STOMERIJ Doel Edward Linskens: basisplaats bij PSV Monuta uitvaartverzorging en uitvaartverzekeringen MONUTA Jubilerende Oudheidkundige Kring verrichtte in 35 jaar veel werk ÓfililM flffffW "veltum" Partij Nieuw- t Limburg 6 MAART STATEN VERKIEZINGEN Joost van de Vorle levert politiek maatwerk voor de gewone mens. zet op 4 van lijst Af gestudeerd PEEL EN MAAS Donderdag 14 februari Pagina 5 Edward Linskens (22), vijfjaar by PSV, heeft iets waarop menige voet balprof jaloers kan zijn: hy weet te relativeren. Het is een van de sterke punten van de in Venray geboren en getogen middenvelder, die voorts gezegend is met taktisch in zicht, een prima wedstrydmentali- teit en een loopvermogen dat er zyn mag. Geen mooie loophouding, eerder het tegendeel, maar een kniesoor die daarover valt. Je hebt met het spel om de bal te maken en als je dan als 'voetbalbroekje' snel heid weet te koppelen aan inzicht ben je al een eind op weg. Want Ed ward Linskens, die tot nu toe lijkt te spelen by de gratie van blessures van teamgenoten, heeft maar één doel: een vaste stek in PSV 1. Naar die basis streeft hy, daar richt hy zich volledig op. Voor PSV heeft hy zyn ver diensten meer dan een keer bewe zen. Blyft hy, binnengekomen als zeventienjarige, dan net tegen de j top aanhikken? Of...? Edward stelt in alle nuchterheid vast dat als alle I spelers fit zyn er door de brede selektie geen eigen jeugdspeler aan te pas komt. Dan zitten de num mers twaalf to| en met zestien (in clusief reserve-doelman) in de dug-out en verhuist de rest naar de - tribune. Dat is au eenmaal een j vuistregel waarmee iedere voetbal- i prof rekening dient te houden. WEINIG GEDULD 'Niet leuk datje er dan niet aan te i pas komt, maar je moet zo reëel zyn dit te onderkennen', aldus Edward. 'PSV heeft met de eigen jeugd door gaans te weinig geduld. Dan koopt men er een speler van naam by, je i denkt soms wel eens dat PSV een speler koopt om maar te kopen'. Hoe het voetbal wereldje in elkaar j zit weet hy zo langzamerhand wel. De Eindhovense jaren hebben hem heel wat wyzer gemaakt. Zyn doel is gelyk gebleven, een basisplaats by PSV Voor dat profleven brak hy i zijn ClOS-opleiding in Sittard af, al waren zyn ouders niet zo bly met de keuze van zoonlief. Voetbalprof I worden, altyd al Edwards droom, vonden ze een onzeker bestaan, i Voorbeelden te over van jongens die halverwege hun voetbalkarrière i blijven steken of die steeds in de anonimiteit bly ven, moeten ze heb ben gedacht. BERNABEU-STADION Maar Edward Henricus Antonius Maria Linskens, tot april 1988 bij veel voetballiefhebbers onbekend, zag plotseling de schijnwerper op zich gericht, nota bene in het be faamde Bernabeu-stadion van Real Madrid, toen hy in de Europa-Cup- wedstryd voor landskampioenen de bal weliswaar verkeerd raakte, maar toch scoorde. Ten aanschou wen van meer dan honderdduizend voetbalsupporters kwam de bal met een rollertje toch tussen de benen van Franciscu Buyo de Madri- leense doelman door in het net. Een beter debuut op het Europese podium kon de toen twintigjarige PSV'er zich niet wensen! 'Dat het zo'n belangryk doelpunt zou zyn besefte ik toen niet. Het was een geluksgoal, naar later bleek een dubbele, omdat een in een uit wedstrijd gescoord punt dubbel telt Tbch veranderde er voor my weinig. We speelden in Madrid als team goed, heel clever. Dat bracht ons de finale in Stuttgart. Even was Edward Linskens belangrijk, kreeg ik veel aandacht van de sportpers, j voor wie ik een onbekende was. j Maar dat was rap voorbij. Een paar weken later speelde ik weer in hét tweede. Zo zit profvoetbal in elkaar, je moet veel inkasseren. Het is hard ook: de ene keer alles, de andere maal niets. Het is allemaal zo be