3 halen 2 betalen >el spetters Stichting onderbouwt haar plannen voor de aanleg van een stadspark Commissie buigt zich over amalgaamafscheiders Schaatspret in Venray EMOFRA Peel en Maas tijdens carnaval betaalbare kindermode Alle winterkleding op de seeds afgeprijsde artikelen Groot in jonge mode BOERE-BRULLUFT I in Venroj BROEKEN DUUR? KOM NOU!!! BETER LICHT Voor bijna ƒ200.000,- steunfraude achterhaald! DONDERDAG 7 FEBRUARI 1991 Nr. 6 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG PEEL EN MAAS UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY M#EE|#D| A f* WAAQ UEMD AV FIJ Advertentieprijs: 33 ct. per mm - Abonnementsprijs per half jaar 114,00 Grotestraat 68 - Postbus 1 Tel. 04780-82727 - Fax. 04780-10916 If EEIVDLr\U V Wl\ VE|r||**\T EW W PI V] E V I PI V - Abonnementsprijs buiten de regio 119,00 uitsluitend bij vooruitbetaling In de Keulsche Pot toundue-, gourmet- en specialiteiten restaurant, nu met uniek terras Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON Ook dit jaar zal Peel en Maas tijdens de camavalsweek nor maal verschynen. Weliswaar moet u dan het traditionele loto- overzicht van de grote optocht missen maar wy zullen u toch een uitgebreid overzicht geven van wat er allemaal tydenscar- naval gebeurde. Omdat onze winkel tijdens de carnavalsdagen gesloten is, heb ben wy de inzendtermijn van copij en advertenties enigszins aangepast. Sport- en verenigingsnieuws kan tot uiterlijk zaterdag 17.00 uur bij ons worden inge leverd. Dat geldt ook voor de kerkelijke diensten. Onze adverteerders kunnen op aswoensdag tot 12.00 uur (anders 10.00 uur) terecht om hun advertenties by ons in te leveren. Verder wensen wij iedereen een ontzettend fijne en plezieri ge vastelaovend toe. pen weekeinde ook geschaatst Daar worden a.s. zaterdag zelfs wedstryden gehouden. ONTRADEN Schaatsen op de Diepeling, op de grens van Meerlo en Venray, wordt ten zeerste ontraden. Het diepe water garandeert geen veilig ijs. Anders is het gesteld met de visvijver Het Wanssums Ven, aan de Wan- ssumseweg. Hengelsportvereniging 't Alvertje uit Oostrum, eigenaar van deze vy ver, heeft het schaatsen op dit ven verboden. De taluds rondom het water zijn nog niet gereed. Schaatsers zullen daarom teveel schade aan die taluds aanrichten zodat de vereniging later met hoge kosten wordt gekon- fronteerd. Bovendien kan het bestuur van 't Alvertf e niet instaan voor de veiligheid van de schaatsers, gezien de werking van de vijver. Men heeft het terrein daarom ook afgesloten. Het schaatsen brengt sommige inwoners tot bijzondere ideeën. Een naar schatting 15-jarige knaap had er iets op gevonden om zijn zakgeld wat aan te vullen. Hij posteerde zich bij de overstortvijver. naby het Brukske en vroeg aan schaatsliefhebbers, die het ijs op wilden, een vergoeding van ƒ1,50. Het is bekend dat meerdere schaatsliefhebbers dit bedrag betaald hebben. Omdat een schaatsliefhebber de zaak niet vertrouwde, schakelde deze de politie in. De knaap kon echter niet meer worden achterhaald. Het schaatsen op de overstortvijver is helemaal gratis. Tenslotte verzwegen ze beiden, sinds kort de exploitatie van een horecagelegenheid. Samen wist men de betrokken gemeenten een bedrag van byna een ton afhandig te maken. Tegen alle betrokkenen is proces verbaal opgemaakt- De gemeenten zullen de teveel verstrekte uitke ring terugvorderen. Passage 4 Venray Venray VASTELAOVESVERENIGING „DE PIELHAAS" - VENRAY tnRAy Dinsdag 12 fibberwarie 1991 worde onze twië tortelduufkes in d'n on-echt verbonde in de fwajee van ozze „Beejekurf". Dizze trouwerej begint om 15.11 uur. Entreepries: 12.50 Stemming vanaf 13.30 uur. Men is niet elke dag in de gelegenheid om een mammoettand te.bezichti- gen. Thans is dit wel