r PEEL EN MAAS 'Meer zorg besteden aan 3 e fase Landweert' Met geld uit Venray werd veel goeds verricht in Divinolandia [Burgerluchtvaart op vliegbasis 'De Peel' COI\l>JUMT Nieuwe brandweerkazerne op vliegbasis 'De Peel' L J Resultaat van evaluatie-onderzoek Voorstel Kamer van Koophandel: Dat is makkelijk! Perfecte combinatie's in behang, gordijnen en vloerbedekking met de juiste kleuren J! SPAAR-HYPOTHEEK I f#lVAN DE KAMP Schuttersveld mag bomen vervangen Akties tegen noordtangent PEEL EN MAAS Eigenaar moet wat doen aan zijn krotpand Partij M Nieuw /£L 6 MAART STATEN VERKIEZINGEN En stem dan Joost van de Vorle lijst 4 nr 4 want die doet wat hij zegt Mede met het oog op de wense lijkheid, dat de gemeente Venray in het kader van de ontwikke- j lingssamenwerking haar finan ciële steun aan het projekt Divinolandia blijft geven, heeft de Stichting Venray Divinolandia een zeer uitvoerige evaluatie op- j gesteld. Hieruit blijkt duidelijk, dat met het geld uit Venray in het Braziliaanse Divinolandia, met name op het gebied van de ge zondheidszorg, bejaardenzorg, kindercrèche, onderwijs en hui zenbouw, zeer veel goed werk is verricht. Vandaag (donderdag) i wordt deze evaluatie met het ge meentebestuur besproken in de hoop, dat de Stichting met steun van de gemeente kan .voortgaan met de belangrijke preventieve 1 gezondheidszorg in Divinolandia, waarbij een waterzuiveringspro- jekt op de eerste plaats staat Daarnaast staat de Stichting de oprichting van een EHBO-post in de onmiddellijke omgeving van Divinolandia en de renovatie van een tehuis voor arme bejaarden voor ogen. Uit de evaluatie blijkt dat de Stichting Venray-Divinolandia thans in deze Braziliaanse plaats beschikt gyer een z.g. Counter-part. ftlt is eeii groep mensen in Divino landia, die als partner van de Venrayse SucntingTiingeert en Jac queline Eibers met raad en daad bijstaat. De Counter-part waarin Jacqueline als tolk fungeert, is het Venrayse aanspreekpunt in Divino landia geworden. GRONDIG ONDERZOEK Tten behoeve van de evaluatie van het ontwikkelingssamenwerkings- projekt Venray-Divinolandia heeft de Stichting aan CERIS, een zuster organisatie van CEBEMO in Brazilië de opdracht gegeven een onderzoek in te stellen in Divinolandia en een visie te geven op: reeds gerealiseerde projekten wenselijke/mogelijke vervolgpro- j jekten en I-mogelijkheid tot samenwerking, gericht op verbetering van de aan wezige woon-, werk- en leefsi tuatie. I Daarnaast heeft de penningmeester van de Stichting, de heer J.Q.M. Boelen, direkteur AMRO-bank te Venlo, in Divinolandia een grondig onderzoek verricht naar hetgeen tot stand is gekomen en naar het geen daar nog noodzakelijk moet worden verricht. VERIFIKATIE Tijdens zijn bezoek aan Divino landia is de heer Boelen gebleken dat het CERIS-rapport een aantal feitelijk onjuistheden bevatte. Door de onderzoekster werd onvoldoen de met beleidsbepalers besproken terwijl het rapport in kwalitatief op zicht onvoldoende aan het gestelde doel beantwoordde. Op verzoek van de Stichting heeft de juridisch advi seur van de Counter-part voor malig burgemeester en thans advokaat in een aangrenzende ge meente het CERIS-rapport van een uitvoerig kommentaar voor zien. Ook de heer Boelen heeft in Divinolandia tal van interviews ge houden. Aldus wordt in de evalua tie een duidelijk beeld gegeven van de gerealisserde projekten, de hui dige woon-, werk- en leefsituaties en de mogelijkheden tot samenwer king om toekomstige projekten te realiseren. - GESLAAGDE PROJEKTEN In zijn algemeenheid kan worden gesteld aldus de evaluatie dat dank