J*. De Venrayse politie en haar bemoeienis met loslopende en gevonden dieren sornm BOWLEN Bedrijfs Bowling competitie JBC Venray '80 Jeu de Boules SV Phoenix 't Alvertje Hengelsport Schietvereniging De Roos Schiet vereniging De Treffers Schietvereniging De Treffers HBS Diana HV Manual Tenniscircuit Landweert Badmintonclub Venray RAEDTS SPIO Spio KBO Lourdescomite afd. Venray Heil der zieken LVB Oostrum Vrouw, geloof en leven Inbraak in bungalow PEEL EN MAAS Donderdag 24 januari - Pagina 12 DE A K Tl EVE SPORT VOOR IEDEREEN JEUGDBOWLEN In de interne competitie werd af gelopen zaterdag weer verwoed gestreden om de punten. Hoewel geen grote verschuivingen op de ranglijst viel te noteren, werden de puntentotalen van de ploegen toch dichter bij elkaar geschoven. De leidende Pinscratschers ver dedigden hun koppositie met een heel goed scorende Michael Tyssen en scoorden 3,5 punten, evenveel als de rode-lantaarndragers, die vooral door Maijo van Brederode, ze was er helaas voor het laatst, de aan sluiting met de rest van het veld konden houden. De beste prestatie kwam van het Funny Bowlers team, dat de hoog ste totaalscore bereikte dankzij een weer in vorm komende Janneke van Dinther, goed bijgestaan door Pascal Comelissen en Petra Holier- hoek. By de Flying Pins wilde het die dag niet zo lukken. Alleen Gustave wist in zijn eerste game (141) de schade nog een beetje be perkt te houden. Kommer en kwel was het met de Flying Strikers. want niemand wist zijn persoonlyk gemiddelde te ha len. De schamele troost was dan ook een heel punt. De stand: 1. Pinscratchers 32; 2. Funny Bowlers 29; 3. Flying Stri kers 25; 4. Flying Pins 25; 5. Three Amigo's 24. A.s. zaterdag vertegenwoordigt een aspirantenteam van Ven ray afd. 2. de afd. Limburg op het Nationaal Kampioenschap voor afdelingen. Het vertrek voor Rene Geurts, Rene Clephas, Michael Tyssen. Sandra Spee, Janneke van Dinther en Mark Myling staat gepland om 8.00 uur. vanaf de bowling. Uitslag zesde klasse Manders Mach.-v. Rattingen 2 1-3 Bowling rest. 2-Gebr. Keysere 1-3 Nestlé 3-Bowling rest. 3 0-4 Rabobank Venray-Tboling lék. 0-4 De grootste stunt op deze vierde speelavond werd ook nu weer uitge haald door gebr. Keijsers. In een uitermate spannende wedstryd wisten zy de koploper, Bowling Restaurant Venray 2, op een mini male afstand te houden, doch wel mooi voldoende voor de over winning. Tooling Teknlka 2 liet zich deze kans om de koppositie in handen te krygen niet ontgaan. Met een fraaie serie van 1988 pins moesten de te genstribbelende Rabobank dames toch op de knietjes. Manders Machines komt steeds beter in het bowlingritme. De eer ste game' werd knap gewonnen. Daarna ging van Rattingen 2 er toch even echt voor zitten. Dat bete kende meteen het einde van een Manders-overwinningsdroom. Bij de dames van Nestlé 3 stygt de stemming tydens de wedstryd met elke game. Het enige wat misgaat is het halen van punten. Een knies oor die daar op let. Uitslagen le klasse PCV-Rank Xerox 2 1-3 Rank Xerox-Ford van Haren 3-1 PCV 2-De Lelie 1-3 WBW Wanssum-Bowling Rest. 3-1 Het kampioenschap in de hoogste klasse lykt een regelrechte Rank- aangelegenheid te worden. De kon- kurrenten gaan een voor een on deruit In de vyfde speelronde was de enige naaste belager PCV 2 de klos. De Lelie, met Ed van