PEEL EN MAAS Prijswinnaars 'Tropenweek in De Bleek' Particulier initiatief niet in lapport Oranjewoud opgenomen... RJ 'Team Ysselsteyn' in internationale 24-uurs-estafetteloop BIJ VERKOOP VAN UW WONING Peuterspeelzalen in beweging Geen kinderboerderij in Vlakwatergebied? EEN HELPENDE HAND Patersstraat 17 Vonray - Tel. 04780-86958 De Stichting Peuterspeelzalen Venray beheert een viertal peu terspeelzalen, te weten peuterspeel zaal Hummeltjeshoek (Brukske), peuterspeelzaal Centrum (cen trum), peuterspeelzaal De Mieren hoop (Veltum) en peuterspeelzaal De Blokkendoos (Landweert). In to taal bezoeken wekelyks 400 peuters deze peuterspeelzalen. De kinderopvang in Nederland is sterk in ontwikkeling. De overheid heeft extra geld vrijgemaakt voor de ontwikkelingen (de zogenaamde Oortgelden). De peuterspeelzalen als kinderopvangvoorziening kun nen geen gebruik maken van dit geld. De peuterspeelzalen draaien, op de huur en scholingskosten na, geheel op de inkomsten uit de ou derbijdragenEr blijft te weinig over om de leidsters een fatsoenlijk salaris te betalen. Door de ontwik keling op de arbeidsmarkt komen er steeds meer betaalde banen voor vrouwen. U begrypt dat hierdoor het verloop onder de leidsters, wat altijd al een struikelblok vormt, toe neemt De kwaliteit van het peu terspeelzaal werk komt ernstig in gevaar! Hier komt nog bij dat in de loop van 1991 de wet op het mini mumloon zal veranderen. De Stich ting Peuterspeelzalen Venray zal alle werknemers, de leidsters, het minimumloon moeten gaan beta len. Met de huidige financiële mid delen is dat onmogelijk. Om het peuterspeelzaalwerk ook in de nabije toekomst te behouden, moet er wat gebeuren. De beleids groep van de Stichting Peuterspeel zalen Venray probeert voor deze problemen oplossingen te vinden. Middels een enquete wordt er de komende weken gepeild waar de behoeften en wensen bij ouders van peuters liggen. De uitslag zal van belang zijn bij het uitstippelen van een nieuw beleid voor de peu terspeelzalen in Venray. Na sluitingstijd In de vroege zaterdagmorgen trof de politie bij een aan de Langstraat gelegen shoarmazaak, na sluitings tijd, nog een achttal klanten aan. Tbgen de eigenaar werd proces-ver baal aangezegd. Logo's van auto's ontvreemd Van twee aan de Helfrichstraat ge parkeerde personenauto's, een Nis san en een Mazda, waren de logo's ontvreemd. Een van de auto's was ook nog beschadigd, omdat er kras sen op de ruiten waren aange bracht. Inbraak in woning Tijdens een korte afwezigheid werd er ingebroken in een woning aan de Beekweg. Toegang werd ver kregen door forcering van een raam van de slaapkamer. Die bleek doorzocht te zijn. Ontvreemd werd een geldkistje met daarin een aan tal sieraden. De waarde daarvan kon ons niet worden medegedeeld. bied (tegenover de boerderij) zou den een korte uitloop (wandelroute) met enkele weitjes en paden kun nen worden gerealiseerd. In die weitjes zouden dan ook nog andere dan boerderij dieren kunnen wor den geplaatst Daarmee zou de kin derboerderij zowel voor scholen als voor rekreanten en toeristen aan trekkelijk kunnen zyn. De vrucht van dit eerste gesprek was, dat de beide initiatiefnemers voor half oktober (1990) een nader uitgewerkt plan bij de gemeente zouden inleveren. Tbegezegd werd: 'Vanuit de gemeente wordt vervol gens Buro Oranjewoud geïnfor meerd en zal hun worden gevraagd te onderzoeken of de kinderboerde rij zoals door Kusters/Bouten wordt voorgesteldop de geplande plek ge realiseerd zou kunnen worden. Zo mogelijk zal getracht worden een gesprek te arrangeren tussen beide initiatiefnemerszodat zij een en ander mogelijk ter plekke kunnen verduidelijken. Dit gesprek wordt door de gemeente geregeld' (aldus de gemeentelijke samenvatting van dit gesprek). Enkele