SVeer gouden paar in Ysselsteyn !B start in september met euwe metaal-opleidingen Gemeente presenteert nieuw plan met meer ruimte voor rekreatief verblijf Venrayse zaalvoetbalverenigingen bundelen zich in federatie Toekomst met baan Rolluik wordt Aanpassing Schouwburgplein-Henseniusplein vervangen Politie start met bedrijfsprocessen systeem Gezakt? Dag/Avondcollege 'Venlo' biedt tweede kans Wandeltocht te Wanssum Paq MAAS Donderdag 20 juni - Pagina 5 *jrdag 29 juni a.s. zullen de van de St. Odakerk op- jestelijk luiden voor een eucharistieviering voor —-den bruidspaar. Deze keer ere van het gouden paar ^™X)ELS (78) en MARIE JA- 7), sinds 1948 woonachtig r GA»r de Rouwkuilen aan de <amer1lvve^' nog steeds op hoe moei- puden paren het hebben ge- 4e hun huwelijksleven, hoe kozij-imoest worden gewerkt om jtjes aan elkaar te knopen, jt op de dag van vandaag M^rgeten hoe het was in de Li dat er geen sociale voor- I'n waren. Dat bleek ook bij De beide echtelieden kij- inks dat alles, met een te- «evoel terug over de laatste bruidegom, Tren geboren en getogen op het ;d bedrijf van zijn ouders Zijn vader had al een iende blik. Hij schafte zich jhinepark aan zoals een ;hine en ploegen om daar- loonbedrijf op te zetten, ire werk te doen waar de iders moeilijk aan toe zou- len of waar de aanschaf van sld een dorsmachine een investering was. Men kan dien dat de vader van de bruidegom de basis heeft de ontwikkeling van de jven. Toen echter de oor- en er minder werk was loonbedrijven, kreeg de I bruidegom werk door put water te slaan ten dienste •eidslcampen, die voor de ienst nodig waren. In Ven- in die kampen in Vlakwa- I de Endepoel en in Peelplan pf beter gezegd aan de »s dus ook een basis om in ndanks de oorlog, te trou- ihet paar ging wonen aan de {dijk. Toen de bevrijding Iwas het putten slaan verle- d en werd de draad weer op- jom loonwerk te gaan doen. zelfs een gasgenerator voor sen aangeschaft. Omdat niet ele jaar gedorst kon worden r ook in loonopdracht ge- Dat ging zelfs zo goed dat er r een knecht in dienst kon genomen. Het bedrijf groei- idelijk uit zijn jasje en in rhuisde het naar de Deume- igenover de Rouwkuilen. De iten bleven komen maar jde ontwikkeling bleef niet i. Meer en betere machines aangeschaft, geprobeerd en De fabrikanten van die ies verbeterden de machi- jls op aanwijzingen van ils. Als het de tyd van het was werden er lange dagen it, evenals tijdens het maïs- in of maïsoogsten. eerste machinepark verte- irdigde een waarde van en- mderden guldens. Toen de bruidegom het bedrijf, 10 jaar geleden, overdroeg aan zijn zoon, was het machinepark enkele miljoenen waard; Ondanks die vooruitgang wordt met weemoed te ruggedacht aan de tijd, dat zondags na de Hoogmis, de boeren in het ca fé kwamen betalen voor de gelever de diensten. De gouden bruid Marie Jacobs is geboren in Wanssum, maar maakte op 13-jarige leeftijd kennis met de uitgestrektheid van de Peel. Haar ouders verhuisden naar het boerde- rytje De Hazenhut. Die lag midden in de uitgestrekte Peel, gelegen tus sen Merselo en Rips. 'Wat lag die boerderij afgelegen in een gebied waar de schaapherders zich mis schien thuis voelden maar zeker geen jong meisje', weet ze nog. Dan meisje werd al vry jong ver huurd om te werken by de boeren, eerst in Klein Oirlo en later zelfs 5 jaar bij een echte grote boer in Rips. Daar bleef zij tot ze trouwde om dan weer naar Merselo terug te keren, maar nu naar de Bakelsedijk. Toch komen wij weer even terug op die tijd van de Hazenhut in dat gebied van de wijdse Peel. Ze weet zich nog te herinneren dat daar veldwachters, zoals Seerden en Janssen kwamen, maar ook de mannen van de marechaussee èn natuurlijk ook dat stropers er de weg