%niek lustrumprogramma met veel 9 internationale topvoorstellingen Een Venrays huisje in Peru >ree 50% korting VW-Kever cabrioletten komen in Noord-Limburg Stoppen met zingen? Kom nou! Aktie om trottoirs vrij van obstakels te houden keyboarddemonstratie alle witte tassen Streekschouwburg Venray 25 jaar PEEL EN MAAS Donderdag 6 juni - Pagina 13 - Pa£L EN MAAS a.s. zaterdag de nieuwe Yamaha PSR 6700 wordt gedemonstreerd door Peter Baartmans Patersstraat 8 - tel. 86246 ►muziekinstrumenten WEEKAANBIEDING VAN CAPRETTO Grote Markt 13 Venray pKauwelijks is het programma van de Venrayse Streekschouwburg f\rschenen of direkteur Romain Cattoir mag konstateren, dat hij met n lustrumprogramma midden in de roos heeft geschoten. Want nu »ds staat op zyn kantoor de telefoon niet stil, omdat velen beslist niet laat willen zijn met het reserveren voor een van de bijzonder goede Drstellingen, die hij voor het nieuwe seizoen op het programma heeft plaatst. e Venrayse schouwburg bestaat dit jaar '25 jaar en dat wordt gevierd t een jubileumprogramma, dat meer dan ambitieus is en dat de ver- ijking met elke grote stad glansrijk kan doorstaan. 'Iedere voorstel- g moet iets feestelijks uitstralen' zegt Romain Cattoir. En wanneer [en het programma bekijkt, dan is hy daar zeker in geslaagd. 'BROADWAY IN VENRAY' let lustrumprogramma heeft als dertitel 'Broadway in Venray' eegekregen. Een weidse titel, die isschien een beetje te hoog gegre- n lijkt? Broadway staat immers lor de top op theatergebied. Maar ch, wat de Venrayse schouwburg het nieuwe (jubileum) seizoen «ft te bieden, is op alle gebied een pper. Niet minder dan acht lektakulaire musical-produkties, laronder twee formidabele houwspelen, rechtstreeks uit •w York worden maar even op de anken van de Venrayse schouw- irg gezet. Dus de ondertitel is te- icht: Broadway in Venray. Een ïiek lustrumprogramma met veel ternationale topvoorstellingen. De twee allergrootste produk- es komen uit eigen land. ANDRE AN DUIN komt met een uiterst DStbare en spetterende musical- vue, die iedere verbeelding tart. atzelfde kan gezegd worden van e nieuwe musical REVUE RE- UE van en met Jos Brink. Ook t is een byzonder groots opge- :tte show met een weelde aan ekors en kostuums. Beide pro- ukties behoren tot de aller zotste die in 25 jaar op het odium van de Beejekurf konden MUSICALS Maar er is veel meer. Josefine is in nieuwe musical van en door de lakers van 'A night at the Cotton ub'. In de voorafgaande jaren was spetterende show een van de Dogtepunten, maar deze musical indom de beroemde Josefine Ba- t, moet dat alles gaan overtreffen. :hov is een musical van Robert g met in de hoofdrol Boude- (jn de Groot. In Duitsland werd musical reeds met overweldi- ind sukses op het toneel gebracht. Nederland kon men slechts ge- eten van de CD rondom deze mu- cal. Nu dus eindelijk op de anken in Venray! Anatevka is een musical die ja- in geleden tot de absolute toppers ehoorde. De nieuwe versie door et ballet van Vlaanderen zal deze bitterende voorstelling nieuwe ans geven en daardoor een avond in topniveau garanderen. Jeans 3 het vervolg op twee eerdere musi- ïls. De première heeft inmiddels laatsgevonden en het is zeker, dat it de twee eerste versies ver over- eft Een ander hoogtepunt van eleer is Hair. Deze musical heeft og niets aan spontaniteit in vitali- iit ingeboet. Het is een uitvoering oor een gezelschap uit New York n zo krygt men dus in Venray mu- ical op Broadwayniveau. Eveneens it New York de