IrDte Fanny fair alLoze FlTtractieS PEEL EN MAAS ijlpalen langs de Venrayse weg van burgemeester Defesche Ibestaanden willen af van dformiteit van graven op 'graafplaats Boschhuizen Wederom Wereldkampioen in de 'Of the Linden-Trees-kennel' te Smakt jremeente gaat beheersverordening wijzigen :w" Verkeerslichten kruising Ysselsteyn buiten werking ALLE MERKEN VERF ONDER EEN DAK! EN DE MEESTE TEGEN BODEM PRIJZEN CORPAIIVT Paterslaan 7 Venray Telefoon 04780-82810 isdag, tydens de raadsver- r bevinden zich tussen de 'en stukken en mededelin- :ele brieven van personen ities. aangaande de unifor- graven op begraafplaats lizen. Een van de brief ers heeft zeifis het verzoek zuil op het graf van haar mogen plaatsen, in plaats gangbare kruis. De beheers ing op de begraafplaats thans niet toe. meester en wethouders ver- briefschryvers om de wyzi- Li de beheersverordening af hten. Omdat de Wet op de Eorging op 1 juli a.s. ingry- rordt gewijzigd is een aanpas- fean de beheersverordening dtelijk geworden. B. en w. la nter niet weten dat daarmee jformiteit van graven op de fplaats dan tot het verleden 'loren. BELEMMEREND ieest sprekende verzoek is in mevr. G. Peters-ten Have. Zy aan op wijziging van de uit idaterende verordening tot ng van het gebruik en het be- kan de Algemene Begraaf- Boschhuizen. In haar brief gesteld, dat de uniformiteit, de verordening wordt opge- bet betrekking tot het model, faal, vormgeving en afmeting raftekens, zeer belemmerend bij de behoefte tot individue- wverwerking. vordt aan herinnerd, dat de Sening gebaseerd is op advie- e zyn opgesteld tussen 1968 !71. Inmiddels zijn, onder in r|n. bn vloed van maatschappelijke ont wikkelingen als individualisering, een behoefte aan grotere vrijheid van het vormgeven van het eigen le ven en eigen levensprocessen, an dere opvattingen zijn ontstaan over het dwingend opleggen van unifor me regels. Vanuit de behoeften van de na- bestaande{n) om eigenheid aan te brengen en op eigen wijze hun ver bondenheid met de overledene vorm te geven, worden de regels m.b.t. het aanbrengen van voorwer pen en beplanting regelmatig over schreden. De briefschrijfster vraagt zich af of regels, die duidelijk door de le den van de bevolking niet als zinvol worden ervaren en waarvan ophef fing geen enkele schade toebrengt, niet overbodig zijn geworden. Vol gens haar zyn ook de esthetische opvattingen in de loop der jaren veranderd. Omdat deze persoonlijk bepaald zijn en niet kunnen wor den opgelegd in de vorm van regels en bepalingen, zouden zy by wijzi ging van opvattingen en verlangens opnieuw ter diskussie gesteld kun nen worden. 'Binnen onze gemeente wordt in de Peel en Maas zeer waarde rend gesproken over het bijzondere 'vak O', met name over het karakte ristieke van de grafstenen. Is het niet een contradictie om het karak teristieke van het verleden te prij zen, maar het voor het heden te verbieden? Een begraafplaats, waar op de nabestaande(n) de gelegen heid krijgen om hun gevoelens voor hun overledene zelf vorm te geven, is een wezenlyke bydrage 3n 30 juni - Sportterrein Oostsingel Venray voor rouwverwerking van de na- bestaande(n) en zou een sieraad voor de gemeenschap zijn.' Mevr. Peters weet zich overigens gesteund door de modelverorde ning Gemeentelijke Begraafplaat sen van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten, waarin gesteld wordt dat differentiatie van graven mogelijk moet zijn. Verder wyst zij naar bepalingen van be graafplaatsen in Nijmegen, Den Haag, Leiden, Amsterdam en Maas tricht waar de vormgeving van grafbedekking en -beplanting gro tendeels wordt vrijgelaten. Mevr. Peters weet zich in haar standpunt gesteund door de werk groep Liturgie van de Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Deze werkgroep laat in een brief aan de gemeente weten het verzoek ten volle te ondersteunen: De werk groep is van