zij de steun van de Stichting, het St. Elisabeth ziekenhuis en het Katholieke Vrouwengilde het zie kenhuis van Divinolandia een goe de huisvesting heeft en een zodanige outillage, dat het volledig berekend is op zijn taken voor de regio Divinolandia. Dank zij de steun van de Stich ting Ontwikkelingssamenwerking Vierlingsbeek is direkt en indirekt bijgedragen aan een substantiële verbetering van het woonniveau in deze Braziliaanse gemeente. Lemen krotten komen nagenoeg niet meer voor en er is een positieve stimu lans uitgegaan op werkgelegenheid en zellbouwwerkzaamheden. NOODZAKELIJKE PROJEKTEN De Counter-part heeft de Stich ting drie nieuwe projekten gepre senteerd, welke tijdens het bezoek De nieuwe voorzitter van de Ka lmer van Koophandel voor Noord- lLimburg. de heer Fr. Stollman (di rekteur van Rank Xerox Venray), heeft in zijn nieuwjaarsrede gepleit Ivoor het openstellen van de slapen- Ide militaire vliegbasis 'De Peel' bij |yredepeel open te stellen voor bur- Terluchtvaart. Wanneer dit vlieg- Nd geschikt wordt gemaakt voor goederentransporten door de lucht, wordt volgens de heer Stollman een nieuwe dimensie toegevoegd aan de logistieke betekenis van Noord- Limburg. In de komende maanden zal de Kamer van Koophandel nagaan of de ideeën om van de militaire basis een zg. cargohaven te maken, haal baar zijn. De heer Stollman herin- de grootste verf en behangzaak van de regio PATERSLAAN 7 VENRAY Het ziekenh uis van Divinolandia is niet steun uit de gemeente Ven ray opgeknapt en ingericht en vol doet aan de te stellen eisen. In samenwerking met het bestuur van het zielcenhuis is niet alleen het ver rotte plafond vervangen, maar men heeft van de gelegenheid ge bruik gemaakt om onder het dak een reservoir voor leidingwater te installeren. Voor het ziekenhuis staat een bord, waarop is vermeld, dat de restauratie en renovatie kon gebeu ren met financiële hulp uit Venray. van de heer Boelen nader zyn ge analyseerd. Volgens het bestuur van de Stichting zijn deze drie pro jekten urgent als voortzetting op hetgeen is bereikt. In het leader van de volksgezond heid wordt de hoogste prioriteit toegedacht aan een waterzuive- ringsprojekt. Door de Stichting zal eerst onderzocht worden of er al dan niet in Brazilië zelf mogelijkhe den bestaan om op enigerlei wijze dit projekt te realiseren. Zo niet, dan wil de Stichting onderzoeken of realisatie met steun van o.m. de minister van Ontwikkelingssamen werking tot de. mogelijkheden behoort. Gezien de geïsoleerde ligging van gehuchten in het binnenland, vindt de Stichting het realiseren van een EHBO-post tussen Divino landia en Gonzaga noodzakelijk. Een arts en verpleegkundig perso neel is beschikbaar. Het geld, dat burgemeester Defesche bij zijn ambtsjubileum heeft ontvangen en voor Divinolandia heeft bestemd, zal hiervoor worden ge bruikt Tenslotte is renovatie van het oude gedeelte van het bejaarden huis voor armen in Divinolandia noodzakelijk. Met het geld, dat de afd. Venray van de PvdA heeft ge schonken, zijn de deuren inmid dels aangeschaft Op basis van de besprekingen, welke in Divinolandia met diverse instanties zijn gevoerd, is de Stich ting optimistisch ten aanzien van de mogelijkheden om vormen van samenwerking te ontwikkelen. nerde in dit verband aan de in de Tweede Kamer gehouden algemene beschouwingen, waarbij premier R. Lubbers de mogelijkheid tot het be stemmen van militaire vliegvelden voor civiel medegebruik, open hield. Zoals bekend werd in 1956 deze Nato-vliegbasis in Vredepeel aange legd als tweelingbasis van Volkel. Af en toe wordt deze slapende