Sinten en Dorothe Mihoglu in de hoofdrol, za gen kans om de PCV illusies kom- leet aan diggelen te gooien. Dat ziet er voor de komende tegenstanders van De Lelie wel uit als Bowling Bert ook nog in topvorm komt. Het onderaan staande WBW vindt het ondertussen tyd worden om een paar plaatsen te gaan stijgen. Bow ling Restaurant werd het eerste slachtoffer. Door deze manouvre staat PCV 1 plotsklaps op de laatste plaats. Ondanks een toch goede wedstryd bleek Rank Xerox 2 de sterkste. By Ford van Haren 1 is het nog niet gelukt het vertrek van Co- by Wegh op te vangen. Er wordt niet echt slecht gescoord, doch ze ko men vaak net die paar pins tekort om punten te verzamelen. De kaartavond van 17 januari jl. had een heel gezellig verloop. 24 Le den, verdeeld over zes tafels, geno ten van deze winteraktiviteit. Deze in alle opzichten geslaagde avond was aanleiding om ook nog een sjoelavond te organiseren. Die zal worden gehouden op donderdag 28 februari in wykcentrum De Ki osk in het Brukske. Aanvang 19.30 uur. zaal open om 19.00 uur. Voor opgave of meer informatie kan men zich wenden tot Maria Broers of An nie Geurts. Het door JBC te organiseren car- navalstoemooi is volgeboekt Aan meldingen vanaf heden worden op de reservelyst geplaatst Dit toer nooi wordt op camavalszondag 10 februari te Hegelsom gehouden. Gelegenheid tot vry boulen elke dinsdagmiddag ran 13.30 tot 15.30 uur in de manege te Ysselsteyn. Phoenix-Peelpush 3-0 Het gaat goed met Phoenix. In minder dan een uur konden we ook deze v/edstrijd bijschrijven bij de inmiddels lange lijst met over winningen van dit seizoen. De wed stryd kende ondanks de korte duur een spannend verloop. Meyel deed er alles aan om de winst te behalen. By vlagen was ons spel rommeling, maar uiteindeiyk konden we toch steeds de winst naar ons toetrek ken. Het blok funktioneerde uitste kend en ook de opslag bracht; als het dan even wat minder ging, vol doende punten aan Phoenix zijde. Ook Dames 2 won in korte tijd haar wedstrijd met 3-0. Kortom: het gaat goed met Phoenix. Volgende week de uitwedstryd in Seven um om 19.00 uur. Zaterdag 26 januari koppel wedstrijd van Grubbenvorst in de Haven van Blerick Voor deze wedstrijd opgeven by P. Kunen, tel. 077-662920 tot a.s. don derdag 20.00 uur. By de koppel wedstrijd van Well was de 5e plaats voor P. Cuppen en R. Swinkels en de 11e voor R. Wijn hoven en Kunen Donderdag 24 januari is er een byeenkomst voor de vissers die re gelmatig deelnemen of willen deel nemen aan de wedstrijden van de lange en korte hengels. Deze bijeen komst is om 20.00 uur in zaal De Karklingel in Oostrum. De sportvi sakte a ƒ12,50 behoeft U niet meer bij het postkantoor maar is met de vergunningen verkrijgbaar bij H. Lenssen, Allegrostraat 7 Venray, tel. 87606. Door overmaking van ƒ45,50 op bank nr. 14.00.03.614 of giro nr. 5134986 ontvangt U de sportvisakte met de vergunningen thuis. Ver gunningen zyn ook verkrijgbaar byv. Grootel Hengelsport, Stations weg te Venray. H8V DE ROERDOMP Tijdens de koppel wedstryd van Well, zaterdag jl. was er voor de Ven- rayse deelnemers weinig eer te behalen. Zaterdag koppel van Grub benvorst. Voor nieuwe vergunningen kunt U terecht bij H. v.d. Heuvel, Lange- weg 38, Venray en v. Grootel Hen gelsport, Stationsweg. Uitslag kompetitie: Leunen 