Zonwering Zwwfiggbtf JÉL PEEL EN MAAS Gouden bruidspaar in Heide een nieuwe vorm van dienstverlening vanuit Nieuw Spraeland Algemene Hulpdienst Venray kreeg in 1990 veel vragen De, ZONWERING VENRAY BV Motorvoertuigen techniek in het MBO-college Noord Limburg Geslaagde kollekte Nationaal Reuma fonds Venray Dorpsradenoverleg Venray MODE BEWUST BEHANG KOPEN? Het per 1 januari jl. zelfstandig I geworden Centrum voor Zwakzin- I nigenzorg Nieuw Spraeland, is volop in ontwikkeling. Voor de re- Noord-Limburg vervullen de efgemeenschap en het diensten- Icentrum van Nieuw Spraeland leen belangrijke funktie. Binnen I de leefgemeenschap biedt het intrum een gepaste woonomge- Bving aan zo'n 160 mensen met I een verstandelijke handicap. I Door het dienstencentrum wor- I den allerlei diensten aangeboden j aan gezinnen met een thuiswo- Knend verstandelijk gehandicapt I kind of huisgenoot Vanuit een uitgerichte organisatie, met een creatieve afstemming van het dienstenaanbod op de vraag naar Jzorg, ontwikkelt men nieuwe vor- 1 men van dienstverlening, waar- I van de speel-o-tlieek de nieuwste Sis. DIENSTVERLENING Nieuw Spraeland richt zich niet illeen op de zorg voor de eigen be- róners. Volgens de heer Raymond tegen, hoofd van de leefgemeen schap en het dienstencentrum, kan i wil men zich ook gaan richten fop hulpverlening naar buiten. In de mende jaren wil men steeds beer uitgroeien naar een instel ing, die zorg op maat kan leveren. I De thuisverzorging van iemand pet een verstandelijke handicap n een zware opgave zijn. Ouders, Jbroers en zussen hebben het zo nu Jen dan nodig even bij te komen, •om heeft de leefgemeenschap Nieuw Spraeland de mogelijk heid geopend om thuisverblijvende zwakzinnigen uit de regio Noord- Limburg een of meerdere dagen per week in de leefgemeenschap te la ten logeren. Naast deze deeltijdop- vang is er ook een mogelijkheid voor dagopvang. Een of meer vaste ochtenden, middagen of avonden per week kan een thuisverblijvende zwakzinnige huisgenoot naar de leefgemeenschap van Nieuw Sprae land, waar hij/zij met de bewoners kan deelnemen aan de aktiviteiten en bezigheden. Dat zijn bijvoor beeld het boerderij-projekt op het terrein, handenarbeid, lichte in dustriële aktiviteiten, fijn bezig zijn, of werkzaamheden verrichten in een van de bewonerSbedrijfjes. Hierin verrichten bewoners, samen met medewerkers, allerlei taken zoals post rondbrengen, tuinen onderhouden, meehelpen in het restaurant, boodschappen doen voor anderen e.d. Volgens aktivitei- tenbegeleidster José Clevers geven dergelijke aktiviteiten de bewoners het fijne gevoel dat zij, ondanks hun handicap, toch een belangrijke taak hebben, die zeer gewaardeerd wordt door de omgeying. SPEEL-O-THEEK Om ook op andere wijze familiele den van een thuisverblijvende zwakzinnigen tegemoet te komen, heeft het dienstencentrum met in gang van 1 april zijn in de kelder van De Hulst ondergebrachte speel- o-theek opengesteld voor mensen van buiten Nieuw Spraeland. In de ze ruimte bevinden zich speelgoed en spelmaterialen ten dienste van verschillende niveaus, ingesproken tijdschriften, boeken en cassette bandjes, waaronder snoezelmuziek. Marian Vierhout, ruim zeven jaar vrijwilligster in de speel-o-theek, is iedere dinsdagavond en woensdag middag aanwezig om de hier verza melde speelattributen gratis uit te lenen. Zij weet uit ervaring, dat 'haar' 1001 spulletjes een belangrij ke bijdrage leveren aan de vrije