trekkelijk. Ik heb het geluk dat ik weet te relativeren, dat ik bepaalde dingen van me af kan zetten, dat ik b\j tegenslag zélf een grens weet te trekken: tot zover, geen meter méér. Basta. De volgende keer, op de trai- nin& gewoon laten zien dat je er bent Al ben je prof, toch moetje op bepaalde momenten het voetbal even vergeten, moet je het even kunnen laten liggen. Er is méér in het leven...' VEEL PLEZIER Zo vertelt een goed van de tong riem gesnede Edward, die eens met onder meer Eric Viscaal, John van Loen, Hen Fraser en Juul Ellerman deel uitmaakte van Jong Oranje. El ke dag koerst hy met plezier naar de training. Het beroep dat hij heeft vindt hy fantastisch. Toch stond hij in augustus by manager Kees Ploegsma op de stoep omdat hij wil de vertrekken, maar PSV wilde hem niet kwijt Edward nu onafge broken aan het woord over zyn jeugd, de kombinatie voetbal studie, zyn kwaliteiten en zijn ber- perkingen, zyn sterke en minder sterke punten. FUNE GROEP Edward: 'Van myn zevende jaar af heb ik by SV Venray gevoetbald. Myn broer Mare (24) speelt er nog, mijn vriendin Arya Willems is na een knieblessure gestopt. Ze zat in het Limburgs dameselftal. Het is maar om aan te geven dat SV Ven ray in ons leventje een rol speelde. Van de E-tjes, enzovoorts, kwam ik na tien jaar by het eerste, op de bank. PSV bleek interesse te heb ben, eigenlijk al een jaar eerder. Toen vroeg Gerrit van Tilburg, hoofd scouting, me naar PSV te ko men. Dat vond ik te vroeg, te meer daar ik geen trek had om in een pleeggezin te worden onderge bracht Maar PSV het me niet los. Inmiddels toonden ook Helmond Sport, Willem II en VW interesse. Het werd PSV, waar ik bij het lande lijk jeugdteam terechtkwam. Een fijne groep met jongens als Aijan Vermeulen. Robbie Maas, Roberto Lanckohr, Geert Brusselers, John Hoeks en Wim de Ron. Huub Ste vens trainde ons op Tegenbosch. We werden meteen kampioen. Toen verhuisde ik naar het tweede met Willy van de Kuylen als trainer. Na de Mavo ben ik naar het CIOS gegaan in Sittard, een halfjaar heb ik dat volgehouden. De inspannin gen werden me te groot Naast de studie en de sport op school trainde ik twee maal per week bij Fortuna Sittard en twee keer bij PSV. Op za terdag speelde ik dan nog een wed strijd. Een vervolgopleiding na Mavo of Havo is in kombinatie met voetbal toch moeilijk. Daar komt by dat PSV uiteraard niet zit te wach ten op studenten, maar op jongens die willen voetballen. De keuze studie of voetbal was voor my niet moeilijk. Het was eigenlijk geen keuze, omdat het van tevoren al voor me vaststond: ik wil de met en in het voetbal verder ko men. Daarom wilde ik alles ook de studie opzy zetten. Daarom pakte ik myn kans, anders zou ik er later zeker spijt van hebben ge kregen. En als ik niet zou slagen in het voetbal? Zou dat gebeuren door gebrek aan talent dan zou ik daar vrede mee hebben, maar niet door gebrek aan inzet. Aan die inzet heeft het mij nooit ontbroken.' MENTALE KWESTIE 'Toen ik negentien jaar was train de ik met het eerste, speelde ik in het tweede, samen met John Veld man, Eric Viscaal, Erik van Kessel en Cemal Yilmaz. We trainden dus met het eerste, maar hadden ons eigen kleedlokaal op De Herdgang. Rond de winterstop vroeg Guus Hiddink me by de selektiegroep te komen, eens te proberen of ik dat aankon, met name mentaal. Hoe ik me tussen die jongens, vedettes of niet, voelde? Prima. Ik ben een nuchter type, ik blijf me zelf, ik ben die ik ben, zal altyd met volle inzet trainen en spelen. Ik heb respekt voor myn medespelers, meer niet Uiteraard proberen ze je in het be gin uit willen ze weten wat voor 'vlees' er nu binnen de selektie komt. Dat heb ik meteen laten mer ken. Niet met een grote mond, maar