mening dat opvattin gen van twintig jaar geleden, omtrent de invulling van ëen be graafplaats, herzien moeten kun nen worden. Bovendien vindt de werkgroep dat regelgeving die psy chische schade aanbrengt opgehe ven moet worden. Drie licht gewonden bij botsing Zaterdagavond omstreeks 20.30 uur reed een personenauto, bestuurd door een 32-jarige inwo ner van Alkmaar in de verboden richting van de Hoenderstraat en verleende op de kruising met de Schoolstraat geen voorrang aan een personenauto die uit de School straat kwam. Die werd bestuurd door een 19-jarige inwoner. Bij de botsing schoof de auto door en kwam tegen een gevel tot stilstand. De bestuurder en twee inzittenden liepen schaafwonden op en moes ten voor behandeling naar het zie kenhuis worden vervoerd. Beide auto's waren rijp voor de sloop ter wijl de brandweer in aktie moest komen voor het schoonmaken van de kruising. zou er 3% van volmaken. In mei werd de eerste Prodima-beurs ge houden en in juni werd de heer Den Teuling benoemd tot commis saris van de gemeentepolitie en werd het terrein van de voormalige Gouden Leeuw bouwryp gemaakt voor Residentie Henseniusstaete. Venray bracht ƒ335.000.- op voor de restauratie van de Grote Kerk en in de Rouwkuilen werd gestart met een experiment om bomen een be ter leven te geven. In Venray pro beert men door middel van aktie de wekelijkse markt op maandagmor gen te behouden. Belangryke punten uit 1989 zijn de presentatie van de plannen voor het Kapelaanspad en voor bebou wing van de grond naast de Rabo bank. In januari werd met de sloop van Wit Desselke begonnen en wer den rekreatieplannen bekend voor de Witte Vennen. In juni vierde de burgemeester z(jn zilveren ambts jubileum en bij gelegenheid van de officiële opening van de Grote Markt liet hy zyn voetafdrukken voor eeuwig in Venray achter. Het was ook het jaar van het faillisse ment van Jako, waardoor 114 mensen op straat kwamen. In sep tember begon het 'geduvel' over het al dan niet bouwen van een mest verwerkingsinstallatie in het Ven- rayse. En in oktober, toen Venray verwikkeld was in de Artikel-12- procedure. presenteerde de ge meente een ambitieus zwembad plan. Wethouder Van Oers stierf in deze maand. In 1990 werd begonnen met het ophalen van klein chemisch afval, kwam het rijwielpad langs de Beek- weg klaar, verhuisde de wekelykse markt naar de maandagmiddag en werd begonnen met de bouw van het nieuwe zwem- en rekreatie- centrum. LAATSTE MAANDEN De laatste maanden van 's burge meesters Ven rays e ambtsperiode zyn in feite overschaduwd door de slechte financiële positie waarin de gemeente verkeert Als antwoord op de schuldvraag heeft de gemeen teraad vorige maand de hand in eigen boezem gestoken. Burge meester Defesche gaat weg in een voor de gemeente niet gemakkely- ke periode, want de problematiek is niet gering. Artikel-12, de slechte toestand van tal van wegen en het grote mestoverschot zyn de grote uitschieters. En daarbij valt het vraagstuk of er een noordtangent of een stadspark tussen Grote Kerk en gemeentehuis moet komen, wel erg in het niet De Venrayse ambtsperiode van burgemeester mr. HJ.M. Defesche houdt morgen op. Hy was een goe de burgemeester, een echte burger vader. een eerste burger, die meer in Venray achterlaat dan alleen zyn op de Grote Markt vereeuwigde voetafdrukken... PEEL EN MAAS uw weekblad DONDERDAG 20 JUNI 1991 Nr. 25 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Februari 1976 Burgemeester I.J.M. Defesche opent het nieu- 6-station in Oostrum. Juni 1991 Burgemeester mr. Defesche verricht altematie- lenlegging voor het nieuwe - en rekreatiecentrum op de I van de Westsingel en de weg. ten zyn eerste en laatste offi- I daad liggen 15% jaar, met 5- en dieptepunten. Een letter- koogtepunt zou kunnen zijn, ■hij in 1985 hiertoe min of gedwongen door het Kermis- )tieteam als 'openings- t' van