basis uit haar 'droomtoestand' gewekt door het 306 Fotoverkenningssquadron van Volkel, die vanaf 'De Peel' oefe ningen houdt of naar die basis uit wijkt, wanneer op de basis Volkel noodzakelijke werkzaamheden worden verricht. Ook in het kader van internationale vliegoefeningen wordt 'De Peel' als aanvliegbasis ge bruikt Elders in dit blad kan men lezen, dat er de laatste tijd nog al wordt gebouwd en gerenoveerd op deze Peelbasis. Overigens is het idee van de Ka mer van Koophandel om de basis voor (mede) civiel gebruik te be stemmen, niet nieuw, want met na me in het midden van de zeventiger jaren werden dergelijke ideeën ge lanceerd. In 1985 kwam een einde aan deze 'spekulaties' bij het ver schijnen van het Struktuurschema Militaire terreinen, waarin als rege ringsstandpunt staat aangegeven, dat burgerluchtvaart op militaire vliegvelden wordt uitgesloten. TIMMERWERKEN voor: ramen, deuren, kozijnen isolatieglas, renovatie dakvernieuwing, verbouwingen Timmer- en onderhoudsbedrijf J. van de Ligt Wanssum, De Cuyperstraat 37 04784-2184 DONDERDAG 7 FEBRUARI 1991 Nr. 6 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 De gemeente Venray gaat mede werking verlenen aan het kappen van 16 bol-esdoorns op het parkeer terrein van het Schuttersveld. Aan de verleende kapvergunning is wel een herplantplicht verbonden. De 16 bol-esdoorns op de parkeer plaats van het Schuttersveld zijn la ge bomen. De kroonvertakking begint op 2 meter en de laagsthan- gende takken zijn tot circa 1,75 me ter afgezakt. Hierdoor wordt de doorrij- en loophoogte beperkt. De gemeente heeft gekonkludeerd dat hier inderdaad sprake van hinder is. Bovendien ondervangt snoeien het probleem maar tijdelijk. Omdat de bomen niet gezichtsbepalend voor de omgeving zyn zal de ge meente de kapvergunning verle nen. Wel zal het bestuur van het Schuttersveld er voor moeten zór gen, dat voor 1 januari 1992 nieuwe bomen hiervoor in de plaats ko men. Voorgesteld wordt om de bol- esdoorns te vervangen door Ginkgo's. Onder het motto: 'Niet de noordtangent, maar het Kerk- pad trekt aan het langste end' heeft ook de Geschied- en Oud heidkundige Kring Venray e.o. aktie ondernomen tegen de eventuele aanleg van de noord- tangent over het terrein tussen de Grote Kerk en het gemeente huis. In een brief aan de Venray se gemeenteraad wordt o.m. aangevoerd, dat het gebied waar de oorsprong van Venrays cultu rele erfgoed is gelegen, niet on der het asfalt mag verdwijnen. De brief is ondertekend door een vijftigtal personen, dat pleit voor het behoud van een stukje sociaal-historisch landschap. Het is overigens niet voor het eerst, dat de Kring van zich laat horen met betrekking tot de aanleg van een verbindingsweg tussen Raadhuisstraat en Lange- weg. In 1978 en in 1980 heeft de Kring met veel nadruk de aan dacht van het gemeentebestuur en het publiek gevestigd op de grote waarden van het gebied; waarden, die zich naar de me ning van de Kring niet verdra gen met de aanleg van een weg door dat gebied. Ook het Instituut voor Natuur- beschermingsedukatie IVN heeft inmiddels een veertigtal handtekeningen ingezameld ter ondersteuning van de aktie te gen de aanleg van de noordtan gent. Deze handtekeningen zijn 'Samenwerking Venray' aange boden in het kader van haar briefkaartenaktie, die intussen al meer dan tweeduizend adhe siebetuigingen heeft ontvangen. uw weekblad 'De heer Hu, eigenaar van het pand Schoolstraat 39, heeft van de gemeente tot 1 april de tijd gekre gen om een bouwplan voor dat on derhavige pand in te dienen'. Dit deelde wethouder Kersten afgelo pen maandag mede tijdens de com missievergadering voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. De gemeente heeft afgelopen week nog kontakt gehad met de eigenaar. Die had tóegezegd om voor 10 januari een bouwplan in te dienen. Tot op heden had hij dat nog niet gedaan. Volgens Kersten is de eigenaar nog bezig om zijn bouwplannen financieel rond te krijgen. 