Het valt niet mee om 10.000,- in een korte tijd te beleggen Publiek mist Venrayse artiesten ondanks goede Circus Mök Bonte avonden in Overloon Schanseknuppels College van bijstand opgeheven Nieuw Spraeland op eigen Jienen Bèr Lejeune nieuwe trainer van SWenray Prins Peter I nieuwe heerser over Karklingels 't Gaolde Paert Aldewieverbal Hazin- neavond De Piëlhaas- krant weer verschenen Vastelaovescafe ja of nee... KftUWpJPt TvEG aEmn&tecmQ K£tëNMESJTREECH!!. 't Dartele Veulen Poging tot doodslag Ook CNN op Venrayse kabel? meren bescherming Nieuwe bundel van Jan Sloots rtfcL tN MAAJ) uonderdag ü4 januari - Pagina 5 Die conclusie trekt men op het Boschveldcollege. Daar doet VWO 5 mee aan de effectfen-scholen com petitie die door de NMB is georgani seerd. In oktober vorig jaar kreeg deze klas 10.000.- ter beschikking om dit zo effectief mogelijk te beleggen. De competitie, die tot 29 maart duurt, heeft tot doel dat scholieren, prak tisch kennis maken met het beleg gen op de effecten- en optiebeu rs. Eventuele winst na 6 maanden komt ten goede van de school Ver liezen komen op rekening van de NMB. "In het begin ging het niet slecht maar de belegging was niet aktief. Het rendement was laag maar we stonden op een 8e plaats", aldus dhr. Neervoort die de VWO klas begeleidt met het beleggen. "Tben zijn we aktief gaan beleggen op de optiemarkt. Dat betekent een hoog rendement op een klein be drag maar het kan ook een groot verlies opleveren". En dat laatste ge beurde. De scholieren van het Boschveldcollege speculeerden op een koersdaling van aandelen, ten gevolge van de golfcrisis. De koer sen bleven echter nagenoeg gelyk en de studenten verloren zo 1900.- Hierdoor zakte de VWO klas van het Boschveldcollege naar een 67e plek in de competitie. Geen riante positie want er doen 76 scholen mee. Het kassaldo bedroeg eind de cember 7.132,07. "Nu zijn we bezig met een eind- offensief'. Aldus dhr. Neervoort. "Twee studenten. Claudia Vernooy en Sandra Duyf. zyn gevolmacht om namens de klas te handelen. Een twee keer per dag nemen zy contact op met de bank om zo snel op koersschommelingen te kun nen reageren". Dat was ook een van de "fouten" die de scholieren in het begin gemaakt hadden: te laat rea geren op koersschommelingen zo dat de winst steeds tussen de vingers doorglipte. Volgens de heer Neervoort erva ren de leerlingen de competitie, on danks de tegenvallers, als zeer leuk en leerzaam. "Vooral door de golf crisis gebeurt er nogal veel oj) de effekten- en optiemarkt en dat maakt het gebeuren interessant". Het komend weekeinde staan weer de Bonte Avonden op het Huibuuke-programma. Op zaterdag 26. zondag 27 en woensdag 30 ja nuari a.s. zullen weer vele Lonse ar tiesten een heel scala van buuts, sketches, dans, zang en ander amu sement op de planken brengen. De aanvang van deze avonden is om 20.00 uur en worden gehouden in de Cultuurbunker. Er zijn nog toe gangsbewijzen verkrijgbaar, bel daarvoor tel. 04788-2309. Vrijdag 25 Jan. aldwieverbal. Aan vang 20.11 uur in schanseschop "de Wis". Zaterdag 26 Jan. jongmegjesbal. Aanvang 20.11 uur in schanse schop "de Wis". Maandag 2 febr. 50+ bal, aanvang 19.00 uur in schanseschop "de Wis'. Hier zullen optreden Peter en Ad Haans bekend van het cabaretgezel schap "de zonnekanters" en ver schillende radioprogramma's. Zy brengen een avondvullend pro gramma met muziek, liedjes en hu moristische vertelsels over den Brabantse en Noordlimburgse mens, uit vooral vroeger jaren. Deze avond is toegankelijk voor alle 50 plussers, ook voor diegenen, die niet in Castenray woonachtig zijn. De toegang is gratis. Volgens mr. F. van Hooft, voorzit ter van Kabeltelevisie Venray bv worden door Intercai de mogelijk heden onderzocht om de uitzendin gen "van de Amerikaanse nieuws zender CNN via de kabel aan de Venrayse abonnees door te geven. Omdat deze zender zeer snel en up to date de ontwikkelingen in de Golfoorlog doorgeeft, is de vraag naar CNN op de Venrayse kabel ak- tueel geworden. Dhr. van Hooft houdt echter nog een slag om de arm. omdat