PEEL EN MAAS F Restauratie molen „Nooit Gedacht" in maart starten kan s Gouden bruidspaar in de Churchillstraat Ambitieuze plannen voor St Odapark in Citymarketingplan Politiek reageert mat op Citymarketingplan lid WAT KOSTBAAR IS MOGTZ'N WAARDG BGH0UDGN. VSv< olvo Geniet het vertrouwen 25 Jaar directeur Rabobank Gemeente verkoopt schilderij Aktie Noord-Tangent Milieupark in Venray? Grad Schols onderscheiden PEEL EN MAAS Het zag er eigenlyk niet zo roos kleurig uit, toen de wieken op dat moment reeds in verval geraakte molen Nooit Gedacht in Merselo tij dens de novemberstorm van 1975 op hol sloegen. Hierdoor ontstond zelfs brand en lange tijd werd in Merselo gedacht dat de wieken er- vanaf geslagen zouden worden. Een schouwspel dat door vele honder den kijklustigen werd gade gesla gen, ook door de toenmalige burgemeester Schols; De brandweer had de grootste moeite om te redden wat er te red den viel. Hierna verrichte de toen malige eigenaar van de molen, dhr. Michels, alleen maar het hoogst noodzakelijke herstel, om een to taal verval te voorkomen. Iben de molenaar in 1979 wegens gezond heidsreden moest stoppen met zijn werk gingen er al stemmen op om de molen helemaal te restaureren. Zo ontstond in 1982 een renova tieplan dat voorzag in de verstevi ging van de romp, het wegbreken van de in de molen gebouwde silo's, het opruimen van de gebouwen rond de molen het het terugbren gen van de molen in de oorspronke lijke staat. Mersela zou Merselo niet zijn als dat, waar men zijn zinnen op zet, niet tot een goed einde wordt ge bracht. Bovendien, de molen Nooit Gedacht is niet weg te denken in het Merselose dorpsbeeld. HISTORIE De molen staat op de Rijksmonu mentenlijst en werd in 1867 ge bouwd door Simon van den Brekel. Tbt 1964 werd er op windkracht ge malen. In dat jaar werd het binnen werk gesloopt om ruimte te maken voor silo's. Het malen werd toen overgenomen door electromotoren. Na de voornoemde storm en het eerste renovatieplan duurde het toch nog tot 1987, voordat een stich ting in het leven werd geroepen, die de molen voor het symbolische be drag van een gulden kon kopen van de familie Michels. De stichting ging er vanuit dat de restauratie van de molen een be drag zou vergen van ƒ528.000,-. Er werden daarvoor subsidies aange vraagd, ondermeer bij het Rijk. De molen staat immers op de Rijksmo numentenlijst. Afgelopen december zegde het Rijk toe om een bijdrage van 70% in de kosten van de restauratie te verstrekken. Hiervoor was wel een aanpassing van de statuten vaji de stichting nodig. Die aanpassingen hebben inmiddels plaatsgevonden. Als het Rijk deze statuten goed keurt kan de stichting op nog eens 10% van de kosten rekenen. De overige 20% zullen op reke ning van de Provincie komen. Het provinciebestuur heeft dit vorige week laten weten. AAN DE SLAG In maart zal de sloper beginnen met het verwijderen van die gebou wen die niet bij de molen behoren. Dan zal ook begonnen worden met het in orde maken van de ingangs- boog. Aan de bekende molenbou wer H. Beijk uit Afferden, is opdracht gegeven tot restauratie van de molen. Hij zal de werkzaam heden begin 1992 aanvangen. Als alles volgens plan verloopt zal de molen eind 1992 met feestelijk ver toon worden „heropend". Het Stichtingsbestuur, bestaande uit Johan Zeegers, Teng Michels, A. Turkenburg, Hans van Meyel en Jetske Jacobs is zeer gelukkig met deze ontwikkelingen. Zij zijn ieder een in en buiten Merselo dankbaar, die zich voor de restauratie