1-Meerlo 1 1092-1078 Beste schutter: W. Koenen 281p. Leunen 2-Horst 1 1069-1080 Beste schutter: Th. Strijbos 274 p. Meerlo 2-Leunen 3 1024-1061 Beste schutter: P. Martens, 269p. Maasbree 3-Leunen 4 956-982 Beste schutter: J. v. Rhee, 260p. Uitslagen 19 januari Treffers 1-Rangers 2 1027-1010 Hoogste schutter Leon Kapel 265 r. Velden 2-Treffers 2 1008-960 Hoogste Schutters Bert Hermsen en Tsd Bom. Beide 246 ringen. Uitslag kompetitie. Treffers l-'t Kogeltje 2 1031-1015 Hoogste schutter: L. Kappel, 267r. EMS 3-Treffers 2 978-903 Hoogste schutters: Tfed Born, 253r. Zondag werd de eerste ronde ver schoten om de NHB beker. Deze ronde werd gewonnen door Diana. De koppelwedstrijd tijdens de feest dag werd gewonnen door J. Gooren en L. v. Ham. De oriëntatietocht ein digde in een overwinning voor W. Brouwers. Heden, donderdagavond finale driekamp tussen Diana en Milheeze. Zaterdag en zondag gewestelyke kampioenschappen indoor te Stein. Uitslagen MA BevoHeldia-Manual 11-4 JA Vios-Manual 11-2 HS Grathem-Manual 15-20 HJ Swift Roermond-Manual 14-27 Programma zaterdag 26 januari MA Manual-Hercules 16.30 JA Manual-Loreal 17.15 BR Breeton Sp.-Manual v. 17.30 Programma zondag 27 januari HJ Merefeldia-Manual v. 16.00 Uitslagen Team Vousten-Kweenie 5-3 Match Point-Gey sieren 2-6 TZN-De Vrijbuiters 4-4 Team Hulleman-Drop Shot 0-8 Programma zaterdag 26 januari De Meppers-Match '89 17.00 Twenty Fourty-Deuce 17.45 One In-Rototo 20.00 KZO-De Ballen rapers 20.45 Uitslagen Deto 2-Venray 1 4-4 Venray 2-Roosteren 3 4-4 Venray 3-Roosteren 4 7-1 Boonen BCR 5-Venray 4 8-0 Shuttle 1-Venray 5 7-1 Baarlo 1-Venray 6 8-0 Venray 7-United 14 8-0 De competitie zit er weer op. De eindstanden zullen in 't Pluumke gepubliceerd worden. Het jeugd- team Venray 7 is als enige team van BC Venray kampioen geworden in hun klasse. Proficiat Iedereen weer bedankt voor hun inzet en tot het volgend seizoen. VOOR ELKE KLUS! Karwet*Onderhoudsdienst BOUWBEDRIJF BEL. TEL. 04780-89591 EN KOBUS KOMT. Kunstzwemmen Uitslag derde wedstrijd Limburg se kompetitie. Ankie Rutten heeft de eerste plaats behaald in haar ca tegorie en voldoende punten ver diend voor haar C'diploma. :\ferd'er verdienden Ingrid Franssen en Jo- sien Gieles een'tweede plaats en Marijke Derkx en Monica Clephas een derde plaats. Denk a.s. zaterdag aan je brieije voor het zwemmen in „Klein Vink" te Arcen. Nodig je vader of moeder uit om voor ons te rijden en mee te zwemmen. Het diploma zwemmen op 3 fe bruari vervalt en wordt verschoven naar 24 februari. Niet-startvergunninghouders Uitslagen winterkampioenschap pen zondag 20 januari. Meisjes onder 10 jaar: 1. Yvonne Hermans, 2. Silvia Jakobs, 3. Dong Mi Engels. Meisjes onder 12 jaar: 1. Witeke Vermeulen, 2. Saskia Heynen, 3. Naomi Steinen. Meisjes onder 14 jaar: 1. Marga Wouters, 2. Monique van de Wijst, 3. Uja Thuijls. Jongens onder 10 jaar: 1. Wim Clephas, 2. Rairaon Sibilp, 3. Roel Hanen. Jongens onder 12 jaar: 1. Paul Rutten. Heren: 1. Jelle Kol. Waterpolo Trainingen: Heren 1, vry dag 25 januari 21.15 uur; dinsdag 29 ja nuari 22.15 uur. Dames zondag 27 januari 10.00 uur; Asp. B zondag 27 zondag 27 januari 12.00 uur. Wedstrijden Adspiranten A Zaterdag 26 januari aanvang 17.15 uur. Spio A-Mosa Regio A. Vertrek vanaf de Wetteling om 16.25 uur. Af melden bij Paul