wisten te vinden. Van dat stuk je Peel is niets meer terug te vin den, omdat het gebied rond de Hazenhut werd opgeslokt door de aanleg van het vliegveld. De Hazen hut bestaat echter nog steeds al is die voor de wandelaar onbereik baar geworden. Vooral in de tijd toen het loonbe drijf nog klein was wist de gouden bruid zich verdienstelijk te maken, al vroeg het groeiend gezin ook de aandacht. Er werden vier kinderen geboren. Die zullen met de twaalf kleinkinderen en het eerste achter kleinkind het feest meemaken. Dat zal op zaterdag 29 juni beginnen met een eucharistieviering in de parochiekerk van St. Oda in Ys selsteyn. Daarna zal het verdere feest worden gevierd in gemeen schapshuis De Smelehof. waar van 19.00 tot 20.30 uur iedereen de gele genheid krijgt het gouden paar en hun familie geluk te wensen. Het gouden paar is nog zeer vitaal en de gouden bruidegom is nog iedere dag te vinden op het door hem gestichte bedryf, al wordt dat al 10 jaar op voortreffelijke wijze door zijn zoon geleid. Ook een andere aktiviteit mag niet onvermeld blijven en dat is dat hy nog geregeld te vinden is in zijn jachtgebied. Sinds 1947 heeft hij een jachtakte (ook zyn dochter be oefend die sport) en dat was, toen hij nog volop in aktie was voor zijn bedrijf, voor hem de beste afwisse ling. Hij verklaart zelf, daardoor jong gebleven te zyn. van school af en nog geen at je precies wil gaan doen? je gaan werken en is je ing eigenlijk niet voldoen- je zin hebt in een beroep etaal en een echte prak- ichte opleiding wel ziet zit- is het Fijnmechanisch in Ven ray misschien )aar kunnen 1 september 24 jongens of meisjes met IS-, MAVO- of daaraan ge- ande opleiding starten met pleiding in de verspanende eken. Na 22 maanden ben draaier, frezer, fijnmecha- machinebankwerker of ma al verspaner en heb je dien een baan', enstaand aanbod komt van imburgs Centrum voor Be- ipleidingen LCB, een oplei- centrum, dat voor een groot bedrijven gezamenlijk de ingen verzorgt. Het is ont- uit een fusie van de Stichting psopleidingen (SBO) en de :g Beroeps Vakopleidingen irg (SBVL). Evenals bij de sre SBO wórden in Venray de ijklessen lassen en industrië le verfverwerking in enkele lokalen van de Venrayse LTS gegeven. De nieuwste kursussen voor draaier, frezer en fijnmechanisch machine- bankwerken worden gegeven in het Fijnmechanisch Centrum in Ven ray, dat is ondergebracht in de ge bouwen van de voormalige Jako aan de Nieuwhuisweg (Jako II). Evenals destijds de SBO, is het kan tooradres van het LCB: Antoni- usstraat 1 in Venray. PERSONEELSPROBLEMEN Dat een groot aantal bedrijven participeert in het Limburgse Cen trum voor Bedrijfsopleidingen, is ontstaan doordat zowel de metaal- nyverheid als de metaalindustrie in Limburg verlegen zit om vakbe kwaam personeel. Dat komt omdat steeds meer jongeren kiezen voor een niet-technische studie of be roepsopleiding, of na de LTS nog willen doorstuderen. Daarbij komt, dat het reguliere onderwys niet al tijd die werknemers kan aanbie den, die het bedrijfsleven graag wil hebben. DIREKT AAN DE SLAG Het aanbod van het LCB geldt niet alleen voor schoolverlaters van de LTS. Ook leerlingen met een oplei ding op MAVO-niveau kunnen wel licht aan de slag. Een kursist moet geïnteresseerd zijn in de techniek, maar de motivatie om de kursus te volgen en te slagen is zeker zo be langrijk. Iemand die het 'in de vin gers' heeft, is in ruim een half jaar op het niveau van iemand met een technische vooropleiding. Dat betekent dus, dat ook jonge ren die aanvankelijk voor een ande re vorm van onderwys kozen, toch nog in de techniek aan de slag kun nen. Een goede boterham is daarin in elk geval zeker. PRAKTIJK De opleidingen aan het Fijnme chanisch Centrum