van de molen heeft ingezet. Waarschuwing De politie waarschuwt inwoners voor de volgende malafide praktijk van een nog onbekende persoon. Deze vervoegt zich met een lijst van vroegere leerlingen van basisschool Coninxhof, bij die leerlingen, om zo geld te incasseren voor een te hou den reünie. Die persoon heeft in ieder geval niets met deze reünie te maken. Geld aan hem geven is weg gegooid geld. De politie waarschuwt in ieder ge val oud-leerlingen die door hem worden benaderd om niets te ge ven, maar wel de politie te bellen. Personen die reeds door deze man benaderd zijn worden eveneens verzocht de politie te bellen. /IC De Venrayse politici hebben in houdelijk zeer mager gereageerd op de presentatie van het Citymarke tingplan, afgelopen dinsdag. In een voortreffelijk voorbereide informatie-avond lieten de vier stu denten van de Ersasmusuniversi- teit in grote lijnen zien wat Citymarketing in het algemeen is en wat het Citymarketingplan voor Venray moet gaan betekenen. In grote lijnen komt het er op neer dat de gemeente klantgerich ter moet gaan werken. Dat geldt niet alleen naar buiten toe maar ook intern. Met gemeente wordt overigens niet alleen het ambtelijk apparaat bedoeld. Ook de bestuur- deren en de gemeenteraad zullen effektiever en klantgerichter moe ten optreden om over een aantal ja ren tot de conclusie te kunnen mien dat de gemeente Venray be ter ftmktioneert dan voorheen. i'iï Dat ook de gemeenteraads- en commissieleden effektiever en klantgerichter te werk dienen te laan, was schijnbaar nog niet echt loorgedrongen tot een aantal politi ci. Er werd meer zorg gemaakt over het feit dat op de geinterviewden- Hjst, die in de bijlage stond, slechts twee vrouwen ten opzichte van 29 mannen stonden. Om de financiën maakte met na me dhr. v.d. Vorle zich druk. Uitvoe ring van het Citymarketingplan zou de burger weer onaanvaardbaar veel gaan kosten. Wethouder Truijen wees er tenslotte op dat het deze avond om een informatie-avond gaat. Inhou delijke discussies zyn hier nog niet echt aan de orde. Wethouder Kersten besloot de informatie-avond door te stellen dat door de studenten een gedegen stuk werk was afgegeven. Hij moest erkennen dat het voor de gemeente een „goedkope" nota is geworden. Als blijk van waardering wilde hij de vier studenten toch verblijden met een zilveren broche met ge meentebij voor de dames en een zil veren dasspeld met gemeentebij voor de heren. De vier studenten hebben ons la ten weten het niet te laten bij deze aanbieding van het Citymarketing plan. Met wethouder Kersten is een afspraak gemaakt om over een jaar eens te komen kijken of en in hoe verre, de gemeente Venray met dit Citymarketingplan aan de slag is gegaan. - Volvo vindt dat de enige manier om een auto te beschermen is, om hem ongevoelig te maken voor de inwerking van het weer. Daarom wordt elke Volvo met uiterste precisie gewapend tegen roest. Deze ongevoeligheid voor de inwerking van pekel, hagel of regen is een reden waarom Volvo's zo'n hoge inruilwaarde hebben. En ook waarom Volvo-rijders vaak weer een Volvo kopen. Hriif te lt ijl ïanf AUTOBEDRIJF HANS KOK VENLO B.V., VENRAYSEWEG 28. VENLO-BLERICK. TEL.: 077-821818. Op 1 februari a.s. viert dhr. Rut ten, direkteur van de Rabobank Leunen, het feit dat hij *25 jaar het ambt van directeur bij de Rabobank bekleed. Dhr. Rutten (50). begon zijn werk zaamheden al in 1963 bij de Rabo bank Leunen, als le medewerker administratie. Daarna werd hij op 1 februari 1966 