Flinsenberg tel. 81390. W. Officials John Custers en Ludwig Coenen Dames Zaterdag 26 januari aanvang 18.00 uur Spio 1-Mosa Regio 1 Vertek van af de wetteling om 17.00 uur aftnel- den bij Marian Flinsenberg tel 10490.; W. Officials John Custers en Ludwig Coenen. Heren 1 Zaterdag 26 januari aanvang 18.45 uur. Spio 1-ZEPS 1 vertrek vanaf de wetteling om 17.45 uur. Amelden by Perry Brands tel. 80298. W. Officials Ingrid Vogelzangs, Woutera Flin senberg, Ivone Beckers WEDSTRIJ DZ WEMMEN A.s. weekend het 2e gedeelte van de Limburgse winterkampioen schappen te Hoensbroek. Zaterdag 26 janauri zwemmen de 100 meter ruglsag Maaike de Bruijn, Susanne Swinkels, Remco Peeters, Suzanne v.d. Wijst, Nicole Troisfontaine is 2e reserve. Vervoer, Pain Peetere en Fam. de Bruijn. Co ach, Wilbert. Vertrek vanaf de Wet teling om 11.45 uur. Zondag 27 januari: zwemmen de 100 meter vlinderslag: Maaike de Bruijn, Jeroen van Erkelens, Paul Hermans is le reserve op de 100 m schoolslag. Vertrek vanaf de Wette ling 9.00 uur. Vervoer en Coach: Wilbert. W EDSTRIJ DZ W EMMEN Blokjeszwemmen te Cuyk. Zwem bad de Kwel. Op zondag 27 januari a.s. Vertrek 15,30 uur vanaf de Sporthal De Wetteling te Venray. Vervoer: Dr. H. Rheiter, Fhm. Foo ien, Phm. Niessen, Pam, Rutten, Earn,. Haanen, Pam. Stokkem. Re serve: Pamilie Hermans. Coaches: Dhr. Rheiter, Nicole Troisfontaine en Nicole Houwen. VERENIGING VOOR OUDEREN De infomiddag over de ziekten- kostenverzekering en al wat er mee samenhanghangt was niet overbo dig. Uit de inleiding van dhr. Peelen van het VGZ bleek dat er met in gang van 1 januari 1991 een aantal zaken zijn veranderd. Ook al zijn er bij de VGZ gratis folders verkrijg baar, het bleek dat er nog vragen ter verduidelijking was. De heldere beantwoording door de heer Peelen was afdoende. Voor al in het tweede gedeelte van de middag bleek hoe het staat met de mogelijkheden om eventuele ldachten bij de directie van het zie kenfonds te deponeren. Bij een middag over het gemeen telijk ouderenbeleid, mogelijk eind februari te houden, zullen we wel licht meer de nadruk gaan leggen op het meedenken en praten dan op simpel informatie aandragen. Nadere mededelingen volgen. Zoals de zaken er nu voorstaan gaan we op dinsdag 29 car naval vieren in gel, aanvang p-l-i' „6angs- kaa aZ Ijw ond ook me teen LAi j iot voor de loterij, die iT -o loop van de avond wordt gehouden. Op de agenda van de bestuursver gadering van 4 februari a.s. staat een voorstel tot het vormen van een viertal commissies, bestaande uit een aantal KBO leden en mogelijk ook niet-leden als deskundige, die zich richten op de uitwerking van onder andere sociaalculturele akti- viteiten (ontspanning e.d.), educatie (gericht op informatie vergaren en verwerken), de publiciteit en beeld vorming over ouderen, en op het al gemeen beleid (b.v. hoe samen te werken met anderen of hoe een by- drage te leveren aan het ouderenbe leid binnen de gemeente). Als het voorstel het haalt zal de stuurgroep aan de slag moeten gaan om een en ander van de grond te krijgen. Het allereerste begin van de Lim burgse bedevaart naar Lourdes, da teert van 11 februari 1921. Vanaf die tyd namen bezielde en bezielen de leken en priesters het voortouw om mensen uit Nederland te bege leiden naar het heiligdom van Ma ria in Lourdes. Dit