door hard te trainen. Kreeg ik op de training eens een schop op het veld dan liet ik niet met me pie pelen. Die jongen kreeg van mij een presentje terug...' MANNETJE STAAN 'Ze moeten gewoon weten dat je er bent dat je je mannetje staat. Wat dat betreft had ik bij Huub Ste vens een goede leerschool. Die 1 bracht ons 'ook mentale hardheid by. Als het me eens tegenzit ga ik niet piekeren, daar schiet je niets mee op. Een volgende keer beter, zeg ik. Je moet dat uiteraard kun nen, je moet realistisch zijn. Ik ken mijn beperkingen, weet wat mijn mogelijkheden zyn. Je moet een grens trekken. Guus Hiddink heeft me altyd voorgehouden dat ik een nuttige speler voor het team ben door mijn loopvermogen en myn taktisch inzicht Door overal op te duiken, door goed posities over te nemen, laat je anderen goed spe len, zei hy.' KWALITEIT 'Voetballen doe je met elf man. Ik probeer me altijd nuttig te maken voor het elftal. Als ik me met mijn kwaliteiten belangryk maak in het team en een ander met de zijne, dan zijn we samen goed bezig. Als iedereen maar zijn eigen beperkin gen kent. Voetbalkwaliteit loopt er bij PSV genoeg. Maar je moet ook voor elkaar willen werken, een stap extra doen waar dat nodig is. Je hoort veel in het voetbal, je ziet veel in het voetbal, je moeten weten te onderscheiden. Dan kun je veel ge makkelijker over voetbal pratén. Je moet je nooit drukmaken over al lerlei bijzaken,-die in wezen niets met het voetbal te maken hebben. Dat is ballast, die moet je van je af zetten. Daar heb ik die drie kwar tier voor in de auto, door de Peel, naar Venray.' EERLIJKE KANS 'Waarom ik in augustus weg wilde bij PSV? Kijk, ik ben nog jong, al speel ik reeds vyf jaar bij PSV. Maar ik weet zo langzamerhand best wat er in de voetballerij te koop is. Ik wil zoveel mogelijk spelen, ik vond dat ik geen eerlijke kans kreeg, ik weet ook dat ik op het middenveld het best uit de voeten kan. Die za ken heb ik in een persoonlijk gesprek met de manager, Kees Ploegsma, aangekaart. Hij had best begrip voor mijn situatie, maar wil de me niet laten gaan. Ook de trainer-coach, Bobby Robson, liet me weten dat hij graag had dat ik bleef. Mijn eerste en tevens komplete wedstrijd was dit seizoen die tegen RKC als vervanger voor Erwin Koe man. Daardoor was ik ook tegen Ajax, Roda JC en Sparta van de par tij. Vier maal invaller voor Erwin, vier maal niet gewisseld. Terug naar de bank zou een te genvaller voor my zijn. Met zo iets kan ik alleen maar vrede hebben als hét op een reële manier gebeurt. Tijdens de siezoensvoorbereiding speelde ik vier maal in de basis, ben ik één keer ingevallen. Mijn streven blijft zonder meer een vaste basis plaats.' BLESSURES 'Blessures horen by het voetbal, zeggen ze. Maar het is nooit leuk voor een prof als hij weer eens zijn opwachting in het St. Annazieken- huis moet maken. In september was ik een paar weken uitgescha keld doordat de binnenband van mijn knie was opgerekt. Blessures komen altijd op ongelukkige mo menten, altijd op ogenblikken dat het niet past, kyk maar naar Berrie, naar Popescu, naar Romario.' 'Mijn mening over de trainer- coach? Bobby Robson is een en thousiaste oefenmeester, heeft zo zijn eigen aanpak. Ik heb Huub Ste vens, Willy van de Kuylen en Guus Hiddink meegemaakt bij PSV, drie Nederlandse trainers, alle drie met ook een eigen aanpak, toch een Ne derlandse. Nu staat er een Engelse oefenmeester voor de groep, die de voorbije acht jaar bondscoach was. Dat is iets anders dan clubcoach, dan trainer van een ploeg die door de jaren heen gewend was aan een Nederlandse lyn. Dat gedrevene van hem, dat enthousiasme, dat echt met het voetbal bezig zijn. dat vind ik prima. Hy moet er alleen niet van uitgaan dat