benoemd tot direk teur van de Rabobank in Beesel. Op 1 juni 1985 keerde dhr. Rutten te- rug naar Leunen om daar de direk- teursfünktie te vervullen. Dhr. Rutten is niet alleen bestuurlijk aktief bij de Rabobank. Ook in de muziekwereld laat hij de gemeenschap profiteren van zijn bestuurlijke capaciteiten. In zijn Beeselse periode is hij secretaris ge weest bij de plaatselijke muziekve reniging. Thans bekleed dhr. Rutten een bestuursfunktie by de harmonie St. Catharina Leunen- Veulen-Heide. Hij houdt zich daar voornamelijk bezig met de oplei dingen en de donateursafdeling. I.v.m. de viering van dit jubileum is het Rabobankkantoor op 1 fe bruari de gehele dag gesloten. Ider- een die dhr. Rutten bij gelegenheid van dit jubileum de hand wil schudden, lean dit doen van 20.00 tot 22.30 uur in gemeenschapshuis De Brink, Albionstraat 28 te Leunen. W inkeldiefstallen In een drogistery aan de Gro testraat werd een, naar later bleek, 25-jarige Algerijn betrapt toen hij met een tas met goederen de win kel verliet zonder te betalen. Win kelpersoneel zette de achtervolging in, die later werd overgenomen door de politie. Die wist de man op de Landweertweg aan te houden. Hy bleek voor een bedrag van ƒ128,- aan goederen uit de drogisterij te hebben ontvreemd evenals voor ƒ200,- aan sieraden bij uit een juwe lierszaak. In een supermarkt werd een elf jarig meisje betrapt toen zij zich voor een bedrag van ƒ5,- aan goede ren had toegeëigend. Zij werd aan haar ouders overgegeven. DONDERDAG 24 JANUARI 1991 Nr. 4 HONDERDENTWAALFDE JAARGANG Hoewel het gemeentelijk beleid er niet op gericht is om kunstwer ken, die bezit zijn van de gemeente, te verkopen, gaat de Venrayse ge meenteraad a.s. dinsdag toch over tot de verkoop van een schilderij. Het gaat om het schildery „De Cyni cus", dat geschilderd is door mevr. M. Reuser-Groothuizen. Het doek werd in 1967 door de gemeente aan geschaft voor de prijs van ƒ760,-. Het schilderij is 15 bij 50 cm hoog en zal voor dezelfde prijs als de aan schafprijs, worden verkocht. „De Cynicus" wordt verkocht aan de heer T. Reuser, zoon van de maakster van het schildery. „Gelet op de bijzondere persoonlyke om standigheden, waarvan hier sprake is, zijn wij van mening dat nu een keer mag worden afgeweken van het beleid om kunstwerken, met ge meenschapsgeld verkregen, niet te verkopen", zo stellen b. en w. in het raadsvoorstel. Van dezelfde kunstenares hangen in het gemeentehuis nog twee an dere werken, nl. het zittend broert je (45 x 100 cm) en aardappel rooiende boerinnen (50x100 cm). Deze twee schilderijen, die een goe de decoratieve eenheid vormen, blijven in bezit van de gemeente Venray. De kaartenaktie „Geen Noord- Thngent" is nog in volle gang. Sa menwerking, die deze aktie heeft georganiseerd, voelt zich door de vele adhesiebetuigingen verplicht om met deze aktie door te gaan, zo lang er op het gemeentehuis nog geen formeel besluit is genomen. „Wy moeten hiermee in eerste in stantie aan het college van b. en w. duidelijk maken dat de Venrayse bevolking het laatste oorspronke lijk stukje groen en kuituur, dat Venray nog rijk is, niet verpest wil zien door een verkeersweg", aldus dhr. Den Brok. Volgens hem hebben we nu een „mooi" winkelcentrum gekregen en wordt het tijd om een uniek stadspark te realiseren, waar het voor de bezoekers heerlijk is om even te rusten. Dat de aktie voorspoedig verloopt blijkt uit het feit dat al 6000 kaar ten zijn uitgegeven. Hiervan zijn er zo'n 1300 retour