dragen een praktijkgericht karakter. Van de 22 maanden durende opleiding is de kursist 80% van de- tyd praktisch bezig. Onder leiding van docenten met bedrijfservaring en met de mo derne apparatuur, zoals die in de bedrijven gebruikt wordt. Ook de werktijden lijken op het 'echte' werken. Acht uur per dag, vijf dagen per week. Zo leert men 'wer kenderwijs' omgaan met de menta liteit binnen het bedrijfsleven. In feite is het Fijnmechanisch Cen trum een kopie van een metaalbe- werkend bedrijf, kompleet met een machinepark van byna drie mil joen gulden. Wanneer de kursisten na bijna twee jaar klaar zijn met de oplei ding, hebben ze een landelijk er kend diploma van de Stichting Opleiding Metaal (SOM) op zak en mogen ze zich aankomend vakman noemen. Vakvrouw mag ook, want het LCB geeft vrouwen alle gelegen heid om een baan in de metaalsek- tor te vinden. KOSTEN De opleiding tot draaier of frezer, om maar de bekendste van de ver spanende technieken te noemen, kost de kursist niets. Wie na de sol licitatieprocedure, inclusief een medische keuring, wordt toegela ten, krijgt een kosteloze opleiding met vergoeding van alle reis- en stu diekosten en behoudt het recht op kinderbijslag. Er staat zelfs een ver- goeding tegenover van 300 gulden per maand in het eerste jaar van de opleiding en 550 gulden per maand in het tweede jaar. Het ondoorzichtige rolluik van Wollfs kledingzaak aan De Bleek zal worden vervangen door een trans parant. Dit z\jn de gemeente Ven ray, Amro Projektontwikkeling en de eigenaar van deze vryetydskle- dingzaak overeengekomen. Ruim een halfjaar geleden, in no vember 1990, deden de overige win keliers van De Bleek hun beklag by Amro Poijektontwikkeling. Zy spraken over een 'verkrachting' van dit mooie plan. Men liet dit zelfs vergezeld gaan met een folder van de Venrayse rolluikenfirma Vera, die met een transparant rol luik op de markt was gekomen, dat volkomen braakveilig was. Sindsdien heeft uitvoerig overleg plaatsgevonden tussen de eerder genoemde partijen. Dichte rollui ken nyn nl. in het Venrayse winkel centrum niet gewenst. De winkel straten mogen 's avonds niets van hun aantrekkelykheid verliezen. Uit het overleg bleek dat bij de aan vraag van de bouwvergunning wel degelyk was aangegeven dat hier een dicht rolluik zou komen. De ge meente had dit over het hoofd ge zien terwyl de huurder van dit pand hierover geen overleg had ge pleegd met de verhuurder, zynde Amro Projektontwikkeling. Uitein delijk zyn de partyen overeen gekomen dat de dichte rolluiken worden vervangen door rolluiken die het zicht op de etalage voor slechts 20% belemmeren. De finan ciële gevolgen zullen door alle drie partyen worden gedragen. Op maandag ljuli a.s. zal in een korte plechtigheid op het politiebu reau het officiële startsein worden gegeven van het BPS-systeem waar mee het politiekorps verder geauto matiseerd wordt Het zal dan mogelijk zijn op een beter en ver antwoorde wijze gegevens vast te leggen. Ook zal op snelle wijze in zicht worden verkregen als er b.v. een aangifte is gedaan van verlies van voorwerpen en goederen. Als deze worden teruggevonden, kan dat sneller aan de verliezer worden medegedeeld. Ook als er aangifte wordt gedaan dan kan op een snelle wijze proces verbaal worden opgemaakt Alle leden van het korps hebben een kursus gevolgd om met de com puter te gaan werken. De automati sering zal niet alleen werkbesparen gaan werken maar ook veel over zichtelijker. Wie de officiële start gaat geven is op dit moment nog niet te zeggen. De korpsbeheerder zou dat eigenlijk moeten doen maar omdat Venray op die datum burgemeesterloos is, is nog niet ze ker of de loco-burgemeester mevr. Hoppenreijs-de Loo dit gaat doen of de