wij volgens een Engels patroon werken, laat staan in de huid van een Britse speler kruipen. Om eerlijk te zijn: het is wennen, het blijft wennen.' (Uit PSV Voetbal van december 1990.) Monuta is een landelijk werkende organisatie op het gebied van de uitvaartver zorging en uitvaartverzekeringen. Het hoofdkantoor is gevestigd in Apeldoorn. UITVAARTVERZORGING Met 50 vestigingen in Nederland is Monuta verreweg de grootste uitvaartver zorger van het land. Monuta werkt uitslui tend met goed opgeleide medewerkers (150) in vaste dienst. Kwaliteit van de dienst verlening staat hoog in het vaandel geschre- UITV AART VERZEKERINGEN Naast de uitvaartverzorging heeft Monuta ook een afdeling uitvaartverzeke ringen. De vele verschillende vormen van uitvaartverzekering bieden de mogelijkheid een uitvaartverzekering te kiezen die afge stemd is op de persoonlijke wensen en omstandigheden. Ruim 600.000 Nederlan ders zijn inmiddels bij Monuta verzekerd. Sinds vorig jaar is de uitvaartonder neming aan de Oude Oostnimseweg 6 in Venray, een onderdeel van Monuta. De uitvaartverzorging in Venray en omgeving wordt op gebruikelijke wijze voortgezet. Samen met de heer J.P.A. W. Roelofs is de heer H. Geerkens, Hondsdraf 13 te Venray als uitvaartverzorger verantwoordelijk voor de goede gang van zaken in Venray en omge ving. Opgegroeid in Venray weet de heer Geerkens als geen ander de plaatselijke gebruiken bij de verzorging van een begra fenis of crematie. Bovendien is de heer Geerkens al ruim 8 jaar werkzaam in de uitvaartverzorging in Venray en omgeving. Voor nadere informatie en/of inlichtin gen kunt u contact opnemen met het hoofdkantoor van Monuta in Apeldoorn, telefoon 055-276300 of ons kantoor in Venray 04780-89199. „Gegrepen door de geschiedenis van hun woonplaats, staan A. Jans sen, B. Kruysen en H. Messemae- kers op 17 februari 1955 aan de wieg van een nieuwe vereniging: de Heemkundekring Venray. De com plexheid van geschiedenis en heemkunde overweldigt hen. Se cretaris B. Kruysen vraagt raad aan enkele" oud-inwoners van Venray. De reacties zyn zeer interessant. H. Maas uft ^Eindhoven, schrijver van meerdere boeken, geeft zijn eigen visie op Venray en zijn historie. Een nadere studie van de brieven van andere adviseurs: dr. H. Litjens, dr. W. Janssen, G. Verbeek, Th. v.d. Voort en G. Lemmens is zeker de moeite waard. De oprichting van een Heemkundekring met mu seum wordt sterk bepleit. Onder lei ding van pastoor Driessen uit Well krijgt de vereniging nieuw elan en de koers, door pastoor Driessen uit gezet, is nog altijd bepalend voor de, wat nu heet: Oudheidkundige Kring Venray. Met deze woorden be gint het boekwerk dat zal uitkomen bij gelegenheid van het 35 jarig be staan van deze kring, dat op maan dag 18 februari in de foyer van de schouwburg zal worden gevierd. In het boek belichten de heren R. v.d. Brand, dr. H. Camps, A. Jans sen, B. Kruysen, Th. Jeuken en W. Willemsen - ieder op zijn eigen wij ze - een aantal aspecten van de afge lopen 35 jaar: het verzamelen en bewaren van archeologische voor werpen, documenten en geschrif ten, het houden van lezingén en het organiseren van historische ge richte excursies. Aandacht wordt besteed aan het Venrayse Museum, dat - geprivatiseerd - door dertig le den van de Kring wordt gerund. Maar ook aan het zijdelingse werk van de leden zoals deelname in de gemeentelijke monumentenzorg en in het werk voor het behoud van de wegkruisen en kapellen. Een nieuw verschijnsel is het innemen van duidelijke standpunten bij de ruimtelijke ordening,- zoals b.v. het opkomen in 1980 en recentelijk (vorige maand) tegen de eventuele aanleg van de Noord Tangent GESLAAGD AVONTUUR De A.L.G. Janssen heeft de ge schiedenis