoals die door dhr. Debie is ingediend. De gemeente Vierlingsbeek zal aktie gaan ondernemen nu het door Gedeputeerde Staten uitge bracht rapport omtrent de gemeen- telyke herindeling, de amputatie van het Vierlingsbeekse kerkdorp Vortum-Mullem in het vooruitzicht stelt Dat kerkdorp dreigt toege- voegt te worden aan de gemeente Boxmeer. Loco-burgemeester Jan Ronnes, Zelf woonachtig in Vortum-Mullem, had een vooruitziende blik toen hij in de welkomstoespraak aan burge meester Dittner de profetische woorden uitsprak 'menselijkerwij ze gesproken is er niets aan de hand, dat Vierlingsbeek in zijn hui dige vorm niet zou blijven voortbe staan, maar... in de politiek weetje niets zeker'. Het was als een donderslag bij heldere hemel toen vorige week df 'lag het ontwerpplan bekend wl jver de herindeling van Nooru Oost-Brabant. In dat plan werd gesteld dat Vortum-Mullem bij de gemeente Boxmeer moet komen en dat het kerkdorp Stevensbeek (wat nu voor de helft al op het grondgebied van de gemeente Vierlingsbeek ligt bij de gemeente Vierlingsbeek zou worden gevoegd. Burgemeester Dittner reageert verbaasd op het feit dat de gemeen te het kerkdorp Vortum-Mullem zal moeten afstaan. In de vorige plan nen werd daarvan geen melding ge maakt. Wel zou het dorp Stevensbeek bij de gemeente Vier- I lingsbeek worden gevoegd, gezien de grillige ligging van de grenzen. Zo ligt b.v. de scholengemeenschap Stevensbeek voor de helft op Vier- lingsbeeks grondgebied. Burgemeester Dittner neemt aan dat in alle stilte de reaktie op het ontwerpplan zal worden voorbe reid. Hij is er vast van overtuigd dat de bevolking van Vierlingsbeek warm zal lopen en op de barricade zal gaan.'Het kan toch niet zo zijn dat Gedeputeerde Staten gehoor hebben gegeven aan het rapport wat door de gemeente Boxmeer is uitgebracht en waarin zelfs werd gesteld, de gehele gemeente Vier- I lingsbeek bij de gemeente Boxmeer het kindervakantiewerk. Daar heb ben verschillende mensen op ge reageerd, maar helaas voor ons nog niet genoeg! Op dit moment heb ben wij nog tenminste 10 tot 15 personen nodig die ons willen hel pen en als leid(st)er een groepje van ongeveer 10 kinderen willen bege leiden, en voor bijna 400 kinderen het kindervakantiewerk tot een geslaagde week te maken. Ben je ouder dan 15 jaar en heb je nog geen vakantieplannen, geef je dan op als leiding. Je doet er ons, maar vooral de deelnemende kin deren een groot plezier mee. Voor aanmelden of nadere infor matie kun je je wenden tot het se- kretariaat, tel. 04780-10561 (graag bellen tussen 18.00 en 19.00 uur). Reünie Voor de reünie zijn inmiddels zo- veel mogelyk oud-medewerk(st)ers aan het kindervakantiewerk aange schreven. Wy willen iedereen die aan deze reünie wil deelnemen vra gen zich zo spoedig mogelyk aan te melden. Dat kan door overmaking van ƒ25,- p.p. op bankrekening nr. 15.39.52.482 t.n.v. Stichting Kinder vakantiewerk inzake reünie, onder vermelding van volledige (evt. meisjes-) naam. Wy hopen op een grote opkomst! Mocht u nadere informatie willen over de reünie kunt u zich wenden tot Wim Lenssen, tel. 04780-88606 of Henk Wynhoven, tel. 04780- 10561. Hardnekkige muggenlarvenvanger De politie betrapte opnieuw een 47-jarige inwoner van het Brabant se Geffen toen hy in de Smakter- veldlossing muggenlarven aan het vangen was. De vangst bleek voor spoedig te zyn geweest want toen de politie hem betrapte bleek hy reeds 1 kilo van het voor vissers kostbare spul te hebben gevangen. Dat werd in beslag genomen en weer in de lossing teruggezet. Proces-verbaal werd opgemaakt. Het is niet de eerste keer dat tegen de Geffenaar proces-verbaal werd opgemaakt. te voegen'. Gedeputeerde Staten hebben Vortum-Mullem aan Box meer toegevoegd in verband met de behoefte om ruimte voor wo ningbouw. Burgemeester Dittner is nog wat voorzichtig met het doen van kei harde uitspraken want hy heeft nog geen inzage van de argumenta tie van GS. Eerdere uitspraken van GS waren, dat de zes dorpen bijeen moesten blijven. De gemeente Vier lingsbeek telt 8.053 inwoners en Vortum-Mullem 592 inwoners. Het inwonertal van Stevensbeek is iets minder. De gemeente Vierlingsbeek heeft steeds met argumentatie aange drongen by GS het landelijke ka rakter van de gehele gemeente te behouden. Dat is ook de wens van de bevolking. Als GS beslist om Vortum-Mullem te verstedelyken dan is dat zeker tégen de wens van de bevolking. Het karakter van het dorp zal zeker veranderen als de ge meente Boxmeer daar haar woning contingent kwijt moet worden. Zowel Jan Ronnes, loco burgemeester en