PEEL EN MAAS enrayse levensweg van burgemeester Defesche gemarkeerd met mijlpalen TJeeld krijgt na restauratie fleer een ereplaats in Venray Eerste Wijkvereniging Leunen viert 20-jarig bestaan VERMIST Blaaskapel Castenray naar Duitsland PEEL EN MAAS ALLE MERKEN VERF ONDER EEN DAK! EN DE MEESTE TEGEN BODEM PRIJZEN ÜJ De Gouden Leeuw terug van weggeweest... PONDERDAG 13 JUNI 1991 Nr. 24 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De Eerste Wykvereniging Leunen (EWL) bestaat dit jaar 20 jaar. De EWL werd opgericht op 13 mei 1971. Enkele leden van de toenmali ge Dorpsraad slaagden erin om een aantal enthousiastelingen by el kaar te krijgen die de basis vorm den voor een buurtvereniging. De 'wyk' die by de start al 62 gezinnen is in Ven ray rijst de vraag: waar komt het te staan? (of liever gezegd: te liggen). Op zyn oude plaats, de te genwoordige 'Henseniusstate' ofte wel het appartementengebouw 'De Gouden Leeuw' (boven het poortje naast Leen Bakker)? Op het te reno veren Schouwburgplein of Hense- niusplein? Het antwoord zal moeten worden gegeven in overleg met de voormalige eigenaar, de schenkers, de Stichting en het ge meentebestuur. VRIJDAGMIDDAG ONTHULLING Vrydag en zaterdag, tijdens de winkeliersaktie Vive mon Père zal de gouden leeuw tentoongesteld worden tegen de gevel van restau rant Lion d'Or aan de Schoolstraat in het oude dekor van het voormali ge Hotel De Gouden Leeuw, dat destyds werd gebruikt by het 100-jarig bestaan van Euterpe. Om dat de leeuw nog gerestaureerd moet worden (het dier is nu goud kleurig geschilderd, doch moet voorzien worden van een bladgoud laag en op een console geplaatst worden), wordt er een aktie aan ver bonden. Vrijdagmiddag om twee uur zal de laatste huishoudster van de familie Janssen, Doortje van de Gouden Leeuw, het beeld onthul len, waarna het publiek tot 22.00 uur en de volgende dag van 12 tot 18 uur de gelegenheid krygt, tegen betaling van minstens één gulden, het gewicht te raden. Degenen die het juiste gewicht raden, of dicht daarbij in de buurt zijn, kunnen een van de drie uitgeloofde diners voor twee personen winnen. Deze diners werden aangeboden door de heren G. Bakens (De Kooi, Wan- ssum), P. Jacobs (Buitenlust) en M. Stoks (Lion d'Or). door de Try nesstraat, BoodenstraaL Van Megenstraat en Vullingsstraat. Hoewel de financiële middelen in het begin beperkt waren wist men toch een voor elk wat wils program ma te brengen. In 1975 werd de EWL uitgebreid met Weth. Reintjesstraat, Mr. de Haanstraat, Loenerveld en Steegse Peelweg. Mede door deze uitbrei ding, later gevolgd door Sparveld, Rondeveld en Urbanusweg, ont stond een bloeiende vereniging die allerlei aktiviteiten organiseerde waardoor de onderlinge band van de buurtbewoners werd verstevigd. Belangrijkste bronnen van in komsten zyn wel het maandelyks ophalen van oud papier en de tradi tionele verkoop van kerstbomen. Vaste programmapunten zyn oa. de carnavalsbals, de kaartavond, oriëntatietochten, zwem- en spel- lendag en het kinderuitstapje naar de speeltuin in Wanroy op kermis- dinsdag. In samenwerking met een lustrumwerkgroep heeft het be stuur ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan een aantal aktivi teiten georganiseerd. Gestart wordt vrydag 14 juni met een disco-avond in De Herberg voor de kinderen vanaf groep 7 t/m 16 jaar. Zaterdag 15 juni wordt het feest programma voortgezet met een H. Mis om 19.00 uur. Aansluitend vindt in zaal Mariens een gezellige avond plaats die muzikaal wordt op geluisterd door het amusements orkest Cobra. Zaterdag 22 juni wordt een spe