PEEL EN MAAS Rolluiken Roll»# VAC bezorgd over aanleunwoningen bij het Schuttersveld Panden toch op monumentenlij st Veel reakties op aktie noord-tangent Nieuwe hulpvorm voor kinderen met Down's Syndroom Inalfa gaat in Hamont een tweede fabriek bouwen Grote buit bij inbraak bij transportbedrijf VOLVO, K0P10PGR OP HGTGGBIGD VAN VGIUGHGID. volvo Geniet het vertrouwen Workshop in Venray Laatste voor stellingen van 'Het Dagboek van Anne Frank' VERSLEIJEN OIRLO Ingezonden Receptie ZONWERING VENRAY BV peel en maas De commissie voor culturele za ken heeft het college afgelopen dinsdag geadviseerd om de bezwa- :ren, die waren ingediend tegen het plaatsen van twee panden op de gemeentelijke monumentenlijst, ongegrond te verklaren. De com missie kwam tot die konklusie na dat de eigenaren van de twee panden, èn de monumenten com missie, gehoord waren. Het gaat om het pand Stationsweg 12 van dhr. W. de Vocht en om het pand Lang straat 43 van dhr. A. Breeuwsma. Het bezwaar van dhr. Breeuwsma was er niet zozeer op gericht dat zyn pand op de monumentenlyst komt te staan. Hy had wat meer problemen met de onjuistheid van de argumentatie die de monumen tencommissie bij de voordracht had gebruikt. Zo zou het pand zijn gebouwd door de familie Poels- Groenewold. In werkelijkheid is het de familie Groenewold die rond 1875 het pand heeft laten bouwen. Ook wees dhr. Breeuwsma op enke le raampjes in de zijgevels, die in een later stadium zijn aangebracht. Dit werd in de voordracht niet aan gegeven terwijl die toch mede bepa lend zijn voor de hoofdvorm van de bouw. De commissieleden konden zich in deze bezwaren vinden en het pand zal, met een juiste argumenta tie, alsnog op de monumentenlijst worden geplaatst. Het bezwaar van dhr. De Vocht was erop gericht dat er zijns in ziens te weinig redenen waren om zijn pand als 'monument' te betite- len. In haar voordracht stelt de monumentencommissie dat de si tuatie van de woning, tesamen met de naastgelegen woning, beeldbepa lend is voor de straat. Bovendien heeft de woning een archtektoni- sche waarde, zo stelt de monumen tencommissie. Deze argumentatie heeft volgens dhr. De Vocht te wei nig draagkracht en plaatsing op de monumentenlijst zou onterecht zyn. Dhr. De Vocht twijfelt eraan of zijn woning beeldbepalend is voor de straat. Zou dat zo zyn, dan houdt dat niet in dat een woning een volkskundige waarde heeft. Dit laat ste is een van de begrippen die by de bepaling van een monument ge hanteerd worden. Ook twyfelt dhr. De Vocht aan de architektonische waarde van zijn pand. 'Het is een fraai pand maar de bouwstyl is niet van dien aard dat het pand voor bescherming in aanmerking moet komen'. De bezwaren van dhr. De Vocht waren voor de commissie echter geen aanleiding om hem in het ge- lyk te stellen, zodat het pand niet op de monumentenlyst geplaatst zou worden. De gemeenteraad heeft hier, eind van de maand, het laatste woord in. 'Er komen ongel ooflyk veel en thousiaste reakties binnen op onze aktie 'geen noord-tangent'! We staan er versteld van wat we los geslagen hebben. Er blijkt veel meer tegenstand te bestaan tegen een noord-tangent dan we hadden durven vermoeden. Wy moeten dus doorgaan met onze aktie'. Dit liet dhr. Den Brok van Samenwer king ons deze week weten. Er zijn nu al meer dan 2.000 kaarten afgehaald en er liggen mo menteel aanvragen voor zeker nog eens 2.000 kaarten...! 