tijdsbesteding en ontwikkeling van de gebruikers. In het kader van de ontwikke ling van de zorg op maat-aktivi- teiten van het dienstencentrum, worden met ingang van heden de spelen en spelattributen ook (gra tis) uitgeleend ten behoeve van mensen met een verstandelijke handicap, die buiten de leefge meenschap van Nieuw Spraeland verblijven. Volgens Raymond Ste gen is dit een unieke service aan mensen niet een verstandelijke handicap in de regio Noord- Limburg, die uitstekend past in de doelstellingen van het dienstencentrum. De aangepaste spelmaterialen, boeken en casset tes worden voor de duur van vier weken uitgeleend. Men kan in de speel-o-theek terécht op de ope ningstijden: woensdagmiddag van 14.30 tot 16.30 uur en op dinsdagavond van 19.00 tot 20.30 uur. Wanneer men informatie wil over andere vormen van dienstverle ning dan kan men kontakt opne men met het sekretariaat van de leefgemeenschap en het diensten centrum van Nieuw Spraeland, tel. 04780-27923. Diefstal van planten Uit een tuin aan de Eligiusweg werden een aantal planten gesto en. Tb tale waarde van die planten tiedraagt ƒ100,-. Diefstal uit container Opnieuw werd aangifte gedaan fan diefstal van gereedschappen uit een container, die naast de Venlose- ig is geplaatst voor het Genoot- :hap Oudheidkundig Bodern- iderzoek uit Amersfoort, die daar ivingen verricht. Hoe groot de le is van de gereedschappen Jie werden weggehaald, kon ons niet worden medegedeeld. De politie hield ook tijdens de Paasdagen kontrole op de naleving van de sluitingstijden van de hore cazaken. Het aan de Hoenderstraat gelegen Jongerencentrum kreeg proces- Perbaai omdat er in de gelegenheid op de vroege zaterdagmorgen om uur nog bezoekers waren. Een aan dezelfde straat gelegen dé kreeg proces-verbaal om dat ilaar om 03.40 uur nog bezoekers waren. lie isei café iele •lin; Weer sluitingsuur overtreden Inbraak in woningen aan het Nassauplein Tijdens de Paasdagen bleek er in- broken te zijn in twee woningen het Nassauplein. In een woning Perden o.a. sieraden ontvreemd. Er s nog niet bekend wat uit de ande- 1 6 e woning is ontvreemd. 16.3 Inwoonster lastiggevallen "terwijl een 29-jarige inwoonster iet haar kind in de kinderwagen 8,1 het wandelen was op de Oost- tegel, werd ze lastiggevallen door naar schatting 30-jarige man. ie greep haar vast maar zij wist lch los te rukken, waarna de man c Oostsingel overstak en zich uit e voeten maakte. Ze kon een signa- cnient aan de politie doorgeven *tr die vraagt of er eventuele ge- ~n zijn. Het gebeurde donder- 'ond omstreeks 20.00 uur. bel voor informatie of een afspraak in onze showroom. Tijdens de jaarvergadering van de Bouw- en Houtbond FNV, afgelopen dinsdag, werden naast nieuwe bestuursverkiezingen, ook een aantal jubi larissen gehuldigd die 25 of 40 jaar waren aangesloten bij de Bouw- en Houtbond, Vijf leden, te weten de heren P. Flinsenberg, J. Hanen, C Heijn- dermans, M. Lenssen en W. Pingen zijn reeds 40 jaar verbonden aan de Bouw- en Houtband FNV. Zeven anderen, W. Broers, W. Brouwers, P. v.d. Kempen, L. Poels, P. Ponjee, W. Swinkels en G. Vermeiden werden gehul digd vanwege hun 25-jarig lidmaatschap. Op de foto ontbreekt dhr. G. Ver meulen. TIMMERWERKEN voor: ramen, deuren, kozijnen isolatieglas, renovatie dakvernieuwing, verbouwingen Timmer- en onderhoudsbedrijf J. van de Ligt Wanssum, De Cuyperstraat 37 04784-2184 DONDERDAG 4 APRIL 1991 Nfc 14 