jaar is aldus een feestelijk jaar voor de Limburgse bedevaart naar Lourdes. Mede hier door vond er geen prijsverhoging plaats. Integendeel: hospitaalzieken kunnen in 1991 met de „Limburg se" naar Lourdes voor de prijs van 500,- een reduktie van maar liefst ƒ425,-. Dat van dit aanbod graag wordt geprofiteerd, bleek wel uit de enorme aanvragen, die hieruit voortvloeiden, door zieken uit alle delen van Nederland. Ook vanuit Venray zal een aantal zieken van dit aanbod kunnen genieten. De ver koop van donateurekaarten - die ieder jaar (te) veel tijd in beslag neemt - is nauwelijks ten einde, of men is al begonnen met het in schrijven van zieken, die dit jaar in aanmerking komen voor een bede vaart naar Lourdes. De bedevaart wordt gehouden van 3 tm 10 juni 1991. Het lykt nog een heel eind weg, maar toch is het verstandig reeds te reageren om eventueel als zieke voor een gratis reis in aan merking te komen. Het aantal aan- vragen is ruim. waardoor door de bevoegde instanties selectief moet worden gewerkt. Voor inlichtingen kan men alleen terecht bij dhr. G. Philipsen, Goudsmidstraat 42, tel. 83575. Ook pelgrims kunnen zich voor deelname wenden tot bo venstaand adres. Lourdes is een plaats waarheen miljoenen mensen per jaar pelgri meren, een plaats van heiligdom men. Het is de plaats waar Maria aan Bernadette verscheen, de plaats waar de wonderen gebeuren, waar het water opborreld in 'n grot en kaareen branden. Het vacantie vieren en ter bedevaart gaan krijgt steeds een nadere invulling omdat de motieven van ontspanning en ontmoeting kunnen samengaan met bezinning en verdieping en een andere onthullend licht voor zieke en gehandicapte die met ons samen gaan. We zyn inmiddels al bezig met de voorbereiding van de meibedevaart want in mei is de Ma riamaand en wel voor de periode van 5 tot 12 mei. Met de meibede vaart gaat er begeleiding mee om U terzijde te staan en dat U van Lour des zult genieten. Wilt U meerdere informatie of een prospectus, neem dan contact op met dhr. P. Willem- sen, tel. 04780-10262. Door de vangst van 5 schapen eind vorig jaar waar zich vreemd genoeg geen eigenaar van meldde kwamen in de meldka mer van de Venrayse politie ver halen los over wat er het afgelopen jaar zoal met loslopen de en gevonden dieren te doen is geweest De brigadier Eickmans dook eens in het archief en kwam tot een uitgebreide opsomming. Vorige week brachten wij u al een bloemlezing van voorvallen waar bij dieren betrokken zyn geweest en deze week zetten wij het voort RES-NULLIUS DIEREN Veel werk is er ook met de zoge naamde 'res-nullius' dieren, de in het wild levende dieren zonder eigenaar. Meldingen met betrekking tot die dieren komen in hoofdzaak als zij gewond of gedood gevonden worden. Zo werden er 8 aanrijdingen ge meld waarbij reeën werden gedood. Het komt ook voor dat een ree door een aanrijding gewond raakt maar kans ziet in het bos of struikgewas te ontkomen. Ter voorkoming van een lange doodsstrijd wordt ge tracht het dier op te sporen. Daar toe heeft de politie kontakten met houders van speurhonden en wel honden die speciaal zijn opgeleid om het spoor van bloed te volgen. Verbazend was hetgeen een gezin overkwam. Op weg naar huis kreeg men een aanrijding met een over stekend ree. Het ree overleed ter plaatse aan de