'Het is niet voor ons zelf dat we dit doen, maar voor de toekomst van Venray', verduidelijkt hij nog eens het standpunt van zijn partij. Een nieuwe weg tussen raadhuis en kerk brengt volgens hem geen op- j lossing voor het autoprobleem in Venray. 'Een weg door het mooiste stukje Venray dat we nog hebben, verbetert de konkurrentiepositie van Venray niet, in tegendeel!' Het probleem moet volgens Den Brok anders worden opgelost: bete re en beter verspreide en beter be reikbare parkeerplaatsen aan de rand van het centrum! De auto moet uit het centrum worden ge weerd in plaats van binnengehaald. 'Dan pas wordt het aantrekkelijk winkelen in Venray'. 'Deze aktie mag niet gezien wor den als een item van Samenwer king alleen. Wij sporen u daarom aan om naast het invullen van de protestkaarten ook uw eigen partij onder druk te zetten...! Daarom: Zet naam, adres en handtekening op de protestkaarten, lever die in bij de bekende adressen èn richt u tot uw eigen partij om duidelyk te maken dat wij, als raad, zó iets niet meer kunnen maken in de 90er jaren!' besluit Den Brok zijn betoog. Tot nu toe is hij zeer tevreden over de aktie. Metaalwarenfabriek Inalfa heeft met het bedryf Cheswick (uitlaat systemen) een joint-venture opge richt. het nieuwe bedrijf, Cheswick- Inalfa gaat in het Belgische Hamont een fabriek bouwen waar metalen mantels voor katalysatoren worden vervaardigd. De nieuwe fabriek, die een investering vergt van twaalf miljoen gulden, komt langs de Inal- favestiging in Hamont te liggen. Deze fabriek, die in oktober van dit jaar in bedrijf wordt gesteld, zal als toeleverancier dienen voor een onlangs gevestigde katalysator- fabriek van Cheswick in Bom. On geveer dertig mensen zullen hier aan de slag kunnen. Afhankelyk van de ontwikkeling van de pro- duktie, kan dit aantal wyzigen. De reden waarom voor Hamont is gekozen ligt in het feit dat de Inalfa- vestiging daar al vele jaren onder delen maakt voor Cheswick. Zo wordt bespaard op de indirekte- funkties. Ook de krapte op de ar beidsmarkt in Nederland en het be tere vestigingsklimaat spelen hierbij een rol. Hoe groot de buit bedroeg van in braken uit containers en vracht auto's, staande op het terrein van een transportbedrijf aan de Casten- rayseweg te Oirlo, kon nog niet wor den vastgesteld. Van een 20-tal vrachtauto's waren de dekzeilen opengesneden om zo toegang tot de ites te krygen. Zeker is dat r vele duizenden guldens aan leding en computerapparatuur ontvreemd is. Het zal nog enkele dagen duren voordat exact kan wor den aangegeven wat ontvreemd is. De daders moeten de buit met een andere vrachtauto hebben ver voerd. Schoorsteenbrand De brandweer behoefde niet meer echt "in aktie te komen by een schoorsteenbrand in een woning aan de Akkerweg. Tydige ontdek king en goede bestrijding wisten uitbreiding te voorkomen. Wel kon- troleerde de brandweermannen of brand helemaal was geblust, waarna het sein veilig kon worden afgegeven. Harde wind en regen Om zich eniger mate te bescher men tegen de harde wind en regen vlagen had een 16-jarige fietser zich voorovergebogen op zyn fiets. Daar door lette hy onvoldoende op het verkeer. Op de kruising Hagelweg- Molenklefweg botste hy daardoor tegen een personenauto bestuurd door een 21-jarige inwoonster. De jongen werd voor behandeling van schaafwonden aan zyn hoofd naar bet ziekenhuis vervoerd maar kon ua behandeling naar huis worden overgebracht. Kompleet achterwiel ontvreemd In de nacht van