zelden in Europa pgevoerde musical Oklahoma. Dit mdat zoveel gevraagd wordt van de nuzikanten en dansers, dat alleen Imerikanen in staat zijn zoiets op let toneel te zetten. Meel m>n& UIT OOST-EUROPA Zyn bovengenoemde voorstellin- [en vooral bedoeld om een heel breed publiek te overdonderen en een feestelyke avond te bezorgen, cultureel is de direktie weer voor een groot deel de voorstellingen gaan halen in Oost-Europa. Cosi Fan Tutte is een opera van Mozart door de Opera Kamaralna uit Warschau. Een voorstelling voor fijnproevers, vooral door het schit terende solistenwerk die de kracht van deze opera uitmaakt Eveneens uit Polen komt de opera van Kra- kau. Dit fameuze gezelschap brengt Cavalleria Rusticana en Paljas. De ze kombinatie is door de twee bezet tingen uiterst kostbaar en wordt daarom zelden in Nederland ge bracht. In tegenstelling tot Cosi Fm Tutte is Cavalleria Rusticana een groots opgezette uitvoering. Er wer ken meer dan 120 artiesten aan mee. Uit de USSR en wel uit Vilnius Li- touen komt het allerpopulairste ballet Het Zwanenmeer. Muziek en dans wedijveren met de pracht en praal van deze sprakeloosmakende produktie. Vilnius staat met Mos kou en Leningrad op balletgebied aan de top in de USSR. Een derde Poolse produktie van uitzonderlijk formaat is Maske in blau door het operettentheater Warschau. Dit ge zelschap komt voor het eerst naar Nederland en is slechts vergelijk baar met de operettentheaters uit Wenen. Hier krygt men operette te zien zoals dat in West-Europa nau welijks denkbaar is. Ook weer meer dan 120 medewerkenden, die zor gen voor een sprankelende onver getelijke avond. NEDERLANDSE PRODUKTIES Maar ook uit Nederland komen er belangrijke produkties. We noemen De Notenkraker eveneens een Tsjaikovski ballet. Dit wordt uitge voerd door het Scapino-ballet, dat nu met een vernieuwde versie voor een feeërieke voorstelling zorgt. Scapino komt ook nog met een ge varieerd balletprogramma. De Hoofdstadoperette brengt een ver nieuwde versie van Die Czardas- furstin. Zoals altyd een goedverzorgde avond. MUZIEK Bij de muziek vallen twee concer ten in de meesterserie op. De be roemde pianist uit Leningrad Vladimir Mischuk geeft een reci tal. Geen muziekliefhebber mag dit missen. Datzelfde geldt voor het Strijkkwartet uit Kiev USSR. Muzi kaliteit van eer» niveau, zoals we vo rig seizoen met het Silezisch strijkkwartet mochten beleven. Het Brabants Kamerorkest komt met twee fantastische pianisten Louis van Dyk en Pim Jacobs. Dat wordt dus dubbel feest. CABARET Op cabaretgebied altijd een sterke troef in het Venrayse pro gramma is het weer meer dan raak. Herman Fin kers, Brigitte Kaandorp, Paul van Vliet, Youp van 't Hek, Bert Visscher, Jules Deelder, Jack Spijkerman e.v.a. sieren het programma. Er kan dus weer volop gelachen worden. TONEEL Lachen kan men ook om to neelstukken van Piet Bambergen: Joost mag het weten; John Lan- ting: Vijf hoog uit het raam en de Belgische topper Pak em Stanzie en Stennis met Dennis met o.a. Hans Comelissen. Tbneel van formaat kan met bele ven in En ik dan (Henny Orri), Hoog tijd (Mary Dresselhuys, John Kraaykamp), De eenzame weg (van Arthur Schnitzler) en Toch zonde van die hoer, beiden van het Zuide lijk toneel. De Overwinnaars door het Vervolg, De knecht van twee meesters van Goldoni door het Noordelijk toneel. De wijze kater van Heyermans en de voortreffelij ke komedie van Noel Coward Priva te lives met Trudy Laby en Willem Nyholt. Daarmee heeft Venray weer een