korpschef commissaris G. Den Teuling. De start vindt plaats om 15.00 uur. De examens zijn weer achter de rug. Voor sommigen waren ze suk- sesvol, anderen zat het tegen. Als je gezakt bent voor je examen in 1 of meer vakken, kun je voor een her kansing vanaf september terecht by het Dag/Avondcollege "Venlo'. Je hoeft dan alleen in die vakken op nieuw examen af te leggen, die je niet hebt gehaald. Dat kan op Mavo, Havo, Vwo of Meao-niveau. Ook bestaat de mogelijkheid om by het Dag/Avondcollege in één jaar je volledige Vwo- of Meao-diploma te halen. Je moet dan wel 18 jaar of ouder zyn. De lessen worden 's avonds (Mavo, Havo, Vwo, Meao) of overdag (1-jarige Dag-Meao en Gefaseerde Dag-Meao) gegeven in het gebouw van het Dag/Avondcollege. Vraag de brochure aan voor meer informatie over kosten en vereiste vooropleiding: Dag/Avondcollege "Venlo', Hogeweg 26, 5911 EB Venlo, tel. 077-510044 ('s morgens tydens kantooruren en maandag-, dinsdag en donderdagavond tussen 18.00 en 22.00 uur). Diefstal vlaggen Twee reklamevlaggen die aan vlaggenmasten van een konstruk- tiebedrijf aan de Hulst hingen, wa- ïen ontveemd. De verzamelaar had kennelijk die reklamevlaggen nog niet in zjjn verzameling. Sportschoenen ontvreemd Uit het kleedlokaal van het ge meentelijk zwembad werden ten nadele van een 26-jarige inwoner sportschoenen met een waarde van f200,- ontvreemd. Wie geïnteresseerd is in het aan bod van het LCB kan dagelyks bel len met Peter v.d. Oever, telefoon 04780-87500. De negentien kur sisten, die deze maand de kursus hebben afgerond, werken nu er gens in een metaalbedrijf in de regio... Gisteravond presenteerde de ge meente haar nieuwe plan met be trekking tot de aanpassing van het Schouwburgplein en Hensenius- plein. Veel omwonenden en andere belangstellenden namen kennis van het voornemen van de gemeen te om de twee pleinen qua indeling en qua funktie grondig aan te pak ken. Parkeren zal op beide pleinen verleden tijd zyn. Ook wil de ge meente de auto zoveel mogelyk we ren, al moet er voor aanwonenden de mogelykheid blyven om thuis te komen en moet bevoorradend ver keer by de bedryven kunnen blij ven komen. Verder komt uit de plannen naar voren dat de pleinen een aantrekkelyke gebruiks- en verblyfsfunktie moeten krygen. PLANNEN Plannen om het Schouwburg plein aan te passen stammen al van enkele jaren geleden. Door de fi nanciële positie van de gemeente moesten er echter andere prioritei ten gesteld worden en verdwenen de plannen naar de achtergrond. Nu het Venrayse centrum de afgelo pen jaren een grote metamorfose heeft ondergaan, is het logisch dat nu ook beide pleinen in het zuiden van het centrum worden aangepast. INDELING De nieuwe indeling van beide pleinen is er op gericht dat er zo veel mogelijk een ruimtelyk idee ontstaat. Bovendien is er, door mid del van een groenpartij, een duide- lijk afscheiding gemaakt tussen het Schouwburgplein en het Hense- niusplein. De pleinen krygen hoofdzakelijk een rekreatieve funk tie toebedeeld. Zo zijn er in de teke ning diverse terrassen aangegeven, evenals een podium, een kiosk en een aantal zitbanken. Ook is met de indeling rekening gehouden met de wekelykse markt en met de jaar lijkse kermis. AUTOVERKEER Het toebedelen van deze rekrea tieve funktie aan de pleinen zal ten koste gaan van het autoverkeer. In wezen wordt er van uit gegaan dat autoverkeer niet mogelyk zal zyn. Wel zal er een uitzondering ge maakt moeten worden voor aanwo nenden en bevoorradend verkeer. De hele verkeerscirculatie zal hierdoor gewijzigd worden. Auto verkeer komende vanuit de Paters- straat zal niet meer linksaf het Henseniusplein op kunnen. Dit wordt rechtsaf via de Poststraat weer uit het centrum geleid. Omwo nenden