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING In het komend schooljaar 91-92 zullen op het MBO-college Noord Limburg een tweetal opleidingen starten in de Motorvoertuigen techniek. Men onderscheidt een 2- tot 3-ja rige korte MBO-opleidinge, die in feite geen strikte vooropleiding ver eist. Alleen de leeftijd van 16 jaar is een vereiste. Deze opleiding bestaat uit theorie, binnenschoolse prak tijk en een buitenschoolse praktijk van 100 dagen 'in een stage- bedrijf. Tevens wordt gestart met een lan ge 4-jarige opleiding Motorvoertui gentechniek, na deze opleiding zijn er diverse functies mogelijk zoals chef monteur, schade expert, zelfstandig garagehouder, receptio nist, vertegenwoordiger e.d. In deze opleiding is het le jaar grotendeels gemeenschappelijk met werktuigbouw. Het tweedejaar wordt de aandacht besteed aan theorie, en praktijk motorrenvoer- tuigkunde, electro electronica vn de auto en metaalbewerken. In het 3e jaar is deels stage, deels begint hier het afstuderen. Het 4e jaar bestaat uit de afstudeerperiode en de afstudeerstage. Voor de 4 jarige opleidingen gelden de reguliere toe latingseisen voor het MTO. Uiter aard is een doorstroming van de korte 2 jarige opleiding naar de 4 jarige lange opleiding mogelijk. Op dinsdag 9 april wordt op het MBO-college Noord Limburg op de Groenveldsingel 40 te Venlo, een voorlichtingsavond georganiseerd over beide opleidingen. Deze bijeen komst begint om 19.30 uur. Voor meer informatie: 077-542230 MTS Venlo dhr. Reichgelt. of 077-597373 Onderwijsgemeenschap Venlo Dhr. Huizinga. De in de week van 10 t/m 16 maart jl. gehouden landelijke kol lekte van het Nationaal Reuma fonds heeft in Venray het rekordbedrag van ƒ18.121,10 opge bracht. Dank aan alle milde gevers en aan alle kollektrices en kollektan- ten die deze kollekte zo fantastisch hebben doen slagen. Het bedrag is bijeengebracht door: Castenray 305,60 Heide 536,45 Leunen 1.004,80 Merselo 809,95 Oostrum 1.293,50 Oirlo 583,30 Smakt 146,00 Veulen 447,85 Vredepeel 210,00 Ysselsteyn 1.820,50 Venray-kom 10.963,15 Op vrijdag 12 april zal de gemeen schap van Heide zich opmaken voor het feest van het gouden bruidspaar SJANG DERIKX (79) en NEL VOESTEN (79), want die hechte gemeenschap leeft mee als er zoiets te vieren valt. Natuurlijk zal er op de gebruikelijke wijze rond de be jaardenwoning aan de Groeneweg versierd worden. Wy hebben dit gouden paar in de riante 'bejaardenwoning bezocht, waar ze nu al 14 jaar wonen. Then hebben ze afscheid genomen van de boerderij, waar ze sinds hun trouwen samen hebben gewoond. De gouden bruid is op die boerderij geboren en getogen. De gouden bruidegom liet ons we ten dat het werken op de boerderij de laatste tientallen jaren veran derd was. Door de mechanisatie is er nog maar weinig over van het harde werk, dat vroeger op en rond de boerderij moest worden ver richt. Geen traktor maar alles met paarden. De gouden bruidegom steekt hierbij zijn liefde voor paar- 'den niet onder stoelen of banken. Het was niet alleen voor iedere boer hard werken. Vooral de boerin moest flink aanpakken want naast het werk op de boerderij was er de zorg voor het gezin. Daaraan wordt op de dag van vandaag eigenlijk te weinig gedacht Als wij hun verhaal op de voet volgen dan blijkt dat de gouden bruidegom Sjang Derikx geboren en getogen is op een boerderij op het Volen. Hij bleef op de ouderlijke boerderij werken maar mocht ook enkele keren 's Konings wapenrok