aantrekkelik toneelaanbod. NOG MEER! Het aanbod dit jaar is veelzijdig en breder dan in voorgaande jaren. Een 25-jarig jubileum moet uitbun dig gevierd worden en daar geeft het programma alle mogelijkheden toe. Want het eerder genoemde pro gramma is nog lang niet volledig, want we kunnen nog attenderen op Montezumas Revenge, Frank Boeyen, Miel Cools, Djazzex, Yvon- nen Keuls, Carnavalsconcert, het Zomerfestival met Paris Tango en Franeoise Larouche, Het Niet Te Vermijden Show Orkest, Flairc, Kerstcircus, De Georgiers, Naatje van de kous e.a. Kwaliteit staat héél hoog in het lustrumprogram ma. Op maat gesneden voor alle smaken en wensen. Daarnaast komt er natuurlijk ook een aantal jeugdvoorstellingen. We noemen de prachtige produktie uit Antwerpen Hans en Grietje, Wordt Vervolgd, Dancing Shoes e.a. Uiteraard weer amateurtoneel en de gebruikelijke Zondagochtend concerten. Het voorwoord van het uitvoerige programmaboekje be sluit met de woorden: 'Schouw burg betekent dit jaar feest Venray heeft haar eigen Broadway' THEATER-BEURSDAGEN Op zaterdag 8 juni van 10.00 tot 15.00 uur en op zondag 9 juni van 13.00 tot 15.00 uur worden in de schouwburg de inmiddels traditio neel geworden Theater-Beursdagen gehouden. Deze zijn bedoeld voor theaterliefhebbers, die by de sa menstelling van hun abonnement deskundig advies op prys stellen, of omdat zij graag zelf de plaatsen per vooi-stelling willen aanwyzen. Van 8 juni tot 13 september kan men ook schriftelijk bestellen. In het weekeinde van 7, 8 en 9 ju ni zal op camping De Walnoot te Oirlo het jaarlijkse kampeerweek- end van de Nederlandse VW Cabrio letclub worden gehouden. Een club, die sinds de oprichting in 1979, is uitgegroeid van een klei ne groep enthousiaste bewonde raars tot een volwassen vereniging met 600 leden. Byna alle Volkswa gen cabriolet-eigenaren in Neder land zijn hierby aangesloten. Zy probeert door het organiseren van bijeenkomsten en eenmaal per jaar een kampeerweekend op verschil lende lokaties de onderlinge kon takten te verstevigen. De vereniging heeft een grote va riatie, niet alleen wat betreft de VW Cabrio's (bouwjaren van 1952 tot 1979) maar zeker ook wat betreft de leden. Ook voor degenen die niet in het bezit van een VW Cabrio zijn, is een bezoek zeker de moeite waard. a.s. zondag 9 juni van 10.00 tot 14.00 uur. Er worden zo'n 60 tot 70 VW Cabrio's verwacht die door hun eigenaar voor een dergelijk evene ment tot in de puntjes worden ge poetst. Zondagmorgen is er een Con cours D'Elegance waarbij iedere VW Cabrio wordt beoordeeld. Aan sluitend zal dan een rondrit wor den gemaakt door een aantal Noordlimburgse dorpen met als eindpunt het gemeentehuis Venray. Oorlogstuig Tydens werkzaamheden in een tuin van een woning aan de Sta tionsweg te Oostrum. kwam oor logstuig naar boven. De deskundige van de politie stelde vast dat het om een verzameling gevaarlijk spul ging, dat na de bevrijding van Oostrum in een kuil was begraven. Omdat de woning van eigenaar ver anderde en de nieuwe eigenaar niets wist van dat oorlogstuig bleef het daar maar liggen. Deze vondst bestond uit o.a. een brisantgranaat, een brandbom, brandstoftank en een groot aantal patronen van klein kaliber. De mannen van de EOD zul len de omgeving nog afzoeken of daar nog meer oorlogstuig begra ven ligt Tydens landbouwwerkzaamhe- den op land aan de Veulensewater- weg kwam een nog zeer gevaarlijke en uiterst explosieve brisantgra naat met een doorsnede van 15 cm naar boven. B(j werkzaamheden