dagen later ontving de heer Kusters van b. en w. een brief, waarin werd medege deeld, datVlakwater volgens de be handeling van het plan Vlakwater in de gemeenteraad zal plaatsvin den op 25 juni 1991. Zodra dit mo gelijk is zal met u overleg gevoerd worden over de mogelijkheden voor inpassing van uw initiatief, aldus de brief. UITGEWERKT PLAN Volgens de met wethouder Dries- sen op 27 september 1990 gemaak te afspraak leverden de heren J. Kusters en P. Bouten een maand la ter een zeer uitgebreide 'Notitie Kinderboerderij Iloopweg 34', kom pleet met uitgewerkte tekening, by de gemeente in. In hun huiswerk wezen de initiatiefnemers op tal van andere mogelijkheden: het af rasteren van een paar weide- en hei- degebiecijes tegenover de boerderij voor enkele dieren, die zich in een bos- en heidegebied thuisvoelen, een picknickplaats met enkele banlqes en klimtoestellen, aanslui tend aan een knuffelweide en het afsluiten van een deel van de Iloop weg voor gemotoriseerd verkeer, het opknappen van bestaande wan delpaden, het inrichten van de vroegere koeienstal als eventuele verkoopplaats van ijs of frisdrank en het inrichten van de schuur als 'leslokaal' voor edukatieve doelein den en voor het tentoonstellen van oude (landbouwjmachines en ge reedschappen. Er zouden paardry- en huifkarroutes in kombinatie met de nabij gelegen manege kun nen komen, en een bijenstand ge plaatst op het te beschermen heidegebied. TWEEDE GESPREK Op 18 april jl. werd ten gemeente huize een tweede gesprek gehou den met de initiatiefnemers, nu met de wethouders J. Driessen en B. Kersten, in het kader van het starten van de inspraakperiode m.b.L fase 2 van het onderzoek naar de ontwikkelingsmogelijkheden van het Vlakwatergebied. Uit de sa menvatting van dit gesprek blykt, 'dat de 7iu voorliggende plannen het initiatief van de kinderboerde rij aan de Hoopweg niet per defini tie uitsluiten. Wanneer een investeerder geïnteresseerd blijkt in exploitatie van het gehele Mak- watergebied. zal deze in elk geval op Kusters' initiatief worden gewezen. Wellicht is er dan toch iets moge lijk'. Maar tevens werd duidelijk, dat de gemeente het liefst de situe ring in het centrale gebied rond het oude zwembad zag. TELEURGESTELD I Nu intussen het rapport van Oraiyewoud is verschenen, hebben de heren Kusters en Bouten hierin vergeefs gezocht naar een kinder boerderij... 'Een dierenweitje op het terrein van het oude zwembad is al les. Wij hebben de gemeente toch een duidelijk plan geleverd, maar desondanks is er in het hele rap port van Oranjewoud niets in terug te vinden. Tijdens het eerste onder houd met de wethouder werd (zo mogelijk) een gesprek tussen Oran jewoud en de initiatiefnemers toe gezegd, zodat wy een en ander ter plekke zouden kunnen verduidelij ken. Wij hebben niemand gezien...', zeggen nu de teleurgestelde heren Kusters en Bouten. Z(j vragen zich zelfs af of de opstellers van het Vla kwaterrapport wel ooit eens in het gebied zyn geweest. 'Dan hadden ze zeker de unieke en mooie heide- veltyes zien liggen, die wij willen beschermen. Maar de heren van Oraiyewoud projekteren hier wel een fietspad dwars doorheen...' Tbnslotte zette beiden grote vraag tekens achter de roep van de ge meente om particulier inititatief. 