aantrekken, o.a. tijdens de mobili satie. Ondanks de oorlog werd er in 1941 getrouwd. Niet alleen de leef tijd speelde mee maar ook het feit dat ze konden intrekken op de boerderij van de ouders van de bruid. Trouwens de familie Derikx had toen in 14 dagen tijds maar liefst drie bruiloften. Met drie man werd er getrouwd, dus de eerste veertien dagen van hun huwelijk werd er eigenlijk alleen maar gefeest De oorlog werd eigenlijk op het 14 hectare groot gemengd boeren bedrijf goed doorgebracht. Alleen dreigde even voor de bevrijding, dat de Duitsers de gouden bruidegom van nu, riog zouden oppakken. Maar, door list èn dankzij de grote heggen rond de boerderij wist hij te ontkomen. De bevrijding kwam maar, Heide werd niet geëvacueerd. Daardoor konden zy veel blyven doen voor de Venrayers die het moeilijk had den en de boerdery van Derikx wel wisten te vinden. Wij schreven al van het harde werken in en rond de boerderij, maar de gouden bruidegom stond de mechanische vooruitgang niet in de weg. Zeker toen de kinderen groter werden, werd ook het bedrijf aangepast. Behalve voor zijn gezin heeft de gouden bruidegom zich ook ver dienstelijk gemaakt voor de ge meenschap. Hij nam zitting in het bestuur van de Boerenbond en was schatter voor de verzekering van paarden en rundvee. Then jaren geleden een zoon zich aandiende om de boerderij over te nemen, gaven ze hem deze kans. Thans is de bruidegom nog dage lijks te vinden op het bedryl'. niet om wijze raad te geven, maar om met voldoening te zien hoe zyn op volger het bedrijf nu runt. Wij moeten zeker de hobby van de gouden bruid vermelden en dat is handwerken. Met een vaardige hand maakt zij werkstukken die op schilderijen lijken en met trots wijst ze ons op het door haar, 60 jaar geleden vervaardigde schilde- ry, voorstellende Jezus in gezel schap van Maria en Moeder Magdalena. Het gouden bruidspaar zal hun feest vieren temidden van hun 7 kinderen en 18 kleinkinderen met hun aanhang. Nog steeds blyft een zoon in hun herinnering, die ze als gevolg van een verkeersongeval moeten missen. Op de dag van hun gouden feest zullen ze daar zeker aan denken. Trots zyn ze dat al-hun kinderen het ver hebben geschopt en een goede baan hebben. Ze weten zich door de goede zorgen van de kinde ren, verzekerd van een welverdien de levensavond. Volgende week vrijdag zal in de rektoraatskerk van Heide een plechtige Eucharistieviering plaats vinden die om 13.30 uur aanvangt. Daarna zal het verdere feest worden voortgezet in zaal 't Veule aim de Veulenseweg te Veulen. De receptie zal daar worden gehouden van 18.30 tot 20.00 uur. Wy zijn er van overtuigd dat velen uit Heide dit vi tale gouden paar zullen komen ge lukwensen. Uit het jaarverslag van de Stich ting Algemene Hulpdienst Venray over het afgelopen jaar blijkt, dat er 442 telefonische kontakten met hulpvragers werden genoteerd. In totaal werd in 288 gevallen daad werkelijke hulp verleend. Gekonstateerd werd, dat er een toenemende vraag was naar lang duriger en meer deskundige hulp. Ook de vraag naar intensieve zorg werd groter. Deze tendens hangt, volgens het jaarverslag, samen met het grote aantal hulpvragen door ouderen, die ook verband houdt met de bezuinigingen in de profes sionele sfeer. In het verslagjaar werd door de Volksuniversiteit Venray begonnen met de kursus 'Wegwijs in de Ge zondheidszorg', waardoor de des kundigheid bij de vrijwillig(st)ers bij de Hulpdienst kon worden ver