op land aan de Veulenseweg kwam een nog in- takt zynde brisantgranaat met een doorsnede van 10,5 cm naar boven. Deze twee brisantgranaten van Duitse makelij, Nog meer auto's gestolen Met de aanhouding van een 28- jarige inwoner van Bergen en een 23-jarige inwoner van Siebenge- wald, nadat zy met een gestolen auto in Holthees werden aangehou den, heeft de politie een goede vangst gedaan. Het tweetal bekende ook in het Duitse Kleef een auto te hebben gestolen en deze na gebruik in Well in brand te hebben gesto ken. Een in Venlo gestolen auto hadden zij in Goch achtergelaten^ Zy hadden by die diefstallen hulp gekregen van een 20-jarige in-! woonster van Siebengewald en een' inwoner van Horst. Ook dat tweetal( is aangehouden, ingesloten en, voorgeleid. Zij hebben ieder voori zich bekend een aandeel te hebben.' gehad bij die autodiefstallen. In dé loop van maandag is het viertal huiswaarts gezonden, nadat van een en ander proces-verbaal was opgemaakt. 'n abonnement waard Open Tuin zondag 9 juni Zondag 9 juni is de tuin van Sup- plie/v.d. Hoff aan de Kogeldistel 28 te Venray voor publiek te bezichti gen. Deze tuin laat zien hoe je van een stadstuin toch een aantrekke lijke tuin kunt maken. De voorkant wordt benadrukt door een schitte rende rotstuin met vy verparty. In deze tuin zyn zeer vele mooie bloei ende en groene planten te bewon deren. In de achtertuin is de kollektie kuipplanten, cactussen en bladcactussen te bewonderen. Tevens is er deze dag de mogelijk heid tot het kopen van allerlei planten, waaronder zeldzame ei- gengekweekte tuinplanten. Verder worden er ook boeken te koop aan geboden. Men is welkom op zondag 9 juni van 10.00-17.00 uur. Uiteraard is de toegang gratis. Bromfietser ernstig gewond Dinsdagavond verleende een 76- jarige bestuurder van een perso nenauto afkomstig uit Baarlo op de kruising Hoenderstraat-Westsingel geen voorrang aan een over de Westsingel rijdende 17-jarige brom fietser uit Venray. By de botsing liep de bromfietsbestuurder een ge- kompliceerde beenbreuk op. Hy werd naar het ziekenhuis vervoerd. De bestuurder verklaarde de brom fiets niet te hebben opgemerkt In de 40 jaar dat hy zijn rijbewijs had. was hij nog nooit bij een verkeers ongeval betrokken geweest Twee maal brand in Leunen Maandagavond werd de hulp van de brandweer ingeroepen voor een in brand staande asfalteermachine van een wegenbouwbedryf in Leu nen. De machine was op dat mo ment in werking in de Pastoor Str(jkerstraat Het motorgedeelte van vermoedelijk door kortsluiting in brand geraakt maar de in re- kordtijd aanwezige brandweer had het vuur snel geblust Tbch liep de machine nog voor enkele duizen den guldens schade op. Dinsdagavond moest de brand weer weer naar Leunen, nu voor het blussen van een schoorsteen brand in de Enge Steeg. Daar was in een schuur, in gebruik zynde by de aldaar werkzame goudsmid, brand ontstaan. De kachel werd met hout gestookt mogelyk was een lek in de schoorsteen oorzaak van de brand, maar door tydige ontdekking en de snelle komst van de brandweer bleef hier de schade beperkt Met deze tekst op de aktieposters willen de leden van het Pastoor Kemmere Koor uit Geysteren de aandacht trekken van mensen uit Geysteren en daarbuiten om lid te worden van het koor. Ook gaan zy vanavond huis-aan-huis om leden te werven. Deze aktie moet mini maal acht mannen en zeven vrou wen opleveren om het koor te laten voortbestaan, o.l.v. de huidige diri gent Ad Voesten uit Grubbenvorst. Al by diens