verwondingen. De man ging de politie bellen en de vrouw bleef met de kinderen in de auto wachten. Wat schertst hun ver bazing. Er stopt een auto bij hen, twee mannen stappen uit en laad den het ree in. Had het er mee te maken dat het tegen kersttijd liep? BESCHERMDE DASSEN Veel aandacht wordt er geschon ken aan het welzijn van de das. Ge schat wordt dat er 1.200 dassen in Nederland zyn. Jaarlijks komen er ongeveer 300 in het verkeer om. Om de populatie in stand te houden worden er rastere en tunnels voor deze dieren geplaatst zodat ze, niet gehinderd door het verkeer, hun voedselgebieden kunnen bereiken. Om die voorzieningen aan te leg gen is het natuurlijk nodig te wéten waar de dassen veelvuldig overste ken. Daarom moet de politie by el ke gewonde of gedode das daarvan kennis geven aan de Vereniging Das en Boom. De leden van deze vereniging zijn zeer aktief. In Venray werden het afgelopen jaar twee gedode dassen en twee ge wonde dassen aangetroffen. Een van de gewonde dassen werd op 25 augustus na een grote zoekak- tie gevonden. Aan bloedsporen was te zien dat de das in een maisplak was weggevlucht. Een speurhond werd ingezet en medewerkers van politie en de vereniging Das en Boom zochten mee. De speurhond vond de das en genoemde vereni- Op donderdag 31 januari a.s. heb ben wij een avond georganiseerd met als onderwerp: opkomen vodfr jezelf. Deze avond, wordt verzorgd door Maija Schrijnen. Zij zal ons een en ander vertellen over hoe we wat mondiger kunnen worden bij artsen en andere instanties. Het be looft een interessante avond te wor den, dus wij hopen op een opkomst. Tussen eigen-wijs en anders-wijs De werkgroep Vrouw, Geloof en Leven is 6 jaar geleden ontstaan uit de behoefte van een groeiend aantal vrouwen, die zoeken naar inspira tie en ondersteuning om hun leven op een gelovige manier vorm te geven. Zij stelt zich ten doel een proces op gang te brengen en in beweging te houden van bezinning, bewust wording en bevrijding ten aanzien van alle vrouwen. Dit jaar is het the ma van alle aktiviteiten van de pro vinciale dagen en de plaatselijke groepen: „tussen eigen-wys en anders-wijs". Als handreiking voor het werken met het thema is een kursusmap samengesteld, die houvast en ruim te biedt voor een eigen inbreng van de deelneemsters. Aan de orde komen achtereenvol gens: eigenwijs zijn, wat betekent dat voor jezelf?; eigenwijs zijn, wat is daarbij de rol van de opvoeding, de kuituur, de maatschappij?; span ningsveld, oproep aan onszelf soli dair te zyn met andere vrouwen; hoe werken beelden in onszelf en waar komen die vandaan? midde len tot verandering. VGL Venray start met deze kureus op donderdag 31 januari. De volgen de vijf avonden zijn steeds op don derdag verdeeld over de periode tot begin mei. Voor verdere informatie en/of opgave kunt U eontakt opne men met Liebeth van Berlo, tel. 86036. Verwijdering van een bij een ver keersongeval omgekomen pony. gingsleden ontfermden zich over het beest Een van de gedode das sen werd na registratie opgezet en voor instruktie-doeleinden aan een basisschool overgedragen. Byen- en wespenzwermen kun nen ook de nodige overlast veroor zaken. Tér verwijdering daarvan heeft de politie met de Venrayse im kersvereniging een regeling ge troffen. Een andere kontaktman voor de politie is de