punctueel beschreven vanaf de oprichting van de Heem kundekring tot hedendaagse Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. „Een avontuur, met 7 leden begonnen, maar uitge groeid tot een vereniging met 125 leden die een niet weg te denken plaats in de Venrayse gemeenschap heeft verworven." En wat de kring allemaal gedaan heeft in de loop der jaren is beslist niet gering, het geen wel blykt uit de opsomming van 31 totaal verschillende aktivi- teiten, die allen betrekking hebben op het behouden van het oude in Venray en het tonen daarvan. Met andere woorden: het behoud van Venrays historische erfgoed. PASTOOR DRIESSEN De heer Rien van den Brand wijdt een gedeelte van het boek aan het leven van de (blinde) pastoor Th. W.J. Driessen, die van 1964 tot 1972 als voorzitter een onuitwisbare stempel op de Kring heeft gedrukt.. Hij was in feite de grondlegger van het Venrayse Geschied en Oudheid kundige museum. In het artikel van de heer v.d. Brand komen de ve le verdiensten van pastoor Dries sen. die op 16 januari 1976 vrij plotseling op 64-jarige leeftijd aan een hartaanval overleed, duidelijk naar voren. Dhr. H. Camps, voorma lig gemeente archivaris van Venray. noemt in het jubileumboek Venray een bron van inspiratie. Hij houdt een pleidooi voor het samenstellen van een bronnenboek voor de ge schiedenis van Venray. Volgens hem zou het wenselijk zijn, als de notities, die waar dan ook en door wie dan ook gemaakt worden, uit eindelijk in het gemeentearchief zouden worden samengebracht. Op dat centrale punt moeten zy dan beschikbaar zijn voor iedereen, die belangstelling heeft voor de Venray se geschiedenis. ACTIVITEITEN De heer Theo Jeuken, sinds 1988 secretaris van de jubilerende Kring, heeft een minutieus overzicht ge maakt van alle lezingen, welke in de afgelopen 35 jaar voor de leden zijn gehouden over een uitgebreid scala van onderwerpen. Het waren er niet minder dan 163. Met even veel accuratesse heeft oud secreta- REINIGEN VERVEN IMPREGNEREN REPAREREN STOPPEN VERHUURTAPUTREINIGER REINIGEN VAN: KLEDING. (VLOER-) KLEDEN DEKENS. DEKBEDDEN. (VITRAGE-) GORDUNEN. TROUWJAPONNEN. (TUINSTOEL KUSSENS. TAPUTEN. STOMERIJ Denk zelf, stem verstandig. ris (1972-1978) Dhr. Wim Willemsen een duik in de historie gemaakt om te kunnen aantonen, dat iri de loop van 35 jaar voor de leden maar liefst 62 excursies zijn georgani seerd. niet alleen in Venray en om geving, maar ook naar interessante plaatsen overal in Nederland en over de grens in Duitsland en België. Tenslotte wordt door de heer Ben Kruysen een interessant en uitge breid overzicht gegeven van de werkzaamheden door de individue le leden van de Kring Venray, ge daan in/of openbaar gemaakt in 1990. Alles bij elkaar is het indruk wekkende uiteenzetting geworden over alle activiteiten van de Kring, die waar zyn om eens in de open baarheid te worden gebracht. De viering van het 35-jarig bestaan is daardoor een gerede aanleiding. Vorige week vrijdag is de in Ven ray geboren en getogen Jan. A.M. Kremer aan de Katholieke Universi teit te Nijmegen afgestudeerd als doktor in de Geneeskunde met als specialisatie gynaecologie. Dhr. Kremer verdedigde zijn proef schrift over de relatie tussen borst voeding en een periode van relatieve onvruchtbaarheid by moe ders met succes. Wielen vanaf auto's afgehaald Vanaf het afgesloten terrein van een aan de Acaciastraat gelegen ga rage werden van twee daar gepar keerde gestalde personenauto's in totaal vier wielen gestolen. De diefstal is weliswaar opgemerkt maar toen de politie arriveerde wa ren de daders verdwenen. Een zoe- kaktie leverde geen resultaat op. Uitgehongerde reiger By de politie werd een totaal uit gehongerde reiger binnengebracht die gevonden was in een weiland aan de Heide. De reiger, die een be schermde vogel is, werd overge bracht naar het dierenopvang centrum in Gennep waar getracht zal worden het dier weer op krach ten te laten komen. Dan kan de rei ger weer worden teruggezet in de buurt waar h(j werd aangetroffen. Vernielingen Een groot reclamebord van een firma aan de Plataanstraat is door vandalen kapotgegooid. Voor de eigenaar een schadepost van onge veer 1000.