'We hebben dhr. Hu laten weten dat iedereen in Venray zijn pand een aanfluiting vindt en dat er iets moet gebeuren'. De wethouder heeft hem dus tot 1 april de tijd gegeven. Dan zal de ge- meénte bekijken welke dwingende maatregelen genomen worden om dit pand een beter aanzien te geven. 'Intussen bekijken wij op het ge meentehuis wat de mogelijkheden zijn om met dit pand iets te doen in het kader van de rekonstruktie van het Schouwburgplein', voegde de wethouder er aan toe. De wethou der liet weten dat men met deze re konstruktie begin 1992 wil beginnen. Dhr. Van Hooft, WD. vroeg zich af welke mogelijkheden de gemeente heeft om de eigenaar te dwingen het pand op te knappen. 'Een plank ervoor en alleen maar beschilderen is voor ons onvoldoende', het dhr. Van Hooft weten. De wethouder liet dhr. Van Hooft weten dat de middelen die de ge meente heeft niet uitgebreid zijn. 'Er wordt aan gewerkt maar het gaat allemaal vrij langzaam', aldus wethouder Kersten. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Over niet al te lange tijd zal er meer duidelijkheid komen over de indeling van de 3e fase van de wijk Landweert. Volgens wethouder Kersten zal hieraan veel zorg wor den besteed. 'Er komt vooral veel groen in de wyk', aldus de wethou der. Er zal volgens hem met de rea lisering van de wijk ook anders te werk worden gegaan. 'Er zal begon nen worden met de aanleg van groensingels, waarna de woning bouw wordt ingepast'. Afgelopen maandag, tijdens de vergadering van de commissie voor ruimtelijke ordening en volkshuis vesting, stelde dhr. Van Iloóft (WD) vragen over de toekomst van Land weert. Nu de gemeente voornemens is om de wijk Brukske nieuw leven in te blazen, ziet hij de nodige over eenkomsten tussen Landweert en Brukske. 'Ook in Landweert wordt, net als in Brukske is gebeurd, met te weinig variatie gebouwd'. Volgens dhr. Van Hooft zie je in andere plaatsen, die je met Venray kunt vergelijken veel meer variatie in de woningbouw. Hij vroeg zich af wat de gemeente kan en wil doen om hier over mee te denken. De wethouder was het met dhr. Van Hooft eens. 'Het heeft mij ook bedrukt, wat er in de gemeente ge bouwd is', zo zei hij. Volgens de wet houder heeft dit er tot geleid dat binnen de gemeente hier meer aan dacht aan gegeven zal worden. 'Er is nog veel te dóén: meer met de bouwers praten en ook strenger met welstand zijn' aldus wethouder Kersten. Die grotere aandacht heeft er toe geleid dat in Landweert III eerst de groensingels aangelegd worden. 'Dit geelt al meteen meer vorm en belevingswaarde aan de wijk', aldus wethouder Kersten. Volgens de wethouder zullen twee leden van de welstandscommissie speciale aandacht schenken aan de 3e fase van Landweert. Met name zal gekeken worden naar materiaal keuze, de kleur van de gevels en de infrastruktuur. PRIJSVRAAG Dhr. Van Hooft vroeg zich af of het uitschrijven van een prijsvraag niet zou kunnen leiden tot meer varia tie in de bouw. Met name by premie A-woningen, waarin door het kostenplaatje, maar weinig variatie is aan te treffen, zou dan wat mooi ere kunnen ontslaan. De wethouder zag dit idee niet zo zitten. Volgens hem vergt dit teveel aan voorbereidend werk. Boven dien zijn architekten niet zo ge charmeerd van prijsvragen. 