de kermis plaatst moest in het 36 meter hoge rad... i letterlyk dieptepunt herin- 1 wy ons, dat hy in hetzelfde een kameel viel... I het aanvaarden van zyn bur- istersambt telde de gemeente Ê5 inwoners. By zyn vertrek t er, volgens de meest recen- ng 34.550. In 1976 was de op- kte van de gemeente Venray 2 ha. By zijn vertrek blykt de ;ente 14 ha groter te zyn (als i van een accuratere op- g)- VUF RAADSPERIODES totaal heeft burgemeester :he gemeenteraden in vyf ver lende samenstellingen voorge- i. By zijn aantreden in Venray de zittingsperiode van de in gekozen raad al halverwege, it moment heeft de in 1990 ge- raad er een dik jaar opzitten, in hy kwam bestond de ge- interaad uit de frakties Samen- ing Venray met 10 leden, de lojpenfraktie met 7 leden, Op- '70 (lyst A. den Brok) met 1 !de PvdA met 1 lid, de VVD met jden, de lyst Achten met 1 lid en 'PR met 1 lid. Gemeentesekreta- was de heer J.M. Poels. h(j de gemeente verlaat aat de gemeenteraad uit de jrties CDA met 14 leden, de PvdA 14 leden, Samenwerking Venray den Brok) met 2 leden, Fraktie Vorle met 2 leden en de WD 11 lid. Gemeentesekretaris is de r A.W.M. de Bever, an de raadsleden van 1976 zyn steeds mevr. H. Poels-Peters en heren A. Broeksteeg en A. den >k in funktie. Van de raadsperio- 1974-1978 zyn intussen de heren Beterams, J.W.J. van Keijste- i, K.W. Achten en J.A.A. van Oers irieden. r COLLEGES VAN B.ENW. bt het college van 's burge esters eerste uur behoorden de iouders G.W. Schols, mevr. AP. tten-Tielen en de heren J.W. Loo- n en J.AA. van Oers. n de samenstelling van het colle- kwam in de raadsperiode 1982- 86 verandering Tben werden ~^evr. H. Poels-Peters, en de heren J. Oers, W. Claessens en H. Wil lis tot wethouders gekozen. In 1986 werd in plaats van mevr. H. Poels-Peters, mevr. E. Hoppen- reys-de Loo tot wethouder gekozen. In september 1989 deed wegens ziekte van wethouder J. van Oers en mevr. E. Hoppenreys, de heer J.H.M.O. Truijen zyn intrede als wethouder in het college van b. en w. Gemeentesekretaris J. Poels was intussen opgevolgd door de heer A. de Bever. Na het overlijden van wet houder Van Oers werd de heer H.M. Kersten tot wethouder gekozen en na de raadsverkiezingen van 1990 werd de heer RJ.H. Driessen de vierde wethouder. HERINNERINGEN Bij het doorbladeren van oude jaargangen van Peel en Maas heb ben we vele aktie-foto's van burge meester Defesche gezien. Zo reikte hij op 12 maart 1976 voor het eerst als burgemeester van Venray Wie- kes Dien in Oirlo (mevr. Rongen) een koninklijke onderscheiding uit. En op 31 mei jl. deed hij dat voor het laatst by de heer Nico van Hoek van Inalfa. Op 19 maart 1976 opende hij de eerste 99 (z.g. wybertjes) woningen in Veltum 2 en op 3 september het voetgangersgebied in het winkel centrum. Er was in dat jaar nog al wat te openen: het arbeidsbureau, de bibliotheek aan de Julianasingel en het nieuwe kantoor van Gezins zorg. Op 17 december werd Venray op geschrikt door de moord op de smid Sjeng Zeegers. In 1977 kon men voor het laatst kamperen in 'Vlakwater', werd de nieuwe kerk in Brukske geopend en stierf oud-wethouder A. van Dyck. Bij een vliegramp op Tenerife waren Venrayse slachtoffers te be treuren. In 1978 waren er de grote riole ringswerkzaamheden op de Smak- terweg en de doortrekking van de Oostsingel en Zuidsingel, met aan sluiting op de Leunseweg aan de or de. Het winkelcentrum Brukske werd geopend, begonnen werd met de bouw van de waterzuiverings installatie en de Henri Dunant- straat werd opengesteld. In februari 1979 werd De Keg, de eerste openbare school in Venray, geopend en startte de eerste fase van het bestemmingsplan Land- weert. De Muziekschool werd ge opend en het woonwagenparkje Smakterheide in gebruik genomen. In dat jaar verder: een nieuwe Ven rayse vlag, start wykcentrum Brukske, sloop en nieuwbouw ar beiderswoningen aan de Maashese