ciale 'kinderdag' georganiseerd. De kleine kinderen (t/m groep 2) kun nen zich 's morgens in gemeen schapshuis De Brink vermaken met allerlei spellen, straattekenen en kleuren. De groteren (t/m groep 6) trekken naar he bos waar ze wor den bezig gehouden met het bou wen van een wigwam, spellen en speurtochten, 's Middags is er om 14.00 uur in De Brink een speciale voorstelling van 'Clown Malle Mat' die toegankelyk is voor alle kinde ren van Leunen. De entreeprijs voor niet-leden is ƒ2,50 met inbe grip van een konsumptie. Wie heeft onze poes gezien? Een zwarte kater met wit befje (keel-driehoekje). Hij draagt 'n rood suêde halsbandje met naam-kokertje. Vermist sinds woensdag 5-6 j.l. Laatst ge zien in Venray/Westeinde (Etnalaan-Brennerlaan). Wij missen hem erg. Hoge beloning voor inlichtin gen over zijn verblijfplaats (dood of levend). Bel s.v.p. fam. Lemmen, tel. 04780-83143. Komend weekend. 15 en 16 juni, zal de Castenrayse blaaskapel 'De Bergtaler Musikanten' een bezoek brengen aan het plaatsje Rodt in Duitsland (in de buurt van Trier). Op een groots opgezet feest ter gele genheid van het 100-jarig bestaan van de plaatselyke brandweer van Rodt e.a, zullen de Castenrayse mu zikanten een tweetal optredens ver zorgen. Naast de populaire Tsjechische blaasmuziek maakt ook het gouwe ouwe Egerlander-repertoire een be langrijk deel uit van hun pro gramma. Voor de vijftien Bergtaler Musi kanten (met een gemiddelde leef- tyd van 24 jaar en liefst zeven vrouwelijke blazers, een uniek ge zelschap) vormt het bezoek aan Rodt het hoogtepunt van een bewo gen seizoen. 'n abonnement waard «ORP/IIIVT Paterslaan 7 Venray Telefoon 04780-82810 Nu bestaat er sinds jaar en dag in Venray een 'Stamtafel' onder de naam 'VAAT 69', welke afkorting staat voor 'VrydagAovond Aldehoer Toffel'. In het voormalige restaurant Vlakwater had dit illustere gezel schap een eigen eikenhouten tafel waarop in koperen plaatjes de na men van de leden stonden vermeld. Deze stamtafel werd uit de vlam men van Vlakwater gered, maar heeft nog geen nieuwe plaats kun nen vinden. "VAAT 69' raakte aan het zwerven en kwam via Restau rant Buitenlust in het nieuwe restaurant Lion d'Or aan de Schoolstraat terecht De stamtafel leden boden spontaan aan het vol tallige aankoopbedrag op tafel te leggen. En zo is het gekomen, dat Karei Janssen zondagmiddag de gouden leeuw vanuit zyn laatste verblijfplaats weer in Venray kon brengen en tonen aan de leden van de stichting en de sponsorende Stamtafel Vaat 69 (zie foto). NIEUWE PLAATS? Nu het bekende beeld weer terug Op de foto uln.r. Theo Michiels, Ka- rel Janssen, Geert Bakens, Sjeng Zanders, Rien Rats, Huub Kroon en Theo Stevens. Het 8e lid van de club, Dick Min, was door omstandighe den afwezig. s een tyd geweest, dat het af- 1 van een Venrayse burge er gevierd werd met een ireid programma, dat steevast Cmet een Plechtige Gezongen -met-drie-heren in de Grote Schoolkinderen brachten ^^en zanghulde, het gehele ver- Ha ïgsleven kwam op de been om voor het laatst aan de schei- magistraat want düt was urgemeester in vroeger jaren manifesteren. Er kwam een aan te pas om de burge ter een laatste rit door zyn ente te laten maken en zwart te en hooggehoede notabelen n zich uit om in zwaar gezwol- lal de ongetwyfeld altijd goede teiten van de vertrekkende ïmeester onder woorden te jen'. gemeester mr. HJ.M. Defe- neemt afscheid op een eigen- manier. Geen uitgebreid irogramma, maar gewoon op ftg 21 juni om 11.00 uur met ecumenische dienst in de Gro- •k; met 's middags een bfjzon- raadsvergadering en daarna penbare