aan het zetten van CNN op de kabel conse quenties zijn verbonden. Uiteraard wil KTV zoveel mogelijk de abon nees van dienst zijn, maar het moet ook technisch en financieel moge lijk zijn. Het is niet zo dat CNN zomaar met de schotel „uit de lucht kan worden geplukt". Dat heeft intussen de ge meente Venlo ondervonden. Daar werd deze Amerikaanse nieuwszen der in verband met het nieuws over de Golfoorlog enige tyd via de kabel doorgegeven, maar men heeft in middels deze uitzendingen moeten staken. CNN stelt nl. als voorwaar de, dat de kabelexploitanten een contrakt met haar moeten afslui ten, waarmee men zich verplicht tot 1 januari 1992 CNN door te ge ven. De televisiemaatschappij CNN moet veel kosten maken voor b.v. de satelietverbindingen en het verze keren van haar verslaggevers in het oorlogsgebied. Willen de kabelex ploitanten het CNN nieuws via de kabel doorgeven, dan is het logisch dat daarvoor moet worden betaald. Met een informeel uitstapje naar Den Haag is het College van Bijstand afgelopen dinsdag voor het laatst bijeen geweest. De leden. Mevr. Beerkens-Sloot, de heren Apers, van Trier, Wetsels en de Klerk hebben tezamen met de wet houders Hoppen reijs en Driessen een bezoek gebracht aan de Tweede Kamer, het Binnenhof en het Om- niversum. Als afsluiting van de dag, en van het bestaan van het college van Bijstand werd de leden op een etentje getracteerd. Daarbij kregen de heren door wethouder Hoppen- reijs een zilveren dasspeld met ge meentebij, en de dame een zilveren broche met gemeentespeld, over handigd, als blijk voor de bijzonde re diensten, die dit college heeft verricht Wethouder Driessen, de huidige portefeuillehouder van Sociale Za ken, prees de leden, namens het college van b. en w., de gemeente raad en de commissie, alle leden voor de grote inzet en zorgvuldig heid waarmee dit college wekelijks de bijstandsaanvragen bespraken, en tot een besluitvorming kwamen. Zij hebben volgens de wethouder op constructieve wijze een wezenlij ke bydrage geleverd aan de beoor deling van de aanvragen by Sociale zaken. Morgen 25 januari viert Nieuw Spraeland het feit dat het een zelf standige stichting is geworden per 1 januari jl. Tbt die datum was het onderdeel van het Psychiatrisch Centrum Venray. De viering van de verzelfstandi ging op 25 januari is vooral bedoeld voor bewoners en externe relaties. Later in het jaar zal er voor het per soneel een feest volgen. Voor bewo ners zal het festyn in de paviijoens plaatsvinden. De externe relaties zijn uitgenodigd in het nieuwe ad ministratiegebouw. dat bij die gele genheid officieel wordt geopend. Het feest zal worden ingeluid met een tocht per koets en met enkele huifkarren in het gevolg De stoet zal door Oostrum trekken en om ongeveer 15.00 uur by Nieuw Spraeland aankomen. Daar zullen bewoners de Nieuw Spraeland vlag hysen. In toespraken zullen de voorzit ter en het bestuur, de directeur en een extern adviseur, kort terugblik ken op het afgelopen jaar. waarin de verzelfstandiging is voorbereid. Het accent zal echter liggen op de toe komst. By Nieuw Spraeland ligt de nadruk op het leveren van „zorg op maat" en „integratie van de zwak zinnige mens in de maatschappij". Deze lijn is in 1990 ingezet met de start van een extern werkend be handelteam, een uniek fenomeen. Bèr Lejeune wordt de nieuwe trai ner van voetbal-hoofdklasser Ven ray. Club en trainer tekenden vorige week donderdagavond een overeenkomst van één jaar, ingaan de het volgende seizoen. Lejeune is momenteel bezig aan zijn derde sei zoen by Sittard, uitkomend in de eerste klasse F. De 47-jarige leraar li chamelijke opvoeding wordt de op volger van Ruud Wouters, die, zoals bekend, na dit seizoen vertrekt naar De Valk uit Valkenswaard. Wouters heeft SWenray vijfjaar ge- trained. Venray wil met Lejeune de ko mende jaren een vooraanstaande rol blijven spelen in de hoofdklas se, het hoogste niveau van het ama teurvoetbal. Bij SWenray is men gelukkig met de contractering van de Sittardse oefenmeester die erva ring met en kennis heeft van het