- Of het nog niet donker genoeg is aan de Oude Oostnimseweg. Een drietal knapen vond het nodig te gen drie lichtmasten aan te schop pen waardoor het licht uitviel. Een dame is die knapen nog achterna gegaan, maar heeft ze niet kunnen achterhalen. Dat lukte de politie ook niet Van een op het Gouden Leeuw terrein geparkeerde personenauto van een 45 jarige inwoner was de buitenspiegel er vanaf geslagen. Poging tot inbraak Met een schroevendraaier was ge tracht in een woning aan de Gi taarstraat te komen. Dat is niet gelukt omdat de vergrendeling de gelijk was. Geen visitekaartje Een 49-jarige inwoner deed aan gifte van beschadeging van zyn in de parkeervakken aan de Ursu- lastraat geparkeerde personenauto. Uit de sporen viel op te maken dat dit door een ander motorvoertuig moet zyn veroorzaakt Die bestuur der heeft vergeten zijn visitekaartje achter te laten. Mogelijk z\jn er ge tuigen die worden dan verzocht om kon takt op te nemen met de politie. Vandalisme Tydens de carnavalsdagen wérd verschillende malen aangiften by de politie gedaan van vandalisme. Wat moet men zeggen als vanda len er plezier in hebben om een 12 tal fietsen, staande bij de fiet senstalling van de Zuid Ooster, op elkaar stapelen. Die fietsen zyn hierdoor flink beschadigd. Op de Grote Markt werd een Fiat Panda van een 21 jarige inwoner van Alblasserdam op de zijkant te gen een Ford Escort van een 22 jari ge inwoner uit Haarlem gezet. Hierdoor werden beide auto's be schadigd. De politie zette de Fiat weer op zijn plaats en liet een brief je achter voor de eigenaar om zich te melden voor de schade. Geen prettige gewaarwording na het car naval vieren in Venray. Zeker drie lichtbakken, staande als verschiering in het winkelcen trum van Brukske waren vernield. De bedrading van de verlichting kwam hierdoor bloot te liggen en vormde gevaar. Een ruit van de Marian umschool was vernield. Die was met een afge broken buitenspiegel van een auto ingegooid. De politie wacht nog op de aangifte van de vernieling van de autospiegel. Een ruit van een zaak aan de Gro testraat was door vandalen vernield. Een relaishuisje staande langs de spoorlijn te Oostrum was door van dalen met „zwarte verf' bewerkt. Ook waren er leuzen op gespoten. Het schoonmaken gaat enkele hon derden guldens kosten. Een verkeerszuil aan de rondweg te Brukske ter hoogte van de Pava nestraat was door vandalen gewoon van zijn plaats gehaald en vormde hierdoor een gevaar voor het ver keer. Door de politie is die zuil weer op zijn plaats gezet Schoorsteenbrand Kennedyplein Zondagavond moest de brand weer in aktie komen voor een schoorsteenbrand in een pand aan het Kennedyplein. Voorbijgangers hadden de vonken uit de schoor steen zien komen en alarm gesla gen. Volgens de eigenaar was de schoorsteen drie weken geleden vakkundig geveegd. Deskundigen vonden het onverklaarbaar dat er nu brand was uitgebroken. part-time medewerk(st)ers werkzaamheden in de vroege avonduren part-time medewerk(st)ers voor een school in Overloon werkzaamheden in de ochtend- en middaguren inlichtingen uitsluitend op werkdagen tussen 9.00 en 16.00 uur, tel. 04780-10100. van elswijk schoonmaakbedrijf „de lelie" bv hoenderstraat 85 postbus 72 5800 ab venray.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5