beterd. Door een gift van het Konin gin Julianafonds konden een eigen kantoor en vergaderruimten wor den ingericht Deze ruimten wor den gebruikt voor de dagelijkse De eerstvolgende bijeenkomst van het Dorpsradenoverleg vindt plaats op maandag 8 april 1991 in gemeenschapshuis De Brink te Leunen. Aanvang 20.30 uur. De agenda is als volgt: 1. Opening,- 2. Verslag van 4 maart 1991; 3. Inge komen stukken en mededelingen; 4. Toelichting op het onderhoud van de wegen in het buitengebied door wethouder Joos Truijen; 5. Eerste reaktie op de Kerkdorpenno ta; 6. Nieuwe uit de dorpen; 7. Rond vraag en sluiting. sekretariaatswerkzaamheden en de verwerking van de binnenkomen de hulpaanvragen, alsmede voor bespreking van de hulpaanvragen met de vrijwillig(st)ers. Van de 288 aanvragen hadden er 206 betrekking op aktiviteiten voor ouderen. In 95 gevallen gold het de boodschappendienst en 82 hulp in algemene zin. In 64 gevallen ging het om hulp van de kontaktpersoon voor het alarmsysteem. Voor het werk waren in 1990 gemiddeld 23 vrijwillig(st)ers beschikbaar. In 228 gevallen werd de hulp ge vraagd door de personen zelf, fami lie of buren. In de overige gevallen werd de hulp ingeroepen door het RIM, Groene Kruis, Gezinszorg, Het Schuttersveld, PCV of huisarts. Er werden 23 hulpaanvragen doorver wezen naar resp. het RIM, Gezins zorg, Groene Kruis en het RISC. Negen aanvragen werden niet geho noreerd. Ook in 1990 is gebleken, dat ook in Venray informele thuiszorg en georganiseerd vrijwilligerswerk een onmisbare bijdrage kan leve ren aan het funktioneren van een menselijke samenleving. Winkeldiefstal In een supermarkt werd een 13-jarige knaap betrapt op winkel diefstal. Hij werd aan de politie overgegeven. Die maakte een aante kening en gaf de knaap later aan de vader over. Vernieling in volkstuin Tijdens het Paasweekend werden in volkstuintjes aan de Oirloseweg vernielingen aangebracht aan en kel hobbykastjes o.a. door enkele ruiten in te gooien. Trends, dessins, kleuren, bijpassende stoffen, en een prachtige collectie raamdecoraties. Honderden soorten, uniek gepresenteerd. Neem er eens de tijd voor, dat doen wij zeker ook voor U. tlOK l'AIIVT Altijd scherpe aanbiedingen en goedkope restrollen. Paterslaan 7 Venray Telefoon 0 Dankzij oproep in 'Peel en Maas' Vorige week plaatsten wy een verzoek, namens de politie, of een getuige van het dodelijk verkeers ongeval op de Veulenseweg zich met de politie in verbinding wilde stellen. Die getuige, die waardevolle gegevens aan de politie kon ver strekken. had de oproep gelezen en zich met de politie in verbinding gesteld. Bevordering Met terugwerkende kracht van 1 januari 1991 is de adjudant van de politie Sjef Janssen bevorderd tot E adjudant en tevens waarnemend korpschef. De heer Janssen is op volger van de met FLO gegane adju dant Tbon Vervoort. Oorlogstuig Op een akker aan de Hogeweg te Oirlo kwam een Brisant-granaat naar boven. Die werd veilig gesteld in afwachting van de komst ran de mannen van de EOD. Op het politiebureau werden een 400-tal patronen van klein kaliber, stammende uit de Tweede Wereld oorlog afgeleverd, met daarbij een verschoten rookgranaaL Ook die zullen door de mannen van de EOD onschadelijk worden gemaakt. Auto-embleem ontvreemd Van een Chrysler personenauto, geparkeerd aan de Stationsweg en eigendom van een 34-jarige inwo ner, werd het auto-embleem ont vreemd.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 9