_R Donderdag 7 fibbrewarie Hazinneaovend Orde van Verdienste voor Jan Janssen Beste Knuppel 1991 voor Martien Camps RAEDTS Jeugdprinsen slaken noodkreet Vastenaovend in Verpleeghuis Beukenrode Bonte Avond in Castenray Aide Wieverbal Carnavalsconcert in Oostrum Boerebrulluft 't Dartele Veulen Uitreiking Reuzenkluut 1991 De Schutteraars Spurriemökke Oirlo Jubileum-Prins bij De Klutetrappers Vredepeel De Zag'ewetters Hetsbuulen Heide De Kaevers Smakt-Holthees De Kluutjes Vredepeel PEEL EN MAAS Donderdag 31 januari - Pagina 5 De mitwerkende 9 blaoskapelle en 8 kasteleins kwaine zondag 27 januari beej mekaar en hebbe d'n Hazinneaovend wer róónd gepraot. Beej alle 8 hazinnekafé's vverre stempelkaarte uutgedaeld en werre stempels gegaeve. Alle 8 stempels zien goed vur 'n kans óp iën van de 10 diepvriespiëlhaze. De stempelkaarte mótte dezelfde aovend werre ingeleverd beej iën van de 8 hazinnekafé's. Ok kan óp die kaart de favoriete blaoskapel vermeld werre (ok zón- i der stempels ien te leverei). Vur de blaoskapel mit de maeste stemme is d'n 'Hansworst' dèn mit I vastelaovend mitgedrage kan werre, j ok öp d'n Hazinneaovend. (Twië j kiër wón 'Noët van gehuërd!) Ónder de 9 blaoskapelle werre ok nog twië superwörste verlaot! D'n hoffotograaf Sjef Iloedema- kers zal ik wer foto's make ien alle Hazinnekafé's. en die uutstalle ien zien etalage én 't Henseniusplein. De verloëting zal gebeure ien Ila- zinnekafé 'Hentobar' öp vastelao- veszaoterdag 9 fibbrewarie. Het begint om 21.45 uur. Zeker de mitwerkenden en de ha- zinne van d'n Hazinneaovend wer re verwaacht! Prins Piet IV mit zien adjudante en gevolg zun de prieze be- kendmake! Hopelek zal 't waer mitwerke, zoë- dat 't ok wer 'n moj buutegebeure wert! Efkes Waachte Zuutjes An Göt Net Noeët Tuus Gen Tied Van Toete nog Blaoze Rats d'r Nève R.R.R. Noët van gehuërd 20.30 Caroussel Le Coq Truus Bónte Koe Upke Koetshuus Hento Pause Old Timer Old Timer 21.10 IfCoq Truus Bónte Koe Upke Koetshuus Hento Pause Old Timer Old Timer Caroussel 21.50 Truus Bónte Koe Upke Koetshuus Hento Pause Old Timer Old Timer Caroussel LeCoq 22.30 Bónte Koe Upke Koetshuus Hento Pause Old Timer Old Timer Caroussel Le Coq Truus 23.10 Upke Koetshuus Hento Pause Old Timer Old Timer Caroussel LeCoq Truus Bónte Koe 23.50 Koetshuus Hento Pause Old Timer Old Timer Caroussel Le Coq Truus Bónte Koe Upke Op voordracht van De Karklingels is dit jaar hun hoogste onderschei ding 'de Orde van Verdienste' toege kend aan Jan Janssen. Jan is sinds maart 1962 direkteur van de Rabo bank in Oostrum. Daarom kent iedereen hem beter als 'Jan van de bank'. Naast deze baan heeft Jan zich op veel fronten ingezet voor ak- tiviteiten en werkzaamheden in Oostrum. Bij voorkeur een beetje op de achtergrond want beschei denheid is hem niet vreemd. Jan was van 1982 tot 1990 sekretaris van de dorpsraad Werkcomité Oostrum. Ruim tien jaar was Jan sekretaris van de Oostrumse Orga nisatie voor Zelfstandige Onderne mers de OOZO en verzorgde voor deze plaatselijke ondernemers de publiciteit. Als lid van de commis sie Sportsponsoring verzorgde hij een goede band tussen de OOZO en de Oostrumse voetbalvereniging WO. Sinds ongeveer 16 jaar is hij ad ministrateur van de gezinsbijdrage in de parochie en lid van de finan ciële commissie. Meer dan 10 jaar was Jan sekretaris van het gemeen schapshuis en vervulde dezelfde funktie destijds ook voor het uni- formenfonds van de harmonie. Re cent maakte Jan deel uit van het comité van aanbeveling van het BCL Treffen 1989 in Oostrum. foto Hoedemakers Naast deze bestuurlijke funlcties is Jan nog alt\jd aktief lid van de Oostrumse Tennisclub en TC