zondag op maan dag werd van een aan de Ursu- lastraat geparkeerde personenauto het linker achterwiel ontvreemd. Zelfs de bouten en moeten werden meegenomen. De eigenaar zit met een behoorlyke schadepost. Inbraak in auto Met grof geweld was het linker portier van een aan het Groene Hart geparkeerde personenauto opengebroken. Uit de auto werd de radiocassettespeler ontvreemd. De schade wordt op ƒ1.300,- geschat. Speelgoedpistolen in beslag genomen Omdat speelgoedpistolen te koop werden aangeboden, die op de ïyst van verboden goederen staan om dat deze treffende gelijkenis heb ben met werkelyke pistolen, werden door de politie 385 speel goedpistolen in beslag genomen. Het speelgoed vertegenwoordigde een waarde van ƒ4.350,-. Er werd proces-verbaal opge maakt. De ondernemer was niet op de hoogte dat deze speelgoedpisto len niet verkocht mogen worden. Hond was niet dood Een dame uit Oostrum die aan het wandelen was op de Oirloseweg, ter hoogte van het viadukt, zag in de wegberm een Mechelse herder liggen, er van overtuigd dat deze hond dood was. Ze belde de politie en deed haar verhaal. By het zien van de gearriveerde politie stond de ongeveer 8 jaar oude hond op. De politie had zelfs moeite om het dier te vangen. Omdat geen eigenaar van de hond bekend is is het dier aan de zorgen van het asiel in Oostnyn toevertrouwd. Vanaf het allereerste begin in 1927 heeft Volvo veiligheid tol principe verheven. Voordat er in Europa wettelijke maatregelen van kracht werden om de veiligheid van de bestuurder en z'n passagiers te waarborgen, had Volvo ze al ingebouwd. We noemen hiervan alleen maar de kooiconstructie, rolbeugels en vèiligheidsgordels. Nog steeds wordt de veiligheid van Volvo door veel autoriteiten en instanties als norm, als wereldstandaard genoemd. AUTOBEDRIJF HANS KOK VENLO B.V., VENRAYSEWEG 28. VENLO-BLERICK. TEL.: 077-821818. DONDERDAG 10 JANUARI 1991 Nr. 2 HONDERDENTWAALFDE JAABGANQ Op zaterdag 19 januari a.s. organi seert de kern Noord-Limburg van de Stichting Down's Syndroom' (SDS) een workshop 'early interven tion'. Die term lean het best worden vertaald met individuele, vroegtijdi ge, gestruktureerde, lange termijn thuisbegeleiding. Dat is een uit het buitenland overgewaaide, op weten- schappelyke leest geschoeide en voor ons land nieuwe hulpvorm voor kinderen met ontwikkelings achterstand, zoals byvoorbeeld Down's syndroom ('mongooltjes'). Aan de hand van Australische en mogelyk nog Engelse en Neder landse videobeelden zal de voorzit ter van de Stichting 'Down's Syndroom' ir. EA.B. de Graaf, die dag aan ouders en belangstellen den uitleggen wat de mogelijkhe den ervan zyn en hoe er dan met de kinderen gewerkt kan worden. Ouders in de hoofdrol Bij early intervention wordt de hoofdrol in de opvoeding van de ge handicapte kinderen niet langer toebedeeld aan specialisten, maar aan de ouders. Mits goed geïn strueerd zyn die immers veel geschikter voor een optimale bege leiding van hun eigen kinderen. By early intervention leren ouders aan de hand van een zeer gedetailleerde z.g. 