'Wij zyn met een leuk initiatief ge komen en daarvan vinden we niets meer terug' zeggen de heren Kusters en Bouten, die nu steun vanuit de bevolking van Venray ver wachten om hun plannen te kun nen realiseren. DONDERDAG 23 MEI 1991 Nr. 21 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING PARTICULIER INITIATIEF Winkeldiefstal Een 23-jarige inwoner werd in een supermarkt in De Bleek door personeel betrapt by winkel diefstal. Hij wilde voor een bedrag van ƒ19,50 levensmiddelen meene men zonder te betalen. Hy werd aan de politie overgegeven, die proces-verbaal opmaakte. Als het bij een aktie eenmaal te gen zit, blijft het tegenzitten. Dat ondervonden de winkeliers van De Bleek afgelopen woensdag nog eens. Nadat hun aktie 'Tropenweek in De Bleek', die toch goed was op gezet, door de weergoden geteisterd was geweest, verliep ook de prijsuit reiking niet geheel vlekkeloos. De bekende persoon, die de prijzen uit zou komen reiken, was niemand minder dan Hans van Breukelen, doelman van PSV en het Nederlands elftal. 'Zou uitrei ken'. want ondanks meerdere be vestigingen liet Vhn Breukelen op het laatste moment toch verstek gaan. Daarom werden de pry zen nu overhandigd door dhr. Scholten, een van de ondernemers van De Beek. De volgende families behoorden tot de pryswinnaars: fam. Peters, Ysselsteyn; fam. Wilms, Oostrum; fam. V.d. Heuvel. Vredepeel; fam. Van Hees en Hendriks, Leunen; fam. Wynhoven, Blerick; fam. Ja cobs. Horst; fam. Aarts, Vierlings beek; fiam. Cremers, SL Anthonis; fam. Hendriks, Wiertz, Janssen. Van Rooy, Kruysen. Fretes, Hen driks, Jeuken, Vermeulen. Yhn Rooy, Van Rooy, Troisfontaine. Lau- rensse. Bouwmeester, Willems. Swinkels, Minderhout, Vd. Putten. Vonk, Comelissen, Loonen, Jans sen, Klaassen, Janssen, Jansen, al len uit Venray. 'Wild kamperen' In de bossen van de Ballonzuil trof de politie zaterdagavond enkele Duitsers aan die daar hun tenten hadden opgeslagen. Hen werd te verstaan gegeven dat dit in Venray niet geoorloofd is. Diefstal leren jas Tydens de muziekfeesten was de leren jas van een 24-jarige bezoeker uit Overioon verdwenen vanuit de "bewaakte' garderobe. Het perso neel verklaarde die bewuste jas te hebben meegegeven aan een onbe kende die met het verhaal was ge komen dat hy zyn nummertje verloren had. Omdat het nummer dat hy opgaf klopte met een daar nog hangende jas, werd deze in goed vertrouwen meegegeven. Bestuurster reed door Een 24-jarige bestuurster van een personenauto reed uit de parkeer plaats in de Schoolstraat haar auto weg. Daarby raakte haar auto een andere auto. Ze reed er, zonder dat haar identiteit kon worden vast gesteld, vandoor. Dankzy getuigen kwam de politie toch achter haar identiteit. Zy kreeg proces-verbaal aangezegd. Overigens was de scha de gering. Diefstal uit auto Door vernieling van een ruit was toegang verkregen tot een op de parkeerplaats bij het ziekenhuis ge parkeerde personenauto van een inwoner. Uit de auto werd de radio- cassettespeler ontvreemd. Tbtale schade ƒ350,-. de heer J. Kusters en zijn zwager P. Bouten in het verkeerde keelgat ge schoten. 'Er wordt zonder meer voorby gegaan aan een plan voor de stichting van een kinderboerdery, dat wij al op 15 november 1989 bij de gemeente op tafel hebben ge legd', aldus beide initiatiefnemers. Het plan Kusters/Bouten gaat uit van de stichting van een kinder boerderij rond de 'hoofdvestiging', Hoopweg 34, even ten noorden van, maar tegen het Vlakwatergebied. Het gebied tegenover de boerderij (het Vlakwatergebied) zou zich uit stekend lenen voor weiden en on derkomens voor dieren, die bij de kinderboerderij behoren. In de ouder boerderij zouden landbouw werktuigen en gereedschappen uit lang vervlogen tijden in het bezit van de heer Kusters tentoon gesteld kunnen worden. Op 28 juni 1990 de gemeente had nog steeds niets van zich laten horen las de heer Kusters in een kranteartikel, dat de dierenweide van Louis Rongen volgens Oranje woud 'zou moeten worden uitge breid en misschien zelfs worden verplaatst'. Wethouder J. Driessen zou volgens het artikel gezegd heb ben 'dat om financiële redenen de stichting van een kinderboerderij zal afhangen van het initiatief van particulieren'. Voor de heer Kusters was dit aanleiding om op 2 juli 