afscheidsreceptie. De evoren is ér een afscheidsbij- omst in de burgerzaal van het luis voor alle (oud)medewerk- is dan het hele programma, burgemeesters ruim yfejarige Venrayse ambtsperio- >rdt afgesloten. MIJLPALEN ugkykend op de officieel op 16 ari 1976 begonnen ambtsperi- an mr. H.J.M. Defesche, waar- worden geholpen door oude ingen van 'Peel en Maas', dan we, dat de Venrayse weg, die hy tm vyftien jaar heeft afgelegd, rkeerd wordt door vele myipa- TJrote en kleine gebeurtenis- zfjn naam onverbre- verbonden blyft Even brekelyk als zyn voetsporen, or eeuwig by de pomp op de [Markt in de bestrating zyn legd. denken wy niet in de eerste aan de vele lindes, die hij in op der jaren namens H.M. de ïgin op revers of japonnen mogen spelden; niet aan zyn ïzigheid by openingen, a, gouden en diamanten hu- Bfeesten, sportieve gebeurte- 1 e.d. maar meer aan het werk' zoals byvoorbeeld aan _feeni«g van de Muziekschool; van het tot raadhuis omgebouwde klooster 'Jerusalem'; het nieuwe po litiebureau; aan grote bouwprojek- ten, zoals Veltum II, Westeinde, Kulut II, winkelcentrum Markthof en De Bleek om zomaar een greep te doen in belangryke zaken, die onder zyn bestuur tot stand zyn ge komen. Erg onvolledig weliswaar, maar misschien wordt het by het verder doorbladeren van de oude edities van Peel en Maas vanzelf wat vollediger. GOEDE TIJDEN SLECHTE TIJDEN De film over het leven van burge meester Defesche, die by het aan- eenrygen van feiten en feitjes geleidelijk ontstaat, zou om even plagiaat te plegen, de titel: 'Goede tyden, slechte tyden' mogen heten. De (korte) goede tyden van de laat ste zeventigerjaren, de slechte van de tachtiger jaren en de twee eerste van de negentiger jaren, met als dieptepunt de Artikel-12-status van een op de rand van de financiële af grond hangende gemeente. Over de schuldvraag hebben de raadsleden zich onlangs uitgesproken, door de hand ridderlyk in eigen boezem te steken. Hadden ze ddt maar gedaan, toen bekend werd, dat burgemees ter Defesche op 1 juli van de VUT- regeling gebruik ging maken... Want wat toen (misschien té) spon- I taan werd gezegd, had beter niet ge zegd kunnen worden. Slechte tyden ook, toen Venray in het middelpunt van 'milieu-schan dalen' kwam te staan. Radio, televi sie en schryvende pers uit binnen- en buitenland belaagden Venrays eerste burger omdat honderd koei en op een weiland by de voormalige stortplaats gestorven zouden zyn als gevolg van vergiftiging. Een be schuldigende vinger naar een Ven rays bedryf, dat dat alles zou hebben veroorzaakt. Aktievoeren tegen de gemeente; Qen "bezetting' van het gemeente huis; ontevreden klanten van socia le zaken, dat hoorde er allemaal by. En dan de kwestie van die verma- ledyde kruisraketten, die op de sla pende basis De Peel zouden worden geplaatst waarby de burgemeester principieel een niet door iedereen gewaardeerd standpunt innam. Ach ja, óók aan die 'slechte tyden' mag worden herinnerd. Ze horen nu eenmaal óók tot het leven van een burgemeester. PORTRET Zou men het geschreven portret van burgemeester H. Defesche moe ten schilderen, dan zou hy tevoor- schyn komen als ras-echte Maas trichtenaar, die in zyn Venrayse jaren zyn aard niet heeft verloo chend. Immer vriendeiyk en be- minnelyk en vaderiyk, zoals een burgemeester behoort te zyn. Eens per jaar had hy de kans de nu een maal by zyn ambt behorende 'vor- meiykheid' te laten vallen. Dat was by de installatie van de carna valsprinsen. Dan ontpopte hy zich als een ware buutreedner, die het klaarspeelde de overvolle burger zaal 'plat' te krygen. Als