'checklist' zelf heel precies te bepalen wat hun kind wel kan. Ver volgens wordt ze dan verteld hoe daarop in kleine stapjes kan wor den voortgebouwd. Zo kan dus wor den vermeden dat ze de interesse van hun kind verliezen door het- aanbieden van taken beneden zijn of haar niveau of het frustreren door opdrachten die te hoog gegre pen zijn. Meer over early intervention Zoals al gezegd gaat het by early intervention om individuele hulp verlening, omdat ieder kind anders is en thuisbegeleiding is nodig, om dat uit vele onderzoeken naar vo ren is gekomen, dat kinderen met ontwikkelingsachterstand, die thuis begeleid worden met behulp van een specifiek programma 'het beter doen' dan kinderen zonder zo'n begeleiding. Vroegtijdig omdat het zeker voor de ouders zinvol gebleken is om al in een zo vroeg mogelijk stadium te leren hoe ze het beste met hun kindje om kunnen gaan. Goede ear ly intervention programma's geven daarom al suggesties voor zinvolle aktiviteitey voor in de eerste le vensmaanden. Verder is begeleiding op de lange termijn natuurlijk gewenst, omdat het opvoeden van een kindje met Down's syndroom nu eenmaal geen in de tijd beperkt probleem is. De term gestruktureerd slaat voorts op de wijze van aanbieden van hetzelfde wat gewone kinderen in de eerste pakweg vyf jaar van hun leven schijnbaar helemaal van zelf leren, bijvoorbeeld in veel kleinere stapjes. Op die manier be geleid blijken kinderen met Down's syndroom tot veel meer in staat dan gewoonlijk wordt aan genomen. De plaats van de workshop is ba sisschool 'De Bongerd', Eikenlaan 1 te Venray. Daar staat vanaf 9.30 uur de koffie klaar. De eigenlijke works hop loopt van 10.00-16.00 uur. Deelnemers betalen een onkosten- bijdrage van ƒ20,- (SDS-donateurs betalen ƒ10,-). Ter plaatse zyn koffie, thee en broodjes (tegen vergoeding) verkrijgbaar. Nadere informatie en opgave by Fran ka en René Stevens (tel. 04780-87889) of het landelijk bu reau van de SDS in Wanneperveen, tel. 05228-1337. In januari verzorgt Het Overloons Tbneel, in samenwerking met het Nationaal Oorlogs- en Verzetmu- seum twee voorstelling in de Aula van het museum. De aula voor zien van een ringleiding voor slech thorenden is voor deze gelegen heid omgebouwd tot een goede toneelzaal. Het decor te omgeven met donkere gordijnen is een goede vondst. Ook geluid en belichting komen uitstekend tot hun recht. Het ontbreken van een voordoek wordt door regisseur en spelers goed opgevangen. De noodzakelyke decorwisselingen vinden plaats in het schemerdonker en opgevat als toneelspel. In deze sfeer komt het stuk volledig tot zijn recht. Voor de voorstellingen op donder dag 17 januari en maandag 28 ja nuari zijn kaarten verkrijgbaar bij de kassa van het museum en bij dhr. C. Loof, Frank van Bynenstraat 7 te Overloon. Telefonisch bestellen is mogelijk bij het museum, tel. 04788-1820 en bij dhr. Loof, tel. 04788-1669. Telefonisch bestelde kaarten dienen twee dagen na bestelling op het besteladres te zyn afgehaald. Beide voorstellingen be ginnen om 19.30 uur. ALLES OP HET GEBIED VAN WARMTE Gasstralers Hete luchtkanonnen Centrale verwarming Infraroodstralers Zibro-Kamin kachels Boilers - Geysers Gashaarden gevelkachels Castenrayseweg 14 Tel. 04787-1941 Géén Gelukkig Nieuwjaar! Wij willen langs deze weg de twee laffe jongens, die op zondag 30 de cember jl. om 19.00 uur op de rond weg bij de Mambostraat zo flink waren om vuurwerk naar onze hond te gooien om er daarna snel vandoor te gaan, beslist géén geluk kig nieuwjaar toewensen. Dankzy hen hebben wy na 'n frontale botsing en na drie dagen ellende en verdriet op 2 januari jl. onze Viszla, Draga Matai of Tby Tbwn, moeten laten inslapen. Na precies 10 jaar en 4 dagen te heb ben mogen leven, moest zy als ge zonde levenslustige hond, op 'n wrede, onbezonnen manier