hoofdklassevoetbal Bèr Lejeune, die vorig jaar met Sittard degradeerde uit diezelfde hoofdklasse is begin tachtiger jaren aktief geweest by Panningen. Daar na vertrok hij voor drie jaar naar Sittard. Vervolgens trainde hy twee jaar Obbicht om tenslotte weer bij Sittard terug te keren. Onder grote belangstelling heeft de Oostrumse bevolking zaterdag jl. afscheid genomen van Math Arts als prins. Onder het motto Nie Ka- kele Eier Legge heeft hij de karklin gels een geweldig kamavalsjaar nagelaten. Natuurlijk kwam in het afscheidswoord dit motto terug. Na dat afscheid genomen was van de Residentie Henri en Maijan van het AMC togen prins, vorst, nar, raad van elf en de dames naar het ge meenschapshuis om Prins Math te onttronen. Deze had zijn speech af gestemd op het motto door 300 „eieren" de zaal in te schieten. De Aostrumse Aid Prinse, die deze avond hun eerste officiële optreden hadden, namen Math graag in hun midden op. Woordvoerder Harrie Kessels wees Math erop dat hy een stapje lager kwam te staan en op een rolsteiger werd hy weggereden. Het uitkomen van de nieuwe prins ging in samenwerking tussen de Karnavalsvereniging en de AAP. Het klaarstomen van een nieuwe prins, wat andrs achter gesloten deuren gebeurde, werd nu in het openbaar vertoond. Daarvoor had men een grote kookpot geplaatst op een vuur van berketakken. De in grediënten werden door maitre de cuisine Gerard, kok Leo. Jan en Joos, in het brouwsel verwerkt! Tben Gerard aangaf dat de smaak goed was, kwam op het kookpunt onder veel rook Peter Gommans als nieuwe prins tevoorschijn. Uit de spontane felicitaties kan men op maken dat vele aanwezigen de prins zullen steunen. In zijn eerste rede vroeg Peter I dan ook aan iedereen om de komende bals te be zoeken, want een prins alleen maakt geen karnaval, maar met zyn allen zal dit zeker lukken. Na het prinsenbal trok Peter I naar de Karklingel om het café van Hans en Michel te openen als resi dentie. Op zaterdag 2 februari a.s. zal in zaal Keukens te Veulen voor de twaalfde maal 't. Gaolde Paert wor den uitgereikt. Deze zeer hoge dorp sonderscheiding is dit maal toegekend aan de 65-jarige heer Grad Claessens. De uit Ysselsteyn afkomstige Grad Claessens vestigde zich in 1966 aan de B rugpas te Veu len. Sedertdien heeft hy zich op ve lerlei gebied verdienstelijk gemaakt voor de dorpsgemeen schap. Deze onderscheiding is hem dan ook toegekend op grond van zyn verdienste en voor het vele werk dat hij geheel belangeloos voor de gemeenschap heeft gedaan. Dhr. Claessens doet zijn werk het liefst in alle stilte en zo onopvallend mogelijk. Hem daar op aanspre kend doet hij dit af met „och, dat is maar een kleinigheid. Iemand moet het toch doen". Maar al die kleinigheden zijn inmiddels uitge groeid tot een volledige dagtaak. Sedert de oprichting van de dorpsraad in Veulen, in 1972, is hy hiervan voorzitter. Sinds vijfjaar is hy ook voorzitter van de Ouderen vereniging. Daarnaast verzorgt hy op accurate wijze de administratie van het Rectoraat. Begonnen als lec tor bij de kerkdiensten is zijn werk inmiddels uitgegroeid tot een kostertaak, waaraan hy vele uren besteed. Als afgevaardigde van Veu len heeft hij verder zitting in het bestuur van De Ruuper, het mede delingenblad voor Leunen en Veulen. En dan hebben we het nog niet gehad over de opslagruimte die Grad Claessens ter beschikking heeft gesteld aan de diverse vereni gingen, die voor korte of langere tijd hun spullen willen opslaan. Voor al dit belangeloos en vele werk, wat de dorpsgemeenschap ten goede komt, wordt Grad Claes sens nu op een bijzondere wijze in het zonnetje gezet. Zaterdag 26 januari vindt in Oostrum het Aldewieverbal plaats. De organisatie is dit jaar in handen van harmonie Sub Matris Tutela. Al maanden worden voorbereidingen getroffen om het boerenbruidspaar ep. familie op gepaste wijze bekend te maken. Na bekendmaking zal de verloving van dit aanstaande kol derhuwelijk plaatsvinden. Dus za terdag 26 januari een gezellig aldewieverbal. Aanvang 20.30 uur. Vur d'n 10e Hazinneaovend