weg, instelling van de buurtbus en als hoogtepunt: de officiële opening van het nieuwe gemeentehuis door toen nog prinses Beatrix. In september kwam er een definitief einde aan de 'prehistorische' vloei- velden. In juli 1980 werd het singelcir cuit voltooid met ingebruikname van de Nieuwe Maasheseweg. In no vember werden de 70 z.g. Van Dam- woningen aan de St. Antoniusstraat opgeleverd. Het jaar 1981 begon "biëstig slecht' voor Venray. De 2e april ging nl. de geschiedenis in als 'Zwarte dinsdag' omdat Rank Xerox kollek- tief ontslag aanvroeg voor 423 werknemers. Het werden er uitein delijk 413. In dat jaar werd het wijk centrum Brukske geopend en behaalde Peter Winnen voor het eerst een grandioos sukses door de Alp d'Huez te bedwingen. Dit kunststukje herhaalde hy in 1982. Op 25 juli 1981 zag burgemeester Defesche, geboren in Maastricht en eerder burgemeester in Stramproy en Maasbree, Abraham. Een maand later werd het nieuwe politiebureau in gebruik genomen en in oktober officieel geopend. Dat was ook het jaar waarin de Veltumse Kapel 300 jaar bestond en voor liturgische diensten in gebruik werd genomen. Opening ook van het Gezondheids centrum Landweert en het nieuwe tennispark Landweert. Op 6 no vember plaatste burgemeester Defe sche, samen met zijn collega's van Bakel, Oploo en Vierlingsbeek in Vredepeel de nieuwe Vredepaal. In december 1981 stierf oud- gemeentesekretaris Henk Vorst. In 1982 werden de basisschool De Vlaswei en de openbare school De Landweert geopend. In augustus werd afscheid genomen van de wet houders G. Schols, mevr. P. Rutten- Tielen en W. Loonen. In maart 1983 werd het onrustig in Venray naar aanleiding van ge ruchten, dat kruisraketten op de slapende vliegbasis De Peel zouden worden geplaatst. Iedere zaterdag werden demonstraties gehouden by de ingang van de basis. Op het gemeentehuis was de voormalige gemeente-ontvanger, de heer Jan v.d. Heuvel, de eerste die van de VUT-regeling gebruik maakte. Na hem volgenden velen. In Veltum ging het wijkcentrum open en aan de Maasheseweg sloot de Ursula- school haar deuren. In dit jaar was er ook veel herrie rond de puin- plaats in de Endepoel en Venray kwam nationaal, maar ook interna tionaal in het nieuws. In oktober werd in Arnhem de Venrayse taxi chauffeur V.d. Beuken vermoord. In december ging Sint Nicolaas Ven rayse presentjes brengen by de be woners van de Venraystraat in Almere. In het begin van 1984 werd duide- lyk, dat de Venrayse bossen zwaar aangetast waren door de zure re gen. In april ging de eerste spade in de grond voor de aanleg van de ka bel tv. De officiële ingebruikstelling was in juli. 'De bedroefde man en zyn opstandige geest' werd door Bouwbedryf Verhoeven geplaatst te genover het oude raadhuis en by de Hoge Beek kwam het beeld 'Be weging'. In 1985 kreeg Venray zyn oude dorpspomp terug op de Grote Markt, nam men afscheid van gemeente-archivaris dr. H. Camps en brandde restaurant Vlakwater tot de grond toe af. In oktober werd het startsein gegeven voor bouwak- tiviteiten in wat toen nog 'De Rose Vlek' heette. In december werd de slogan geboren: 'Laten we 1985 maar vergeten, want 1986 wordt veel beter'. Langs de toegangswegen verschenen borden met de tekst 'Venray werkt aan zijn centrum'. In januari 1986 werd begonnen met de verbetering en isolatie van 488 woningen in Brukske en in maart werd er een Lentebeurs ge houden op De Hulst. In juni werd de eerste fase van de bouwplannen in De Rose Vlek, inmiddels omge doopt in De Bleek, afgerond met de feestelyke opening van Ibrro. Oud- burgemeester A. Janssen stierf in augustus, het schuttersmonument op de hoek van de Passage/Grote straat werd onthuld en in de schouwburg 'Passeerde Venray de Revue'. In december werkt Venray gestaag door aan zijn centrum. Bur gemeester Defesche, wethouder H. Willems en oud-wethouder G. Schols staken de spade in de grond voor de tweede fase van De Bleek. In maart 1987 werd Daan Ver- heyen uit Oostrum als 34.000ste inwoner van de gemeente inge schreven en in april ontstond on rust over een brief van de gemeente aan de nabestaanden over rechten op oude graven. In mei kreeg de schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan. waarvan mevr. P. Defesche- Derks beschermvrouwe en de bur gemeester ere-lid is, na 177 jaar in de persoon van Joep Krijnen weer een keizer. 