1990 b. en w. nog maar eens te herinne ren aan zyn brief van 15 november 1989. Bovendien stelde hij alle voorzitters van de gemeenteraads- frakties van zijn plan voor de oprichting van een kinderboerdery op de hoogte. Twee dagen later (4 ju li) lieten de heren Kusters en Bou ten zich niet onbetuigd tydens een informatie- en inspraakavond inza ke de ontwlkkelingsmogelykheden van het Vlakwatergebied. Het ant woord van de gemeente/Oranje woud luidde (volgens de gemeente lijke samenvatting van de avond): 'Hoewel de Hoopweg buiten het plangebied ligt, wordt toegezegd, dat alsnog met een positieve instel ling zal worden gekeken naar het initiatief, daar een kinderboerderij te realiseren'. EERSTE GESPREK Op 27 september 1990 kregen de heren Kusters en Bouten de gele genheid met wethouder J. Driessen en een ambtenaar van de afdeling welzijn over hun plan te praten. Zij stelden, dat rondom de bestaande opstallen een aantal edukatieve en rekreatieve voorzieningen zouden kunnen worden gekreëerd. In het van de gemeente te verkrygen ge eniging een eer in 1990 de Zuidelyke Pupillenspelen te mogen organiseren en op 12 mei jl. een kompetitiewedstrijd voor senioren. Op het moment heeft de vereniging een uitgebreide jeugdgroep die door een aantal ouders en door de trainers en trainsters enthousiast begeleid wordt. HOOGTEPUNTEN De club heeft ook veel sportieve hoogtepunten gekend. Die kunnen hier niet allemaal worden opge somd. Eruit sprongen de prestaties van Sandra Hofmans. Jo Verlinden en van de jeugdploeg in 1988 die landelyk meetelden. De reis van een groep jeugdleden naar Ameri ka was ook een hoogtepunt. Boven dien werden atleten van de vereni ging uitgezonden in de NKS-ploeg en op de Zuidnederlandse kampi oenschappen sleepten ze heel wat ereprijzen in de wacht. Het waren prestaties die de atleten inspireer den door te gaan op de weg die zij waren ingeslagen. SLECHTE TUDEN AWenray heeft ook slechte tyden gekend. De afsplitsing van een groep atleten in de Triathlonvereni- ging Venray is een aderlating ge weest voor het prestatiepeil van AWenray. En toen een aantal re- kreatielopers zich verenigde in De Peelrunners, is dat een gevoelige klap geweest voor met name het so ciale element in de vereniging. In middels is AWenray die klappen te boven en wil de vereniging initiatie ven ontplooien regionale samen werking tussen atletiekvereni gingen en lopersgroepen tot stand te brengen. In de atletiek is een schreeuwend tekort aan trainers en trainsters en bovendien worden .er zoveel wedstrijden georganiseerd dat het de vraag is of een beperkter aantal wedstryden die meer kom petitie en betere pryzen kunnen bieden niet voor alle betrokkenen aantrekkelyker zijn. MET ELKAAR Atletiekvereniging Venray wil voor Venray en omgeving een ver eniging zyn waarin fanatieke wedstrijdatleten èn plezieratleten elkaar vinden en elkaar steunen in hun individuele streven naar het voor hun best haalbare. Wie lid wil worden van Atletiekvereniging Venray kan zich voor een proeflid- maatschap aanmelden by Miny Crooijmans, tel. 04780-82842. *e heer RJ.M. Kusters, eigenaar en bewoner van de f 'n zeventig jaar oude boerderij aan de Hoopweg fj heeft louter voor zijn hobby rond zyn huis een tal herten, geitjes, pony's, zwarte bles-schapen, paar vry zeldzame Jacobs-schapen (met vier i >ms!) en wat kippen lopen. Nu de herten en de J apen voor het nageslacht hebben gezorgd, is er f tierig gedartel in de weitjes. Geen wonder, dat «ls meer ouders met kinderen de weg naar de rderij van Kusters weten te vinden om te kijken y GROTE BEHOEFTE... Ïseds in 1986 werd er door een tg roep by de gemeente een vrij fibreid plan ingediend voor de iting van een kinderboerderij, ir het geld ontbrak om tot reali- flg over te