wei- op touw te zette zun de mitwerken- de blaoskapelle en kasteleins dees daag beejen komme! Alle Piëlhazin- ne kunne zich vest vur gaon berei de vur urren aovend, op donderdag 7 fibrrewarie van 20.30 uur tot 24.30 uur. 8 kefé's en 9 blaoskapelle zun d'r an mitwerkeü Betieds kumt 'n uutgebreid bericht ien dizze krant. De Piëlhaaslcrant is uit. De vaste- laoveskrant van De Piëlhaas heeft weer een mooier en kleurrijker jas je gekregen dan vorig jaar. Het nummer biedt de lezer veel infor matie over het programma de on derscheidingen, prins Piet de vierde en zijn adjudanten Ben en Grad, de nieuwe en de oude vorst. Daarnaast staat er nieuws in! Nieuws, op een carnavaleske ma nier belicht, zoals de afgravingen tussen Oostrum en Oirlo, het over dekte bos in Ysselsteyn, de afge ketste fusie van de joekskapellen en nog veel meer. De volleybalvere niging Rooyse Vk is deze week doende krant huis aan huis te be zorgen in de kom van Venray. De krant (met een gemiddelde kost prijs van ƒ2,-) wordt u in principe gratis aangeboden. Wel vraagt de Rooyse Vk een vrijwillige bijdrage voor het werk dat ze met de bezor ging heeft. Voor een deel is die vrij willige bijdrage voor de volleybalvereniging, een kleiner deel is voor de niet rendabele eve nementen (zoals de optocht) van de Piëlhaas zelf. Voor de mensen van buiten Venray ligt de carnavals krant voor ƒ1,50 te koop in boek handel Van den Munckliof in de Grotestraat bij de Tbrro in de Bleek. De Piëlhaas wenst de lezers veel ge not bij het lezen van de Piëlhaas- krant 1991. Verduistering uit videotheek Er werd aangifte gedaan van ver duistering van 4 videofilms en een moviebox uit een videotheek. De dader is een inwoner van Venray en er werd door de politie van die ver duistering proces-verbaal op gemaakt. Gaat 't door, gaat 't niet door ons carnavalsfeest. Met gemengde ge voelens wachten we de ontwikke lingen af. In afwachting van een plaatselijke of provinciaal genomen beslissing willen we by deze toch een oproep plaatsen voor ons jSar- 'ijks terugkerend vastelaovescafé. Het publiek treedt op, voor elkaar ondersteund door een geoefende begeleidingsband. Op zondag 10 fe bruari vanaf 15.00 uur is het zover, bereid je er op voor, en beleef in leder geval hieraan een portie voorproef. LÖGSPAD TC NE STÜATEEC'C Jhöv tesch. f MUGDE GEEJ GAON ONES HAT ff Dit jaar werden Prins Bas 1 (Bas Snoeks) en Prinses Ellen (Ellen Brouwer) gekozen tot jeugdprinsen- paar van 't Dartele Veulen. Zij wor den met Vastelaovend bijgestaan door Narretje Richard (Richard Mulders). De vyf Circus Mök voorstellingen zyn ook dit jaar weer van prima ge halte. Veel humor, zang en dans is valt te bezien en te beluisteren. Toch is het gemis van meer Venray se artiesten voor veel Mök- bezoekers een tegenvaUer. Het logi sche gevolg hiervan is dat met na me in komische nummers de „bekende" Venrayse mensen nau welijks aan bod komen. Dat bleef dit jaar beperkt tot een ode aan bur gemeester Defesche door het Hof- koor en een moord in het café van Harry Vollenberg aan de Hense- niusstraat door joekskapel Moj Zat. Opnieuw kan men constateren dat het dansniveau in het Venrayse op hoog niveau staat. De dansschool van Ad en Lon Wetjens gaf twee fan tastische dansshows weg, terwijl ook de zusjes Stella en Angele Gom- (mans lieten zien dat dansen voor hen hun lust en leven is. Het Hofkoor ging op de Franse toer. Op de stoep van de Moulin Rouge brachten zijn diverse liedjes ten gehore. Met name de ode aan burgemeester Defesche werd door de zaal luidkeels meegezongen. Het Hofkoor staat dit jaar al voor de 21e keer in Circus Mök. I Voor de eerste keer, na een paar jaar oefenen tydens de Prinsenpro- klemasie, stond de joekskapel Moj I Zat in Mök. Zij hadden het café Vol lenberg nagebootst en brachten een „spannend" verhaal over een moord in het café. Wie er vermoord werd en wie het gedaan had, kwam er niet echt uit maar de muziek, de zang van met name Peter Theeu- wen (die de schuld kreeg) en de ko mische situaties zorgden ervoor dat niemand zich daar zorgen over