heer Brinkman te Horst. Deze beheert het regionale opvangcentrum voor gewonde (roof)vogels. De politie ving het afge lopen jaar een gewonde buizerd, een sperwer en een torenvalk. Na dat zij in het opvangcentrum ge noeg zijn hersteld worden zij weer vrijgelaten. De politie ving ook nog een niet- gewonde sperwer die zich hinder lijk ophield nabij een volière. Die vogel werd door de politie zelf weer uitgezet Bemoeienis van de politie en wel licht ook hilariteit van het winke lend publiek veroorzaakte een wilde eend. Op 19 september viel de eend in het winkelcentrum Kiosk in het Brukske, publiek lastig. Van de politie wordt verwacht dat zij al le klussen klaart dus werd vanuit het winkelcentrum aan de politie verzocht de eend even te willen ver wijderen. Na wat achter de eend aan gerend te hebben gelukte het de politiepa trouille de eend te pakken. Hy werd bij de overstortvijver uitgezet. AANBRENGEN Niet altijd is het dryven of vangen. Ook worden er dieren aange bracht. Zoals: een bewoner uit Brukske, die een groot uitgevallen exemplaar van een mot aan het bureau bracht; een PTT-beambte die in een post zak een levende ongeveer 10 cm grote rivierkreeft had aangetroffen; de voetballers uit Oirlo, die de in de kantine van hun club Zuid- Oosteuropese relmuizen vingen; een bewoner van de Albionstraat die een biggetje op straat vond; een bewoner uit Veulen die een 2 dagen oud kalf op straat vond. Verder werden er nog aan het po litiebureau gemeld: een poes met jongen, konijnen, zwanen, valkpar kieten, gewone parkieten, syzen, kippen, pauwen, een dwergpape gaai en een tamme fret. ARTIKEL 28 VAN DE POLITIEWET Waarom nu deze bemoeienis van de politie? De werkzaamheden van de politie worden omschreven in artikel 28 van de Politiewet. Daarin staat, in het kort weergegeven, dat de politie de zorg heeft om, aan re gels gebonden, de orde te handha ven en hulp te verlenen aan hen die deze behoeven. Tot de handhaving van de orde behoort onder andere het zorgen voor een veilig verkeer op de weg. Op grond daarvan dient de politie er voor te zorgen dat loslopende dieren geen gevaar veroorzaken in het verkeer. Tot het verlenen van hulp aan hen die deze behoeven behoort ook de hulp die dieren nodig hebben. Vandaar dat de politie zich ont fermt over die dieren waarvan de eigenaar niet bekend is, of zorgt dat de huisvesting en verzorging door anderen wordt overgenomen. In dit kader moet ook de registratie onder de kategorie 'dieren' bij de afdeling gevonden en verloren voorwerpen aan het politiebureau gezien worden. VERKEERSVEILIGHEID Dat de veiligheid van het verkeer wel degelijk in gevaar komt als die ren loslopen bleek wel in de nacht van 28 april 1990. Op de Venlose- weg onder Castenray liepen 9 koeien los. Iter plaatse is geen straatverlichting en omdat de auto mobilisten geen vee op de weg ver wachten, overviel hen dat Twee auto's reden tegen de koeien. De schade en het letsel was aanzien lijk. Een inzittende van een auto werd gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Een koe overleed ter plaatse aan de gevolgen van de aan rijding. Beide auto's waren totaal i vernield. Bijkomend probleem was dat de acht andere koeien nog steeds op de weg liepen en er elk moment weer een ongeval door kon gebeu- ren. Met behulp van vele inwoners