Rod- he. Van de voetbalclub is hij al lang steunend lid. Op zondag 3 februari krijgt Jan Janssen de Orde van Verdienst uit gereikt door Prins Peter I aanslui tend aan de receptie van de prins, die om 14.11 uur begint in café-zaal De Karklingel. joto Hoedemakers De Castenrayse orde van ver dienste 'De Beste Knuppel' is dit jaar voor Martien Camps. Deze zal hij op carnavalsmaandag 's avonds om 21.11 uur in De Wis in ont vangst nemen. Martien is altijd een stille werker op de achtergrond ge weest, zelden deed men tevergeefs een beroep op hem als het werk be trof voor de Castenrayse gemeen schap. Afgelopen jaar was het 22 jaar geleden dat Martien bij de car navalsvereniging kwam. Met dit ju bileum zette Martien een punt achter zijn carnavals loopbaan. Al die tijd is hij bestuurslid ge weest waarvan hij de laatste 6 jaar als penningmeester de verenigings kas beheerde. Het hoogtepunt in zijn carna valsperiode was in 1979, toen was hij namelijk prins. Martien heeft mooie en moeilyke periodes bij de carnavalsvereniging Meegemaakt. Hij kon ontzettend genieten van het carnavalsfeest, Maar in de periode dat de vereni ging in de problemen zat dan werd nj erg aktief om alles weer in het 'areel te krijgen. H(j had altijd een eerlijke eigen nening die hij, indien nodig, niet rerzweeg. Martien zijn gemoede- ijkheid heeft er zeker toe bijgedra gen dat er bij De Schanseknuppels Ütijd een goede, gezellige sfeer is geweest. De carnavalsaktiviteiten in Castenray zijn voor een groot ge deelte in gemeenschapshuis De Wis. Juist dit gemeenschapshuis staat bij Maitien ook hoog in het vaandel. Dit jaar is het 20 jaar gele den dat het initiatief is genomen om het toenmalige patronaat beter te gaan benutten. Na 3 jaar van voorbereiding is in 1974 Stichting Gemeenschapshuis officieel op gericht. Veel werk is er in de loop der ja ren gedaan door het bestuur en ve le vrijwilligers. Maar met de laatste verbouwing werd een voorbeeld van samenwerking in Castenray getoond. Bijna iedereen heeft be langeloos meegeholpen en heel Castenray is nu trots op hun ge meenschapshuis. Maar Martien is heel zeker trots, want al die 20 jaar zat hij in het bestuur. Tbt op de dag van vandaag is Martien regelmatig in De Wis te vinden b.v. aan de muntenkassa, want De Wis is een beetje van Martien. Afgelopen jaar hebben Martien en zijn vrouw Mientje nog een uniek jubileum gevierd, zij het in bescheiden kring. Zij waren nl. 25 jaar pleegoudere van 6 kinderen. Wat dit betekent hoeven we niet uit te leggen.. Een ding is zeker, zij wil len graag anderen gelukkig maken en toch bescheiden blijven. Daar om doet het Castenray deugd Mar tien maar ook Mientje nu eens in het zonnetje te zetten. Diegenen die Martien en Mientje hiermee willen feliciteren worden bij deze van harte uitgenodigd op camavalsmaandagavond om 21.11 uur in De Wis. Container in brand In de nacht van maandag op dins dag werd de hulp van de brandweer ingeroepen voor het blussen van een in brand staande container met afval, nabij de Kiosk in het Bruks- ke. Vandalen hadden dat afval op zettelijk in brand gestoken. De 'helden' waren voor de politie on vindbaar... TAXATIEKANTOOR H.M.M. Raedts beëdigd taxateur voor alle soorten o.g. taxaties Tel. 04780-81469 'Wij snappen er niks van'. Zo be gint een brief van alle Venrayse jeugdprinsen, gericht aan de carna valsverenigingen. De jeugdprinsen protesteren tegen het feit dat zij als regeerders over de jeugdcarnavals- vierdere van Venray te horen heb ben gekregen dat de optochten niet doorgaan. 