aantreden, ruim drie jaar geleden, merkte hy op dat er een groot gebrek aan mannenstem men bestond. Enthousiast als hy was. pastte hy het repertoire aan in de hoop dat het aantal mannen zich nog zou verdubbelen. Dat bleef ech ter uit en steeds vaker moesten mu ziekstukken door hem worden bewerkt Nu is voor Ad Voesten de tijd aangebroken om de noodklok te luiden. Als er niet minstens vijf tien mensen by komen stopt h(j met dirigeren. Het Pastoor Kemmere Koor werd opgericht in 1968 door de toenmali ge pastoor Kemmere van Geysteren. Na de eerste aarzelende b(jeen- komsten werd o.l.v. Sef Adams uit de r(jke voorraad van prachtige Onder het motto 'Houdt de stoep vry voor voetgangers' gaat de Voet gangersvereniging in de week van 8 IVm 15 juni waarschuwingen uitde len aan mensen die obstakels plaat sen op voetgangersroutes. Aanleiding voor deze aktie is dat veel voetgangers er zich regelmatig over beklagen dat zij vaak via de ry- baan moeten lopen omdat de door gang op de stoep is belemmerd. Verkeerd geparkeerde auto's vor men verreweg het grootste pro bleem. Maar ook winkeluitstal lingen. reklameborden, terrasjes en slordig gestalde fietsen zyn re gelmatig een bron van ergernis en ongemak. In de aktieweek zullen mensen, die zich schuldig maken aan het plaatsen van een obstakel op de stoep op hun eigendom, een gele waa rsch u wi ngskaart aantreffen Winkeliers en horeca-exploilanten koormuziek flink gestudeerd en met een groeiend aantal leden. De koorleden genieten van de muzika le vorderingen en proberen dat genot over te dragen op de toehoor ders. In de zeventigerjaren bereik ten ze hun hoogtepunt met kerstuitvoeringen, gastoptredens, concertreizen, etc. Wie herinnert zich niet de uitvoering van de Ko- nungsmesse van Mozart met so-, listen als Lia Ligthart, een andere keer weer met Marie-Cecile Moer- dyk of de uitvoeringen van de Zi geunerbaron van J. Straus op een boot op de Maas. Niet te vergelen Het Oude Lied. een medley van lied jes uit de oude doos met b(jbeho- rende kledy. Maar na de vette jaren komen de magere jaren en mager in de zin van ledenaantal. De 31 zingende koorleden, waarvan er overigens zes uit Venray en omgeving komen, houden donderdag 6 juni een laat ste aktie om leden te werven. Heeft u interesse, bel gerust: Ivonne Kui- per (tel. 04784-1828) of Carla Kunen (tel. 04784-2456). Stoppen met zingen? Kom nou! Word nu lid. die met hun uitstallingen voor hun zaak het leven van voetgangers zuur maken, worden door de aktie- voerders persoonlyk benaderd. Voetgangers moeten op een trot toir of stoep minimaal over een obstakelvr(je breedte van 1,50 me ter kunnen beschikken. Blinden en slechtzienden die gebruik ma ken van een witte taststok, ouders met wandelwagens en rolstoelge bruikers kunnen zich dan gemak- kelyk verplaatsen. Automobilisten die illegaal hun auto op een invalidenparkeerplaats parkeren, worden ook niet onge moeid gelaten. Zij lopen het risiko op hun voertuig een speciale gele kaart aan te treffen. Bovenal geldt voor deze parkeerovertreders de wegsleepregeling van de gemeente Venray die per 1 juni jl. van kracht is geworden. Ergens in Zuid-Amerika, in de Pe ruaanse kustvlakte, ligt een stukje land. De gelukkige eigenares is Cira Durand. Een heel bezit, 260 m2 eigen terrein. Cira Durand was ge durende de 5 jaar van het bestaan, de kokkin van mijn kindertehuis in Chaclacayo, waar 80 kinderen iedere dag opvang en eten kregen, zodat hun moeders konden gaan werken. Helaas werd dit prachtige projekt