gaan. Desondanks a staat te lezen in het recentelyk Bchenen rapport van Oranje- id 'Ontwikkelingsmogelijkhe- t.b.v. het Vlakwatergebied te •ray' bestaat in de gemeente naar dit vrolyke gedoe èn om wat brood en groen te voeren aan de dieren. Een zelfde beeld ziet men sinds jaar en dag bij Louis Rongen aan de Makwaterweg waar de levende have veel ouders met kinderen trekt. Twee aantrek kelijke particuliere attrakties voor de wandelaars; de een gelegen midden in, de ander tegen de rand van het Makwatergebied, dat sinds de bouw van het zwem- en rekreatieeentrum op de hoek van de West- singel/Kempweg de ogen op zich gevestigd weet. Venray grote behoefte aan realise ring van een kinderboerderij. 'Deze voorziening kan zowel als kijkele- ment fungeren voor de lokale bevol king en de dagtoeristen, alsook een edukatieve funktie hebben voor o.a. scholen (schoolwerktuinen)', aldus het rapport Maar in het rapport van Oraiyewoud zal men vergeefs zoeken naar een plaats voor een kinderboerdery, of het zou de aan tekening moeten zyn, dat op de centrale ruimte van het huidige openluchtzwembad naast een speeltuin, een manifestatieterrein, een trapveld en een openluchtthea ter een dierenweide kan worden ge realiseerd... IN VERKEERDE KEELGAT Het rapport van Oranjewoud met zyn uitgangspunten, ontwikke lingsmogelijkheden en ruimtelijk plan voor het Makwatergebied, is zaterdag 25 mei vieren de le- Atletiekvereniging Venray het 15-jarig bestaan van hun Leden en oud-leden zul- ontmoeten in meerkam- ploegenestafettes. Rond een zes zullen zy gezamenlijk en herinneringen kunnen op uit de bewogen geschiedenis de vereniging. De vereniging met trots terugkijken op het dat zy aan de basis heeft van de bloei van de atletiek en Omgeving AWenray er zich de komende jaren dat de eenzijdige atleten in de rich- lopen tot staan komt ook de technische atletiek in populariteit gaat groeien, ook vanuit de regio Ven- brede en volwaardige seni- aan de kompetities gaan deelnemen. GOEDE TIJDEN Atletiekvereniging Venray heeft in haar 15-jarig bestaan heel wat hoogtepunten gekend. Na een flit sende start in 1976 heeft de club zich langzaam een plaats verwor ven in de Venrayse sportgemeen- schap. De erkenning daarvoor kwam in 1986 toen Jo van Oers, de toenmalige wethouder van sport en jeugdzaken, tijdens een feestelij ke bijeenkomst de atletiekakkom- modatie in sportpark De Wieën opende. Inmiddels is die baan zo intensief gebruikt dat een grote opknapbeurt noodzakelijk is ge worden. Een tweede hoogtepunt was de opening van 't Wisselpunt, clublokaal van de vereniging, een jaar of twee na ingebruikname van de atletiekbaan. AWenray heeft in middels grote ervaring opgedaan in de organisatie van grote baan- wedstrijden. Het was voor de ver- zijn, dat een dergelijke wedstrijd het uiterste van het lichaam vergt, omdat men 24 uur aan een stuk in touw is en men tussen de ronden nauwelijks tot rust komt De ploeg uit Ysselsteyn, overigens gesponsord door een 7-tal Yssel- steynse ondernemingen, wist in deze race tegen de klok 8 km meer af te leggen dan in 1990 en kwam daardoor op een totaal van 393 km. Wellicht zullen zij in 1992 gaan proberen de 400 km grens te over schrijden. Op de foto is het team, inclusief een coach en 2 rondertellers, af gebeeld. heeft een team 'sselsteyn deel- aan een 24-uurs mara- i estafetteloop te Apeldoorn. Bij wedstryd behaalden zij even jaar een derde plaats in van 83 ploegen uit binnen- =3|)uitenland. 24-uursloop is een wedstrijd en sololopers. Een ron- 1.666 meter moet gedurende worden afgelegd, waarbij er ronde een andere loper voor in de baan verschijnt, na 24 uur de grootste afgelegd, is winnaar. t J bestaat maximaal uit 10 ie 1 Inemers en het zal duidelijk i

Peel en Maas | 1991 | | pagina 9