1987 Was ook het jaar van de start van de bouw van de nieuwe bibliotheek, de opening van de nieuwe basisschool De Kruudwis in Landweert en de installatie van de nieuwe gemeentesekretaris A de Bever. In oktober ging 21 km gasleiding de grond in voor de aan sluiting van een gedeelte van Yssel- steyn op het aardgas. In november werd weer een moord gepleegd in Venray. Nu was Martien Peeters het slachtoffer. De nieuwe bibliotheek werd in december geopend. De burgemeester werd in februari 1988 hemoemd voor zes jaar. Hij Inbraak in pastorie en kerk van Ysselsteyn Door het inslaan van een ruit was toegang verkregen tot de pastorie aan het Lovinckplein in Ysselsteyn. Ale laden en kasten bleken door zocht te zijn. In een van die kasten werden de sleutels van de kluis in de kerk gevonden. Vervolgens heeft men, om toegang tot de kerk te krij gen, twee glas-in-lood- ramen vernield. Uit de kluis werd een geldbedrag van ƒ3.000,- meegenomen. De aan wezige kelken en andere waardevol le voorwerpen bleven onaange roerd, waardoor het vermoeden bestaat, dat het de daders alleen om geld te doen is geweest. De technische recherche heeft wel een groot aantal sporen weten veilig te stellen. Het is niet onmoge lijk dat de daders op de hoogte zijn geweest, waar het geld bewaard werd, omdat eerst naar de sleutels gezocht is. Dit jaar werd de wereldtentoon stelling voor rashonden op 14, 15, 16 en 17 juni gehouden in Dort mund. In totaal waren er 14.000 exemplaren in de verschillende ka- tegorieën ingeschreven. Aangezien Ans en Hans Denissen in het verleden al zeven honden tot Wereldkampioen gebracht hebben, was het natuurlyk een uitdaging om ook dit jaar weer mee te doen. Iter verduidelijking "bloedhond' heeft niets te maken met een bloed dorstig dier of een gevechtshond zo als wel een verondersteld wordt Een bloedhond of ook wel St Hu- bertushond genoemd, is een jacht hond van 70 h 75 cm hoog. die door zyn sterk ontwikkeld reukver mogen, sporen van zowel mens als dier kan vervolgen. Uiteraard gaat hier een speciale training aan vooraf. De keuring in Dortmund was niet zo zeer op de bruikbaarheid als wel op het uiterlyk van de hond gericht. Bloedhonden uit Rusland. Fin land, Polen, Duitsland. Italië, Frankryk. Zwitserland en Neder land gaven acte de prèsence. Het 1-jarige teefje Chasedown Wisteria, geïmporteerd uit Engeland, in het bezit van Ans en Hans sleepte het Jeugdwereldkampioenschap in de wacht Beste bloedhond en Wereldkam pioen werd de zeer veelbelovende Wilberforce of the Linden-Trees (fo to, zelfgefokt en pas 1% jaar oud. Wilberforce is aan een ware tri omftocht bezig, zo werd hy dit jaar ook beste bloedhond in Rome en beste hond van de tentoonstelling te Hedeper in Duitsland. De wereld titel vormde de bekroning en een goede reden om de vlag in top te hysen. Vrijdagmorgen om 0730 uur zul len de verkeerslichten op de grote kruising Deurnese weg-Peel weg-Jan Poelsweg te Ysselsteyn buiten wer ken worden gesteld in verband met werkzaamheden. Die buitenwer- kingstelling zal zolang duren tot dat de werkzaamheden zijn uitge voerd. Provinciale Waterstaat en de politie verzoeken ons mede te delen aan de weggebruikei's om de groot ste voorzichtigheid te betrachten op die kruising. De Deurneseweg is in die periode voorrangsweg. Het verkeer over de Midden Peelweg zal dan voorrang moeten verlenen.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 9