om onverklaarbare oorzaak door rebellen vernield. Cira en het overige personeel stonden op staat en vonden tot op de dag van heden geen vast werk meer. Tbch moet zij de kost verdie nen voor haar 7 kinderen, waar er onlangs nog 2 aan werden toege voegd door het overlyden op 25-jarige leeftijd van haar jongste zus. Cira zelf kreeg 11 kinderen, waaivan er 4 op jonge leeftijd over leden. Twee van haar, nu grotere, kinderen z(jn invalide. Zoon Carlos is blijvend invalide omdat hy be trokken was bij een auto-ongeluk en het geld voor de operaties, die hij had moeten ondergaan, ontbrak. Een dochter werd geopereerd aan een hersentumor, verloor daarbij haar spraakvermogen en het kon- takt met de mensen om haar heen. Ook hier ontbrak geld voor verdere behandeling. Het hele gezin werkt er aan mee om enigszins het hoofd boven water te houden. Z(j zelf heeft van tyd tot tyd enige werk huizen, de kinderen doen na school allerlei kleine karweitjes waar iets mee te verdienen valt, zo als schoenen poetsen, auto's was sen, enz. Twee jaar geleden werd dit gezin, waar intussen ook nog een dochter met haar twee kinderen by woon den, dakloos. De eigenaar wilde het huisje terug, onderhandelen was niet mogelyk... Met geweld werd het gezin op straat gezet en woonde een halfjaar onder plastic zakken tussen twee buitenmuren van een opslagplaats. Met behulp van en steun vanuit Venray vonden we voor dit gezin, en dat van haar inwonende dochter met haar kinderen,, een stukje grond met de mogelykheid tot aan sluiting op water en stroom. Met nog méér hulp vanuit Venray werden langzaam aan bouwmate rialen gekocht De fundering kon worden gelegd door een mooie gift van Comeo, het comité van St Servatius dat hulp verschaft aan Venrayse mensen en kleinere pro- jekten in de Derde Wereld. Een bijzondere vermelding voor dit be scheiden, maar zeer waardevolle projekt. is de inzet van mevr. A. Swinkels-Huisman, die door de ver koop van haar mooie handwerken ten bate van dit doel, eigenhandig al menig steentje aandroeg. Zoals men herhaaldelijk via de media kan vernemen, zyn de t(jden in Peru slechter dan ooit tevoren. Geweldige inflatie, corruptie op alle gebied en in alle gelederen, waarbij nu de cholera-epidemie; dit alles maakt miljoenen gezinnen tot slachtoffer. Hulp bieden is de be kende druppel... Toch reken ik het tot myn taak. voor zover mogelijk, een antwoord te geven op de noodkreten die my regelmatig bereiken vanuit Peru. O.a. 'mijn' bejaardenprojekt uit het Andesstacye Huaraz blyft smeken om hulp (een sociaal werkster van Caritas Peru nam (laar myn taak over). Komt daarbij de cholera- epidemie die veel slachtoffers eist. Hulp in de vorm van medicamen ten is mogelyk. óók vanuit Neder land. maar medicamenten kosten geld, en degenen waar ze voor bestemd z(jn hebben nauwelyks geld om wat voeding te kopen om te kunnen overleven in het Peru van anno '91. Myn ervaring na elf jaar werken in Peru is dat de grotere projekten nog wel aan financiële middelen kunnen komen, via de vele veelal buitenlandse organisaties, die zich hiervoor inzetten. Het zyn juist vaak individuele gevallen aan de 'onderkant' die tussen wal en schip vallen en daardoor verstoken bly- ven van elke hulp. Yknuit myn vaderland wil ik bl(j- ven trachten hier iets aan te doen. Mocht u my daarby willen helpen dan zeg ik by voorbaat namens hen 'Muchas Gratiss'. Mijn banknum mer blyft: Rabobank Venray nr. 1739.70.966 Ln.v. J.HA.M. Naus. Hanneke Naus

Peel en Maas | 1991 | | pagina 13