'Zij beschouwen dit als een goedkope wyze om bouwplannen te rea liseren'. De wethouder is van mening dat een strenge welstandscommissie op dit moment het meest hanteer bare middel is om de kwaliteit in de bouw op niveau te brengen. Hy voegde er aan toe dat dit best wel eeps tot boze gezichten zou leiden. 9 IujctW Denk zelf eerst voor je stemt. Kolonel C.J. van den Burg. de commandant van de tweeling vlieg- bases Volkel/De Peel legde donder dagmiddag de eerste steen voor de nieuwe brandweergarage op de sla pende vliegbasis 'De Peel'. Eigenlijk zouden we moeten spreken over 'de laatste steen', want de bouwwerk zaamheden voor een bedrag van ruim 2,5 miljoen gulden zijn nage noeg gereed. Daarom bleef er voor de kolonel niet veel andere over dan het voegen van het metselwerk rond de herinneringssteen, die al in de muur was aangebracht. De nieuwe brandweergarage is een onderdeel van de vele bouwak- tiviteiten, welke de laatste tijd in het kader renovatie, verbetering en nieuwbouw op de basis in Vrede peel plaatsvinden. Zo is er o.m. een nieuw onderkomen gebouwd voor de mannen van het 306 Fotover kenningssquadron uit Volkel, die af en toe de Peelbasis als oefenbasis gebruiken. Nieuw zijn ook de 20 meter hoge radarheuvels ten dienste van de aktieve luchtverde- Autokraken In de nacht van maandag op dins dag is er weer in verschillende per sonenauto's ingebroken. Bij een aantal gebeurde dat door het in slaan van een zijruit of het tocht- raampje. Uit twee van de drie auto's, die ge parkeerd stonden nabij de Kiosk, werden de aanwezige radio's ont vreemd. Bij de derde auto bleef het by een poging. Van een op de onverharde par- keerplaas aan de Poststraal staande auto was ook door het inslaan van het tochtraampje toegang verkre gen. Ontvreemd werd hier de radio. Voor de derde maal werd er inge broken in een aan de Serenade straat geparkeerde personenauto. Het slot was geforceerd en de aan wezige radio bleek verdwenen te zijn. Bij een inbraak in een auto, die geparkeerd stond op het Gouden Leeuw-terrein was het slot gefor ceerd. Het bleef hier bij een poging. diging, die onlangs zyn aangelegd. In 1956, toen de Peelbasis in ge bruik werd genomen werd het brandweervoertuig in een loods ge plaatst. In 1974 kwamen er bijge bouwen. In 1983 wei-d de behoefte aan meer ruimte pas goed merk baar, toen bleek, dat de MAC 06S (Major Airport Crashtruek) te groot was voor de stalling. Maar het duur de tot vorig jaar voordat de Dienst Gebouwen en Tterreinen van Defen sie het startsein kon geven voor de bouw van een hypermoderne brandweerkazerne op 'De Peel' zo als ook gebouwd is op de Vliegbasis Eindhoven. Normaal bestaat de brandweer van 'De Peel' uit een vaste kracht aan wie. drie brandweerlieden van de vliegbasis Volkel zijn toegewe zen. Wanneer het 306 Squadron vanaf de Peelbasis vliegt, wordt de bemanning van de brandweerka zerne op oorlogssterkte gebracht Dat wil zeggen, dat er dan dag en nacht zestien brandweerlieden van de Luchtmacht paraat zijn. Die heb ben dan de beschikking over een schuimbluswagen, een hulpverle ningsvoertuig en een commando wagen. De nieuwe brandweerkazer ne is vlak bij de startbaan gebouwd, zodat de bemanning met het mate rieel in geval van een kalamiteit binnen een minuut op de plek des onheils kan zijn. De brandweerkazerne bestaat uit vier grote stallingsboxen voor de voertuigen, een onderhoudswerk plaats, wasruimte, slaapkamers en een kantine voor het brandweer personeel. En natuurlijk zal men kunnen beschikken over geavan ceerde alarmeringsapparatuur. Naast