en bevoorradend verkeer zal aan de zuidzyde wel via de Hen- seniusstraat het Henseniusplein kunnen bereiken. Hiervoor zal de ryrichting in de Henseniusstraat moeten worden omgekeerd. Dit ver keer zal het Henseniusplein alleen via de Leeuwstraat kunnen ver laten. Autoverkeer dat via de Kempweg het plein nadert kan alleen linksaf de Merseloseweg op. Voor omwo nenden en bevoorradend verkeer is er dan de mogelykheid om voor de schouwburg langs naar de School straat te ryden. Daar moet men een keuze maken, linksaf naar het noorden of rechtsaf naar het zui den. In het laatste geval wordt het verkeer dan weer via de Leeuw straat weggeleid. Ook verkeer dat vanaf de Merselo seweg komt, kan voor de schouw burg langs. Ook zal dit verkeer rechtsaf de Kempweg op kunnen ryden, om achter Albert Heijn links af het Gouden Leeuwterrein op te kunnen ryden. Overigens zal de aansluiting van het straatje voor de schouwburg op de Schoolstraat waarschyniyk anders worden zoals die op de tekening is aangegeven. Wel is in de plannen al rekening ge houden met de mogelijke uitbrei ding van de schouwburg. PARKEREN Parkeren zal op beide pleinen tot het verleden gaan behoren. Hier mee zullen ruim vyftig parkeer plaatsen verloren gaan. Wel zullen er in de naby heid van de Rabobank zeven parkeerplaatsen worden ge- kreëerd, waar alleen kort parkeren mogelyk zal zyn. De gemeente wil het parkeren op de beide pleinen laten vervallen om zo onduidelyke en rommelige situaties, zoals dat met het parkeren op de Grote Markt is, voorkomen. FIETSERS EN VOETGANGERS Fietsen en voetgangers krygen dus alle ruimte op het Schouwburg plein en het Henseniusplein. Het fietspad op het Henseniusplein. dat nu nog aan de noordzijde van het plein ligt, zal verlegd worden naar het zuiden van het plein. Fietsers vanuit de Patersstraat en de Post straat zullen hierover naar de Schoolstraat geleid worden van waar ze alle kanten op kunnen. Wel is er in de plannen rekening mee gehouden dat er zo min moge lijk konfliktsituaties ontstaan tus sen fietsers en voetgangers. Er zullen op diverse plaatsen 'obsta kels' worden geplaatst zodat fietsers geen afkortingen over het voetgan gersgebied kunnen nemen. Een voorbeeld daarvan is de hoek Grotestraat-Henseniusplein. Daar is een groenstrook gepland, gevolgd door een fietsenstalling. Hierdoor wordt het de fietser onmogelijk ge maakt om langs het noorden van het plein naar de Schoolstraat te fietsen. In de plannen is ook gedacht aan de overlast, die fietsen in het voetgangersgebied (Grotestraat) vor men. By de ingang van de Grote straat kunnen 120 fietsen gestald i worden. Ook zyn er fietsenstallin gen gepland nabij de schouwburg, zowel aan de zyde van de Merselose weg als aan de zyde van de School straat. VRAGEN De eerste vragen die hierby opko men zijn o.a.: Hoe wordt er een splitsing gemaakt tussen bestem mingsverkeer (omwonenden, leve ranciers) en het overige verkeer"? Hoe wordt het verlies van ruim 50 parkeerplaatsen opgevangen? en. Hoe ziet het financiële plaatje er uit? 'Het projekt staat of valt met de fi nanciële bydrage van de provincie', aldus wethouder Kersten. "Als wy daar een goed plan presenteren, zal de provincie byspringen'. De ge meente richt zich vooral op de ekonomische subsidies van de pro vincie. 'Als wy kunnen aantonen dat dit plan, dat precies in de koop- en regiofunktie van Venray valt, een ekonomische versterking voor het Venrayse winkelcentrum bete kent, dan zal de provincie met subsidies komen'. Een andere mo gelykheid die de gemeente heeft is aanspraak doen op de stads- en dorpsvemieuwingssubsidie van de provincie. 'Bevoorrading van de winkels moet goed kunnen gebeuren. Dat is een onontkoombaar gegeven', meent de wethouder. Volgens hem moeten de mensen die er wonen ook hun woning kunnen bereiken. 