'Alle moeite van de wagenbou wers en groepen zijn voor niets ge weest. Voor de mensen voor wie het carnaval enkel bestaat uit het genie ten van of meedoen aan de optocht, is het heleméal niets meer', aldus de jeugdprinsen. Zij ergeren zich aan het feit dat het feesten en drinken 'binnens huis' wel doorgaat. Volgens de jonge prinsen moet een optocht dan ook door kunnen gaan. Daarom doen zij een dringend beroep op de car navalsverenigingen om een op tocht, desnoods alléén voor de jeugd, toch te laten plaatsvinden. Inmiddels is de Vorstenraad te ruggekomen op haar besluit om al le optochten af te lassen en wordt er gedeeltelijk aan de wens van de jeugdprinsen tegemoet gekomen. Afgelopen dinsdag heeft Jeugd prins Rick van de Hazekeutel zich van deze brief gedistancieerd. Dit gebeurde op advies van het Ilaze- keutelbestuur, dat achter de beslis sing van De Piëlhaas staat. Tijdens de Prinsenproclamatie op zaterdag 26 januari is de nieuwe prinses uitgeroepen in de persoon van Prinses 'Lies I' van Beukenrode (mevr. E. Westkamp). Aan deze mid dag werkten verschillende groepen mee, waaronder Joekskapel Tuun- ke Lieger, de juniorengarde van de Pierotten, majoretten van MMSK, zangltompeneej Oere toe en 'De laatste 2 Ureelinen van Venray'. Woensdag 30 januari was het boe- rendag, waarbij voor iedereen boe renkool met worst op het menu stond, 's Middags was er speciaal voor het boerenechtpaar een boe- renmiddag met medewerking van de volksdansgroep Hakkespits in oude klederdracht. Op 2 februari zal de vastenaovend worden voortgezet met een gezelli ge carnavalszitting. Ook deze mid dag belooft een dolgezellige middag te worden, waaraan mee zullen wer ken: Joekskapel Rats d'r nève, de seniorengarde van de Pierotten, de kindergarde van de Piëlhaas, majo retten, de Bandelieren met hun car navalsliedjes, 'Campagnes Pieter en Binnewegs Wullem', 'Cato en Hen- drien' o.b.v. Ad Haans, Zangltompe neej Oere toe en onze clown die tussen alle optreden door te zien zal zijn. Vrijdag 1 en zaterdag 2 februari zijn in Castenray de Bonte zittings avonden, aanvang 20.00 uur in ge meenschaphuis De Wis. Maandag 4 februari 50 bal. aan vang 19.00 uur in De Wis. Met een optreden van Peter en Ad Haans. Zij brengen een avondvullend pro gramma van muziek, liedjes en hu moristische vertelsels over den Brabantse en Noord-Limburgse mens uit vooral vroeger jaren. De entree is gratis en de avond is ook bestemd voor niet-Castenrayse 50-plussers. Zaterdag 26 januari jl. vond in Oostrum het Aide Wieverbal plaats. Traditioneel komen de inwoners van Oostrum, in boerenkledij gesto ken, de verloving vieren van dit kol derhuwelijk. De organisatie is dit jaar in handen van de harmonie. Om 22.00 uur kwam de Eikenhof kapel vergezeld van de drumband de zaal binnen om de mensen op te warmen. Na een welkomswoord door Prins Peter I en Vorst Bert was het woord aan de ceremoniemees ter Joop Theeuwen. Hij vertelde dat het een probeem was geworden om een bruidspaar met familie te vinden omdat er vele vrijwilligers waren. Goede raad is duur, dus was hij naar een waar zegster gegaan, want die wist tenslotte wie het bruidspaar zou zijn. Aan de hand van foto's moest nar Twan de familie met bruidspaar uit de zaal halen. Als getuigen kwa men Frank en Gerda Martens naar boven. Vader en moeder van de bruid waren Fonza en Tbon van den Horck. Vader en moeder van de bruidegom waren Nel en Martien Reijndere. Als bruidspaar haalde nar Twan, Maarten en Annemie Arts uit de zaal. Na de bekende kol- dervragen afgevuurd door Prins Peter I werd het aanstaande bruidspaar verloofd. Dinsdags met de carnaval zal het vervolg komen op deze avond'en zal het officiële huwelijk plaatsvinden. Op maandag 4 februari a.s. geeft de Oostrumse harmonie Sub Matris