gekomen. De aktie- voerders hebben het idee dat de mensen wel tegen een Noord- Tangent zijn, ook aan kaarten ko men doch deze om diverse redenen niet retourneren. Daarom is een af spraak gemaakt met Stadspost. Hierdoor is het mogelijk om de kaarten ongefrankeerd terug te stu ren via de brievenbussen van Stadspost. Die zorgt ervoor dat de kaarten op de goede bestemming komen. Ook kunt U onderstaande bon inleveren en afgeven bij de on derstaande adressen. NAAM ADRES WOONPLAATS is tegen de noord-tangent Handtekening: Deze bon kunt U inleveren bij de volgende personen: Toon den Brok, Kolkweg 14, Martinet Roling, Serenadestraat 68, Ton Kjinckenberg, Kattestaart 1, Annie Janssen, Verdistraat 29, Hub de Bruyn, Stationsweg 109; Miep Millen, Langeweg 55, Sjaak Koenen, Loenerveld 4 Leunen, Janny Rintje- ma. Tuinstraat 13, Jacques van Roy. Sanshofstraat 64, Miriam Giliam, Serenadestraat 22, Paul Ruland, Dennenoord 6, An Wondergem, Se renadestraat 21, Harrie Theunis- sen, Rochusstraat 1, Miet van Daal, Aronskelk 17, Gerrit Verkoeyen, Ys- selsteynseweg 10 Heide en Harrie Kessels, Heidseweg 28 Heide. Poging inbraak woning Tijdens afwezigheid ran de bewo ners was zaterdag tussen 17.00 en 19.00 uur getracht binnen te ko men in een woning aan de Merselo- sewegr De dader had de achterdeur geforceerd maar het was hem niet gelukt de vergrendelde binnendeur open te krijgen. De bewoners zitten nu met de schade. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Morgen, vrydag, viert het echt paar Wim Peeters (81) en Greet De- nissen (69) op sobere wijze en in besloten kring hun gouden huwe lijksfeest. A.u.b. geen levensverhaal van ons in Peel en Maas. want de gouden bruidegom verbleef het afgelopen weekend nog in het ziekhuis. Dank zij de medische wetenschap is hij toch weer zo opgeknapt dat het mo gelijk is, dit hoogtepunt in hun hu welijksleven, temidden van hun 13 kinderen en 24 kleinkinderen, te kunnen vieren. "Nee, wij schamen ons er niet voor dat wij zo'n groot gezin had den. Wy hebben ze toch allemaal een goede opvoeding kunnen geven en allemaal weten ze nog met hun kinderen de weg naar de Chur- chilstraat te vinden", stelt het echt paar. Een facet in hun leven mag niet onvermeld blijven. Beide heb ben zoveel voor de Arbeidersbewe ging in het naoorlogse Venray betekend. Ontelbaar zijn de uren waarin zij beide zich hebben weten in te zetten voor de emancipatie van de Arbeiders. Niet vergeten mag het werk dat de gouden bruid heeft gedaan als secretaresse of voorzitster van de Arbeidersvrou wen, de KAV, die later is opgegaan in de Katholieke vrouwenvere niging. De gouden bruidegom was jaren lang de stuwende kracht in de Cre- de Pugnobeweging, in het Dr. Poelsfonds, waardoor kinderen naar de vakantie-kolonie in Swal- men konden. Ook heeft hij zich in gezet voor Herwonnnen Levenskracht in de tijd dat de TBC nog volksvyand nummer 1 was, en Wim het Rad van Avontuur wist op te zetten met de Venrayse kennis. Natuurlijk deed hij dat niet alleen maar hij was wel een van de stu wende krachten. Uit dankbaarheid en tot hun in tentie zal er vrijdag in de kapel in Veltum een Eucharistieviering plaats vinden die om 15.00 uur aan vangt. Daarna zal verder het feest in besloten kring worden voortgezet. Er zal geen receptie worden gege ven. maar diegene, die het gouden paar toch willen feliciteren, zullen zeker wel een weg weten om dat te doen. Verdiend hebben ze het zeker. Het is niet duidelijk of de studen ten van de Erasmus Universiteit