j van Castenray kreeg men al spoedig twee koeien te pakken. Die werden op stal gezet. Later in de nacht kreeg men de zes overgebleven koeien in een wei gedreven. Op 18 mei, om 23.30 uur was een Welsh-pony met haar veulen uit een wei langs de Deumeseweg ge broken. Onwennig en daardoor schichtig renden zij langs en over de rijbaan totdat zij door een auto mobilist uit Zuid-Holland geschept werden. De merrie overleed ter plaatse; het veulen brak een been; de auto was total-loss. Het is niet alleen het verkeer op de weg dat hinder ondervindt van loslopende dieren. Ook het trein verkeer heeft er veelvuldig mee te maken. Gebruikelijk is namelijk dat er langs de spoorlijn veel wei den liggen. Indien er vee langs de spoorlijn loopt wordt dat aan de machinist doorgegeven. Vanwege de centrale meldkamer van de spoorwegen krijgen de machi nisten dan een 'lastgeving', hetgeen inhoudt dat zij met geringe snel heid dat baanvak mogen passeren. Pas als de politie het baanvak heeft geinspekteerd en het vee heeft ver wijderd wordt de lastgeving inge trokken. Op 21 april werd desondanks ter hoogte van de Boddenbroek een jonge koe door de trein gegrepen en gedood. POLITIE ALS SCHAPENHOUDER Bovenstaande gesprekstof kwam op gang door de melding op zondag middag, 16 december 1990, dat er in de omgeving van de Broekweg drie schapen losliepen. De politie ging op onderzoek, trof de schapen aan maar kreeg ze niet gevangen. De schapen trokken steeds verder de weilanden in en de politie liet ze voor wat ze waren. Twee dagen later kwam er uit de zelfde omgeving een melding dat er vijf schapen losliepen, weliswaar niet. op de weg, maar wel in weilan den waar ze niet thuis hoorden. Deze weiden waren niet met scha pengaas afgezet en de schapen kon den derhalve vrijelijk van de ene naar de andere wei. Kennelijk was het gras van een best soort want de schapen bleven daar in de omgeving grazen. Een boer uit de buurt belde colle ga's op, de politie informeerde hier en daar, een eigenaar van de scha pen werd echter niet gevonden. Ook op een bericht in de krant werd niet gereageerd. Na vyf dagen besloot de politie dat niet langer kon worden gewacht. De schapen werden gevangen. En ofschoon Venray een goed geoutilleerd poli tiebureau heeft, bij de bouw werd een schapenwei piet in de plannen opgenomen. Vindingrijkheid bracht ook hier de oplossing en een Oostrummer werd bereid gevonden zijn schapenwei ter beschikking t« stellen. Onder beheer van de politie werden de schapen daar geplaatst WAT IS NU HET LEUKE EN VERRASSENDE AAN DIT POLITIEWERK? Wel, op 2e Kerstdag wierp een van schapen twee lammeren! Indien de eigenaar zich niet meldt, dan zal de politie op haai begroting van 1991 een post vrij moeten maken voor haar schapen houderij. Een niet onbelangrijk aspekt van politiebemoeienis ten aanzien var dieren is onbelicht gebleven, name lijk de gevallen van dierenmishan deling. Zij kwamen niet aan de ord( omdat het geen loslopende of vonden dieren betroffen. U mag e echter van verzekerd zyn dat die za ken by de politie prioriteit ge nieten. Via het plat dak was toegang kregen tot een aan de Eifell staande bungalow. De gehele bur low bleek doorzocht te zijn. 0r vreemd werd een aantal sier van nog onbekende waarde. PO] WE di Pi D47!

Peel en Maas | 1991 | | pagina 12