mogelijk in het Geschied- en Oudheidkundig Museum 't Freulekeshwus aan de Eindstraak Daar hangt sinds kort een 1 meter 60 lange mamynoettand. De tand stamt uit de laatste ijstijd, zo'n 10.000 tot 60.000jaar geleden. Tussen het opstuwend ijs en stenen, is deze tand mee gevoerd tot in cmze rivieren. De tayid is gevonden nabij Ouddorp op het Zuidhollandse eiland Goeree-Overjlakkee, door Servy Nabuurs wit Veuleyi. Dat gebeurde oyigeveer 12 jaar geleden tijdeyis het zweynmeyi. Na onder zoek is de tand gekonserveerd en ynocht dhr. Nabuurs het pre-historisch voonverp behouden. Oyyidat de tand toch ynaar bij zijn ouders op zolder lag, hebben die besloten om de tayid aan het museum in bruikleen te geven. Nu Koning Winter Nederland weer in zijn ban heeft en sommigen al be ginnen te dromen van een Elfstedentocht, is ook in Venray de schaats- koorts weer ingetreden. Massa's jongelui, en ook ouderen, spoeden zich na school- en werktijd, naar de dichtsbyzijnde schaatsgelegenheid om de ij zers onder te binden en de nodige rondjes te draaien. Schaatsen kan men in Venray volop, alleen de duisternis verhindert het schaatsen in de avonduren. Een van de drukstbezochte ijsbanen is de overstortvijver nabij het Brukske (foto). Daar is het veilig schaatsen en de eigenaar, de gemeente, heeft hier niets op tegen. Veilig schaatsen is het ook in LandweerL Daar is, met behulp van de brandweer, een ijsbaan aangelegd op het rolschaatsbaantje bij de Lathyrus. Ook in de omgeving van de Vlaswei is een stukje grond veranderd in een ijsbaantje. Wat ruimer schaatsen is het op de visvijver bij de Ballonzuil. Ook daar loopt men nauwelijks risiko om door het ijs te gaan. Verder kan men schaatsen op dichtgevroren kanaaltjes en beekjes, zo lang dit niet door de eigenaren daarvan, verboden wordt. Op het Schaartven in Overloon, aan de Ilolthesedijk, wordt sinds afgelo- het spoelen in het riool terecht zou den komen. De gemeente Venray wil nu een dringend beroep doen op de Ven- rayse tandartsen om op korte ter mijn amalgaamafscheiders te (laten) plaatsen. Gesteld wordt dat 1991 een overgangsjaar moet zyn. De afscheiders zouden uiterlijk op 1 januari 1992 aangebracht moeten zyn. Afvoer van het amalgaam zal ver der op verantwoorde wijze moeten geschieden: via een aangewezen KCA inzamelbedrijf of via een over eenkomst waarin halfjaarlijks on derhoud van de afscheider wordt geregeld. EISEN In het voorstel, dat heden, don derdag, om 18.00 uur wordt behan deld in de commissie openbare werken, stelt de gemeente boven dien nog enkele eisen, waaraan zo'n afscheider moet voldoen. Zo zal het verwijderingsrendement van de af scheider minimaal 95% moeten zijn. De aangebrachte afscheider moet voorzien zijn van een Zweeds of Westduits testrapport. In deze landen werkt men al vele jaren met amalgaamafscheiders. Verder wordt nog eens gewezen op een korrekte afvoer van het opgevangen amalgaam. VENRAY Navraag bij enkele Venrayse tand artsen, leerde ons dat men in Ven ray al met deze problematiek bezig is. Een aantal tandartsen is bezig met de aanschaf van zo'n afschei der. Tandarts Verhaegen daarente gen werkt al enige jaren met een amalgaamafscheider in zijn unit. 'De hoeveelheid amalgaamslib dat op jaarbasis wordt opgevangen is gering', zo meent dhr. Verhaegen. 'Dat is ongeveer een drinkglas vol'. Hij maakt zich echter meer zorgen over de verdere verwerking. 'Het wordt opgehaald en wij ontvangen daarvoor een bewijs, maar wie ga randeert my dat het korre kt ver werkt wordt'. Enorme keus voor binnen en buiten. Modem, halogeen en klassiek. 