de kazerne bevindt zich een energiegebouw ten behoeve van de centrale verwarming en de trans formatoren. Eind april zal de nieuwbouw wor den opgeleverd. Ttegen die tijd zijn ook de toegangswegen aangelegd. Volgens de brandweercomman dant, adjudant Buman. bestaat er een goede samenwerking met de gemeentelijke brandweer van Ven ray, waarmee ook gezamenlijk wordt geoefend. Inbraken in personenauto's In een achter zyn woning gepar keerde personenauto, aan de Bolde rik, bleek ingebroken te zijn. Uit de auto waren de 2 boxen en de booster ontvreemd. Getracht was ook de radiocassettespeler te ont vreemden, maar dat was niet ge lukt. Voor de eigenaar een behoorlijke schadepost. De auto werd met ruw geweld openge broken. Aan dezelfde straat was getracht in een personenauto van een inwo ner te komen. Dat was niet gelukt. De eigenaar zit wel met een braak- schade van ƒ900,-. Voor een autobezitter uit Blitters- wijck was het een nare ervaring toen hij terugkeerde by zijn nabij het NS-station geparkeerde auto en tot de ontdekking kwam, dat ge tracht was in te breken. Het linker voor- en achterportier waren door- de inbreker op ruwe wyze bewerkt Er was getracht om in het be- drijfsstraatje, achter de Julianasin- gel en Grotestraat, in een aldaar geparkeerde personenauto te ko men. Kennelijk is de dader in zyn werk gestoord, maar er bleef een behoorlijke braakschade achter. Een inbraak in een personen auto, geparkeerd aan de Veltumse Kleffen lukte wel. Uit de auto werd de radiocassettespeler ontvreemd. Ook was met geweld toegang verkregen tot een aan de Tinnegie terstraat geparkeerde personen auto van een inwoner. Ook hier werd de radiocassettespeler ont vreemd. Inbraken Dankzy een goede vergrendeling aan de binnenkant is het de da- derfs) niet gelukt om zich toegang te verschaffen tot café 't Veule aan de Veulenseweg. Het slot van de toe gangsdeur was geforceerd maar ver der was het niet gelukt om binnen gekomen. Dat was wel gelukt in de daar naast gelegen supermarkt Van de toegangsdeur was een ruit uit de sponning gehaald. Ontvreemd wer den een groot aantal sloffen sigaret ten, koffie en wat geld. Een bewoner van een woning aan het Jofferepas in Oostrum werd wakker van gestommel. Hij ging- kijken. Dat bleek het sein voor een inbreker te zijn om er vandoor te gaan. Onder het raam werd de vuil nisemmer, die als opstapje was ge bruikt aangetroffen. Hoewel de politie alle beschikbare mankracht inzette lukte het niet de dader te achterhalen. Weer was getracht met een schroevendraaier toegang te ver krijgen tot een in het winkelcen trum gelegen cafetaria. Dat was niet gelukt. Een vroege voorbijganger van de winkel van de Boerenbond aan de P. Janssenweg te Ysselsteyn zag en kele personen die zich daar ver dacht ophielden. Hij sloeg alarm maar dat was voor de daders, een drietal personen, het sein om er vandoor te gaan. De getuige moest nog springen 'voor zijn leven' an dere was hij overreden. Diefstal ski-jack Een inwoner van Nijmegen deed aangifte van diefstal van zijn ski jack, met een waarde van ƒ460,-. De diefstal had plaatsgevonden in een café in het centrum. Geen voorrang In de nacht van zaterdag op zon dag lette een 77-jarige autobestuur der uit Heesch, toen hij vanaf de parkeerplaats de Jan Poelsweg te Ysselsteyn opreed, onvoldoende op het verkeer. Zyn auto botste tegen een personenauto, bestuurd door een 52-jarige inwoner van Meere- sen. De bestuurder uit Heesch raak te licht gewond maar kon na behandeling in het ziekenhuis, naar huis worden overgebracht.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 9