voorzitter van de gemeente raad leidde hy de vergaderingen met straffe hand, waarby hy toch iedereen de kans gaf om voor zyn mening uit te komen; doch stand vastig by het verdedigen van het collegiaal standpunt van burge meester en wethouders. Een soepe le bestuurder, voor wie het niet nodig was 'uit zyn slof te schieten'. Een bestraffende blik over zyn bril, met een ietwat gebogen hoofd, was voldoende. MEVROUW DEFESCHE Niet vergeten mag worden, dat behalve burgemeester Defesche, ook zyn echtgenote, mevrouw P. Defesche-Derks, Venray gaat ver laten. Ook zy laat en zeker niet alleen als burgemeestersvrouwe een onvergeteiyke indruk in Ven ray achter, al zyn die niet zo tastbaar als de afdrukken van de voeten van haar man op de Grote Markt Zy leefde met het wel en wee van haar man mee, dat is zeker. Maar dikwyis ongemerkt deed zy veel voor de gemeenschap. Haar be schermvrouw-schap van de schut- tery t Zandakker St Jan was voor iedereen zichtbaar. Maar onzicht baar was, wanneer zy als een echte moeder en dat tekende haar de helpende hand bood, wanneer dat nodig was. Haar bewogenheid met b.v. de Derde Wereld toonde zy, toen zy zeker niet als vrouw van de burgemeester mee ging wer ken aan het bewustwordingsproces ontwikkelingssamenwerking. Vrouwen van scheidende burge meesters worden ge makke Lijk ver geten. Maar mevrouw Defesche komt ook een kompliment en een dankwoord toe voor de altyd be scheiden en vriendeiyke wyze waarop zy zich in Venray heeft op gesteld. (wordt vervolgd) jtien omzwerving door Noord- IriSit en Limburg is het beeld le Gouden Leeuw na ruim ig jaar terug in Venray. Het dat de jaren heeft getrot- als 'boegbeeld' van het ge inige hotel van de familie Jnqaen aan het Henseniusplein, <e mi na de sloop van het hotel RopO» geruisloos Venray. P^tlagmiddag om 1 uur werd tra's^oia hH oude brouwery Leeuwstraat door de vin- imew«~»i Janssen en Theo Mi- overgedragen aan de leden stamtafel 'VAAT '69', die hebben teruggekocht beurt droegen zy het aan de 'Stichting Cul- die er naar streeft het de Gouden Leeuw weer plaats in Venray te Aan de geschiedenis van dit 'stulye gezicht van Venray van vroe ger' is in de loop van de afgelopen maanden een bladzyde toegevoegd. Het begon toen Karei Janssen en Theo Michiels de overtuiging in zich voelden opkomen, dat de-gou den leeuw weer terug moest komen in Venray, waar hy zo lang boven de ingang van Hotel de Gouden Leeuw had gelegen om met een waakzaam oog de komende en gaande gasten te bekijken. Aanleiding was onge twyfeld een artikel in dit blad, waarin Jac Laurensse de geschiede nis van Venrays oudste hotel en brouwery nog eens aan de vergetel heid ontrukte. Maar .de levensgrote vraag was, waar het gouden dier was gebleven. Er werd gezocht in oude jaargangen van 'Peel en Maas', gebeld met en geschreven naar de erven van de familie Janssen van de Gouden Leeuw, totdat uiteindeiyk het spoor werd gevonden. De nieuwe eigenaar was bereid de leeuw te verkopen, maar onder de strenge voorwaarde, dat het beeld weer temidden van de Venrayse bevolking kwam te staan en nooit in particuliere handen zal vallen. Het beeld zal te eeuwigen da ge eigendom van de Venrayse ge meenschap biyven. STICHTING EN SPONSOR Er werd een stichting in het leven geroepen onder de naam 'Stichting Cultuurgoed', die aan de voorwaar de van de verkoper zou voldoen. Hierin hebben zitting de heren Ka- rel Janssen, Theo Michiels, Sjef Keyzers (penningmeester) en Piet Hermans. Hun eerste zorg was om het geld byeen te krygen voor de aankoop.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 3