1 Winkelcentrum De Bleek - Venray Tel: 04780-10222 Overloon, Vierlingsbeekseweg 18 Telefoon 04788-1434 Maasbree, Dorpstraat 93 Telefoon 04765-3395 Heythuysen, Telefoon 04749-3866 Enkele maanden geleden heeft een initiatiefgroep een plan op gesteld, dat voorziet in de aanleg van een stadspark tussen de Gro te Kerk en het raadhuis (het voor malige klooster Jerusalem). Inmiddels hebben de initiatief nemers bij acte van 20 december 1990 rechtspersoonlijkheid ver kregen onder de naam 'Stichting Stadspark Venray' met als doel stelling het doen ontwerpen, aan leggen, opbouwen, behouden en onderhouden van een stadspark op genoemde lokatie. GEDEGEN RAPPORT Het eerste werk van de nieuwe stichting was het samenstellen van een gedegen rapport, waarin naast een ontwerpschets stadspark, ook een kommentaamota op gemeente lijke nota's (Verkeers- en Vervoers beleid in hoofdlijnen en deelnota's Parkeren en Verkeerswegen en Ver- keerscirculatie) is opgenomen. Het rapport van de Stichting is vorige week ter kennis gebracht van het college van b. en w., degemeen te- raad, commissieleden en de bestu ren van Maatschappelijke en Belangenorganisaties in Venray. 'In het onlangs gepresenteerde Citymarketingplan is een cultuur- wijziging binnen de gemeentelijke organisatie geïntroduceerd, waarbij sterker dan voorheen rekening moet worden gehouden met het geen de klant Venrayse burgers, organisatie en bedrijven) wenst' al dus de Stichting, die er van over tuigd is, dat de voorkeur van de klant zal uitgaan naar een stads park in plaats van naar een noord tangent, die tussen kerk en raadhuis de Stationsweg met de Langeweg zou moeten verbinden. ONDERZOEK GEVRAAGD Het is de Stichting intussen ge bleken, dat haar initiatief wordt ge dragen door een belangrijk deel van de bevolking. De buiten de Stichting om georganiseerde aktie van de fraktie 'Samenwerking Ven ray' heeft tot op heden meer dan 2000 adhesiebetuigingen tegen de aanleg van de noordtangent opgele verd. Daarnaast hebben het bestuur van het Venrays Museum en het IVN met de tentoonstelling 'Natuur lijk Groen' grote aandacht besteed aan de onvervangbare bomen in de tuin van het voormalige klooster Je rusalem, die in het stadspark zijn opgenomen. Een en ander heeft er mede toe geleid het college van b. en w. met aandrang te verzoeken een onder zoek onder de bevolking van Ven ray te laten instellen, omdat zij volgens de Stichting het recht heeft haar mening te zeggen over de toekomst van een belang rijk en uniek terrein, voordat hierover onherroepelijke beslui ten worden genomen. HET STADSPARK Reeds eerder hebben wij uitvoe rig aandacht besteed aan het plan tot aanleg van het stadspark. Voor op staat, dat de rust en stilte, ele mentair voor deze plek tussen kerk en raadhuis èn voor een stadspark, behouden moeten blijven. Het be staande wandelgebied (voormalige kloostertuin) moet aansluiten op de voormalige begraafplaats naast de Grote Kerk, waarbij het bomen- en plantenassortiment dient te wor den uitgebreid. Vanuit de sfeer van een park behoort op het voormalige kerkhof geen parkeerplaats te wor den aangelegd. Het gehele terrein moet worden 'aangekleed' met meer groen, zitgelegenheden en doorsneden te worden met wandel paden. De nog aanwezige graven zouden bijeen gebracht en voorzien moeten worden van een herden- kingsmonument(je). Historische elementen als grot, St. Odaput, en begraafplaatssymbolen moeten ge restaureerd worden. Rond de Grote Kerk dient een beeldentuin te ko men. De Jerusalem tuin zou tot museumtuin ontwikkeld moeten worden. Het stadspark zou gebruikt kunnen worden voor kerkelijke manifestaties, culturele uitvoerin gen en andere kunstuitingen. Bij liet laatste wordt gedacht aan b.v. ca rillonbespelingen. Verder gaat het plan uit van de aanleg van een krui dentuin tussen kerk en Kerkpad, verlaagd muurgedeelte tussen voor malig kerkhof en Jerusalemtuin, renovatie van de Zeven Smarten