Rotterdam het Sint Odapark voor ogen heeft gestaan by hun sug gestie om in Venray te komen tot de vestiging van een educatief milieu park. Maar opvallend is het wel dat in het Citymarketingplan direct na deze suggestie veel aandacht wordt geschonken aan het St. Odapark, dat sinds 1981 gemeentelijk bezit is.,-Sindsdien zyn daarvoor vele plannen gemaakt, maar deze heb ben tot op heden geen enkel resul taat gehadstellen de studenten, dat het paijZ^. snel mogelijk een bepaalde bestemming moet krij gen. „Wanneer er niets aan het park wordt gedaan, gaat er een uniek stukje natuur en recreatiege bied voor Venray verloren en zal het park vervallen tot een onge zond, onveilig en onverzorgd deel van Venray-kom", zo concluderen de opstellers van het Citymarke tingplan. EDUCATIEF Alle ontwikkelingsstadia van een natuurgebied in ecologisch even wicht zijn in het park aanwezig, zo dat een goed uitgangspunt voor educatie aanwezig is. Als suggesties omtrent de invulling van de funk- ties worden gegeven: een wandel route uitzetten met wetenswaardigheden over de na tuur, opzetten van een beeldentuin en het inrichten van een klein natuur-hiptorisch museum; wil men de ecologische en biologische waarde van het bos in stand hou den, dan moet recreatie beperkt worden tot de stille recreatie, zoals wandelen, langlaufen, rusten en minimale speelvormen; naast indi viduele activiteiten biedt het park ook gelegenheid tot sociale ontmoe ting. Fietsers en brommers moeten uit dit oogpunt worden geweerd. VOORKEUR BEWONERS Uit een aantal gesprekken met bewoners van Venray, is de studen ten gebleken, dat de voorkeur uit gaat naar een mixture van stadspark met actieve recreatie en natuurreservaat zonder recreatie. Vandaar hun suggestie dat het park zodanig gerevitaliseerd moet wor den, dat het een wandelpark wordt met speelgelegenheid voor de kleintjes en met een gelegenheid tot het nuttigen van een versnape ring. Dit alles onder de voorwaarde, dat het natuurlijke karakter behou den blijft! ECONOMISCH GOED Met de opmerking, dat de heraan- leg en het onderhoud van het St. Odapark geld kost, komen de opstellers van het rapport tot de stelling, dat het park een econo misch goed is. Dit karakter wordt nog versterkt doordat het park „schaarse" ruimte inneemt, naby het centrum van Venray. Op de hui dige plek van het park zou men ook vakantiebungalows of woningen kunnen bouwen. Wil men dus de beschikbare ruimte een parkbestemming geven. dan dient het een gezond en veilig park te zyn, t.b.v. de gemeenschap. BELANGENGROEPERINGEN De studenten vinden, dat de ge meente zo snel mogelijk contakt dient op te nemen met de verschil lende belangengroeperingen zoals vertegenwoordigers van de basis scholen, het IVN, de Milieugroep Venray. de Jeugdnatuurwacht en de imkersvereniging. Bovendien wordt het raadzaam geacht om ook het bedrijfsleven te betrekken met de revitalisering. Voorgesteld wordt hierby ook een groep studenten van de Katholieke Universiteit Bra bant, Vakgroep Vrijetijdsweten- schappen, te betrekken. WERKPLAN Het op juni 1990 gedateerde City marketingplan werd dinsdag jl. offi cieel gepresenteerd aan raads- en commissieleden. Wethouder Kersten wees erop dat b. en w. in het kader van het masterplan, waarin verschillende nota's langs elkaar worden gelegd, pas nu beslo ten heeft om het plan naar buiten te brengen, zonder dat daar overi gens een standpunt over wordt in genomen. In het Citymarketingplan is een werkplan voor het St. Odapark