jarenlang lid van de Provinciale Staten van Noord- Brabant en het lid van de gemeen teraad Rein B roe ren, zijn woonach tig in Vortum-Mullem. Als die annexatie doorgaat zullen ze, om in de raad van Vierlingsbeek te bly- ven, moeten gaan verhuizen of zich kandidaat stellen voor de gemeen teraad van Boxmeer om daar voor de belangen van hun dorpsgenoten te kunnen opkomen. Na de vakantie zal het college het plan van aktie voorleggen aan de gemeenteraad. Dat daar harde taal zal worden gesproken staat vast. Enkele weken geleden deden wij een oproep voor 20 tot 25 personen die in de week van 22-26juli a.s. als leid(st)er mee willen werken aan De 22-jarige Leon van Loon keer de vorige week donderdag terug van zyn inzet in Irak, waar hij met zijn detachement van mariniers op 26 april jl. was uitgezonden. Hij had gedacht zyn vrienden van de Hentobar te verrassen, maar die waren hem voor, want donder dag verschenen die vrienden aan de ouderlijke woning aan de Baehstraat. Er was geen ontkomen aan en hij werd naar de Hentobar gebracht. Daar werd hij. op een •feestelijke wijze, ingehaald. Het leek even of er weer een mili tair terugkeerde zoals wij dat nog weten te herinneren van vroeger. Ook toen stond het thuisfront klaar voor een feestelijk welkom. 3 JAAR In de ouderlyke woning zochten wij deze marinier op om uit zijn mond te vernemen hoe het hem daar vergaan is. Leon van Loon heeft nu 3 jaar doorgebracht bij het Korps Mariniers. Na een opleiding te hebben gehad in Rotterdam en Doorn kwam hij als kortverband- vrijwilliger terecht by de operatio nele eenheid. Dat betekende veel oefeningen in Noorwegen en berg- trainingen in Wales. In die operationele eenheid is een hechte band van vriendschap ontstaan. Op 26 april werd bekend dat zijn eenheid zou worden uitgezonden naar hét noorden van Irak om daar de Koerden te gaan helpen, te zor gen voor de voedselvoorziening en voor onderdak. Hy raakt niet uitgepraat over wat de Koerden zo allemaal hebben moeten doorstaan en hoe angstig de bevolking was voor het Iraakse leger. Al leek het dat er een soort oorlog was, echt vuurkontakt heeft Leon daar niet meegemaakt Vaak waren er wel schoten te horen. De taak van de operationele een heid was. om door hun aanwezig heid, een soort rust onder de Koerden te verzekeren. Dat lukte aardig. Verder zorgden de mari niers er voor dat de elektriciteit weer op gang kwam, want die voor ziening was in vele dorpen nog steeds niet aanwezig. ANGST De koerden leden beslist geen honger meer. Iedere dag was er vooruitgang te merken. En, hoewel de angst misschien niet zichtbaar aanwezig was, was die toch wel te merken. Met de bevolking hadden de ma riniers goéd kontakt Al kon geen enkele marinier de taal van de Koerden verstaan. Met het gebrek kige Engels van de Koerden kwam men een heel eind. De dagen werden doorgebracht met het aanbrengen van voorzie ningen zoals douches en vooral uit het luisteren naar de Wereldom roep. De operationele eenheid van de mariniers, met daaronder nog een andere Ven ray naar, nl. Maurice Janssen, blyft voorlopig nog een maand in Irak. Leon van Loon had eerder een verzoek ingediend voor ontslag, omdat hy zich had opgege ven voor de studie van sport- instrukteur. Die wil hy gaan volgen aan de Sportacademie in Tilburg. Dat verzoek werd ingewilligd en zo kon hij vorige week afscheid ne men van zijn eenheid in Irak. By dat afscheid viel er wel een traantje en zwaaide hij af met een brok in de keel. 'Alsje driejaar hebt opgetrok ken met je maats by de mariniers en je moet dan afscheid nemen, dan kun nog zo gehard getraind z(jn, de emoties die komen toch...' Spyt van zijn inzet in Irak heeft Leon van Loon zeker niet. Het was een belevenis waarover nog veel zal worden verteld. Maar hij gaat ook met veel elan beginnen aan zyn opleiding voor sportinstrukteur. Hij is er van overtuigd dat de oplei ding en de training by het Korps Mariniers hem zal helpen om die kursus met goed gevolg af te leggen Leon van Loon was echter bly verrast dat zyn Venrayse vrienden van de voetbalclub FC Hento hem een onvergetelyk welkom hadden bereid, een welkom, dat hij samen met de herinneringen aan Irak nooit zal vergeten. Een lange wachtlyst en lange wachttijden. Dat is het grootste knelpunt van het budgetprojekt op dit moment. Oorzaak is een tekort aan personeel. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1990 van het pro jekt 'Financiële dienstverlening en budgettering', kortweg het budget projekt. Afgelopen maandag behan delde de commissie sociale zaken dit jaarverslag. De Venrayse politici toonden zich bezorgd over. deze ont wikkeling. BUDGETPROJEKT Het budgetprojekt heeft als doelstelling het bewust maken van mensen, vooral zy die in een kwets bare positie kunnen geraken, van zich voordoende financiële pro bleemsituaties, zodat tydig maatre gelen genomen kunnen worden om werkelijke problemen te voor komen. Verder beoogt het budgetprojekt het geven van planmatige hulp aan mensen die in financiële proble men c.q. probleemsituaties zijn geraakt Tenslotte houdt het budgetpro jekt zich bezig met het signaleren van ontwikkelingen, maatregelen en/of maatschappelijke situaties, die een risikoverhoging betekenen voor het ontstaan van financiële probleemsituaties. Het budgetprojekt heeft daarvoor een aantal aktiviteiten ontwikkeld die een preventieve werking moe ten hebben (informatie, voorlich ting) en hulpverlenende aktivi teiten, die tot een oplossing van de financiële moeilijkheden moeten leiden. Instrumenten die daarbij gebruikt worden zyn schuldsane ring, -bemiddeling, -regeling maar ook budgettering, budgetbewaking en -begeleiding. In het budgetprojekt werd in 1990 samengewerkt tussen het RIM (Regionaal Instituut voor Maat schappelijke Dienstverlening), de Stichting Consument en Huishou ding (C&H), de Gemeentelyke Kre dietbank, de afdeling sociale zaken van de gemeente Venray en de Stichting Gezinszorg. Tfen behoeve van het projekt kon een beroep worden gedaan op een vyftiental vrijwilligers. PERSONEELSPROBLEEM De Stichting Consument en Huis houding is sedert januari 1986 in Venray operationeel met budget- consulentes. Aanvankelijk voor 12 uur per week, sedert mei 1987 voor 28 uur per week. Begin 1991 werd dit uitgebreid tot 34 uur. Per 1 april 1990 \yas het echter niet meer mogelyk om by de Stich ting C&H personeel in te huren. Dat kon alleen nog maar via C&H/plan praktyk b.v., een uitzendburo dat op commerciële basis werkt Deze overgang betekende een lastenver zwaring voor het projekt. Verder zyn er in het verslagjaar de nodige personeelsmutaties ge weest. Op 1 januari 1990 vertrok mevr. Schols-Snijders. Die werd op gevolgd door twee andere consulen- tes, mevr. A. Claessen en mevr. E. van Hal. Deze twee zyn inmiddels ook naar elders vertrokken en mo menteel is mevr. S. van Huisseling de enige budgetconsulente binnen het projekt WACHTLIJST Door deze wisseling hebben er een groot aantal kliëntoverdrach- ten moeten plaatsvinden, waardoor er een stagnatie is opgetreden in de afhandeling. Ter illustratie. Op 1 ja nuari 1990 stonden er 16 personen op de wachtlyst en waren er 44 za ken in behandeling. Een jaar later, op 1 januari 1991, was de wachtlyst gegroeid tot 22 en waren er 56 za ken in behandeling. De wachttijd bedroeg minimaal drie maanden. Op 1 juni van dit jaar bedroeg het aantal wachtenden al 30. De mini male wachttijd is daarby opgelopen tot zes maanden. Het aantal aan meldingen voor het budgetprojekt is ten opzichte van vorig jaar nage noeg gelyk gebleven. OPLOSSING Deze ontwikkeling heeft ertoe ge leid dat begin dit jaar het kontrakt met C&H/plan praktyk b.v. werd af gebroken. Mevr. ran Huisseling is nu voor 34 uur in dienst by de ge meente Venray. Hie nan kan zy echter maar 20 uur inzetten als budgetconsulente. In het jaarverslag van het budget projekt wordt er dan ook opgewe- zen dat zo snel mogelyk naar een strukturele oplossing voor de per soneelsbezetting wordt gezocht. Wethouder Driessen liet de com missie hierop weten dat hel college van b. en w. in september met een voorstel zal komen. De wethouder verwacht dat de taak ran budget consulente een volledige dagtaak zal gaan worden van 38 of 40 uur per week. 'In de vyf jaar dat we be zig zijn met het budgetprojekt is ge bleken dat we met lapwerk bezig zyn. Er komen nu gelden vry om de grootste knelpunten op te los sen. Door al deze problemen is het ontwikkelen van preventieve akti viteiten op een tweede plan komen te staan. Als die problemen verdwe nen zijn en de achterstand is inge haald moeten deze preventieve aktiviteiten minstens op hetzelfde nivo komen te liggen als de hulp- verleningsaktiviteiten'. aldus de wethouder. Op de vraag van dhr. Bosnians (CDA) of er geen vrywilligers inge zet konden worden voor dit werk. liet de wethouder weten dat dat niet de opzet van het projekt is. Volgens wethouder Driessen is het de taak ran de budgetconsulente om de eer ste kontakten te leggen met o.a. de schuldeisers. Vrywilligers komen pas in beeld als er over budgetbe- heer gesproken gaat worden.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5