en St. Odaput en een loofgangverbin ding (berceau) over de parkeer plaats en Kerkpad. De Stichting heeft Venray vergele ken met een aantal steden van on geveer dezelfde grootte en daarbij gekonkludeerd, dat Venray het minste onversneden stadspark in het centrum heeft. KOMMENTAAR Bij het leveren van kommentaar op de gmeentelijke nota's gaat de Stichting er van uit, dat het college van b. en w. ten behoeve van de aan leg van de noordtangent nog geen stellingen heeft betrokken. Van harte wordt onderschreven de in het Verkeers- en Vervoersplan opge nomen opmerking, dat pas over de aanleg van de noordtangent mag worden beslist, nadat een grondig onderzoek is ingesteld naar alle ge volgen. Een verkeersmilieuplan dient volgens de Stichting een on derdeel van het onderzoek, te zyn. Gesteld wordt, dat een noordtan gent zeker meer verkeer zal aan trekken. Dat is dan weer in stryd met het in het verkeersplan aange geven streven het autogebruik te rug te dringen. De grote Venrayse parkeerterreinen zouden via de (buitenste) singelring bereikbaar gemaakt moeten worden eventueel met aanduidingen 'vry-vol' op de singels. Dit vindt de Stichting beter dan aansluitingen vanaf de (bin nen) centrumring. SINT ODAPARK In tegenstelling tot hetgeen in het Citymarketingplan over het St. Odapark wordt gezegd, meent de Stichting, dat dit gebied niet ge schikt is voor stadspark. Het is niet veilig genoeg en ligt te ver van het centrum af en heeft geen relatie met historische elementen. Wel is de Stichting van mening, dat het geen in het Citymarketingplan over het St. Odapark werd geschreven, zonder meer van toepassing zou kunnen zijn op het stadspark. En wellicht kan het door de vier doctoraal-studenten van de Rotter damse Erasmusuniversiteit gesug gereerde edukatief milieupark gesitueerd worden tussen de Grote Kerk en het raadhuis. De afgelopen weken heeft de so ciale recherche van Venray een 5-tal zaken afgehandeld, waarbij voor byna ƒ200.000,- aan ten on rechte verstrekte uitkering kon worden achterhaald. In de gemeente Venray wist een echtpaar door bijverdiensten uit thuiswerkzaamheden te verzwij gen, gedurende meerdere jaren, ruim ƒ35.000,- teveel uitkering te verkrijgen. In 3 andere gevallen betrof het" vrouwen, die via uitzendbureaus meerdere periodes werkten, zonder daarvan mededeling te doen op de afdeling sociale zaken, waardoor de gemeente Venray voor ruim ƒ50.000,- werd benadeeld. In Grubbenvorst waar de sociale recherche van Venray ook aktief is, bleek dat een man, die van die ge meente een uitkering ontving na dat hy het deed voorkomen er te wonen, al meer dan 5 jaren bij zijn ex-vrouw in Venlo woonde. Uit een onderzoek, in samenwerking met de sociale recherche ran Venlo. bleek dat de vrouw! die daar uitke ring ontving, op haar beurt ver zweeg dat ze met de man samen woonde. In tandartspraktijken en tand heelkundige laboratoria wordt veel amalgaam gebruikt voor de vulling van gaten in gebitselementen. In amalgaam komen grotere hoeveel heden kwik, tin, koper en zilver voor. Vooral kwik, dat voor onge veer 50% in amalgaam aanwezig is, Is zwaar milieuverontreinigend. Uit een rapport over afvalwaterproble- matiek in de tandheelkundige ver zorging is gebleken dat de ca. 6.000 tandartsen in Nederland jaarlijks zo'n 3.300 kg kwik 'lozen in het riool. Om dit tegen te gaan is er overleg geweest tussen de beroepsgroep van tandartsen, het ministerie van VR0M en de Vereniging Nederland se Gemeenten. Die zijn overeenge komen dat alle tandartspraktijken zo snel mogelijk voorzien moeten worden van amalgaamafscheiders. Dat zijn filters die de amalgaam- resten opvangen, die anders tijdens Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray

Peel en Maas | 1991 | | pagina 1