Tutela inmiddels voor de 3e keer een carnavalsconcert. Er zal een licht programma worden aangebo den waarbij verschillende muziek nummers worden 'aangekleed' met diverse sketches en grappige situa ties. Naast het grote orkest van de harmonie met diverse solisten uit haar midden, is uiteiaard ook het tamboerkorps van de partij. Het programma van de harmonie wordt afgewisseld met optredens van diverse Oostrumse muzikale artiesten. Zo is de Oostrumse Zang- kompeneej Oere Toe te gast alsme de Joekskapel Ut Göt, de zangroep Turn Tum en de vertolkers van de Oostrumse carnavalsliedjes. Zij zul len deels wórden begeleid door het grote orkest van de harmonie. Dit jaar heeft de Oostrumse har monie de prins in haar midden in de persoon van Prins Peter I. Na tuurlijk zal hij met zijn gevolg als eregast niet ontbreken. Kortom, hét programma biedt voor elk wat wils en belooft een ge zellige happening te worden voor jong en oud. Het concert is gratis toegankelijk, begint om 20.00 uur en vindt plaats in het gemeenschapshuis te Oostrum. Het boerenbruidspaar van 't Dar tele Veulen in Veulen wordt dit jaar gevormd door Bertlia van Groete- laars Louis en Tina Stroeken en Pietje van Tlieuws Ser en Muizere Marijke. Bruidegom Piet van Meijel, is de grootvorst van 't Dartele Veu len. De buurt van de bruidegom was zo verheugd met het feit dat de ze vrijgezel toch nog aan de vrouw gebracht was, dat spontaan het huis versierd werd. Of het nu liefde van Piet was, of een streek van de buurt van de bruid, weten we niet. Wel we ten we dat in de nacht van dinsdag op woensdag de versieringen ver huisden van het huis van de brui degom naar het huis van de bruid... De carnavalsvereniging 'De Piël- reus' heeft al vanaf 1976 een specia le 'Orde van de Reuzenkluut'. Deze wordt eens per jaar uitgereikt aan een Ysselsteyner die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor de hele dorpsgemeenschap. De Or de van de Reuzen kluut wordt dit jaar toegekend aan Wim Arts. Op vrijdagavond 1 februari op de carnavalsavond nieuwe stijl in 'Rio de Smelehof wordt hem deze on derscheiding uitgereikt door Prins Jan V. Vorst Lei zal Wim bedanken voor de geweldige belangeloze inzet voor dorpsgemeenschap Ys- selsteyn. Wim is geboren in 1921 in Merse- lo en kwam met zijn familie via Hei de in 1942 - in Peel Plan Zuid terecht. Wim moest al vroeg aan pakken op de boerderij. Meteen na de oorlog moest Wim als dienst plichtig militair van 1946 tot 1949 naar Indië. Daarna ging hij aan de slag als chauffeur bij diverse bedrijven en thuis op de boerderij. In 1955 kwam Wim in rijksover heidsdienst bij het MOB-complex in Ysselsteyn, waar Wim heeft ge werkt tot 1984. Hiervan heeft hij zo'n 15-20 jaar lang hoofdzakelijk op de Duitse Militaire Begraafplaats gewerkt. In 1959 trouwde Wim met Bets Jacobs en het gezin groeide voor spoedig met 3 zonen en 1 dochter. Voor de dorpsgemeenschap en daarbuiten was en is Wim nog zeer aktief. Van 1950 tot 1962 was hij o.a. jeugdleider bij de voetbalclub en ook nog speler, bestuurslid en aan voerder. Van 1962 tot. 1990 organiseerde Wim, samen met medewerkers van de begraafplaats, aktiviteiten voor en met de Duitse jongeren om sa men te werken aan de verzoening van de volkeren" over de graven heen. Een 15-tal jaren organiseert Wim al mee aan de Jeugdwielerronde Noord-Limburg. Eveneens een 15-tal jaren zit hij in het bestuur van stichting jeugd centrum 'De Koel' en jureert Wim de carnavalsoptocht in Ysselsteyn. Wim is verder lid van de Dorps raad namens Jera en Jeugdcen trum en al met al ruim 40 jaar zeer aktief in de Ysselsteynse ge meenschap. foto Hoedemakers Naast zijn drukke