'Dit betekent dat de routes voor auto's open moeten blyven. Door het parkeren op de pleinen uit te sluiten voorkomen we al een hoop onnodige verkeersbewegingen. Het zyn die verkeersbewegingen die het centrum een rommelig geheel geeft. Overigens is het zo dat ook el ders in den lande de auto steeds meer uit het centrum geweerd wordt'. Volgens wethouder Kersten zal er voor het parkeren op de par keerplaatsen by woningen vergun ningen moeten worden uitgegeven. Strenge kontrole. door middel van byvoorbeeld parkeerwachters, moe ten de overige auto's uit het cen trum weren. De 'parkeerwachter' vormt overigens nog steeds een on derwerp van studie binnen het ge meentehuis. 'Het verdwynen van ruim vyftig parkeerplaatsen moet niet zo gedra matiseerd worden' vindt de wet houder. 'Als we kyken naar het parkeerterrein aan de Hoender- straat moeten we konstateren dat dit vaak leeg staat terwijl iedereen elders door het centrum rydt, op zoek naar een plaatsje'. Dat neemt volgens de wethouder niet weg dat voor een goede ontsluiting van de rand van het centrum moet worden gezorgd, evenals voor goede par keervoorzieningen. En volgens de wethouder zou het geen kwaad kunnen als mensen eens wat meer met de fiets naar het centrum komen... Op 14 maart jl. werd tydens een suksesvolle oprichtingsvergadering de 'Federatie Venrayse Zaalvoetbal verenigingen' opgericht Deze federatie heeft zich tot doel gesteld, de belangen te behartigen van de in de gemeente Venray ge vestigde zaalvoetbalverenigingen en van de zaalvoetbalsport in deze gemeente in het algemeen. Dit tracht zy te bereiken door het be vorderen van de onderlinge ban den en door het openen van overleg met andere verenigingen en met di verse instanties. Zo zijn de eerste kontakten met oa. de gemeente Venray en de KNVB afd. Limburg reeds gelegd. Het merendeel van de Venrayse zaalvoetbalverenigingen heeft zich reeds by de federatie aangesloten. Dit betekent dat deze federatie zo'n 300 aktieve zaal voetballers verte- genwoordigs. Op donderdag 27 juni 1991 zal de eerste Algemene Ledenvergadering van de Federatie plaatsvinden, in de kantine van sporthal De Wetteling te Venray, aanvang 20.00 uur. Mochten er nog zaalvoetbalver enigingen zyn, aangesloten by de KNVB, die geïnteresseerd zyn in toetreding tot deze federatie, dan zijn ook zy van harte welkom op de ze vergadering. Dood schaap Zondagmiddag kwam bij de poli tie een melding binnen van wande laars die in de Loobeek in Smakt een dood kalf hadden zien dryven. De politie kon echter geen dood kalf ontdekken, wel delen van een geslacht schaap. Er kon niet wor den vastgesteld waar het schaap geslacht zou zyn en of dit van diefstal afkomstig was. De resten zijn door personeel van de gemeen te opgeruimd. A.s. zaterdag. 22 juni. wordt in het kader van de Havenfeesten Wanssum een wandeltocht georga niseerd vanaf de feesttent naby de jachthaven. In goede samenwer king met een aantal industriële vestigingen aan de haven is een tocht met opdrachten uitgezet Door de bedryven worden de poorten geopend tussen 11.00 en 15.00 uur en iedereen kan op deze wyze kennismaken met datgene wat door de ondernemers is gereali seerd. De bedryven hebben graag aan dit programma meegewerkt. Men is tevreden zich op deze wyze aan het publiek te kunnen pre senteren. Inschryving vindt plaats van 11.00 tot 13.30 uur in de feesttent naby de jachthaven. Aan deze oriëntatietocht zyn geen kosten verbonden. Er worden pryzen beschikbaar gesteld aan de meest oplettende deelnemers. Maak gebruik van de gelegenheid om te zien wat in al die bedryven gebeurt!

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5