om het leven komen. Onze noodkreet is dan ook: Ouders, zie er op toe dat uw kinde ren in de toekomst géén vuurwerk vóór 31 december om 24.00 uur af steken. Is dit dan beslist niet te voorkomen, breng ze dan in ieder geval aan het verstand eerbied te hebben voor al wat leeft, al is 't maar een hond. Voor ons was zy als een kind. Fhm. Bruning Pavanestraat 38 Op zaterdag 12 januari 1991 biedt het bestuur van Politiehond Vereni ging Venray By Dag en Nacht de heer L. Janssen een receptie aan in verband met het behalen van het Nederlands Kampioenschap Speur hond 1990. De receptie wordt gehouden in het wykgebouw 'den Hoender'. St Ursul ast raat 2 te Venray. De recep tie begint om 20.00 uur. gevolgd door een avond met gezellige dansmuziek. Inbraak in garagebedrijf In de nacht van maandag op dins dag werd ingebroken in een aan de Twistweg gelegen garagebedryf. Door het doorknippen van de af rastering was toegang tot het be drijfsterrein verkregen. Met grof geweld zyn de daders vervolgens in de garage gekomen. Opmerkelyk is dat er niets van waarde werd ont vreemd. Het kan zijn dat de daders in hun werk zyn gestoord. Er was sprake van een behoorlyke braak- schade. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw, afdeling Ven ray, heeft zich deze week kritisch uitgelaten over de 24 aanleunwo ningen, die bij het Schuttersveld gebouwd gaan worden. Volgens me vrouw Halverhout van de VAC is de term aanleunwoning niet korrekt en schept dit valse verwachtingen by de burger. Bovendien is de VAC minder te spreken over de voorlig gende bouwplannen en de lokatie waar men denkt de aanleunwonin gen te situeren. Mevrouw Halver hout uitte het ongenoegen van de VAC tydens de commissievergade ring voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Die commissie boog zich afgelopen maandag over de partiële herziening van het bestemmingsplan om de bouw van deze aanleunwoningen mogelijk te maken. BOUWPLANNEN De bouwplannen zijn ingediend door de Woningbouwvereniging Noord-Limburg. Die wil tussen het Schuttersveld en de Westsingel 24 aanleunwoningen realiseren, in twee blokken van drie en vier ver diepingen hoog. De woonblokken grenzen direkt aan de rekreatie- ruimte van de bewoners van het Schuttersveld. Aanleunwoningen zyn woningen waarvan de bewoners zelfstandig wonen, maar terug kunnen vallen op zorgvoorzieningen van o.a. een verzorgingstehuis, in dit geval het Schuttersveld. Volgens het voorstel van b. en w. wordt de ruimtelyke situatie ter plaatse door deze bouw verbeterd. Door de voorgestelde nieuwbouw zou een betere ruimtelyke afron ding van het gebouwencomplex aan de Westsingel ontstaan. Ook zouden de woningen funktioneel goed liggen, direkt tegen een ver zorgingstehuis aan en op korte af stand van het centrum en een wandelgebied (St. Odapark). KRITIEK 'De term aanleunwoningen is op dit moment niet helemaal korrekt en schept valse verwachtingen by de burger', was de kritiek van het VAC. Volgens mevr. Halverhout is er vooralsnog sprake van zelfstandig wonen, volgens het toewyzingsbe- leid van de Woningbouwvereniging. 