werkzaamhe den als dierenverzorger en as sistent van de technische dienst heeft, de op 28 mei 1912 te Horst geboren heer H. Verhaeg, tijd ge vonden om als Herman de I de scepter te zwaaien over het rijk der Schutteraars. Hij zal binnen Het Schuttersveld voorgaan bij alle vastelaovesaktiviteiten. Dit jaar regeert in het Oelderse Spurriemökkeland Prins Ruud d'n Urete (de Mulder) en Jeugdprinsen Mieke d'n Urete. Prins Ruud I en Prinses Mieke I zal op zondag 3 februari een recep tie worden aangeboden van 14.11 tot 15.11 uur in zaal De Ruif. In een gezellig gevulde mök- kestal, die voor deze gelegenheid tot kapsalon was omgebouwd, kwam afgelopen zaterdag het Oirlose boe renbruidspaar 1991 uit. Dit wordt gevormd door Wilma, dochter van Momme-Piet en Flinsenberg's-An en Piet, zoon van Hay van Drabbels- Thies en Van de Ven's-Piet zien Drieka, in het dagelyks leven Wil ma van Rhee en Piet Drabbels. Zo als te doen gebruikelijk zullen zij op camavalsdinsdag in de onecht worden verbonden. Het hoofdthe ma van deze boerebrulluft is oud- Oirlose personen en bezigheden. Op het zaterdagavond 19 januari gehouden Prinsenbal is uitgeroe pen tot de 22ste prins van De Klute trappers Tbnnie 1 (Comelissen) met zijn prinses Hanita en nar Marius (Nabuurs). In het dagelijks leven is Prins Tbnnie I onderzoeker bij de Ge zondheidsdienst voor Dieren in Heythuysen. De prins houdt receptie op zon dag 3 februari in het gemeen schapshuis De Kleine Loef van 11.11 tot 14.11 uur. De viering van het jubileum 2x11 Klutetrappers zal in het najaar plaats vinden. Jas ontvreemd Uit een café in het centrum werd ten nadele van een inwoner een jas met een waarde van ƒ150,- ont vreemd. THEO II nieuwe prins Op het Prinsenbal van za terdag jl. werd eerst afscheid genomen van Prins Lambert II. In zijn speech be dankte hij iedereen voor de steun die hij mocht ontvangen in zijn re geringsjaar. Daarna werd hij door Vorst Herman onttroond als prins van de Zagewettere en werd hij in gelijfd bij de 'oud prinsen'. Na een uur zonder prins, kwa men om 22.45 uur zes zustere met een grote radio de zaal binnen ry- den. Zou de nieuwe prins daar in zitten? Of was één van de zusters het? Na eerst de zusters van hun ver momming ontdaan te hebben, om het zeker te weten, werd door Vorst Herman in de radio gekeken en daaruit kwam de dochter van de prins, Yvonne, te voorechyn, die be kend maakte dat haar papa, Theo Koppus, de nieuwe prins van de Za gewettere 1991 is. Als nar werd naar voren gehaald Eric (Eric van Hoof). Uit de vele feli citaties die Prins Theo kreeg, kan men konkluderen dat we een goed camavalsjaar tegemoet gaan. Op het onlangs gehouden Aide Wieverbal werd door een aantal ver dwaalde kerstmannen de nieuwe heereer over het Hetsbuulenrijk be kend gemaakt. foto Hoedemakers Prins Herman II (Janssen) van de kippen aan de Groeneweg regeert dit jaar in Heide. Samen met adjudant Joost houdt Prins Herman II receptie in de Gel- derkoel te Heide op 2 februari om 20.11 uur. Rob. Coppus uit Smakt is dit jaar de prins bij De Kaevers van Smakt en Holthees. Hij zal met carnaval in het Kaevereriek de scepter gaan voeren. Rob Coppus, in het dagelijkse le ven werkzaam in een Ven rays me taalbedrijf, is de 30e prins van De Kaevers. Op het op 4 januari gehouden Jeugd-Prinsenbal is Renzo I (van Duijnhoven) uitgeroepen tot jeugd prins van de Jeugdcarnavalsvereni ging De Kluutjes, met als narrin Angelique (van Asten). Renzo is leerling van de LTS in Venray. De jeugdprins houdt receptie op zondag 3 februari in het gemeen schapshuis De Kleine Loef Vrede peel van 11.11 tot 14.11 uur.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5