maakte. De kleinste Venrayse bijdrage kwam van de kleinste Venrayse meisjes, de minigarde. Hun dansje bracht een glimlach op het gezicht van het publiek, en een groot ap plaus was zeker op z'n plaats. Van de „Buitenlanders" maakte Neutjesrang uit Venlo de meeste in druk. Met z'n drieën zorgde dit ge zelschap voor twintig minuten chaos op het toneel, tot grote hilari teit van de zaal. Aan het eind van het optreden zat het drietal elkaar zelfs achterna om de medaille, die ze van Prins Piet mochten ont vangen. De Bretelboys uit Helden, brach ten liedjes in de stijl van de Trenne- setters, maar dan meer met regionale en landelijke onderwer pen. Met name het liedjes over de Duitse kooptoeristen die zich met pommes frietes „volladen", deed het goed. Als buutreedners traden dit jaar Frank Schrijen en Ton Jorda op. De laatste, een gepensioneerde politie man uit Zuid Limburg staat al vele jaren op de planken. Hij smeet het in zijn buut op de Hollandse zui nigheid. Frank Schrijen uit Boxmeer had geen eenvoudige buut. In kort tijds bestek beelde hij vier typetjes uit van de familie Doorzon. Gelukkig dat de familie Doorzon geen „door snee" familie is want dat was me 'n stelletje by elkaar. Omstreeks middernacht van vrij dag op zaterdag, kwam er by de po litie een melding binnen dat er op de luiken werd geklopt van de wo ning by een expeditiebedrijf. De be woners durfden niet te gaan kyken en daarom werd de politie verzocht te komen. Die troffen op het be drijfsterrein twee rollebollende mannen aan waarvan er een hevig bloedde. Dat bleek een 29-jarige vrachtautochauffeur uit Venray te zijn. Die moest per ambulance naar het ziekenhuis worden overge bracht. De andere personn, even eens een inwoner van Venray, werd aangehouden. Hij was een zgn. vrij willige bijrijder, (dus niet in "loon dienst"). voor buitenlandse vrachten, waarvan het tweetal juist was teruggekeerd."Hij wérd irrgèstö- ten, poging tot doodslag c.q. het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel werd hem ten laste gelegd. Uit het onderzoek werd in eerste instantie de volgende lezing gege ven: toen de vrachtautochauffeur zoals gebruikelijk is na een rit zyn vrachtauto wilde aftanken heeft de vrijwillige byryder een zware vrachtautokrik genomen en daar mee de chauffeur op zyn hoofd geslagen, met het bovengeschetste als gevolg. Omtrent het motief kon hangen de het onderzoek, niets naders wor den medegedeeld. De man is na overleg met de officier van Justitie voor zyn, en anders veiligheid, overgebracht naar een psychia trisch centrum, en daar in verze kerde bewaking gegeven. Afgelopen donderdag was een feestelijke dag voor de 14-jarige Guus Jan Wijnhoven uit Oostrum. Hij was namelijk de winnaar van de hoofdprijs die georganiseerd was door de dierenbescherming in het kader van ae landelijke open asiel dag. Zijn antwoord op de vraag hoe veel honden en katten in de 100 Nederlandse asiels zijn opgenomen in de periode van januari tm juni vorig jaar en hoeveel honden en katten daarvan bij een nieuw baas je zijn ondergebracht, lag het dichtst bij het goede antwoord, na melijk 24.502 honden en 16.691 katten. Zodoende kon Guus-Jan op het dierenasiel de Berghaag uit handen van dierenarts Rob Goedegebuure namens de dierenbescherming een splinternieuwe fiets in ontvangst nemen en werden zowel hij als alle medewerkers van het dierenasiel de Berghaag, vanwege hun goede werk in de opvang van zwerfdieren, een keertje in het zonnetje gezet. Afgelopen week verscheen een nieuwe gedichtenbundel van de Deumse kunstenaar Jan Sloots: "Een Dundoek in de taal". Met zyn polyfone stortvloed maakt Sloots het zijn lezers niet ge makkelijk. Onbekommerd speelt hy met de taal, waardoor de autono mie van de afzonderlijke gedichten wordt doorbroken. Het geeft zijn werk een relativerende frisheid zonder pretenties, met opmerkelij ke voor- en tegenstanders. De bun del "Een dundoek in de taal" is verkrijgbaar in de boekhandel, of rechtstreeks bij de uitgever. Het ISBN nummer is 906213351'.

Peel en Maas | 1991 | | pagina 5