'Uit informatie van diverse organen is gebleken dat er nog lang geen duidelykheid is over de inhoud van een mogelyk te bieden service pakket. Omdat er nog geen sprake is van aanleunwoningen is de lokatie, vol gens de VAC, niet de meest geschik te. Volgens mevr. Halverhout is het te bouwen wooncomplex beter op zyn plaats op de hoek Westsingel- Hoenderstraat. Zouden de wonin gen toch als aanleunwoningen, op de geplande lokatie worden ge bouwd, dan wijst de VAC erop dat het zo zeer op prys gestelde uitzicht voor menig bewoner van het Schut tersveld aanzieniyk belemmerd gaat worden. Mevr. Halverhout vroeg zich daarom af of laagbouw niet mogelyk of niet overwogen was. MOEILIJK VERMIJDBAAR Wethouder Kersten moest toege ven dat het moeilijk te ontkennen valt dat het uitzicht van een aantal bewoners minder zal worden. 'Het zal voor sommigen als nadelig wor den ervaren', meende hy. Toch zal het moeilijk vermijdbaar zyn, vol gens de wethouder. Naar zyn me ning is dit stedebouwkundig de meest gewenste oplossing. 'Het geeft een logische afronding van het geheel'. Dhr. Verbeek, in de commissie namens het CDA, vond het toch een vreemd soort van aanleunwonin gen. 'Overal zie je aanleunwonin gen van een woonlaag, waarom hier drie' of vier'. Hy werd bygevallen door mevr. Roling, die zich afvroeg of een woonlaag wel overwogen was. Volgens de wethouder is dit niet overwogen omdat dit financieel niet haalbaar zou zijn. BEZORGD Mevr. Halverhout maakte zich Tegen de rekreatieruimte van het Schuttersveld wil men aanleunwo ningen gaan bouwen. Voor een aantal bewoners van het Schutters veld zal het uitzicht door die plan nen stukken minder aantrekkelijk worden toch zorgen over de zorgvoorzie ning voor deze aanleunwoningen. Volgens haar kon dit nog jaren du ren. Wethouder Kersten was het daar niet mee eens. 'By dit projekt heeft wethouder Hoppenreys voor op gesteld dat er een zorgplan moet komen. Maar dit is een ander tra- je kt dan het stedebouwkundige, waar we nu over praten'. Dit ontlok te dhr. Reintjes (CDA) de vraag of het bouwplan niet door zou gaan als er geen zorgplan is. Wethouder Kersten bevestigde dit vermoeden. ZORGPLAN Inmiddels heeft het bestuur van het Schuttersveld een zorgplan op gesteld. Dit voorziet in grote lynen in afspaken met o.a. gezinszorg en kruisvereniging over hulp overdag. Het Schuttersveld zou voor aanvul lende zorg, onder meer 's avonds' kunnen zorgen. Dit zorgplan ligt nog in concept en moet nog door de gemeente worden bekeken. Wel is al in een eerdere fase van gedach ten gewisseld over het zorgplan. Wil men van de woonblokken daadwerkelyk aanleunwoningen maken dan zal er een doorgang moeten worden gemaakt vanuit het woonblok naar het Schuttersveld. Hiervoor zyn provinciale subsidies nodig. By de gemeente Venray heeft men goede hoop deze subsidies bin nen te halen. bel voor informatie of een afspraak in onze showroom. Brandstichter aangehouden Woensdagmorgen omstreeks 03.00 uur zag een passant die op weg was naar zyn werk, een uit slaande brand in een aan de Begyn- hofweg te Heide gelegen oude boerdery. H(j waarschuwde de brandweer die met groot materieel uitrukte, en, omdat men dacht dat er in die boerderij nog personen zouden zyn, ook de ambulance. Dat bleek later niet het geval te zyn. Door de harde windstoten kon de brand weer niets meer uitrichten en de boerdery kon als verloren worden' beschouwd. Vier muren bleven nog overeind staan. Tijdens het onderzoek kon niet worden vastgesteld wat de oorzaak zou kunnen zyn maar tydens het verhoor van de 47-jarige eigenaar, kwam aan het licht dat hy de brand opzettelijk had gesticht liy heeft een volledige bekentenis afge legd en is ingesloten. De schade be draagt ongeveer ƒ100.000,-. elke week njg^w$

Peel en Maas | 1991 | | pagina 9