opgenomen met een tijdpad. Hierin wordt ge zegd: „In mei 1991 moet het nieuwe Odapark er zyn". Deze kreet moet men volgens de samenstellers rela tiveren. "Als in juni 1990 met dit plan aktie was ondernomen dan zou in mei 1991 het Odapark gereed moeten zyn". Met andere woorden, er is ongeveer een jaar nodig om van het Odapark iets moois te maken. Om er wat moois van te maken moet er een projektteam onder de naam „SL Odapark nieuwe styl" ko men. Die zal kontakten moeten leg- In het Citymarketingplan, opgesteld door een viertal doc toraal studenten van de Rotter damse Erasmus Universiteit, wordt een lans gebroken voor de vestiging van een milieu park in Venray. „Het is zeer aan te bevelen om te onderzoe ken of een educatief milieu park met binnen- en buitenattracties in Venray te realiseren is. Het zal geen pret park moeten worden, maar een educatief park. De bezoe kers kunnen zelf allerlei zaken uitproberen om te bekijken welke invloed dat heeft op het milieu", aldus het rapport. Zo zou Venray een grote naamsbe kendheid kunnen creëren, toe risten uit de verre omgeving trekken (Duitsland en België) en bovendien de mensen in de nabygelegen vakantieparken een dagrecreatie bieden. gen met belangengroeperingen, aktief op zoek gaan naar geïnteres seerden voor het op te bouwen theehuis; een onderzoek instellen naar mogelijke invullingen van het park; van het theehuis een vaste ontmoetingsplaats maken voor een bepaalde vereniging (jeugdnatuur- wacht); het bedrijfsleven enthousi ast maken om iets in natura te schenken voor het park, waarby de bedryfsnaam op het bord by de in gang vermeld zal worden. Een gemeentelijke funktionaris met eigen handelingsbevoegdheid inclusief budget zal belast moeten worden met de begeleiding van het projekt. Zo kan slagvaardig en effi cient op signalen vanuit het pro jektteam worden ingespeeld, aldus de opstellers van het Citymarke tingplan. Naast de hoge koninklijke en ker kelijke onderscheidingen, die de heer Grad Schols (72) in een eerder stadium heeft mogen ontvangen, heeft hij nu de hoogste onderschei ding van het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting ge kregen. De gouden speld met bril jant werd hem uitgereikt door de voorzitter van het NCIV, ir. A. Pe ters, die in de zeventigerjaren, toen dhr. Schols o.m. wethouder volks huisvesting was, de funktie van hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting in Limburg be kleedde. „Ik heb het als zeer char mant ervaren, dat de heer Peters bij de uitreiking van de onderschei ding herinneringen ophaalde aan die vroegere jaren", zei dhr. Schols. De gouden speld met brisant werd verleend by gelegenheid van het feit, dat dhr. Schols met zyn 25-jarig bestuursjubileum by de Al gemene Woningstichting Het Zuid en, een indrukwekkende loopbaan in de volkshuisvesting afsloot Bij na veertig jaar was Grad Schols in die sector actief, niet alleen als bestuurslid, maar ook als directeur van de Woningbouwvereniging Noord-Limburg. Hy begon zijn loopbaan in Venray in 1954 als secretaris penningmeester van de toenmalige woningbouwvereniging St Oda. In de jaren zeventig werd hy directeur en later, tot aan zijn afscheid, twee jaar geleden, secretaris. Verder was hij, behalve wethouder in Venray, ook lid van het daaglyks bestuur van Ons Limburg, lid van de Federa- tieraad, bestuurslid van het district Limburg en had h(j zitting in het Verenigingsbestuur en in de Vere nigingsraad. uw weekblad

Peel en Maas | 1991 | | pagina 9